Povežite se s nama

Vijesti

Čudo u broju dvadeset

Bademi i generalno orašasti plodovi jesu zdravi, ali su i bogati kalorijama. I zato se dnevno prepručuje ni više ni manje nego -20 badema dnevno

Objavljeno

na

Svi znamo da su bademi odličan izvor zdravih masti. Orašasti plodovi su općenito puni proteina te pomažu u izgradnji mišića, a također osiguravaju dodatnu energiju.

Ispostavilo se da bademi pružaju i puno više toga.

Prvo, zašto baš 20 badema?

Bademi i generalno orašasti plodovi jesu zdravi, ali su i bogati kalorijama. U 20 badema naći ćete oko 163 kalorije, što je prihvatljivo za jednu užinu. Uz to, tu ćete naći i 12 grama uglavnom nezasićenih masti, 3 grama vlakana i manje od grama šećera.

Evo što možete očekivati ako pojedete 20 badema dnevno.

IMATE ĆETE BOLJU PROBAVU

Ova količina badema na dnevnoj bazi odlična je za probavu. Ne samo da poboljšava crijevnu mikrofloru, već i povećava broj dobrih bakterija te smanjuje broj onih loših, koje su povezane s nizom problema poput dijabetesa tipa 2, srčanih bolesti, mentalnih problema, astme, problema s kožom, pa čak i rakom.

DUŽE ĆETE BITI SITI

Kad vas uhvati želja za slatkim, posegnite za bademima. Zasitit će vas, a isto tako će vas spriječiti da se prejedate, uglavnom u večernjim satima

Do sitosti dolazi zbog proteina, vlakana i masnoća kojima bademi obiluju. Stručnjaci kažu da je trik u tome da ih duže žvačete, umjesto da ih pojedete u sekundi.

ZADOVOLJIT ĆE DNEVNU POTREBU ZA RIBOFLAVINOM I VITAMINOM E

Riboflavin je važna hranjiva tvar za koju se smatra da pomaže spriječiti brojne zdravstvene probleme, uključujući migrene, akne, grčeve u mišićima, sindrom karpalnog tunela, rak vrata maternice… Jedenje 20 badema dnevno će vam donijeti oko 1/5 preporučene dnevne količine (ostatak možete dobiti iz svinjetine, jaja, banana, avokada, mlijeka i špinata.)

Vitamin E je antioksidans koji može poboljšati zdravlje srca i podržati imunološki sustav, a da ne spominjemo glatku kožu i sjajnu kosu.

Samo 20 badema nudi gotovo polovicu vaše dnevne preporučene doze za vitaminom E. Drugi veliki izvori vitamina E uključuju plodove mora, voće (kivi, mango, kupine, marelice i avokado) i povrće poput brokule, crvene slatke paprike, špinata i šparoga.

UBRZAT ĆETE METABOLIZAM

Bademi također sadrže male količine vitamina b-kompleksa koji potiču metabolizam.

To dovodi do povećanog sagorijevanja masti, i to pogotovo oko trbuha.

IMAT ĆETE JAČE KOSTI

Ova količina badema dnevno ispunjava oko 20 posto vaše dnevne potrebe za magnezijem i fosforom, koji su ključni za gustoću kostiju

POBOLJŠAT ĆETE ZDRAVLJE SRCA

Pomažu u snižavanju LDL-a, lošeg kolesterola koji može dovesti do nakupljanja plaka u krvnim žilama. Bademi su također povezani sa smanjenjem kronične upale koja najviše doprinosi bolestima srca.

Orašasti plodovi općenito mogu smanjiti rizik od stvaranja krvnih ugrušaka, što može uzrokovati fatalni srčani udar. U bademove sastojke koji su odlični za srce ubrajaju se nezasićene masti, omega-3 masne kiseline, vlakna, vitamin E…

Moja županija

NAJSIGURNIJA U DRŽAVI U županiji manje kriminala i nesreća, školstvo jača s oko 150 milijuna eura ulaganja

Na sjednici su potvrđeni dobitnici javnih priznanja i nagrada Županije, među kojima su i imena iz Velike Gorice.

Objavljeno

na

Zagrebačka županija i dalje drži titulu najsigurnije u Hrvatskoj, pokazali su podaci koje je na sjednici Županijske skupštine predstavio načelnik Policijske uprave zagrebačke Marko Rašić. Prema statistikama za prošlu godinu, na području županije zabilježeno je nešto više od tri tisuće kaznenih djela, što je pad od oko 5 % u odnosu na godinu ranije, dok je smanjen i broj prometnih nesreća.

“I ove godine smo po stopi kriminaliteta, najsigurnija županija u Republici Hrvatskoj. Bilježimo 1.029 kaznenih djela na 100 tisuća stanovnika. Imamo i dobru učinkovitost policije u uočavanju kriminalnih djela, povoljno stanje je stanje sigurnost i vezano za javni red i mir, također, u prometu. Najveći izazovi su nastaviti ovakav rad da zadržimo ovo stanje sigurnosti na zadovoljstvo naših građana”, dodao je Rašić

Foto: Zagrebačka županija/FB

Osim sigurnosti, jedna od glavnih tema bio je i proračun. Skupština je prihvatila godišnje izvješće o izvršenju proračuna za prošlu godinu, a iz županijske uprave poručuju kako je razlog slabije realizacije dijela planiranih rashoda vezan uz velike projekte školstva koji tek ulaze u fazu izvođenja radova.

“Imali smo ostvarenje od 96 % plana. Realizacija je 70 % od planiranog. Razlog tome je što smo osigurali sredstva iz NPOO-a za gradnju i dogradnju školskih objekata, a čija je realizacija sada, u 2026. godini u tijeku. Podsjetit ću da je Zagrebačka županija za 22 školska objekta, do sada, ishodila 98 milijuna eura bespovratnih sredstava iz NPOO-a. Ukupna vrijednost za ovih 22 objekta je 120 milijuna eura, kada tome pridodamo da je županija prijavila dodatno pet školskih objekata, u ovoj fazi imat ćemo 27 školskih objekata koje ćemo nadograđivati i graditi, a ukupna procijenjena vrijednost je preko 150 milijuna eura”, objasnio je Ervin Kolarec, zamjenik župana Zagrebačle županije.

Foto: Zagrebačka županija/FB

Na sjednici je donesena i odluka o ovogodišnjim dobitnicima javnih priznanja. Među njima su i Velikogoričanin Dražen Kurilovčan te Društvo žena Buševec, a priznanja će biti uručena na svečanoj sjednici povodom Dana županije 15. srpnja.

Vijećnici su tijekom aktualnog sata otvorili niz tema, od južne obilaznice Dugog Sela i rokova za izdavanje građevinskih dozvola do problema divljih odlagališta, projekata navodnjavanja i novih ulaganja u turističku infrastrukturu. Raspravljalo se i o proširenju kapaciteta školskih objekata, energetskim obnovama javnih zgrada te projektima u poljoprivredi i zdravstvu.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Najmlađi članovi SPK VEGA stigli kod Gradonačelnika – “Velika Gorica ne mora brinuti za budućnost”

Gradonačelnik Krešimir Ačkar primio je danas najmlađe članove SPK VEGA i čestitao im na rezultatima, radu i ustrajnosti u akrobatskom rock’n’rollu, poručivši kako su primjer svojim vršnjacima i ponos grada.

Objavljeno

na

Gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar danas je u gradskoj upravi ugostio najmlađe članove SPK VEGA, kojima je čestitao na sportskim uspjesima i predanosti akrobatskom rock’n’rollu.

U obraćanju mladim sportašima Ačkar je istaknuo kako ga posebno veseli što djeca nastavljaju trenirati s jednakim entuzijazmom i željom za napretkom.

“Toliko mi je srce puno kad vas vidim da niste odustali, da ste nastavili s jednakim żarom, entuzijazmom, ali i uspješnošću braniti boje svojeg kluba, a samim time i razvijati se u sportskom duhu, što svi mi roditelji želimo za svoju djecu. Želim vam i u budućnosti svima puno sreće, veliki Michael Jordan je rekao da uistinu talenat pobjeđuje utakmice, ali prvenstvo mogu dobiti samo kolektiv i timski rad. U tom kontekstu, vi ste jedni od najboljih u našem gradu, a kako možemo vidjeti i prema rezultatu, i u državi”, rekao je gradonačelnik.

Trener kluba, Tomislav Odžić, dodao je kako su mališani sve nagrade zaslužili svojim radom i trudom.

“Ovo je jedna od nagrada koju vam daje gradonačelnik ispred grada da znate da ste prepoznati i podržani od grada u kojem živite. Ostanite kakvi jeste, trudite se i dalje jer ispred nas je puno turnira, za dva dana smo na domaćem terenu gdje se borimo za najbolji mogući rezultat na svjetskoj sceni i Europskom prvenstvu”, dodao je Odžić.

Nakon uručenja nagrada i obraćanja samih sportaša, gradonačelnik je posebno pohvalio jednu stvar.

“Naš grad je bezbrižan za budućnost jer ne samo da toliko lijepo plešete akrobatski rock’n’roll, već imate i vještine govorništva, tako da se ne moram bojati kome ću jednog dana ostaviti Grad”, zaključio je Ačkar.

Kako je i tener najavio, svoje vještine ponovno će demonstrirati za dva dana, kao domaćin Europskog prvenstva i Svjetskog kupa u akrobatskom rock’n’rollu, velikog međunarodnog natjecanja koje će okupiti više od 1200 natjecatelja iz 15 zemalja.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Gradonačelnik čestitao maturantu Luki Azinoviću koji je ostvario vrhunski rezultat na filozofskoj olimpijadi

U konkurenciji od 100 natjecatelja, Luka je osvojio visoko 4. mjesto.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Krešimir Ačkar/FB

Gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar primio je danas Luku Azinovića, maturanta Gimnazija Velika Gorica, povodom njegovog uspjeha na Međunarodnoj filozofskoj olimpijadi održanoj u Varšavi od 14. do 17. svibnja 2026. godine.

Azinović je na natjecanju, koje je okupilo stotinjak sudionika iz cijelog svijeta, osvojio četvrto mjesto, čime se svrstao među najuspješnije mlade sudionike ovogodišnjeg izdanja olimpijade, čija je ovogodišnja tema bila “Sloboda i razum”.

“Bravo Luka i sretno u daljnjem školovanju i budućim postignućima”, poručio je gradonačelnik.

Nastavite čitati

Kultura

Jedna od najgledanijih komedija iz BiH stiže u Veliku Goricu! Ulaz besplatan

Predstava se održava u sklopu prvog izdanja “Tjedna Hrvata izvan Republike Hrvatske”.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velikogoričku publiku u utorak, 26. svibnja, očekuje gostovanje komedije “Pidžama za šestero”, predstave koja iza sebe ima brojne izvedbe i nagrade, a na pozornicu Doma kulture Galženica stiže u sklopu Tjedna Hrvata izvan Republike Hrvatske. Predstava počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Riječ je o komediji koja se vrti oko zamršenih ljubavnih odnosa, lažnih identiteta i niza nesporazuma koji iz scene u scenu dodatno kompliciraju situaciju među likovima. U središtu priče je Bernard koji pokušava sakriti ljubavni kaos u kojem se više nitko ne snalazi najbolje, ni supružnici, ni ljubavnici, ni kuharica.

Predstava je nastala u koprodukciji Gradskog kazališta mladih Vitez i Hrvatskog kulturnog centra Nova Bila. Režiju i adaptaciju teksta francuskog autora Marca Camelottija potpisuje Marko Mirković, a na pozornicu stupaju Slaven Katava, Ivanela Brković, Bruno Grebenar, Iljana Budimir Trupina, Ana Gabrić i Matej Baškarad.

Gostovanje u Velikoj Gorici dio je prvog izdanja Tjedna Hrvata izvan Republike Hrvatske, novog nacionalnog programa koji se ove godine održava od 25. do 31. svibnja u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji s ciljem povezivanja Hrvata izvan domovine kroz kulturne i društvene sadržaje.

Nastavite čitati

Moja županija

Ponovno otvorena rasprava o županijskom prostornom planu – evo kada će se održati javno izlaganje

Plan se mijenja zbog obnovljivih izvora energije, novih turističkih i gospodarskih zona te usklađivanja s novim zakonskim okvirom za istraživanje ugljikovodika.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto. Zagrebačka županija

Ponovna javna rasprava o Prijedlogu VIII. izmjena i dopuna Prostornog plana Zagrebačke županije otvorena je od 19. svibnja do 17. lipnja 2026. godine, a u istom razdoblju traje i rasprava o Strateškoj studiji utjecaja na okoliš. Građani, stručnjaci i zainteresirana javnost mogu u tom roku pregledati dokumente i poslati svoje prijedloge i primjedbe.

“Pozivamo sve zainteresirane da pogledaju prostorni plan i stratešku studiju utjecaja na okoliš na internetskim stranicama Zagrebačke županije, na stranicama informacijskog sustava prostornog uređenja ili na stranicama našeg zavoda”, rekla je Željka Kučinić, ravnateljica Zavoda za prostorno ređenje ZŽ. Dodala je kako će tiskani elaborati i karte biti izloženi u svim gradovima i općinama na području Zagrebačke županije. Također, uvid u dokumentaciju moguć je u sjedištu Županije, radnim danom od 9 do 14 sati, u zgradi županijske uprave u Ulici Ivana Lučića 2a u Zagrebu.

Središnji događaj rasprave bit će javno izlaganje u utorak, 2. lipnja, s početkom u 10 sati, u hotelu International u Zagrebu (dvorana Sinergy). Tamo će stručnjaci predstaviti dopunjeni prijedlog plana i stratešku studiju te odgovarati na pitanja.

“Glavni ciljevi ovih izmjena i dopuna su definiranje lokacija i uvjeta za obnovljive izvore energije, zatim usklađenje s novim Zakonom o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika kao i planiranje novih turističkih i gospodarskih zona”, objasnila je Kučinić.

Primjedbe i prijedlozi mogu se predati izravno u zapisnik tijekom javnog izlaganja ili poslati pisanim putem nadležnom upravnom odjelu Zagrebačke županije, zaključno do 17. lipnja.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom.

Nastavite čitati

Reporter 459 - 30.04.2026.

Facebook

Izdvojeno