ktc
Povežite se s nama

HOTNEWS

Zvuci ukulelea, vatreni show s noževima, navajo ples i havajske delicije ovog vikenda u Buševcu

Ogranak Seljačke sloge Buševec pripremio je 22. izdanje Međunarodnog festivala tradicijskih glazbala.

Objavljeno

na

Ogranak Seljačke sloge Buševec ponovno nam priprema jednu kulturnu poslasticu. U Buševcu, ali i šire, već znaju da je početak jeseni rezerviran za Međunarodni festival tradicijskih glazbala. Ove godine manifestacija broji svoje 22 izdanje, a program će trajati od 26. do 29. rujna. Na festivalu će ovoga puta biti zastupljena glazbala poput gardona, citre, hurdy-gurdya, dangubice…

– Ovogodišnje izdanje bit će malo drugačije i posebnije. Uspjeli smo dovesti jednu grupu s Hvaja koja će nam odsvirati nešto na ukuleleu i otplesati havajski ples. No, bit će i zanimljivih instrumenata naših svirača zajedno s ljudima koji su doselili u Hrvatsku iz Bolivije, Argentine i Južne Amerike. Bit će tu i svirača iz Mađarske, Slovenije i Slovačke – ističe Nenad Rožić, predsjednik Ogranka.

Osim centralnog programa koji kreće u 19 sati u Domu kulture Buševec, kako bi što bolje dočarali zemlju iz koje dolaze svirači, ali i upoznali se s njihovom kulturom bit će prilika i za degustacijom internacionalne kuhinje.

– Vjerujem da će našim posjetiteljima biti zanimljivo kušati nova jela. Od bolivijskih jela moći ćete kušati kvinojin slani kolač, kunjape – krušćiće od sira i mandijoke. Gosti iz Hawaja imaju nekoliko iznenađenja, osim što će spremati jelo od svinjetine – kalua pig, moći ćete pogledati vatreni show s noževima i Navajo hoop dance. Uz to tu su i druge delicije poput mađarskih palačkinki, ličkog bunceka sa zeljem, a i Slovenci spremaju iznenađenje. Neće vas zaobići niti domaći štrukli. Sve će se moći kušati od 18 sati. – kaže Rožić te dodaje kako zapravo sam festival počinje već večeras od 20 sati prezentacijom tradicijskih glazbala u Područnoj školi u Buševcu.

– Prezentirat će se instrumenti Havaja, ali i Hrvatske. Osim što ćete ih imati priliku čuti, neka od njih ćete moći i isprobati i okušati se u sviranju. Naši gosti iz Hvaja ostaju nakon festivala još nekoliko dana pa će u Osnovnoj školi Vukovina održati šest radionica učenja sviranja ukulelea za naše učenike i vjerujem kako će netko iz našeg Turopolja naučiti svirati taj zabavni instrument – zaključuje Rožić.

No, gosti iz Slovačke i Havaja nastupit će u petak u sklopu festivala The Flying Dish u Velikoj Gorici, ali i u subotu ujutro od 11 sati. Bit će to ujedno i uvertira u gala koncert koji vas čeka u subotu 28. rujna.

 

CityLIGHTS

KTC u Velikoj Gorici dijeli vrijedne nagrade i zove kupce da okušaju sreću

Tijekom travnja u fokusu su glavne nagrade poput automobila Renault Captur i Peugeot 2008.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: KTC

Otvorenje novog KTC trgovačkog centra u Velikoj Gorici privuklo je velik broj posjetitelja, koji su imali priliku sudjelovati u raznovrsnom programu, degustacijama i nagradnim aktivnostima.

Organizatori ističu kako su iznimno zadovoljni odazivom i toplim prijemom kupaca, a posebno zanimanje izazvala je tombola u kojoj je čak stotinu sudionika osvojilo vrijedne poklone.

Iz KTC-a naglašavaju da žele ponuditi više od same kupovine, pa kupci trenutačno mogu sudjelovati u pet različitih nagradnih igara. Tijekom travnja u fokusu su glavne nagrade poput automobila Renault Captur i Peugeot 2008, dok kupce poljoljekarni očekuje i mogućnost osvajanja Škode Kamiq.

Osim aktualnih nagradnih igara, tijekom cijele godine provode se i one u sklopu ugostiteljstva, gdje sudionici mogu osvojiti dizajnerski blagovaonski set – stol i stolice brenda Prostoria. Aktivne su i nagradne igre na KTC benzinskim postajama, u kojima je glavna nagrada Piaggio skuter.

Iz tvrtke najavljuju kako će se nagradne aktivnosti nastaviti iz mjeseca u mjesec, uz nove prilike za osvajanje vrijednih nagrada. S obzirom na to, poručuju kako je sada idealno vrijeme za posjet novootvorenom centru na adresi Ulica Franje Kuharića 4 u Velikoj Gorici.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Gudci dobili prvi „Drvored srčekovaca“ u Hrvatskoj, sadnji se pridružio i gradonačelnik Ačkar

Organizatori vjeruju kako će upravo Gudci postati primjer drugim sredinama te potaknuti slične akcije diljem zemlje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Gorica.hr

U Gudcima je posađen prvi i zasad jedinstveni „Drvored srčekovaca“ u Hrvatskoj, posvećen djeci i odraslima s urođenim srčanim manama.

Novi drvored čine stabla lividambra i javora, posađena kao znak podrške sugrađanima s prirođenim srčanim greškama. Svako od posađenih stabala nosi drveno srce s imenom djeteta, čime simbolizira snagu, nadu i podršku obiteljima koje se svakodnevno suočavaju s tim izazovima.

Projekt je pokrenut zajedničkom suradnjom Udruge mještana Gudci i Udruge Veliko srce malom srcu, uz potporu Mjesnog odbora Gudci i Grada Velike Gorice.

Akciji sadnje pridružili su se i gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar te pročelnica Upravnog odjela za predškolski odgoj, školstvo i društvene djelatnosti Lana Krunić Lukinić.

„Sudjelovali smo u jednoj posebnoj akciji sadnje drveća te smo se rado priključili ovoj inicijativi posvećenoj djeci s prirođenim srčanim greškama, u čiju su čast posađena stabla kao simbol ljubavi, rasta i nade. U sadnji su sudjelovali roditelji i djeca, što cijelom projektu daje dodatnu vrijednost i snažnu poruku zajedništva. Hvala svim organizatorima na trudu, predanosti i velikom srcu koje stoji iza ove lijepe priče“, istaknuo je Ačkar.

Prema riječima organizatora, u akciji je sudjelovalo više od stotinu građana, roditelja, djece i volontera.

„Ponosni smo na više od 100 sudionika koji su podržali ovu jedinstvenu inicijativu. Veliko hvala Gradu Velikoj Gorici, Mjesnom odboru Gudci i svim volonterima na nesebičnoj pomoći. Posebnu zahvalnost upućujemo roditeljima i djeci koji su ovom projektu dali najljepši smisao. Zajedno smo pokazali koliko zajedništvo može učiniti velike stvari. Nadamo se da će ‘Drvored srčekovaca’ rasti zajedno s ovom lijepom pričom i širiti se diljem Hrvatske“, poručili su inicijatori projekta.

Simbol zajedništva i podrške

Posebnost ovog drvoreda nije samo u njegovoj simbolici, nego i u činjenici da je riječ o prvom takvom projektu u Hrvatskoj. Organizatori vjeruju kako će upravo Gudci postati primjer drugim sredinama te potaknuti slične akcije diljem zemlje.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Svi u Mičevec: počinje drift spektakl DONUT 2026

Uz napete kvalifikacije i eliminacijske vožnje, posjetitelje očekuju i dodatni sadržaji poput car showa, drift taxi vožnji i bogate ugostiteljske ponude

Objavljeno

na

Objavio/la

BUGATTI Rimac poligon u Mičevcu ovog vikenda ponovno postaje središte regionalne drift scene jer DONUT službeno otvara sezonu 2026., a Velika Gorica još jednom potvrđuje status domaćina jednog od najjačih automobilističkih događanja u regiji.

Tijekom dvodnevnog programa publiku očekuju prvi veliki okršaji nove sezone, međunarodna konkurencija te nastupi ponajboljih vozača iz Hrvatske i susjednih zemalja. DONUT i ove godine donosi prepoznatljiv spoj vrhunskog natjecanja, produkcije i atmosfere koja nadilazi klasičan sportski događaj.

Poseban interes domaće publike usmjeren je na nastup Velikogoričanina Marka Brdeka, prvaka Hrvatske u driftanju za 2024. godinu, koji se nakon nedavnog predstavljanja svog profesionalnog automobila na manifestaciji Petek na Gorice vraća na stazu pred domaćim navijačima.

Uz napete kvalifikacije i eliminacijske vožnje, posjetitelje očekuju i dodatni sadržaji poput car showa, drift taxi vožnji i bogate ugostiteljske ponude, čime događaj prerasta u cjeloviti vikend sporta, showa i adrenalina.

Velika Gorica ovog vikenda živi u ritmu motora, dok Mičevec postaje mjesto na kojem sezona započinje punim intenzitetom.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Jurjevski sajam knjiga donosi bogatu ponudu izdanja u Veliku Goricu

Sadržaj je prilagođen i najmlađima, koji također mogu pronaći knjige primjerenog sadržaja, što sajam čini privlačnim za sve generacije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: POUVG

U predvorju Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, od 13. do 30. travnja održava se Jurjevski sajam knjiga, na kojem posjetitelji mogu pronaći raznolika izdanja po pristupačnim cijenama.

Sajam se organizira povodom Dana Pučkog otvorenog učilišta, a i ove godine sudjeluje Biblioteka Albatros, koja predstavlja dio svog izdavačkog opusa. Posjetiteljima su dostupne brojne publikacije koje nude uvid u povijest i baštinu Turopolja, čineći ih zanimljivima kako za lokalno stanovništvo, tako i za sve zainteresirane za ovaj kraj.

Posebno mjesto na sajmu zauzimaju autori nagrađeni Književnom nagradom Albatros. Njihova djela obuhvaćaju različite književne forme, od poezije i romana do zbirki kratkih priča, čime se dodatno obogaćuje ponuda.

Sadržaj je prilagođen i najmlađima, koji također mogu pronaći knjige primjerenog sadržaja, što sajam čini privlačnim za sve generacije.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Zagrebačka županija dijeli 70.000 eura Hrvatima izvan RH

Najviši iznos koji pojedini prijavitelj može ostvariti iznosi 10.000 eura, dok se za pojedinačne projekte može dobiti između 2.000 i 7.000 eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

Zagrebačka županija raspisala je javni poziv za dodjelu donacija Hrvatima izvan Republike Hrvatske za 2026. godinu, za što je osigurano ukupno 70.000 eura, a rok za prijavu istječe 10. svibnja.

Riječ je o financijskoj potpori namijenjenoj neprofitnim organizacijama koje djeluju izvan Hrvatske i zastupaju interese Hrvata u Bosni i Hercegovini te pripadnika hrvatskih manjina i iseljeništva diljem Europe i svijeta.

Cilj poziva je očuvanje nacionalnog identiteta, jezika i kulturne baštine, kao i poticanje različitih društvenih aktivnosti unutar hrvatskih zajednica u inozemstvu. U fokusu su i projekti koji pridonose jačanju organizacijskih kapaciteta te povezivanju s Hrvatskom i Zagrebačkom županijom.

Najviši iznos koji pojedini prijavitelj može ostvariti iznosi 10.000 eura, dok se za pojedinačne projekte može dobiti između 2.000 i 7.000 eura, ovisno o vrsti potpore.

Više informacija pročitajte ovdje.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno