Povežite se s nama

Vijesti

Bile su vojnikinja, kemičarka i vizažistica, danas su dadilje i tvrde: Ovo je najljepši posao na svijetu

Sve više roditelja odlučuje se svoju djecu upisati u male obrte za čuvanje djece. U Gorici ih trenutno ima šest, a za upis postoji lista čekanja

Objavljeno

na

Jedna je bivša vojnikinja, druga kemijska tehničarka, treća prvostupnica teologije, četvrta je vizažistica, peta je radila kao pomoćno osoblje u vrtiću, a šesta kao animatorica. I sve one imaju nešto zajedničko. Svoju ljubav prema djeci pretvorile su u posao i otvorile obrte za dnevno čuvanje djece. Golema količina pozitivne energije, hrabrosti i radosti osjeti se kod svake od ovih dadilja, a entuzijazam s kojim rade svoj posao zasigurno osjećaju i njihovi maleni ‘klijenti’.

Obrti za dnevno čuvanje djece nisu igraonice niti ‘čuvaonice’. Ovdje djeca dolaze svaki dan, a princip rada sličan je kao u dječjim vrtićima. Razlika između njih i ostalih dječjih vrtića je u broju djece. Najviše ih mogu primiti 12, i to ovisno o dobi i broju kvadrata prostora u kojem rade, a na šestero djece zaposlena mora biti jedna dadilja. Ono što mnogi ne znaju je kako Grad Velika Gorica sufinancira i one roditelje koji svoju djecu upišu u ovakav oblik skrbi za djecu.

Foto: Bebi

Probila je led, pojavio se Sunac

Prva je u Gorici svoj obrt Sunac otvorila Tajana Miščević (47), inače aktivna i u nedavno osnovanoj Hrvatskoj udruzi dadilja. Bilo je to 2016. godine. Sličnih obrta u Zagrebu je već bilo dosta, a Velika Gorica svoj prvi tek je čekala. Tajana se u to vrijeme borila s papirologijom i neizvjesnošću.

– Na kraju sam otvorila u lipnju, kada su sva djeca već upisana u vrtiće. Nije se znalo za obrt pa sam napravila ljetne kampove i dane otvorenih vrata. I dalje je tu bila jedna razina nepovjerenja od stane roditelja, što je sasvim razumljivo i normalno. Prekretnica se dogodila kada je Grad potpisao sporazum o sufinanciranju roditelja koji žele ovakav vid skrbi za djecu – prisjetila se Tajana i dodala kako je za cijelu priču bilo potrebno puno hrabrosti i kreativnosti.

Ljubav prema radu s djecom kod nje se javil još dok je kao izviđačica vodila male skupine djece.

– Govorili su mi da odem na pedagoški, a ja sam otišla na kemijski fakultet. Radila sam u firmi za industrijske otpadne vode, pa u firmi za igre na sreću… Ali evo, moja priča samo potvrđuje da nikada nije kasno i da nekada velika plaća nije garancija da ćete biti zadovoljni – priča Tajana i priznaje kako joj je dosta vremena trebalo da vrati uloženo, a i danas, kao i njene kolegice, puno ulaže svoj posao, u edukacije, materijale za rad s djecom, didaktičke materijale…

Bebi, Jednorog i Petar Pan

Nakon Tajane, u pustolovinu otvaranja svog malog kutka za sretno djetinjstvo upustile su se i Ornela Eldić Andrevski te Ana Radoš Bogati.

– Moj stariji sin Rafael je išao u Sunac kod tete Tajane. Kao mama sam bila prezadovoljna njezinim individualnim pristupom, ljubavlju koju mu je pružala i kojom je dobivao vjetar u leđa i u vrtiću. Kako mi je kćerkica rasla vidjela sam da ne mogu jednostavno naći posao. Problem je uvijek bio tko će ih čuvati – objasnila je Ana koja je odlučila spojiti privatno i poslovno te pokrenuti svoj obrt Bebi.

Tada je radila kao čistačica i, povremeno, kao vizažistica, a onda je krenula i na školovanje za dadilju. Bebi je otvorila u rujnu 2018. godine i ovo je najmanji takav obrt u Gorici, u njemu je osmero djece starosti od godinu dana do 4 godine.

– Paralelno sam išla na predavanja, brinula o dvoje male djece i radila. Na kraju se sve isplatilo. Papirologija mi je stvarala najviše problema i puno puta mi je došlo da odustanem. No, kada imate jasan cilj i viziju idete dalje – objasnila je Ana koja se na kraju izborila da sama može čuvati svoje dijete.

Jednorog postoji od rujna 2017. i ostvarenje je poslovnih snova Ornele Eldić Andrevski. Oduvijek je znala da želi raditi s djecom, a jedno od privih sjećanja joj je kako, dok je i sama pohađala vrtić, tetama pomaže u brizi oko ostale djece. Radila je kao animatorica, vodila škole u prirodi i ljetovanja, radila kao privatna dadilja, ali i konobarica. Uz pomoć roditelja i supruga ipak je odlučila pokrenuti svoj posao i – uspjela.

– Rad s djecom je nešto posebno, ispunjavajuće, veselo, puno ljubavi i sreće. Te malene ručice koje vas grle svako jutro i njihova sreća čine moj život puno ljepšim i sretnijim. Gledati ih kako rastu i napreduju, biti dio njihovog života, učiti ih novim stvarima, gledati kako se razvijaju u prave male ljude je ono zašto radim ovaj posao – kaže Ornela i dodaje kako bi voljela i proširiti posao te organizirati proslave rođendana, kreativne i sportske radionice…

No, nema samo Ornela tu želju. Rad s djecom pruža nevjerojatne mogućnosti i kreativne ideje samo se množe, kod svake od ovih šest dadilja. Što želi ispričala je i Zorica Šalić.

Petar Pan

Ona je radila kao pomoćno osoblje u privatnom dječjem vrtiću i tamo upoznala tetu Tajanu. Vrlo se brzo rodila ideja da bude dadilja te je krenula na tečaj, a prije godinu dana i otvorila svoj obrt Petar Pan.

– Najviše me veseli djecu naučiti nešto novo. Budući da osim s djecom, volim raditi i s biljkama, voljela bih jednog dana izgraditi negdje kuću koja bi imala i staklenik, pa bih djeci pokazivala kako se brinuti za biljke – priča Zorica koja, kaže, zbog papirologije i priprema za rad s djecom nerijetko radi od 4 ujutro do 22 sata.

– Dosta je zahtjevno, ali sam prezadovoljna. Imam super ekipu roditelja i odlično surađujemo. Zadovoljna sam i odnosnom s Gradom, grupu sam jako brzo popunila i odmah sam krenula s 12 djece – objasnila je Zorica.

Prvi katolički obrt

Nadimak blaženog Alojzija Stepinca u djetinjstvu je bio Lojzek, a upravo je tako svoj obrt za dnevno čuvanje djece odlučila nazvati i Martina Kučiš (31), koja je prije nekoliko mjeseci i diplomirala teologiju.

– Ja sam dugo bila student. U međuvremenu sam rodila dvoje djece, radila po dućanima… Razmišljala sam što bih ja htjela raditi i tako mi je palo na pamet da bih mogla čuvati djecu – priča Martina.

Na predavanja za dadilje išla je sa svojom tada sedmomjesečnom kreći, a krenula je i prikupljati sve dokumente za državni poticaj te otvaranje obrta. No, onda se dogodila korona i onaj lockdown zbog kojeg su obustavljeni i poticaji.

– Muž i ja smo se našli pred zidom. Već smo uložili u prostor i sve dogovorili s ljudima. Razmišljali smo i odustati, ali roditelji su nas potaknuli i krenuli smo. U srpnju sam otvorila, imam 12 djece i super zaposlenicu. Bilo je psihički teško jer si stalno u strahu hoćeš li pokriti sve troškove. Sad već dva mjeseca lakše spavam, sve je sjelo na svoje mjesto. Ovaj posao je apsolutno sve što sam očekivala i puno više od toga – kaže Martina.

– Moj obrt je jedini predškolski program s katoličkim predznakom jer sam u međuvremenu i diplomirala. Sada ću poraditi na tome da i službeno u naziv mogu staviti katolički obrt za dnevnu skrb o djeci. To još nema nitko u Hrvatskoj i meni je cilj utrti put u tom smjeru – ispričala nam je vlasnica Lojzeka.

Jedini vrtić na selu

Nikada nije kasno, a posao može dobro ići i na selu – dokazala je to Josipa Španićek koja je u obiteljskoj kući u Novom Čiču otvorila svoj Coflek. Nakon 25 godina rada u vojsci dosadilo joj je sjediti za stolom i objavila je kako pokreće svoj obrt. Ona i suprug počeli su rušiti staru ogradu kako bi napravili novu, sigurniju za djecu. Susjedi su se raspitivali o radovima, priča se proširila i prije nego je Coflek i službeno postojao, šest mjesta već je popunjeno.

– Trebala sam  otvoriti 1. svibnja. Ostala sam i bez poticaja za samozapošljavanje zbog koronavirusa, a otvorila sam 1. srpnja. Danas mi je jedino žao što to nisam napravila prije 10 godina – priča simpatična Josipa i nastavlja:”Kad sam rekla da dajem otkaz svi su pitali gdje idem iz državne firme, a ja sam rekla da idem na nešto bolje. I, zaista, ovo je najljepši posao koji se može raditi. Ništa vas ne boli i uvijek ste nasmijani. Trenutno imam samo jasličare, tako sam htjela, i sve su to djeca iz okolice. Vikendom jedva čekam da dođe ponedjeljak.”

Jedna dadilja na šestero djece

Iako rade isti posao, prolaze slične edukacije i interesiraju ih iste stvari, Tajana Miščević naglašava kako dadilje nisu odgajatelji. Unatoč tome, kada otvaraju obrte moraju imati plan rada i završen tečaj za dadilje te odrađenu praksu. No, prednost ovih malih obrta pred gradskim dječjim vrtićima je manji broj djece.

– Imamo jako dobre vrtiće, imamo i nove vrtiće, dobro su opremljeni, odgajatelji su izuzetni, imamo žene koje daju maksimum od sebe, ali puno je djece u jednoj skupini. Previše za taj broj odgajatelja. Jedna teta na šestero djece, kako mi radimo, znači da im se zbilja imate vremena posvetiti. One nikako ne mogu napraviti ono što mogu ja koja radim individualno s djetetom – smatra Tajana i kaže kako se za to ne treba kriviti državu, ali treba raditi na tome da se popravi taj pedagoški standard.

– Još je jedna razlika ta što se kod nas imitira jedna vrsta obitelji u kojoj su djeca različitih dobnih skupina. Budući da je djece manje, rjeđe su i bolesni, a razlika je i u komunikaciji s roditeljima – objasnila je Tajana, a isto kažu i ostale goričke dadilje.

– Sva djeca su različita i imaju različite navike, ali nas dvije do najsitnijeg detalja uspijemo popratiti svako dijete. Znamo koliko je puta kakalo, koliko žlica ručka ili doručka pojelo, koliko je spavalo… a to su informacije koje su roditeljima male djece važne. Ja te informacije u vrtiću ne mogu očekivati da ću dobiti. Znam da te žene daju najbolje od sebe, ali nemoguće je da one za 20-ero djece mogu znati sve to. Ja lako primimijetim neke neželjene situacije ili velike napretke kod djeteta. Također, imam prijateljski odnos s roditeljima i mislim da je to jako vrijedno i za djecu i za roditelje – ispričala je Martina Kučić i dodala kako svi njezini Lojzeki poznaju i njezinu obitelj, a upravo je takav blizak odnos i željela ostvariti.

Foto: Petar Pan

Lista čekanja

Da interes za ovim oblikom brige za djecu u Velikoj Gorici zaista postoji govori i lista čekanja. Najveći interes je za upis djece jasličke dobi kojima, uostalom, ovakav oblik skrbi najbolje i odgovara jer dadilja ima više vremena za brigu oko njih.

– Interes je jako veliki, pogotovo u zadnje vrijeme. Iduće godine u rujnu šestero djece mi odlazi u školu i sva mjesta su već rezervirana. Postoji lista čekanja i kod drugih kolegica. Grad Gorica je grad mladih obitelji s malom djecom. To nije spavaona i demografski jako dobro stojimo. Mislim da bi bilo dobro da se otvara jedan obrt godišnje, pa dok bude potrebno, odnosno dok ne postignemo adekvatan pedagoški standard za svu našu djecu. Neka bude vrtića, obrta i upisnih mjesta, samo da majke ne doživljavaju to da se moraju bojati kuda s djecom – zaključuje Tajana.

Vijesti

Mon Ami i Korak opet ponosno nose Michelinova priznanja

Na svečanoj dodjeli Michelinovih priznanja u Šibeniku, Mon Ami iz Velike Gorice i Korak iz Jastrebarskog potvrdili su svoj status među najboljim restoranima Hrvatske.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na svečanoj dodjeli Michelinovih priznanja, održanoj u utorak, 8. srpnja u Tvrđavi sv. Ivana u Šibeniku, restoran Mon Ami iz Velike Gorice i Korak iz Jastrebarskog ponovno su uvršteni među najbolje, potvrđujući svoju dosljednu kvalitetu.

U ambijentu koji je prštao elegancijom i vrhunskim ukusima, Michelin je još jednom istaknuo adrese koje vrijedi upisati na gastronomske karte. Zagrebačka županija ove je godine imala čak dva razloga za slavlje. Mon Ami, smješten u srcu Velike Gorice, nije ostao u sjeni, zadržavanje Michelinove preporuke znak je da kontinuitet kvalitete i autentičan pristup lokalnim okusima itekako imaju svoju težinu.

Također, restoran Korak iz Jastrebarskog zadržao je svoju Michelinovu zvjezdicu, kao i Michelin Green Star za održivost, dok je Vera Korak primila posebnu nagradu za iznimnu uslugu.

“Svečana dodjela priznanja u Šibeniku, u ambijentu dostojnom kraljevima gastronomije, još je jednom pokazala koliko je važno ulagati u autentičnost, održivost i visoke standarde u eno-gastronomiji. Iznimno smo ponosni na uspjehe restorana Korak i Mon Ami, kao i na posebno priznanje Veri Korak, jer upravo oni dokazuju da se i u srcu Zagrebačke županije stvara gastronomija svjetske klase. Kontinentalna Hrvatska ima svoj identitet, svoje okuse i ljude koji svakodnevno podižu ljestvicu izvrsnosti”, rekla je Ivana Alilović, direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije.

Ova priznanja pokazuju kako, kada je riječ o gastronomiji, Velika Gorica i cijela Zagrebačka županija imaju što ponuditi.

Nastavite čitati

Vijesti

ZET mijenja trasu linije 310! Privremena obustava prometa u Gradićkoj ulici

Zatvara se prometna žila kucavica Gradića, a evo kako će to utjecati na promet.

Objavljeno

na

Objavio/la

U subotu, 12. srpnja 2025., zbog radova u Gradićkoj ulici bit će privremeno obustavljen promet, a to izravno utječe na autobusnu liniju ZET-a broj 310 koja povezuje Glavni kolodvor i Petrovinu Turopoljsku. Autobus će toga dana prometovati skraćeno, do rotora u Ulici Kralja Tomislava u Gradićima.

Putnici koji se oslanjaju na ovu liniju morat će prilagoditi svoje planove, jer će završna stanica biti značajno bliže centru Gradića nego inače. Preusmjeravanje prometa bit će na snazi samo tijekom subote, a MO Gradići je putem svoje Facebook stranice podijelio izgled autobusne trase.

Foto: Mjesni odbor Gradićo/FB

Nastavite čitati

Najave

Kada vatrogasci tulumare vol.2! Pool party i ples pod zvijezdama u čast francusko-hrvatskog prijateljstva

JVP Zagreb ima najneobičniji ljetni party prostor uz odličnu atmosferu.

Objavljeno

na

Zagrebački vatrogasci, nakon top proslave prošle godine, u subotu, 12. srpnja Javnu vatrogasnu postrojbu Grada Zagreba opet će pretvoriti u party zonu. 

Po uzoru na Francuze, odlučili su dašak strane tradicije dovesti u metropolu i ove godine pozivaju na tulum – proslavu francuskog državnog praznika! U suradnji s Francuskim institutom u Hrvatskoj, slavlje u povodu Dana pada Bastille, traje od 19.30 do 22.30 sata uz glazbu, ples, osvježavajuća pića, DJ-a i ples pod zvijezdama. 

Pozivaju vas da se pridružite  na njihovom najneobičnijem ljetnom party prostoru uz odličnu atmosferu u Savskoj cesti 1/3. Kako je lanjski party bio pun pogodak, ove godine vatrogasci nam pripremaju – Pool party! 

Dođite proslaviti francusko-hrvatsko prijateljstvo, uživajte u jedinstvenom događanju i stvorite uspomene koje mirišu na ljeto, slobodu i zabavu! – stoji u objavi na facebook stranici JVP Zagreb. 

  • Francuzima je 14. srpnja nacionalni praznik, obilježavanje godišnjice pada Bastille, a uvečer prije praznika sve vatrogasne postrojbe u Francuskoj otvaraju svoja vrata i pozivaju na slavlje. Okite vatrogasne postrojbe lampicama i nacionalnim bojama pa uz glazbu i piće slave do dugo u noć. Prvi se “vatrogasni bal” održao 1937. godine u pariškoj postaji u Montmartreu, kada su vatrogasci nakon vojne parade, praćeni oduševljenjem građana, otvorili vrata prolaznicima i spontano produljili slavlje.  

Nastavite čitati

Sport

Monza za pamćenje – goričke mažoretkinje donijele 3 europske medalje

4.500 natjecatelja iz 12 europskih zemalja, a naše djevojke osvojile dva druga i jedno treće mjesto!

Objavljeno

na

Velikogoričke mažoretkinje vratile su se sa 20. Europskog prvenstva, koje se održalo u talijanskoj Monzi u organizaciji Svjetske mažoret-sport federacije i talijanske nacionalne mažoret asocijacije, a na kojem je sudjelovalo 4.500 natjecatelja iz 12 europskih zemalja.  

Velikogoričke mažoretkinje predstavile su se s 13 koreografija te tako dijelile pozornicu s najboljim mažoret timovima Europe.   

– Izuzetno smo zadovoljne nastupima jer smo u Veliku Goricu donijele 3 europske medalje – 2. mjesto u kategoriji Velika formacija mace seniori koja nam je donijela titulu 1. europskih viceprvakinja, zatim 2. mjesto u kategoriji Mini formacija mace juniori i 3. mjesto u kategoriji Velika formacija batonflag juniori, odnosno titulu 2. europskih viceprvakinja – istaknula je trenerica   Lucija Bešlić i navela kako je još i Mini formacija mace seniori dobila diplomu za 4. mjesto. 

Talijansko iskustvo znat će iskoristiti za daljnji napredak, budući da su im bili dostupni europski trendovi koji su sve inovativniji. 

 – Zahvaljujemo Gradu Velikoj Gorici te Zagrebačkoj županiji na podršci u realizaciji našeg putovanja i nastupa te na motivaciji koju ta podrška donosi – poručila je trenerica i najavila ljetni odmor nakon kojeg slijede pripreme za novu mažoret sezonu.  

Nastavite čitati

Sport

Košarkaši se pojačavaju: U vanjsku liniju stigao Roko Ivanković

Dojučerašnji igrač KK Podsuseda u novoj će sezoni nositi dres Gorice. Drugo je to pojačanje za naše košarkaše, nakon što je Pavao Turić stigao iz redova KK Zagreba

Objavljeno

na

U redove košarkaša Gorice stiglo je još jedno novo ime – 21-godišnji Roko Ivanković. Roko dolazi iz Podsuseda, kluba iz trećeg ranga, gdje je imao jako dobru sezonu te je svojim igrama skrenuo pažnju na sebe.

“Roko će pojačati našu vanjsku liniju i vjerujemo nastaviti tamo gdje je stao u svom dojučerašnjem klubu”, istaknuli su iz kluba.

– Drago mi je što sam došao u sredinu kao što je Gorica, gdje ću imati priliku dokazati svoj talent. Većinu dečki znam jer smo generacijski bliski, tako da se veselim početku priprema i novoj sezoni – kazao je Ivanković, koji je s našom momčadi odradio nekoliko treninga nakon završetka sezone.

Roko je, inače, dijete zagrebačkog Dinama, gdje je odradio većinu omladinskog staža, nakon čega je kraće vrijeme bio u Ciboni, Boscu, Zagrebu i naposlijetku u Podsusedu, odakle dolazi u svlačionicu Gorice.

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno