Povežite se s nama

Moja županija

Župan Kožić: ‘Privilegij je živjeti tu, gdje se urbano nadopunjuje s ruralnim’

Stjepan Kožić, župan Zagrebačke županije, u velikom intervjuu govori o razvoju kraja u kojem živimo, planovima za budućnost, načinima kako zadržati mlade u Hrvatskoj, ali i o osobnom doživljaju odlaska iz HSS-a, o svom slobodonom vremenu…

Objavljeno

na

Kako biste usporedili stanje i život u Zagrebačkoj županiji 2001. kad ste postali župan i danas?

Zagrebačka županija od 2001. godine do danas postala je od predgrađa Zagreba mjestom ugodnim za život i rad te iznimno poželjnim za investicije. Nekadašnje livade izrasle su u poduzetničke zone u kojima posluje preko 300 europskih i domaćih tvrtki – König Metall, Logistički centri Kaufland i RALU, Lagermax, Mihoković metal solutions, Pliva, IKEA, Rimac automobili… Iza nas su milijuni uloženog novca koji su dali itekako uspješne rezultate. Tu je i više od 50 objekata izgrađenih u školstvu, kilometri i kilometri izgrađene prometne i komunalne infrastrukture koji nisu ostali mrtvo slovo predizbornog programa nego su realizirani na korist svih žitelja Zagrebačke županije. Stanje najbolje pokazuju i brojke. Kad sam 2001. godine postao župan proračun je iznosio 104 milijuna kuna. Danas, u 2019. godini izvorni proračun iznosi 411 milijuna kuna, a konsolidirani 812 milijuna kuna.

Koje su, po Vašem mišljenju, prednosti života u Zagrebačkoj županiji u odnosu na ostale županije u Hrvatskoj?

Jedan od velikih prednosti je da Zagrebačka županija okružuje hrvatsku metropolu i gotovo 100.000 naših žitelja dnevno migrira prema Zagrebu na posao ili školovanje. Koliko god se županija razvila u poduzetničkom smislu, uspjeli smo očuvati prirodu, čistoću vode i zraka i ostati zeleni prsten metropole. Danas je kod mladih obitelji sve veći trend, koji objeručke pozdravljam, imati vlastiti vrt, domaće voće i povrće, a to je u gradskoj vrevi teško izvedivo. Brojni ekonomski pokazatelji idu u korist Zagrebačkoj županiji, a od prošle godine ona se nalazi u IV., najrazvijenijoj skupini županija u Hrvatskoj. Smatram da je u današnje vrijeme pravi privilegij živjeti na području u kojem ruralno i urbano nisu suprotnosti već se međusobno nadopunjuju!

Stjepan Kožić na čelu je Zagrebačke županije još od 2001. godine… Foto: Žarko Bašić/PIXSELL

Kako funkcionira suradnja Županije s gradovima i općinama u njezinu sastavu?

Naša suradnja očituje se kroz niz ostvarenih zajedničkih projekata od izgradnje škole, obnove cesta, kupnje udžbenika… do županijskih potpora općinama i gradovima za projekte u infrastrukturi, poljoprivredi, gospodarstvu te sufinanciranje izrade projektne dokumentacije i tehničke pomoći za prijavu projekata na EU natječaje. Samo u prošloj godini te potpore iznosile su više od 25 milijuna kuna. Svakom gradu i općini treba ostaviti mogućnost da se razvija u smjeru kojem želi, a kad je riječ o ključnim pitanjima važno je da svi možemo sjesti za isti stol i usuglasiti stajališta.

Županija već godinama značajan dio sredstava odvaja za obrazovanje, smatrate li to najvažnijim segmentom našeg društva?

Bez obrazovanja naš daljnji razvoj nema budućnosti i zato je obrazovanje u Zagrebačkoj županiji najveći prioritet, što se vidi prvenstveno iz proračunskih izdvajanja. Naravno, najveći dio njih čini kapitalna izgradnja po kojoj smo definitivno prvaci u Hrvatskoj. Nema školske godine, a da ne izgradimo ili obnovimo školu. Prošla jesen bila je najbolji primjer – OŠ Bistra, OŠ Kupljenovo, PŠ Desinec, obnovljena sportska dvorana u Kloštru Ivaniću, kroz koji tjedan bit će završena i nova sportska dvorana u Posavskim Bregima, a u tijeku su i radovi na energetskoj obnovi PŠ Kerestinec te OŠ Sveta Nedelja. Škole su žile kucavice velikog grada i male općine i. kako volim naglasiti, škola je zalog ostanka ljudi u našim ruralnim krajevima.

Mogli bismo reći da je ovo godina energetske obnove škola, ali i zgrada javne namjene! Veliki dio sredstava dolazi iz europskih fondova. Koliko je važno povlačenje europskih sredstava za ostvarenje županijskih projekata?

Iznimno važno! Nakon što smo niz godina kapitalnu izgradnju financirali isključivo županijskim sredstvima, europski fondovi su u tom segmentu postali naš glavni saveznik. Kada je riječ o prijavi na europske natječaje mislim da smo se stvarno usavršili jer redom nam dolaze samo pozitivne odluke o sufinanciranju energetske obnove europskim sredstvima. Kada govorimo o prosvjeti riječ je o obnovi 5 škola za što je očekivan maksimalni povrat u iznosu od 32 milijuna kuna, dok je isto toliko osigurala i Županija. Tu je i obnova domova zdravlja koja u ukupnoj vrijednosti doseže iznos od 9,2 milijuna kuna od čega je nešto više od pola bespovratno. Za nas su dostupna EU sredstva prilika koja se ne propušta i koju planiramo maksimalno iskoristiti u sektoru energetske obnove ali i u onim kapitalnim projektima poput izgradnje Regionalnog vodoopskrbnog sustava Zagreb-Istok i izgradnje širokopojasnog pristupa Internetu.

Foto: Željko Lukunić/PIXSELL

Zagrebačka županija ne odustaje od izmjene Mreže hitne medicine, potvrđeno je to i na posljednjoj sjednici Županijske skupštine. Što uskoro možemo očekivati po tom pitanju? Hoće li vaši zahtjevi uroditi plodom?

Ne odustajemo dok se ne ispune naši zahtjevi koji su i više nego opravdani! Za dodatne timove hitne medicine borimo se godinama. Tek 2016. godine na 35 postojećih timova dobili smo 15 dodatnih. Na tome smo bili zahvalni ali ne i zadovoljni. Nažalost nedovoljan broj timova prošlog je ljeta došao do izražaja u najgorem mogućem obliku, smrću mladića u Zaprešiću. Nastavljamo biti uporni i zahtijevamo novu Mrežu hitne medicine u kojoj na manje od 60 T1 timova ne pristajemo! Do tada, Županija ne čeka prekriženih ruku već u „kriznim“ ispostavama – Zaprešić, Samobor, Ivanić-Grad i Sveti Ivan Zelina sufinancira dodatne T1 timove s 2,5 milijuna kuna.

Prema podacima FINA-e, poduzetnici Zagrebačke županije su drugi u Hrvatskoj prema ostvarenom prihodu i netto dobiti. Što Županije može učiniti da u budućnosti barem zadržimo tu razinu?

Naši poduzetnici uistinu ostvaruju sjajne rezultate zahvaljujući kojima i županijski proračun iz godinu u godinu raste. To nam pak omogućuje da gradimo škole, dvorane, ceste te dodatno razvijamo poduzetničke zone. Naravno, svake godine kreiramo i naše pakete bespovratnih poduzetničkih potpora u skladu sa stvarnim potrebama na tržištu, a velik broj prijava potvrđuje kako su mjere pogođene. Tako je u 2018. godini Županija dodijelila potpore za 226 poduzetnika u iznosu većem od 8,5 milijuna kuna, a u travnju se očekuju raspisivanje natječaja za ovu godinu, pa koristim prigodu da pozovem sve zainteresirane poduzetnike da nam se jave. Nastavljamo i sa subvencioniranjem kamata na kredite kao i sufinanciranjem nastupa poduzetnika na domaćim i inozemnim sajmovima. Ono što poduzetnici i potencijalni investitori očekuju i zaslužuju je brzu i učinkovitu javnu upravu prilikom rješavanja određenih pitanja koja su u našoj nadležnosti. Tu prije svega mislim na brzo ishođenje dokumentacije za građenje, kao i dodatna pomoć i savjeti od strane županijskih i gradskih poduzetničkih potpornih institucija. Investitorima smo na raspolaganju od 0 do 24 h, pratimo ih i u razvoju njihove investicije, a dobiti građevinsku dozvolu u Zagrebačkoj županiji u roku 24 sata nije nemoguća misija, već standard.

Župan Kožić često navraća u Veliku Goricu, najveći grad u županiji…. Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

Koliko je naša Županija pogođena valom iseljavanja, koji je u puno većoj mjeri zahvatio neke druge dijelove Hrvatske? Što Zagrebačka županija može ponuditi mladima da ostanu ovdje?

Zagrebačka županija nije otok i sve što se događa u okruženju događa se i kod nas. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku u 2017. godini odselilo je 6298, a uselilo 4658 što znači da je saldo ukupne migracije u minusu za 1640 ljudi. Na razini Hrvatske pozitivan migracijski saldo imaju samo grad Zagreb i Istra. Čitav je niz mjera kojima pokušavamo mlade zadržati u Županiji, od gradnje škola i dvorana kako u urbanim tako i ruralnim područjima, besplatnih udžbenika za osnovnoškolce, jednokratne naknade za svako novorođeno dijete, ali općenito stvaranja uvjete za kvalitetno gospodarsko okruženje jer složit ćete se samnom dobra primanja su osnovni preduvjet za kvalitetan život. Poduzetnici i obrtnici sve češće se žale na manjak radne snage, a uzmemo li u obzir pozitivne rezultate koje ostvaruju, vjerujemo kako će doći i do rasta plaća, a time i manje iseljavanja.

Kako ste u emotivnom smislu podnijeli odlazak iz HSS-a? Kakvi su planovi Vaše političke opcije “Stjepan Kožić – nezavisna lista”?

Iskreno, bilo mi je jako teško. Više od 20 godina svog života dao sam toj stranci. Međutim više ne žalim, jer HSS kao stranka okrenuta selu i malom čovjeku više ne postoji. Ime stranke je ostalo, ali sve ostalo je neprepoznatljivo. Iz toga razloga odlučio samo se za osnovati svoju stranku, a s 8 članova druga smo po brojnosti stranka u Županskoj skupštini. U zadnje vrijeme pljušte optužbe da HSS vraća kredit za moju kampanju. Županijska organizacija HSS-a imala je na računu oko 1,3 milijuna kuna, ali prije kampanje odlučeno je da se digne kredit u iznosu oko 2,5 milijuna kuna. Na moju kampanju utrošeno je 533.084 kuna što je jasno vidljivo iz financijskog izvješća koje sam podnio. Međutim isti ti koji su glasni u napadanju i žale se da otplaćuju moj mandat, zaboravili su spomenuti da na račun bivših članova HSS-a danas članova nezavisne liste Stjepan Kožić dobivaju 717.300 kuna godišnje od strane Zagrebačke županije koja temeljem zakona financira rad stranaka. Pa sad zbrojite i sve će vam biti jasno. Lijepo je da se HSS hvali kako je financirao moju kampanju ali se pritom vješto izbjegava pohvaliti kako su kupili dva jako dobra automobila.

Foto: Davor Višnjić/PIXSELL

Kako ste općenito zadovoljni klimom u hrvatskom društvu, što političari mogu napraviti da ona bude bolja?

Volio bih da je klima pozitivnija. Imamo najljepšu zemlju na svijetu, ali čini mi se da je ne cijenimo i ne razvijamo dovoljno. Ljudi su nezadovoljni, u Saboru je nerijetko cirkus, a i mediji dodatno potpiruju negativnu klimu. Uzmimo za primjer iseljavanje. Svaki dan možete pročitati kako je nekome odlično u Irskoj, Švedskoj, ali rijetko se može naći članak o svim onim ljudima koji su se razočarani vratili, a njih itekako ima. Svi smo odgovorni, a naravno na političarima je najveća odgovornost jer su im ljudi dali povjerenje da upravljajući s općinom, gradom županijom ili državom sustavno podižu kvalitetu života.

Kako biste opisali svoj život izvan politike? Imate li vremena za svoj vinograd, postoje li još neki načini kako se opuštate od posla?

Slobodnog vremena imam malo, ali kad ga imam najradije ga dijelim s obitelji i prijateljima ili uživam u dobroj knjizi. Moram priznati da je brigu u vinogradu preuzela mlađa generacija, ali naravno kad je berba svi radimo.

Moja županija

„Pedale okreći i uživaj u sreći!“ – prva subota u lipnju rezervirana za Večernjakovu biciklijadu

43. izdanje donosi bogat program na cilju u Samoboru – ponosni pokrovitelj je Zagrebačka županija!

Objavljeno

na

Objavio/la

Konferencijom za medije najavljena je 43. „Večernjakova biciklijada“, koja će i ove godine pod motom „Pedale okreći i uživaj u sreći!“ spojiti Zagreb i Samobor.

– Danas je in baviti se sportom i biti fizički aktivni, tako da je i ova biciklijada u korak s trendovima, gdje pružamo biciklistima podršku u bicikliranju od Zagreba do Samobora gdje mogu upoznati ljepote toga kraja i dobro se zabaviti. Na cilju će ih dočekati bogat program za cijelu obitelj – najavio je glavni urednik Večernjeg lista Dražen Klarić.

Inače, biciklijada starta u subotu, 7. lipnja na Trgu Franje Tuđmana u Zagrebu u 10 sati, a na cilju – na samoborskom Vugrinščaku, sve bicikliste i posjetitelje čeka bogat zabavni program uz vrhunsku gastro ponudu, radionice i kvizove, a u glazbenom dijelu nastupit će Minea, Vojko V i Peconni.

Tradicionalni pokrovitelj biciklijade je Zagrebačka županija.

–Ponosni smo pokrovitelj ovog velikog biciklističko-zabavnog događaja koji promovira ljepote grada Zagreba ali i Zagrebačke županije. Samobor je dragulj naše županije i bila bi šteta ne upoznati ga bolje na dva kotača.  Ujedno to je jedinstvena prilika da biciklisti i rekreativci isprobaju 20-ak kilometara dugačku rutu i na cilju se odlično zabave – pozvao je zamjenik župana Ervin Kolarec.

Foto: Zagrebačka županija

Dobrodošlicu u svoj grad svim ovogodišnjim natjecateljima poželjela je gradonačelnica Petra Škrobot.

–Veseli me što svake godine u Zagreb dođe velik broj Samoboraca koji bicikliraju natrag do Samobora, a također dobrodošli su I svi drugi posjetitelji na biciklima iz ostalih ktajeca Zagrebačke županije. Na Vugrinščaku ćemo vas srdačno dočekati prigodnim programom za cijelu obitelj a otvaramo i bazen, tako da je to idealan dan za provesti dan na otvorenom – poručila je gradonačelnica Samobora.

Osigurajte i vi svoj besplatni startni broj na internet stranici Večernjaka!

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Čestitamo 12. svibnja – Međunarodni dan sestrinstva! Zagrebačka županija tim povodom održala ZdravFest

Medicinske sestre i tehničari prvi su kontakt građana sa zdravstvenim sustavom, njegova kralježnica, ali i srce puno topline.

Objavljeno

na

U Samoboru je u subotu održan ZdravFest Zagrebačke županije,  javnozdravstvena akcija uoči današnjeg Međunarodnog dana medicinskih sestara i tehničara.

Bila je to idealna prilika za građane osvrnuti se na svoje zdravstveno stanje i napraviti čitav niz preventivnih besplatnih pregleda. Radi se o prvom izdanju festivala koje će se svake godine organizirati u drugom gradu Zagrebačke županije.

Foto: Zagrebačka županija

Stotine ljudi odazvalo se na besplatne preventivne preglede, a imali su priliku izmjeriti razinu šećera u krvi, kolesterola, krvnog tlaka, PSA, težinu (indeks tjelesne mase i sastav tijela), napraviti spirometriju, pregledati madeže, proći edukaciju o korištenju vanjskog defibrilatora te saznati više o grupama za potporu dojenju i o trudničkim tečajevima u Zagrebačkoj županiji.

Medicinske sestre i medicinski tehničari najbrojnija su radna skupina u zdravstvu – na globalnoj razini zaposleno ih je oko 28 milijuna, dok je u Hrvatskoj njih oko 29 tisuća. No, kako je riječ o našem zdravlju, ovo je jedno od najpouzdanijih profesija. Upravo je to povod za javnozdravstvenu akciju ZdravFest pod motom „Naše sestre, naša budućnost“.

Foto: Zagrebačka županija

Ispred organizatora, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije, Leo Šunjić zahvalio im se na neumornom radu i profesionalizmu, istaknuvši da su jedan od ključnih faktora za funkcioniranje ove institucije – ujedno i prve linije zdravlja naših sugrađana.

U ovom trenutku provodimo više od 10 programa i projekata fokusiranih na rano otkrivanje i prevenciju bolesti te promicanje zdravog načina života. Bilo da je riječ o cijepljenju, probirima, ranom otkrivanju zaraznih ili onkoloških bolesti, zajedno s partnerima i službama iz cijele Županije fokusirani smo na podršku i edukaciju naših građana. Medicinske sestre i tehničari i ovdje igraju neizmjerno važnu ulogu poručio je ravnatelj Zavoda.

Foto: Zagrebačka županija

Prevencija bolesti ne temelji se samo na pravovremenom testiranju, već i na funkcionalnom zdravstvenom sustavu koji to omogućuje. U Zagrebačkoj županiji radi gotovo 600 medicinskih sestara i tehničara, a kako bi mogli aktivno sudjelovati u očuvanju zdravstvene skrbi za sve građane, važno je kontinuirano ulagati u njihovo obrazovanje i status u društvu.

Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Zagrebačke županije, Ksenija Čuljak podsjetila je kako je u posljednjih pet godina u njihovo doškolovanje i stručno usavršavanje uloženo gotovo 120 tisuća eura.

Foto: Zagrebačka županija

Nastavit ćemo se zalagati za priznavanje stručne spreme medicinskih sestara i tehničara te kontinuirano ulagati u njihovo obrazovanje i profesionalni razvoj. Zahvaljujemo im na svakom danu, svakom osmijehu i svakoj pruženoj ruci pomoći jer bez njih naš zdravstveni sustav jednostavno ne bi bio ono što jest– dodala je pročelnica.

Ravnatelj županijskog Doma zdravlja Većeslav Bergman podsjetio je kako je bilo koji zdravstveni sustav nezamisliv bez medicinskih sestara.

Foto: Zagrebačka županija

–To je jedinstvena simbioza koja čini zdravstveni sustav funkcionalnim. U našem Domu zdravlja zaposleno je 285 medicinskih sestara koje prolaze godišnje edukacije plaćene iz proračuna Doma zdravlja. To je jako važno kako bi one bile u toku sa svim zdravstvenim saznanjima jer znamo da su one prvi kontakt građana sa zdravstvenim sustavom rekao je Bergman.

Uz organizatora akcije, Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije, u akciji sudjeluju Dom zdravlja Zagrebačke županije, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije, Ljekarne Zagrebačke županije i Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Naftalan.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

STRATEŠKI PROJEKT RH Započela gradnja objekata Imunološkog zavoda za proizvodnju antitoksina u Rugvici

Dokaz da Hrvatska može stajati ne samo na zaleđu Europe, nego biti i predvodnica Europe.

Objavljeno

na

Još jedna investicija od nacionalnog značaja realizira se na području Zagrebačke županije. Riječ je o najavljivanoj revitalizaciji Imunološkog zavoda, koji će nove pogone smjestiti u Općini Rugvica. 

Radi se o prvom od ukupno šest planiranih objekata, gdje će se, među ostalim, proizvoditi i antitoksini protiv ugriza zmija otrovnica.  

Foto: Zagrebačka županija

Kamen temeljac za izgradnju, zajedno s ministricom zdravstva Irenom Hrstić te  županom Stjepanom Kožićem, položio je premijer Andrej Plenković prilikom čega je istaknuo kako je revitalizacija Imunološkog zavoda, uz pokretanje novih suvremenih proizvodnih pogona, strateški projekt Vlade Republike Hrvatske, što čini veliko ulaganje u Zagrebačku županiju i Rugvicu koje su dugogodišnja referentna točka za brojna ulaganja i sjedište niza velikih kompanija. 

Foto: Zagrebačka županija

–Stvorili smo preduvjete kako bi ova investicija učinila ozbiljan korak u obnovi biološke proizvodnje, čime posljedično jačamo i nacionalnu sigurnost u području zdravstva te pozicioniranju Hrvatske kao zemlje koja cijeni vlastito znanje, neovisnost i strateške kapacitete. Zadali smo okvir kojim hrvatsko zdravstvo kreće u zamah koristeći nikada veći proračun Ministarstva zdravstva u visini 7,5 milijardi eura – rekao je Plenković. 

Pogonom biotehonologije hrvatsko zdravstvo stvara dobru bazu samodostatnosti, navela je ministrica zdravstva Irena Hrstić. 

Foto: Zagrebačka županija

–Ne samo za nas, već i za regiju, ali i Europu. Uvođenjem biotehnoloških procesa proizvodnje moraju se ozbiljno pratiti europske direktive i normative, a to je dokaz da Hrvatska može stajati ne samo na zaleđu Europe, nego biti i predvodnica Europe. Iako se misli da je zmijski antitoksin proizvod koji se ne koristi često, on je izuzetno bitan jer je riječ o imunoserumu namijenjenom za ljudsku i veterinarsku uporabu – dodala je Hrstić. 

Župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić izrazio je zadovoljstvo što se ovakva investicija realizira na području županije. 

Foto: Zagrebačka županija

– Ovime se otvaraju nova visokotehnološka radna mjesta u našoj županiji čime se jača njen položaj u smislu gospodarski najrazvijenije županije. Ovaj projekt će nas pogurati još jače, još više, tako da me zaista raduju procesi koji jamče napredak i tehnološki razvitak – istaknuo je Kožić. 

U protekle dvije godine Općina Rugvica puno je radila kako bi danas mogla započeti izgradnja.  

Foto: Zagrebačka županija

– Kroz čak desetak sjednica općinskog vijeća donosili smo odluke vezane uz projekt i u konačnici je Općina darovala 80 tisuća kvadrata zemljišta Imunološkom zavodu, jer smo svjesni da ovakvi projekti, projekti nacionalnog interesa, pružaju nove mogućnosti za općinu – rekao je načelnik Mato Čičak. 

Proces revitalizacije Imunološkog zavoda ključan je za jačanje zdravstvene neovisnosti, biotehnološke snage i pozicioniranje naše države kao vrijednog biofarmaceutskog proizvođača – naglasio je ravnatelj Zavoda Vedran Čardžić. 

Foto: Zagrebačka županija

– Na ovom zemljištu u prvoj fazi koja će trajati dvije do tri godine, gradit će se biološki laboratorij i pogon za proizvodnju lijekova iz krvne plazme, nakon čega slijedi proizvodnja virusnih cjepiva – najavio je  ravnatelj.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Županija nagradila parataekwondoaša Kristijana Burušića

Rugvičanin je hrvatski reprezentativac a osvojio je broncu na Europskom parataekwondo prvenstvu u Talinu.

Objavljeno

na

Zamjenik župana Zagrebačke županije Damir Tomljenović prigodno je nagradio parasportaša – hrvatskog reprezentativca i člana Parataekwondo kluba Rugvica – Kristijana Burušića, povodom osvajanja brončane medalje na Europskom parataekwondo prvenstvu u formama – poomsae kategoriji, koje se održalo sredinom travnja u estonskom glavnom gradu Talinu.

Čestitavši Kristijanu i njegovom treneru Antonu Marasu na predanom radu i sjajnim rezultatima, Tomljenović je podsjetio da Zagrebačka županija kontinuirano povećava sredstva općenito za sport, a posebno i za parasport.

Foto: Zagrebačka županija

– Vesele nas ovakvi rezultati naših sportaša i veselimo se njihovim budućim uspjesima. Čestitam i predsjedniku Parasportskog saveza Zagrebačke županije Darku Matiću koji je za svoje zalaganje za parasportaše dobio i priznanje Hrvatskog paraolimpijskog odbora – naglasio je Tomljenović.

O samom nastupu na Europskom prvenstvu te zajedničkim treninzima i pripremama govorio je Kristijanov trener i predsjednik Parataekwondo kluba Rugvica Anton Maras.

Foto: Zagrebačka županija

–Na cijelom Prvenstvu Hrvatska je po broju osvojenih medalja osvojila drugo mjesto, a u Kristijanovoj kategoriji P22 su u konkurenciji 11 natjecatelja prva tri mjesta osvojili Hrvati, što ne znam da li se ikada dogodilo u bilo kojem sportu. Za ovo smo natjecanje s pripremama počeli već u siječnju s deset treninga tjedno, inače redovno treniramo pet puta tjedno a trenutačno skupljamo bodove za Paraolimpijske igre koje će se 2028. godineu Los Angelesu  – ispričao je Maras.

Nakon velikih uspjeha u stolnom tenisu i atletici, sada osvajamo nagrade i u parataekwondou, na što smo izuzetno ponosni, rekao je predsjednik Parasportskog saveza Zagrebačke županije Darko Matić.

Foto: Zagrebačka županija

–Parasportski savez okuplja ljude i klubove koji svakodnevno dižu razinu i kvalitezi sportaša. Iz godine u godinu nam proračun apsolutno raste i da nema takvog proračuna ne bi bilo ni ovakvih rezultata, zato zahvaljujem zagrebačkoj županiji na podršci. Vjerujem da će naša županija za tri godine u Los Angelesu imati tri sportaša u tri različita sporta – najavio je Matić.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Velik dan za Pokupsko – svečano otvoren obnovljeni Vatrogasni dom

Škrinjarić najavio i projekt izgradnje Doma za starije i nemoćne.

Objavljeno

na

Stanovnici i vatrogasci Općine Pokupsko od danas imaju kompletno uređeno mjesto za sve vatrogasne aktivnosti, kao i kulturna zbivanja u ovome kraju. Obnovljena zgrada vatrogasnog doma službeno je otvorila svoja vrata, a svečanosti otvorenja odazvali su se brojni mještani i vatrogasci, kao i uvaženi gosti. 

Vrijednost radova je 1,3 milijuna eura, od kojih je nešto manje od milijun iz Programa ruralnog razvoja, gotovo 96 tisuća eura izdvojila je Zagrebačka županija, putem Ministarstva regionalnog razvoja dobiveno je gotovo 155 tisuća, a sama Općina uložila nešto više od 59 tisuća eura vlastitih sredstava. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

–Naši vatrogasci danas dobivaju ono što su i zaslužili. Oni su snaga koja je našim stanovnicima oduvijek na raspolaganju; od ratnih vremena, poplava, požara, nakon potresa, u vrijeme nestašice pitke vode, ali kao podrška hitnoj pomoći i policiji. Ovaj dom je mjesto gdje će sada oni moći organizirati svoju opremu i vozila, kako bi bili spremni za svaku intervenciju, no u zgradi je polovica kvadrature namijenjena za naše udruge i događanja, od najmanjih do najstarijih stanovnika. Time kao Općina ispunjavamo zadatak da osiguramo najbolje moguće uvjete, ne samo u Pokupskom već i u drugim naseljima naše općine – rekao je načelnik Općine Pokupsko Božidar Škrinjarić. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

Dodao je kako je u tijeku izrada idejnog rješenja za još jedan dom u Lukinić Brdu i vatrogasno spremište u Hotnji.  

–Zadali smo si nove obaveze u budućnosti. U planu je u ovoj jezgri općine, na potezu između dječjeg vrtića i zgrade Općine, izgradnja Doma za starije i nemoćne, čime bismo u središtu naše općine objedinili brigu i skrb, i za naše mališane i za naše starije – najavio je načelnik. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

Dobrovoljno vatrogasno društvo Pokupsko danas broji 89 vatrogasaca, od čega je 35 operativnih, naveo je u svojem obraćanju zapovjednik društva Josip Mareković. 

–Svakog dana se usavršavamo i školujemo, ulažemo svoje slobodno vrijeme u edukacije, kako bi mogli kvalitetno odgovoriti na sve intervencije. Dali smo veliki obol nakon potresa, kada je toliko zahtjevnom periodu svaki naš vatrogasac radio preko svojih mogućnosti. Mi smo na raspolaganju u bilo koje vrijeme, u bilo kojem izazovu i kriznoj situaciji, ostavljajući svoje obitelji kako bismo spasili ljude i imovinu, što je za zajednicu neprocjenjivo – poručio je Mareković. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

U ime Vlade Republike Hrvatske svečanosti je nazočio državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Tugomir Majdak, koji je u svojem govoru pohvalio realizaciju projekta i dosege načelnika Škrinjarića. 

–Načelnik ove Općine zaista je pionir u projektima javne infrastrukture na ruralnom području. Naime, projekt toplane u Pokupskom svojevremeno je bio prvi projekt realiziran iz IPARD predpristupnog fonda. Cilj Vlade je i dalje osigurati standard u općinama ali i koordinacija među ministarstvima kako bi se realizirali projekti poput ovog kojeg danas otvaramo, jer su također okosnica života stanovnika na ruralnom području. Oni su svjedočanstvo da hrvatski čovjek marljivo radi i živi u seoskim domaćinstvima – naglasio je Majdak. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

Što manje “posla” vatrogascima je poželio ravnatelj Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Nikola Dolački. 

–Drago mi je da sada imate ovakvo lijepo zdanje, jer i sam sam odrastao na ruralnom području i znam koliko je to važno za seosku zajednicu. Možete i sami vidjeti diljem općine natpise koji svjedoče o povučenim EU sredstvima uz pomoć kojih su realizirani mnogi projekti, tako da Općina Pokupsko zaista može biti ponosna svojim rezultatima, jer je svojim stanovnicima osigurala bolje uvjete života – zaključio je Dolački. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

Dodajmo kako u povodu svečanog otvorenja Vatrogasnog doma, Općina Pokupsko u suradnji s Caffe barom Saky, organizira i cjelodnevni program na popularnom Pokupsko Beach-u s prigodnim domjenkom i glazbenim programom. U 17 sati nastupaju tamburaši Cosa Nostra,a od 20 sati Tamburaški sastav Trešnja. 

Foto galerija:

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno