Nakon što su prošlogodišnji Dani otvorenih vrata prošli iznimno uspješno, a broj posjetitelja je premašio sva njihova očekivanja, gorički profesionalni vatrogasci odlučili su isto ponoviti i ove godine. Za tjedan dana, u subotu 3. lipnja Javna vatrogasna postrojba Velika Gorica, ponovno će Velikogoričanima otvoriti svoja vrata.
Prostor oko zgrade JVP bio je ispunjen znatiželjnom djecom i roditeljima koji su došli iz prve ruke pogledati i saznati što to vatrogasci rade, ali i okušati se u pojedinim vještinama koje smo pripremili za njih. Ponovno ćemo se bazirati na raznim igrama za djecu, a ponovno će se moći okušati u dječjem Fire combat natjecanju, raznim poligonima koje smo malo dodatno nadogradili kako bi im bilo što zanimljivije. Neće izostati niti posjet Spidergasca – priča nam zapovjednik goričke JVP, Ivica Maceković.
No, ove godine spremaju se i neki noviteti.
– Vjerujem kako će djeci posebno zanimljivo biti mini vatrogasna spusnica koja i je na neki način zaštitni znak vatrogasaca. Bit će visine oko 1,20 metara, a djeca će se imati priliku spustiti kroz nju. Imamo i kolegu vatrogasca koji će doći sa svojim potražnim psom pa će i oni imati zanimljive pokazne vježbe. Bit će tu još dodatnih nekih iznenađenja, ali ostavit ćemo ih za 3. lipnja – kaže Maceković.
Foto FB JVP VG
Osim Dana otvorenih vrata, dan je to kada će održati i peto po redu natjecanje Fire combat – Plamen Turopolja, odnosno 2. Memorijal Ivana Galekovića – Galea, a na kojem naši goričko organizatori očekuju do 30 ekipa iz cijele Hrvatske. Prijave su još uvijek u tijeku.
– Tu se radi o iznimno zahtjevnoj stazi koju vatrogasci moraju proći u što kraćem vremenu i po mogućnosti bez grešaka. Jedan tim sastavljen je od dva vatrogasca, a koji na sebi imaju oko 20 kila osobne zaštitne vatrogasne opreme. No, to nije sve, u jednom dijelu vježbe još je predviđeno da moraju nositi i lutku težine 70 kilograma – objašnjava nam zapovjednik te dodaje kako malo spremniji vatrogasci poligon prođu unutar dvije minute. Za pobjedu na natjecanju borit će se i gorički vatrogasci.
– Boje Velike Gorice i ovog puta branit će dvije ekipe od koje imamo velika očekivanja. Dečki su se dali truda, dobro su se pripremali za ovu se zonu i očekujemo dobre rezultate. Jedna će ekipa sudjelovati u A, a druga u B kategoriji – ističe Maceković te poziva sve sugrađane da im se pridruže 3. lipnja od 10 do 14 sati na prostoru kod Javne vatrogasne postrojbe u Velikoj Gorici.
U Kučama je krenula rekonstrukcija Ulice Franje Lučića, jedne od važnijih prometnica za mještane, ali i za stanovnike Čičke Poljane koji tom cestom svakodnevno putuju prema Velikoj Gorici. Radovi će trajati ukupno 210 dana. Ukupna vrijednost projekta, uključujući i premještanje stupova, iznosi 1.331.190,05 eura s PDV-om. Radove izvodi zajednica ponuditelja KOP Brežice, gradbeno podjetje d.d. i REGION projektivni biro Brežice d.o.o.
Projekt obuhvaća izgradnju nove prometnice s pješačkom stazom u duljini od 1.067 metara, zamjenu dotrajale vodoopskrbne mreže te izgradnju nove oborinske kanalizacije. Uredit će se i autobusna stajališta, čime bi se trebali poboljšati uvjeti za putnike i pješake. Paralelno s izgradnjom ceste bit će premješteno oko 30 stupova u vlasništvu HEP-a, a taj dio posla izvodi HEP – ODS.
Radovi se izvode u dvije faze. U prvoj fazi promet je preusmjeren obilaznim pravcem preko Ulice Miroslava Krleže i makadamskim putem. U drugoj fazi obilazni pravac vodit će Ulicom svetog Fabijana, Ulicom Pucekovići i ponovno Ulicom Miroslava Krleže.
Kako smo pisali ranije, zbog radova dolazi i do privremenih izmjena u trasi školskog autobusa. Dosadašnja stajališta u Ulici Franje Lučića privremeno su premještena na stajalište u Ulici Braće Radića, na križanju s Ulicom Franje Lučića, u oba smjera.
Danas je u jutarnjem svijetlu Pučko otvoreno učilište ispunilo veselje i ponosni žamor naših talentiranih mladih članova i članica Plesnog kluba Megablast i Turopoljskih mažoretkinja.
U znaku pohvale za velike uspjehe i medalje, održan je svečani prijem koji je otvorila Petra Škrinjarić uz govor gradonačelnika Krešimira Ačkara.
– Svojim nizom uspjeha postali ste zaštitni brend Velike Gorice. Već prošle godine sam izrazio želju da se svake godine ovako viđamo, jer to znači da postižete kontinuirane izvanredne rezultate. Nastavit ćemo kao grad pratiti svaki vaš uspjeh jer upravo ste vi primjer svim drugim mladima i vi ste naša budućnost – poručio je gradonačelnik.
Plesni klub Megablast u Veliku Goricu donosi značajne uspjehe, a prošle su godine plesači potvrdili svoju talentiranost i ljubav prema plesu osvojivši srca na WDSF svjetskom prvenstvu u show danceu, donijeli doma zlatnu medalju i ostvarili uspjeh koji u Hrvatskoj još nitko nije u ovoj kategoriji ostvario.
Na IDO Svjetskom prvenstvu u breakingu, Izabela Tenžera osvojila je 1. mjesto u pojedinačnoj kategoriji. Filip Fabijanković i Roko Župančić također su osvojili 1. mjesto u kategoriji parova, dok je momčad Drobitelji zauzela 2. mjesto.
– Iza nas je još jedna uspješna godina, koja ne bi bila ovako uspješna bez podrške Grada – istaknula je Jelena Mihajlović predstavljajući svoj klub.
Turopoljske mažoretkinje također iza sebe nose broje uspjehe, a gotovo svaki događaj u našemu gradu uljepšaju svojim gracioznim nastupima. Nedavno su nam donijele zlato iz Beograda osvojivši prvo mjesto na velikom internacionalnom turniru „Belgrade 25“ u kategoriji tradicionalni mažoret ples.
– Ponosni smo što svih ovih 30 godina djelovanja udruge, možemo osiguravati opremu, treninge i odlaske na nastupe potpuno besplatno za sve članice – sve zahvaljujući potpori našega grada – istaknula je predsjednica udruge Turopoljskih mažoretkinja Radmila Đuračić.
Svečani donatorski koncert ”Zlatna snaga – večer ljubavi i života” u organizaciji predsjednice Lige protiv raka Zagrebačke županije, prof.dr.sc. Sanje Kalambure, u suradnji s partnerima Turističkom zajednicom Velike Gorice, Veleučilištem Velika Gorica i Pučkim otvorenim učilištem Velika Gorica održan je jučer (srijeda, 04. veljače 2026., početak u 19 sati) u Dvorani Gorica Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica.
Velika Gorica, 04.02.2026. Koncert Lige protiv raka Zagrebačke županije. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 04.02.2026. Koncert Lige protiv raka Zagrebačke županije. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Koncertom je simbolično obilježeno 15 godina predanog rada i djelovanja Lige. Ova večer bila je posvećena slavljenju života, zajedništva i snage ljudskog duha, uz zahvalnost svima koji su tijekom godina bili dio ove važne i plemenite misije. Organizator se posebno zahvalio donatorima HEP d.d. i Međunarodnoj zračnoj luci Zagreb d.d., koji su svojim vrijednim donacijama pomogli organizaciju.
Velika Gorica, 04.02.2026. Koncert Lige protiv raka Zagrebačke županije. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 04.02.2026. Koncert Lige protiv raka Zagrebačke županije. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Koncert su izveli istaknuti glazbenici Antonella Mails, sopran i prof. Vladimir Babin, klavir. Sopranistica iz Splita diplomirala je na Umjetničkoj akademiji u Splitu, a belcanto pjevanje usavršila na Međunarodnoj glazbenoj akademiji u Rimu. Godine 2024. programom Canzone Mediterranea obilježila je 30 godina umjetničkog djelovanja.
Velika Gorica, 04.02.2026. Koncert Lige protiv raka Zagrebačke županije. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 04.02.2026. Koncert Lige protiv raka Zagrebačke županije. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Pijanist Vladimir Babin (rođen 1964. u Osijeku) već sa šesnaest godina upisao je Muzičku akademiju u Zagrebu gdje je i diplomirao 1985. godine. Poslijediplomski studij završio je na Fakultetu muzičke umjetnosti u Beogradu. Njegovu bogatu koncertnu karijeru obilježila su brojna priznanja, a ostvario je i iznimnu pedagošku karijeru kao redoviti profesor klavira na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.
Velika Gorica, 04.02.2026. Koncert Lige protiv raka Zagrebačke županije. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 04.02.2026. Koncert Lige protiv raka Zagrebačke županije. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 04.02.2026. Koncert Lige protiv raka Zagrebačke županije. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Prije početka koncerta posjetiteljima u ispunjenoj dvorani kratkim govorima su se obratili predsjednica Sanja Kalambura i prof.dr.sc Damir Eljuga, predsjednik Hrvatske lige protiv raka.
Velika Gorica, 04.02.2026. Koncert Lige protiv raka Zagrebaèke upanije. Foto: David Joliæ/cityportal.hr
Velika Gorica, 04.02.2026. Koncert Lige protiv raka Zagrebačke županije. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 04.02.2026. Koncert Lige protiv raka Zagrebačke županije. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Glazbenu večer od dva sata ispunile su pjesme iz različitih žanrova (La vie en rose, Parla piu piano, La bambola, Samo jednom se ljubi, Historia de un amor, Your love, Mambo Italiano, Moja posljednja i prva ljubav, Caruso, My Way, Samo žena, i mnoge druge …).
Velika Gorica, 04.02.2026. Koncert Lige protiv raka Zagrebačke županije. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 04.02.2026. Koncert Lige protiv raka Zagrebačke županije. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Na kraju koncerta sjajne izvođače oduševljena publika pozdravila je dugotrajnim pljeskom, a predstavnici organizatora su im uručili brojne darove. Voditeljica programa bila je Ana Mirenić. Prigodni domjenak za sve bio je na prvom katu u Galeriji Trumbetaš.
Ačkar potvrdio: U Veliku Goricu dolazi gotovo 100 milijuna eura!
“Vanjski bazeni, javne garaže, pješačko-biciklistička infrastruktura – samo su neki od projekata koje ćemo uskoro moći realizirati zahvaljujući osiguranih 33 milijuna eura, čime Velika Gorica dobiva priliku postati regionalni centar.”
Gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar danas je na sjednici Hrvatskog sabora govorio u korist Prijedloga Zakona o regionalnom razvoju, zahvaljujući kojem će Grad Velika Gorica postati 23. ITU središte i imati na raspolaganju 33 milijuna eura za projekte koji će unaprijediti život Velikogoričana.
-Temeljni cilj ovog Zakona je smanjenje regionalnih razvojnih razlika, ali ne kroz jednokratne mjere, već kroz sustavan i dugoročno usmjeren razvoj. Velika Gorica, kao grad-predvodnik u realizaciji razvojnih projekata, dobiva priliku realizirati konkretne investicije koje građani mogu vidjeti i koristiti svaki dan – naglasio je gradonačelnik.
Upravo je jedan od najuspješnijih instrumenata regionalne politike u Hrvatskoj ITU mehanizam, jer gradovi koji su provodili ITU projekte pokazali su da integrirani teritorijalni pristup donosi mjerljive rezultate – od obnove javne i društvene infrastrukture, preko jačanja lokalnog gospodarstva, do podizanja kvalitete života građana.
-To su vidljivi projekti, stvarni razvoj, a ne teorija, poručio je Ačkar i objasnio kako novi zakon potiče suradnju i partnerstvo između države, županija, gradova i općina, kao i uključivanje privatnog sektora i civilnog društva.
-Takav integrirani pristup nužan je ako želimo ostvariti održiv razvoj koji se vidi u konkretnim projektima i investicijama. Vanjski bazeni, javne garaže, pješačko-biciklistička infrastruktura – samo su neki od projekata koje ćemo uskoro moći realizirati zahvaljujući osiguranih 33 milijuna eura čime dobiva priliku postati regionalni centar – dodao je gradonačelnik.
-To nam omogućuje veću samostalnost u definiranju razvojnih prioriteta i snažnu potporu europskih sredstava. Naime, sredstva su dosad bila alocirana gradovima-središtima županija, a Velika Gorica je bila naslonjena na Zagreb. Upravo novim Zakonom naš grad postaje centar na koji će se naslanjati druge jedinice lokalne samouprave – istaknuo je Ačkar i zahvalio na snažnoj podršci Vlade RH i predsjednika Andreja Plenkovića, što je naš grad prepoznat kao važan razvojni centar.
Podsjetimo, Grad Velika Gorica je do sada iz sredstava ITU mehanizma izgradio, među ostalim, Interpretacijski centar Muzeja Turopolja, Poduzetnički inkubator i biciklističku stazu, a kako je danas Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih odobrilo našem gradu više od 65 milijuna eura bespovratnih sredstava za školske projekte na području grada, dolazimo do ukupnog iznosa koji će se u skorijoj budućnosti uložiti na području grada – od gotovo 100 milijuna eura.
-Bilo kojoj političkoj opciji pripadali, činjenica je da nikada gradonačelnicima nije bilo na raspolaganju ovoliko europskih i drugih sredstava kojima se realiziraju brojni projekti, a zajedno, zakon i ITU mehanizam, osiguravaju učinkovit, pravedan i dugoročno održiv regionalni razvoj Republike Hrvatske – zaključio je Ačkar.
Zanima te programiranje i elektronika? Voliš izazove, kreativnost i rad u timu? Što ako sve to možeš primijeniti na jednome mjestu?
Prijavi se na Codeplay hackathon koji organiziraju naši uspješni studenti iz udruge EESTEC LC Zagreb u suradnji s FER-om i tako postani dio najvećeg srednjoškolskog natjecanja koji potiče stvaranje vlastitih tehnoloških projekata.
Natjecanje se održava za vikend, 28. veljače i 1. ožujka, na Zagrebačkom FER-u. Tijekom ta dva dana timovi učenika natječu se radeći na zadatku koji spaja programiranje, elektroniku i kreativno razmišljanje. Svoje zanimljive projekte i svu opremu koju koriste, sudionici mogu ponijeti kući, a prva tri najbolja tima osvajaju značajne novčane nagrade!
Više o samom značaju i doprinosu ovoga natjecanja rekao nam je naš Lovro Šantek, organizator, uspješni student FER-a, rodom iz Lazine Čičke.
– Kad sam bio srednjoškolac, nije postajalo natjecanje ovakvog tipa. Upravo zato sam odlučio pokrenuti Codeplay, kako bih budućim generacijama omogućio iskustvo koje ja tada nisam imao. Za učenike koji planiraju upisati tehničke fakultete poput FER-a, TVZ-a ili FSB-a, ovo je odlična prilika za rad na stvarnim projektima – rekao je Lovro i istaknuo uloženi trud za osiguranje vrijednih nagrada, ali i znanja i iskustva koja će steći tijekom natjecanja.
Ekipa iz EESTEC-a poziva sve učenike srednjih škola da se prijave jer će, uz pomoć mentora i studenata FER-a, iz prve ruke moći saznati sve što ovo natjecanje nudi, ali i kako je to studirati na FER-u.