VIDEO Jelena, kraljica badmintona: ‘Kad mi je teško, razmišljam o LA-u…’
U novom nastavku serijala “Sport Zagrebačke županije” gostovala je Jelena Buchberger, peterostruka prvakinja Hrvatske u badmintonu, djevojka s Galženice, sportašica koja sanja da će uspjeti u onome u čemu još nitko nije…
Tata Josip počeo se rekreativno baviti badmintonom, pa je sa sobom odlučio voditi i svoju djecu. Nešto stariji Lucija i Vito brzo su se zaljubili u badminton, željeli su i oni probati, ali posebna “vatra” gorjela je u najmlađem djetetu, kćerkici Jeleni.
– Imala sam tad šest ili sedam godina, tu negdje, i mogu vam reći da mi se badminton na prvu i nije baš svidio. Bila sam najmlađa u toj mojoj grupi i moram priznati da sam bila pravi mali vrag, ha, ha… Nije nikome tamo bilo lako sa mnom, ali malo po malo sam se i ja “navukla” na badminton. Uvijek sam igrala protiv starijih od sebe, a danas mislim da je to bilo ključno na putu do ovoga gdje sam u ovom trenutku – ispričala je Jelena Buchberger gostujući u serijalu “Sport Zagrebačke županije”.
Danas Jelena ima 19 godina, a već je peterostruka prvakinja Hrvatske. Posljednje dvije godine pripala joj je i nagrada za najbolju sportašicu Velike Gorice, a u međuvremenu je završio i juniorski staž, pa je djevojka s Galženice ušla u novu fazu svoje karijere.
– Prijelaz iz juniora u seniore nije jednostavan, protivnici su neusporedivo teži i zahtjevniji, ali u osnovi je sve ostalo isto. Radim, treniram, dajem sve od sebe, a krenuli smo i na međunarodne turnire, na kojima se skupljaju bodovi koji omogućuju da se ode na višu razinu turnira – govori simpatična, uvijek nasmijana Jelena.
Prije nekoliko dana vratila se iz Portugala, sudjelovala je na jako turniru na kojem je trebalo proći četiri kola kvalifikacija da bi se uopće došlo do glavnog turnira.
– Izgubila sam u drugom kolu kvalifikacija, što je s obzirom na protivnicu koja me dopala bilo i očekivano u ovoj fazi, ali u svakom slučaju sam stekla novo iskustvo. Puno će mi to pomoći na svakom sljedećem turniru – uvjerena je najbolja hrvatska badmintonašica.
Svoju prvu medalju, priznaje, više ni ne pamti, ali zna da je kolekcija iznimno bogata. Bila je drugi razred srednje škole kad je prvi put postala prvakinja države.
– To je stvarno bilo šokantno za sve, pa tako i za mene. Sjećam se da sam u to finale ušla potpuno rasterećeno, jer igrala sam protiv djevojke koja je u tom trenutku šest puta bila prvakinja Hrvatske, ali u jednom trenutku shvatila sam da ja to mogu. Posebno pamtim posljednja dva poena iz tog finala, kao i osjećaj koji me preplavio kad je sve završilo. To su stvari koje ostaju u sjećanju – pamti te lijepe trenutke Jelena.
U godinama koje su slijedile njezina dominacija samo se pojačavala, postajala sve izraženija, što samu Jelenu ni najmanje ne veseli.
– Iskreno, konkurencija u Hrvatskoj nije osobita. Na tim državnim prvenstvima bude desetak cura, treba se i tu potruditi da bi se došlo do pobjeda, ali to je, realno, kvalitetom daleko čak i od najslabijih međunarodnih turnira. Ne znam racionalno objasniti zašto je to tako, zašto nema više interesa za sport za koji kažu da je jedan od najbržih na svijetu, kojim se bave milijuni ljudi u cijelome svijetu, ali definitivno bi to moglo biti puno bolje – vjeruje Jelena.
Ispada tako da su državna prvenstva, kao i titule prvakinje države, zapravo samo odrađivanje posla. Ono pravo događa se izvan naših granica, u njezinu slučaju diljem Europe.
– U Aziji još nisam bila, ali proputovala sam gotovo cijelu Europu s badmintonom, a bili smo i u Maroku na jednom turniru. Želja mi je otići i na neki od turnira u Aziji, jer to je zapravo sami vrh. Jako dobar badminton igra se i u Kini, i u Japanu, i u Koreji, i u Indiji… Azijati su genetski idealni za badminton, rekla bih da je u tome tajna njihove uspješnosti, ali naravno da ima nešto i do rada, treniranja. Ja treniram dvaput dnevno, jako puno sam u dvorani, ali njihovi treninzi još su duži, jači, intenzivniji… – objašnjava Jelena.
