Povežite se s nama

Zdravlje

Vrhunski tretman medicinskog osoblja KBC Zagreb-Rebro

Zaslužuju javnu pohvalu, poštovanje, čestitku pa i divljenje

Objavljeno

na

Cityportal je već pisao u superlativima o medicinskom osoblju KBC Zagreb ili jednostavno Rebru. Potpisnik ovih redaka pohodi ovu humanu ustanovu već godinu i šest mjeseci. Gotovo redovito. Prije godinu dana pohvalno smo javljali o vrhunskom tretmanu na Hitnoj kao ulaznom mjestu u bolnicu, zatim ambulanti i ostalom dijelovima urologije, operacijskom odjel za karcinom prostate ili bubrega, odjelu za rehabilitaciju istog… Ne sumnjam da je i na drugim odjelima slično. Pa i u ambalanti u Novom Čiču.

Foto: Mato Paviša/Cityportal.hr

Prije mjesec dana započeta je i radioterapija. Novo nepoznato mjesto na KBC Zagreb pa i novi ljudi. A već spominjani tretman spram pacijenata? Zar sumnjate? Vrhunski! Opet pažnja, ljubaznost, korektnost, skrb… Pa i vedra atmosfera, posebno na prijemnoj recepciji. Koliko su samo sve prisutne sestre i liječnice(i), pred ostalim pacijentima, neobavezne i spontane pažnje pružile jednoj djevojčici od oko pet godina koja je također dolazila na tretman! Može se samo iskreno zahvaliti i čestitati. Bravo. Koliko nama pacijentima samo znači osjećaj da nismo samo puki brojevi, već osobe svaka sa svojom osobnošću i specifičnim karakterom. Hvala Vam svima u osobno, ali i ime ostalih koji razumiju o čemu želim javno otkriti činjenice.

Oni koji ne moraju obilaziti bolnice, teško mogu u potpunosti i s emocijama razumjeti gore navedeno. I bolje im je tako. Ali možda bi ipak trebali, ponekad barem, pobliže upoznati odgovornost, savjesnost, humanost, psihičko opterećenje, hrabrost, požrtvovnost i ostalo, vjerujem svih koji se bave ovim poslom. Posebno u sadašnjem vremenu opake korone. Moglo bi se još nabrajati. Tek kad se takvo nešto upozna, čovjek zna cijeniti ono što ima, a megalomanija i druge gluposti nisu ni u primisli. I na kraju, gore navedeno nije nikakvo takozvano i možebitno upucavanje ili hvalospjevi. Nikako!! To je tek spontano nastala želja jednog običnog pacijenta da se barem malo objelodane činjenice i istina. Jer spomenuti to zaslužuju!!

Vijesti

Korak po korak zajedno – Hrvatska udruga za bolesti štitnjače poziva na hodanje od Zagreba do Velike Gorice

Od Bundeka do Centra za posjetitelje za važnost redovite prevencije i dijagnostike.

Objavljeno

na

Povodom Svjetskog dana svjesnosti o bolestima štitnjače, u nedjelju 25. svibnja Hrvatska udruga za bolesti štitnjače u suradnji s Gradom Velikom Goricom i gradskom Turističkom zajednicom organizira javnozdravstvenu akciju „Korak po korak zajedno“ – hodanje od Zagreba do Velike Gorice.

Akcija je dio je šire kampanje #KorakPoKorakZajedno#, a sudionici će prehodati rutu dugu 15 kilometara.

Okupljanje je na Bundeku u 7:30 sati, a dolazak u Veliku Goricu očekuje se oko 11 sati, gdje će na štandu ispred Centra za posjetitelje građani moći:

  • besplatno pregledati štitnjaču ultrazvukom
  • razgovarati s liječnicima i dobiti stručne savjete
  • educirati se o zdravlju štitnjače

– Hvala od srca gradu Velika Gorica i Turistička Zajednica Velike Gorice na suorganizaciji našeg hodanja za zdravu štitnjaču kojeg organiziramo u povodu Svjetskog dana svjesnosti o bolestima štitnjače. Očekujemo vas u velikom broju kako bismo vas osvijestili koliko je važan organ štitnjača i na koje sve funkcije organizma utječe – poručili su iz Udruge.

Sudionici ove akcije su Verica Mešić, predsjednica Hrvatske udruge za bolesti štitnjače, dr. Ivan Oreški, dr. Roko Granić i prof. dr. sc. Tomislav Jukić, a u ime Grada Velike Gorice događanju će prisustvovati zamjenik gradonačelnika Neven Karas.

 

Nastavite čitati

Vijesti

Medicinski centar Gorica upozorava: sve više je mlađih od 50 godina s problemom raka debelog i završnog crijeva!

U tijeku inicijativa da se snizi granica probira na 45 godina, što ovaj velikogorički centar itekako podržava.

Objavljeno

na

Medicinski centar Gorica, koji je u ožujku zabilježio godinu dana vrlo uspješnog poslovanja, želi našu pažnju usmjeriti na niz preventivnih pretraga koje spašavaju živote – jedna od njih je upravo vezana za rak debelog i završnog crijeva, što je drugi najčešći uzrok smrti od raka u Hrvatskoj! Što već danas možemo promijeniti u svojoj prehrani kako bismo umanjili mogućnost ove bolesti te ostale korisne informacije, saznajte u ovom zanimljivom prilogu.

Ono što je poprilično alarmiralo javnost, na svjetskoj razini, a što se odnosi i na našu zemlju, jest podatak da je zabilježen sve veći broj oboljelih kod osoba mlađih od 50 godina – saznajemo od Medicinskog centra Gorica.

Problem je što čekanje na pojavu simptoma može dovesti do toga da je bolest već uznapredovala, tj. ostaje skrivena sve do kasnih stadija kada su šanse za izlječenje znatno manje. Zato se ističe važnost pravovremenih preventivnih pregleda, ali i promjena životnog stila koje omogućuju manje šanse za pojavu ovog karcinoma.

Rak debelog crijeva: alarmantni porast kod mlađih od 50 godina

Rak koji se tradicionalno povezivao sa starijom životnom dobi danas sve češće pogađa i osobe mlađe od 50 godina, pa postoji inicijativa da se snizi granica probira na 45 godina, što ovaj velikogorički centar itekako podržava. Prema pisanju New Scientista, predviđa se da bi do 2030. godine rak debelog crijeva mogao postati glavni uzrok smrtnosti od raka kod osoba mlađih od 50 godina u nizu zemalja, a među njima je i Hrvatska.

Taj zabrinjavajući trend potaknuo je stručnjake diljem svijeta na upozoravanja o važnosti ranog otkrivanja bolesti i pravodobne prevencije. Važno je spoznati kako je upravo rak debelog i završnog crijeva najčešći novodijagnosticirani rak u Hrvatskoj i drugi najčešći uzrok smrti od malignih bolesti, odmah nakon raka pluća. Je li se to moglo spriječiti? Moglo se!

Rak debelog i završnog crijeva najčešće nastaje iz polipa – dobroćudnih izraslina koje se s vremenom mogu pretvoriti u zloćudne tumore. U ranoj fazi bolest obično ne izaziva simptome, zbog čega je važno provoditi redovite preventivne preglede.

Na simptome treba obratiti pozornost jer često mogu biti tihi:

  • promjene u ritmu stolice – izmjena zatvora i proljeva,
  • kronična pojava krvi u stolici,
  • neobjašnjivo mršavljenje,
  • gubitak apetita,
  • osjećaj nepotpunog pražnjenja crijeva.

Nažalost, simptomi se često pojavljuju tek kada je bolest već uznapredovala, zbog čega liječenje postaje zahtjevnije i manje uspješno. Kolonoskopija omogućava rano otkrivanje polipa nakon čega slijedi i njihovo uklanjanje prije razvoja tumora čime se značajno povećavaju šanse za izlječenje.

Virtualna kolonoskopija – moderna alternativa klasičnom pregledu

Kako bi se povećala dostupnost preventivnih pregleda i smanjila nelagoda koju izaziva klasična kolonoskopija, Medicinski centar Gorica nudi modernu i neinvazivnu metodu – virtualnu kolonoskopiju, koja pruža bezbolnu, sigurnu i brzu alternativu klasičnoj kolonoskopiji. Idealna je za preventivne preglede jer omogućuje rano otkrivanje promjena uz minimalno opterećenje za pacijenta.

Kako izgleda i koliko traje pregled?

Pregled virtualnom kolonoskopijom odvija se u posebnoj prostoriji gdje se nalazi i sam uređaj. Dok osoba leži na boku, kroz tanki kateter od svega nekoliko centimetara, usmjeren u rektum, upuhuje se plin (najčešće CO₂) kako bi se debelo crijevo proširilo i bilo dostupno analizi. Nakon toga, stol se kreće kroz skener i proizvode se snimke duž duljine debelog crijeva. Radi se jedno snimanje u položaju na leđima i jedno snimanje potrbuške.

Pregled sveukupno traje oko 15 minuta, a nakon postupka pacijent može odmah nastaviti sa svojim svakodnevnim aktivnostima.

Nakon snimanja, računalni program sastavlja dobivene slike u 3D prikaz koji omogućuje liječniku detaljan pregled crijeva, slično klasičnoj kolonoskopiji. Također se mogu vidjeti i okolni organi te eventualne promjene na njima. Radiolog ocjenjuje rezultate kako bi utvrdio bilo kakve abnormalnosti. Nalaz je spreman unutar tri dana, uz mogućnost zahtjeva za hitnim očitanjem unutar 24 sata. Saznajte više o prednostima virtualne kolonoskopije

Na stranicama Medicinskog centra Gorica pročitajte i proširenu verziju na ovu temu i otkrijte više o utjecaju određene hrane na pojavu raka debelog i završnog crijeva.

Nastavite čitati

Moja županija

Čestitamo 12. svibnja – Međunarodni dan sestrinstva! Zagrebačka županija tim povodom održala ZdravFest

Medicinske sestre i tehničari prvi su kontakt građana sa zdravstvenim sustavom, njegova kralježnica, ali i srce puno topline.

Objavljeno

na

U Samoboru je u subotu održan ZdravFest Zagrebačke županije,  javnozdravstvena akcija uoči današnjeg Međunarodnog dana medicinskih sestara i tehničara.

Bila je to idealna prilika za građane osvrnuti se na svoje zdravstveno stanje i napraviti čitav niz preventivnih besplatnih pregleda. Radi se o prvom izdanju festivala koje će se svake godine organizirati u drugom gradu Zagrebačke županije.

Foto: Zagrebačka županija

Stotine ljudi odazvalo se na besplatne preventivne preglede, a imali su priliku izmjeriti razinu šećera u krvi, kolesterola, krvnog tlaka, PSA, težinu (indeks tjelesne mase i sastav tijela), napraviti spirometriju, pregledati madeže, proći edukaciju o korištenju vanjskog defibrilatora te saznati više o grupama za potporu dojenju i o trudničkim tečajevima u Zagrebačkoj županiji.

Medicinske sestre i medicinski tehničari najbrojnija su radna skupina u zdravstvu – na globalnoj razini zaposleno ih je oko 28 milijuna, dok je u Hrvatskoj njih oko 29 tisuća. No, kako je riječ o našem zdravlju, ovo je jedno od najpouzdanijih profesija. Upravo je to povod za javnozdravstvenu akciju ZdravFest pod motom „Naše sestre, naša budućnost“.

Foto: Zagrebačka županija

Ispred organizatora, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije, Leo Šunjić zahvalio im se na neumornom radu i profesionalizmu, istaknuvši da su jedan od ključnih faktora za funkcioniranje ove institucije – ujedno i prve linije zdravlja naših sugrađana.

U ovom trenutku provodimo više od 10 programa i projekata fokusiranih na rano otkrivanje i prevenciju bolesti te promicanje zdravog načina života. Bilo da je riječ o cijepljenju, probirima, ranom otkrivanju zaraznih ili onkoloških bolesti, zajedno s partnerima i službama iz cijele Županije fokusirani smo na podršku i edukaciju naših građana. Medicinske sestre i tehničari i ovdje igraju neizmjerno važnu ulogu poručio je ravnatelj Zavoda.

Foto: Zagrebačka županija

Prevencija bolesti ne temelji se samo na pravovremenom testiranju, već i na funkcionalnom zdravstvenom sustavu koji to omogućuje. U Zagrebačkoj županiji radi gotovo 600 medicinskih sestara i tehničara, a kako bi mogli aktivno sudjelovati u očuvanju zdravstvene skrbi za sve građane, važno je kontinuirano ulagati u njihovo obrazovanje i status u društvu.

Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Zagrebačke županije, Ksenija Čuljak podsjetila je kako je u posljednjih pet godina u njihovo doškolovanje i stručno usavršavanje uloženo gotovo 120 tisuća eura.

Foto: Zagrebačka županija

Nastavit ćemo se zalagati za priznavanje stručne spreme medicinskih sestara i tehničara te kontinuirano ulagati u njihovo obrazovanje i profesionalni razvoj. Zahvaljujemo im na svakom danu, svakom osmijehu i svakoj pruženoj ruci pomoći jer bez njih naš zdravstveni sustav jednostavno ne bi bio ono što jest– dodala je pročelnica.

Ravnatelj županijskog Doma zdravlja Većeslav Bergman podsjetio je kako je bilo koji zdravstveni sustav nezamisliv bez medicinskih sestara.

Foto: Zagrebačka županija

–To je jedinstvena simbioza koja čini zdravstveni sustav funkcionalnim. U našem Domu zdravlja zaposleno je 285 medicinskih sestara koje prolaze godišnje edukacije plaćene iz proračuna Doma zdravlja. To je jako važno kako bi one bile u toku sa svim zdravstvenim saznanjima jer znamo da su one prvi kontakt građana sa zdravstvenim sustavom rekao je Bergman.

Uz organizatora akcije, Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije, u akciji sudjeluju Dom zdravlja Zagrebačke županije, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije, Ljekarne Zagrebačke županije i Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Naftalan.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Županija poziva na ZdravFest u Samoboru!

Građanima će biti dostupni besplatni zdravstveni pregledi, savjetovanja i edukacije, kao i mogućnost PSA testiranja za rano otkrivanje raka prostate za muškarce starije od 50 godina.

Objavljeno

na

Samobor sutra postaje točka brige za naše zdravlje! Naime, županijske zdravstvene ustanove pozivaju sutra na ZdravFest Zagrebačke županije – veliki javnozdravstveni događaj koji će se od 10 do 14 sati održavati ispred Glazbene škole Ferdo Livadić, na Trgu Matice hrvatske u Samoboru.

Program ZdravFesta vodi pjevač i poznati radijski voditelj Saša Lozar, a zajednički ga organiziraju Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije, Dom zdravlja Zagrebačke županije, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije, Ljekarne Zagrebačke županije i Specijalna bolnica Naftalan.

Građanima će bez prethodne najave moći sudjelovati u besplatnim zdravstvenim pregledima, savjetovanjima i edukacijama.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Riječ je desetak različitih pregleda i aktivnosti; od mjerenja razine šećera u krvi i kolesterola, krvnog tlaka, indeksa tjelesne mase (BMI), do pregleda madeža i promjena na koži, zatim doznati više informacija o grupama za potporu dojenja i trudničkim tečajevima, naučiti pravilno koristiti automatski vanjski defibrilator (AVD), sudjelovati u promotivnim i edukativnim aktivnostima koje promiču zdrav način života, a poseban naglasak ZdravFest stavlja na PSA test, odnosno tumorski marker za prostatu, koji će moći obaviti muškarci iznad 50 godina.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Inače, ZdravFest Zagrebačke županije organizira se u povodu Međunarodnog dana medicinskih sestara i tehničara, koji se ove godine obilježava pod sloganom „Naše sestre, naša budućnost“, s ciljem isticanja njihove ključne uloge u zdravstvenom sustavu i svakodnevnom životu zajednice, a ovo je tek početak ovakvog načina promoviranja zdravijeg načina života. Naime, ZdravFest će se ubuduće organizirati svake godine u drugom gradu Zagrebačke županije.

Ne propustite priliku doći prošetati Samoborom i biti u korak sa konkretnim saznanjima o zdravlju vašeg organizma!

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Stigla prva mobilna ljekarna Zagrebačke županije

Značajan korak prema osiguravanju dostupnosti ljekarničke skrbi stanovnicima ruralnih i slabije naseljenih područja.

Objavljeno

na

Ključeve prve mobilne ljekarne Zagrebačke županije, u Samoboru su preuzele ravnateljica Ljekarni Zagrebačke županije, Ana Galić Skoko, i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje, Ksenija Čuljak,

Ovo je značajan korak prema osiguravanju dostupnosti ljekarničke skrbi stanovnicima ruralnih i slabije naseljenih područja čime im se osigurava kontinuirani i lakši pristup lijekovima na recept, bezreceptnim lijekovima i dodacima prehrani, uz stručni savjet farmaceutskog tima.

Foto: Zagrebačka županija

–Mobilna ljekarna osigurat će svakom stanovniku županije ujednačenu ljekarničku skrb, bez obzira na mjesto stanovanja. Trenutačno se čeka donošenje pravilnika Ministarstva zdravstva koji će definirati detalje rada mobilnih ljekarni, a nkon toga mobilna ljekarna može početi s radom. Rraspored obilazaka bit će izrađen u suradnji s jedinicama lokalne samouprave te prilagođen stvarnim potrebama stanovništva– istaknula je ravnateljica Ana Galić Skoko.

Foto: Zagrebačka županija

–Ova mobilna ljekarna dio je šireg plana Zagrebačke županije usmjerenog na jačanje zdravstvenih i socijalnih usluga na cijelom području županije, s posebnim naglaskom na ravnomjernu dostupnost stanovnicima ruralnih i prometno slabije povezanih sredina. Naš je cilj omogućiti svima jednaku razinu zdravstvene skrbi, a ovaj projekt je konkretan i vrlo važan korak u tom smjeru –dodala je pročelnica Ksenija Čuljak.

Vozilo je isporučeno u sklopu projekta „Uvođenje usluge mobilne ljekarne u primarnu zdravstvenu zaštitu“ koji se provodi u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Foto: Zagrebačka županija

Projektom, ukupne vrijednosti 3 milijuna eura, predviđena je isporuka šest auto-kampera i dvije brodice opremljene za pružanje ljekarničkih usluga u ruralnim i teško dostupnim područjima Hrvatske. Osim Zagrebačke, mobilne ljekarne dobile su i Vukovarsko-srijemska, Brodsko-posavska, Sisačko-moslavačka, Ličko-senjska, Karlovačka i Zadarska županija.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom 

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno