Oni su veseli i raspjevani, a znaju i svirati. Oni su ZbrKu – zbor Osnovne škole Eugena Kumičića koji pod vodstvom profesora glazbene kulture Mladena Ergića, osvajaju sve koji ih vide i poslušaju. Oni su ujedno i ovogodišnji pobjednici nedavno održanog Festivala dječjeg glazbenog stvaralaštva održanog u Muzeju suvremene umjetnosti.
– To nam je važan i drag nastup gdje smo osvojili prvo mjesto s maksimalnih 30 bodova što je bilo nevjerojatno. Čast nam je i jako smo sretni zbog toga – istaknuo je voditelj zbora Mladen Ergić, ujedno i profesor glazbene kulture u ovoj goričkoj osnovnoj školi.
23.05.2022. – Velika Gorica – ZbrKu – zbor OŠ Eugena Kumičića osvojio prvo mjesto na Festivalu dječjeg glazbenog stvaralaštva – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
Ovaj školski zbor, koji zajedno s bendom okuplja 35 članova, sastaje se u okviru izvannastavnih aktivnosti. Repertoar im je šarolik, pomalo i neobičan za ovakav školski zbor, od domaćih tradicionalnih pjesama do pjesama popularnih stranih izvođača.
– Zajedno se dogovaramo oko pjesama, pjevamo ono što predlože djeca poput Bohemian Rapsody, ali pjesama po mojem odabiru kao što je Forgivness day od Mimike s kojom smo i pobijedili na Festivalu. To je dosta jedna kompleksna i neobična skladba, no s obzirom da smo jedna dobra i skladna ekipa i imamo puno proba i druženja pa na kraju imamo i dobar finalni proizvod. Mislim da je naša prednost to što ne brojimo sate na probama već ih spontano provodimo pa se na kraju školske godine to „nakupi“ u obliku dosta uvježbanih izvedbi – naglasio je profesor Ergić.
23.05.2022. – Velika Gorica – ZbrKu – zbor OŠ Eugena Kumičića osvojio prvo mjesto na Festivalu dječjeg glazbenog stvaralaštva – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
Na svoje glazbeno putovanje s ovim zborom, Mia i Sonja, danas već učenice osmog razreda, krenule su vrlo rano.
– Volim zbor i priključila sam se na nagovor profesora još u drugom razredu. Htjela sam isprobati nešto novo jer na kraju nikada ne znaš što može proizaći iz toga. Ovdje su mi prijatelji, lijepo provodimo zajedničko vrijeme i zabavljamo se. No, ponekad zna biti i dosta teško kada uvježbavamo nove pjesme i kada moramo pohvatati i naučiti neke strane i zbunjujuće riječi – ispričala nam je Mia.
23.05.2022. – Velika Gorica – ZbrKu – zbor OŠ Eugena Kumičića osvojio prvo mjesto na Festivalu dječjeg glazbenog stvaralaštva – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
Njezina razredna prijateljica Sonja, također je krenula u drugom razredu na prijedlog samog profesora.
– S obzirom da smo osmi razred jako sam potištena što uskoro odlazim iz zbora. Iako je znalo biti dosta teško i zahtjevno, ugodno sam se tu osjećala jer volim pjevanje. Nedostajat će mi druženja i društvo – rekla nam je Sonja.
23.05.2022. – Velika Gorica – ZbrKu – zbor OŠ Eugena Kumičića osvojio prvo mjesto na Festivalu dječjeg glazbenog stvaralaštva – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
Kada su u pitanju dolasci na zbor, ocjena ne igra ulogu već – gumeni bomboni, šali se profesor Ergić.
– Nema ocjena i bilježenja tko kada dolazi. Dolazimo jer nam je lijepo na probama i nalazimo se neobavezno kao društvo pa iz toga izađu dosta dobre izvedbe – kazao je Ergić.
23.05.2022. – Velika Gorica – ZbrKu – zbor OŠ Eugena Kumičića osvojio prvo mjesto na Festivalu dječjeg glazbenog stvaralaštva – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
Inače, zbor u školi djeluje još od 2008.godine, a od tada do danas uvelike su napredovali i postali su zbor za koji se zna.
– Bez ikakve skromnosti mislim da su učenici ovog zbora ono što čini razliku. Profesora poput mene ima vjerojatno više, ali sklop odlične glazbene škole čiji su učenici i članovi ovog zbora kao i velika podrška same škole i sami uvjeti rada, to je jedan „lonac“ u kojem se miješa i kuha i iz njega izlazi sve ono dobro što radimo – zaključio je profesor.
FOTO Jurjevo se vratilo “kući” – Ačkar i pl. Odrčić svečano otvorili vrata Starog grada Lukavca
Nakon pet godina tradicionalna proslava Turopoljskog Jurjeva u organizaciji Plemenite općine turopoljske vratila se u Stari Grad Lukavec, potpisan i Sporazum s Gradom.
Zbog posljedica potresa 2020. godine, manifestacija se nije mogla održavati pod zidinama starog grada, no nakon obnove dvorca 33. Turopoljsko Jurjevo u punom sjaju i duhu tradicije opet je na starome mjestu, a to su, osim plemenitaša jedva dočekali i brojni posjetitelji.
Foto: Gianna Kotroman/Cityportal
– Veseli nas što je ovo mjesto nakon obnove opet središte naših kulturnih događanja, a to vidimo po brojnim posjetiteljima koji su došli danas ovdje provesti dan. Kako u godini Plemenita opčina turopoljska slavi svoj veliki jubilej – 800. obljetnicu postojanja, tim je veća čast našu tradicionalnu manifestaciju održati na starome mjestu, a hvala dragom Bogu i lijep nam je sunčani dan. Tako da je stvarno odličan ambijent. Potrudili smo se brojnim sadržajima za sve generacije uveličati ovu proslavu, tako da nastupa gotovo 700 folkloraša iz 20 kulturno-umjetničkih društava, tu je i povijesna postrojba Turopoljski banderij i brojni drugi sadržaji – rekao je uoči svečanog otvorenja dvorca u Lukavcu, župan POT-a Juraj pl. Odrčić.
Foto: Gianna Kotroman/Cityportal
Osim toga, posjetitelje je dočekao “Turopoljski sejem”, bogata gastro ponuda vožnja kočijom ili jahanje konja, radionice za djecu te veliki srednjovjekovni tabor s prikazom starih zanata. Ovaj događaj stoljećima su njegovali naši preci, a očuvanju tradicije najviše su pridonijeli turopoljski plemenitaši, koji će ubuduće imati veću ulogu u Starom gradu Lukavcu.
Foto: Gianna Kotroman/Cityportal
–Danas Plemenita opčina Turopoljska i Grad Velika Gorica potpisuju Sporazum o suradnji za nas povijesni čin, koji će nama omogućiti veće ovlasti kako bismo ga mogli razvijati. Recimo cijela ova šuma koja okružuje dvorac bit će Arboretum, a već smo izradili idejno rješenje, a nekoliko rješenja imamo i za uređenje samog dvorca kako bi on u budućnosti bio reprezentativni primjerak baštine našega kraja – najavio je Odrčić.
Foto: Gianna Kotroman/Cityportal
Dodajmo kako je nakon obnove, svečanim ceremonijalnim činom uz povijesne postrojbe i gradonačelnika Krešimira Ačkara, 300.-godišnji Stari grad Lukavec, najstarija građevina na području grada, otvorila svoja vrata.
Ponos Turopolja i dragulj naše tradicije od sada otvara i novo poglavlje svojih zidina koje su nekoć štitile od Turaka, a gdje će u budućnosti biti središte brojnih događanja, uz poseban ugođaj nekih prošlih vremena.
Povijesni trenutak za svako mjesto je izgradnja Vatrogasnog doma, koji je oduvijek povezivan s društvenim životom zajednice. A vatrogasci iz Novog Čiča s nestrpljenjem su dočekali današnji dan, kada i službeno započinje nova era u njihovom vatrogasnom stažu. Jednom u 100 godina, kažu, događa se da selo dobiva ovakav objekt, za vrijeme čije je gradnje sva oprema morala biti razmještena na nekoliko lokacija.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
– Dugačak je popis osoba kojima se zahvaljujem što smo danas ovdje uz ovako lijep objekt. Prvenstveno hvala KUD-u Čiče i predsjedniku Stipi Duvnjaku, Mjesnom odboru i Čedomiru Tomašiću, našem Nogometnom klubu, Udruzi žena i umirovljenika koji su nam bili podrška u svakom trenutku. Također zahvaljujem mojim vatrogascima koji su strpljivo čekali današnji dan. Zahvaljujem Zagrebačkoj županiji koja nam je omogućila nabavu sve potrebne vatrogasne opreme, a najveća hvala Gradu Velikoj Gorici i gradonačelniku Ačkaru koji je imao sluha za naše potrebe i podmirio troškove izgradnje Vatrogasnog doma – istaknuo je u pozdravnom govoru predsjednik DVD-a Novo Čiče, Zvjezdan Čurla.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
Vrijednost sveukupnih radova je 1,2 milijuna eura, uz pomoć kojih, na nekadašnjoj praznoj livadi, danas stoji moderan dom za vatrogasce, ali i popratne prostorije koje će ubuduće koristiti umirovljenici, članice Društva žena ali i nogometaši za svoje skupštine.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
– Stoljetna tradicija vatrogastva na području Velike Gorice i okolice dokazala je da vatrogasci apsolutno zaslužuju sve ono što jedan grad, jedan gradonačelnik može učiniti i omogućiti, jer podsjetimo se, kad uslijedi bilo kakva opasnost, nesreća ili nepogoda – tu su vatrogasci, kada nas je zadesila poplava – prvi su vatrogasci, kad je bio potres – ništa bez vatrogasaca, u vrijeme Covida – pomagali su vatrogasci…i zato vatrogastvo zauzima mjesto broj 1 u našem gradu, i dužni smo mu vratiti i omogućiti svo poštovanje. Jer koliko god ulagali u vatrogastvo ne možemo vratiti sve ono što nam oni svakodnevno pružaju –naglasio je Ačkar.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
Dalibor Mrakovčić, predsjednik Vatrogasne zajednice grada Velike Gorice apostrofirao je činjenicu da je vatrogasni dom – srce svakog mjesta – tu će ubuduće vatrogasci napokon moći kvalitetno obavljati svoju dužnost, imati gdje skladištiti opremu i vozila, no i cijela zajednica je danas dobila prekrasno mjesto za druženja, sastanke, promocije, održavanje skupština…tako da je ova gradska investicija doprinijela društvenom životu ovog mjesta.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
Svečanosti je uz brojne uzvanike i prijatelje vatrogasce sudjelovao i zamjenik župana Ervin Kolarec, koji je podsjetio kako je Zagrebačka županija lider u Hrvatskoj po izdvajanjima za vatrogastvo. Samo u ovoj godini osigurala je gotovo milijun eura za financiranje sustava vatrogastva i zaštite od požara, a vatrogascima iz Novog Čiča uz pomoć Županije nabavljena je kompletna oprema.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
Dodajmo kako osim vatrogasnog spremišta za opremu i vozila, u prizemlju stoji velika sala za druženja i skupštine, a na katu su moderno uređene i opremljene prostorije koje će koristiti udruge, društva i klubovi.
Grad će isplatiti 1.200 eura mjesečno neto za pedijatre koji rade puno radno vrijeme, dok će pedijatri zaposleni na nepuno radno vrijeme moći ostvariti potporu od 600 eura mjesečno.
Grad Velika Gorica odlučno je krenuo u rješavanje jednog od ključnih problema koji već neko vrijeme zabrinjava roditelje, a to je nedostatak pedijatara. Svojom proaktivnom politikom donio je novu mjeru financijske potpore namijenjenu upravo liječnicima i liječnicama pedijatrijske medicine
Kako je i ranije najavljeno, raspisan je Javni poziv za ostvarivanje prava na namjensku potporu za 2025. godinu, koji je namijenjen pedijatrima koji već rade u goričkom Domu zdravlja, ali i budućima.
Grad će isplatiti 1.200 eura mjesečno neto za pedijatre koji rade puno radno vrijeme, dok će pedijatri zaposleni na nepuno radno vrijeme moći ostvariti potporu od 600 eura mjesečno.
–Zdravlje djece prioritet je svakog odgovornog društva, a naš zadatak kao lokalne vlasti, jest stvoriti uvjete u kojima će pedijatri poželjeti raditi i ostati ovdje. Ovim javnim pozivom želimo jasno poručiti da je Velika Gorica grad koji brine o svojim najmlađima i koji aktivno ulaže u zdravstveni sustav – poručio je gradonačelnik Krešimir Ačkar.
Javni poziv otvoren je za sve zainteresirane doktore medicine specijaliste pedijatrije koji rade u pedijatrijskim ordinacijama Doma zdravlja Zagrebačke županije, Ispostavi Velika Gorica, kao i za one koji obavljaju privatnu praksu u ordinacijama u zakupu Doma zdravlja.
Trenutačno, Velika Gorica ima potrebu za šest pedijatara, što je optimalan broj gledajući broj malih pacijenata, a mjera bi trebala rasteretiti postojeće pedijatare, smanjiti vrijeme čekanja u čekaonicama, ali i stres koji roditelji i djeca doživljavaju tijekom posjeta pedijatru. Dodajmo kako će situaciju u zdravstvenim ambulantama uskoro olakšati i dolazak nove pedijatrice.
–Zahvalan sam našim pedijatricama na njihovom nesebičnom trudu, predanosti i brizi koju svakodnevno pružaju našim najmlađima. Svjesni smo koliko su preopterećene i koliko izazova nosi njihovo zanimanje, a naš doprinos je upravo ova mjera kojoj je cilj olakšati im posao – dodao je Ačkar.
Vozači diljem Hrvatske ovih dana mogu natočiti gorivo po cijenama koje nisu vidjeli godinama. Litra benzina trenutačno stoji 1,38 eura (nekadašnjih 10,40 kuna), dok je dizel još jeftiniji — 1,28 eura (bivših 9,64 kune), prenosi Večernji.hr. Posljednji put takve su cijene zabilježene u lipnju 2021. godine.
Glavni razlog povoljnijeg točenja leži u odluci Vlade da ponovno ograniči cijene goriva, a mjere će vrijediti najmanje do 6. svibnja. Ovakvo fiksiranje cijena prvi put je uvedeno početkom 2022. godine, kao reakcija na nagli rast cijena energenata prouzročen globalnim poremećajima, prije svega ratom u Ukrajini i posljedičnom energetskom krizom.
U obrazloženju Vlade navodi se kako se mjere uvode radi zaštite građana i gospodarstva, ali i kako bi se suzbio rast inflacije. Gorivo, naime, ima značajan utjecaj na opći indeks cijena jer se njegovo poskupljenje brzo prelijeva na ostale proizvode i usluge.
Trenutačni model regulacije temelji se na ograničavanju marži i redovitom ažuriranju cijena svakih 2 tjedna. Prilikom izračuna u obzir se uzima kretanje cijena na Mediteranskom tržištu te tečaj američkog dolara. Ipak, regulacija se odnosi isključivo na osnovna goriva, dok se cijene premium goriva formiraju slobodno.
Osim Hrvatske, i druge europske zemlje su pokušavale intervenirati. Mađarska je neko vrijeme imala fiksne cijene, ali je od toga odustala zbog nestašica. Slovenija i Francuska koristile su subvencije i porezne olakšice, dok je Njemačka privremeno snizila poreze na gorivo tijekom 2022. godine.
Na pad cijena utjecala su i tržišna kretanja. Cijena barela nafte posljednjih mjeseci pala je ispod 70 dolara, u odnosu na 133 dolara u ožujku 2022. Uz to, stabilizirani globalni transportni lanci, povoljan tečaj eura i uvoz dizela iz SAD-a, Bliskog istoka i Indije dodatno su snizili cijene.
Zanimljiv je i trenutačni omjer cijena. Dizel je, što je rijetkost, jeftiniji od benzina. To se objašnjava smanjenom potražnjom za loživim uljem nakon zime, kao i povećanom dostupnošću dizela na europskom tržištu. S druge strane, cijena aditiva za benzin porasla je, što dodatno povećava njegovu cijenu.
Bez vladine intervencije, benzin bi danas bio skuplji za tri centa, a dizel čak za 11 centi po litri.
Danas oko 9 sati na autocesti A3, smjer istok, kod račvanja s autocestom A4 (odvajanje za Varaždin), dogodila se prometna nesreća u kojoj su sudjelovala tri vozila.
U prometnoj nesreći dvije osobe su smrtno stradale dok je trećoj osobi pružena liječnička pomoć.
Policijski očevid je u tijeku, a na mjestu događaja promet je obustavljen te se odvija obilazno uz regulaciju policijskih službenika.
Kako doznajemo kolona automobila duga je 10-tak kilometara.