Bilo je pokušaja da se treneri iz Azije dovedu u Hrvatsku, da pomognu našim natjecateljima napraviti dodatan iskorak, ali sve to treba i platiti. A u svijetu badmintona novca nema previše, koliko god se trudili i u savezu i u Hrvatskom olimpijskom odboru. I zato Jeleni preostaje samo raditi još jače i ozbiljnije, pod vodstvom svog prvog i jedinog trenera Nevena Rihtara.
– Da nije bilo Nevena, sasvim sigurno ne bi bilo ni mene na ovoj razini. Rekla bih da imamo odnos kao tata i kćer, jer ipak smo zajedno od kad sam bila dijete, doslovno od prvog dana kad sam ušla u dvoranu. Znali smo, naravno, imati i teške trenutke, bude dana kad ni on ni ja nismo u najboljoj formi, ali uvijek nađemo način kako odraditi zamišljeno na najbolji mogući način. I on se dodatno educira, radi na sebi, što pomaže i meni, a ja mu na svemu mogu biti samo zahvalna.
U individualnom sportu ponekad se nije lako nositi sa samim sobom, ali Jelena Buchberger pronašla je način.
– Nisam tip koji bi funkcionirao u ekipnom sportu, puno više odgovara mi biti sama, voditi brigu isključivo o sebi, ali to ponekad i nije lako. Međutim, uvijek kad mi je teško, razmišljam o nastupu na Olimpijskim igrama! To mi je san, velika želja i cilj, budući da hrvatski badminton nikad nije imao predstavnika na Igrama. Osobno vjerujem da je moguće to ostvariti već u Los Angelesu 2028., iako sam svjesna da je put do tamo jako težak. Treba skupljati bodove, igrati i vjerovati, a ja o tome razmišljam doslovno svaki dan – kaže Jelena.
I što čovjek drugo može nego poželjeti joj da uspije. Da put koji je počeo na našoj Galženici dobije i postaju zvanu LA…
Zagrebačka županija i dalje ima status najsigurnije županije u državi – rečeno je na današnjoj sjednici Županijske skupštine Zagrebačke županije na kojoj je prihvaćeno izvješće Policijske uprave zagrebačke o stanju i kretanju osnovnih sigurnosnih pokazatelja na području županije u prošloj godini.
– Sve ostale županije imaju više od 1.130 kaznenih djela na 100.000 stanovnika, dok Zagrebačka županija ima oko 1.090. Osim toga, u 2024. godini policija u županiji bilježi najbolju razriješenost kaznenih djela u posljednjih 20 godina i to na razini 70,8 posto. Stanje sigurnosti je povoljno a stanje kretanja kriminaliteta, javnog reda i mira te sigurnosti u cestovnom prometu zadovoljavajuće, te će slijedom toga djelatnici i policijski službenici PU Zagrebačke nastaviti sa svojim ustrajnim radom kako bi tako ostalo i u budućnosti – istaknuo je u izvješću Danijel Blaić, zamjenik načelnika Policijske uprave Zagrebačke.
Foto: Zagrebačka županija
Na sjednici Skupštine prihvaćen je Godišnji izvještaj o izvršenju proračuna za 2024. godinu, prema kojem su ukupni prihodi i primici konsolidiranog Proračuna ispunjeni na razini od 114,20 posto plana, odnosno 115,09 posto plana izvornog Proračuna. Rashodi su kod konsolidiranog Proračuna realizirani na razini 96,33 posto od tekućeg plana, odnosno 76,46 posto plana izvornog Proračuna.
Korak naprijed u realizaciji strateškog projekta Vlade Republike Hrvatske
Na temelju Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske, članovi Skupštine donijeli su odluku o darovanju nekretnine u državnom vlasništvu Općini Rugvica, koja će moći proširiti poduzetničku zonu Rugvica-Sjever radi izgradnje tvornice Imunološkog zavoda. Darovano zemljište veličine je gotovo 15 tisuća metara kvadratnih, procijenjene vrijednosti od gotovo 370 tisuća eura.
Foto: Zagrebačka županija
– Ovime smo omogućili realizaciju projekta koji će otvoriti nova visokotehnološka radna mjesta u našoj županiji, čime se jača njen položaj u smislu gospodarski najrazvijenije županije. Ovaj projekt, koji jamči napredak i tehnološki razvitak, kao županiju će nas pogurati još jače, još više, prema daljnjem napretku – istaknuo je župan Stjepan Kožić.
Prema riječima ravnatelja Imunološkog zavoda Vedrana Čardžića, proizvodnja će ići u nekoliko faza.
– Na ovom zemljištu u prvoj fazi koja će trajati dvije do tri godine, gradit će se biološki laboratorij i pogon za proizvodnju lijekova iz krvne plazme, nakon čega slijedi proizvodnja virusnih cjepiva – najavio je ranije ravnatelj Zavoda.
Inače, za izgradnju je i Općina Rugvica ustupila 80 tisuća kvadratnih metara svog zemljišta, čime je i sama podržala ovaj strateški projekt Vlade Republike Hrvatske.
Foto: Zagrebačka županija
– Prepoznali smo ovu investiciju kao značajan faktor razvoja i dali smo punu podršku. Riječ je o čak desetak sjednica Općinskog vijeća na kojima smo donosili odluke vezane uz projekt, jer smo svjesni da ovakvi projekti, projekti nacionalnog interesa, pružaju nove mogućnosti i za općinu i za županiju – rekao je načelnik Općine Rugvica Mato Čičak, ujedno i predsjednik Skupštine Zgarebačke županije.
Odlučeno je tko će sve dobiti županijsko javno priznanje
Županijska javna priznanja, za koja je Skupština danas donijela odluku, dobitnicima će se uručiti na svečanoj sjednici u povodu Dana Zagrebačke županije 17. srpnja.
Tako će se Povelja Zagrebačke županije dodijeliti Velikogoričaninu Josipu Mučnjaku, Folklornom ansamblu Sveta Nedelja, Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Kravarsko, Gordani Kovačić iz Velike Gorice, Ani Gašparović iz Ivanić-Grada, Ljiljani Stanko iz Vrbovca, Radovanu Libriću iz Samobora, Mirku Ivanjeku iz Prigorja Brdovečkog i posmrtno Vilimu Šeperiću iz Jastrebarskog. Nagradu Zagrebačke županije za doprinos ugledu i promociji županije u zemlji i svijetu, ove godine primit će se tvrtki Antitalent iz Zaprešića.
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom
Rezime prve polovice ove godine pokazuje da su turisti i posjetitelji i dalje privučeni Zagrebačkom županijom, čiji potencijal iz dana u dan raste.
Naime, prema riječima Ivane Alilović, direktorice županijske Turističke zajednice područje županije bilježi porast dolazaka za 4 posto, dok je broj noćenja jednak kao i lani.
–Veseli me što smo registrirali povećanje broja dolazaka domaćih turista, za koje smo stvorili privlačne sadržaje poput velikih sportskih manifestacija, gastronomskih događanja, OPG-ova i restorana koji postaju prepoznatljivi i zanimljivi domaćim gostima. Konstantno radimo na kampanjama kojima ističemo domaće proizvode i destinacije, neumorni smo u isticanju vidljivosti naših potencijala, naših ljudi u turizmu i lokalne ponude koja garantira autentičnost – to je ono što čini razliku i za što se gost odlučuje – istaknula je Alilović.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
Prva po broju dolazaka je Velika Gorica koja ima povećanje broja dolazaka od 20 posto i broja noćenja 10 posto, a pokazala se dobrim domaćinom u velikim manifestacijama i sportskim sadržajima europskog ili svjetskog karaktera, a slijedi ju Jastrebarsko, grad koji je prepoznat po iznimnoj eno-gastro ponudi.
–Osim vinara sa stoljetnom tradicijom proizvodnje vina, tu je i gastronomska ponuda koju turisti ne propuštaju. Upravo je Restoran Korak iz Jastrebarskog ponovno potvrdio svoju izvrsnost zadržavanjem prestižne Michelinove zvjezdice, a dodatno priznanje stiglo je i za Veru Korak, koja je nagrađena posebnim Michelinovim priznanjem za kvalitetu pružene usluge. To je veliko priznanje za cijeli tim, ali i za Zagrebačku županiju kao destinaciju koja predano njeguje kvalitetu, autentičnost i održivost u gastronomiji – ispričala je direktorica Turističke zajednice i dodala kako je treći grad po turističkoj uspješnosti Sveta Nedelja.
Foto: TZ Zagrebačke županije/ Chef Bernard i Vera Korak
Naime, ovaj grad je postao prepoznatljiv po natjecanju Spartan koji je okupio 3 i pol tisuće sudionika, a koji su u konačnici i dijelili svoja iskustva o gostoljubivosti te vidljivosti destinacije.
–Turistička zajednica Zagrebačke županije otvorena je za suradnju, pružamo pomoć u svim turističkim segmentima i dajemo našim sredinama alate za daljnji napredak u razvoju turističkih ideja i ponude – poručila je Alilović.
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom
Velika Gorica, odnosno poligon u Mičevcu od 11. do 13. srpnja bit će domaćin 11. Europskog prvenstva Moto Gymkhana.
Naime, moto gymkhana je sport koji je najbliži moto slalomu, natjecanje u spretnoj i sigurnoj vožnji gdje se na štoperici mjeri vrijeme prolaska kroz poligon koji je zamišljen i kojeg vozači nisu vidjeli do tog dana.
Foto: Moto Gymkhana Croatia
Osim vještine upravljanja motociklom, vozač mora zapamtiti poligon u roku od 45 minuta koliko je predviđeno za to na europskoj razini – objasnio je na konferenciji za medije Željko Marinović, predsjednik Moto Gymkhana Hrvatska.
–Vozači moraju proći cijeli poligon bez greške, a svaka greška se kažnjava sekundama. No, ovo natjecanje je više od spretne vožnje, jer vozači doslovce prkose pravilima fizike. Vrlo je atraktivno i za odrasle i za djecu, a prijavljeno je 82 natjecatelja iz 17 zemalja – rekao je Marinović.
Foto: Moto Gymkhana Croatia
Inače, Marinović i njegov tim ovu su disciplinu doveli iz Japana 2018.godine. U petak su neslužbeni treninzi, u subotu službeni, ali nitko još uvijek neće vidjeti poligon na kojem će se natjecati.
Staza će biti nacrtana i čuvana, 45 minuta prije natjecanja će se otvoriti koverta i tek onda će natjecatelji vidjeti stazu. Nakon toga imaju tih 45 minuta kako bi zapamtili sve smjerove poligona. Kroz poligon se prolazi dva puta, prvi je u jutarnjim satima, drugi u poslijepodnevnim.
Foto: Moto Gymkana Croatia
Podršku cijelom natjecanju dao je Grad Velika Gorica. Gradonačelnik Krešimir Ačkar:
–Ovaj događaj daje dodatnu dimenziju našem gradu, jedan dodatan sadržaj kako za sugrađane tako i za posjetitelje, jer će nam doći u goste ljudi iz svih dijelova Hrvatske i drugih zemalja. Znamo da će u tom periodu natjecatelji dovesti i svoje obitelji koje će trenutak iskoristiti za upoznavanje našega kraja, tako da će grad biti pun života – istaknuo je Ačkar.
Biti domaćin jednog ovakvog natjecanja, pozicionira Zagrebačku županiju kao poželjnu turističku destinaciju.
–Velika Gorica već se pozicionirala kao predvodnik po gospodarstvu u Zagrebačkoj županiji, već i po turizmu, čemu značajno doprinose velike međunarodne manifestacije poput ove, koje u grad dovode posjetitelje iz cijele Europe i šire. Tu je važan faktor sinergija – Županije s gradovima i organizatorima, jer time odašiljemo najljepšu pozivnicu u sve krajeve svijeta. Ne smijemo zaboraviti ni lokalnu korist ovog događanja, od OPG-ova koji će prodati svoje proizvode, smještajni objekti koji će ponuditi noćenja, restorani u kojima će posjetitelji probati našu hranu…Ako uzmemo u obzir da jedan takav turist potroši 100 eura dnevno, a prosjek na razini države je od 50 do 70 eura, onda vidimo razmjere profita za zajednicu – objasnila je Ivana Alilović, direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije.
Organizatori su pripremili i niz popratnih sadržaja za cijelu obitelj, a ulaz za sve posjetitelje je besplatan.
Dodajmo kako je u svega nekoliko godina Moto Gymkhana klub Croatia postao predvodnik u ovom sportu na globalnoj razini, i po broju članova i po sadržajnosti te kvaliteti organizacije natjecanja. Inače imaju oko 120 članova koji imaju od 18 do čak 68 godina, koliko ima najstarija članica iz Zagreba.
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom
Kulturno-umjetničko društvo “Nova zora” iz Donje Lomnice ove će godine predstavljati Zagrebačku županiju na prestižnoj folklornoj manifestaciji, 59. Đakovačkim vezovima. Priliku za sudjelovanje zaslužili su pobjedom na gradskoj smotri te plasmanom na županijsku, nakon čega ih je stručni žiri predložio za nastup u Đakovu.
Predstavit će se s izvornom točkom pod nazivom “Suživot fraljica iz kurije Modić Bedeković sa mještanima Donje Lomnice dvadesetih godina prošlog stoljeća”. Točka prikazuje svakodnevicu i međusobne odnose tadašnjih stanovnika Donje Lomnice i gospođa iz kurije Modić-Bedeković, sagrađene 1806. godine, koja je nekad bila središte kulturnog života mjesta.
KUD “Nova zora” u Đakovo putuje u nedjelju, 6. srpnja 2025., u ranim jutarnjim satima. Sudjelovat će u svečanoj povorci koja započinje u 8:30 sati, a kod svečane lože izvest će jednu pjevačku točku, s obzirom na vremensko ograničenje zbog snimanja Hrvatske radiotelevizije. Glavni nastup planiran je oko 12 sati u Strossmayerovom parku.
Na smotri, uz odraslu skupinu, nastupit će i srednja dječja skupina KUD-a, koja je također predložena za odlazak na državnu smotru. Voditelji su Antun Leinveber (plesna skupina odraslih), Zoran Jakunić i Ivan Gledec (tamburaši), te Blaženka Horvat Smolković (dječja skupina).
“S ponosom ćemo predstaviti naše mjesto, naš grad i Zagrebačku županiju”, poručuju iz KUD-a.
Uhvaćeno 14 crvenouhih kornjača kod Starog Čiča, premještene su kako ne bi ugrozile ekosustav
Predsjednik društva, Marijan Ljubas, uhvatio je sve jedinke i kontaktirao Zeleni prsten, čiji su djelatnici preuzeli životinje i organizirali njihovo premještanje.
Čak 14 crvenouhih kornjača uklonjeno je iz jezera kod Starog Čiča, potvrdili su iz Javne ustanove Zeleni prsten Zagrebačke županije, prenosi Jutarnji.hr. Kornjače su premještene u posebno uređeno jezero u zagrebačkom Maksimiru, gdje će nastaviti život u sigurnom okruženju, bez opasnosti po lokalni ekosustav.
To je jezero u sklopu projekta Gradski prozori u prirodu – unaprjeđenje urbane bioraznolikosti i razvoj zelene infrastrukture uređeno na način da crvenouhe kornjače u njemu mogu živjeti, no da ga ne mogu napustiti kako bi se proširile na okolnu prirodu – rekao je Damir Skok, v. d. ravnatelja Ustanove Zoološki vrt Grada Zagreba.
Do intervencije je došlo nakon što je Zagrebačko ribolovno društvo Vukovina dojavilo o prisutnosti kornjača. Predsjednik društva, Marijan Ljubas, uhvatio je sve jedinke i kontaktirao Javnu ustanovu Zeleni prsten, čiji su djelatnici preuzeli životinje i organizirali njihovo premještanje.
„Dobili smo dojavu od Zagrebačkog ribolovnog društva Vukovina da je njihov predsjednik Marijan Ljubas uhvatio čak 14 crvenouhih kornjača na jezeru Vukovina kod Starog Čiča! Odmah nas je kontaktirao, a naši djelatnici su ih prikupili“, izvijestili su iz Ustanove.
Foto: JU Zeleni Prsten/FB
Crvenouhe kornjače smatraju se invazivnom vrstom jer se hrane ribama i drugim vodenim organizmima, čime ozbiljno narušavaju prirodnu ravnotežu u staništima u koja nisu prirodno pripadale. Premještanjem u jezero namijenjeno isključivo pripadnicima njihove vrste spriječene su moguće štetne posljedice po lokalnu floru i faunu.
„Veliko hvala Marijanu i ZRD-u na odgovornom pristupu i brizi za okoliš. Vaš angažman pomaže očuvanju bioraznolikosti Zagrebačke županije. Zajedno činimo razliku“, poručuju iz Zelenog prstena.
Podsjetimo kako su jezera s područja županije posljednjih su godina nastanile invazivne strane kornjače koje ugrožavaju našu domaću barsku kornjaču. Invazivne, crvenouhe kornjače su veće, agresivnije i brzo se nameću preotimajući stanište, hranu, mjesta za sunčanje i gniježđenje zavičajnim barskim kornjačama. Osim toga, smanjuju stopu preživljavanja barske kornjače i negativno utječu na cijelu vodenu zajednicu te prenose uzročnike bolesti poput bakterije Salmonella.
Ove aktivnosti JU Zeleni prsten Zagrebačke županije provodi u sklopu projekta ‘Spas za barske – stop za invazivne kornjače’ koji Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost financira s 265 tisuća eura.
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom