VIDEO ‘Ne brojimo koliko je puta Bjelica pobijedio Goricu, ovo je nova priča’
Nogometaši Gorice u subotu u 15 sati na svom stadionu dočekuju Osijek u posljednjoj domaćoj utakmici ove godine. S druge strane bit će moćan protivnik i trener koji je Goricu dosad isključivo pobjeđivao, no svaki niz postoji sve dok ne stane…
Što se ove prvoligaške sezone tiče, lude, neobične, gotovo i bizarne, sve više vrijedi ona poznata s placa – još malo pa nestalo! Dobro, nije baš da je u bilo kojem smislu došlo vrijeme opuštanja, jer pred Goricom su još dvije velike, zvučne i važne utakmice, ali lijepo je shvatiti da smo se ipak približili kraju, svemu unatoč. Pripremama od dva tjedna unatoč, prekidu od 34 dana usred polusezone unatoč, utakmicama po olujnim vjetrovima i jednodnevnim snijegovima unatoč…
I nakon svega, u posljednjoj domaćoj utakmici u ovoj zaraženoj godini, u grad stiže veliki protivnik. Osijek je to u neku ruku uvijek i bio, ali sad je to pogotovo. Ligaški lider, momčad na čijoj je klupi Nenad Bjelica, klub koji kupuju igrače za stotine tisuće eura… Dakle, po svemu nas čeka velika utakmica.
– Ne znam baš bi li se složio s tim… Svaka utakmica u ovoj ligi za nas je velika, a u ovoj situaciji čak bih rekao da su za nas veće utakmice one protiv momčadi iz donjeg dijela tablice, u kojima ipak imaš određeni imperativ – kaže trener Gorice Valdas Dambrauskas, čovjek kojem nije prvi put da na stvari gleda malo drukčije, da promišlja o svemu na nekoj drugoj razini.
Ali OK, ako utakmica i nije velika u njegovoj glavi, ako je doista važnije dobivati one koji su dolje na tablici, to i dalje ne znači da Gorica neće napraviti apsolutno sve da napravi nešto veliko. I da, recimo, prekine Osijekov niz utakmica bez poraza, koji traje od trenutka kad je Bjelica zasjeo na klupu. Trener koji je s Goricom igrao osam puta s Dinamom i Osijekom, trener koji u tih osam utakmica ima osam pobjeda…
– Rekao sam to već više puta, pa ću se možda i ponavljati, ali zaista ne vjerujem da prethodne utakmice utječu na one buduće. S nekim protivnicima imali smo više uspjeha, s nekima manje, ali ovo je nova utakmica, a svaka nova utakmica je nova priča. Zaista ne brojim koliko je puta Bjelica pobijedio Goricu, ali znam da je to sjajan trener i sjajan klub, za svaki respekt. Međutim, kao i protiv svakog drugog protivnika, istrčat ćemo na teren sa samo jednom idejom; kako igrati dobro, kako izvršavati zadatke i plan igre. Ako u tome uspijemo, uz atmosferu koju imamo, budemo li odlučni i spremni za ovakvu utakmicu, rezultat će se pobrinuti sam za sebe – vjeruje trener.
U posljednja dva ligaška ogleda, također na domaćem terenu, Gorica je protiv Lokomotive i Slaven Belupa uzela samo jedan bod, iako ih je zaslužila barem četiri. Ili svih šest. Međutim, pobjeda protiv Lokomotive u Kupu u ponedjeljak vratila je Goričane u pobjednički ritam.
– Žao mi je što polusezona završava, jer smo u vrlo dobroj formi, dobro igramo i izgledamo na terenu. Čekaju nas još dva kola u kojima trebamo dati maksimum i vidjeti gdje ćemo biti, ali pokazali smo da smo kvalitetna ekipa. Napravili smo odličan posao, a nadam se da ćemo i nakon pauze pokazati svoje lice i nastaviti gdje smo stali – rekao je Kristijan Lovrić, prvi strijelac Gorice i igrač kojeg svaki protivnik želi zaustaviti.
Dosad u tome često i nisu uspjevali, jer Lovrić je zabio pet od ukupno 11 golova, koliko je Gorica postigla u devet prvoligaških ogleda s Osijekom. Bilo bi sjajno da se niz nastavi, to je važan preduvjet za uspjeh…
– Osijek je s Bjelicom postao bitno drukčija momčad nego ranije, sad definitivno imaju i ozbiljnost, i kvalitetu, i glavu i rep. No mi smo već više puta dokazali da smo spremni za velike stvari, a drago mi je što su u prošloj utakmici zabili i Matar i Mitrović. Naravno da je uvijek bolje kad opasnost po protivnika dolazi s više strana, volio bih da tako bude i u subotu – zaključio je Lovrić.
Nakon Osijeka, osam dana poslije, slijedi još i gostovanje na Poljudu, čime će se zaključiti i ova polusezona. No ajmo korak po korak, prvo vidjeti što se i koliko može protiv Osijeka. Četiri puta dosad Osječani su gostovali u Velikoj Gorici, jedina pobjeda stigla je u jesen 2018., a nakon toga je Gorica uzela sedam od devet bodova u sljedeće tri utakmice.
Sedam članova Karate kluba Velika Gorica otputovalo je u ponedjeljak navečer, 9. veljače, u Ujedinjene Arapske Emirate, gdje će nastupiti na Youth League turniru u Fujairahu, jednom od najvažnijih svjetskih natjecanja za mlade karataše u kategorijama do 14 godina, kadete i juniore. Riječ je o turniru koji se tradicionalno održava u Fujairahu, gradu u blizini Dubaija, a koji okuplja najjače mlade natjecatelje iz cijelog svijeta.
Youth League spada među šest najjačih turnira za mlađe uzraste i nalazi se u kalendaru natjecanja priznatih od Hrvatskog olimpijskog odbora.
Velikogorički klub na ovom će natjecanju predstavljati sedam natjecatelja u različitim dobnim kategorijama. U kadetskoj konkurenciji nastupit će Franka Jerkin i Mia Čunčić, u juniorskoj Matea Kordić i Ema Jukić, dok će u juniorskoj muškoj konkurenciji boje kluba braniti Nikola Huzjak, Luka Lukačić i Vito Hulina.
Za klub je ovo nastavak iznimno zahtjevnog natjecateljskog razdoblja, jer dio ekipe dolazi izravno s Europskog prvenstva, nakon čega je juniorsko-kadetska selekcija odmah krenula put Dubaija.
Zagrebačka županija zaslužila je ulazak u utrku za naslov Europske regije sporta 2027., čijim bi osvajanjem osvojila priznanje najatraktivnije regije u razvoju sporta i promicanju zdravog načina života u Europi.
Partner udruženja ACES iz Bruxellesa, Berislav Čižmek, danas je uručio certifikat o prihvaćanju kandidature zamjeniku župana Ervinu Kolarecu.
– Ovim aktom Zagrebačka županija dokazuje svoju sposobnost ispunjavanja svih kriterija za ulazak u završnu fazu izbora za Europsku regiju sporta 2027. Nastavit ćemo kontinuirano pratiti razvoj i kvalitetu sportskih programa i infrastrukture u tekućoj godini – rekao je Čižmek te istaknuo kako će posebna pažnja biti posvećena dostupnosti sporta svim građanima, zajedničkom djelovanju županije i lokalnih zajednica te dugoročnoj održivosti sportskih politika.
Zagrebačka županija u 2026. godini izdvaja rekordnih 2,5 milijuna eura za razvoj i rad sportskih saveza i klubova, školski sport, parasport, sportsku rekreaciju, nagrađivanje uspješnih sportaša te organizaciju velikih sportskih događanja te za izgradnju i obnovu sportskih dvorana, igrališta i terena. Također je odobreno 88,4 milijuna eura bespovratnih sredstava iz NPOO-a za gradnju i dogradnju školskih objekata.
– Kontinuiranim ulaganjima pokazujemo da sport u Zagrebačkoj županiji nije trošak, nego ulaganje u zdravlje i kvalitetu života građana. Vjerujem da će naš rad, rezultati i energija naših sportaša biti prepoznati i nagrađeni ovim europskim priznanjem – rekao je Kolarec, ističući da Zagrebačka županija ima sve što je potrebno za osvajanje titule Europske regije sporta 2027.
Završna odluka i svečana dodjela priznanja održat će se krajem 2027. godine u Europskom parlamentu u Bruxellesu.
Izborna skupština Nogometnog kluba Kurilovec, održana u ponedjeljak 9. veljače, privukla je veliku pozornost, ponajviše zbog odluka vezanih uz trajanje mandata novog predsjednika, dopredsjednika i članova Izvršnog odbora. Takve odluke izravna su posljedica financijskog stanja kluba, koje je trenutačno iznimno zabrinjavajuće.
Krenimo redom. Izvješća o radu za prethodnu godinu podnio je Zdenko Sovina, koji je u svom obraćanju skupštinarima detaljno izložio sav trud i rad na kojem se Kurilovčani s pravom mogu ponositi. Najvažniji naglasci iz Izvješća o radu NK Kurilovec:
– NK Kurilovec danas okuplja gotovo 350 aktivnih sportaša, od najmlađih uzrasta do seniora i veterana. Sportske aktivnosti predstavljaju temelj rada i postojanja kluba, a dijele se na seniorski pogon, Nogometnu školu mladeži te veterane i rekreativce.
Prošla godina ostat će zapisana kao najuspješnija u 78-godišnjoj povijesti kluba. Seniorska momčad ostvarila je povijesni uspjeh plasmanom u četvrtfinale Hrvatskog nogometnog kupa, nakon pobjede protiv prvoligaša NK Istra 1961 (2:1). Time se Kurilovec svrstao među osam najboljih momčadi u državi, kao jedini četvrtoligaš u društvu sedam prvoligaša. U 35 godina hrvatske samostalnosti tek je jedan amaterski klub ostvario sličan uspjeh, nekadašnji NK Vinogradar. U prvenstvu 3. NL Centar (2024./25.) seniori su osvojili drugo mjesto, uz najljepšu i najučinkovitiju igru u ligi te najmanje primljenih pogodaka. Osvojen je Kup NS Velika Gorica, dok je u Kupu NS Zagrebačke županije momčad stigla do finala. Nogometna škola mladeži bilježi kontinuirani rast i napredak. Klub danas ima više od 300 mladih igrača, koji rade s 20 trenera i natječu se u svim uzrasnim kategorijama s ukupno 14 momčadi.
-Poseban ponos kluba je 14. međunarodni turnir limača “Alpas cup Grada Velika Gorica – Kurilovec 2025”, koji je okupio 40 momčadi iz 7 europskih zemalja i Australije te više od 600 djece – nabrojao je Sovina glavne prošlogodišnje uspjehe, ali i probleme – kao jedan od ključnih problema istaknuta je nedostatna infrastruktura, posebno nemogućnost kvalitetnog zimskog treninga, što se izravno odražava na rezultate mlađih kategorija u proljetnom dijelu sezone.
Na samom kraju izvješća Zdenko Sovina otvoreno je upozorio na iznimno teško financijsko stanje kluba što je i potvrdio predsjednik Nadzornog odbora Vlado Stepanić, NK Kurilovec nalazi se u financijskom minusu od gotovo 30 tisuća eura, a za funkcioniranje kluba je potrebno je dodatnih 60 tisuća eura na godišnjoj bazi. Financijski minus je velik i kao takav NK Kurilovec u takvim okolnostima dugoročno ne može normalno funkcionirati.
Unatoč alarmantnim izvješćima, skupštinari su ih izglasali, dali razrješnicu dosadašnjem vodstvu te potvrdili „novo“, uglavnom nepromijenjeno vodstvo kluba. Nastavak mandata aktualnog predsjednika Dražena Vujnovića te uglavnom nepromijenjenog Izvršnog odbora.
Aktualno vodstvo preuzelo je obvezu stabilizirati financije kluba, izgurati sezonu do 30. lipnja, završiti sva natjecanja u svim kategorijama, organizirati povijesnu kup-utakmicu protiv Dinama i 15. međunarodni Alpas cup, s jasnim ciljem da se financijski minus značajno smanji i klub dovede u stanje održivosti. O budućnosti kluba nakon tog datuma odlučivat će skupštinari, svjesni da bez hitnih i odlučnih poteza daljnje funkcioniranje kluba dolazi u pitanje.
Nakon radnog dijela sjednice, nazočnima su se obratili gosti iz političkog i sportskog života Velike Gorice, pruživši klubu podršku u prevladavanju aktualne situacije. Među njima su bili predsjednik NS Velika Gorica Željko Mihalj, dopredsjednik Zajednice športskih udruga Velike Gorice Mario Karapandžić, predsjednik NS Zagrebačke županije Nenad Črnko, dožupan Zagrebačke županije Ervin Kolarec te predsjednik Gradskog vijeća Velike Gorice Darko Bekić.
Veliki dan za mali klub, Kurilovec se sprema za Maksimir
– Dinamo se ponio više nego gospodski – naglasio je Zdenko Sovina prije malog domjenka za nazočne – Dao je Kurilovcu 500 ulaznica za tribinu zapad na Maksimiru, koje ćemo prodavati na SRC Udarnik. Damir Golubić, član Izvršnog odbora kluba i Alpas rade posebnu ediciju dresova za tu prigodu. Prema zainteresiranosti naših navijača i broju prijava, organizirat ćemo autobuse iz Kurilovca do Maksimira. Naša momčad i trener Senad Harambašić ozbiljno se pripremaju za prvenstvo i za utakmicu s Dinamom. Naporno treniraju i igraju pripremne utakmice. Zato, svi na Maksimir 4. ožujka! – na kraju je, kao i uvijek optimistični Sovina poručio da je vjeruje u podršku navijača i uspjeh kluba.
Gradsko natjecanje školskih sportskih društava (ŠSD) srednjih škola Grada Velike Gorice u futsalu za mladiće održano je danas (ponedjeljak, 09. veljače 2026.) u dvorani Srednje strukovne škole, a domaćin natjecanja bila je Ekonomska škola.
Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Natjecala su se 4 ŠSD-a: ŠSD Gorek (Ekonomska škola Velika Gorica, voditelj Kristijan Ban, prof.), ŠSD GVG (Gimnazija Velika Gorica, voditelj Goran Polan, prof.), ŠSD Velgor (Srednja strukovna škola, voditelj Siniša Rajšić, prof.) i ŠSD Zrakoplovac (Zrakoplovna tehnička škola Rudolfa Perešina, voditelj Krešimir Lušić, prof.).
Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Turnir je odigran po jednostrukom bod sustavu (6 međusobnih duela), a utakmice su igrane u trajanju 2×15 minuta. Pobjednički sastav plasirao se na Županijsko natjecanje.
Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Igrači Ekonomske škole zasluženo su pobjednici gradskog natjecanja, jer su u sva tri susreta prikazali vrlo dobru i efikasnu igru. U odlučujućem susretu za prvo mjesto bili su vrlo sigurni u obrani, a postigli su i dva pogotka dovoljno za konačnu pobjedu.
Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Futsal turnir je i danas dokazao da je bio i ostao najkvalitetnije sportsko nadmetanje srednješkolaca na gradskoj razini.
Galerija fotografija
Gradsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće 2025./2026.
Zaboravljeni identiteti: Kad su Turopoljem harali Partizan, Borac i Proleter…
Mnogi ljubitelji lokalnog nogometa tad nisu bili ni rođeni, ali oni stariji pamte kako su se zvali turopoljski nogometni klubovi u vrijeme bivše države. Imena su to koja su bila prikladna vremenu u kojem se živjelo…
Kad smo već kod partizana i ustaša, evo malo i turopoljskog nogometa u toj priči. Zašto ne, moderno je… A i svega se čovjek sjeti u tim silnim nogometnim pričama, na nogometnim kavama, s nogometašima i trenerima u društvu.
Jedan od protagonista tih priča, u onim trenucima kad je doma, svakako je i Dean Klafurić. Idealan odabir za gosta u prvoj emisiji “Prva liga” na City radiju u 2026. godini. Teme su bile raznolike, spomenuo je u jednom trenutku “Radnik i Udarnik, odnosno Gorica i Kurilovec”, a nakon toga se tema otvorila sama od sebe.
Fora je već prilično izlizana, ali ako ne znate što je bilo u turopoljskom nogometu u vrijeme bivše države, nek’ vam kaže Klaf.
– Mnogi to ne pamte, ali u vrijeme bivše države većina naših seoskih klubova imala je imena koja su tad bila normalna. Imali smo tako NK Naprijed iz Gradića, NK Budućnost iz moje Donje Lomnice, NK Napredak iz Velike Mlake, čak i NK Partizan iz Lukavca. Budući da se klub iz Laduča u to vrijeme zvao NK Crvena zvijezda, pamtim i okršaje Partizan – Crvena zvijezda usred Lukavca – sa smiješkom se djetinjstva prisjeća Klaf.
NK Radnik ponosno je nosio svoje ime sve do gašenja kluba 2009. godine
Uz Radnik i Udarnik, kao i ove koje je Klaf pobrojao, još je cijeli niz turopoljskih klubova nosio imena prikladna vremenu u kojem se živjelo. U Vukovini je tako lokalne kibice zabavljao NK Borac, u Okuju je uvijek neugodan domaćin bio NK Torpedo, a najstariji klub u Turopolju, iz mjesta koje se zove Turopolje, u to je doba bio NK Proleter. U susjednom Rakitovcu natjecala se NK Mladost, a isto ime nosio je i klub iz Obrezine, koji to nikad nije ni mijenjao.
Tu dolazimo do skupine klubova koji su ostali ono što su bili, a tu spada i NK Polet iz Buševca. U Kobiliću je i tad, kao i sad, egzistirao klub pod nazivom NK Vatrogasac, a na rubu ove kategorije je NK Turopoljac iz Kuča, čije ime ne spada u skupinu režimskih…
Kučani su se dosjetili kako izbjeći “režimsko” ime, pa su klubu 1957. nadjenuli ime NK Turopoljac
Četiri su kluba oduvijek nosila imena svojih toponima, tu grupu čine NK Mraclin, NK Buna, NK Kupa i NK Meštrica, što je bila neobična pojava u tim vremenima. I u bližoj i u široj okolici egzistirali su NK Sloboda iz Bukevja, NK Budućnost iz Leknena, NK Sloga iz Odre, ali i iz Lekenika, NK Bratstvo iz Hrašća, Jedinstvo iz Male Mlake…
I baš zato je vrlo posebna priča koja dolazi iz Dubranca. Tamo je, naime, postojao klub kojeg više nema, a zvao se – NK Croatia! Jedini klubovi na svijetu koji su se tako zvali bili su onaj iz Sydneya i ovaj iz Dubranca.
– Staviti ime Croatia i šahovnicu na grb kluba bilo je veliki problem. Nama je tada šahovnica puno značila i svi smo bili zagrizli za ideju Republike Hrvatske. Zbog toga smo proveli i noć u zatvoru, ali nismo posustajali, sve smo prebrodili i na kraju riješili. Uz kompromise, naravno – ispričao je u razgovoru za Kronike Velike Gorice Vinko Pavlečić, jedan od osnivača kluba iz Dubranca.