Povežite se s nama

Vijesti

Za dio umirovljenika osigurani besplatni paketi za uštedu energije – požurite s prijavom!

LED žarulje, brtve za prozore, štedni perlatori za slavine, dio su sadržaja iz paketa za energetsku uštedu, koje donira Zelena energetska zadruga. Uštedjeti se može i do 200 eura godišnje, provjerite kriterije za dodjelu i požurite s prijavom na broj telefona 01 2095 552, radnim danom od 10 do 14 sati.

Objavljeno

na

Zelena energetska zadruga (ZEZ) poziva građane starije životne dobi s područja Zagreba i Zagrebačke županije, koji su ujedno korisnici nekih od socijalnih naknada ili mirovine u iznosu do 400 EUR, na prijavu za korištenje besplatnih paketa za uštedu energije.
U pitanju je dodatna količina paketa za uštedu energije osigurana donacijama tvrtki nakon što je donacijskom kampanjom Umanjimo im brige krajem 2022. osigurano preko 8.000 EUR, odnosno stotinjak paketa za uštedu energije. Tijekom nadolazeće jeseni predviđena je podjela još barem toliko paketa. Zadruga je u suradnji sa Zakladom Solidarna pokrenuo kampanju s ciljem informiranja šire javnosti o energetskom siromaštvu kao jednom od rizika energetske krize i povećanja cijena energenata, priopćili su iz ZEZ-a.

– Energetsko siromaštvo je situacija u kojoj moramo birati koje ćemo račune platiti u nekom mjesecu jer zbog nedovoljnih primanja ne možeš platiti sve, ili kada energiju koristimo manje kako bi uštedjeli, pri čemu to remeti kvalitetu i ugodu stanovanja u našem domu. U Hrvatskoj su osobe iznad 65 godina, pogotovo žene, među najrizičnijim skupinama za energetsko siromaštvo – pojasnila je Paula Damaška, voditeljica projekata u ZEZ-u.

Foto: Sadržaj paketa za energetsku uštedu/Virna Kirac, zadruga ZEZ

Paket za uštedu energije sadrži: šest LED žarulja, metlicu za vrata, dvije brtve za prozore od 12 metara, reflektirajuću foliju za radijatore od 6 metara, produžni kabel s prekidačem i dva štedna perlatora za slavine, a na godišnjoj razini može osigurati i do 200 eura uštede na troškovima za energente.

Paketi se dodjeljuju prema redoslijedu zaprimanja prijava, a temeljem kriterija da je osoba korisnik jedne od sljedećih mjera:

– nacionalne naknade za starije osobe

– naknade za ugroženog kupca energenata

– zajamčene minimalne naknade

– ili da je korisnik mirovine u iznosu do 400 eura

Dodatno, osoba treba imati 65 ili više godina, te imati prebivalište na području Grada Zagreba ili Zagrebačke županije. Korisnici paketa za uštedu energije će biti odabrani uvidom u zaprimljenu dokumentaciju kojom potvrđuju da udovoljavaju kriterijima. Energetski savjetnici ZEZ-a osobno će obići svako kućanstvo, savjetovati njegove članove o pravilnom korištenju dodijeljenih paketa te dati dodatne savjete za uštedu energije.

– Pozivamo sve koji zadovoljavaju uvjete da se prijave, kao i sve građane koji u opisu potencijalnih korisnika prepoznaju članove obitelji, susjede i poznanike, da ih informiraju o ovoj prilici i osiguraju da se prijave na vrijeme – poručila je Damaška.

Prijave se zaprimaju do iskorištenja sredstava na broj telefona 01 2095 552 radnim danom od 10 do 14 sati.

Zelene energetska zadruga (ZEZ) posljednjih 10 godina potiče razvoj građanske energije, obnovljive energije u vlasništvu građana i lokalnih zajednica.

Naslovna fotografija: Wilfried Pohnke/Pixabay

Sport

Saša Sabljak se javio iz Emirata: ‘Čujemo detonacije, ali treniramo i igramo…’

Velikogoričanin Saša Sabljak sredinom siječnja je otišao u UAE, u suradnji s Krunom Rendulićem preuzeo je klub iz grada udaljenog od Dubaija stotinjak kilometara, a zasad nema planova o povratku kući…

Objavljeno

na

Objavio/la

Kad su se sredinom siječnja Krunoslav Rendulić kao glavni trener i naš sugrađanin Saša Sabljak kao njegov pomoćnik uputili prema Ras Al Khaimahu, gradu od 200.000 stanovnika udaljenom stotinjak kilometara od Dubaija, znalo se da idu u potencijalno opasno područje. Oružje je već ozbiljno zveckalo, vrtjele su se razne varijante o događajima koji nemaju nikakve veze ni s nogometom ni sa zdravim razumom, ali Kruno i Sale vjerovali su da će ih sve te ratne priče ipak zaobići.

Nažalost, ništa od toga. Sabljak i Rendulić i dalje se bave nogometom, vode svoj Emirates Club, ali istovremeno i osluškuju sve dostupne informacije.

– Pratimo vijesti iz sata u sat, ali život se kod nas odvija manje-više normalno – javio se Sale iz Emirata, s naglaskom na ovo “manje-više”.

– Povremeno znamo čuti detonacije, uglavnom kad presretnu projektile gore visoko na nebu. Vidjeli smo da su komadići tih projektila, odnosno krhotine, padali po Dubaiju i Abu Dhabiju, no kod nas toga nije bilo puno. Nije ugodno kad padaju bombe, kad se vode ratovi, ali to je nažalost tako. Dobro je što kod nas sve funkcionira, a nadam se da će tako i ostati.

Panike u glasu nema ni u tragovima, Saša djeluje mirno i staloženo, uz nadu da se to neće imati razloga mijenjati.

– Pratimo situaciju, ali radimo, treniramo i igramo normalno. Evo, baš smo u ponedjeljak igrali kup, izgubili smo 2-1, imamo utakmicu i u subotu, idemo prema Fudžiri… Kažem, život se odvija svojim tokom, trgovine rade, kao i sve ostalo. Iz kluba ništa ne govore, normalno funkcioniramo, ali logično da pratimo sve što se događa. Poruke koje primamo svode se na to da ne širimo paniku, a bude li se nešto mijenjalo, vjerujem da ćemo znati na vrijeme – kaže Sabljak i dodaje:

– Shvaćam ljude koji su u strahu, pogotovo nakon padova tih krhotina, ali mi imamo sreće da nas to stvarno dotiče. Barem zasad. Svi smo tu u istoj zgradi, Rendulić, ja i naš analitičar Filip Lekić, nalazimo se kod Krune u stanu, gledali smo zajedno i Rijeka – Hajduk, ispunjavamo si to slobodno vrijeme.

Dramatične vijesti o napadu na američku bazu u Dubaiju u četvrtak poslijepodne do našeg društva u Ras Al Khaimahu nisu došle, što je najbolja moguća vijest.

– Daj Bože da to što prije završi, da sve skupa što kraće traje, da se sve vrati u normalu. I da se putnici sa svih strana svijeta, koji su zapeli u Emiratima, vrate svojim kućama – poželio je Saša.

Nastavite čitati

Vijesti

Novi napad u Dubaiju? “Stigla nam je poruka da ostanemo doma…”

Objavljeno

na

Napad na Veleposlanstvo SAD-a u Dubaiju (Arhivska snimka)

Serija napada na Dubai se nastavlja. Kako neslužbeno doznajemo od naših sugrađana koji nam već danima šalju informacije iz Dubaija, meta je opet Konzulat Sjedinjenih Američkih Država.

“Dobili smo poruku na mobitel da ostanemo kod kuće jer je u tijeku raketiranje”, rekao je naš sugovornik.

Nastavak je ovo napada koji su se odvili prije par dana.

Nastavite čitati

Vijesti

SOS Dječje selo Lekenik dobilo solarne panele – uštede bi mogle doseći više od milijun eura

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: SOS Dječje selo Lekenik

SOS Dječje selo Lekenik u Hrvatskoj dobilo je prve solarne panele koji će napajati Društveni centar i dječji vrtić. Solarni sustav snage 100 kilovata pušten je u trajni pogon, a njegovim radom grijanje, rasvjeta, kuhinja i utičnice sada koriste isključivo sunčevu energiju. Projekt realizira Zelena energetska zadruga (ZEZ) u suradnji s SOS Dječjim selom Hrvatska, Raiffeisen bankom, Biomasa grupom i Kufner grupom.

Prva faza projekta, koja uključuje panele na Društvenom centru, već je dovršena, a u drugoj fazi planira se postavljanje dodatnih 250 kW na krovove svih petnaest kuća u kojima žive SOS mame i djeca. Kada se druga faza završi, ukupna instalirana snaga bit će 350 kW, što će Lekenik učiniti prvim solarnim dječjim selom u Hrvatskoj.

Projekt, vrijedan 340.000 eura, omogućit će značajne uštede. SOS Dječje selo dosad je na energiju trošilo više od 80.000 eura godišnje. Očekuje se da će kroz životni vijek sustava od 25 godina uštede doseći oko 1,17 milijuna eura, koji će biti usmjereni na skrb i edukaciju djece.

 

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Velika Gorica domaćin simpozija o sigurnosti hrane i zaštiti potrošača

Objavljeno

na

Objavio/la

Sutra će se u dvorani Pučkog otvorenog učilišta održati simpozij na temu Sigurnost hrane i zaštita potrošača u organizaciji Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad HAZU u Velikoj Gorici i Prehrambeno biotehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Događaj okuplja stručnjake kako bi raspravljali o najnovijim istraživanjima i trendovima u sigurnosti hrane. Pojedina predavanja govorit će o prisutnosti mikotoksina (otrovne tvari koje proizvode određene vrste plijesni, a imaju toksičan učinak na ljude i životinje) te percepciji i mišljenju potrošača. Najviše će se pozornosti pridati samoj sigurnosti hrane i zaštiti potrošača

Predavanja će držati dr. sc. Ana Vulić i dr. sc. Božica Solomun Kolanović s Hrvatskog veterinarskog instituta, dr. sc. Saša Drakula s Prehrambeno biotehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Dunja Šafarić, mag. ing. techn. aliment iz Perutnine Ptuj.

Simpozij završava otvorenom raspravom u kojoj će sudionici moći postavljati pitanja stručnjacima, a ovaj događaj pruža priliku za bolje razumijevanje kako znanost i regulativa štite potrošače, ali i kako sami možemo biti pažljiviji pri izboru hrane koju konzumiramo.

Nastavite čitati

Vijesti

Evakuacija s Bliskog istoka – danas dva zrakoplova stižu u Zračnu luku

Jedan stiže popodne, drugi pred ponoć.

Objavljeno

na

Objavio/la

01.07.2025., Velika Gorica - Croatia Airlines (CA) i Medjunarodna zracna luka Zagreb (MZLZ) obiljezili su uvodjenje pet novih ovosezonskih linija CA Zagreba sa Hamburgom, Madridom, Milanom, Pragom i Bukurestom docekom putnika s prvog leta Hamburg-Zagreb obavljenog novim zrakoplovom Airbus A220. Photo: Davor Puklavec/PIXSELL

U Zračnu luku Zagreb bi danas trebala sletjeti dva zrakoplova s evakuiranim hrvatskim državljanima i putnicima drugih nacionalnosti s Bliskog istoka, neslužbeno doznaje N1. Prvi avion iz Dubaija očekuje se oko 13:30 po hrvatskom vremenu, dok bi drugi, u organizaciji Croatia Airlinesa, trebao stići kasno navečer.

U prvom zrakoplovu nalazi se 39 hrvatskih državljana, ali i putnika iz više drugih zemalja. Drugi zrakoplov, u vlasništvu Croatia Airlinesa, trebao bi sletjeti između 23 sata i ponoći u zagrebačku zračnu luku. Prema neslužbenim informacijama, njime će u Hrvatsku stići ranjive skupine te hrvatski državljani.

Evakuacija se provodi zbog eskalacije oružanih sukoba na Bliskom istoku koji uključuju SAD, Izrael i Iran. Zbog intenzivnih raketnih napada i nestabilne sigurnosne situacije, okolne su zemlje postale izravno ugrožene, o čemu smo pisali ranije.

 

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno