Najstariji živući gorički brico, 83-godišnji Ladislav Berković zvani Lacko, dobio je želju ponovo uzeti škare u ruke i barem se nakratko vratiti u svoj stari salon na Zagrebačkoj ulici.
Ovo je nekada bilo kultno mjesto okupljanja. Institucija u kojoj se nije samo šišalo i brijalo, već dnevno raspravljalo o goričkoj i državnoj politici te o sportu. Lacko je u detalje znao što se oko njega događa.
„Kada su mušterije došle, ja sam im prepričao naslove novina, a onda su oni počeli čitati i debatirati pred sobom. Diskusija je bila takva da sam ja sve znao kao i oni. To je bilo svakodnevno. Svađe u salonu nije bilo nikada“, priča nam.
Imala je najboljeg učitelja
Nakon što je majstor Lacko prije 26 godina otišao u mirovinu, salon je preuzela njegova učenica Marjana Stanilović.
„Ja sam postala brico i zavoljela taj posao“. Nije niti čudno jer imala je najboljeg učitelja. Ali dobiti posao kod popularnog brice nije bilo lako. Međutim, ne i odvažnoj mladoj frizerki bez dana prakse.
„Super, uzimam te, veli meni on. Ja mu velim, čujte ja vam ne znam ništa raditi, niti britvu otvoriti. A on odgovara – nema veze, sad ću te ja naučiti delati kak treba. Ja sam mjesec dana lupala britvom i škarama na prazno, kako bi razgibavala zglobove“.
I tako je Marijana počela šišati samo muške glave. Malo po malo, stari je majstor shvatio da je napokon dobio to što je tražio – radnika po svojoj mjeri.
„Ja sam zadovoljan, da nisam bio zadovoljan ne bi radila kod mene“, odlučno će brico.
S radom u salonu zadovoljne su i mušterije. Karlo Robina iz Gorice se odselio u Zagreb, ali i dalje se vjerno vraća u Goricu – na šišanje.
„Nikom drugom ne vjerujem, već su me mnogi zeznuli. Niti njoj doduše ne dam rezati bradu, ali se šišati dolazim samo njoj. Idem tu dok sam bio kikić. Sada ovdje dolazim iz Zagreba gdje živim s curom“, kaže Karlo, a Manuel dodaje:
„Frizerki vjerujem zato što me uvijek dobro ošiša i zbog toga je ne bih mijenjao“, napomenuo je Manuel Pejak.
‘Mušterije nisu logoraši’
Lacko je od muškaraca nekada pravio prave manekene. Nerviraju ga današnje muške frizure, ali i mnogi kolege frizeri. Poručuje im da svoje mušterije ne smiju šišati kao da su logoraši.
„Za moj pojam to je sramoćenje struke. Tko je nekada bio ošišan kako se danas šiša, svuda okolo s mašinicom, mi smo rekli, tako se šišaju logoraši i vojska“.
Iz njegovog stolca nitko nije mogao ustati, dok mu svaka dlaka nije bila na svome mjestu.
„To je bilo ošišano u milimetar, simetrija frizure. Mušteriju sam narihtal, pogledal u špigl i tak dugo radil dok nije to bilo u redu, da je van izašao kao maneken“.
Propušio u šestoj godini
Svi su znali za Lackove manire i stil šišanja. Niti jedna frizura nije nastajala, a da u ruci nije bila – cigareta. Pušio je kaže, od svoje 6. do 55. godine života.
„I pušil sam i mušteriju sam šišal. Ako je mušterija odmaknula moju cigaretu, uzeo sam njegovu i popušio je do kraja. Takav sam bio pušač“.
Nakon što se preselio s lokacije današnjeg hotela ‘Bijela ruža’, salon u Zagrebačkoj ulici otvorio je 1968. godine, i prije nego što se u kuću doselio njegov vlasnik. Prisjeća se kako je na parceli salona do tada raslo povrće – salata i luk. Radnje ne bi niti bilo da tadašnje gradske vlasti prije izgradnje kuće nisu uvjetovale da ona mora imati dva poslovna prostora, priča nam sin vlasnika, Josip Knapić.
„Gospon Lacko je bio angažiran kod izgradnje kuće jer je njemu bilo u interesu da kuća što prije bude gotova. Pomagao je kod betoniranja deke i pokrivanja kuće. Čak je sam financirao uvođenje struje u kompletan objekt“, kazao je Knapić.
Lacko je u branši poznat kao prvi brico koji je u Gorici uveo takozvanu kare frizuru. Sada uživa u mirovini, prisjeća se starih majstorskih dana i bavi maketarstvom.
Turopoljska liga cestovnog trčanja, u organizaciji Atletskog kluba Turopolje, započela je svoju novu sezonu u utorak, 1. travnja, s rekordnim brojem sudionika. Prvo kolo lige održano je uz prisustvo istaknutih gostiju, među kojima su bili gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar, dožupan Ervin Kolarec te predstavnici Zajednice sportskih udruga Velike Gorice Goran Kovačić i Darko Blažinčić.
Na startu se okupilo 76 trkača i hodača, raspoređenih u više kategorija. Najviše natjecatelja , njih 35, sudjelovalo je na kraćoj stazi od četiri kilometra. Na duljoj dionici od osam kilometara natjecalo se 29 trkača, dok je u disciplini hodanja sudjelovalo šest žena. Najmlađi sudionici, troje dječaka i tri djevojčice, natjecali su se u dječjoj utrci na 500 metara.
Brat i sestra Matej i Vedrana Janjić odnijeli su pobjede na kratkoj stazi. Matej je četiri kilometra istrčao za 15 minuta i 4 sekunde, dok je Vedrana pobijedila u ženskoj konkurenciji s vremenom 16 minuta i 4 sekunde. Kod muškaraca su se na postolju još našli Karlo Terzić (15:54) i Sanel Fazlić (16:11), dok su kod žena drugu i treću poziciju zauzele Pia Teskera (17:35) i Emili Čučuković (20:12).
Na dugoj stazi od osam kilometara najbrži su bili Vedran Planinšek (32:48) i Jasna Mikulić (38:05). Drugo i treće mjesto kod muškaraca osvojili su Bojan Šebrek (33:17) i Josip Martinović (33:28), dok su kod žena iza Mikulić u cilj ušle Jasminka Zvonar (38:50) i Luca Žagar (40:10).
Posebnu pažnju privukli su i sudjelovanje dožupana Ervina Kolarca, koji je četiri kilometra istrčao za 25 minuta i 42 sekunde te zauzeo 16. mjesto, kao i nastup Bornu Ačkara, sina gradonačelnika, koji je u dječjoj utrci na 500 metara osvojio drugo mjesto. Prvi je kroz cilj prošao Patrik Buntak, dok je treći bio Marko Terzić. Kod djevojčica su natjecanje završile Maris Štriga, Roza Biškup i Eva Biškup. U kategoriji hodača natjecalo se šest žena, a najbrža je bila Tatjana Bajo.
Drugo kolo Turopoljske lige cestovnog trčanja zakazano je za utorak, 8. travnja, s početkom u 18 sati. Organizatori pozivaju sve zaljubljenike u trčanje da im se pridruže u nastavku natjecanja, a svi rezultati i detalji dostupni su na web stranici Atletskog kluba Turopolje.
Popularna gastronomska manifestacija se vraća! 7. Turopoljski Chill & Grill
Najbolje tri ekipe osvajaju vrijedne nagrade, dok će dodatna priznanja biti dodijeljena najbrojnijoj i najveselijoj ekipi te ekipi s najljepše uređenim stolom.
U nedjelju 11. svibnja., vraća se jedna od najomiljenijih gastronomskih manifestacija u Turopolju – Turopoljski Chill & Grill. Sedmo izdanje ovog popularnog događaja održat će se na već poznatoj lokaciji, u Etno naselju Novo Čiče, a organizator, KUD “ČIČE” iz Novog Čiča, najavljuje bogat program uz podršku Grada Velika Gorica i Turističke zajednice grada.
Ljubitelji roštilja i dobre zabave ponovno će imati priliku sudjelovati u natjecanju u pripremi jela s roštilja, a ekipe od 5 do 15 članova mogu se prijaviti i odmjeriti snage u kulinarskim vještinama. Najbolje tri ekipe osvajaju vrijedne nagrade, dok će dodatna priznanja biti dodijeljena najbrojnijoj i najveselijoj ekipi te ekipi s najljepše uređenim stolom. Cijena po ekipi iznosi 10 € te se plaća na mjestu događaja. Također, već treću godinu za redom održat će se i natjecanje za „Najbolja gibanicu“.
Prošlogodišnje izdanje privuklo je 33 natjecatelja u ovoj kategoriji, a organizatori se nadaju još većem odazivu ove godine.Manifestacija će biti popraćena i kulturno-umjetničkim programom, čime se dodatno naglašava važnost očuvanja turopoljske tradicije. Ako je suditi prema dosadašnjem interesu, i ovogodišnji Turopoljski Chill & Grill privući će brojne ljubitelje dobre hrane i ugodne atmosfere.
Organizatori pozivaju sve zainteresirane da se prijave putem Google obrasca za natjecanje u roštilju i najboljoj gibanici te uživaju u gastronomiji, druženju i zabavi.
Središte Kravarskog ovih je dana zablistalo u blagdanskom duhu zahvaljujući članicama Udruge žena općine Kravarsko, koje su svojim trudom i kreativnošću uredile javne prostore povodom nadolazećeg Uskrsa.
Radi se o već tradicionalnim pothvatu vrijednih žena iz udruge koje su ukrasile prostor oko lipe u središtu mjesta te prostor ispred općinske zgrade.
Velika Gorica spremna je za još jedno izdanje omiljene manifestacije „Petek na Gorice”. U petak, 4. travnja, ispred Muzeja Turopolja očekuje vas bogata ponuda domaćih proizvoda, rukotvorina, glazbeno-scenski nastupi te besplatni zdravstveni pregledi.
Program će se održavati u dva termina. Jutarnjem, od 11:00 do 13:30 sati, te popodnevnom, od 16:30 do 18:30 sati, a prostor ispred Muzeja Turopolja ponovno će postati središte druženja, dobre hrane i kreativnog izražavanja.
Jutarnji program donosi tradicionalnu tržnicu domaćih proizvoda, gdje će posjetitelji moći uživati u raznim delicijama poput meda, turopoljskih štrukli, prirodnih namaza i kolača. Također, bit će dostupna ponuda svježe pripremljene ribe.
Nadalje, u kreativnom kutku moći ćete pronaći unikatne rukotvorine i dekoracije poput uskrsnih košarica, pisanica, drvenih ukrasa i ručno izrađenog nakita.
Posebna kulinarska atrakcija bit će kućica s ponudom jela s roštilja, gdje će se cijeli dan pripremati sočni burgeri i mesna jela pripremljena prema američkoj BBQ filozofiji.
U popodnevnim satima manifestacija se nastavlja uz nastupe tamburaša i plesnih skupina.
Uz zabavni dio, organizirana je i besplatna javnozdravstvena akcija u suradnji sa stručnjacima, gdje će građani imati priliku izmjeriti krvni tlak, razinu šećera i kolesterola te dobiti savjete nutricionista.
Jedna od glavnih atrakcija ovogodišnjeg izdanja je kreativna radionica „Izradi svog zeku“. Zbog velikog interesa, nakon što je prvi termin rasprodan, otvoren je dodatni termin u subotu, 5. travnja u 11:00 sati. Radionica je namijenjena odraslima, a sudionici će imati priliku izraditi vlastitu uskrsnu dekoraciju koristeći posebne umjetničke tehnike.
Organizatori pozivaju sve građane da se pridruže manifestaciji, bilo ujutro, bilo poslijepodne, i uživaju u bogatom programu koji spaja hranu, umjetnost i zajedništvo.
Premda umjetna inteligencija (AI) nije novost, još uvijek ostaje jedna od najaktualnijih tema. Alati poput popularnog ChatGPT-a, koriste se za savjete, pronalazak informacija, recepte, a mi smo ga pitali da nam opiše Veliku Goricu.
Njegov odgovor je:
„Velika Gorica je najveći grad Zagrebačke županije i šesti po veličini grad u Hrvatskoj. Nalazi se južno od Zagreba i administrativno pripada Turopolju, povijesnoj regiji poznatoj po drvenim kapelama, plemenitaškim obiteljima i bogatoj kulturnoj baštini. Grad ima oko 60.000 stanovnika i važan je prometni, gospodarski i obrazovni centar.
Zahvaljujući blizini glavnog grada i Zračne luke Franjo Tuđman, Velika Gorica ima strateški povoljan položaj. U njoj se nalaze brojne škole, Veleučilište Velika Gorica te razne kulturne ustanove poput Muzeja Turopolja. Grad je poznat po manifestacijama poput Turopoljskog fašnika i Gastro Turopolja.
Prirodne ljepote okružuju Veliku Goricu – šume Turopoljskog luga i rijeka Odra nude mogućnosti za rekreaciju. Nogometni klub Gorica uspješno nastupa u Prvoj HNL, a grad ulaže u sportske i infrastrukturne projekte.
Velika Gorica brzo se razvija i nudi kvalitetan život svojim stanovnicima, uz spoj tradicije i modernih sadržaja. Sve više privlači ljude zbog dobre prometne povezanosti, povoljnog stanovanja i mogućnosti zapošljavanja”.
Nadalje, zatražili smo njegovu procjenu o budućem razvoju Velike Gorice. Ovdje je također imao riječi hvale te je predvidio svjetlu budućnost našeg grada:
„Velika Gorica ima svijetlu budućnost zahvaljujući svojoj blizini Zagrebu, strateškom položaju i kontinuiranom razvoju infrastrukture. Očekuje se daljnji gospodarski rast, posebno u sektorima logistike, IT-a, proizvodnje i turizma. Blizina Zračne luke Franjo Tuđman čini je atraktivnom za ulaganja, a proširenje prometne mreže, poput planirane željezničke veze sa Zagrebom, dodatno će poboljšati povezanost i kvalitetu života.
Demografski, Velika Gorica bi mogla nastaviti rasti jer nudi povoljnije stanovanje od Zagreba uz istovremeno zadržavanje urbanih sadržaja. Povećanje broja stanovnika moglo bi potaknuti ulaganja u školstvo, zdravstvo i sportske objekte.
Ekološka održivost postaje važna tema, pa će grad morati ulagati u zelene površine, obnovljive izvore energije i modernizaciju komunalne infrastrukture. Očuvanje turopoljske kulturne baštine također će biti izazov uz urbanizaciju.
Uz pametno planiranje i privlačenje investicija, Velika Gorica ima potencijal postati jedan od najdinamičnijih gradova Hrvatske, s visokom kvalitetom života i uravnoteženim razvojem između tradicije i modernosti”.
Slažete li se s ovim predviđanjima? Što mislite, je li ChatGPT točno opisao Veliku Goricu ili ima nešto za dodati?