Povežite se s nama

Vijesti

Virtualna kolonoskopija – bezbolan pregled debelog crijeva

Idealna i praktički bezbolna alternativa za prevenciju od raka debelog crijeva.

Objavljeno

na

Preventivni pregledi spašavaju živote, i to je činjenica od koje ne možemo pobjeći. S druge strane, odlučiti se „samo tako“ za kolonoskopiju i nije lagano, no medicinski napredak nam nudi odlično rješenje: virtualnu kolonoskopiju.

Podatak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo RH zabrinjava: rak debelog i završnog crijeva najučestalija je zloćudna bolest u Hrvatskoj. Godišnje prosječno oboli oko 3 600 osoba, od čega oko 60 posto muškaraca. Češći je kod osoba starije životne dobi, međutim skoro petina oboljelih je mlađa od 60 godina.

Dijagnosticira li se rak na vrijeme, u svojoj ranoj fazi, pacijenti imaju šansu za preživljavanje od 85 do 100 posto. Vodeća svjetska medicinska udruženja preporučuju probir ili “screening” za karcinom debelog crijeva za sve osobe starije od 50 godina te napominju kako pretragu treba učiniti svakih pet godina, osobito za osobe s pozitivnom obiteljskom anamnezom.

Što je to virtualna kolonoskopija?

MSCT virtualna kolonoskopija ili MSCT ili CT kolonografija dijagnostička je metoda kojom se pomoću 2D i 3D slika debelog crijeva analizira cijelo debelo crijevo te organi abdomena i zdjelice. Smatra se neinvazivnom alternativom klasičnoj kolonoskopiji i jedna je niza korisnih usluga Medicinskog centra Gorica od kojih smo doznali više o ovoj temi.

Pomoću rendgenskih zraka i računalnog softvera MSCT virtualna kolonoskopija koristi se za dijagnosticiranje bolesti crijeva, uključujući polipe, divertikulozu crijeva i rak debelog crijeva, a radi se uređajem za kompjutoriziranu tomografiju.

Istina, ne čudi da se rijetko odlučujemo za klasičnu kolonoskopiju kao preventivni pregled. Ipak je kolonoskopija dugotrajna i neugodna za pacijenta, a i nosi sa sobom rizik povrijede crijeva. Upravo zato je, ističe specijalist radiologije, Nikole Ivana Leder, dr. med., virtualna kolonoskopija idealna i praktički bezbolna alternativa za prevenciju od raka debelog crijeva.

– Imate li više od 50 godina života, naš savjet je da svakako trebate učiniti virtualnu kolonoskopiju. Važno je otkloniti sumnje i imati mogućnost pravodobnog djelovanja u slučaju otkrivenog polipa i ostalih anomalija. Napominjemo, istraživanja pokazuju da rano otkrivanje polipa debelog crijeva može značajno smanjiti stopu smrtnosti od raka debelog crijeva – napominje dr. Leder.

Kako izgleda i koliko traje pregled?

– Postoje manje razlike u tehnici pregleda, ovisno o ustanovi, ali konkretno u našem Medicinskom centru Gorica pregled virtualnom kolonoskopijom radimo u posebnoj prostoriji gdje se nalazi i sam uređaj. Dok osoba leži na boku, kroz tanki kateter od svega nekoliko centimetara, usmjeren u rektum, upuhuje se plin kako bi se debelo crijevo proširilo i bilo dostupno analizi. Zvuči nelagodno, ali nije ništa strašno, i svakako je bitno manje nelagodno od klasične kolonoskopije – ističe dr. Leder te dodaje kako upotrebljavaju plin CO2 za širenje crijeva koji se za razliku od sobnog zraka u cijelosti resorbira u crijevima te neće biti naknadnih pojava grčeva i pražnjenja zraka.

Nakon toga, stol se kreće kroz skener i proizvode snimke duž duljine debelog crijeva. Radi se jedno snimanje u položaju na leđima i jedno snimanje potrbuške. Pregled sveukupno traje 15-ak minuta i nakon postupka, pacijent može nastaviti sa svojim aktivnostima.

Nakon snimanja, računalni program sastavlja dobivene slike u 3D sliku koja omogućuje liječniku da pregleda crijevo kao na klasičnoj kolonoskopiji. Vide se i okolni organi i promjene na njima. Radiolog ocjenjuje rezultate kako bi utvrdio bilo kakve abnormalnosti. Nalaz je spreman unutar tri dana, uz mogućnost zahtjeva za hitnim očitanjem unutar 24 sata.

Virtualna kolonoskopija vs klasična kolonoskopija

Manje invazivna: virtualna CT kolonoskopija koristi CT skeniranje za stvaranje slika debelog crijeva, što znači da se ne koristi endoskop tj. kamera koji se uvodi kroz rektum. To smanjuje nelagodu i ne postoji rizik od komplikacija povezanih s invazivnim postupcima (ozljeda crijeva).

Detaljnost: obzirom da se radi o 3D rekonstrukciji crijeva, moguće je okretati virtualnu kameru prilikom pregleda u svim dimenzijama, a i „zaviriti“ izvan same strukture crijeva na ostale organe, što je nemoguće kod ograničenja fizičkim endoskopom.

Nekoliko studija pokazuje da virtualna kolonoskopija ima veću senzitivnost od klasične. To znači da je veća vjerojatnost da se promjena uoči kod pregleda virtualnom kolonoskopijom.

Brže se obavi: postupak virtualne kolonoskopije obično traje kraće vrijeme u usporedbi s klasičnom kolonoskopijom. Snimanje je obično gotovo za samo 10-15 minuta.

Bez anestezije: virtualna kolonoskopija ne zahtijeva upotrebu sedativa ili anestezije. Pacijenti mogu odmah nakon postupka nastaviti sa svojim svakodnevnim aktivnostima bez potrebe za oporavkom.

Manje nelagode: s obzirom da nema invazivnog pregleda s endoskopom, pacijenti doživljavaju manje fizičke nelagode tijekom i nakon postupka.

Pregled cijelog trbušnog područja: CT skeniranje može pružiti dodatne informacije o ostalim organima u trbušnoj šupljini što može biti korisno za otkrivanje drugih potencijalnih problema.

Manji rizik od perforacije crijeva: s obzirom da se ne koristi endoskop, smanjuje se rizik od perforacije crijeva. To je rijetka, ali ozbiljna komplikacija klasične kolonoskopije.

Prikladnost za rizične pacijente: pacijenti koji imaju povećan rizik od komplikacija kod invazivnih postupaka, poput onih sa srčanim problemima ili koagulopatijama, mogu imati koristi od manje invazivne prirode virtualne kolonoskopije.

– Iako virtualna kolonoskopija ima ove prednosti, važno je napomenuti da može imati i ograničenja, a to je nemogućnost uklanjanja polipa ili uzimanja biopsija tijekom pregleda. U slučaju da liječnik pronađe promjene, pacijent se upućuje gastroenterologu na klasičnu kolonoskopiju – zaključuje dr. Leder.

Dr. Leder ima iskustvo u provođenju ove metode pregleda više od desetljeća u sklopu bolnice KB Merkur gdje je obavio nebrojene preglede. To je ujedno bila i prva redovna ambulanta za virtualnu kolonoskopiju u Republici Hrvatskoj. Osim toga, Dr. Leder je držao edukacije o provođenju ove metode diljem zemlje, čime je pridonio širenju znanja i dostupnosti virtualne kolonoskopije u Hrvatskoj.

Medicinski centar Gorica posjeduje najmoderniji MSCT i MR uređaj čije su prednosti posebno opisali. Virtualna kolonoskopija je samo jedna od niza detaljnih i neinvazivnih pretraga pod vodstvom specijaliste radiologije Nikole Ivana Ledera, dr. med.

Naručite se za pregled, ne prepuštajte svoj život i svoju budućnost slučajnosti.

Moja županija

10 tisuća eura vrijedna donacija stigla u županijsko Društvo Crvenog križa

Donacija je vrijedna nešto više od 10 tisuća eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Dugogodišnji donator, tvrtke Magdis d.o.o. sa sjedištem u Svetoj Nedelji i Neva d.o.o. sa sjedištem u Rakitju nastavljaju humanitarnu misiju pomoći korisnicima društava Crvenog križa diljem županije, a novu isporuku, ovisno o potrebama, županijsko Društvo Crvenog križa rasporedit će na sva gradska društva.

Foto: Društvo Crvenog križa Zagrebačke županije

Ova donacija, vrijedna nešto više od 10 tisuća eura, osim korisnicima Crvenog križa, namijenjena je i pružanju pomoći raseljenim osobama iz Ukrajine koje su smještene u hostelu Rakitje, a gdje su od početka ukrajinske krize članovi Društva Crvenog križa Zagrebačke županije aktivno uključeni u pružanje pomoći izbjeglicama.

Ovo je primjer partnerske pomoći potrebitima u zajednici, te zajedničko ostvarivanje misije solidarnosti – poručili su iz Društva Crvenog križa Zagrebačke županije.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Stiglo prometno rješenje: Jedan semafor postavljen, drugi u najavi

U planu je postavljenje i semafora na raskrižju Ulice Franje Boška Kirinčića s Ulicom 153. brigade

Objavljeno

na

Objavio/la

Poslovnu zonu Meridian 16, jednu od najvećih poslovnih zona u Hrvatskoj, prepoznali su brojni investitori. U njoj trenutačno posluje desetak velikih tvrtki i logističkih centara koji se bave transportom robe, a u kojima je zaposleno oko 1.500 radnika. Svoje projekte realizira još nekoliko prepoznatljivih tvrtki, a kada bude popunjena u cijelosti, u njoj će biti zaposleno gotovo 3 tisuće ljudi.

Velik broj zaposlenika, kao i kamioni koji gravitiraju prema poslovnoj zoni donose i veći promet koji se odvija na istočnoj obilaznici Velike Gorice, stoga je zbog sigurnosti svih sudionika u prometu bilo nužno postavljanje semafora i nove prometne signalizacije.

Konkretno, riječ je o raskrižju državne ceste D31 i Poslovne zone Vukovinsko polje, odnosno skretanje za Zelenu aleju, gdje su značajnu ugrozu za promet predstavljali lijevi skretači prema poslovnoj zoni, osobito tegljači i kamioni zbog tromosti velikih vozila kao i činjenice da se regulacija prometa odvijala samo putem horizontalne i vertikalne signalizacije. Upravo iz tog razloga nužna je bila semaforizacija spomenutog raskrižja što je napravljeno uz koordinaciju sa semaforiziranim raskrižjem D31-Stjepana Fabijančića Jape. Također je uvedeno i ograničenje brzine na 60 km/h. Nova regulacija prometa omogućuje sigurnije i nesmetano skretanje ulijevo prema industrijskoj zoni, kao i napuštanje raskrižja za sve sudionike u prometu, uključujući i pješake.

Također, Grad Velika Gorica od Hrvatskih cesta zatražio je i semaforizaciju raskrižja Ulice Franje Boška Kirinčića s Ulicom 153. brigade. Naime, kako se u neposrednoj blizini planira izgradnja nove osnovna škola u Kurilovcu, postava semafora je jedan od nužnih elemenata za normalno i sigurno odvijanje cjelokupnog prometa, ali i zbog pristupa novom reciklažnom dvorištu.

Do postave semafora, za koje je potrebno izraditi projektno tehničku dokumentaciju i ishoditi dozvole za gradnju, Grad uz nadzor Hrvatskih cesta planira privremeno priključenje na Ulicu 153. brigade po izradi privremene regulacije prometa, a do konačnog rješavanja u vidu semaforizacije. U tijeku je postupak dobivanja uporabne dozvole za ovu prometnicu koja se izdaje pri nadležnom Ministarstvu prometa.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Velikogorički poduzetnici prvi u Zagrebačkoj županiji po broju zaposlenih i ostvarenim prihodima

U 2023. godini naši poduzetnici ostvarili su dobit od čak 164 milijuna eura

Objavljeno

na

Objavio/la

Prema najnovijoj analizi Fine, porastao je broj zaposlenih u Velikoj Gorici u odnosu na 2022. godinu, dok su velikogorički poduzetnici u 2023. godini ostvarili i konsolidiranu neto dobit od 164 milijuna eura, što je rast od 15,5 posto u odnosu na godinu prije. Naime, poduzetnici Velike Gorice njih 2.187, imali su 22.707 zaposlenih, što je povećanje broja zaposlenih za 1,6% u odnosu na 2022. godinu.

S ostvarenih 3,1 milijardu eura prihoda u 2023. godini udio poduzetnika Velike Gorice u ukupnim prihodima Zagrebačke županije, koji iznose 13,1 milijardu eura, bio je 23,5%. Velikogorički poduzetnici u 2023. godini iskazali su rast ukupnih prihoda i rashoda od 13,1% u odnosu na 2022. godinu. Udio poduzetnika sa sjedištem u Velikoj Gorici u 2023. godini u broju poduzetnika Zagrebačke županije bio je 19,8%, u broju zaposlenih 27,8%, u ukupnim prihodima 23,5%, u ukupnim rashodima 23,4%, u dobiti razdoblja 22,6% i u gubitku razdoblja 11,4%.

Grad Velika Gorica, sjedište Zagrebačke županije, među županijskim središtima je po broju poduzetnika na 8. mjestu, a na razini RH na 9. mjestu. Po broju zaposlenih i ukupnim prihodima na razini RH je na 5. mjestu, a prema neto dobiti na 6. mjestu. Među poduzetnicima sa sjedištem u Velikoj Gorici, na prvom mjestu po visini ostvarenih ukupnih prihoda i 2023. godini bilo je društvo LIDL HRVATSKA d.o.o. k.d. s 1,2 milijarde eura ostvarenih ukupnih prihoda koje je ostvarilo i najveću dobit razdoblja u iznosu od 56,6 milijuna eura.

Druga po visini ostvarenih ukupnih prihoda u 2023. godini bila je HP – HRVATSKA POŠTA d.d. s 269,8 milijuna eura, što je 8,7% ukupnih prihoda svih poduzetnika Velike Gorice.

Prosječna mjesečna neto plaća obračunata zaposlenima kod poduzetnika sa sjedištem u Velikoj Gorici u 2023. godini iznosila je 1.166 eura i bila je 11,9% viša u odnosu na prosječnu mjesečnu neto plaću obračunatu zaposlenima kod poduzetnika na području Zagrebačke županije (1.042 eura) te 13,5% viša od prosječne neto plaće zaposlenih kod svih poduzetnika Republike Hrvatske (1.028 eura).

Gledajući rang listu gradova i općina Zagrebačke županije, poduzetnici Velike Gorice su na prvom su mjestu po broju poduzetnika (2.187), broju zaposlenih (22.707), ukupnim prihodima (3,1 milijarda eura), dobiti razdoblja (185,4 milijuna eura) i neto dobiti (164 milijuna eura) te na drugom mjestu prema gubitku razdoblja (21,4 milijuna eura).

Nastavite čitati

Vijesti

Poštar i dalje najtraženije zanimanje u gradu

Pad nezaposlenosti zabilježen i u prosincu

Objavljeno

na

Objavio/la

Stigli su novi podaci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Krajem prosinca u evidenciji HZZ-a na području Velike Gorice bile su 932 nezaposlene osobe, što je za 2,1% manje u odnosu na studeni i za 10,8% također manje u odnosu na isti mjesec 2023. godine.

Tijekom prosinca zaposleno je 80 osoba s burze, a najčešća zanimanja u kojima su osobe zaposlene bila su prodavač, konobar i čistač. Poslodavci su u prošlom mjesecu prijavili 137 slobodnih radnih mjesta. Najtraženija zanimanja bila su poštar, rukovatelj strojevima za primarnu obradu drva i čistač.

Nastavite čitati

Crna kronika

FOTO VIJEST Noćas provaljeno u benzinsku u Lekeniku

Što je i koliko ukradeno, bit će poznato nakon očevida

Objavljeno

na

Objavio/la

Razbijena vrata, navučene trake i policijski kombi…prizor je to kojeg su mnogi jutros vidjeli prolazivši uz Ininu benzinsku postaju u Lekeniku.

Provala se dogodila tijekom noći. Što je sve ukradeno, zasad nije poznato. Policija i dalje obavlja očevid, nakon kojeg će biti poznato više detalja.

Foto: Matea Brenčić/cityportal.hr

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.