Povežite se s nama

Moja županija

Kvržica veličine pšenice može promijeniti život, zato je pravilan samopregled dojke izuzetno važan

Udruga edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije održala je Dan otvorenih vrata kako bi građane upoznala sa svojim radom i aktivnostima.

Objavljeno

na

Svega nekoliko minuta potrebno je izdvojiti, barem jednom mjesečno, kako bi na vrijeme spriječili i otkrili karcinom kojeg se u Hrvatskoj otkrije šest novih slučajeva dnevno. Riječ je o raku dojke od kojeg uglavnom obole žene, a rijeđe i muškarci.

Na području Zagrebačke županije već više od 23 godine, podići svijest i upozoravati o ranoj važnosti otkrianja ove bolesti, ali i educirati glavni je cilj i zadaća Udruge edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije. Upravo kako bi svoju udrugu približile svakom građaninu, organiziran je Dan otvorenih vrata. Osim doznati nešto o udruzi, bila je to prilika i za izmjeriti krvni tlak ili šećer.

07.06.2024. – Dan otvorenih vrata Udruge edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

– Naša glavna zadaća je edukacija o pravilnom samopregledu dojke. No sam samopregled kao metoda nije nikako dovoljan i uz njega treba još ultrazvuk i mamograf. Činjenica je da svaka osoba svoje tijelo najbolje poznaje. Ukoliko radite samopregled jednom mjesečno, od 18. godine, u slučaju da i dobijete tumor dojke otkrit ćete ga na vrijeme, jer primijetit ćete na sebi promjenu koju prošli mjesec niste imali – priča nam predsjednica udruge Đurđa Dehin te dodaje kako je tu ona mogućnost veća za izlječenje i bolju kvalitetu života.

Foto: FB Udruga edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije

– Žene koje su bile na našim edukacijama i koje su radile samopregled upravo onako kako smo im mi pokazali, našle su tumor veličine pšeničnog zrna. Tu ne govorimo više o nekakvoj velikoj bolesti ili velikoj operaciji, to je jedan mali zahvat. Na žalost dođu nam žene s tumorom koji je star 5 do 7 godina – naglašava Dehin.

Stoga, kako se to ne bi događalo, mnogo ulažu u samu edukaciju i to već od rane dobi.

– Svake godine educiramo učenike u srednjim školama na području cijele Zagrebačke županije. Već u rujnu nastavljamo s našim edukacijama po školama, jer to je najvažnije. Do sada smo imale edukacije u Crvenom križu, Zelini, Donjem Vukojevcu, Strmcu…rado se odazovemo gdje god nas pozovu – kaže nam predsjednica udruge.

Foto: FB Udruga edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije

Edukacije provode edukatorice, kojih na žalost, zbog manjka slobodnog vremena i drugih obaveza ima sve manje. Jednako tako, udruga ima i sve manji broj članica.

– Nadam se da ćemo ove godine uspjeti skupiti nekoliko žena da ponovno organiziramo edukacije. Jer mi smo već stare, trebaju nam mlađe žene koje će to nastaviti. Kada smo počele raditi prije 23 godine, imale smo oko 3,500 tisuća članica, sada nas je tek 300. Broj se smanjio jer više ne idemo s mobilnim mamografom. Tada smo svakodnevno imale u grupi po dvadeset žena koje su došle na pregled. Tada su žene masovno dolazile jer je to bilo nešto novo za njih – govori Dehin.

Foto: FB Udruga edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije

Najviše ih veseli kada netko sam iskaže interes za ovakvom vrstom edukacije.

– Nedavno smo bili na edukaciji u jednoj poslovnoj firmi, i to nam je zaista bilo jedno lijepo iznenađenje. Jedna gospođa koja je kao djevojka bila članica naše udruge te je završeni edukator. Jednoga dana me nazvala i pitala bi li voljela odraditi edukaciju u firmi u kojoj radi. Ostale smo zaista pozitivno i ugodno iznenađene cijelim pristupom – prepričava Dehin koja bi voljela da ovakvih poziva bude što više.
No, do tada u udruzi ne miruju. Planiraju se akcije i aktivnosti sve do kraja godine.

07.06.2024. – Dan otvorenih vrata Udruge edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

– Vraćamo se edukacijama po školama, čeka nas i naša humanitarna akcija Ružićasta vrpca kada ćemo ponovno prošetati ulicama grada s prepoznatljivim rozim kišobranima i balonima ukazujući na važnost samopregleda. Također u listopadu – mjesecu borbe protiv raka dojke, planiramo odraditi i jednu veliku tribinu na tu temu – objašnjava nam planove predsjednica Dehin te još jednom poručuje svim ženama…

– Svaka bolest je izliječiva, ako je rano otkrivena pa tako i rak dojke. Često kažem – Žene moje drage, reprize vam nema, život je samo jedan, čuvajte se, pazite se. To vam je pet minuta u mjesec dana, toliko možete izdvojiti za sebe – poručuje za kraj.

07.06.2024. – Dan otvorenih vrata Udruge edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

HOTNEWS

ČIP I STERILIZACIJA Županija pokriva troškove veterinarskih usluga

Među gradovima najveći iznos dobili su Velika Gorica i Samobor.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zagrebačka županija pomaže svojim gradovima i općinama u provedbi Zakona o zaštiti životinja koji propisuje kontrolu populacije napuštenih pasa.

Županija naime, osigurava novčana sredstva za pokrivanje troškova veterinarske usluge označavanja pasa mikročipom te sterilizaciju ženki, a ovogodišnji iznos doseže 25 tisuća eura.

Na javni poziv se ove godine, od ukupno 34 grada i općina, javilo njih 20 s područja Zagrebačke županije, odnosno 8 gradova i 12 općina. Među gradovima najveći iznos dobili su Velika Gorica i Samobor – 3.000,00 eura, a od općina Bistra – 1.168,04 eura.

Sredstva su na raspolaganju svim stanovnicima županije čiji su gradovi i općine dobili sredstva za tu namjenu. Dodajmo da se kontrolom broja napuštenih pasa smanjuje vjerojatnost od širenja bolesti, napada na ljude i druge životinje te izazivanja materijalne štete i nesreća u prometu.

Zagrebačka županija je za provedbu kontrole populacija napuštenih pasa u periodu od 2021. – 2024. godine dodijelila gotovo 51 tisuću eura.

Nastavite čitati

HOTNEWS

ŽUPANIJA U posljednje 4 godine udvostručen iznos za poljoprivredu

Pravo na poljoprivredne potpore tijekom posljednje četiri godine iskoristilo je 3 tisuće poljoprivrednika kojima je Zagrebačka županija dodijelila gotovo 4 milijuna eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zagrebačka županija raspisala je 1,1 milijun eura vrijedne javne pozive za dodjelu bespovratnih potpora poljoprivrednicima.

573 tisuće eura osigurano je za potpore male vrijednosti u poljoprivredi, ruralnom razvoju i šumarstvu, 340 tisuća eura za ekološku poljoprivredu i ruralni razvoj, 70 tisuća eura izdvojeno je za poticanje energetske učinkovitosti i nabavu i ugradnju obnovljivih izvora energije na poljoprivrednim gospodarstvima, a 150 tisuća eura je na raspolaganju za nabavu poljoprivrednog materijala za sjetvu i sadnju, kao i kreditiranje nabave poljoprivrednog repromaterijala.

Važno je istaknuti i činjenicu da jedan poljoprivrednik može istovremeno biti korisnik svih poljoprivrednih potpora Zagrebačke županije.

Foto: Cityportal

– Pitanje poljoprivrede i samoodrživosti je pitanje nacionalnog interesa, a činjenica da smo u posljednje 4 godine udvostručili iznos za poljoprivredu pokazatelj je u kojoj  mjeri Zagrebačka županija brine o poljoprivrednicima i ovoj strateškoj gospodarskoj grani. Zbog toga smo odlučili pomoći mjerama koje idu u tri smjera. Prvi je gradnja i modernizacija gospodarstava i proizvodnje čime osiguravamo opstanak naših ruralnih područja. Drugi smjer postepena preorijentacija poljoprivrede na ekološku proizvodnju kako bismo očuvali ekosustav te usmjerili se prema održivim izvorima energije. Time naši poljoprivrednici postaju energetski neovisniji, smanjuju troškove svog obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva i pridonose očuvanju okoliša. Treći smjer pomoći je potpora sjetve i sadnje, gdje zbog previsokih cijena repromaterijala želimo smanjiti pritisak na poljoprivrednike – istaknuo je župan Stjepan Kožić.

Ekološka poljoprivredna proizvodnja odvija se na 2.125 hektara zemlje koju za ekološki uzgoj koristi 244 aktivnih gospodarstava na području županije, za koje je Županija pripremila široku paletu potpora. Konvencionalni proizvođači mogu ostvariti potporu do 15 tisuća eura godišnje, dok ekološki proizvođači mogu ostvariti godišnje do 20 tisuća eura potpore.

Foto: Cityportal

Osim tih mjera, već četvrtu godinu zaredom Zagrebačka županija sufinancira ugradnju fotonaponskih sustava za proizvodnju električne energije na zgradama poljoprivredne namjene, a od ove godine i nabavu te postavljanje dizalica topline. Riječ je o 70 tisuća eura vrijednom javnom pozivu kojim poljoprivrednici mogu ostvariti do 10 tisuća eura bespovratnih sredstava.

Također, sa 150 tisuća eura Zagrebačka županija sufinancira troškove nabave i subvencionira kamatu na kredite za nabavu poljoprivrednog repromaterijala za sjetvu ratarskih kultura te sjetvu i sadnju presadnica.

Dodajmo kako je u posljednje četiri godine pravo na poljoprivredne potpore iskoristilo 3 tisuće poljoprivrednika kojima je Zagrebačka županija dodijelila gotovo 4 milijuna eura, a aktualni javni pozivi otvoreni su do 15. studenoga.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Upoznajte Lukasa – jelenka na putu preobrazbe

Edukativna slikovnica na jedinstven i zanimljiv način približava djeci svijet prirode.

Objavljeno

na

Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije predstavila je novu edukativnu slikovnicu “U potrazi za Lukasom”, koja na jedinstven i zanimljiv način približava djeci svijet prirode.

Promocija slikovnice održana je u Gradskoj knjižnici Samobor, u sklopu projekta “Volim prirodu”, a na predstavljanju su sudjelovale autorica Maja Pintar, ilustratorica Zrinka Ostović, ravnateljica Javne ustanove Zeleni prsten dr. sc. Tatjana Masten Milek te učenici 1.a razreda Osnovne škole Samobor.

Slikovnica “U potrazi za Lukasom” donosi priču o prijateljstvu, ustrajnosti i hrabrosti, prateći avanturu jelenka Lukasa na njegovom putovanju preobrazbe, te potiče djecu na istraživanje, maštanje i povezivanje s prirodom a na zabavan i edukativan način približava im fascinantni svijet kukaca.

– Izrazito je važno početi s edukacijom o prirodi u najmlađoj dobi, osobito s obzirom na današnje klimatske promjene i prisutnost invazivnih vrsta. Djeca trebaju naučiti kako se ponašati u prirodi i kako sačuvati autohtone vrste. Zato smo osmislili slikovnicu koja ih na pristupačan način podučava tim važnim temama – izjavila je ravnateljica Zelenog prstena Tatjana Masten Milek.

Foto: JU Zeleni prsten Zagrebačke županije

Autorica slikovnice Maja Pintar, inače djelatnica Javne ustanove otkrila je kako se ideja za slikovnicu razvijala kroz godine rada s djecom na edukativnim radionicama o zaštićenim vrstama Zagrebačke županije.

–Pravi je izazov bio prikazati preobrazbu jelenka – rekla je ilustratorica Zrinka Ostović.

–Osobito crtanje ličinke je bilo izazovno, no uspjela sam ti i tu fazu prikazati na simpatičan način, kako bih djeci prenijela poruku da se ne trebaju bojati kukaca, već da su oni izuzetno zanimljivi – dodala je Ostović.

Foto: JU Zeleni prsten Zagrebačke županije

Inače, dodatak na slikovnicu “U potrazi za Lukasom” su i istoimene puzzle za slaganje s glavnim junacima priče, čime se dodatno potaiče njihova ljubav prema prirodi i životinjama.

Dodajmo da će Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije slikovnicu i puzzle dijeliti u edukativne svrhe, a svim knjižnicama na području županije bit će ponuđena i promocija slikovnice, gdje će sva djeca koja dođu na promociju, dobiti svoj primjerak.

Također, svaka knjižnica dobit će nekoliko primjeraka, tako da će se s vremenom moći posuditi u svim knjižnicama.

Foto: JU Zeleni prsten Zagrebačke županije

Nastavite čitati

Moja županija

Stiže novo vozilo mobilnih ljekarni u Zagrebačku županiju

Objavljeno

na

Objavio/la

U Ministarstvu zdravstva je potpisan sporazum o davanju vozila mobilnih ljekarni na uporabu i korištenje Zagrebačkoj županiji i Ljekarnama Zagrebačke županije.

Sporazum je prethodno potpisala ministrica zdravstva Irena Hrstić, a jučer su ga potpisali zamjenik župana Ervin Kolarec i zamjenik ravnateljice Ljekarni Zagrebačke županije Boris Stanković.

Foto: Zagrebačka županija

Inače, sama primopredaja vozila, auto-kampera u vrijednosti oko 200 tisuća eura očekuje se tijekom mjeseca travnja, nakon čega će se oformiti i rasporediti timovi koji će obavljati ljekarničku djelatnost na terenu. Vozilo će biti opremljeno sukladno važećim propisima i standardima za očuvanje kvalitete i integriteta lijekova.

Dodajmo kako će Mobilne ljekarne biti implementirane u Zagrebačkoj, Vukovarsko-srijemskoj, Brodsko-posavskoj, Sisačko-moslavačkoj, Ličko-senjskoj, Karlovačkoj i Zadarskoj županiji, a njihov osnovni cilj je omogućiti bolju i dostupniju zdravstvenu skrb u ruralnim područjima i na otocima, gdje ne postoji direktan pristup ljekarnama čime se osigurava ravnomjerna zdravstvena skrb i snažna potpora sustavu primarne zdravstvene zaštite.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

Kožić objavio kandidaturu za novi mandat, na čelu Zagrebačke županije je već 24 godine

Izgradnja škola i uspostava jednosmjenske nastave je moja vizija – zato želim nastaviti posao – rekao je župan.

Objavljeno

na

Župan Stjepan Kožić danas je u Velikoj Gorici službeno najavio svoju kandidaturu za sedmi mandat za župana Zagrebačke županije. Njegovu kandidaturu na zajedničkoj listi HDZ-a i nezavisne liste Stjepan Kožić, podržali su njegovi zamjenici Ervin Kolarec i Damir Tomljenović, a riječi podrške dobio je i od gradonačelnika Velike Gorice i Zaprešića, Krešimira Ačkara i Željka Turka. Kožić se prilikom objave kandidature zahvalio stanovnicima županije na dugogodišnjoj podršci i ukazanom povjerenju.

–Zahvaljujući vašoj podršci svih ovih godina imali smo ono što mnogi nemaju, a to je kontinuitet. Razvoj ne dolazi preko noći, on traži stabilnost, odgovornost i jasnu viziju. Zahvaljujući toj potpori Zagrebačka županija danas je gospodarski najrazvijenija županija i županija u kojoj ljudi žele živjeti. Najbolji primjer odlične suradnje su i tri Centra izvrsnosti u strukovnom obrazovanju u Velikoj Gorici, Samoboru i Dugom Selu, također nezaposlenost je niska a prosječna plaća najveća je među svim županijama, odmah iz grada Zagreba. Rijetko tko ima priliku gledati kako se vizija pretvara u stvarnost. Ja jesam. I zahvalan sam na tome, jer nekad puste ledine diljem županije koje smo prije dvadeset godina počeli uređivati u poduzetničke centre, danas su pune domaćih i stranih investitora – rekao je Kožić.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Također, u tijeku je i 124 milijuna eura vrijedan projekt Regionalnog vodoopskrbnog sustava na istoku županije koji je strateški projekt Republike Hrvatske, a tu je i povijesno ulaganje u prometnu infrastrukturu vrijedno 92 milijuna eura, dok je od 117 projekata obnove javnih  zgrada oštećenih potresom obnovljeno njih 87. Tijekom prošle i ove godine, podsjetio je župan, na području županije realizirane su investicije vrijedne više od milijardu eura.

–Naši vrijedni poduzetnici najjači su u državi po ostvarenim prihodima, a zahvaljujući njima proračun Zagrebačke županije raste, što nije samo brojka na papiru već alat kojim stvaramo kvalitetnije uvjete za život za sve naše stanovnike. Gradimo škole, uređujemo ceste, energetski obnavljamo zgrade, ulažemo u komunalnu i društvenu infrastrukturu te snažnu podršku dajemo udrugama civilnoga društva – dodao je župan.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Osim toga, Kožić je istaknuo i energetsku obnovu Domova zdravlja i školskih zgrada a u planu je gradnja dviju novih ambulanti. Županija na čelu sa Stjepanom Kožićem, uz podršku Vlade Republike Hrvatske stvara preduvjete za rast kvalitete života u svim gradovima i općinama, poručio je gradonačelnik Krešimir Ačkar, inače nositelj liste HDZ-a za Županijsku skupštinu.

–Garancija je sigurnost, stabilnost i kontinuitet koji je mnogo puta dokazao jedan i jedini Štef Kožić sa svojim zamjenicima. Ponosni smo i da je njegov zamjenik Ervin Kolarec naš Velikogoričanin koji je dokazani društveni djelatnik, te im se zahvaljujem na svemu što su učinili za Veliku Goricu. Izražavam punu podršku u kandidaturi za idući mandat i veselim se svim projektima koje ćemo zajednički realizirati. Dragi Štef, nema druge nego ‘ajmo ponovo do pobjede, jer drugačije ni ne znaš – poručio je Ačkar.

Gradonačelnik Zaprešića i predsjednik Županijske organizacije HDZ-a Zagrebačke županije, Željko Turk naveo je važnost zajedničke suradnje i doprinos ljudi koji žive u županiji, rade u općinskim, gradskim i županijskim sustavima kao i strategu koji određuje smjer razvoja.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–Tim na čelu sa gospodinom Kožićem je to radio jučer, on to rado danas a radit će i sutra. Svaki od ovdje prisutnih načelnika i gradonačelnika bi ovdje mogao pričati o onome što je uz pomoć Županije učinjeno na njihovom području, za sve stanovnike koji tamo žive, od onih najmlađih do onih najstarijih. Zagrebačka županija je u samom vrhu po pitanju gospodarskog razvoja i to je razlog zašto u našu županiju ljude dolaze, jer žele, hoće i mogu lijepo živjeti – istaknuo je Turk.

– Ne bježimo od problema, rekao je Kožić, misleći na problem nedostatka liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.

–Nedostatak liječnika nije samo problem u našoj županiji. To je nacionalni izazov koji rješavamo na našoj lokalnoj razini. Najavljujem daljnja ulaganja u zdravstvo, gradnju dviju novih ambulanti, a poduzeli smo i korake za više od 100 liječnika na specijalizaciji – najavio je Kožić, te nastavno podsjetio da se najveći dio županijskog proračuna ulaže se u školstvo. Naime, Stjepan Kožić je na čelu Zagrebačke županije već 24 godine, tijekom kojih je diljem županije sagrađeno 50 škola.

–To je razlog zašto želim nastaviti. Znanje, obrazovanje i mladi – to je najvažnija investicija u budućnost Zagrebačke županije – zaključio je župan.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.