Povežite se s nama

Vijesti

Velikogorički spektakl dobio virtualno izdanje! Više od 100 timova, hibridi i trofeji za 3D printanje

Hrvatski umovi kreirali virtualno natjecanje Formula student koji ruši sve rekorde.

Objavljeno

na

Hrvatska ponovno radi iskorak u svijetu automobilizma i Formule Student. Za nekoliko se dana održava Virtual Formula Student Alpe Adria II. Prvo virtualno Formula Student natjecanje ponovo ruši sve rekorde! Više od 116 prijavljenih timova s šest kontinenata natjecat će se na prilagođenoj virtualnoj stazi, smještenoj u digitalnoj rekreaciji Bugatti Rimac testnog poligona na Mičevcu. Natjecanje će se održati 11. i 12. prosinca, okupljajući najbolje inženjerske talente iz cijelog svijeta u uzbudljivom, visokotehnološkom spektaklu.

“Virtual Formula Student Alpe Adria II je više od natjecanja” – izjavio je Vincenzo Bevilacqua, ambasador FSAA događaja i dodao: “To je proslava inovacija, timskog rada i globalnog Formula Student duha. Naš je cilj inspirirati timove da prihvate tehnologiju simulacije vozila kako bi poboljšali svoje dizajne i performanse vozača, dok istovremeno jačaju veze unutar ove nevjerojatne zajednice.”

Screenshot from Assetto Corsa

Hrvatsku će predstavljati pet timova koji će se natjecati protiv nekih od najboljih Formula Student vozača na svijetu. Virtualni automobili razvijeni od strane MAD Tima iz Madrida privukli su više od 4 tisuće gledatelja na YouTubeu u samo šest sati u travnju, što je pokazatelj velike zainteresiranosti za ovakav tip događaja i izvan FS zajednice.

“Cilj nam je pomicati granice i doprijeti do svakog kutka zemaljske kugle.” – izjavio je predsjednik FSAA, Tibor Kezelj. Drugo izdanje vFSAA uvodi i novi virtualni automobil s hibridnom mogućnošću, unaprijeđenu stazu, trofeje za 3D printanje i ekskluzivne intervjue s vodećim industrijskim stručnjacima.

Screenshot from Assetto Corsa

Formula Student Alpe Adria (FSAA), jedno od najbrže rastućih Formula Student natjecanja u Europi, najavljuje drugo izdanje svog virtualnog događaja. Od svog osnutka 2017. godine, FSAA okuplja studente iz cijelog svijeta kako bi razvijali i utrkivali studentske Formula automobile na pogon motora s unutarnjim izgaranjem, hibridnim ili električnim pogonom. FSAA je ove godine okupila više od 1.400 sudionika iz čak 18 zemalja, čime je potvrdila svoj status jednog od najvažnijih događaja u Formula Student svijetu. Kako bi dodatno potaknuli inovacije i ojačali FS zajednicu, u travnju 2024. godine pokrenut je vFSAA.

Ne propustite ovaj uzbudljivi virtualni spektakl! Uz samu utrku, za vrijeme događaja u programu će biti i gostovanja te razgovori s osobama iz svijeta automobilizma. Prijenos će biti uživo na YouTube kanalu FS Alpe Adria 11. i 12. prosinca 2024., a moći će se izravno pratiti na linku: https://www.youtube.com/@fsalpeadria

Kultura

Galženica Art Soiree, treći put: Tri vrste umjetnosti i publika kao dio priče…

Ovogodišnje izdanje poetsko-dramsko-glazbenog programa tematski je posvećeno poljskoj poeziji, a građani su pozvani da donesu svoje pjesme ili pročitaju nešto od postojećih…, ističu iz Štoos teatra

Objavljeno

na

Štoos teatar privodi kraju još jednu godinu te poziva na 3. Galženica Art Soiree, koji će se održati u petak, 12. prosinca, u 18:30 sati u foajeu Galerije Galženica.

– Ovogodišnje izdanje poetsko-dramsko-glazbenog programa tematski je posvećeno poljskoj poeziji, a građani su pozvani da se ohrabre, donesu svoje pjesme ili pročitaju nešto od postojećih koje smo pripremili – ističe Luka Kuzmanović ispred Štoos tetara.

– Ovim prigodnim programom Štoos teatar želi prvenstveno zahvaliti svojim sugrađanima i publici na pozornosti i podršci svim našim projektima, predstavama i drugim priredbama u godini koja istječe – dodao je Luka.

Događaj je organiziran u suradnji s Galerijom Galženica, kao i prethodne dvije godine.

– Ugodno druženje otvaramo uz stihove Asnyka, Syzmborske I Tuwimate, a nastavljamo “u revijalnom tonu” uz glazbene druge goste, te nadamo se, poetsko, prozno ili čak i glazbeno sudjelovanje publike i razgovor potom. Osim vinske, na raspolaganju nam je i kapljica dobre Soplice, tradicionalnog poljskog pića u raznim aromama – ističu iz Štoos teatra i dodaju:

– Vaši domaćini su Štoos teatar i Galerija Galženica, a poetsko-vinski moderator večeri je Luka Kuzmanović. Program je podržan od strane Zaklade Kultura Nova. Ponesite, kao i prethodnih godina, dobro raspoloženje i koji stih!

Nastavite čitati

Vijesti

Porezna ovaj vikend gasi dio sustava! Provjerite što sve neće raditi

Zbog velike nadogradnje sustava od petka do nedjelje bit će nedostupni brojni online obrasci i zahtjevi Porezne uprave.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Vojtech Okenka/pexels.com

Porezna uprava najavila je da će ovoga vikenda privremeno isključiti dio svojih elektroničkih usluga zbog radova na projektu digitalne transformacije. Nedostupnost će trajati od petka, 5. prosinca u 16 sati, do nedjelje, 7. prosinca u 7 sati, a obuhvatit će niz obrazaca i online zahtjeva koje građani i poduzetnici redovito koriste.

Iz Porezne uprave poručuju da moderniziraju svoj informacijski sustav kako bi on mogao pratiti današnje potrebe digitalnog poslovanja. Trenutna platforma, koja je godinama nadograđivana, više ne može podržati nove tehnološke zahtjeve pa su potrebni ozbiljniji zahvati, piše Poslovni.hr.

Tijekom radova građanima i poduzetnicima neće biti dostupni obrasci i zahtjevi poput IVO-DOP-a, obrasca preknjiženja, dobrovoljne prijave inozemnih primitaka, zahtjeva za izdavanje ili izmjenu porezne kartice te prijave podataka važnih za oporezivanje porezom na nekretnine. Privremeno se gase i usluge za slanje prigovora i žalbi, podnošenje zahtjeva za povrat doprinosa iznad najviše osnovice, promjenu načina oporezivanja ili pokretanje postupka zastare.

Nedostupni će biti i zahtjev za izdavanje obavijesti o iskorištenom osobnom odbitku, suglasnosti za pravila nagradne igre te prijedlozi za sklapanje upravnog ugovora ili porezne nagodbe. Pauzirat će i zaprimanje zahtjeva poslano putem sustava eNovorođenče.

No, iz Porezne uprave ističu da sustav fiskalizacije, dodjela OIB-a i dohvat podataka iz Evidencije OIB-a neće biti pogođeni radovima i nastavit će raditi bez prekida.

Nastavite čitati

Priča iz kvarta

Kad se Ziher dočepa mikrofona… ‘Najljepša jelka, najbolji ljudi i Gorica Vel’ka!’

Čovjek s tisuću talenata, duhom vječno mladi Denis Obadić Ziher, snimio je pjesmu koja je posvećena Božićnom selu na velikogoričkom Adventu, a spot funkcionira kao najbolja moguća reklama za naš grad…

Objavljeno

na

Dobar dio nas odrastao je uz kultnu “Normalnofobiju”, osebujan humoristični serijal u izvedbi Denisa Obadića zvanog Ziher i Gorana Brozovića Strehe. Vrijeme kad su si selotejpom lijepili banane za lice i pjevali “Medu i zeku”, kao i brojne druge hitove naše generacije, danas je davna prošlost. Dečki su u međuvremenu otišli u druge sfere, bave se ugostiteljstvom, poduzetništvom, ali Ziher se i dalje voli s vremena na vrijeme podružiti s mikrofonom.

Učinio je to i ovih dana, jer na svom Facebook profilu objavio je spot za pjesmu “Božićno selo”. Stvar je, kao što će i samo ime otkriti, posvećena našem nadaleko poznatom Božićnom selu, slamnatoj oazi na goričkom Adventu, omiljenom okupljalištu naših klinaca u ovim blagdanskim danima.

A izvedba je – ziherovska…

Ima tu poznatih lica, redaju se i prekrasni kadrovi našega grada, popraćeni žestokim ritmovima i likom dobrog starog Djeda Božićnjaka. Uostalom, pogledajte…

Nastavite čitati

Sport

Četiri godine bez pobjede! U Koprivnici se traži neki novi Anthony Kalik…

Nogometaši Gorice u petak od 18 sati otvaraju 16. kolo SuperSport HNL-a gostovanjem u Koprivnici, prvom gostujućom utakmicom u prvenstvu nakon 14. rujna?! A tamo je uvijek teško, sad će biti pogotovo teško…

Objavljeno

na

Objavio/la

Bila je to prohladna koprivnička večer, kao i mnoge prije i poslije nje, bilo je teško i zahtjevno, ali Gorica je tog 5. studenog 2021. pronašla svog junaka. Anthony Kalik u tim je trenucima igrao najbolji nogomet svoje karijere, a na ovom gostovanju kod Slaven Belupa zabio je oba gola u pobjedi Gorice 2-1. Nevjerojatno, ali posljednjoj pobjedi Gorice na stadionu Ivan Kušek Apaš…

Pune četiri godine i osam dolazaka na isto mjesto poslije, Gorica ponovno ide u goste Slaven Belupu. Izvrsnom Slaven Belupu, momčadi koja je bez poraza još od 28. rujna i gostovanja kod Dinama na Maksimiru, momčadi koja je Goricu prošle sezone “šamarala” kad god je stigla, ali i kod momčadi koja je doživjela poraz (2-1) u Velikoj Gorici u prvom ovosezonskom međusobnom ogledu. Bio je to početak niza od čak devet domaćih utakmica zaredom, niza koji je završio porazom od Dinama (0-2) u ponedjeljak, samo četiri dana prije novog izazova u Koprivnici.

– Dovoljno je to vremena da se osvježimo, da budemo pravi, a možda i nije loše što idemo na gostovanje. Devet utakmica zaredom doma nekako te u uljulja – kaže trener Gorice Mario Carević, svjestan snage i kvalitete prvog sljedećeg protivnika.

– Znamo da idemo na protivnika koji ima jako dobar niz, osam utakmica su bez poraza, treći su na tablici i stvarno ćemo morati biti na vrhuncu naših mogućnosti da ostvarimo pozitivan rezultat. Ali vjerujem da to možemo napraviti. Nemamo ni kartoniranih ni ozlijeđenih, svi su na raspolaganju i nadam se da će sve biti ok – ističe Carević.

Nije dobro prolazio prošle sezone s Goricom u Koprivnici, porazi su upisani i u oba prvenstvena ogleda i u onom jednom u kupu, što se samo nadovezalo na taj niz od četiri godine u kojima je Gorica dvaput remizirala i šest puta izgubila na Apašu.

– Ne gledam te nizove, isključivo smo fokusirani na svaku sljedeću utakmicu. Znamo da imaju zaista odlične pojedince, da su dobri u tranziciji, ali i u situacijama kad te opterete gore s velikim brojem igrača. Jako dobro se snalaze na malom prostoru, imaju dobre šutere sa distance i morat ćemo biti dobri u tom defenzivnom dijelu da ih nekako limitiramo ako je ikako moguće. S druge strane, uvjeren sam da ćemo i mi imati svojih situacija, da ćemo se periodično uspjeti i nametnuti – kaže trener Gorice.

Nakon odrađene suspenzije u kadar se vraća Iker Pozo, važan je to detalj u pripremi utakmice, ali morat će ovog petka svih 11 igrača, plus oni koji ulaze s klupe, biti na visokoj razini. Slaven Belupo ima spektakularnog Adriana Jagušića, ima “našeg” Josipa Mitrovića, koji je Gorici ove sezone već zabio gol, ima prekaljenog Iliju Nestorovskog… Veliki izazov, ali i velika prilika da se pobjedom dođe samo na bod do tog i takvog Slaven Belupa.

MOGUĆIH POČETNIH 11
Matijaš – Perić, Filipović, Leš, Čabraja – Pozo, Kavelj – Trontelj, Pršir, Vrzić – Čuić

Nastavite čitati

HOTNEWS

PODZEMLJE ODLAGANJA OTPADA Iz kombija izbacio građevinski otpad u vrećama – građani odmah reagirali!

Kod Gudca spriječen pokušaj ilegalnog odlaganja otpada

Objavljeno

na

Zahvaljujući brzoj reakciji građana, policije i gradskih komunalnih redara, u srijedu 4. prosinca spriječeno je nepropisno odlaganje otpada uz prometnicu Lukavec–Dubranec, kod skretanja za mjesto Gudci – javljaju iz Gradske uprave.

Policijska postaja Velika Gorica dojavu o sumnjivom događaju zaprimila je u 20:33 sati od građanina koji je uočio osobu kako iz kombi vozila istovaruje otpad uz cestu. Na mjesto događaja odmah je upućena policijska ophodnja koja je utvrdila da je riječ o mlađem muškarcu iz Zagreba, upravljaču teretnog vozila zagrebačkih registarskih oznaka.

Utvrđeno je da je iz vozila izbacio građevinski otpad u vrećama, čime je počinio prekršaj protiv propisa o zbrinjavanju otpada, za koji su propisane kazne do 2.600 eura.

Tijekom pokušaja odlaganja vozilo je zapelo u blatu, nakon čega su prolaznici reagirali, upozorili vozača i pozvali policiju. Po njihovu dolasku, počinitelj je otpad vratio natrag u vozilo.

Ovaj slučaj još jednom potvrđuje važnu ulogu savjesnih građana u očuvanju okoliša. Ilegalno odlaganje otpada predstavlja ozbiljan problem koji ugrožava prirodu, zdravlje ljudi i izgled lokalne zajednice, zbog čega su za takva djela propisane prekršajne sankcije.

Po dolasku na teren policija je fotografirala mjesto događaja i uputila službenu prijavu Komunalnom redarstvu Grada Velike Gorice, koje nastavlja postupanje u ovom slučaju.

-Komunalno redarstvo će, kao i do sada, pojačano nadzirati područja na kojima se učestalo bilježe pokušaji ilegalnog odlaganja otpada te provoditi potrebne mjere kako bi se takva praksa u potpunosti spriječila, a ujedno pozivamo građane da i dalje prijavljuju slične događaje kako bi se spriječilo neodgovorno ponašanje pojedinaca i zaštitio okoliš – stoji u pozivu velikogoričke Gradske uprave.

Nastavite čitati

Reporter 455 - 17.11.2025.

Facebook

Izdvojeno