Povežite se s nama

Kultura

FOTO Na koncertu ‘Božić u Gorici’ nastupili mnogi KUD-ovi, zborovi i solisti

Objavljeno

na

Blagdanski koncert ”Božić u Gorici” u organizaciji grada Velika Gorica održan je sinoć u dvorani Srednjih škola. Repertoar osmog izdanja popularnog koncerta bio je sastavljen od tradicionalnih božićnih pjesama i napjeva te uspješnica sa prijašnjih Velikogoričkih festivala. Na veliku, blagdanski ukrašenu pozornicu izašla su mnoga folklorna društva, zborovi, tamburaški sastavi i solisti: Puhački orkestar DVD-a Velika Gorica i Vanesa Petrac (”Bijeli Božić”), KUD Gradići (”Oj, Božiću”), KUD Mičevec (”Posluhnite dušice”),  Hrvatsko pjevačko društvo Kučani (”Miško, kaj stojiš”), Ljubo Vuković i Credo (”Božić je došel”), Tamburaški sastav Za šaku dukata (”Moje Turopolje”), Željko Grozaj i Jane (”U srcu mi Turopolje”), Zvonko Kempes (”Se se promenilo”), Tamburaški sastav Alibi (”Jezero let”), Zlatne godine (”Turopolska divja ruža”), KUD Dučec (”Nebo daj oku”), KUD Pleso (”O Betleme”), KUD Stari grad Lukavec (”Na salašu”), OSS Buševec (”Božić ide uz ulicu”), Turopoljska zvona (”Marija Jezuša zrodila”), Jane (”Poslušajte svi sada”), Željko Sesvečan i TS Za šaku dukata (”Novo ljeto”), Stjepan Vlahovac i Jane (”Turopoljska kraljica”), KUD Nova zora (”Luta je zima”), Josipa Gvozdanić (”Djetešce nam se rodilo”), Dražen Kurilovačan i Jane (”Volim te Gorico moja”). Velikim tamburaškim orkestrom dirigirao je Ivica Potočnik. Žive jaslice prikazali su članovi KUD-a Čiče.

Dekan velikogoričko-odranski Đuro Sabolek  u svom je govoru napomenuo kako bi Božić trebao ostati svetkovina, a ne postati potrošačka božićna bajka. Koncert na kojem su izvedene 22 skladbe okončan je pjesmom ”Narodi nam se kralj nebeski”, koju su zajedno otpjevali svi, izvođači i publika.

Galerija fotografija:

Kultura

Izložba „Crowned by Tradition” stigla u Veliku Goricu

Kroz suvremeni postav i žičane skulpture kipara Andrije Gašparuša, tradicija je dobila novo ruho.

Objavljeno

na

Nakon uspješnog prikazivanja u prostoru Zračne luke Franjo Tuđman, izložba „Crowned by Tradition” od sada je dostupna posjetiteljima u Centru za posjetitelje Velike Gorice.

Izložba koja spaja tradiciju Turopolja i suvremenu umjetnost donosi priču o poculici, tradicijskom pokrivalu glave udanih žena Turopolja – simbolu identiteta, pripadnosti i ženskog stvaralaštva. Kroz suvremeni postav i žičane skulpture kipara Andrije Gašparuša, tradicija je dobila novo ruho, postavši most između prošlih vremena i modernog izraza.

Posjetitelji izložbu mogu razgledati svakim radnim danom od 8 do 16 sati u prostorima Turističke zajednice Grada Velike Gorice.

-Posebno zahvaljujemo KUD-u „Čiče” Novo Čiče na posudbi tradicijskih poculica i dugogodišnjem doprinosu očuvanju turopoljske kulturne baštine. Izložba Crowned by Tradition još jednom dokazuje da tradicija nije samo naslijeđe, ona je inspiracija koja se s ljubavlju pretače u suvremeni izraz i nastavlja živjeti kroz nove generacije – poručuju iz Turističke zajednice Grada Velike Gorice.

Nastavite čitati

Kultura

KOMEDIJA Sudar tovara i purgera – od danas ulaznice prodaji!

U grad stiže hrvatska verzija poznatog engleskog hita RUN FOR YOUR WIFE Raya Cooneya iz 1983. godine

Objavljeno

na

U dvoranu Gorica 28. siječnja od 20 sati stiže večer ispunjena smijehom kroz urnebesnu hit komediju “Muke po Iveku” u režiji Ivana Gorana Viteza u dva čina – hrvatska verzija legendarnog hita Run for Your Wife Raya Cooneya! 

U središtu radnje je zagrebački Uber-vozač Ivan Kovač, koji vodi dvostruki život: on je Ivek purger i Ive Tovar s dvije adrese – Vrbani i Vrbik, gdje ima dvije žene – dalmatinku Mare i purgericu Barbaru! Sve ide po planu, dok prometna nezgoda ne pokrene lanac kaosa u kojem se sudaraju brakovi, identiteti, susjedi i policajci – i nastaje prava komična oluja!  

Vrhunsku kazališnu plavo-bijelu komediju u grad nam donosi Glumačka družina Histrion, a ulaznice su od danas u prodaji na blagajni Učilišta i online.  

Nastavite čitati

Kultura

Zima kroz dječje oči, gorički učenici izložili svoje radove u Galženici

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Područna knjižnica Galženica/FB

Zima kakvu vide djeca, puna snijega, igre, tišine, ali i topline doma, ovih je dana stigla u Područnu knjižnicu Galženica. U izlogu knjižnice izloženi su radovi učenika trećih razreda OŠ Nikole Hribara, nastali u sklopu likovne nastave i bit će tamo do 18. siječnja.

Tema izložbe “Zima, kist i mašta” učenicima je dala slobodu da kroz različite tehnike i vlastite ideje pokažu kako doživljavaju najhladnije godišnje doba. Neki su se okrenuli zimskim pejzažima, drugi detaljima iz svakodnevnog života, a zajedničko im je da su radovi nastali bez opterećenja pravilima, uz naglasak na osobni izraz.

Učenike su kroz proces stvaranja vodile učiteljice Jadranka Jelisavac i Vesna Stipić. Rezultat je izložba koja prolaznicima nudi kratak, ali zanimljiv pogled u svijet dječjeg stvaralaštva.

Nastavite čitati

Kultura

Velika Gorica otvara vrata svoje povijesti! Upoznajte grad uz stručno vodstvo Nikole Pejaka

Evo kada i gdje možete sudjelovati

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Mario Žilec/TZVG

U subotu, 18. siječnja, u 12 sati, u Centru za posjetitelje Turističke zajednice grada Velike Gorice, održat će se besplatno stručno vođenje u sklopu nacionalnog projekta “Upoznaj svoju zemlju”, u kojem sudjeluje i Velika Gorica. Program je namijenjen svim građanima i posjetiteljima koji žele saznati više o povijesti, identitetu i kulturnoj baštini grada.

Riječ je o inicijativi koju organizira Zajednica društava turističkih vodiča Hrvatske uz podršku Hrvatske turističke zajednice, a provodi se istodobno u brojnim gradovima diljem zemlje. Cilj projekta je približiti lokalnu baštinu javnosti, istaknuti važnost stručnog turističkog vođenja te potaknuti održiv pristup turizmu.

Velikogorički dio programa vodit će licencirani turistički vodič Nikola Pejak, koji će sudionike provesti kroz povijest grada, ali i širi kontekst njegova razvoja i identiteta. Program je osmišljen tako da bude razumljiv i zanimljiv širokoj publici, bez obzira na prethodno znanje o lokalnoj povijesti.

Projekt “Upoznaj svoju zemlju” tradicionalno se održava u siječnju, povodom obilježavanja Međunarodnog dana priznanja Republike Hrvatske, a kroz godine je izrastao u prepoznatljiv primjer suradnje turističkih vodiča, lokalnih zajednica i nacionalnih institucija. Sudjelovanje je besplatno, no potrebno je prethodno se prijaviti se putem obrasca kojeg možete pronaći ovdje.

Nastavite čitati

Kultura

KUD Gradići traži nove članove! “Dođi, pridruži se našoj ekipi, uživaj u svakom trenutku”

Objavljeno

na

Objavio/la

Upisi u KUD Gradići su u tijeku, a plesači i tamburaši iz Gradića pozivaju sve zainteresirane da im se pridruže. Program je otvoren za sve generacije, djeca, odrasli plesači i tamburaši mogu pronaći svoje mjesto i uključiti se u probe, odnosno nastupe.

Djeca će se okupljati u utorak, 13. siječnja, u 19 sati, dok će probe za odrasle plesače i tamburaše biti u srijedu, 14. siječnja, u 20:30 sati, u  u Društvenom domu u Gradićima.

“Svi mi volimo dobru zabavu, a što je bolje od toga nego plesati, pjevati, svirati i putovati s prijateljima koji dijele istu strast. Dođi, pridruži se našoj ekipi, uživaj u svakom trenutku”, poručuju iz KUD-a.

 

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno