Povežite se s nama

Vijesti

‘Za četiri do pet godina možemo imati turopoljsko more na Čiču’

Inicijativa “Jezero Čiče – turopoljsko more” u još jednom pokušaju da oživi omiljeno kupalište

Objavljeno

na

Svi mi koji ‘ljetujemo’ na Čič beachu, dođemo se kupati, prošetati psa, pecati, šetati… već godinama to radimo ilegalno. Kad bi netko želio, za posjet ‘goričkoj rivijeri’ mogao bi nam naplatiti i kaznu jer radi se o privatnom posjedu. Goričani vole Čiče. Kako i ne bi kad su generacije mladih upravo na njemu proživjele brojne lijepe trenutke. U sjećanjima Goričana, Čiče je povezano s druženjem, zabavom i ljetnim osvježenjem. Za ove se obale vežu prva pijanstva, ali i prve ljubavi. Upravo zato Turopoljci žele da ono bude otvoreno svima, uređeno i da nudi sadržaje, posebno u ljetnim mjesecima. Svih ovih godina u zapetljanu priču zbog koje Čiče zapravo ne pripada Goričanima, nije se nitko ozbiljno upustio. Bilo je tu pokušaja, govorilo se o tome, ali nije bilo pomaka. Do ove godine.

Sebe nazivaju skupinom entuzijasta i zainteresiranih Turopoljaca, a u isto vrijeme su i stručnjaci u svojim područjima. Nisu više željeli čekati da netko riješi problem. Organizirali su se u udrugu i pokrenuli priču. Brzo su dobili podršku javnosti i svi glasno navijamo da uspiju i otvore Čiče Goričanima.

Novo Čiče – Jezero Čiče. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

– Naš cilj je zapravo zaštita voda Turopolja. Struka ima način da se to napravi. Turopolje je nekad bilo bogato vodom, tu su bili potoci, a svako je selo je imalo i svoj kanal. Tu je i rijeka Odra. Sve je to spalo na par jezera koja su nekontrolirane rupe – Lomnica, Čiče i Vukovinsko. Jedino Ježevo, zahvaljujući pojedincu, ima društveno prihvatljivu funkciju – kazao je predsjednik novoosnovane udruge Jezero Čiče – Turopoljsko more Alan Šembera.

– Grad je 2012. donio UP i svaka mu čast. On prvi službeno spominje sportsko-rekreativni centar, ali je činjenica da se u ovih osam godina nije niti jedan kamenčić pomaknuo – objašnjava Šembera, koji je ujedno i gradski vijećnik, pa zna kako nema planova o skorijoj revitalizaciji jezera.

Novo Čiče – Jezero Čiče. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

– Okupili smo se jer nam je dosta čekanja i pomoću građanske inicijative, snagom struke, argumenata, znanjem i strašću želimo pomoći – objasnio je.

Njegov ekspertni tim krenuo je čitati zakone, proučavati karte, dozvole i sudske postupke. Povezivali su odnose i ulazili u srž problema. A njih je bilo mnogo jer kopanje šljunka tu je započelo prije gotovo 60 godina i nikada problemi nisu rješavani, samo su se gomilali.

– Hrvatske vode nisu službeno nadležne za jezero Čiče jer one upravljaju samo prirodnim vodama, a umjetnima nitko ne upravlja. To je jedna rupa u zakonu koja se koristi – objasnio je Šembera.

‘Turopoljsko more’ podijeljeno je na dva dijela. U dijelu bliže mjestu Čiče još uvijek šljunak kopa tvrtka Hidrel, koja je i vlasnik mnogih zemljišta uz jezero. Drugi dio, onaj bliži Gorici, više ne radi.

– Tu je bila tvrtka Velkom i taj dio je ekološki opasan. Jezero je tu kopano preduboko i s preokomitim stranicama, pa ta polovica jezera predstavlja veliku opasnost. U slučaju potresa blizu Gorici, tamo bi se mogao urušiti velik dio prostora. Preduboko kopanje može ugroziti i podzemne vode koje tu protječu prema bunarima pitke vode za Zagreb i Goricu – objasnio je Šembera.

Novo Čiče – Jezero Čiče. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Osim toga, problem je i u vlasnicima obale, a njih je, tvrdi Šembera, na stotine. U vrijeme kada je krenulo iskopavanje sve su to bile privatne parcele.

– U katastarskom planu imate iscrtane parcele i unutar sadašnjeg jezera. Nije to zemljište otkupljeno od ljudi, nego je društvena firma u Jugoslaviji počela kopati i nitko joj ništa nije mogao. Onda su 90-ih firme privatizirale zemljište i nastavile raditi u sivoj zoni – tvrdi Šembera i dodaje kako, osim privatnih vlasnika, dio zemljišta je u vlasništvu države i Grada Velike Gorice, a budući da je Velkom u stečaju, i zemljište te tvrtke je dio stečajne mase.

– Žužić, odnosno Velkom, je svoj dio napustio, izgubio je koncesiju i ostavio polovicu jezera potpuno nesaniranu. Kod Hidrela je značajno bolja situacija, ali nije idealna. Za ovaj dio na kojemu je bio Velkom smo već Gradu dali nacrt prijedloga kako da uđe u rješenje toga problema – kaže Šembera i dodaje kako su upravo u tijeku pregovori s tvrtkom Hidrel o sporazumnom rješenju za drugu polovicu jezera.

– Treba se Hidrelu omogućiti da još u nekom roku obavlja svoju djelatnost, ali bi se išlo za tim da se s vremenom to zaustavi i da Hidrel dobije dozvolu na drugoj lokaciji – kaže Šembera.

Osim toga, članovi udruge morali su sjesti za stol i za predstavnicima Zagrebačke županije, Grada Velike Gorice, Hrvatskih voda, ministarstava… Svi su ih, kaže, podržali i obećali napraviti koliko mogu.

Novo Čiče – Jezero Čiče. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

– Puno je problema, ali tko želi i zna – može. Sve su to rješivi problemi. Posebno sada kada je Hrvatska dio EU – kaže Alan Šembera i podsjeća kako je Unija prošle godine Hrvatskoj izdala direktivu, najviši stupanj upozorenja državi članici prije kazne.

– Hrvatska taj problem mora u najkraćem roku riješiti. S jedne strane imamo batinu, s druge strane EU nam daje fondove koji nam ovdje mogu sufinancirati revitalizaciju sadržaja koji su bitni za okolinu – pojasnio je predsjednik udruge.

Kako bi jezero Čiče zaista postalo turopoljsko more i kako bi generacije koje dolaze ovdje mogle stvarati nove sretne uspomene bez straha od utapanja ili stakla iz gomile smeća na obali, jezero se prvo mora sanirati.

11.07.2020. Velika Gorica. Predstavljena Udruga ‘Jezero Čiče – Turopoljsko more’. Foto: David Jolić/cityportal.hr

– Moraju se napraviti pokosi, da ne ide okomito dole kao lonac, nego kako zakon nalaže. Moraju se srediti obale. To je obaveza Hidrela na njihovom dijelu, a dio gdje je bio Velkom to će morati napraviti država ili Grad jer je on nestao, ostavio sve u rasulu i pobjegao kopati par sto metara dalje na Vukovinskom jezeru. Vjerojatno uništava i to – misli Alan Šembera.

Sanacija jezera je najveći trošak projekta, ali i preduvjet za sve ostale sadržaje. Iz udruge se nadaju kako će upravo ovaj dio pokriti fondovi EU.

– Grad prvo mora tražiti neovisnu snimku stanja da znamo koje su tamo dubine, kako izgleda i da više ne bude nagađanja. Na osnovi toga trebaju zatražiti Vladu RH proces izvanredne sanacije koja je zakonski regulirana i time pokreću poslove na onom najosjetljivijem području gdje je bio Žužić – kaže Šembera i dodaje kako je idući korak dogovor s Hidrelom.

– Grad tu treba pokazati otvorenost, fleksibilnost i brzinu jer i koncesionar ima značajnih problema oko dobivanja dozvola kako bi nastavio svoju djelatnost. U pregovorima smo i možda ćemo u nekim manjim crtama morati mijenjati UP, a pa će Grad morati pokazati fleksibilnost i brzinu. Treba staviti pročelnike da nam budu na raspolaganju i da to brzo napravimo – pojašnjava Šembera.

Novo Čiče – Jezero Čiče. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Tek nakon sanacije jezera može početi gradnja sportsko-rekreativno-turističkog centra s hotelom, kampovima na obali i vodi, zabavnim parkom, sportskim terenima i poligonima… Kako su, uostalom, 2012. i isplanirali iz Grada.

– Jako je dobro napravljen projekt. Naravno, već je prošlo gotovo 10 godina, pa bi se plan možda trebao obnoviti nekim novim tehnologijama i novim sportovima, ali po našem viđenju taj kompleks bi trebao biti najatraktivnija točka Zagrebačke županije sportski, turistički i rekreativno. Prvenstveno zbog ljepote jezera, a onda i zbog blizine zračne luke, Zagreba, Velike Gorice. Tom kompleksu bi gravitiralo milijun ljudi. Jarun nije ni sluga onome što bi trebao biti ovaj kompleks. Nešto poput Čateža, a moglo bi raditi 12 mjeseci, dio u otvorenom, a dio u zatvorenom dijelu – smatra Šembera.

Planom je, među ostalim, predviđena i biciklistička staza oko jezera, turistički vlakić, šetnice, noćni klubovi i restorani.

– Sto hektara je ogromna površina, to je površina jednog grada i sve bi se sustavno moglo napraviti. Optimistično je vjerovati da u idućih godinu i pol imamo saniran dio Čič Beacha i otvoreno kupalište, a prvu izgradnju objekata i kapaciteta očekujem da već u roku dvije ili tri godine. Uređeno cijelo jezero i rekreativni centar u završnoj fazi, vjerujem, imat ćemo za 4 do 5 godina – kaže Šembera.

Inicijativa poziva građane da im se pridruže u što većem broju jer, što ih je više, mogu otvarati paralelno veći broj projekata i intenzivnije raditi na revitalizaciji voda Turopolja.

Urbanistički plan Grada Velike Gorice iz 2012. godine

Kultura

Najljepša pisma gradu! Objavljeni pobjednici natječaja „Pišem ti pismo… svome gradu za rođendan”

Tema ovogodišnjeg natječaja bila je pisanje pisma vlastitom gradu za rođendan, a sudionici su mogli konkurirati u tri kategorije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Castorly Stock/pexels.com

U ponedjeljak, 5. svibnja 2025. godine, završio je 14. natječaj za naj pismo u organizaciji Gradske knjižnice Velika Gorica, pod nazivom „Pišem ti pismo… svome gradu za rođendan”. Natječaj je bio otvoren od 7. travnja do 5. svibnja, a organiziran je povodom Svjetskog dana pisanja pisama koji se širom svijeta obilježava 11. svibnja.

Tema ovogodišnjeg natječaja bila je pisanje pisma vlastitom gradu za rođendan, a sudionici su mogli konkurirati u tri kategorije:

  • Naj dječje pismo
  • Naj srednjoškolsko pismo
  • Naj pismo odraslih

Iako u kategoriji dječjih pisama nije pristigao nijedan rad, povjerenstvo je odlučilo nagraditi dva pisma u kategoriji odraslih, jedno pisano Velikoj Gorici, a drugo posvećeno drugom gradu.

Prosudbeno povjerenstvo činile su profesorica hrvatskog jezika i književnosti Sanja Mirenić te knjižničarke Gradske knjižnice Velika Gorica, Marija Cvetnić Hubak i Maja Petrošević.

Pobjednici po kategorijama su:

  • Naj srednjoškolsko pismo: Mari Krajcer iz Umaga (zaporka: UMAG1902)
  • Naj pismo odraslih (Velikoj Gorici): Silvija Fabijanković iz Velike Gorice (zaporka: Turopoljsko Srce)
  • Naj pismo odraslih (drugom gradu): Irena Kalan iz Pleternice (zaporka: vodenvila)

Nagrađena pisma uskoro će biti dostupna u online brošuri koja će se moći pronaći na mrežnim stranicama Gradske knjižnice Velika Gorica, a povjerenstvo zahvaljuje svima koji su sudjelovali, a posebno pobjednicima.

Nastavite čitati

Sport

Limači iz Maraton kluba Velika Gorica donijeli kući 6 medalja

Rekorderka Nelli Komljenović – osvojila čak četiri zlatne medalje!

Objavljeno

na

Na atletskim natjecanjima za limače i limačice održanim 12. svibnja u Zagrebu i Varaždinu, mali atletičari i atletičarke iz Maraton kluba Velika Gorica ponovno su pokazali borbenost, trud i sportski duh gdje su osvojili 6 medalja.

Najbolji rezultat dana ostvarila je Nelli Komljenović koja je oko vrata kući donijela čak četiti zlatne medalje. Bila je prva u Zagrebu u vortexu s hitcem od 33.24 metra i prva na 60 metara s rezultatom 8.80 sekundi, a u Varaždinu je osvojila 1. mjesto u utrci na 300 metara i 1. mjesto u skoku u dalj!

Foto: Maraton klub Velika Gorica

 

Čestitamo svim natjecateljima na trudu i postignutim rezultatima! Posebne čestitke idu Nelli na osvojenim zlatnim medaljama. Nastavljamo trenirati s istim žarom i veselimo se novim natjecanjima poručili su iz Maraton kluba Velika Gorica.

Nastavite čitati

Kultura

KRAVARSKO Tamburaški orkestar HRT-a u petak nastupa u čast braniteljima

Tamburaški orkestar HRT-a ovog će petka održati svoj 31. tradicionalni koncert u Crkvi Uzvišenja Svetog Križa u Kravarskom

Objavljeno

na

U čast hrvatskim braniteljima, Tamburaški orkestar HRT-a ovog će petka, 16. svibnja održati svoj 31. tradicionalni koncert u Crkvi Uzvišenja Svetog Križa u Kravarskom. Organizator je Općina Kravarsko u suradnji s Udrugom pripadnika 153. brigade HV-a Velika Gorica, Zdrugom hrvatske obrane “Nikola Šubić Zrinski” i Radnom jedinicom Glazbe HRT-a.

To je veliki događaj za našu općinu i pozivam sve naše stanovnike da dođu na ovaj lijepi glazbeni događaj koji nas svake godine podsjeća na naše ranitelje koji su sudjelovali u obrani domovine u Domovinskom ratu – rekao je načelnik Općine Kravarsko, Vlado Kolarec.

Uz Tamburaški orkestar i maestra Sinišu Leopolda, na koncertu će nastupati i brojni poznati izvođači, poput Josipe Gvozdanić, Zvonka Kompesa, Ljube Vukovića, našeg nekadašnjeg svećenika, zatim Roka Vuškovića, Marijana Lučana Crte, kao i Ivane Kindl i Sandre Bagarić, a pridružit će se i VIS Jane.

Svi su oni naši dragi gosti koji će otpjevati svoje dionice u sjećanje na doprinos branitelja, a bit će to i prilika za druženje, zato pozivam sve da dođu i uživaju u posebnoj atmosferi u crkvi, uz pjesme koje prati orkestar – pozvao je Kolarec.

Ulaz je besplatan, a početak je u 18 sati.

Nastavite čitati

Vijesti

Rakarje se prisjeća Jure Rajkovića uz tradicionalni memorijalni malonogometni turnir

S obzirom na to da je Jurin rođendan 15. svibnja, odlučeno je da će se cijeli vikend posvetiti sjećanju na njega.

Objavljeno

na

Objavio/la

U Rakarju će se 17. svibnja 2025. održati četvrti Memorijalni turnir „Jure Rajković”, u znak sjećanja na prerano preminulog Juru. Turnir organizira Gradska četvrt Rakarje.

Datum turnira odabran je simbolično. S obzirom na to da je Jurin rođendan 15. svibnja, odlučeno je da će se cijeli vikend posvetiti sjećanju na njega. Okupljanje u Rakarju poziv je svim njegovim prijateljima, poznanicima i ljubiteljima nogometa da zajednički odaju počast i provedu dan u druženju i sportskom duhu.

Turnir se održava uz podršku Grada Velike Gorice i gradonačelnika Krešimira Ačkara.

Dan ranije, u petak 16. svibnja, održat će se izvlačenje grupa u 20 sati u društvenom domu Rakarje. Kotizacija za sudjelovanje iznosi 100 eura po ekipi.

Nagrade su raspoređene po principu udjela u prikupljenoj kotizaciji:

  1. mjesto: 50 %
  2. mjesto: 30 %
  3. mjesto: 10 %

Uz to, bit će dodijeljene i nagrade za najboljeg igrača, najboljeg strijelca te najboljeg golmana. Turnir će se igrati po sustavu 5+1. Sve informacije možete dobiti pozivom na broj 098/800655 (Kolegić) ili na 097/7815663 (Žgela).

Ovaj memorijalni turnir prerastao je u tradiciju koja nadilazi sport. Svaki pogodak, svaki pljesak s tribina i svaka prijateljska riječ podsjetnik su da Jure i dalje živi u srcima svoje zajednice. To je iskreni čin sjećanja na mladića čiji je prerani odlazak ostavio dubok trag.

Nastavite čitati

Najave

Telemach Dan sporta stiže u Veliku Goricu: dan za sport, zabavu i druženje

U graničaru i atletici natjecat će se osnovnoškolci, boreći se za plasman na Državnu završnicu Plazma Sportskih igara mladih koja će se krajem srpnja održati u Rijeci.

Objavljeno

na

Park dr. Franje Tuđmana, u petak, 16. svibnja od 10 sati postaje postaje središte sporta i zabave! Velika Gorica ugostit će Telemach Dan sporta, edukativno-sportski događaj u sklopu Plazma Sportskih igara mladih i uz potporu Grada Velike Gorice, gdje će djeca i mladi imati priliku pokazati svoje sportske vještine i uživati u bogatom programu.

Na terenima će se natjecati osnovnoškolci u graničaru i atletici, boreći se za plasman na Državnu završnicu Plazma Sportskih igara mladih koja će se krajem srpnja održati u Rijeci.

Mlade sportaše podržat će i gradonačelnik Krešimir Ačkar, a pozivamo i sve roditelje i građane da zajedno s djecom uživaju u sportskom danu – pozivaju organizatori.

Plazma Sportske igre mladih već 29 godina promoviraju sport, prijateljstvo, inkluziju i zdrav način života, a djeca i mladi iz cijele Hrvatske imaju priliku besplatno sudjelovati u natjecanjima iz čak 10 sportskih disciplina. Pravo sudjelovanja imaju svi pojedinci i sve slobodno formirane ekipe, ljubitelji zdravog načina života i druženja, a ne samo djeca koja se aktivno bave sportom.

Posebna pažnja posvećena je i navijačima – na Telemach Danu sporta bit će dodijeljena nagrada za najbolju navijačku ekipu.

U sklopu programa u Velikoj Gorici održat će se i ekološko-sportski projekt “Zero Waste – Budi dio igre – Čuvajmo naš planet”, Coca-Cola Cup, najveći malonogometni turnir u Europi na igralištu OŠ Eugena Kumičića, Kinder joy of moving turnir u uličnoj košarci u dvorani OŠ Eugena Kmičića i turnir u odbojci u Gradskoj dvorani Velika Gorica.

Besplatne prijave moguće su ovdje.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno