Gospodarstvo
Zagrebačka županija donijela rebalans proračuna
U odnosu na onaj koji je donesen krajem prošle godine manji je za 1,5 posto i iznosi 802.792.804 kune. Za 6,61 posto manji je i Izvorni proračun koji sada iznosi 383.853.311 kuna.
Objavljeno
prije 5 godinana
Objavio/la
Marija VrbanusŽupanijska skupština Zagrebačke županije donijela je Rebalans proračuna za 2019. godinu. U odnosu na onaj koji je donesen krajem prošle godine manji je za 1,5 posto i iznosi 802.792.804 kune. Za 6,61 posto manji je i Izvorni proračun koji sada iznosi 383.853.311 kuna. Rebalans proračuna izvršen je radi preraspodjele sredstava unutar postojećih projekata te otvaranja novih, kao i usklađivanja namjenskih prihoda s rashodima i usklađivanja EU projekata s rezultatima natječaja i očekivanim tijekom radova.
„Do smanjenja iznosa dolazi prvenstveno jer projekti energetske obnove škola ukupne vrijednosti 62 milijuna kuna koji se sufinanciraju europskim sredstvima neće biti u cijelosti realizirani u ovoj, već u idućoj godini jer radovi kreću tek sada. Kao što smo ove pozicije smanjili tako smo na primjer poziciju za energente škola morali povisiti za dodatnih 3,3 milijuna kuna zbog porasta cijene električne energije.“ – objasnio je župan Stjepan Kožić.
Donošenju Rebalansa prethodilo je izglasavanje Polugodišnjeg izvještaja o izvršenju Proračuna za prvih šest mjeseci ove godine koji pokazuje da su ostvareni ukupni prihodi na razini 45,28 posto plana u iznosu od 367.715.616,40 kuna. Ukupni rashodi u prvoj polovici 2019. godine iznose 283.831.891,90 kn. U istom razdoblju u izvornom Proračunu ostvareni su prihodi od 190.127.261,50 kuna, odnosno 46,26 posto od plana te rashodi od 130.018.399,76 kuna.
Osim toga, Skupština je donijela odluku temeljem koje će Zagrebačka županija osigurati dodatnih 12 milijuna kuna za nastavak radova na Specijalnoj bolnici Naftalan u Ivanić Gradu koji obuhvaća uređenje unutarnjih i vanjskih bazena. Investicija je vrijedna 63 milijuna kuna, a uključuje gradnju vanjskog i triju unutarnjih bazena, teretane, dvorane za fitness, polivalentne dvorane, kuhinje i bolničkog restorana. Naftalan je jedina zdravstvena ustanova u Europi koja pacijente liječi ljekovitom naftom, te je uz bolnicu u Azerbajdžanu jedinstvena u svijetu.
Aktualni sat najviše vijećničkih pitanja postavljeno je na temu školstva. Mirela Katalenac, pročelnica za prosvjetu, kulturu, sport i tehničku kulturu potvrdila je kako su svi učenici koji školu pohađaju na području Zagrebačke županije dobili besplatne radne materijale za što je županija osigurala 7,5 milijuna kuna, odnosno 300 kuna po učeniku. Pomoćnici u nastavi za djecu s teškoćama u razvoju za škole kojima je osnivač Županija još uvijek su „na čekanju“ jer se prema novom propisu čeka odobrenje Ministarstva obrazovanja. Prema riječima Katalenac, ono bi trebalo stići najkasnije drugi tjedan. Vijećnike je interesiralo što Županija poduzima po pitanju pčelarske i peradarske proizvodnje te potencijalne epidemije afričke svinjske kuge. Pročelnik Josip Kraljičković izvijestio je sve prisutne kako su pčelari za prihranu pčela dobili financijsku potporu, za uzgajivače peradi pokrenuta su dva projekta, a učinjene su sve predradnje u ovlasti županije oko potencijalnog izbijanja svinjske kuge na našem prostoru.
Predsjednik županijske Skupštine Damir Mikuljan osvrnuo se na Rebalans proračuna, no u smislu poboljšanja uvjeta rada mladih glazbenika u Samoboru. Naime, rebalansom se ukazala mogućnost kupnje zgrade samostana u centru grada za proširenje samoborske glazbene škole čiji je županija osnivač. „Sretan sam što će ova najelitnija glazbena škola na području Zagrebačke županije u novom prostoru na kvalitetniji način moći podučavati buduće generacije mladih talentiranih glazbenika.“ – zaključio je Mikuljan.
Možda vam se sviđa
-
Svojim glasom podržite projekt Regionalnog centra kompetentnosti da postane najbolji EU projekt u Hrvatskoj
-
FOTO Kako ljepote i krajolik županije vide njeni stanovnici možete vidjeti na izložbi u Galeriji Trumbetaš
-
I u županiji raste broj prvašića, a evo i koje će investicije obilježiti početak nove školske godine
-
Županijski Centar izvrsnosti u finalu izbora najboljih EU projekata
-
Za brigu o prirodi i okolišu županija dodjeljuje 80 tisuća eura
Gospodarstvo
Razmišljate o postavljanju solarne elektrane? Saznajte koji je najlakši put do njih
Predavanje u Velikoj Gorici će se održati 12. lipnja u Poduzetničkom inkubatoru
Objavljeno
prije 4 mjesecana
29. svibnja 2024.Objavio/la
Matea BrenčićSaznajte kako solarna elektrana jednoj obiteljskoj kući ili poslovnom objektu može pomoći smanjiti račune za struju, ali i kako je ugraditi na jednostavan i financijski isplativ način na jednom od predavanja “Najlakši put do solarne elektrane” koje organizira Zelena energetska zadruga (ZEZ) unutar Zagrebačkog prstena.
Na predavanjima ćete saznati kako izgleda proces i koji su uvjeti ugradnje solarne elektrane, kako se određuje snaga i visina investicije, koje su mogućnosti za sufinanciranje te druge korisne informacije na ovu temu. Ujedno će se predstaviti mogućnost sudjelovanja u grupnoj nabavi opreme solarnih elektrana kroz koju će ZEZ osigurati barem 15 % popusta na opremu solarne elektrane visoke kvalitete i podršku na svakom administrativnom i tehničkom koraku ugradnje solarne elektrane.
Raspored predavanja:
4. 6. – SESVETE od 18 sati u prostoru Udruge Zelene i plave Sesvete (Kelekova 2)
5. 6. – DUGO SELO od 18 sati u Kulturnom centru za posjetitelje (J. Zorića 5)
12. 6. – VELIKA GORICA od 18 sati u Poduzetničkom inkubatoru (Podložnica 6)
13. 6. – SVETA NEDELJA od 18 sati u Društvenom domu Strmec (Ulica Vladimira Nazora 13)
Samo u posljednjih godinu dana, broj solarnih elektrana u kućanstvima i tvrtkama u Hrvatskoj je narastao dvostruko. Zašto su se brojni građani počeli okretati solarnoj energiji, nije teško za razumjeti – uz solarnu elektranu, na godišnjoj razini može smanjiti račune za struju i do 80 %. Povrat ulaganju u solarnu elektranu može se očekivati za šest do osam godina, a proizvođači garantiraju maksimalnu učinkovitost solarnih panela barem 20-ak godina. Osim što je isplativo ulaganje, solarna elektrana je prilika za zaštitu od promjena i kriza na tržištu energije te podiže vrijednost nekretnine na koju je ugrađena.
Stručnjaci iz ZEZ-a su u nešto više od tri godine organiziranja besplatnih informativnih predavanja i aktivnosti o solarnoj energiji informirali više od 15 tisuća građana o solarnim elektranama te tako pomogli u korištenju solarne energije u kućanstvima i tvrtkama diljem Hrvatske.
Predavanje “Najlakši put do solarne elektrane” će održati ZEZ-ov stručni tim Alice Šebina, voditeljica podrške korisnicima u realizaciji solarnih elektrana i Svibor Jančić, specijalist za razvoj zajednice.
Gospodarstvo
FOTO Prezentacija uspješnih tvrtki u Srednjoj strukovnoj školi Velika Gorica
Objavljeno
prije 4 mjesecana
16. svibnja 2024.Objavio/la
David JolićVelika Gorica, 16.05.2024. Prezentacija uspješnih tvrtki u SSŠVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Srednja strukovna škola Velika Gorica (SSŠVG) i Gospodarska komora Zagreb (GKZ) organizirale su danas (četvrtak, 16.05.2024.) prezentaciju uspješnih tvrtki kako u Republici Hrvatskoj tako i u inozemstvu za učenike i nastavnike SSŠVG-a.
Velika Gorica, 16.05.2024. Prezentacija uspješnih tvrtki u SSŠVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 16.05.2024. Prezentacija uspješnih tvrtki u SSŠVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Uvodnu riječ imali su Miroslav Antolčić, ravnatelj SSŠVG-a i Josip Zaher, predsjednik GKZ-a. Obadva su izrazila zadovoljstvo da je uspješno organiziran ovaj stručni skup i da su se odazvale pozvane tvrtke. Predstavljene su slijedeće tvrtke: AD Plastik d.d, Altpro d.o.o., Auto Gašparić d.o.o., Laser – Inženjering d.o.o., Dalekovod d.d., KM kovnica d.o.o., Kone d.o.o., Metal – Produkt d.o.o. i Končar distributivni i specijalni transformatori.
Velika Gorica, 16.05.2024. Prezentacija uspješnih tvrtki u SSŠVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 16.05.2024. Prezentacija uspješnih tvrtki u SSŠVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Prezenteri su govorili o temeljnim djelatnostima tvrtki, uspješnim nastupima u inozemstvu i to su potkrijepili brojnim projektima, primjerice, u skandinavskim državama (Finska, Norveška), Aziji (Kina, Indija), Africi (Južnoafrička Republika) i Australiji. Svi prezenteri su svoja izlaganja završavali pozivom učenicima da iskoriste brojne prilike koje im nudi suvremena tehnologija, moderno opremljene stručne škole i uspješne tvrtke.
Velika Gorica, 16.05.2024. Prezentacija uspješnih tvrtki u SSŠVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 16.05.2024. Prezentacija uspješnih tvrtki u SSŠVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Nakon završenog predstavljanja učenici su iskoristili prigodu i postavljali pitanja na štandovima tvrtki. Voditelj prezentacije bio je Mladen Zrno, voditelj praktične nastave i školskih radionica SSŠVG-a.
Velika Gorica, 16.05.2024. Prezentacija uspješnih tvrtki u SSŠVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 16.05.2024. Prezentacija uspješnih tvrtki u SSŠVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Kada je i taj dio prezentacije okončan, na poziv ravnatelja Antolčića uslijedio je posjet predstavnika svih tvrtki reprezentativnom Regionalnom centru kompetentnosti (RCK), koji je prije nekoliko tjedana i službeno otvoren.
Velika Gorica, 16.05.2024. Prezentacija uspješnih tvrtki u SSŠVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Po završetku obilaska druženje je nastavljeno uz prigodni domjenak.
Galerija fotografija
Gospodarstvo
Za projekte gradovima i općinama Zagrebačka županija osigurala 4 milijuna eura
Za realizaciju projekata u gospodarstvu, poljoprivredi, prometu i komunalnoj infrastrukturi…
Objavljeno
prije 5 mjesecina
30. travnja 2024.Objavio/la
Redakcija CityportalaZagrebačka županija u ovoj će godini gradovima i općinama na svom području za realizaciju projekata u gospodarstvu, poljoprivredi, prometu i komunalnoj infrastrukturi te projekata financiranih EU fondovima dodijelit 4.025.000 eura – rečeno je na konferenciji za medije na kojoj su predstavljeni aktualni javni pozivi i natječaji namijenjeni jedinicama lokalne samouprave.
Župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić istaknuo je kako je cilj ovih potpora zadržati stanovnike na području Zagrebačke županije, osigurati ravnomjeran razvoj i ono što je najvažnije, nastaviti stvarati uvjete za gospodarski rast.
– U 2023. godini za projekte gradova i općina osigurali smo 3,2 milijuna eura, a ove godine taj iznos premašuje 4 milijuna eura – naglasio je Kožić podsjetivši kako su županijski poduzetnici drugi najuspješniji u zemlji po ukupnim prihodima i prosječnoj neto plaći te da je Županija prema indeksu razvijenosti na vodećem mjestu odmah iza Zagreba.
Od spomenutih 4.025.000 eura, najveći iznos od 1.650.000 eura dodijelit će se kroz Javni poziv za sufinanciranje izgradnje i održavanja objekata i uređaja komunalne infrastrukture koji je otvoren do 30. studenog. „Županijske i lokalne ceste dodatno će se uređivati i sredstvima Županijske uprave za ceste Zagrebačke županije koja ove godine na raspolaganju ima 1,3 milijuna eura, odnosno 400.000 eura više nego prošle godine“, pojasnio je pročelnik Upravnog odjela za promet i komunalnu infrastrukturu Ivica Horvatinović.
Kroz Upravni odjel za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo gradovima i općinama dodjeljivat će se sredstva za sufinanciranje predškolskog obrazovanja na ruralnom području u ukupnom iznosu od 390.000 eura, za gospodarske manifestacije iz područja poljoprivrede u iznosu od 20.000 eura te za sufinanciranje izgradnje i uređenje infrastrukture na ruralnim prostorima (izgradnju, adaptaciju, sanaciju i opremanje područnih škola i objekata društvene namjene poput vatrogasnih i društvenih domova, dječjih igrališta, sportskih građevina, groblja) ukupno milijun eura. Prema riječima pročelnika Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Josipa Kraljičkovića, u posljednjih 10-tak godina za mjere ruralnog razvoja izdvojeno je oko 10 milijuna eura.
Kako bi gradovima i općinama pomogla oko izrade projektne dokumentacije za europske projekte Županija je osigurala 200.000 eura, a za sufinanciranje vlastitog učešća JLS u provedbi europskih projekta dodatnih 300.000 eura. Za razvoj poduzetničkih zona i inkubatora osigurano je 400.000 eura. Spomenuta tri javna poziva provode se kroz Upravni odjel za gospodarstvo i fondove Europske unije, a pročelnik Damir Fašaić poručio je da je cilj poduzetnicima u zonama osigurati svu potrebnu infrastrukturu za realizaciju investicija poput pogona i logističkih centara čiji broj kontinuirano raste.
Potpore Zagrebačke županije koristi i Općina Rakovec, a načelnica Brankica Benc navela je više projekata koji su sufinancirani županijskim sredstvima poput gradnje školske sportske dvorane, dječjih igrališta i nogostupa, uređenja nerazvrstanih cesta, sanacije i opremanja društvenih i vatrogasnih domova itd. Trenutno najvažniji projekt u Rakovcu je gradnja dječjeg vrtića koji se sufinancira sredstvima iz NPOO-a, Zagrebačke županije i Općine Rakovec.
Načelnik općine Klinča Sela Miljenko Vučković podsjetio je na gradnju osnovne škole i prateće sportske dvorane te je naglasio kako se u poduzetničkim zonama u posljednjih godinu dana realiziraju 200 milijuna eura vrijedne investicije u vidu logističkih centara. „Da bi do takvih investicija došlo trebalo je pripremiti infrastrukture, a za to smo dobili pomoć Zagrebačke županije“, zaključio je Vučković.
Sve informacije o aktualnim natječajima dostupne su na web stranici Zagrebačke županije www.zagrebacka-zupanija.hr u rubrici natječaji.
Gospodarstvo
Gradsko stambeno gospodarstvo VG – partner u stvaranju sigurnijeg, ugodnijeg i kvalitetnijeg životnog okruženja
Imaju više od 200 zadovoljnih predstavnika suvlasnika.
Objavljeno
prije 6 mjesecina
28. ožujka 2024.Objavio/la
Redakcija CityportalaOd svojih skromnih početaka 1997. godine, GSG VG je postao sinonim za kvalitetu i pouzdanost u upravljanju stambeno-poslovnim jedinicama u Velikoj Gorici.
– Kroz predan rad i neprestano usavršavanje, izgradili smo čvrste temelje povjerenja s više od 200 zadovoljnih predstavnika suvlasnika, postavši tako stabilan izbor za sve koji traže stručno upravljanje svojim stambenim prostorima – ističu iz goričkog GSG-a.
GSG se bavi od svakodnevnog održavanja do strateškog planiranja dugoročnih poboljšanja, s naglaskom na transparentnost i efikasnu komunikaciju. Ističu kako je povjerenje koje su izgradili sa suvlasnicima temelj uspjeha i motivacija za kontinuirani rast.
– Posebno smo ponosni na našu ulogu u energetskoj obnovi višestambenih zgrada, važnom koraku prema održivoj i energetski učinkovitijoj budućnosti. U iščekivanju smo objave novog Poziva za dodjelu bespovratnih sredstava „Energetska obnova višestambenih zgrada“, koji je najavljen za prvi kvartal 2024. godine. U tom kontekstu, predano ćemo raditi na apliciranju što većeg broja zgrada nastavljajući tako s našim trudom za poboljšanje učinkovitosti i energetske efikasnosti stambenih objekata pod našom upravom – dodaju te poručuju kako su više od upravitelja zgrada.
– Mi smo partneri u stvaranju sigurnijeg, ugodnijeg i kvalitetnijeg životnog okruženja stoga pozivamo sve suvlasnike koji traže pouzdanog partnera u upravljanju svojim prostorima da nam se pridruže. Zajedno možemo postići više, osigurati bolju budućnost za naše zgrade i izgraditi zajednicu u kojoj je zadovoljstvo živjeti – pozivaju iz Gradskog stambenog gospodarstva Velika Gorica.
Gospodarstvo
INFOGRAFIKA Bogatija uskrsna košarica 395, a skromnija 116 eura
Potrošnja ukupnog obiteljskog budžeta na hranu iznosi gotovo 26 posto, a kod siromašnijih obitelji udio je viši od 40 posto.
Objavljeno
prije 6 mjesecina
27. ožujka 2024.Objavio/la
Redakcija CityportalaOvogodišnja bogatija uskrsna košarica skuplja je za čak 21 posto, te iznosi 395,55 eura, srednja košarica porasla je za 17 posto, pa je sada 237,47 eura, dok je skromna košarica skuplja za 16,31 posto i iznosi 116,60 eura. Potrošnja ukupnog obiteljskog budžeta na hranu iznosi gotovo 26 posto, a kod siromašnijih obitelji udio je i više od 40 posto.
Podaci su to s ovogodišnje konferencije za medije sindikata s tradicionalnom temom – cijene uskrsne košarice, odnosno sve one hrane i popratnih proizvoda koji se nađu na blagdanskom stolu za Uskrs.
– Najskromnija košarica i prepuna ustupaka iznosi 116 eura i 60 centi. Lani je bila 100 eura i 25 centi. Ta najsiromašnija je poskupjela za 16, 31 posto. Nemojmo zaboraviti da si dobar dio građana neće moći čak ni nju priuštiti – rekao je Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih sindikata Hrvatske.
Ističe kako je činjenica kako cijene i dalje rastu, inflacija usporava, ali ne pada i posebno su cijene hrane izuzetno visoke. Posebno su zabrinjavajuće podivljale cijene pekarskih proizvoda.
– U Europi je došlo do smirivanja i pada cijena hrane, a u Hrvatskoj te cijene i dalje neprestano rastu. Građani su me molili da posebno napomenem divljanje cijena kad je riječ o pekarskim proizvodima, kruhu, pecivima i slično. Već dulje razdoblje stagniraju cijene brašna, plina i struje. Stagnira praktički sve ono što su ulazni troškovi, a cijene pekarskih proizvoda su otišle u nebo. Danas jedan slanac košta koliko i cijeli kruh prije nego je uveden euro. Očito je da ovdje ta pohlepa ne daje nikakvog kraja – poručio je Sever.
Naslovna fotografija: Tradicionalna uskrsna košarica/Emica Elvedji/PIXSELL
Reporter 440 - 29.08.2024.
Izdvojeno
-
Priča iz kvartaprije 17 sati
Čudesna nedjelja na Udarniku: ‘Ivan je presretan, a mi iz obitelji smo bez riječi…’
-
HOTNEWSprije 3 dana
Od ponedjeljka promjene u voznom redu na čak šest linija, evo koje su
-
Sportprije 4 dana
Čudo iz Lukavca: ‘Radim badava, igrače jedva skupljamo, ali skupljamo i bodove!’
-
Sportprije 1 dan
Eurogolom Filipa Dianeževića Mraclin detronizirao Stupnik i zasjeo na vrh