Povežite se s nama

Vijesti

Zbog jednog pisca i jednog sveca: Danas je Svjetski dan zaštite životinja…

Iako ga mnogi vežu uz jednu posebnu priredbu u Berlinu iz 1925. godine, Svjetski dan zaštite životinja službeno se obilježava od 1931. i Kongresa u Firenci

Objavljeno

na

Njemački pisac Heinrich Zimmermann organizirao je 4. listopada 1925. priredbu u čast prava životinja u Berlinskoj dvorani sportova. Već godinu prije predlagao je da se jedan dan u godini odabere za Svjetski dan životinja, ali u tom trenutku nije znao što očekivati od skupa.

Na kraju, u dvorani se pojavilo više od pet tisuća ljudi!

Gotovo četiri godine morale su proći, sve do svibnja 1929., da bi se na Međunarodnom kongresu zaštite životinja ponovno raspravljalo o istom prijedlogu, no on tad nije prošao. Zato jest dvije godine poslije…

Na Kongresu u Firenci 1931. upravo je 4. listopada odabran za Svjetski dan zaštite životinja, ali u objašnjenju nije spomenut Zimmermannov skup iz 1925., već činjenica što se tog dana slavi Sv. Franjo Asiški, svetac koji je između ostalog i zaštitnik životinja.

Prošla je 91 godina, a ovaj se dan obilježava u cijelom svijetu, pa tako i u Hrvatskoj.

“Kad govorimo o zaštiti životinja, većina pomisli na pse i mačke, no i sve druge životinje trebaju zaštitu od ljudskog iskorištavanja i ubijanja. Već malom promjenom svojih navika možemo zaštititi i životinje koje su daleko od očiju javnosti – na farmama, u klaonicama, laboratorijima, cirkusima, kavezima… Sve životinje trebaju naše suosjećanje kako bismo stvarali svijet bez nasilja prema životinjama.

Životinje trebaju naša dobra djela tijekom cijele godine, a ne samo 4. listopada. Već danas svatko od nas može zaštititi životinje tako da ih ne napušta, ne kupuje, ne jede, ne nosi njihovu kožu, krzno, vunu i svilu, ne posjećuje zoološke vrtove i ne kupuje veganske proizvode koji nisu testirani na životinjama.

Povodom Međunarodnog dana zaštite životinja pozivamo sve da se aktivno zalažu za ukidanje iskorištavanja, patnje i ubijanja životinja, a promjenom svojih životnih navika izravno sudjeluju u stvaranju boljega svijeta za sve životinjske vrste”, objavili su iz udruge Prijatelji životinja.

Brigom o životinjama volonteri se bave i u našem gradu, okupljeni u više udruga, a među najaktivnije svakako spada Sigurna kućica. Iz koje su ovaj dan iskoristili za poziv na konkretnu akciju.

“Svjetski je dan zaštite životinja, a ovih osam malih dušica u skloništu s mamom još ni ne znaju u kakav su opasan i surov svijet mekim šapicama i čistih srca kročili.

Nama je taj dan svaki dan, trudimo se pomagati, pozivati na odgovornost, jer zaista je vrijeme da se stane na kraj neodgovornom držanju ljubimaca i nekažnjenom izbacivanju i svemu što uz to ide.
Nadamo se da će ove male dušice, koje mama Franciska tako brižno pazi i hrani, dobri ljudi nagraditi domovima i nastaviti ih voljeti kako ona to čini. A i ona je zaslužila biti nečija princeza.

Nikome nije lako, ali njima je zaista postalo teško u svijetu svakakvih ljudi, a mi nastavljamo tražiti im one dobre”, objavili su ovim povodom iz Sigurne kućice, uz ovaj video:

Najave

Novo izdanje ČETRTOG ČETRTKA donosi predavanje o boli u zglobovima

Objavljeno

na

Objavio/la

U sklopu programa “Četrti četrtek”, u četvrtak 28. svibnja, u 18 sati, u Središnjem odjelu za odrasle Gradske knjižnice Velika Gorica, održat će se predavanje pod nazivom “Zašto me bole zglobovi”.

Predavanje će održati dr. med. Kristina Žgela Talan, a tema predavanja bit će prepoznavanje tegoba koje mogu biti povezane s upalnim reumatskim bolestima, a organizatori pozivaju sve zainteresirane građane da dođu i poslušaju korisne informacije iz prve ruke.

Ulaz je besplatan, a za sudjelovanje nije potrebna prijava.

Nastavite čitati

Vijesti

Motocikli, romobili i bicikli pod povećalom policije – u nedjelju velika akcija nadzora u zagrebačkoj regiji

U fokusu kacige, brzina i tehnička ispravnost.

Objavljeno

na

Objavio/la

U nedjelju, 17. svibnja 2026., na području Policijska uprava zagrebačka provest će se pojačana policijska kontrola vozača motocikala, mopeda, bicikala i osobnih prijevoznih sredstava. Akcija je usmjerena na povećanje sigurnosti u prometu i sprječavanje težih prometnih prekršaja.

Policija će posebno nadzirati korištenje kaciga, brzinu motocikala, vožnju bez potrebne kategorije te tehničku ispravnost i registraciju vozila. Kontrolirat će se i nepropisno isticanje registarskih pločica.

U nadzoru će se koristiti i uređaji za mjerenje buke, a dodatna pažnja bit će posvećena vozačima koji ponavljaju prometne prekršaje.

Nastavite čitati

Vijesti

Nesreća na pisti – avion izletio sa staze, evakuacija putnika u tijeku

Letovi nakon incidenta zasad su odgođeni.

Objavljeno

na

Objavio/la

Photo: Davor Puklavec/PIXSELL

U splitskoj zračnoj luci danas je došlo do incidenta tijekom polijetanja zrakoplova Croatia Airlinesa koji je trebao letjeti za Frankfurt, kada je avion iz zasad nepoznatog razloga izletio izvan uzletno-sletne staze i završio na travnatoj površini uz pistu, prenosi Jutarnji.hr.

Kako je navedeno, riječ je o Airbusu A220-300, jednom od najnovijih zrakoplova u floti Croatia Airlinesa. Do izlijetanja je došlo tijekom polijetanja, a uzrok zasad nije poznat. Prema informacijama objavljenima na službenoj stranici Zračne luke Split, zrakoplov je poletio u 13:05 sati, a sletio u 13:15.

U ovom trenutku nije poznato ima li ozlijeđenih osoba niti je li na zrakoplovu nastala materijalna šteta. Evakuacija putnika je u tijeku.

Nastavite čitati

Sport

Šahisti Poleta završili proljeće na prvom mjestu nakon ključne pobjede nad Varaždinom

Buševec je nakon pet kola na čelu ljestvice.

Objavljeno

na

Objavio/la

Šahisti ŠK Polet Buševec završili su proljetni dio 2. Šahovske lige Centar 2026 na prvom mjestu ljestvice nakon pet odigranih kola, a ključni trenutak sezone bila je uvjerljiva pobjeda nad izravnim konkurentom u borbi za vrh, ekipom ŠD Varaždin, rezultatom 5:1 u posljednjem kolu odigranom 10. svibnja.

Polet je u prvih pet kola upisao niz uvjerljivih pobjeda, protiv Ban Jelačića iz Zaprešića (4½:1½), Samobora (4½:1½), Garešnice (4½:1½) i Braslava Rabara iz Hercegovca (4½:1½), čime je potvrdio stabilnu formu kroz cijeli proljetni dio prvenstva. Natjecanje se nastavlja u rujnu, kada će se odlučivati o prvaku koji izborom prvog mjesta stječe pravo nastupa u kvalifikacijama za 1.B ligu.

U sastavu Poleta tijekom proljeća nastupili su Filip Radenić, Matej Blažeka, Željko Jukić, Petra Kejžar, Goran Radić, Mladen Dejanović, Marijan Rožić, Bruno Kos, Fran Rautner i Tereza Dejanović. Iz kluba ističu kako su rezultati došli kroz čvrste partije protiv jakih protivnika, bez lakih remija.

Posebno se istaknuo Filip Radenić koji je na prvoj ploči ostvario 4,5 boda iz 5 partija te ispunio normu za titulu FIDE majstora.

Nastavite čitati

Sport

Tri, dva, jedan, nogomet! Kurilovečka sezona za povijest zaslužila je ljepši kraj…

Niželigaški nogometni vikend donijet će povratak Kurilovca na domaći teren, a nadamo se i povratku pobjedničkim navikama. Mraclin je u gostima, ali u dva niža ranga nude se čak četiri lokalna derbija…

Objavljeno

na

Objavio/la

Minimalan poraz od HAŠK-a u prošlom kolu bio je i posljednje gostovanje za nogometaše Kurilovca ove sezone. Ukupno gledajući, nije to bila loša gostujuća kampanja, jer Kurilovčani su polovicu od svojih 30 bodova uzeli baš na gostovanjima, ali malo je koga ta brojka mogla utješiti. Bio je to, naime, treći uzastopni poraz Kurilovca, iza kojega je rezultatski vrlo neuvjerljivo proljeće. Uz dvije pobjede, jedan remi i čak sedam poraza…

Ispalo je tako da polusezona koja je započela najvećom utakmicom u klupskoj povijesti, četvrtfinalom Kupa protiv Dinama na Maksimiru, kultnom stadionu koji će uskoro otići u povijest, ulazi u svoju završnicu u bitno drukčijem, nimalo glamuroznom raspoloženju. A bilo bi šteta da tako i završi. Oksimoronično djeluje da proljeće koje toliko lijepo otvoriš mora vapiti za ljepšim krajem, ali tako se posložilo. I nogometaši Kurilovca u posljednja će tri kola tražiti – iskupljenje.

Sve tri utakmice Kurilovčani će, da stvar bude bolja, igrati na svom Udarniku. Počevši od ove subote, kad će u nešto kasnijem terminu, od 18 sati, Senad Harambašić i njegovi igrači odmjeriti snage sa zagrebačkim Ponikvama. Tjedan dana poslije na Udarnik će doći Cico Grlić i njegov Tigar iz Sv. Nedelje, dok će se posljednji gong čuti posljednjeg vikenda u svibnju, nakon ogleda s Prečkim.

Još četiri utakmice do kraja ima i Mraclin, koji će u 27. rundi 4. NL Središte gostovati u obližnjem Lekeniku, gdje će pokušati isprati gorak okus koji je ostao nakon visokog poraza od Vrbovca na domaćem terenu u prošlom kolu. Na Grabi, s obzirom na tijek ove sezone, jedva čekaju da ona završi, da se sve ovo zaboravi…

U rangu niže, u županijskoj Premier ligi, također ima još puno posla, odnosno još četiri kola za odigrati. U subotu od 18 sati u Mičevcu kod Klasa gostuje Sutla-Laduč, a u nedjelju će u istom terminu Lomnica ugostiti Zrinski, Buni dolazi Kloštar Ivanić, a Lukavec ide kod Lonje. Lokalni derbi igraju se u Gradićima, kojima stiže Polet, a na susjedski derbi do Kuča će prošetati nogometaši Jelačića.

U jedinstvenoj 1. Županijskoj ligi u subotu će Mladost Obrezina gostovati kod imenjaka iz Klinča Sela, a u nedjelju Velika Mlaka kod Pribića, a Dinamo Hidrel u Kraju Donjem. I tu ima lokalnih derbija, u nedjelju od 18 sati Kupa ide na prvaka Posavec, a sjajna Meštrica gostuje u Turopolju.

Nastavite čitati

Reporter 459 - 30.04.2026.

Facebook

Izdvojeno