ktc
Povežite se s nama

Moja županija

VIDEO Povijest županijskog sporta na 500 stranica, u tisuću fotografija

U prostoru zaprešićke Vršilnice promovirana je monografija posvećena prvih 25 godina djelovanja županijske sportske zajednice. Urednik monografije je Igor Đuran, a opći dojam je da je riječ o projektu za primjer drugima…

Objavljeno

na

Novi dvori u Zaprešiću, jedinstveni spomenik kulturno-povijesne baštine, jedinstveni su primjer očuvanosti cjelovitoga gospodarskog vlastelinskog kompleksa iz 17. stoljeća. Jedan od objekata u sklopu novih dvora, prekrasna Vršilnica, ovom je prilikom bila i mjesto radnje jednog lijepog sportskog okupljanja. U organizaciji Zajednice sportskih udruga i saveza Zagrebačke županije priređena je promocija monografije čiji naziv govori sve: “25 godina rada i djelovanja Zajednice športskih udruga i saveza Zagrebačke županije 1997.-2022.”

– Ovo je produkt trogodišnjeg rada na projektu kojeg smo pokrenuli mi iz Zajednice sportskih udruga i saveza Zagrebačke županije. Posao je odrađen vrhunski i zanatski. Urednički, novinarski, konceptualno, grafički, tiskarski… Zaista izvanredan posao, koji nam je donio monografiju na 500 stranica, s gotovo tisuću vrhunskih fotografija. Sve su to rezultati sporta Zagrebačke županije, na koje smo svi ponosni – istaknuo je predsjednik Zajednice Vladimir Bregović.

Po prvotnoj ideji urednik monografije trebao je biti Davor Štuban, no planovi su se, na veliku žalost svih koji su poznavali neprežaljenog Davora, morali promijeniti. Posao je tako preuzeo još jedan “naš čovjek”, velikogorički novinar i urednik Igor Đuran.

– Sam proces trajao je gotovo tri godine. Nakon što smo oformili uređivački kolegij, u kojem su uz mene bili i Željko Kiseljak, Mario Makarun i Vladimir Bregović, kontaktirali smo sve općinske i gradske sportske zajednice te krenuli s prikupljanjem podataka. Vodili smo se mišlju da u monografiji obuhvatimo sve što je bitno za pojedini grad, odnosno općinu, a da to doprinosi i afirmaciji sporta u županiji. Osim rezultata, obradili smo i najveći broj sportašica, sportaša, predsjednika i tajnika, koji su ispisivali povijest županijskog sporta. Uz njih, treba izdvojiti i sve one “nevidljive” ljude, volontere i zaljubljenike u sport zahvaljujući kojima imamo sport na ovoj razini – rekao je Đuran.

Iz Velike Gorice dolazi i predstavnik Županije, zamjenik župana Ervin Kolarec, i sam bivši sportaš.

– U ovoj monografiji su svi uspjesi naših sportaša i klubova u proteklih 25 klubova, a županijska Zajednica svima je njima u razdoblju iza nas bila velika podrška. U brojkama to znači da naša županija ima 20.000 aktivnih sportaša, 680 sportskih udruga, 1600 trenera, sudaca i delegata te 200-tinjak objekata. I zbog svega toga uvijek s ponosom ističem da je naša županija u vrhu na sportskoj karti Hrvatske, a sportašice i sportaši imaju punu podršku nas iz Županije. Samo u ovoj godini za potrebe Zajednice i za velike sportske manifestacije izdvojili smo 1,2 milijuna eura, što pokazuje da nam je sport visoko na listi prioriteta. Duboko vjerujem da se svaki euro uložen u sportašice i sportaše vraća desetorostruko – istaknuo je Kolarec.

Nakon što je odrađena promocija, pa onda i prigodno fotografiranje, a prije nego što se prionulo iću, piću, druženju i sportskim razgovorima, valjalo je još i pogledati u budućnost.

– Svi mi radimo na tome da naših 200 objekata, koliko ih imamo, budu puni. Da se trenira, da djeca imaju od koga učiti. To mora biti naš cilj, edukacija trenerskoga kadra pa zatim i naše djece. Kad je tako, nije uopće upitno hoće li biti rezultata nego kad će oni doći – rekao je predsjednik Zajednice Vladimir Bregović pa zaključio:

– Moja želja u budućnosti je da sportaši koju su krenuli u Zagrebačkoj županiji tu i ostanu u svojim najboljim godinama. Želimo da nemaju potrebu odlaziti u druge sredine, u zagrebačke ili neke druge klubove, nego da im u njihovim sredinama omogućimo sve što je potrebno za vrhunski sport.

Moja županija

Zaprešić domaćin obilježavanja Dana branitelja Zagrebačke županije 2026.

Očekuje se sudjelovanje oko 500 branitelja i članova njihovih obitelji s područja Zagrebačke županije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

Svečano obilježavanje Dana hrvatskih branitelja Zagrebačke županije ove će se godine održati 27. lipnja u Zaprešiću, odlučeno je na drugoj sjednici županijskog Odbora za hrvatske branitelje.

Riječ je o datumu koji se obilježava od 2013. godine, a kroz proteklo razdoblje manifestacija je organizirana u nizu gradova diljem županije, uključujući i Veliku Goricu.

Predsjednik Odbora i zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec naglasio je kako je obilježavanje dosad obuhvatilo sve gradove u županiji te da postoji zajednička želja članova Odbora i braniteljske populacije da se ta praksa nastavi i ubuduće. Za organizaciju ovogodišnje svečanosti u proračunu je predviđeno 35 tisuća eura, a očekuje se sudjelovanje oko 500 branitelja i članova njihovih obitelji s područja Zagrebačke županije.

Na sjednici je također istaknuto kako je u tijeku evaluacija prijava pristiglih na javni natječaj za financiranje programa i projekata udruga proizašlih iz Domovinskog rata za 2026. godinu. U tu svrhu osigurano je ukupno 100 tisuća eura, s ciljem dodatnog osnaživanja rada i kapaciteta tih udruga na području županije.

Nastavite čitati

Moja županija

Dođite u Samobor i upoznajte biljku koju možete vidjeti samo na dva mjesta na svijetu

Zbog svoje ograničene rasprostranjenosti i osjetljivosti uvrštena je na popis ugroženih vrsta.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: JU Zeleni Prsten

U povodu obilježavanja Dana planeta Zemlje, u Samoboru će se održati digitalna izložba „Samoborska gromotulja – nepoznata ljepotica“, posvećena jednoj od najrjeđih biljnih vrsta u Hrvatskoj.

Događanje je najavljeno za subotu, 18. travnja 2026. godine na Trgu kralja Tomislava, u vremenu od 10 do 13 sati, a organizira se u sklopu projekta „Hrvatska divlja“.

Endem ograničen na samo dvije lokacije

Samoborska gromotulja ističe se kao iznimno rijedak endem – osim na području Samobora, raste još samo na jednoj lokaciji u svijetu. U ovom kraju može se pronaći u Posebnom botaničkom rezervatu Brežuljak, gdje opstaje u specifičnim i osjetljivim uvjetima staništa.

Riječ je o niskoj zeljastoj biljci prepoznatljivoj po žutim cvjetovima, koja cvate u rano proljeće. Upravo zbog svoje ograničene rasprostranjenosti i osjetljivosti, uvrštena je na popis ugroženih vrsta prema nacionalnim propisima i europskim direktivama.

U slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta, održavanje izložbe bit će odgođeno.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Zagrebačka županija dijeli 70.000 eura Hrvatima izvan RH

Najviši iznos koji pojedini prijavitelj može ostvariti iznosi 10.000 eura, dok se za pojedinačne projekte može dobiti između 2.000 i 7.000 eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

Zagrebačka županija raspisala je javni poziv za dodjelu donacija Hrvatima izvan Republike Hrvatske za 2026. godinu, za što je osigurano ukupno 70.000 eura, a rok za prijavu istječe 10. svibnja.

Riječ je o financijskoj potpori namijenjenoj neprofitnim organizacijama koje djeluju izvan Hrvatske i zastupaju interese Hrvata u Bosni i Hercegovini te pripadnika hrvatskih manjina i iseljeništva diljem Europe i svijeta.

Cilj poziva je očuvanje nacionalnog identiteta, jezika i kulturne baštine, kao i poticanje različitih društvenih aktivnosti unutar hrvatskih zajednica u inozemstvu. U fokusu su i projekti koji pridonose jačanju organizacijskih kapaciteta te povezivanju s Hrvatskom i Zagrebačkom županijom.

Najviši iznos koji pojedini prijavitelj može ostvariti iznosi 10.000 eura, dok se za pojedinačne projekte može dobiti između 2.000 i 7.000 eura, ovisno o vrsti potpore.

Više informacija pročitajte ovdje.

Nastavite čitati

Moja županija

Zagrebačka županija među vodećima po broju novih doktora znanosti – evo kako stoji u odnosu na ostatak Hrvatske

Najviše doktorata i dalje dolazi sa Sveučilišta u Zagrebu, a žene čine gotovo 58 % svih novih doktora znanosti.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Tirachard Kumtanom/pexels.com

Zagrebačka županija našla se među pet najuspješnijih u Hrvatskoj po broju novih doktora znanosti. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u 2025. godini u Zagrebačkoj županiji doktoriralo je 48 osoba, što je sedam više nego godinu ranije, odnosno rast od 17,1 %.

Kako prenosi Župan.hr, kada se gleda odnos prema broju stanovnika, Zagrebačka županija ima 0,15 doktora znanosti na 1.000 stanovnika. Najviše ih u tom omjeru ima Primorsko-goranska županija s 0,30, dok Splitsko-dalmatinska bilježi 0,23. Najveći dio doktorata i dalje se stječe na Sveučilištu u Zagrebu, gdje je doktoriralo 64,9 % svih novih doktora znanosti u Hrvatskoj.

Žene i dalje čine većinu među novim doktorima znanosti, od ukupno 800 doktorata, 463 su ostvarile žene, što je 57,9 %.

Najviše doktorskih radova napisano je iz područja biomedicine i zdravstva (27,9 %), zatim iz tehničkih znanosti (21,1 %) te društvenih znanosti (17,7 %). Najviše novih doktora znanosti bilo je u dobnoj skupini od 30 do 34 godine.

Najveći broj doktora znanosti zaposlen je u obrazovanju (42,4 %), a slijede zdravstvena zaštita i socijalna skrb s 17 %. Doktorski studij u najvećem broju slučajeva financirao je poslodavac (42 %), dok je 37,4 % doktoranada troškove podmirilo samostalno.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji s Zagrebačkom županijom.

Nastavite čitati

Moja županija

Županijsko natjecanje u atletici – cure iz AK Maraton VG pokupile medalje

Četiri medalje za mlade Goričanke.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na stadionu Mladost održano je županijsko natjecanje osnovnih škola u atletici, na kojem su nastupili učenici i učenice iz cijele županije, a među njima i predstavnice Atletskog kluba Maraton Velika Gorica.

Najbolji pojedinačni rezultat ostvarila je Ana Trčak, koja je osvojila 2. mjesto u disciplini vortex. Do medalje je stigla i Ema Gilja, koja je u utrci na 60 metara osvojila 3. mjesto.

Odličan nastup imala je i Tia Weihnacht, koja je također osvojila 2. mjesto u svojoj disciplini, dok je Lea Šepčić upotpunila uspješan dan kluba osvajanjem još jedne medalje.

Nadomak postolja ostala je Sara Fabečić, koja je natjecanje završila na 4. mjestu.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji s Zagrebačkom županijom.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno