Povežite se s nama

Vijesti

Badnjak kod Dianeževića: Otac unosi slamu, sin svijeću i vino, a bor kite svi zajedno

Kako bi čardak zasjao u pravom adventskom svjetlu, Stjepan ga je uređivao nekoliko dana

Objavljeno

na

Malo je takvih čuvara tradicije kao što je to obitelj Dianežević. Svoju veliku ljubav prema starim vremenima i običajima supružnici Snježana i Stjepan njeguju već godinama, a iz nje se svake godine izrodi nova ideja i novi projekt. Ove godine to je uređenje starog čardaka. Raznobojne lampice, kuglice i mnoštvo božićnih detalja ukrasili su staru drvenu građevinu u Kurilovcu. No, nije tako samo u dvorištu. I svaka prostorija čardaka odiše blagdanskim ugođajem.

Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

– Nismo htjeli pretjerivati s ukrasima, sve smo ukrasili po našoj viziji, da bude lijepo i da se uklopi s tim starim objektom. Unutra smo napravili nešto modernije. Lani je tu bila borovica i pravi starinski Božić, a ove godine je to malo modernije jer je kćer tako poželjela – ispričao je Stjepan Dianežević i dodao kako je imanje ukrašavao nekoliko dana.

– Neke od kuglica, ove sitnije, su starije od 50 godina. Imali smo ih dok smo još bili na selu i dok se bor još kitio na starinski način. Zadržali smo stari nakit jer je očuvan, ali i dodali novi – kazao je Stjepan i prisjetio se kako se grana bora nekada ukrašavala bombonima i jabukama, ili se u papir zamatala narezana repa.
Unošenje slame u kuću za Stjepana je najljepši božićni običaj, pa su taj dio tradicije i zadržali. Osim toga, na starinski Božić podsjećaju i jaslice pod borom u glavnoj prostoriji čardaka.

– Jaslice su klasične, kako smo nekada radili, za njih mi je trebao gotovo cijeli dan. Morate ići u šumu ubrati mahovinu, složiti kamenčiće, pripraviti sve kipiće, složiti osvjetljenje da to lijepo izgleda i u tome prođe cijeli dan – ispričao je Dianežević kojeg, ističe, na ovo motivira ljubav prema tradiciji te želja da se običaji očuvaju i prenesu na nove generacije.

Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Adventske vijence izradila je sama Snježana Dianežević, na radionici u Etno udruzi Kurilovec. Pa iako nije Turopoljka, Snježana je rado prihvatila turopoljske običaje i odlučila ih njegovati zajedno sa suprugom.

– Ja sam iz Zagreba i takve stvari sam prije samo gledala na televiziji. Znali su mi o običajima pričati baka, deda i prabake. Kad sam došla tu sve sam prihvatila. Vratiš se malo u prošlost i to baš lijepo izgleda. Uživa čovjek u tome – ispričala je Snježana Dianežević, koja je nedavno proglašena prvom pratiljom Najuzornije hrvatske seoske žene.

Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Osim toga, Snježana je aktivna članica KUD-a Nova zora, predsjednica Etno udruge Kurilovec, a rekreativno pleše i u FA Turopolje. Njen suprug, pak, bavi se uzgojem autohtone pasmine hrvatskog posavca.

Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

– Prvo smo krenuli s cvijećem i počeli osvajati nagrade u Velikoj Gorici, pa zatim u Zagrebačkoj županiji. Onda smo 2002. godine bili prvaci kontinentalne Hrvatske. Nakon toga smo kupili konje,a naša je svatovska zaprega odmah 2006. godine bila prvak Hrvatske – ističe Snježana te dodaje kako su i dva puta pobjeđivali na međunarodnom natjecanju za najljepše ookućnice Floraart. Kruna njihovog rada i posebno priznanje došlo je prošle godine kada su dobili povelju Suncokret ruralnog turizma.

S posebnim ponosom Dianeževići ističu kratki film ‘Božić kak negda’ koji je nastao prema Stjepanovoj ideji, a snimao se upravo u njihovom čardaku. Ideja im je objediniti i sve scene turopoljskog Jurjeva kojeg na svom imanju obilježavaju svake godine.

Vijesti

Preminuo Mladen pl. Šipušić, dugogodišnji član Plemenite opčine turopoljske

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Plemenita opčina turopoljska/FB

Plemenita opčina turopoljska oprostila se od svog dugogodišnjeg člana i nekadašnjeg prisjednika Mladena pl. Šipušića, koji je preminuo u 79. godini života.

Kako su naveli iz Opčine, Šipušić je godinama aktivno sudjelovao u radu zajednice, a i u kasnijoj životnoj dobi redovito je dolazio na njihove aktivnosti i druženja. “Hvala mu za njegovu srčanost i ljubav prema Turopolju”, dodali su.

Posljednji ispraćaj Mladena pl. Šipušića bit će u srijedu, 11. ožujka 2026. godine u 14 sati na gradskom groblju u Velikoj Gorici.

Nastavite čitati

Vijesti

Velika Gorica dobila prvi Baby Signs centar u Hrvatskoj

Tijekom događanja roditelji su mogli saznati više i o drugim programima koji se provode.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Renato Glogovčan

U Velikoj Gorici otvoren je prvi Baby Signs centar rane komunikacije u Hrvatskoj, pod naziom Lumidea. Tim je povodom održan Dan otvorenih vrata na kojem su roditelji i djeca imali priliku upoznati programe i način rada centra.

Riječ je o metodi koja potiče ranu komunikaciju između roditelja i beba pomoću jednostavnih znakova koje djeca mogu koristiti prije nego što progovore. Na taj način mališani lakše izražavaju svoje potrebe, a komunikacija u obitelji postaje jednostavnija i razumljivija.

Tijekom događanja roditelji su mogli saznati više i o drugim programima koji se provode u Lumidei. Među njima su Little English tečajevi engleskog jezika za djecu te pripreme za školu SuncoKRET namijenjene budućim prvašićima.

Dio aktivnosti razvijat će se i u suradnji s Tinker Labs Velika Gorica. U planu je i pokretanje programa UčiLab, koji bi školarcima trebao pružiti dodatnu podršku u učenju i razvoju radnih navika.

Nastavite čitati

Vijesti

Gorički SDP obilježio Dan žena uz poruke o ravnopravnosti

Podsjetili su kako žene i dalje nerijetko nailaze na nejednak položaj u društvu.

Objavljeno

na

Članice Foruma žena Gradske organizacije SDP-a Velika Gorica, zajedno s kolegama iz stranke, obilježile su Međunarodni dan žena susretom sa sugrađankama kojima su tom prilikom čestitale njihov dan i podijelile simbolične darove.

Iz SDP-a su pritom podsjetili kako žene i dalje nerijetko nailaze na nejednak položaj u društvu. U priopćenju navode da su žene često slabije plaćene za isti posao u odnosu na muške kolege, suočavaju se s lošijim radnim uvjetima, a nije rijetkost ni mobing na radnom mjestu. Istaknuli su i da mnoge žene uz profesionalne obaveze nose velik dio obiteljskih odgovornosti, dok dio njih živi i u okruženju obiteljskog nasilja.

Skrenuli su pažnju na činjenicu da je u Velikoj Gorici vrlo mali broj ulica nazvan po ženama. Prema službenom popisu, u samom gradu tek tri ulice nose ženska imena, dok ih je u okolnim naseljima ukupno pet.

Na kraju su svim Velikogoričankama uputili čestitke povodom Dana žena, uz poruku da ostanu ustrajne u borbi za ravnopravnost u društvu, na radnom mjestu i u obitelji te da pritom ne zaborave brinuti o vlastitom zdravlju.

Nastavite čitati

Sport

Bod uz promašaj sezone: ‘Mi krvarimo, a protivnici zabijaju ni iz čega…’

Nogometaši Gorice odigrali su 2-2 sa Slaven Belupom na svom stadionu, u utakmici u kojoj smo vidjeli jedan nevjerojatan promašaj, jedan preokret, ukupno četiri gola, ali i jednog igrača koji ne slavi gol…

Objavljeno

na

Objavio/la

Kad je u 84. minuti ogleda između Gorice i Slaven Belupa, pri rezultatu 2-2, u čistu šansu došao Francuz Theo Epailly, toliko čistu da se činilo nemogućim promašiti je, na djelić sekunde pomislili smo kako je to – to. Trenutak koji će odvesti Goricu do važnih bodova, dati joj još malo zraka… Nažalost, umjesto toga dogodio se promašaj u koji zapravo stane cijela ova sezona. Izvrsna akcija, izrađena do samoga kraja, pa onda nemogući promašaj! Od stative se lopta odbila u Epaillyja i otišla u gol-aut. A Gorica se morala zadovoljiti bodom.

– Znate i sami za taj statistički podatak da stvaramo najviše velikih prilika u cijeloj ligi, ali daleko najviše ih i promašujemo. Suparnici nam zabijaju ni iz čega, a mi krvarimo… Ali obožavam način na koji igramo i učinit ćemo sve da stabiliziramo obranu i popravimo realizaciju – rekao je trener Mario Carević nakon remija s gostima iz Koprivnice.

Iako je Gorici ovo treća utakmica u samo šest dana, krenula je furiozno domaća momčad. Već u desetoj minuti Pavičić je imao odličan pokušaj, ali je u lopta otišla pored gola, a usput je označeno i zaleđe. Samo tri minute kasnije, isti igrač ponovno se našao u šansi, a rješenje je ovoga puta bilo perfektno. Nakon pogreške u obrani gostiju, Iker Pozo je otvorio priliku Pavičiću, koji je donio veliko olakšanje u domaći tabor.

Ostala je Gorica nadmoćna u cijelom prvom dijelu. Pet minuta nakon gola Pršir je imao priliku glavom matirati Hadžikića, a Sule je nedugo nakon imao situaciju jedan na jedan. Međutim, golova više nije bilo. Gosti su jedinu konkretniju priliku imali u 36. minuti, kad je pet metara pucao bivši igrač Gorice Josip Mitrović, ali lopta je otišla u korner. I Goričani su s prednošću otišli na predah.

Otvaranje nastavka, međutim, nije bilo dobro. Ponovno je koban bio prekid, ovoga puta Tomislav Božić bio je najviši u skoku i doveo goste do izjednačenja. Uspavalo je to pomalo utakmicu s obje strane sve do 74. minute, kad je Mitrović ostao sam na drugoj stativi i glavom lijepo spustio loptu u suprotni kut, pri čemu je Matijaša uhvatio na krivoj nozi. Budući da uvijek samo biranim riječima govori o svom razdoblju u Gorici, budući da voli naš klub i naš grad, nije iznenadilo to što Mitrović nije slavio gol. Iako, bilo bi bolje da ih prestane zabijati, jer zabio je i u prvom goričkom ogledu Gorice i Slavena ove sezone.

Srećom po Goricu, nije imao previše vremena za slavlje. Praktički već u prvom sljedećem napadu Gorica se uspjela vratiti u egal, i to nakon lijepe kombinacije asistenta Bruna Bogojevića i sad već dvostrukog strijelca Domagoja Pavičića. Mogla je Gorica i do potpuno preokreta, ali tad se “dogodio Epailly”, trenutak koji će ozbiljno kandidirati za promašaj sezone. Još jednu šansu imao je i Pavičić, mogao je i do hat-tricka, ali ništa od toga.

Svakome je pripao po bod, a u Gorici su se odmah okrenuli Osijeku.

– Veseli me što nakon ovog ritma od tri utakmice u šest dana imamo cijeli tjedan za pripremu. Idemo u Osijek pokazati se u najboljem izdanju – poželio je trener Carević.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

FOTO Održane svečane promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica

Objavljeno

na

Objavio/la

Svečane promocije prvostupnika i magistra struke Veleučilišta Velika Gorica održane su jučer (subota, 07. ožujka 2026. godine) u Pučkom otvorenom učilištu s početkom u 09:00, 11:30 i 14:00 sati. Ukupno je promovirano 186 prvostupnika i 76 magistra struke.

Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Na promociji s početkom u 09 sati promovirani su studenti koji su završili stručne studije Održavanje računalnih sustava, Održavanje zrakoplova i Informacijski sustavi.

Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Na promociji s početkom u 11:30 sati promovirani su završeni studenti stručnih studija Motorna vozila i Očna optika.

Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Na promociji u 14 sati promovirani su završeni studenti studija Upravljanje u kriznim uvjetima, Krizni menadžment i Logistički menadžment.

Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Promoviranima je čestitala i diplome uručila dekanica Veleučilišta Velika Gorica dr.sc.soc. Tamara Čendo Metzinger, a čestitali su im profesori: mr.sc. Vladimir Lebinac, Darko Virovac (1. promocija), mgr. Sonja Drugović, Andrija Šaban (2. promocija), dr.sc. Martina Mihalinčić i dr.sc. Ivan Nađ (3. promocija).

Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Voditeljica promocija bila je prof. Jasna Jursić Stranjić.

Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.03.2026. Promocije studenata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Promocije studenata VVG-a izgledaju, skromno rečeno, kao velike obiteljske svečanosti. Dvorana i balkon svaki put su posve ispunjeni, svečanom činu nazočne su obiteljske generacije: roditelji, bake i dede, djeca, unuci! Buketi cvijeća i darovi svih vrsta cijeloj manifestaciji daju dodatnu dimenziju promocijama za dugo sjećanje.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno