Povežite se s nama

Vijesti

Brza priprema zdravog doručka nije nemoguća misija!

Dulje ćete čekati u redu za krafnu nego da priredite ovakav obrok, sve je stvar percepcije

Objavljeno

na

Goričanka Marija Maja Rauker, stručnjakinja za organizaciju fizičke aktivnosti goričkog fitness kluba Magic Well svojim idejama i receptima razbija mitove da svakodnevni užurbani život ne ide sa zdravom prehranom. Uvijek nađemo izlike, poput općepoznatih – nemam vremena, to dugo traje, ne da mi se, jednostavnije je pokupiti usput nešto u obližnjoj pekari i slično. To nije točno! Evo što nam je savjetovala…

– Smjernica za sve ljude željne promjene prehrane je izbjegavati čarobni bijeli ključ za nevolje: bijelo brašno, bijeli šećer i sipku sol, te još neke namirnice u kojima smo skloni pretjerivanju, kao što je tjestenina. Preskakanje obroka, naročito doručka, također je jedna od loših odluka. Zato sam odlučila s Vama podijeliti primjer zdravog doručka koji je veoma jednostavan i brz za pripremiti, riječ je o zanimljivoj varijanti vafla s pršutom, koji je rezultat moje improvizacije u kuhinji sa zdravim i lako dostupnim namirnicama. Dulje ćete čekati u redu za krafnu nego da priredite ovakav obrok, sve je stvar percepcije – ističe Marija Maja Rauker.

Zdravi vafli s pršutom – recept:

½ šalice smrznutog špinata

½ šalice smrznute cvjetače

½ šalice ribane mozzarelle

2 do 3 šnite slanine

himalajska sol i papar

češnjak u prahu

Postupak pripreme: Špinat i cvjetaču odmrznemo u mikrovalnoj, koje potom ocijedimo i izblendamo zajedno s jajima, posolimo i popaprimo, te dodamo češnjak u prahu. Izblendanoj smjesi dodamo mozzarellu. Dobivenu smjesu ispečemo u pekaču vafli na dva puta – za svaki vafl potrebno je otprilike pet minuta pečenja. Nakon što smo ispekli vafle, između šnita postavimo slaninu i još malo sira po želji.

Naposljetku to izgleda ovako:

Tandem ‘kruga sreće’ otkrio nam je još neke načine kako pobijediti napast prerađene i brze hrane koja nije najbolji saveznik za naše zdravlje i životni elan. Okrenite stranicu 25 u novom broju Reportera i čitamo se…

Najave

Noćni križni put na Sljemenu – saznajte kada se možete priključiti

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Župa Majke Božje Sljemenske, Kraljice Hrvata

Na vrhu Medvednice u petak, 27. ožujka, u 20 sati održat će se noćni križni put pod svijećama, u organizaciji Družbe Isusove.

Polazak je predviđen ispod župnog dvora na Sljemenu, a put završava u kapelici Majke Božje Sljemenske, Kraljice Hrvata.

Ovaj tradicionalni događaj pruža priliku za molitvu i razmišljanje o Kristovoj patnji te za duhovnu pripravu za Uskrs. Svijeće će biti dostupne u župnom dvoru prije početka, a križni put se održava bez obzira na vremenske uvjete.

Nastavite čitati

Obrazovanje

Novi uspjeh za blizance Koren! Još jedna prestižna nagrada stiže u njihovu kolekciju

Luciana i Andro Koren nastavljaju svoje uspjehe.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Privatni album/ Luciana Koren

Blizanci Luciana i Andro Koren, studenti medicine s Medicinskog fakulteta u Zagrebu, osvojili su ovogodišnju nagradu Ponos Hrvatske koju dodjeljuju 24sata i HRT. Nagrada dolazi kao priznanje za njihov akademski uspjeh i angažman u humanitarnim projektima.

Kako piše Srednja.hr, blizanci su se od početka studija 2020. godine počeli plijentii interes javnosti. Prvo su briljirali su na maturi i prijemnom ispitu, a tijekom studija dobili su Dekanovu nagradu, te svatko po dvije Rektorove nagrade. Trenutno su na šestoj godini studija, a njihov prosjek ocjena od početka studija je 5.0.

Luciana je pokrenula projekt „U nijansama hrabrosti – Priče iza platna“ u suradnji s Udrugom SVE za NJU i Hrvatskim prirodoslovnim muzejem. Projekt omogućuje ženama koje su prošle liječenje malignih bolesti da kroz umjetnost izraze svoja iskustva, ističući važnost empatije u medicini. Andro je s druge strane vodio projekt „Zdravlje srca za sve“, fokusiran na očuvanje kardiovaskularnog zdravlja slijepih i gluhoslijepih osoba. U suradnji s Hrvatskim savezom slijepih organizirane su javnozdravstvene akcije i edukativni video materijali na znakovnom jeziku.

Iz Medicinskog fakulteta čestitaju blizancima, ističući kako njihov rad pokazuje da studenti ne usvajaju samo medicinska znanja, već se aktivno uključuju u humanitarne inicijative, promičući empatiju i solidarnost.

Luciana je prošlog ljeta gostovala u emisiji FM Ordinacija, gdje je govorila o projektu i svojoj motivaciji za odabir onkologije.

“Moja primarna ideja za medicinom bila je zbog jedne želje za empatijom, za altruizmom i za brigom za one pacijente kojima je to najpotrebnije i koji su najteži. Sama onkologija činila mi se vrlo zanimljiva zbog kompleksne patofizijologije, ali isto tako zbog psihološkog aspekta koji je nekad nedovoljno naglašen, ali iznimno važan”, rekla je tad Luciana.

Nastavite čitati

Crna kronika

Zabio se u automobil na semaforu s 2,61 promilom – žena završila u bolnici

Ozlijeđenoj vozačici pomoć je pružena u KBC-u Zagreb.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: PU Zagrebačka

Vozač (46) pod utjecajem alkohola izazvao je prometnu nesreću u Zagrebačkoj ulici u utorak, 24. ožujka oko 13:35 sati, kada je u jednosmjernoj ulici udario u automobil koji je bio zaustavljen na crvenom svjetlu. U nesreći je lakše ozlijeđena 61-godišnja vozačica, kojoj je liječnička pomoć pružena u Kliničkom bolničkom centru Zagreb.

Policija je očevidom utvrdila da je muškarac vozio s čak 2,61 g/kg alkohola u organizmu. Nakon nesreće je uhićen i priveden na općinski prekršajni sud.

Sud mu je izrekao novčanu kaznu od 1.710 eura te zaštitnu mjeru zabrane upravljanja vozilima B kategorije u trajanju od četiri mjeseca.

Nastavite čitati

Vijesti

FOTO Građani već od ranog jutra krenuli po uskrsnicu – Prijave do sutra!

Isplata će trajati do 25. travnja u poslovnicama Fine

Objavljeno

na

Ovih dana traje isplata uskrsnica, a već od ranog jutra, još prije 7 sati, u poslovnicama Fine stvaraju se redovi.

Građani dolaze podići uskrsnicu koja ove godine doseže iznos od 120 eura, čime se Velika Gorica ponovno svrstava među gradove s najizdašnijim uskrsnim potporama u Hrvatskoj.

Kao što smo pisali ranije, uskrsnicu bi trebalo dobiti gotovo 10 tisuća građana. Prijave traju do sutra, a isplata će trajati do 25. travnja u poslovnicama Fine.

Nastavite čitati

Najave

I ove godine spektakl na Imanju Salaj – više od 60 tisuća svjetlećih pisanica

Popularna uskrsna manifestacija u Grabovnici sutra ponovno otvara svoja vrata.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na imanju obitelji Salaj u Grabovnici od 27. ožujka do 6. travnja 2026. održat će se manifestacija „Uskrsna čarolija svjetla by Salaj“, koja će posjetiteljima biti dostupna svakodnevno od 14 do 21 sat.

Posjetitelje očekuje šetnja kroz veliki uređeni prostor ispunjen svjetlosnim instalacijama, a glavni motiv ove godine bit će više od 60 tisuća svijetlećih pisanica raspoređenih po cijelom imanju.

Dio programa bit će posvećen i radu njemačkog kipara Martina Reichmanna, koji skulpture izrađuje motornom pilom, a posjetitelji mogu vidjeti i prikaz Isusova groba smješten u prostoru nekadašnjeg kamenoloma iz 1905. godine. Također, tu je zanimacija za najmlađe, uključujući radionice i igre, kao i potragu za pisanicama. Na raspolaganju će biti i ugostiteljska ponuda s domaćim slasticama, roštiljem te toplim i hladnim napitcima.

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno