Povežite se s nama

Vijesti

‘Za četiri do pet godina možemo imati turopoljsko more na Čiču’

Inicijativa “Jezero Čiče – turopoljsko more” u još jednom pokušaju da oživi omiljeno kupalište

Objavljeno

na

Svi mi koji ‘ljetujemo’ na Čič beachu, dođemo se kupati, prošetati psa, pecati, šetati… već godinama to radimo ilegalno. Kad bi netko želio, za posjet ‘goričkoj rivijeri’ mogao bi nam naplatiti i kaznu jer radi se o privatnom posjedu. Goričani vole Čiče. Kako i ne bi kad su generacije mladih upravo na njemu proživjele brojne lijepe trenutke. U sjećanjima Goričana, Čiče je povezano s druženjem, zabavom i ljetnim osvježenjem. Za ove se obale vežu prva pijanstva, ali i prve ljubavi. Upravo zato Turopoljci žele da ono bude otvoreno svima, uređeno i da nudi sadržaje, posebno u ljetnim mjesecima. Svih ovih godina u zapetljanu priču zbog koje Čiče zapravo ne pripada Goričanima, nije se nitko ozbiljno upustio. Bilo je tu pokušaja, govorilo se o tome, ali nije bilo pomaka. Do ove godine.

Sebe nazivaju skupinom entuzijasta i zainteresiranih Turopoljaca, a u isto vrijeme su i stručnjaci u svojim područjima. Nisu više željeli čekati da netko riješi problem. Organizirali su se u udrugu i pokrenuli priču. Brzo su dobili podršku javnosti i svi glasno navijamo da uspiju i otvore Čiče Goričanima.

Novo Čiče – Jezero Čiče. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

– Naš cilj je zapravo zaštita voda Turopolja. Struka ima način da se to napravi. Turopolje je nekad bilo bogato vodom, tu su bili potoci, a svako je selo je imalo i svoj kanal. Tu je i rijeka Odra. Sve je to spalo na par jezera koja su nekontrolirane rupe – Lomnica, Čiče i Vukovinsko. Jedino Ježevo, zahvaljujući pojedincu, ima društveno prihvatljivu funkciju – kazao je predsjednik novoosnovane udruge Jezero Čiče – Turopoljsko more Alan Šembera.

– Grad je 2012. donio UP i svaka mu čast. On prvi službeno spominje sportsko-rekreativni centar, ali je činjenica da se u ovih osam godina nije niti jedan kamenčić pomaknuo – objašnjava Šembera, koji je ujedno i gradski vijećnik, pa zna kako nema planova o skorijoj revitalizaciji jezera.

Novo Čiče – Jezero Čiče. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

– Okupili smo se jer nam je dosta čekanja i pomoću građanske inicijative, snagom struke, argumenata, znanjem i strašću želimo pomoći – objasnio je.

Njegov ekspertni tim krenuo je čitati zakone, proučavati karte, dozvole i sudske postupke. Povezivali su odnose i ulazili u srž problema. A njih je bilo mnogo jer kopanje šljunka tu je započelo prije gotovo 60 godina i nikada problemi nisu rješavani, samo su se gomilali.

– Hrvatske vode nisu službeno nadležne za jezero Čiče jer one upravljaju samo prirodnim vodama, a umjetnima nitko ne upravlja. To je jedna rupa u zakonu koja se koristi – objasnio je Šembera.

‘Turopoljsko more’ podijeljeno je na dva dijela. U dijelu bliže mjestu Čiče još uvijek šljunak kopa tvrtka Hidrel, koja je i vlasnik mnogih zemljišta uz jezero. Drugi dio, onaj bliži Gorici, više ne radi.

– Tu je bila tvrtka Velkom i taj dio je ekološki opasan. Jezero je tu kopano preduboko i s preokomitim stranicama, pa ta polovica jezera predstavlja veliku opasnost. U slučaju potresa blizu Gorici, tamo bi se mogao urušiti velik dio prostora. Preduboko kopanje može ugroziti i podzemne vode koje tu protječu prema bunarima pitke vode za Zagreb i Goricu – objasnio je Šembera.

Novo Čiče – Jezero Čiče. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Osim toga, problem je i u vlasnicima obale, a njih je, tvrdi Šembera, na stotine. U vrijeme kada je krenulo iskopavanje sve su to bile privatne parcele.

– U katastarskom planu imate iscrtane parcele i unutar sadašnjeg jezera. Nije to zemljište otkupljeno od ljudi, nego je društvena firma u Jugoslaviji počela kopati i nitko joj ništa nije mogao. Onda su 90-ih firme privatizirale zemljište i nastavile raditi u sivoj zoni – tvrdi Šembera i dodaje kako, osim privatnih vlasnika, dio zemljišta je u vlasništvu države i Grada Velike Gorice, a budući da je Velkom u stečaju, i zemljište te tvrtke je dio stečajne mase.

– Žužić, odnosno Velkom, je svoj dio napustio, izgubio je koncesiju i ostavio polovicu jezera potpuno nesaniranu. Kod Hidrela je značajno bolja situacija, ali nije idealna. Za ovaj dio na kojemu je bio Velkom smo već Gradu dali nacrt prijedloga kako da uđe u rješenje toga problema – kaže Šembera i dodaje kako su upravo u tijeku pregovori s tvrtkom Hidrel o sporazumnom rješenju za drugu polovicu jezera.

– Treba se Hidrelu omogućiti da još u nekom roku obavlja svoju djelatnost, ali bi se išlo za tim da se s vremenom to zaustavi i da Hidrel dobije dozvolu na drugoj lokaciji – kaže Šembera.

Osim toga, članovi udruge morali su sjesti za stol i za predstavnicima Zagrebačke županije, Grada Velike Gorice, Hrvatskih voda, ministarstava… Svi su ih, kaže, podržali i obećali napraviti koliko mogu.

Novo Čiče – Jezero Čiče. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

– Puno je problema, ali tko želi i zna – može. Sve su to rješivi problemi. Posebno sada kada je Hrvatska dio EU – kaže Alan Šembera i podsjeća kako je Unija prošle godine Hrvatskoj izdala direktivu, najviši stupanj upozorenja državi članici prije kazne.

– Hrvatska taj problem mora u najkraćem roku riješiti. S jedne strane imamo batinu, s druge strane EU nam daje fondove koji nam ovdje mogu sufinancirati revitalizaciju sadržaja koji su bitni za okolinu – pojasnio je predsjednik udruge.

Kako bi jezero Čiče zaista postalo turopoljsko more i kako bi generacije koje dolaze ovdje mogle stvarati nove sretne uspomene bez straha od utapanja ili stakla iz gomile smeća na obali, jezero se prvo mora sanirati.

11.07.2020. Velika Gorica. Predstavljena Udruga ‘Jezero Čiče – Turopoljsko more’. Foto: David Jolić/cityportal.hr

– Moraju se napraviti pokosi, da ne ide okomito dole kao lonac, nego kako zakon nalaže. Moraju se srediti obale. To je obaveza Hidrela na njihovom dijelu, a dio gdje je bio Velkom to će morati napraviti država ili Grad jer je on nestao, ostavio sve u rasulu i pobjegao kopati par sto metara dalje na Vukovinskom jezeru. Vjerojatno uništava i to – misli Alan Šembera.

Sanacija jezera je najveći trošak projekta, ali i preduvjet za sve ostale sadržaje. Iz udruge se nadaju kako će upravo ovaj dio pokriti fondovi EU.

– Grad prvo mora tražiti neovisnu snimku stanja da znamo koje su tamo dubine, kako izgleda i da više ne bude nagađanja. Na osnovi toga trebaju zatražiti Vladu RH proces izvanredne sanacije koja je zakonski regulirana i time pokreću poslove na onom najosjetljivijem području gdje je bio Žužić – kaže Šembera i dodaje kako je idući korak dogovor s Hidrelom.

– Grad tu treba pokazati otvorenost, fleksibilnost i brzinu jer i koncesionar ima značajnih problema oko dobivanja dozvola kako bi nastavio svoju djelatnost. U pregovorima smo i možda ćemo u nekim manjim crtama morati mijenjati UP, a pa će Grad morati pokazati fleksibilnost i brzinu. Treba staviti pročelnike da nam budu na raspolaganju i da to brzo napravimo – pojašnjava Šembera.

Novo Čiče – Jezero Čiče. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Tek nakon sanacije jezera može početi gradnja sportsko-rekreativno-turističkog centra s hotelom, kampovima na obali i vodi, zabavnim parkom, sportskim terenima i poligonima… Kako su, uostalom, 2012. i isplanirali iz Grada.

– Jako je dobro napravljen projekt. Naravno, već je prošlo gotovo 10 godina, pa bi se plan možda trebao obnoviti nekim novim tehnologijama i novim sportovima, ali po našem viđenju taj kompleks bi trebao biti najatraktivnija točka Zagrebačke županije sportski, turistički i rekreativno. Prvenstveno zbog ljepote jezera, a onda i zbog blizine zračne luke, Zagreba, Velike Gorice. Tom kompleksu bi gravitiralo milijun ljudi. Jarun nije ni sluga onome što bi trebao biti ovaj kompleks. Nešto poput Čateža, a moglo bi raditi 12 mjeseci, dio u otvorenom, a dio u zatvorenom dijelu – smatra Šembera.

Planom je, među ostalim, predviđena i biciklistička staza oko jezera, turistički vlakić, šetnice, noćni klubovi i restorani.

– Sto hektara je ogromna površina, to je površina jednog grada i sve bi se sustavno moglo napraviti. Optimistično je vjerovati da u idućih godinu i pol imamo saniran dio Čič Beacha i otvoreno kupalište, a prvu izgradnju objekata i kapaciteta očekujem da već u roku dvije ili tri godine. Uređeno cijelo jezero i rekreativni centar u završnoj fazi, vjerujem, imat ćemo za 4 do 5 godina – kaže Šembera.

Inicijativa poziva građane da im se pridruže u što većem broju jer, što ih je više, mogu otvarati paralelno veći broj projekata i intenzivnije raditi na revitalizaciji voda Turopolja.

Urbanistički plan Grada Velike Gorice iz 2012. godine

HOTNEWS

FOTO U tijeku radovi na rekonstrukciji Gradićke i Stepanske ulice

Mijenjaju se i dotrajali cjevovodi.

Objavljeno

na

U Gradićima i Donjoj Lomnici u tijeku su radovi na obnovi prometnica. U Lomnici se obnavlja Stepanska ulica od Lukavečke do Deverićeve ulice u dužini od 255 metara. Završeni radovi na zamjeni dotrajalog vodoopskrbnog cjevovoda.

Ulica će biti široka 6 metara, imat će dva vozna traka te obostrani nogostup širine 1,60 metara.

– Trenutno se izvode radovi na izgradnji oborinskog kanala. Predviđena je izgradnja nove oborinske kanalizacija, dužine 242,00 metra, unutar koridora prometnice. Za potrebe izgradnje predmetne prometnice predviđeno je izmještanje tri stupa javne rasvjete s pripadajućim nadzemnim instalacijama – dožanjemo iz gradskog upravnog odjela za promet.
Vrijednost radova je oko 394 tisuće eura, a predviđeni rok izgradnje je 120 kalendarski dana.

Nedaleko Donje Lomnice, radovi traju i u Gradićima. Radni se na obnovi Gradićke ulice od Ulice braće Radića do Hercegovačke ulice. Kako doznajemo, u tijeku su radovi na zamjeni vodoopskrbnog cjevovoda, a radovi na samoj izgradnji prometnice bi trebali krenuti ovih dana po zamjeni barem pola dužine vodoopskrbnog cjevovoda.
Obnovit će se oko 646 metara ulice.

– Djelomično će se izvesti i obostrana pješačka staza širine 1,6 metara, gdje god prostorne mogućnosti to dozvoljavaju, djelomično će biti jednostrana. Predviđena je i izgradnja nove oborinske kanalizacija, dužine 650 metara unutar koridora prometnice – dodaju iz resornog upravnog odjela.

Vrijednost radova je oko 781 tisuću eura, a izvođači imaju 150 kalendarskih dana za dovršiti projekt.

– Građani će dobiti modernu prometnicu kojom će se poboljšati cestovna infrastruktura, podići kvaliteta života stanovnika te povećati i poboljšati razina sigurnosti kako vozača, tako i pješaka, ali i sama komunikacija unutar naselja i kroz samo naselje, riješit će se i problem oborinske odvodnje. Obzirom na zahtjevnost i trajanje radova, molimo mještane za strpljenje i razumijevanje. Zajedno naš grad činimo mjestom ugodnijeg i kvalitetnijeg življenja – poručio je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Nastavite čitati

Sport

Zagrebački Kup Hrvatske uspješan za goričke karatiste, osvojili osam medalja

Zlatne su bile Katja Braica, Lucija Kirinić i Matea Kordić.

Objavljeno

na

Ekipa iz Karate kluba Velika Gorica vratila se s osam medalja s Kupa Hrvatske za kadete, juniore i U21 održanom za vikend u Zagrebu.

Ovo je natjecanje ujedno i prvo od 4 bodovna turnira za Europsko prvenstvo koje će se održati u veljači 2025. godine u Poljskoj pa su samim time nastupili svi koji pretendiraju na nastup na tom velikom natjecanju.

Gorički karatisti osvojili su tri zlata i pet bronci od ukupno 11 kategorija u kojima su nastupili.

Foto: Karate klub Velika Gorica

Zlatne su bile Katja Braica, Lucija Kirinić i Matea Kordić, a brončani Nikola Huzjak, David Lovrinović, Petar Krešimir Krmpotić, Ema Jukić i Lucija Kirinić.

– Svi naši borci ju još u “igri” za Europsko prvenstvo, a oni koji su osvojili zlato su napravili lijepu početnu prednost, no očekuju nas još tri bodovna turnira koji će dati putnike za Poljsku. Najviše nas veseli odlična forma i odlične borbe koje su prikazali naši potencijalni reprezentativci – ističu iz kluba.

Ekipu iz Karate kluba Velika Gorica očekuju još dva turnira u Zagrebu i Osijeku, a zadnji odlučujući je najjači svjetski turnir Youth League početkom prosinca u Veneciji.

Foto: Karate klub Velika Gorica

Foto: Karate klub Velika Gorica

Foto: Karate klub Velika Gorica

Nastavite čitati

Sport

Kurilovcu bod u Strmcu: Sve važno smjestilo se u samo tri minute

Nogometaši Kurilovca odigrali su 1-1 sa Savom u Strmcu Samoborskom i prvi put ove sezone povezali dvije utakmice bez pobjede. U sljedećem kolu u subotu na Udarnik dolazi zagrebačko Vrapče

Objavljeno

na

Objavio/la

Kao i obično, bila je to nogometna predstava koja se igrala u formatu “90 plus” minuta, ali na gostovanju nogometaša Kurilovca u Strmcu Samoborskom sve važno smjestilo se u – tri minute! Jedan crveni karton, jedan gol za goste, jedan za domaćine i to je to. Svakome po bod.

Kurilovčani su u goste NK Savi došli nakon prvog domaćeg poraza u sezoni, minimalnog posrnuća protiv Lučkog (0-1), i prilika se činila idealnom za povratak na pobjedničke staze. Domaćin je, naime, i s ovim posljednjim bodom i dalje na jednoznamenkastom bodovnom učinku, u donjem dijelu tablice, a s takvim se protivnicima dosad Kurilovec uspješno obračunavao. Ovo, međutim, nije bio taj dan.

Na isteku borbenog prvog poluvremena, malo prije nego što će sudac poslati igrače na predah, Ante Banić je povukao protivničkog igrača u izglednoj prilici, a sudac je iz džepa izvukao crveni karton. Dobra je okolnost u ovom lošem trenutku to što se dogodio baš uoči predaha, pa je trener Senad Harambašić mogao posložiti brojčanu inferiornu momčad za nastavak.

I uspješno je to učinio, jer već u drugoj minuti drugog poluvremena Kurilovec je poveo. Opet je loptu u protivničku mrežu poslao Luka Sedlaček, bio je to peti ovosezonski gol najboljeg strijelca Kurilovca, ali vodstvo nije potrajalo. Čim je lopta krenula sa centra, Sava je složila akciju koju je golom za ekspresno izjednačenje pretvorio Ian Regvar.

Do kraja se mreže nisu tresle, iako su i jedni i drugi pokušavali doći do tog drugog pogotka, no na kraju su se obje momčadi morale zadovoljiti s jednim bodom. Za domaćina važnog boda, dok je Kurilovčane gubitak preostala dva koštao pada na treće mjesto. Ravnice su prve s 22 boda, Lučko ima 21, Kurilovec 20.

U sljedećem kolu na Udarnik stiže Vrapče.

Nastavite čitati

Sport

Kakva lakoća pobjeđivanja! Karlovac kao plitak potok, stiže vrijeme derbija

Rukometaši Gorice imali su i 15 golova razlike protiv Karlovca na domaćem terenu, a na kraju su slavili pobjedu 35-22. U sljedećem kolu slijedi gostovanje kod Čakovca, a nakon toga u grad stiže našički Nexe

Objavljeno

na

Objavio/la

Posljednje iskustvo s domaćeg parketa pozivalo je na oprez, dramatični remi s Moslavinom prije dva tjedna i dalje je svjež u sjećanju, pa je uoči dolaska Karlovca u redovima rukometaša Gorice mobilizacija bila potpuna. Nitko nije poletio nakon “brutalnih” 20 razlike u gostima kod Dubrave, nije to stil Mateja Miškovića i njegovih momaka, a to se jako dobro vidjelo i na parketu.

– Mi smo dali svoj maksimum, dobro smo se držali u prvom poluvremenu – kazala je trenerica Karlovca Tatjana Rašić kad je sve bilo gotovo, a takav njezin stav puno će reći o kvaliteti koju posjeduje Gorica.

Kad protivnički trener, u ovom slučaju trenerica, nakon poraza od 13 razlike govori o maksimumu svoje momčadi, jasno je kako na ovu, Miškovićevu Goricu gledaju protivnici. Točnije, klubovi koji su još donedavno bili “al pari” s Goričanima, koji su protiv Gorice imali objektivnu šansu.

Ovoga puta šansa za Karlovac jednostavno nije postojala. Od prve minute, od prvoga gola sjajnog Jakova Dujića, bilo je jasno u kojem će smjeru stvari ići. Nije još istekla ni osma minuta, a Gorica je već imala 5-1! Od tog trenutka, Goričani se više nisu osvrtali. U 22. minuti prvi put su poveli sedam razlike, da bi do poluvremena Karlovac smanjio na 15-11.

Vodstvo, međutim, nije dolazilo u pitanje ni u nastavku. Već u 36. minuti opet je plus sedam za Goricu, a kad je šest minuta kasnije na semaforu zasvijetlilo “Gorica 23, Karlovac 13”, krenule su nestajati i posljednje dvojbe. Marko Grubišić je u 59. minuti pogodio za rekordnih 35-20, a do kraja su gosti uspjeli samo mrvicu uljepšati svoj težak poraz. I novu impresivno uvjerljivu pobjedu Gorice.

Ponovno je obrana odradila vrhunski posao, maksimalno limitirala sve kvalitete protivnika, a na drugoj strani terena trpali su praktički svi koji su zakoračili na teren. Hrvoje Ceković prometnuo se u prvog strijelca sa sedam golova, Jakov Dujić i Juro Čakarić pogađali su po šest puta, Jakov Neralić zabio je pet, Marin Lisac četiri, Marko Grubišić i Vid Starčević po dva, a Fran Solariček jedan gol. Na 12 obrana zaustavio se Sorić, a na ukupno 15, sa svoje tri, zaokružio Mislav Turčić…

Lijepo je bilo u završnici vidjeti na djelu i goričku mladost, jer priliku su dobili i Emanuel Šima Jurić te Filip Antonić.

– Čestitao bih svojim momcima na zasluženoj i uvjerljivoj pobjedi, a gostima na fer i korektnoj igri. Od prve minute smo pokazali što nam znači ova utakmica i ta dva boda kući, a cilj smo ostvarili dominantno i na lijep način – zadovoljno je konstatirao trener Mišković.

Nakon šokantnog poraza Nexea u Vinkovcima, Gorica je preuzela prvo mjesto u Ligi B domaćeg prvenstva, Nexe je drugi s bodom i utakmicom manje, a bod iza Goričana je i trećeplasirani Čakovec. Upravo to je sljedeći protivnik Gorice, 16. studenog na rasporedu je gostovanje kod protivnika koji je doživio dva poraza ove sezone, jedan od Nexea, a drugi od Gorice, i to čak 18 razlike! Nexe, usput rečeno, u Veliku Goricu stiže 23. studenog…

Nastavite čitati

Kultura

Poznati kantautor Hari Rončević stiže u Veliku Goricu

Glazbena večer u intimnoj atmosferi goričke dvorane bit će 29. studenog od 20 sati.

Objavljeno

na

Jedan od najpoznatijih hrvatskih kantautora, Hari Rončević stiže u Veliku Goricu gdje će u dvorani Gorica održati svoj koncert.

Ovaj svestrani kantautor poznat je po svojoj sposobnosti da jednostavne životne trenutke pretvori u nezaboravne glazbene priče. Njegov repertoar nudi pjesme koje se pjevaju generacijama, bilo da se radi o ljubavnim baladama, melankoličnim notama ili vedrim pjesmama koje slave život.

Karte po cijeni od 13 eura možete nabaviti na blagajni Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica ili putem web shopa.

Glazbena večer u intimnoj atmosferi goričke dvorane bit će 29. studenog od 20 sati.

Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Nastavite čitati

Reporter 442 - 24.10.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.