Povežite se s nama

Kultura

Žirovina uz staru školu u Kučama: ‘Želimo ovdje muzej turopoljskog školstva’

Urod žira ove će godine biti svega 20, 30 posto planiranog, budući da smo nemoćni u borbi s nametnikom koji nam je došao iz Poljske i Rumunjske, izvijestioje šumarnik POT-a na Žirovini, koja je ove godine uključivala predavanja, izložbe, planove i druženje

Objavljeno

na

Plemenita opčina turopoljska je u davninama upravljala šumama na području Turopolja, a jedan od većih prihoda koje je imala dolazio je od iznajmljivanja šume za žirovanje. Točnije, za ispašu svinja, koje su veći dio godine obitavale u šumama. Kako bi se znalo koliko svinja može doći, koja će biti cijena iznajmljivanja šume, žirovinska inspekcija sa šumarnikom bi odlazila u šumu nakon Bartolova, krajem kolovoza, kako bi provjerila kakav je urod žira. Nakon toga bi dolazilo do javnog proglasa koliko je godina rodna, a samim time i objave cijene korištenja šume. To je bila prilika i da se narod okupi i malo proveseli. Mi danas to pokušavamo oživjeti, taj dio tradicije. Više nemamo ni toliko svinja ni toliko šuma, ali upravo nam je tradicija jako važna, taj dio naše povijesti. Zato smo željeli zadržati taj običaj, koji postoji od davnina, kaže nam Juraj pl. Odrčić, župan Plemenite opčine turopoljske, dok stojimo u hladu pokraj stare škole u Kučama.

Mnogi iz našega kraja možda ni ne znaju zašto se obilježava Žirovina, o čemu se tu točno radi, pa nije loše malo se baviti i edukacijom u ovakvim prilikama… Pogotovo kad je mjesto radnje jedna prava tradicionalna turopoljska školska ustanova, izgrađena prije stotinjak godina, cijela u turopoljskom hrastu.

– Ove godine smo u staroj školi u Kučama iz jednog posebnog razloga. Naime, ona je ove godine obnovljena izvana, promijenjeno je krovište, prozori i vrata, ulaz, pa čak i ‘fasada’. Dakle, cijeli vanjski dio je sređen. Željeli smo i ovime ukazati na važnost ove građevine, na turopoljsko drveno graditeljstvo, ali i istaknuti da je došlo vrijeme da vidimo što ćemo i s unutarnjim dijelom. Točnije, koja će biti funkcija Stare škole, budući da ona trenutačno nema funkciju – istaknuo je Odrčić, dodavši kako ljudi iz POT-a imaju nekoliko ideja.

– Jedna od najaktualnijih ideja, od onih koje djeluju smisleno, izdvaja se ona da ovo postane muzej školska u Turopolju. Naime, Turopoljci su od davnina spoznali vrijednost obrazovanja, već u 17. stoljeću imamo prve organizirane učionice, a Plemenita opčina turopoljska kroz svoju povijest je stipendirala i žene i muškarce da idu na studije, da se oplemene znanjima. Samo je župan Franjo pl. Lučić u svojim devet godina mandata izgradio tri škole, a ovo je jedna od njih – dodao je Odrčić.

Stavljanje škole u funkciju bilo bi samo dio projekta koji je također u planu.

– Htjeli bismo na neki način, s obzirom na to da se radi o drvenoj školi, o drvenom graditeljstvu, nakon gradnje novog Kučkog mosta povezati ovo s Turopoljskim lugom i kroz sve to pokazati što su bili paliri, kako se drveno graditeljstvo razvijalo, pa i ono po čemu je Turopolje najpoznatije, po drvenim kapelama i čardacima. Ovdje bi se sve ti idealno moglo prikazati – kazao je Odrčić.

Oko vrata je stavio turopoljsku podgutnicu, baš kao i njegovi prvi suradnici, pripadnici Turopoljskog banderija također su bili odjeveni u tradicionalne povijesne odore, sve kako bi se ove nedjelje pojačao duh davnina.

– Imamo izložbu o drvenom graditeljstvu u Turopolju, što je dobar spoj, napraviti takvu izložbu u jednoj ovakvoj staroj kući, koja pripada tom vremenu. Tu je uvijek i izložba slika s likovnih kolonija, imamo i predavanja, koja smo nazvali ‘školski sat povijesti u staroj školi’, a na njima se moglo čuti puno toga o povijesti Turopolja, ali i o jednom od najvećih sinova ovog sela, Franji pl. Lučiću – nabrojio je Odrčić.

Bili su tu i biciklist iz VG Tur Teama, i oni su se priključili ovoj proslavi, uveličali je, ali tradicija kaže da se na Žirovini sve vrti oko žira. I ključni dio Žirovine oduvijek je bio izvještaj POT-ova šumarnika.

– Kakvo je stanje ove godine? Nije idealno, jer klima nam nikako ne ide na ruku… Proljeća su jako dobra, posljednje dvije, tri godine u lipnju urod i stanje žira izgledaju jako dobro i lijepo. Međutim, svake godine nam dođu ekstremne vrućine u kolovozu, a u takvim uvjetima ne može doći do debljanja žira. Uz to, pojavio se i opasan nametnik, američka hrastova stjenica, koja uzme lisnu masu između lipnja i kolovoza. Tad počinje naglo gubljenje ploda, kako u Turopoljskom lugu, tako i u Vukomeričkim goricama. Tako se događa da od jako dobrog uroda u lipnju dođemo do 20-30 posto uroda. I to najvećim dijelom upravo zbog nametnika – kaže Damir pl. Brebrić, aktualni šumarnik POT-a, pa dodaje:

– To je aktualno posljednjih šest godina, ali ne samo u Turopolju, nego na području cijele Hrvatske, i šire. Nametnik je došao iz Poljske i Rumunjske, a mi pokušavamo nekako se obraniti. U početku se tome nije davalo previše pažnje jer ovaj štetnik nije bio evidentiran kao toliko opasan, bavili smo se od ranije poznatim štetnicima, no ovo je nova vrsta problema. Američka stjenica nema prirodnog neprijatelja, ne smijemo je tretirati radi životinja, tako da moramo pričekati s rješenjem. Zasad ga, nažalost, nemamo.

U svemu tome, ali i u svim drugim projektima i nastojanjima, POT ima snažu podršku Grada. Na Žirovinu je tako kao poseban gost došao zamjenik gradonačelnika Ervin Kolarec.

– Izuzetno nam je drago da Plemenita opčina turopoljska njeguje stoljetnu tradiciju našega kraja, a posebno nam je drago što su se uključile i mlađe generacije, pa tako ovdje imamo Žirovinu kao sjajnu kulturnu manifestaciju. Ponosni smo i na Turopoljsko Jurjevo, koje jednom godišnje imamo u dvorcu u Lukavcu, a tu je i Turopoljski banderij, koji prezentira naš grad i naše Turopolje. Pogotovo podupiremo POT u nastojanju da očuva pasminu naše turopoljske svinje, a ukupno gledajući Grad daje punu podršku ljudima koji vode Plemenitu opčinu turopoljsku u pokušajima da očuvaju tradiciju i kulturnu baštinu našega kraja. Svu pomoć koju su imali do sad i zaslužuju, budite sigurni da će Grad i u godinama ispred nas nastojati biti financijski još izdašniji u potpori POT-u – obećao je Kolarec.

Kultura

FOTO EMTA znatno povećana mažoret timovima iz deset država

Objavljeno

na

Objavio/la

Europska asocijacija mažoret timova (EMTA) osnovana je u Hrvatskoj prije deset godina, ali zbog malog broja članica, mažoret timova, iz drugih država nije se dovoljno zapažalo njeno djelovanje. Krajem prošle (2024.) i početkom ove godine (2025.) došlo je do preokreta, jer se povećao broj mažoret timova iz nekoliko država koji su postali članovi internacionalne EMTA-a.

Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA

Trenutačno su u Europskoj Asocijaciji mažoret timovi iz deset država: Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Francuska, Mađarska, Njemačka, Poljska, Srbija, Slovenija i Švicarska.

Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA

Izaslanstvo internacionalne EMTA-e koje su činili Vlado Palac, predsjednik EMTA-e, Sara Bogović, tajnica EMTA-e i Ivana Mišević, predsjednica sudačke komisije EMTA-e posjetili su prošlog vikenda (11. do 13. travnja 2025.) nacionalnu EMTA – Poljska te sudjelovali na edukaciji i trenerskom seminaru, koji je održan u Lođu (Lodz). Organizaciju je vodila Karolina Doruch – Nastya. Nakon završetka seminara osam trenerica iz šest mažoret timova dobile su certifikat o uspješno položenom trenerskom ispitu.

Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA

Dogovorena je suradnja u ovoj i idućoj godini (edukacije i seminari) odnosno organizacija mažoret manifestacija: dolazak poljskih timova na Europa Grand Prix (Crikvenica 2025.) i Europsko prvenstvo (Novigrad 2025.). Krajem 2025. planiran je Christmas Open Majorette Cup 2025 u Poljskoj, kao i Europe Grand Prix u Poljskoj (travanj 2026.).

Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA

Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA

Dogovoren je i dolazak  internacionalnih sudaca EMTA-a i HUMT-a koji bi sudili na Nacionalnom prvenstvu EMTA – Poljska (svibanj 2026.).

Galerija fotografija

envira-gallery id=”231466″]

Nastavite čitati

Kultura

„Pračovjek” stiže u Buševec, urnebesna komedija koju ne smijete propustiti!

Predstava je namijenjena odraslim osobama, stoga vrijedi pravilo 16+.

Objavljeno

na

Objavio/la

Ako ste ljubitelj komedija koje se ne boje dotaknuti i najosjetljivijih tema, ne smijete propustiti predstavu “Pračovjek” koja dolazi u Dom kulture Buševec. Ova urnebesna komedija o žensko-muškim i muško-ženskim odnosima bit će izvedena 25. travnja, s početkom u 19:30 sati.

„Pračovjek” je najdugovječniji one man show na Broadwayu, a sada napokon dolazi u Hrvatsku. U ovoj komediji, koja je bez filtera, Peđa Gvozdić će svojim briljantnim nastupom pružiti nezaboravan doživljaj. Predstava je namijenjena odraslim osobama, stoga vrijedi pravilo 16+.

Ulaznice za predstavu moguće je rezervirati pozivom na broj 098 829 907 (Nenad). Cijena ulaznice je 10 €, a broj mjesta je ograničen, stoga se preporučuje brza rezervacija.

Ako tražite predstavu koja će vas nasmijati do suza, „Pračovjek” u Buševcu bit će savršen izbor. Ne propustite ovu jedinstvenu priliku da uživate u najpoznatijem one man showu na Broadwayu.

Nastavite čitati

Kultura

Udruga umjetnika „Spark“ održala likovnu radionicu uz asistenciju Nine Radman

Članica udruge, Nevenka Lang, istaknula je kako je radionica bila prilika za učenje novih vještina.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na Cvjetnu nedjelju, članice Udruge umjetnika „Spark“ imale su priliku sudjelovati u likovnoj radionici pod vodstvom mlade i perspektivne umjetnice Nine Radman. U prostorijama udruge nastala su prava mala uskrsna umjetnička djela, koja su uz vjeru, nadu i zajedništvo stvorena posebnom tehnikom.

Radionica, koja je bila prava prilika za kreativno izražavanje, održana je u prostoru udruge „Spark“ u Velikoj Gorici. Članice su, pod mentorstvom Nine Radman, koja se ističe u području 3D slikarstva i reljefnih uzoraka, oslikavale uskrsne motive poput livada punih cvijeća, skrivenih pisanica, trave i zečeva. Tehniku stvaranja su činile akrilne boje i šablone koje je pripremila sama umjetnica.

„Umjetnost je uvijek bila moj način izražavanja, a trenutno se bavim stvaranjem 3D slika s reljefnim i životinjskim motivima“, rekla je Nina Radman, koja uskoro priprema izložbu radova zajedno s članicama udruge „Spark“ u velikogoričkoj Područnoj knjižnici Galženica, predviđenu za rujan.

Članica udruge, Nevenka Lang, istaknula je kako je radionica bila prilika za učenje novih vještina. „Ako ne pišemo, slikamo i ovo nam je bio izazov naučiti nešto novo i zanimljivo. Zahvalne smo Nini na strpljivosti, nesebičnosti i želji da nam prenese svoje znanje“, kazala je Lang.

Kroz ovaj umjetnički susret, članice su uspjele spojiti kreativnost i zajedništvo, stvarajući ukrase za nadolazeći Uskrs, a cijela atmosfera bila je ispunjena nadom i ljubavlju prema umjetnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige u Velikoj Gorici, saznajte što vas sve čeka

Održat će se i pub kviz na temu životinja u književnosti, kulturi i umjetnosti.

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradska knjižnica Velika Gorica u srijedu 23. travnja, od 17 sati domaćin je manifestacije Noć knjige, koja ove godine donosi bogat i raznolik program, humanitarnu akciju, književno predstavljanje i pub kviz, a sve to s posebnom temom, životinjama.

Humanitarna akcija pod nazivom Humana knjižnica za napuštene životinje održat će se ispred Središnjeg odjela za odrasle od 17:00 do 19:00 sati. U suradnji s volonterkom Martinom Vujnović, posjetitelji će moći donirati hranu za životinje, a zauzvrat odabrati knjigu iz fonda otpisanih naslova knjižnice. Tijekom akcije, Martina Vujnović će građanima odgovarati na pitanja poput: kako pomoći napuštenim životinjama, kako izgleda proces udomljavanja te zašto je mačka idealan kućni ljubimac.

Martina Vujnović, dugogodišnja volonterka iz Velike Gorice, aktivna je u radu udruge Sigurna kućica i Skloništa Velika Gorica, te svojim angažmanom redovito pomaže napuštenim životinjama. Organizatori pozivaju sve sugrađane da se priključe ovoj akciji i spoje ljubav prema knjigama i životinjama.

U 19:00 sati slijedi književni dio programa Nakladnik u gostima, u sklopu kojeg će se predstaviti nakladnička kuća Sonatina. Osnovana 2018. godine, Sonatina se specijalizirala za beletristiku raznih žanrova. Direktorica i urednica Silvia Sinković predstavit će nekoliko zanimljivih naslova, uključujući one sa životinjama u glavnoj ulozi, poput:

  • „Neobično pametna stvorenja”
  • „Mačak koji je spasio knjige”
  • „Frankie: životna filozofija jednog mačka”

Poseban fokus bit će i na romanima popularne autorice Valerie Perrin, poznate po hitovima „Svježa voda” za cvijeće i „Troje.”

Za kraj večeri, od 20:00 do 21:00 sat, održat će se pub kviz na temu životinja u književnosti, kulturi i umjetnosti. Kviz će voditi Matej Peranić, koji će osmisliti pitanja iz različitih kategorija. Sudjelovanje je moguće isključivo uz prethodnu prijavu putem Google obrasca, a ekipe se trebaju sastojati od tri do pet članova. Pobjedničku ekipu očekuje vrijedan poklon paket koji osigurava knjižnica. Broj mjesta ograničen, stoga važno je prijaviti se na vrijeme!

Nastavite čitati

Kultura

Turopoljska plemenitaška poculica stigla u Moslavinu, otvorena nova izložba KUD-a “ČIČE”

Riječ je o nastavku predstavljanja rezultata projekta pod nazivom „Turopoljska plemenitaška poculica – prošlost, sadašnjost i budućnost”.

Objavljeno

na

Objavio/la

U Galeriji muzeja Moslavine, u ponedjeljak 14. travnja, svečano je otvorena izložba posvećena Turopoljskoj plemenitaškoj poculici, koju je priredio Kulturno-umjetnički dom “ČIČE” iz Novog Čiča. Riječ je o nastavku predstavljanja rezultata projekta pod nazivom „Turopoljska plemenitaška poculica – prošlost, sadašnjost i budućnost”, čiji je cilj očuvanje i promocija ovog jedinstvenog elementa tradicijske nošnje Turopolja.

Izložba u Kutini već je održana u Pučkom otvorenom učilištu u Velikoj Gorici te Kulturnom centru Travno u Zagrebu. Izložba će za javnost biti otvorena do 2. svibnja 2025. godine.

Organizatori ističu zadovoljstvo što se interes za ovu kulturnu baštinu širi i izvan granica Turopolja, čime se dodatno potvrđuje važnost ovakvih projekata u očuvanju lokalnog identiteta.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.