Povežite se s nama

Vijesti

VIDEO Vozač ZET-a: Da nisam zatrubio vozaču auta, možda bi sva ova djeca bila ‘pokošena’

Pogibija devetogodišnje djevojčice, koju je na zebrio usmrtio vozač kamiona, izazvala je snažnu reakciju javnosti i naših čitatelja. Među brojnima koji su se javili je i vozač ZET-ovog autobusa, Ivica Piščetek, koji nam je poslao video sa scenama kojima, kaže, svakodnevno svjedoči na prometnicama.

Objavljeno

na

Tragična smrt devetogodišnje djevojčice iz Zagreba, koja je stradala pod kotačima 6,5 tona teškog kamiona na pješačkoj zebri u povratku iz škole, izazvala je snažnu reakciju javnosti i naših čitatelja. Brojni su komentari sućuti upućeni obitelji stradale školarke, a krim-istraga je utvrdila i kako je kamion imao neispravne kočnice, dok vozača očekuje suđenje.

Ovo bi trebali čitati svaki dan svi sudionici u prometu. Uvijek, ali baš uvijek stanem kada je autobus na stajalištu. Baš radi ovakvih događaja kojih sam se nagledao 39 godina na cesti. Pješake molim da nikad ne prelaze cestu ispred autobusa na stajalištu radi njih samih. Djetešcu mir i pokoj vječni, a roditeljima neka je Bog na pomoći da žive s ovom boli – komentirao je naš čitatelj Zdravko.

Javio nam se komentarom i jedan od vozača autobusa koji svakodnevno prevozi školsku djecu.

Ja sam vozač školskog busa i svakodnevno doživljavam slične situacije.Stanem na stanici koja i nije stanica nego obilježeno autobusno stajalište na državnoj cesti, obilježen pješački prijelaz, djeca ulaze ili izlaze, 4 žmigavca, i svako malo se nađe netko tko ide u pretjecanje s ne baš malom brzinom. Svakodnevno opominjem djecu da se čuvaju takvih vozača, već sam dosadan samom sebi ,a vjerojatno i njima samo da se ne dogodi nešto slično – napisao je naš čitatelj Ivan.

A njegov kolega po struci, vozač ZET-a, Ivica Piščetek, poslao nam je i video snimku jedne od, kako kaže, svakodnevnih situacija u zonama škola.

– Vozač sam busa u ZET-u već 11 godina i nisam se, nažalost, jako iznenadio ovoj pogibiji djevojčice, jer to svaki dan  gledam. Da nisam ovdje potrubil tko zna kak’ bi ispalo. To sam snimio na redovitoj liniji Črnomerec-Mikulići, bilo je oko 7:30 ujutro. Taj tjedan sam vozio jutarnju smjenu i svaki dan se uzastopce ponavljala ta scena, vozači silno žele zaobići bus, a ne mogu zbog prometa, o prometnim znakovima da ne pričam. Kao da sam predvidio da će to dogoditi kad se zaustavim na stanici – rekao nam je.

Ističe kako se većina vozača ponaša normalno, ali njih 5 do 10 posto stalno pretječu autobuse, usprkos silnim upozorenjima koja se nalaze u zoni škole.

– I ta i brojne druge stanice su jako jako regulirane da se takve stvari ne događaju. Ovdje su recimo na 20 metara prije postavljeni tzv. ležeći policajci, puna je linija, semafor, ograničenje, upozorenja da su djeca u prometu, međutim neki svjesno krše sve to – preko pune i kroz crveno na semaforu, a djeca izlaze iz busa i kreću na pješački prijelaz. Tamo gdje nema toga tamo je, kak’ se veli, živi Texas – priča nam vozač Ivica.

Za kraj stavljamo poruku koju nam je poslala čitateljica Silva, koju bi trebao pročitati baš svaki vozač.

Vozim preko 40 godina. Bilo koje vozilo u desnoj traci mi može zakloniti pogled na zebru i ako to vozilo stoji i ja se moram zaustaviti. I inače zebri valja prilaziti brzinom koja omogućava zaustavljanje u mjestu ako preglednost nije dobra. Onog časa kada pješak zakorači na zebru mora biti zaštićen i siguran. A moj oprez u vožnji osigurava i da biciklisti, oni na romobilima i oni koji odluče naglo prijeći ili pretrčati ne stradaju. Jer poslije nije meni bitno tko je kriv, bitno mi je da nisam sudionik tragičnog događaja. Tih nekoliko sekundi neće me spriječiti da na vrijeme stignem tamo kuda sam krenula ali će mi osigurati miran san – poručuje.

Sport

Sjajan vikend za AK Turopolje – Goričani nastupili na dvije utrke

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Atletski klub Turopolje/FB

Atletski klub Turopolje jučer je imao predstavnike na dvije potpuno različite utrke, od trail staza Cresa do piste nekadašnje vojne baze Željava u Lici.

Na Cresu je održan Griffon Trail, gdje su Toni i Kristina Terzić trčali utrku Piccolo Griffon dugu osam kilometara, s oko 200 metara elevacije. Toni Terzić kroz cilj je prošao za 55 minuta i 39 sekundi, što mu je donijelo 23. mjesto, dok je Kristina Terzić s vremenom 1:02:15 zauzela sedmo mjesto ukupno. Uz to, osvojila je i prvo mjesto u kategoriji Ž50.

U isto vrijeme u Lici je održan Željava Airbase polumaraton, utrka koja se trči na prostoru nekadašnjeg vojnog aerodroma, uz mogućnost izbora više dionica.

Na polumaratonu su nastupili Ivica Prpa, Ivan Rečić i Valerija Prpa. Ivica Prpa istrčao je vrijeme 1:41:04 i završio na 23. mjestu u muškoj konkurenciji, dok je Ivan Rečić s rezultatom 1:47:16 zauzeo 30. mjesto. Valerija Prpa ostvarila je novi osobni rekord, 2:13:11 i time završila na 18. mjestu među ženama.

Na utrci na 10 kilometara nastupila je Severina Prpa, koja je dionicu završila za 1:11:05 te zauzela 51. mjesto u ženskoj konkurenciji.

Nastavite čitati

Vijesti

Darivanje krvi u svibnju diljem Zagrebačke županije – evo kada Goričani mogu doći

Tri termina rezervirana su za Veliku Goricu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Akcija dobrovoljnog darivanja krvi, Velika Gorica, foto:Facebook Crveni Križ Velika Gorica

Društva Crvenog križa Zagrebačke županije tijekom svibnja organiziraju redovite akcije dobrovoljnog darivanja krvi na više lokacija, uključujući Samobor, Vrbovec, Zaprešić, Dugo Selo, Jastrebarsko i Veliku Goricu. Akcije će se provoditi od 4. do 27. svibnja

Akcije počinju u Samoboru, gdje se krv može darovati 4. i 5. svibnja od 11:30 do 18 sati u prostorijama Gradskog društva Crvenog križa Samobor. Nakon toga slijedi Vrbovec. Tamo će se akcije održati 11. svibnja od 11 do 18 sati, 12. svibnja od 12 do 18 sati te 13. svibnja od 12 do 17 sati, također u prostorijama tamošnjeg crvenog križa.

Zaprešić dolazi na red 12. svibnja, i to od 11:30 do 18:30 u Novim dvorima, u prostoru Vršilnice. U Dubravi će se krv darivati 14. svibnja od 14 do 18 sati, u Restoranu Sablić, a za Bukovje Bistransko akcija je najavljena 16. svibnja od 10 do 13 sati, u prostoru Mjesnog odbora Bukovje.

Sveti Ivan Zelina imat će čak tri termina. Prvi je 18. svibnja od 10 do 15 sati, a zatim 19. i 20. svibnja od 13 do 19 sati. Sve tri akcije održavaju se u GDCK Sv. Ivan Zelina. Bedenica je na rasporedu 21. svibnja od 15 do 18 sati, a darivanje će se održati u Vatrogasnom domu.

U Dugom Selu krv će se moći darovati 25. svibnja od 12 do 18 sati u GDCK Dugo Selo, a u naš grad stižu 25. svibnja, akcija se održava i u Velikoj Gorici. Velikogoričani će krv moći darovati u prostorijama Gradskog društva Crvenog križa, i to 25. svibnja od 9 do 14 sati, zatim 26. svibnja od 12 do 18 sati te 27. svibnja od 13 do 19 sati.

Pisarovina je na rasporedu 26. svibnja od 12 do 16:15 sati, i to u Staroj školi Pisarovina. Isti dan, 26. svibnja, održat će se i akcija u Desincu, od 17:30 do 19 sati u DVD-u Gornji Desinec. Za kraj mjeseca, 27. svibnja, darivanje krvi organizirano je i u Klinča Selima. Akcija traje od 15 do 18:30 sati, a održava se u DVD-u Klinča Sela.

Krv mogu darivati osobe dobrog općeg zdravstvenog stanja u dobi od 18 do 65 godina, s tjelesnom težinom iznad 55 kilograma. Muškarci krv mogu darivati četiri puta godišnje, a žene tri puta godišnje. Prije darivanja preporučuje se pojesti lagani obrok i popiti dovoljno bezalkoholne tekućine.

Nastavite čitati

Vijesti

Dio Dubranca i Vukomerića u srijedu ostaje bez struje – provjerite jeste li na popisu

Objavljeno

na

Objavio/la

Stanovnici dijela Dubranca i Vukomerića u srijedu, 6. svibnja, trebali bi se pripremiti na privremeni prekid opskrbe električnom energijom zbog planiranih radova na elektroenergetskim postrojenjima.

Prekid struje u Vukomeriću najavljen je u vremenu od 8:30 do 10:30 sati, a odnosi se na kućne brojeve od kč. br. 1 do 99 te od 2 do 98.

U Dubrancu će do prekida doći nešto kasnije, od 11 do 13 sati, i to za dio naselja koji obuhvaća kućne brojeve od kč. br. 220 do 322 te od 273 do 325.

Iz nadležnih službi napominju kako će se, u slučaju loših vremenskih uvjeta, radovi odgoditi.

Nastavite čitati

Sport

Gorica dobra i – poražena! Bakrar u devetesetoj za nezasluženi posrtaj…

Nogometaši Gorice poraženi su 2-1 od Dinama na svom stadionu, u utakmici u kojoj su bili i za nijansu bolja momčad. Nažalost po Goričane, Dinamo je iskoristio sve svoje (polu)prilike

Objavljeno

na

Objavio/la

Ohrabrena s dvije uzastopne pobjede, mirna zbog osiguravanja ostanka i motivirana eventualnom borbom za Europu, Gorica je na svom stadionu dočekala novoga prvaka. Dinamo je tjedan dana ranije proslavio novu titulu, trener Kovačević napravio je neke rotacije, a Goričani su iskoristili moment i odigrali jako dobru utakmicu. Međutim, uzalud im sve, jer bio je ovo dan kad je Dinamo pokazao što znači imati individualnu kvalitetu.

Gorica je krenula u najjačoj mogućoj postavi, u kojoj je bio i dvojbeni Ante Erceg, a sami početak ponudio je nogometni vatromet. Prve dvije prilike, naime, pretvorene su u golove, počevši od pete minute, kad je Ärber Hoxha podsjetio na onog Hoxhu iz jesenskog dijela prvenstva. Išao je jedan na jedan s Tronteljem, taman je došao pomoći i Pozo, ali Albanac je provukao loptu negdje između njih i naciljao suprotni kut, neuhvatljivo za Davora Matijaša na golu Gorice.

Brzo su odgovorili i Goričani, već u 12. minuti, i to nakon kornera. Lopta je otišla prema drugoj vratnici, efektno ju je prema sredini vratio Ante Kavelj, a tamo je iz prve reagirao Jurica Pršir. Nekoliko sekundi svi su se na stadionu pogledavali, jer Jura nije zatresao mrežu, ali pomoćni sudac odmah je signalizirao da je lopta prešla gol-liniju. I da je rezultat 1-1, da je kapetan Pršir zabio svoj sedmi gol ove sezone. Uz tri asistencije…

A onda je, nakon takvog otvaranja, uslijedilo zatišje. Pravo, istinsko nogometno zatišje, u kojem se utakmica pretvorila u borbu na sredini terena, a prilike su – nestale. Imao je Kavelj dobru priliku u 24. minuti, a prvi sljedeći pokušaj zabilježen je u 75. minuti, kad je solidno pucao Topić s druge strane. Pravih šansi tako nije bilo sve do 89. minute i jako dobre prilike za Goricu. Vrzić je donio loptu u opasnu zonu, Pavičić dospio u veliku priliku, ali Livaković je odbio, nakon čega ni Epailly nije uspio naciljati okvir gola.

Kazna je stigla već u sljedećem napadu. Dinama nije bilo nigdje gotovo 85 minuta, ali na isteku devedesete Monsef Bakrar je opalio s 25 metara, a “žabica” koju je uputio prevarila je Davora Matijaša, koji baš i nije imao svoj dan. Dvaput su “modri” ozbiljnije zapucali na njegov gol, dvaput je išao po loptu u mrežu…

Imala je Gorica još jednu lijepu mogućnost u trećoj minuti nadoknade, Vrzić je pucao sekundu nakon dvojbene situacije u kaznenom prostoru Dinama, ali ništa ni od toga. Ni od penala na Pozu, ni od gola Vrzića, čiji udarac je efektno zaustavio Livaković. I sav trud, sve dobro što je napravljeno, palo je u vodu.

– Bili smo jako dobri od prve do zadnje minute, iako smo izgubili utakmicu. A nismo je zaslužili izgubili. Imali prije drugog primljenoga gola dvije dobre situacije za vodstvo, ali tako se okrene… I na kraju izgubiš utakmicu u kojoj si stvarno bio dobar, ja bih rekao i za nijansu bolji od protivnika, ali to je Dinamo, koji kazni svaki raskorak, svaku lošiju reakciju pretvaraju u gol – analizirao je trener Mario Carević, uz dodatak:

– Visoko smo pritiskali, pogotovo dok je Erceg bio u igri, tražili smo nekakve situacije za gol… Sve u svemu, stvarno dobra utakmica, čestitke mojim igračima, ali izgubili smo je…

Borba za Europu ovim je porazom praktički završena, no trebalo bi biti dovoljno motiva i za preostala tri kola. U sljedećem kolu Goričani će gostovati kod Slaven Belupa, zatim će odraditi zadnju domaću utakmicu protiv Osijeka, pa sezonu završiti gostovanjem kod Rijeke na Rujevici.

Standings provided by Sofascore

Nastavite čitati

Vijesti

Završena revizija! Dječji odjel Gradske knjižnice Velika Gorica ponovno otvara vrata

Objavljeno

na

Objavio/la

Dječji odjel Gradske knjižnice Velika Gorica ponovno se otvara za korisnike od ponedjeljka, 4. svibnja, nakon što je završena revizija knjižnog fonda.

Rad se nastavlja prema uobičajenom radnom vremenu, radnim danom od 8 do 19:30 sati, dok je subotom otvoreno od 8 do 13 sati.

Tako se svi najmlađi čitatelji mogu vratiti posudbi knjiga i korištenju svih knjižničnih usluga.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno