Povežite se s nama

Vijesti

Vesna Fabijančić Križanić o nadolazećim parlamentarnim izborima

Objavljeno

na

Pred nama su parlamentarni izbori, u tijeku je zaprimanje prijedloga lista kandidata, a do 08.studenog svi građani imati će dovoljno vremena da odluče kome će na dan izbora dati svoj glas.

„Rok za zaprimanje prijedloga lista kandidata počeo je teći prošli utorak, DIP je primio samo jednu kandidaturu, zadnji dan roka je 19.listopada u 24:00 sata.“ -rekla je gostujući u emisiji „Središnjica“ City radija, potpredsjednica Državnog izbornog povjerenstva Vesna Fabijančić Križanić.

„Izborna promidžba po zakonskim odredbama počinje nakon objave zbirnih lista, i trajat će do 07.studenog u 24:00 sata kada nastupa izborna šutnja“, a obzirom na to da su neke stranke zapravo već debelo u kampanji DIP će nadzirati i troškove izvan zakonske izborne promidžbe.

Kako bi mogli pristupiti glasovanju, bio bi dobro provjeriti svoje podatke u registru birača, a pogotovo bi to trebali učiniti oni koji na dan izbora neće biti u mjestu prebivališta. „Do 28.listopada treba otići u Ured državne uprave prema svojem prebivalištu i tamo obaviti privremenu registraciju kako bi bili na izvatku popisa birača na mjestu gdje će glasovati na dan izbora.“ – istaknula je Fabijančić Križanić.

Jedna od novina na ovim parlamentarnim izborima je mogućnost preferencijalnog glasovanja, a to znači da na određenoj kandidacijskoj listi možete odabrati kandidata kojem želite dati svoj glas.
„Ono što treba očekivati je da će glasački listići biti izuzetno veliki, no bolje je da su kandidati vidljivi, nego da glasači na izbore trebaju dolaziti s povećalom“ rekla je Fabijančić Križanić koja je istaknula kako je teško predvidjeti koliko će mogućnost preferencijalnog glasovanja motivirati birače da 08.studenog obave svoju građansku dužnost.

Cijeli razgovor poslušajte na linku.

Najave

PLANULE ULAZNICE Velikogorički lovački bal kuca na vrata

“Sve skupa će nas biti negdje oko 240!”

Objavljeno

na

Lovci, prijatelji lova i njihove obitelji i ove će se godine tradicionalno proveseliti na 22. Velikogoričkom lovačkom balu 07. veljače , kada će ih od 19 sati u hotelu Feniks zabavljati grupa Dinacordi-Luna Bend.  

-To je večer gdje će biti piće u neoničenoj količini i naravno svadbeni meni kao i bogate nagrade. Prva nagrada je lovačka puška koja dodjeljuje Kavur iz Velike Gorice, drugu nagradu osigurao je Poljo-prom a treću Crkvenica Rivijera – vikend aranžman u Dramlju. Imamo i nagrade za Ples srca koji dodjeljuje naš najdugovječniji sponzor Zlatarnica Prahir –najavio je Danijel Jančić Babriga iz Lovačkog društva Srna Velika Gorica.  

-Karata više nema, karte su sve prodane u rekordnom roku, za manje od mjesec dana, tako da smo izuzetno zadovoljni sa odazivom naših lovaca. Sve skupa će nas biti negdje oko 240, a voditeljica programa bala po prvi puta u povijesti odražavanja bit će naša sugrađanka Ana Katulić – dodao je Jančić. 

Čini se kako će lovci trebati razmisliti o listi čekanja za ulaznice iduće godine, kako bi se svi ostali zainteresirani nagodinu mogli na vrijeme prijaviti. 

Nastavite čitati

Vijesti

OPREZ! U sezoni grijanja veći broj požara

Uzrok: neispravni kablovi i neočišćeni dimnjaci…

Objavljeno

na

Tijekom sezone grijanja vatrogasci diljem Hrvatske bilježe veći broj požara privatnih objekata, a uzroci su često neispravni dimnjaci, nepravilno korištenje uređaja za grijanje poput produžnih kablova ili punjača, te neodržavanje čistoće dimovodnog sustava. 

DVD Kravarsko

Kako biste smanjili mogućnosti izbijanja požara Hrvatska vatrogasna zajednica savjetuje: 

– koristite ispravne sustave grijanja 

– angažirajte ovlaštene dimnjačare za redovito čišćenje i pregled dimnjaka 

– za sve radove na održavanju sustava grijanja zovite ovlaštene servisere 

– ohlađeni pepeo odlažite na za to predviđeno mjesto 

– ne skladištite ogrjevno drvo neposredno uz peć 

– ne koristite benzin ili druge zapaljive tekućine kako bi zapalili vatru u pećima na kruto gorivo 

DVD Botinec

-Ukoliko dođe do požara, zatvorite vrata i prozore kako biste tako spriječili širenje dima i topline, tražite najbrži put za izlazak iz objekta, a kada izađete van, nemojte se vraćati po stvari koje ste ostavili u stanu, kući ili automobilu u plamenu. U slučaju požara odmah zovite vatrogasce na 193 – poručuju vatrogasci. 

Nastavite čitati

CityLIGHTS

UKLJUČITE SE! 15 minuta čitanja kroz 15 dana – ulog u samostalnost budućeg malog čitača

Kreće nacionalni izazov poticanja čitanja djeci od najranije dobi.

Objavljeno

na

Kreće kampanja „15 po 15 – cijela Hrvatska čita djeci“ koju je pokrenuo nacionalni program poticanja čitanja djeci od najranije dobi – Rođeni za čitanje, u koju se do sada uključilo više od 40 tisuća djece iz svih krajeva Hrvatske.

Riječ je o čitalačkom izazovu za djecu predškolske dobi kojim se potiče međusobno povezivanje roditelja i djece kroz čitanje na glas – 15 minuta dnevno kroz 15 dana.

Naime, čitanje je dokazani način kojim se potiče govor i izražavanje, proširuje rječnik i ostvaruje pažnja i koncentracija – ključne vještine za buduće školske obaveze.

No, ako uzmemo u obzir da ova navika potiče maštu, pamćenje i razumijevanje emocija, ulažemo u samostalnost budućeg malog čitača koji će znati razmišljati izvan okvira.

Pridružite se prijavnicom na poveznici: www.rodjenizacitanje.hr/15po15, kako bi i sami bili dio velike čitalačke zajednice koja će od 15. do 29. siječnja čitanjem obogatiti djetinjstvo svojoj djeci.

-Do sada je prijavnicu ispunilo više od 4.200 roditelja, skrbnika i članova šire obitelji, 732 vrtića, 148 knjižnica, 9 bibliobusa, jer svako dijete zaslužuje svoju priču! – stoji u pozivu na izazov.

⇒ „Kako sam bio velik, kada sam bio malen“ – Tin Ujević

Nastavite čitati

Vijesti

Od ponedjeljka akcija darivanja krvi u Velikoj Gorici – pogledajte termine

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: FB Crveni križ Velika Gorica

Od ponedjeljka, 19. siječnja, do srijede, 21. siječnja, Crveni križ Velika Gorica organizira akciju dobrovoljnog darivanja krvi, u svojim prostorijama na adresi cvjetno naselje 16.

Prvog dana, u ponedjeljak, darivatelji mogu doći od 9 do 13.50 sati. U utorak, 20. siječnja, akcija se nastavlja u popodnevnom terminu, od 12 do 17.50 sati, uz kraću pauzu od 15.15 do 16 sati. Posljednji dan, u srijedu 21. siječnja, krv će se moći darovati od 13 do 18.50 sati, s pauzom između 15.45 i 16.30 sati.

Krv mogu darovati punoljetne osobe dobrog općeg zdravlja, u dobi od 18 do 65 godina, koje imaju najmanje 55 kilograma. Muškarcima je dopušteno darivanje do četiri puta godišnje, dok žene mogu darivati krv najviše tri puta u godini. Prije dolaska preporučuje se pojesti lagani obrok i popiti dovoljno bezalkoholne tekućine.

Nastavite čitati

Vijesti

Snijeg, radionice i druženje! Ovako su velikogorički izviđači proveli zimu

Dok su drugi bili doma, oni su zimovali u Lici i Pakracu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Dok su mnogi zimske školske praznike proveli kod kuće, članovi Turopoljske udruge skauta “Tur” odlučili su ih iskoristiti aktivno. Poletarci i izviđači iz Velike Gorice sudjelovali su u dva odvojena zimovanja, krajem prosinca u Velikom Žitniku te početkom siječnja u Pakracu, gdje su, unatoč zimskim uvjetima, proveli ukupno deset dana u organiziranim izviđačkim aktivnostima.

Najmlađa skupina, desetak poletaraca, boravila je između Božića i Nove godine u Velikom Žitniku u Lici. Smještaj su imali u Edukacijskom centru Outward Bound Croatia, a program su provodili s članovima izviđačkih udruga iz Zagreba, Sljemena, Borongaja i 28. SDI Dubrava. Iako snijeg ovaj put nije bio dio priče, dani su im bili ispunjeni igrama na otvorenom i kreativnim radionicama u zatvorenom prostoru.

Stariji izviđači zimske su praznike nastavili u planinarskom domu Omanovac iznad Pakraca. Petnaestak sudionika ondje je boravilo tijekom prvog tjedna nakon Nove godine, a za razliku od druge ekipe, već prvog dana dočekao ih je snijeg koji je obilježio cijeli boravak. Osim sanjkanja i grudanja, sudjelovali su u radionicama, pomagali u kuhinji, pripremali slastice na žaru i učili kako se izrađuju zakloni u prirodi. Do povratka na blagdan Sveta tri kralja, snježni uvjeti bili su toliki da se postavljalo i pitanje hoće li se uspjeti spustiti do Pakraca.

Oba zimovanja imala su i zajedničku vrijednost, a to je druženje s vršnjacima iz drugih izviđačkih udruga, razmjenu iskustava i stvaranje novih prijateljstava koja će se nastaviti na budućim izviđačkim aktivnostima.

Provedbu izviđačkih aktivnosti podržao je Grad Velika Gorica kroz program pozitivnog razvoja i prevencije društveno neprihvatljivih ponašanja djece i mladih.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno