Povežite se s nama

Moja županija

VIDEO Jelena, kraljica badmintona: ‘Kad mi je teško, razmišljam o LA-u…’

U novom nastavku serijala “Sport Zagrebačke županije” gostovala je Jelena Buchberger, peterostruka prvakinja Hrvatske u badmintonu, djevojka s Galženice, sportašica koja sanja da će uspjeti u onome u čemu još nitko nije…

Objavljeno

na

Tata Josip počeo se rekreativno baviti badmintonom, pa je sa sobom odlučio voditi i svoju djecu. Nešto stariji Lucija i Vito brzo su se zaljubili u badminton, željeli su i oni probati, ali posebna “vatra” gorjela je u najmlađem djetetu, kćerkici Jeleni.

– Imala sam tad šest ili sedam godina, tu negdje, i mogu vam reći da mi se badminton na prvu i nije baš svidio. Bila sam najmlađa u toj mojoj grupi i moram priznati da sam bila pravi mali vrag, ha, ha… Nije nikome tamo bilo lako sa mnom, ali malo po malo sam se i ja “navukla” na badminton. Uvijek sam igrala protiv starijih od sebe, a danas mislim da je to bilo ključno na putu do ovoga gdje sam u ovom trenutku – ispričala je Jelena Buchberger gostujući u serijalu “Sport Zagrebačke županije”.

Danas Jelena ima 19 godina, a već je peterostruka prvakinja Hrvatske. Posljednje dvije godine pripala joj je i nagrada za najbolju sportašicu Velike Gorice, a u međuvremenu je završio i juniorski staž, pa je djevojka s Galženice ušla u novu fazu svoje karijere.

– Prijelaz iz juniora u seniore nije jednostavan, protivnici su neusporedivo teži i zahtjevniji, ali u osnovi je sve ostalo isto. Radim, treniram, dajem sve od sebe, a krenuli smo i na međunarodne turnire, na kojima se skupljaju bodovi koji omogućuju da se ode na višu razinu turnira – govori simpatična, uvijek nasmijana Jelena.

Prije nekoliko dana vratila se iz Portugala, sudjelovala je na jako turniru na kojem je trebalo proći četiri kola kvalifikacija da bi se uopće došlo do glavnog turnira.

– Izgubila sam u drugom kolu kvalifikacija, što je s obzirom na protivnicu koja me dopala bilo i očekivano u ovoj fazi, ali u svakom slučaju sam stekla novo iskustvo. Puno će mi to pomoći na svakom sljedećem turniru – uvjerena je najbolja hrvatska badmintonašica.

Svoju prvu medalju, priznaje, više ni ne pamti, ali zna da je kolekcija iznimno bogata. Bila je drugi razred srednje škole kad je prvi put postala prvakinja države.

– To je stvarno bilo šokantno za sve, pa tako i za mene. Sjećam se da sam u to finale ušla potpuno rasterećeno, jer igrala sam protiv djevojke koja je u tom trenutku šest puta bila prvakinja Hrvatske, ali u jednom trenutku shvatila sam da ja to mogu. Posebno pamtim posljednja dva poena iz tog finala, kao i osjećaj koji me preplavio kad je sve završilo. To su stvari koje ostaju u sjećanju – pamti te lijepe trenutke Jelena.

U godinama koje su slijedile njezina dominacija samo se pojačavala, postajala sve izraženija, što samu Jelenu ni najmanje ne veseli.

– Iskreno, konkurencija u Hrvatskoj nije osobita. Na tim državnim prvenstvima bude desetak cura, treba se i tu potruditi da bi se došlo do pobjeda, ali to je, realno, kvalitetom daleko čak i od najslabijih međunarodnih turnira. Ne znam racionalno objasniti zašto je to tako, zašto nema više interesa za sport za koji kažu da je jedan od najbržih na svijetu, kojim se bave milijuni ljudi u cijelome svijetu, ali definitivno bi to moglo biti puno bolje – vjeruje Jelena.

Ispada tako da su državna prvenstva, kao i titule prvakinje države, zapravo samo odrađivanje posla. Ono pravo događa se izvan naših granica, u njezinu slučaju diljem Europe.

– U Aziji još nisam bila, ali proputovala sam gotovo cijelu Europu s badmintonom, a bili smo i u Maroku na jednom turniru. Želja mi je otići i na neki od turnira u Aziji, jer to je zapravo sami vrh. Jako dobar badminton igra se i u Kini, i u Japanu, i u Koreji, i u Indiji… Azijati su genetski idealni za badminton, rekla bih da je u tome tajna njihove uspješnosti, ali naravno da ima nešto i do rada, treniranja. Ja treniram dvaput dnevno, jako puno sam u dvorani, ali njihovi treninzi još su duži, jači, intenzivniji… – objašnjava Jelena.

Bilo je pokušaja da se treneri iz Azije dovedu u Hrvatsku, da pomognu našim natjecateljima napraviti dodatan iskorak, ali sve to treba i platiti. A u svijetu badmintona novca nema previše, koliko god se trudili i u savezu i u Hrvatskom olimpijskom odboru. I zato Jeleni preostaje samo raditi još jače i ozbiljnije, pod vodstvom svog prvog i jedinog trenera Nevena Rihtara.

– Da nije bilo Nevena, sasvim sigurno ne bi bilo ni mene na ovoj razini. Rekla bih da imamo odnos kao tata i kćer, jer ipak smo zajedno od kad sam bila dijete, doslovno od prvog dana kad sam ušla u dvoranu. Znali smo, naravno, imati i teške trenutke, bude dana kad ni on ni ja nismo u najboljoj formi, ali uvijek nađemo način kako odraditi zamišljeno na najbolji mogući način. I on se dodatno educira, radi na sebi, što pomaže i meni, a ja mu na svemu mogu biti samo zahvalna.

U individualnom sportu ponekad se nije lako nositi sa samim sobom, ali Jelena Buchberger pronašla je način.

– Nisam tip koji bi funkcionirao u ekipnom sportu, puno više odgovara mi biti sama, voditi brigu isključivo o sebi, ali to ponekad i nije lako. Međutim, uvijek kad mi je teško, razmišljam o nastupu na Olimpijskim igrama! To mi je san, velika želja i cilj, budući da hrvatski badminton nikad nije imao predstavnika na Igrama. Osobno vjerujem da je moguće to ostvariti već u Los Angelesu 2028., iako sam svjesna da je put do tamo jako težak. Treba skupljati bodove, igrati i vjerovati, a ja o tome razmišljam doslovno svaki dan – kaže Jelena.

I što čovjek drugo može nego poželjeti joj da uspije. Da put koji je počeo na našoj Galženici dobije i postaju zvanu LA…

Moja županija

“Od prve žlice do prve godine” – novi projekt Ljekarni Zagrebačke županije

Zagrebačka županija osigurala je poklon pakete svakom roditelju, u kojem se nalazi prvi tanjurić, prva žličica, slinček i priručnik koji su razvili nutricionisti iz ljekarni.

Objavljeno

na

U povodu Svjetskog dana zdravlja u velikogoričkoj Ljekarni Zagrebačke županije u Zvonimirovoj ulici predstavljen je projekt Zagrebačke županije “Od prve žlice do prve godine”. 

Predstavljanje je organizirala Zagrebačka županija u suradnji s Ljekarnama Zagrebačke županije i županijskim Domom zdravlja na kojem je naglašeno da bez obzira što Županija na svojem teritoriju nema opću bolnicu, itekako brine o dostupnosti zdravstvene skrbi, a ovo je jedan od načina, i to od najranije dobi.  

Naime, svaki roditelj dobiva poklon u kojem se nalazi prvi tanjurić, prva žličica, slinček i priručnik za prehranu koji su razvili nutricionisti iz Ljekarni Zagrebačke županije a koji uključuje uvođenje dohrane, te popuste u prvoj godini života. 

Foto: Matea Brenčić/Cityportal

 – Zahvaljujem svima koji su dali svoj doprinos da ovaj projekt zaživi i da zajednički olakšamo roditeljima kada im dođe prinova u obitelj. Zagrebačka županija je udvostručila jednokratnu pomoć roditeljima nakon rođenja djeteta, s dosadašnjih 150 povećali smo naknadu na 300 eura, za što je u proračunu osigurano 810 tisuća eura – istaknuo je zamjenik župana Ervin Kolarec. 

 –Uvijek se govori da je Zagrebačka županija jedina županija bez bolnice –naglasila je pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Ksenija Čuljak, te dodala kako briga o zdravlju najmlađih ne započinje rođenjem već u trudnoći. U suradnji s Ljekarnama Zagrebačke županije osigurali smo poklon pakete koji roditelji mogu preuzeti u našim ljekarnama po rođenju djeteta, a također tu su i popusti  tijekom prve godine. Naime, uz karticu vjernosti roditelj će za prvorođeno dijete ostvariti 10% popusta na dječji asortiman, ako je riječ o blizancima tada imaju pravo na 15% popusta, a za troje i više djece  20% – navela je Čuljak. 

Foto: Matea Brenčić/Cityportal

Dodajmo kako je priručnik za dohranu osmislio stručni tim Ljekarni Zagrebačke županije. 

Imamo dva magistra farmacije koji su ujedno i nutricionisti koji su u priručniku obuhvatili najvažnije smjernice koje o uvođenju dohrane bebama trebaju znati mladi roditelji, od dileme kada treba uvesti dohranu, na koji način, kako započeti, zašto je važno paziti na zdrav obrok s lokalnim ili sezonskim namirnicama, i vjerujem da će ga  roditelji objeručke prihvati kao što je to i u osobnoj komunikaciji već dugi niz godina praksa. Naime, od prvog dana života djeteta naši sugrađani nam se obraćaju s povjerenjem kada je u pitanju problem s bolnim kolikama ili prvim temperaturama, tako da smo tu za sva pitanja – poručila je ravnateljica Ljekarni Zagrebačke županije, Ana Galić Skoko.  

Inače, poklon paket roditelji novorođenčeta mogu preuzeti u bilo kojoj ljekarni Zagrebačke županije uz ispunjen obrazac koji će, nakon prijave djeteta, dobiti od Zagrebačke županije.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Učeničke zadruge na prodajnoj izložbi predstavile svoje radove

Na području Zagrebačke županije aktivne su 43 učeničke zadruge u kojima djeluje oko 5200 zadrugara.

Objavljeno

na

U prostorijama Zagrebačke županije povodom blagdana Uskrsa, zadrugari su održali prigodnu prodajnu izložbu, a ove godine predstavilo se četrnaest učeničkih zadruga koje je obišao zamjenik župana Damir Tomljenović. 

Foto: Zagrebačka županija

– Za svaku pohvalu je kreativnost naših zadrugara koji nas svake godine nanovo iznenade svojim radovima i rukotvorinama. Moram pohvaliti i njihovu  međužupanijsku i međunarodnu suradnju, po čemu su jedinstveni u Hrvatskoj. Vrijeme koje ulože u stvaranje uporabnih predmeta, nakita, ukrasa, ali i prehrambenih proizvoda je neprocjenjivo, jer u konačnici oni sve što izrade i prodaju i već su sada mali poduzetnici, tako da njihov rad Županija vrednuje, zato smo im ove godine znatno povećali sredstva u proračunu te ona iznose 35.000 eura – rekao je Tomljenović. 

Foto: Zagrebačka županija

I ove su godine članovi učeničkih zadruga izložili predmete s uskršnjim motivima kao što su ručno oslikane, heklane ili pisanice ukrašene decoupagea tehnikom, a uz dekoracije za blagdane, tu su bili i razni čajevi, domaći proizvodi i prirodna kozmetika. 

Inače, na području Zagrebačke županije aktivne su 43 učeničke zadruge u kojima djeluje oko 5200 zadrugara. Od toga dvije su zadruge pri Centrima za odgoj i obrazovanje u Lugu samoborskom i Velikoj Gorici, četiri u srednjim školama u Svetom Ivanu Zelini, Zaprešiću, Vrbovcu i Jastrebarskom, a ostale djeluju u osnovnim školama. 

Foto: Zagrebačka županija

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Za pet škola Zagrebačkoj županiji odobreno 47 milijuna eura

Sredstva su odobrena za izgradnju novih osnovnih škola u Dugom Selu i Kominu, dogradnju OŠ Rugvica, izgradnju nove sportske dvorane i dogradnju PŠ Strmec te dogradnju SŠ Ivan Švear u Ivanić-Gradu.

Objavljeno

na

Zagrebačkoj županiji za izgradnju i dogradnju pet školskih objekata ukupne vrijednosti 55 milijuna eura iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti odobrena su bespovratna sredstva u iznosu od gotovo 47 milijuna eura – rečeno je na konferenciji za medije održanoj u prostorijama Zagrebačke županije.

Sredstva su odobrena za izgradnju novih osnovnih škola u Dugom Selu i Kominu, dogradnju OŠ Rugvica, izgradnju nove sportske dvorane i dogradnju PŠ Strmec te dogradnju SŠ Ivan Švear u Ivanić-Gradu.

Foto: Zagrebačka županija

–Cilj je da svi učenici osnovnih škola u Zagrebačkoj županiji nastavu imaju u jednoj smjeni, a zahvaljujući odobrenim sredstvima Zagrebačka županija taj će cilj puno lakše postići. Od svih županija u Hrvatskoj najveći iznos za gradnju i dogradnju osnovnih škola do sada iz NPOO-a odobren je upravo Zagrebačkoj županiji. Preostali iznos sredstava za realizaciju ovih pet investicija Županija osigurava u vlastitom proračunu, a kroz mjesec dana prijavljujemo još četiri škole procijenjene vrijednosti oko 25 milijuna eura, dok se za 9 škola rade glavni projekti s troškovnicima s namjerom da ih prijavimo na NPOO do kraja rujna – rekao je župan Stjepan Kožić.

Riječ je o projektima dogradnje OŠ Pavao Belas u Brdovcu, PŠ Kerestinec i OŠ Josipa Badalića u Graberju Ivanićkom.

Foto: OŠ Dugo Selo/Zagrebačka županija

Najveći iznos sredstava, 19,3 milijuna eura odobren je za izgradnju nove osnovne škole u Dugom Selu gdje je u planu izgradnja škole za 24 razredna odjela s dvodijelnom sportskom dvoranom i malom dvoranom. Realizacijom te investicije OŠ Josipa Zorića u Dugom Selu te OŠ Stjepana Radića u Božjakovini prijeći će na rad u jednoj smjeni.

Foto: OŠ Komin/Zagrebačka županija

Za izgradnju nove osnovne škole u Kominu odobreno je nešto više od 14 milijuna eura, a u planu je gradnja škole za 16 razrednih odjela s jednodijelnom sportskom dvoranom i malom dvoranom. Realizacijom ove investicije stvorit će se preduvjeti za prelazak zelinske OŠ Dragutina Domjanića za rad u jednoj smjeni.

Foto: PŠ Strmec/Zagrebačka županija

Za potrebe jednosmjenske nastave PŠ Strmec dogradit će se s pet novih učionica, dvodijelnom sportskom dvoranom i malom dvoranom za što je odobreno 5,2 milijuna eura, dok će se OŠ Rugvica dograditi s 8 novih učionica i 2 dvije učionice za učenike s teškoćama u razvoju za što je odobreno 6,3 milijuna eura.

Foto: OŠ Rugvica/Zagrebačka županija

Po pitanju srednjih škola, na Nacionalni plan oporavka i otpornosti mogli su se prijaviti samo oni projekti koji se odnose na proširenje gimnazijskog programa, a tu je Zagrebačka županija uspješno aplicirala projekt dogradnje Srednje škole Ivan Švear u Ivanić-Gradu za što odobreno bespovratnih 1,8 milijuna eura zahvaljujući kojima će se škola dograditi sa četiri nove učionice.

Inače, Zagrebačka županija u kontinuitetu najveći dio proračuna usmjerava u školstvo s ciljem podizanja kvalitete obrazovanja, a tijekom proteklih 20 godina izgrađeno je i dograđeno više od 50 škola i sportskih dvorana.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Čarobni zelinski vilinski park dobio nagradu Simply the Best

Projekt Turističke zajednice grada Sveti Ivan Zelina ovo nacionalno priznanje dobio je na poslovno-turističkoj burzi PUT.

Objavljeno

na

U Termama Sveti Martin, na ovogodišnjoj turističkoj burzi PUT dodijeljene su prestižne nagrade Simply the Best, a riječ je o nacionalnom priznanju koje se od strane Udruge hrvatskih putničkih agencija dodjeljuje za kreativnost, inovativnost te unapređenje turističke ponude dodjeljuju.

Projekt Turističke zajednice grada Sveti Ivan Zelina Čarobni zelinski vilinski park u kategoriji „Novi projekt u turizmu” osvojio je tradicionalnu godišnju nagradu Simply the Best potvrdivši svoju izvrsnost u snažnoj konkurenciji. Ovaj inovativni koncept, koji je pokrenula Turistička zajednica Sveti Ivan Zelina, objedinjuje autentične doživljaje, prirodne ljepote i lokalnu kulturu, s ciljem dugoročne održivosti i prepoznatljivosti grada Sveti Ivan Zelina kao atraktivne turističke destinacije.

Projekt Čarobni zelinski vilinski park nastao je u suradnji s privatnim iznajmljivačima, a svaki uključeni smještajni objekt obilježen je specifičnom biljkom karakterističnom za njegovo okruženje. Autorica projekta, dr. sc. Romana Lekić, tematski je povezala te biljne simbole s narodnim predajama, mitovima i slavenskom mitologijom, istodobno uključujući i elemente drugih svjetskih tradicija. Projekt stoga istovremeno i obogaćuje lokalnu turističku ponudu i pridonosi interkulturalnoj razmjeni i brendiranju destinacije. Uz mitološke priče, projekt njeguje i tradicijske obrede i rituale, važne segmente folklornog nasljeđa, koje su znanstveno obradili i opisali recentni autori.

–Iznimno smo ponosni na to što je naš grad prepoznat kao primjer originalnog pristupa u razvoju turizma. Smješten u srcu slikovitog hrvatskog Prigorja, Sveti Ivan Zelina ponosi se bogatim kulturnim nasljeđem, vrhunskom enogastronomskom ponudom, vinorodnim krajolicima i povijesnim znamenitostima. Današnji gosti ne traže samo smještaj – oni žele doživljaj. Upravo zato razvili smo kreativni model koji integrira kuće za odmor s prirodom, glazbom i simbolikom. Svaki od 31 smještajnog objekta ima svoju priču, pjesmu i identitet te gostima pruža jedinstveno iskustvo koje ih educira, opušta i inspirira – rekla je Marinka Zubčić Mubrin, direktorica Turističke zajednice grada Sveti Ivan Zelina, te dodala kako ta nagrada potvrđuje viziju razvoja destinacije kroz regenerativni turizam i holistički pristup, s ciljem unapređenja ponude i jačanja prepoznatljivosti Svetog Ivana Zeline kao prepoznatljive zelene destinacije s cjelogodišnjom ponudom.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Zagrebačka županija među vodećima u Hrvatskoj po ulaganju javnog novca

Analizirano je ukupno 13 područja, a Zagrebačka županija se istaknula u tri kategorije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: pexels.com

Prema analizi županijskih proračuna za 2023. godinu, Zagrebačka županija jedna je od najuspješnijih u Hrvatskoj kada je riječ o udjelu izdvojenih sredstava iz proračuna za ključna društvena i gospodarska područja. Podaci, temeljeni na funkcijskoj klasifikaciji javne potrošnje, pokazuju da se Zagrebačka županija čak šest puta našla među pet najboljih županija u zemlji po udjelu ulaganja u različite stavke proračuna.

Analizirano je ukupno 13 područja – zdravstvo, socijalna zaštita, vatrogastvo, obitelj i djeca, unapređenje stanovanja i zajednice, turizam, potpore obrtnicima i poduzetnicima, potpore poljoprivrednicima, kultura, sport, obrazovanje, predškolsko obrazovanje i zaštita okoliša.

Zagrebačka županija posebno se istaknula u sljedećim područjima:

  • Vatrogastvo i unapređenje stanovanja i zajednice, gdje je zauzela drugo mjesto po udjelu izdvojenih sredstava
  • Obrazovanje, obitelj i djeca, te sport, gdje je bila trećeplasirana
  • Potpore obrtnicima i poduzetnicima, gdje je zauzela četvrto mjesto

Time je zauzela visoko mjesto među najaktivnijim županijama po ulaganju u ključna područja društvenog razvoja, rame uz rame sa Splitsko-dalmatinskom i Primorsko-goranskom županijom koje su se također istaknule u ovoj analizi.

Usporedbe radi, Splitsko-dalmatinska županija vodeća je s ukupno sedam pojavljivanja među top pet županija, uključujući dva prva mjesta. Slijedi Zagrebačka županija sa šest pojavljivanja, potom Primorsko-goranska s pet, te Osječko-baranjska i Ličko-senjska s po četiri.

Ako se pak gleda ulaganje per capita, to jest u odnosu na broj stanovnika, Zagrebačka županija nije među apsolutnim liderima, ali se zadržava u gornjem dijelu ljestvice. U toj kategoriji prednjači Dubrovačko-neretvanska županija s pet pojavljivanja među vodećima, uključujući dva prva mjesta, dok Splitsko-dalmatinska i Ličko-senjska slijede s po četiri.

Analiza županijskih ulaganja pokazuje da Zagrebačka županija dosljedno ulaže u ključna područja od društvene i gospodarske važnosti. S obzirom na širenje urbanih zona, rastuće potrebe stanovništva te važnost ravnomjernog regionalnog razvoja, ovakva ulaganja potvrđuju njezinu ulogu kao jednog od pokretača regionalnog napretka u Hrvatskoj. Detaljniju analizu možete pogledati ovdje.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.