Povežite se s nama

HOTNEWS

Velika Gorica planira rekordni proračun! Gradonačelnik Ačkar pozvao vijećnike da dignu ruku za nove projekte

Riječ je o iznosu od 163,5 milijuna eura, a u njemu su obuhvaćeni projekti poput Centra za starije, škole, vrtići, autobusni terminal…

Objavljeno

na

Gradski vijećnici Grada Velike Gorice sastat će se u srijedu na posljednjoj ovogodišnjoj, 19. sjednici Gradskog vijeća gdje će raspravljati o 15 točaka dnevnog reda, a među kojima se nalazi i najvažniji dokument grada Proračun za 2025. godinu s projekcijom za 2026. i 2027. godinu. Bit će to rekordni proračun u iznosu od 163,5 milijuna eura kojeg je uoči sjednice predstavio gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Uoči predstavljanja planiranih programa i projekata, osvrnuo se i na realizirane projekte u ovoj godini, među kojima su i dva ključna cilja ovog mandata, a to su besplatni vrtići i lokalni prijevoz. Naglasio je i kako je sve ostvareno zahvaljujući izvrsnoj suradnji s Vladom RH te kvalitetnoj pripremi i provedbi projekata za koje su povučena sredstava iz EU fondova. Dodao je kako je ovo bila godina uspješnih projekata, a pred njim i njegovim timom je još ambicioznija 2025. godina.

– Pred nama je prijedlog proračuna koji kroz projekte i programe podiže standard i kvalitetu življenja građana u Velikoj Gorici na višu razinu, posebice mladih obitelji i naših najstarijih sugrađana – naglasio je gradonačelnik Ačkar te pobrojao sedam ključnih projekata za koje je ukupno planirano 35 milijuna eura.

Riječ je o izgradnji Centra za starije osobe u vrijednosti 10 milijuna eura, zatim škole u Kurilovcu sa sportskom dvoranom u iznosu od 7 milijuna i 125 tisuća eura, dogradit će se i Osnovna škola Eugena Kumičića za što će biti izdvojeno 5 milijuna i 217 tisuća eura.

U planu je i izgradnja dva dječja vrtića, u Kolarevoj ulici u vrijednosti od oko 4,58 milijuna eura te u Pokupskoj ulici u iznosu od oko 3,57 milijuna eura. Tu je još i izgradnja novog autobusnog terminala vrijednosti 3 milijuna eura te izgradnja montažne sportske dvorane kraj Gradske sportske dvorane u Rakarskoj ulici u vrijednosti od 1,2 milijuna eura te su radovi već započeli.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Ono u što će se još ulagati u narednom periodu i za što se planira značajno povećanje sredstava je cestovna infrastruktura, kao i podizanje sigurnosti u prometu i izgradnja nogostupa. U planu je i trostruko povećanje sredstava za umirovljenike, za učeničke i studentske stipendije. Povećava se i razina socijalnih izdvajanja kao i financiranje svih gradskih zajednica od vatrogasaca, sportaša i kulture. Bit će još i značajnih izdvajanja za zelene projekte i projekte gospodarenja otpadom.

– Moram ovdje spomenuti i dva projekta koja nisu obuhvaćena gradskim proračunom jer Grad Velika Gorica nije njihov nositelj, ali za nas će biti od velikog značaja. Prvi od njih je dugoročno najvažniji projekt za naš grad i građane, a to je dnevna bolnica u Velikoj Gorici. Aktivno se radi na analizi svih relevantnih podataka i očekujemo da ćemo na proljeće imati definiran projekt bolnice. Prema dosadašnjim razgovorima dnevna bolnica u Velikoj Gorici trebala bi djelovati pod KB Dubrava. Drugi projekt je nogometni kamp HNS-a u Velikoj Gorici. Kao što je i nedavno najavio u Velikoj Gorici predsjednik HNS-a Marijan Kustić izgradnja kampa trebala bi početi u ožujku sljedeće godine – dodao je prvi čovjek grada.

Prijedlog Proračuna za 2025. godinu je četvrti i ujedno i zadnji prijedlog proračuna koji dolazi pred ovaj aktualni saziv Gradskog vijeća.

– Nadam se da ćemo nakon otvorene rasprave i razmjene stavova u dobrom duhu dosadašnjeg rada Gradskog vijeća, ovaj prijedlog proračuna usvojiti jednoglasno. Vjerujem da će svi vijećnici, bez obzira kojoj političkoj opciji pripadaju, dići ruku za nove škole i vrtiće, za Centar za starije, za izgradnju cestovne infrastrukture i prometnu sigurnost, za veće božićnice i uskrsnice umirovljenicima, veće stipendije učenicima i studentima – naglasio je gradonačelnik Ačkar te ovom prilikom zahvalio svima na suradnji i onima koji su podržavali rad vijeća, kao i oporbenim vijećnicima.

– Velika Gorica, iako veliki grad, ima jednu zavidnu razinu parlamentarne kulture. Mogli ste vidjeti u prethodnim sazivima gradskog vijeća, nije nikada bio slučaj kao sada da je više od 50 posto točaka prošlo jednoglasno. Uvažavali smo i osluškivali i njihovo djelovanje tako da pred ovaj posljednji Proračun u ovom sazivu vijeća, zahvalim svima i pozivam da u tom duhu i jedinstvu nastavimo graditi bolju Veliku Goricu – poručio je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

HOTNEWS

Božićni običaji “kak negda” – u Turopolju su Badnjak i Božić više od blagdana

U središtu običaja oduvijek su bile žene kao čuvarice doma, vjere i predaje.

Objavljeno

na

U vrijeme prije televizora… tako bismo mogli datirati današnju priču, koja svjedoči o istinskoj povezanosti u obitelji i ritualima Turopoljaca i Turopoljki u božićno vrijeme. 

Da ne bi bilo zaboravljeno, ostalo na vremenskoj crti koja blijedi kako starije stanovništvo nestaje, Etno udruga Kurilovec svojevremeno je snimila predstavu Nešto staro, nešto novo gdje je ekranizirala “Božić kak negda”, po ideji Stjepana Dianeževića i uz pomoć članova KUD-a Nova zora iz Donje Lomnice. 

Zanimljivo je prisjetiti mlađe generacije svakog Badnjaka i Božića na način kako su naši preci njegovali osjećaj blagdana, posebice jer ćemo danas teško naći kuću u kojoj žive tri generacije.

 

– Tekst je napisao Stjepan Šipušić Kazo a u tom kratkom filmu od 15 minuta snimanom 2018. godine, možete točno vidjeti običaje kak’ su nekada bili, jer smo snimili točno po sjećanjima starijih ljudi. Htjeli smo zabilježiti i pokazati bogatu tradiciju, odnosno božićne običaje u Turopolju i Velikoj Gorici kroz tri generacije koje se za Božić okupljaju u svom domu. Svak’ radi svoje, ali se točno znalo što rade djeda i baka, mama i tata, a što djeca koja su non-stop za kompjuterom i mobitelom, i onda tu dolazi do malih razmirica i neslaganja – prisjetila se predsjednica udruge Snježana Dianežević. 

Blagdani su bili jedan sveti trenutak zajedništva, pamćenja i zahvalnosti. U središtu tih običaja od uvijek bile žene – čuvarice doma, vjere i predaje.

Njihove su ruke sijale pšenicu na svetu Luciju, pripremale su badnjačku večeru, prostirale slamu, palile svijeću oko koje se obitelj okupljala u tišini, molitvi i miru. 

-U takvim trenucima se rađala i božićna pjesma, tiha, ali snažna. Pjevalo se u kući, na putu prema polnoćki i nakon nje, kao iskrena radost zbog samog rođenja Spasitelja. Tom pjesmom se prenosila vjera, ljubav i identitet našeg kraja iz generacije u generaciju – ispričala je Snježana i podsjetila kako ta tradicija i dalje živi. 

-Tu bogatu baštinu s ponosom nastavljamo kroz naše KUD-ove i etno udruge. Tako KUD Nova Zora, čija sam ja članica, ali i naša brojna društva, čuvaju tu turopoljsku riječ, pjesmu i nošnju, i ne samo kao uspomenu, nego kao živu tradiciju – dodala je.  

Iako se vremena mijenjaju, uvijek ostaje ista nit vodilja. Zajedništvo u ritualima, koji nagovješćuju Božić. 

-Nekad se umjesto modernog bora kitila jednostavna grana bora ili borovica, koju su otec i najstariji sin išli birati u šumu i donijeli su doma. Tada se ona kitila orasima, lješnjacima, žirom ili bombonima u šarenom papiru koje su pripremali djeca i žene, a kasnije su se ukrasi razvili u današnji tradicionalni bor. Zatim su dodavali jabuke božićnice koje su bile pod borom, u takozvanoj grovači, kaže Snježana.

Ono po čemu je još Badnjak bio poseban je i – slamica.  Unosila se na Badnjak u kuću i to je bio zadatak najčešće najstarijeg muškarca u obitelji, uz pratnju najčešće muškog djeteta koje je nosilo badnje svjetlo, odnosno lampaš. Oni ulaze u kuću simbolizirajući štalicu u kojoj se rodio Isus. Slama se rasprostrla ispod stola i pokraj stola i djeca su se tu igrala, skakala, ležali su na slamici i najljepši osjećaj je bio taj da je obitelj na okupu.  

-Za razliku od današnjeg posvećivanja velike pažnje u biranju skupih poklona, prije uopće nije bilo poklona pod borom, jer je najveći dar bila jabuka božićnica, Danas  je to sve materijalizirano i izgubilo je onu svoju pravu čar Božića – podsjeća naša čuvarica tradicije i običaja, a moramo se složiti s njom. Prije je ta jednostavnost i duboko proživljavanje Božića budilo u svim članovima obitelji osjećaj povezanosti i uzajamnu ljubav. 

-Moramo zato prenositi našoj djeci tu našu bogatu tradiciju, našu baštinu, da znaju kako se to nekada radilo i da je Božić doista vrijeme okupljanja, zajedništva i mira u kući, u domu i u jednoj obitelji. Zato mi je drago što mogu i ovom prilikom podsjetiti čitatelje da su u Turopolju Badnjak i Božić više od blagdana – poručila je Snježana. 

(FOTO: Etno udruga Kurilovec)

Nastavite čitati

HOTNEWS

VIDEO Božji dolazak k nama: Božićna poruka i blagoslov župnika Ivana Norberta Kopriveca

Objavljeno

na

Slavimo Kristov dolazak na svijet!

Trenutak neraskidive povezanosti neba i zemlje, neka nas ispuni zahvalnošću i mirom, neka nam bude podsjetnik da je maleno dijete u jaslama donijelo čistu ljubav među ljude.

Pogledajte i poslušajte riječ Božju župnika Crkve Navještenja Blažene Djevice Marije Ivana Norberta Kopriveca:

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Ulica Matice Hrvatske puštena u promet

U rekonstrukciju 200 metara prometnice uloženo je gotovo 550 tisuća eura.

Objavljeno

na

Radovi na Ulici Matice hrvatske u Velikoj Gorici su završeni!

Dio prometnice od križanja s Kolarevom i Kurilovečkom prošao je komplatnu rekonstrukciju – komunalne infrastrukture, kolnika i pješačko-biciklističke staze, a uloženo je gotovo 550 tisuća eura.

FOTO:Mile Šola

Nakon zatvaranja u rujnu, promet je preusmjeravan obilaznim pravcima, tako da od danas stanovnici ovog dijela Velike Gorice mogu odahnuti, i zbog završetka radova i zbog protočnosti prometa.

FOTO: Mile Šola

Također, linije javnog prijevoza vraćaju se na standardne rute.

FOTO galerija:

Nastavite čitati

HOTNEWS

Megablast potvrdio svjetsku klasu: Goričanke su svjetske šampionke!

“Jedan od najljepših trenutaka s natjecanja bio je onaj kad su dvoranom odjekivali taktovi hrvatske himne…”

Objavljeno

na

Djevojke iz Plesnog kluba Megablast iz Budimpešte, sa World championship stage dance 2025, donijele su zlato u Veliku Goricu.

Glavni grad Mađarske bio je domaćin Svjetskog prvenstva u show danceu na kojem su velikogoričke plesačice iz Megablasta u velikoj formaciji bile najbolje od svih natjecatelja i zasluženo nose titulu svjetskih prvakinja! 

No, ovo nije jedini uspjeh – mala formacija i solistica Sara Vukadin osvojile su broncu.  

-Jedan od najljepših trenutaka s natjecanja bio je onaj kad su dvoranom odjekivali taktovi hrvatske himne, što nas je podsjetilo da se svaki trening, odricanje i trud isplatio – komentirao je doživljaj s proglašenja rezultata Gordan Križaj, predsjednik kluba. 

Megablast je još jednom potvrdio svjetsku klasu i jedan je od najboljih promotora Velike Gorice diljem svijeta. Čestitamo!

Nastavite čitati

HOTNEWS

Od petka nova benzinska u gradu!

KTC otvara novu benzinsku postaju u Velikoj Gorici na adresi Avenija pape Ivana Pavla II

Objavljeno

na

U Veliku Goricu je stigla četvrta benzinska postaja na području grada, na adresi Avenija pape Ivana Pavla II broj 20.

Novo mjesto za tankiranje goriva Velikogoričani će imati od 19. prosinca, kada je Trgovački lanac KTC najavio svečano otvorenje svoje 18. benzinske crpke u Hrvatskoj.

Dodajmo, kako u grad dolazi i potpuno novi KTC trgovački centar početkom 2026. godine, u čijem će  sastavu, osim benzinske postaje, biti i supermarket, poljoljekarna i restoran.

Podsjetimo, KTC je u Velikoj Gorici prisutan već 11 godina, no samo kroz ponudu manjeg supermarketa, dok će uskoro dosadašnjim i budućim kupcima omogućiti širi asortiman proizvoda i usluga na jednome mjestu.

U Hrvatskoj posluje od 1992. godine, a danas broji više od 1.750 zaposlenika. Lani je ostvario promet 342,3 milijuna eura s očekivanim dosegom u ovoj godini od  gotovo 364 milijuna eura, a prisutan je 27 gradova u 13 županija.

Također, KTC aktivno sudjeluje i u sportu kroz KTC Rukometni klub i KTC Karate klub te je aktivan kroz različite društveno odgovorne projekte.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno