Povežite se s nama

Vijesti

Za što više solarnih elektrana na goričkim krovovima, Grad Gorica i ZEZ potpisali Deklaraciju o dobroj energiji

Velika Gorica će biti prvi grad sa ‘zelenim popustom’ na komunalni doprinos kod izgradnje objekata koji će koristiti obnovljive izvore energije

Objavljeno

na

Zelena energetska zadruga danas je u sklopu svoje prve nacionalne turneje Dobra energija posjetila Veliku Goricu. Cilj je pružiti podršku gradovima i građanima u realizaciji projekata korištenja obnovljivih izvora energije.

– Građanima približavamo kako da dođu do vlastite sunčane elektrane i imaju svoju energiju za svoje potrebe, a gradovima kako da postanu gradovi dobre energije i omoguće što više korištenje biomase i sunčeve energije – objasnila je Hajdana Rukavina, voditeljica turneje Dobra energija.

U roku od dva sata u Solarni klub prijavilo se 30-ak građana te će svi oni dobiti informacije o koracima koje je potrebno napraviti kako bi napravili svoju solarnu elektranu.

– Nakon što se učlanite u Solarni klub, pitamo vas imate li građevinsku dozvolu, kolika vam je površina krova, kolika vam je potrošnja energije u kućanstvu i na temelju tih informacija vam šaljemo jedinstvenu ponudu za izgradnju sunčane elektrane – dodala je Rukavina.

10.9.2020. Velika Gorica – Prva nacionalna turneja Dobra energija. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

U sklopu turneje, predstavnica Zelene energetske zadruge Sanela Mikulčić i gradonačelnik Dražen Barišić potpisali su i Deklaraciju o dobroj energiji, kojom će Grad Velika Gorica postati partner građana u projektima korištenja obnovljivih izvora energije.

– Ovo nam je četvrta stanica na turneji i do sada je ovo najveći odaziv građana. Oni znaju, zanima ih, žele i pitaju hoće li biti neke mogućnosti sufinanciranja od strane Grada. To je jako dobra perspektiva za priču Velika Gorica – grad dobre energije – zaključila je Sanela Mikulčić.

10.9.2020. Velika Gorica – Prva nacionalna turneja Dobra energija. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Gradonačelnik Barišić goste je upoznao s naporima Grada na polju korištenja obnovljivih izvora energije te istaknuo kako se sve nove zgrade rade u visokom energetskom razredu. Također, najavio je gradonačelnik, Velika Gorica planira biti prvi grad koji će dati ‘zeleni popust’ na komunalni doprinos kod izgradnje nekih objekata koji će koristiti obnovljive izvore energije.

– Osnovna škola Novo Čiče, nadstrešnica u Reciklažnom dvorištu Mraclinska Dubrava te jedna višestambena zgrada u Ulici Slavka Kolara imaju solarne panele. Također imamo aplikaciju Solarni grad gdje se mogu vidjeti žarišta krovova, odnosno gdje ima mogućnosti za primjenu ove tehnologije. U narednim godinama ćemo sasvim sigurno kroz proračun sugrađanima omogućiti poticaje za korištenje obnovljivih izvora energije i tako dati svoj doprinos u borbi protiv klimatskih promjena – istaknuo je Dražen Barišić.

10.9.2020. Velika Gorica – Prva nacionalna turneja Dobra energija i potpisivanje Deklaracije o dobroj energiji. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

HOTNEWS

Javni poziv za financiranje udruga u području vatrogastva

Grad Velika Gorica osigurao 40 tisuća eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Grad Velika Gorica iz Proračuna za ovu godinu osigurala je sredstva za financiranje programa i projekata udruga iz područja razvoja vatrogastva i pružanja zaštite od požara.

Javni poziv za tu namjenu vrijedan je 40 tisuća eura i otvoren je do iskorištenja sredstava – najkasnije do 30. studenoga.

Najmanji iznos financijskih sredstava koji se može prijaviti i ugovoriti po pojedinom projektu je 150 eura, dok je najveći iznos 4 tisuće eura.

Pravo na financiranje imaju udruge koje su upisane u Registar udruga i koje su podnijele zahtjev za usklađenje udruga s novim Zakonom o udrugama.

Informacije i obrasci za prijavu dostupni su na mrežnim stranicama Grada Velike Gorice.

Nastavite čitati

Kultura

Koncert učenika Umjetničke škole Franje Lučića

Objavljeno

na

Objavio/la

U duhu fašničkog veselja, ali uz ozbiljnu dozu glazbenog talenta, Umjetnička škola Franje Lučića otvara vrata svoje Koncertne dvorane za „Koncert pod maskama“.

Koncert će se održati večeras, 17. veljače, s početkom u 19:00 sati.

Publiku očekuju nastupi velikog broja talentiranih učenika škole koji će izvoditi skladbe na klaviru, gitari, violončelu, trubi, harmonici, violini, rogu, flauti i saksofonu. Na programu su djela iz bogatog repertoara klasične glazbe.

Bit će to večer u kojoj će se spojiti kreativnost maski i ozbiljnost glazbenog izričaja. Svi ljubitelji dobre glazbe pozvani su podržati mlade umjetnike i uživati u njihovim izvedbama.

Nastavite čitati

Crna kronika

Iz prekršaja u prekršaj! Vozač-recidivist uhićen u Velikoj Buni

Objavljeno

na

Objavio/la

U subotu poslijepodne policija je u Velikoj Buni zaustavila 72-godišnjeg vozača koji se kretao Ulicom Turopoljsko-posavskog odreda. Brza provjera otkrila je da muškarac vozi bez vozačke dozvole, dok mu je bila izrečena zabrana upravljanja motornim vozilima, a automobil nije bio registriran.

Zbog prekršaja, vozač je uhićen i priveden pred Općinski sud u Velikoj Gorici. Sud mu je odredio 13 dana zadržavanja, a policija predlaže i kaznu zatvora od 60 dana te novčanu kaznu od 920 eura, uz dvogodišnju zabranu upravljanja vozilima B kategorije.

Nastavite čitati

Vijesti

Obavijest Općine Kravarsko o isplati uskrsnice

 Jednokratna isplata iznosi 100 eura. 

Objavljeno

na

Objavio/la

Općina Kravarsko i ove će godine uoči blagdana Uskrsa isplatiti jednokratne novčane pomoći – Uskrsnice.

Uskrsnice u iznosu od 100 eura dodijelit će umirovljenicima, korisnicima nacionalne naknade za starije osobe, korisnicima zajamčene minimalne naknade, korisnicima naknade za nezaposlene hrvatske branitelje te osobama sa statusom člana preminulog ili nezaposlenog hrvatskog branitelja.

Zahtjev i potrebna dokumentacija dostavlja se Općini od 23. veljače do 13. ožujka.

Za zahtjev i izjavu kliknite OVDJE.

Nastavite čitati

Moja županija

Pola milijuna eura za liječnike i farmaceute! Zagrebačka županija plaća stan, namještaj i bonus dobrodošlice

Cilj je privući i zadržati zdravstvene radnike u županijskim ustanovama.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zagrebačka županija ove godine uvodi paket stimulativnih mjera vrijedan 558.400 eura kako bi privukla i zadržala zdravstvene radnike u svojim ustanovama. Novac je namijenjen liječnicima specijalistima, magistrima farmacije i medicinske biokemije, ali i medicinskim sestrama, tehničarima i drugim zdravstvenim djelatnicima koji se odluče raditi u sustavu kojem je osnivač Županija.

Prema informacijama portala Župan.hr, najveći dio sredstava, 310.240 eura, predviđen je za subvencije pri kupnji prve nekretnine. Pojedinačni iznos potpore iznosi 10.000 eura neto, a procjena je da će mjeru koristiti 20 zdravstvenih radnika. Subvencija se odnosi na kupnju stana ili kuće, gradnju, kao i kupnju zemljišta za prvu nekretninu. Dodatnih 155.120 eura osigurano je za opremanje prve nekretnine. Iznos od 5.000 eura neto po korisniku namijenjen je za namještaj i kućanske uređaje, također za 20 korisnika.

Uvodi se i jednokratni bonus dobrodošlice u iznosu od 2.000 eura za one koji se zaposle u ustanovama kojima je osnivač Županija. Za tu je mjeru osigurano 62.040 eura, a ostvarivat će se temeljem javnog poziva za razdoblje od 2026. do 2030. godine.

Dio sredstava, 31.000 eura, predviđen je i za sufinanciranje doškolovanja medicinskih sestara i tehničara, fizioterapeuta te laboratorijskih tehničara. Županija će pokrivati polovicu godišnje školarine, do najviše 1.000 eura po korisniku.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno