Povežite se s nama

Vijesti

Velika Gorica kao primjer uspješnog gospodarenja otpadom u Hrvatskoj

Grad je u suradnji s udrugom Zelena akcija, pristupio međunarodnoj strategiji “Zero Waste”, s ciljem povećanja stope odvojenog prikupljanja otpada na 65 % te smanjenja količine proizvedenog miješanog komunalnog otpada na 100 kg po stanovniku.

Objavljeno

na

Grad Velika Gorica i komunalno poduzeće VG Čistoća d.o.o. posljednjih godina ostvaruju zapažene rezultate u području održivog gospodarenja otpadom, pozicionirajući se kao primjer dobre prakse u Hrvatskoj.

Kroz niz projekata, edukativnih inicijativa i infrastrukturnih ulaganja, grad i njegovo komunalno društvo sustavno unaprjeđuju ekološke standarde i kvalitetu života svojih građana.

Uvođenje naprednog sustava gospodarenja otpadom

VG Čistoća je, u suradnji s Gradom, implementirala novi sustav gospodarenja otpadom koji je rezultirao povećanjem stope odvojenog prikupljanja otpada na 42 %, što je jedan od boljih rezultata u Hrvatskoj. Ovaj uspjeh pripisuje se učinkovitom odvajanju otpada kod korisnika, na kućnom pragu, kao i korištenju reciklažnih dvorišta Mraclinska Dubrava i Velika Gorica te mobilnih reciklažnih dvorišta. Sustav se kontinuirano prilagođava potrebama korisnika, uz poštivanje nacionalnih i europskih propisa, a postignuti rezultati pokazuju da su velikogorički građani već dostigli visok stupanj ekološke svijesti.

Reciklažno dvorište Velika Gorica nedavno je preseljeno u novoizgrađenu građevinu u Ulici Franje Boška Kirinčića i opremljeno sustavom ulaska s pomoću bar koda s uplatnice, čime se osigurava individualizirani pristup korisnicima i sprječava neovlašteni ulazak.

VG Čistoća također upravlja reciklažnim dvorištem u Općini Orle, kao i mobilnim jedinicama u vlasništvu Općine Kravarsko i Općine Pokupsko, proširujući tako dostupnost svojih usluga.

Ključna ulaganja u opremu i infrastrukturu

U suradnji s Gradom Velikom Goricom, uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša, VG Čistoća je 2023. godine nabavila novu električnu čistilicu, strojeve za drobljenje glomaznog i građevnog otpada, a 2024. i opremu za sortiranje otpada te tri nova vozila za sakupljanje komunalnog otpada.

Izrađena je tehnička dokumentacija za izgradnju reciklažnog dvorišta za građevni otpad, male sortirnice ambalažnog otpada i Centra za ponovnu upotrebu, što bi se sve trebalo izgraditi u narednom razdoblju kako bi se omogućilo postizanje svih zadanih ciljeva gospodarenja otpadom.

Podrška građanima i dodatne usluge

Od 2021. godine do danas, VG Čistoća je korisnicima podijelila gotovo 30.000 novih spremnika za otpad, omogućujući i besplatnu zamjenu dotrajalih spremnika. Korisnicima su dostupne i dodatne vrećice za reciklabilni otpad, mobilno reciklažno dvorište koje se postavlja jednom godišnje u svakom od 52 velikogorička naselja, besplatne biorazgradive vrećice i kantice za odvojeno sakupljanje biootpada u stambenim zgradama te besplatan odvoz i zbrinjavanje azbestnog otpada uklonjenog s krovova korisnika na području Grada Velike Gorice. Svaki korisnik također ima pravo na jedan godišnji besplatni odvoz glomaznog otpada.

Prepoznajući važnost edukacije, VG Čistoća je provela niz aktivnosti u školama i vrtićima, a surađivala je s Veleučilištem Velika Gorica. Nabavljeni su i podijeljeni različiti edukativni materijali, a u stambenim zgradama postavljene su informativne ploče “Otpadologija”. Uz to, građanima je odnedavno dostupna mobilna aplikacija “VG Čistoća”, kao i mogućnost plaćanja računa putem aplikacije „KEKS Pay“, a VG Čistoća se javnosti dodatno otvorila kreiranjem službenih stranica na društvenim mrežama Facebook i Instagram.

U sklopu projekta CITIES FOOD2030, sufinanciranog iz programa Obzor2020 Europske unije, Grad Velika Gorica, VG Čistoća i Razvojna agencija VE-GO-RA organizirali su radionicu za poduzetnike na temu gospodarenja otpadom od hrane, s ciljem educiranja o najboljim praksama za smanjenje otpada, recikliranje i ponovnu uporabu. Slične aktivnosti planiraju se i u narednom razdoblju.

Postavljeni novi ambiciozni ciljevi kroz Zero Waste strategiju

Grad Velika Gorica je, u suradnji s udrugom Zelena akcija, pristupio međunarodnoj strategiji “Zero Waste”, s ciljem povećanja stope odvojenog prikupljanja otpada na 65 % te smanjenja količine proizvedenog miješanog komunalnog otpada na 100 kg po stanovniku. Formirat će se Savjet za gospodarenje otpadom koji će u suradnji s gradskom upravom i korisnicima razvijati preporuke za daljnji napredak u održivom gospodarenju otpadom.

Provedbom navedenih projekata i budućim ulaganjima, VG Čistoća i Grad Velika Gorica potvrđuju svoju predanost zaštiti okoliša i poboljšanju kvalitete života građana. Održivo gospodarenje otpadom zahtijeva zajednički trud svih uključenih strana, stoga je važno nastaviti dijalog i suradnju s ciljem stvaranja zelene i održive budućnosti.

Hvala što odvajate otpad! – poručuje VG Čistoća.

Vijesti

Klokan Sport kreće početkom rujna! Upisi u tijeku

Treninzi ponovno kreću početkom rujna, a održavaju se na Gradskim bazenima.

Objavljeno

na

Objavio/la

Početkom rujna u Velikoj Gorici nastavlja s radom Univerzalna sportska škola Klokan Sport, namijenjena djeci u dobi od 2,5 do 6,5 godina. Program je podijeljen u dvije skupine, Klokanići (2,5 – 4 godine) i Klokani sportaši (4 – 6,5 godina), a treninzi će se održavati u dvorani na Gradskim bazenima. Upisi su već otvoreni, a prijave se primaju putem e-maila.

Djeca kroz ovaj program razvijaju osnovne motoričke pokrete i biotička znanja poput trčanja, penjanja, puzanja, skakanja ili vježbi s loptom. Uz to, upoznaju se i s elementima gimnastike, atletike, loptačkih sportova (nogomet, rukomet, tenis), a u jednom dijelu programa i s osnovama borilačkih vještina poput hrvanja i juda. Poseban naglasak stavljen je na poticanje koordinacije, snage, brzine, ravnoteže i izdržljivosti, sposobnosti koje se najbolje razvijaju upravo u ovoj dobi.

Za najmlađe polaznike, “Klokaniće”, treninzi se održavaju ponedjeljkom i srijedom u 16:30 sati te utorkom i četvrtkom u 17:00 sati. Svaki trening traje 35 minuta. Starija skupina, “Klokani sportaši”, trenira ponedjeljkom i srijedom u 17:15 sati te utorkom i četvrtkom u 17:45 sati, a treninzi traju 45 minuta.

Roditelji djecu mogu prijaviti slanjem podataka (ime, prezime, datum rođenja i željeni program) na e-mail adresu [email protected] . Termini i dodatne informacije dostupni su na društvenim mrežama škole i na službenoj web stranici.

Nastavite čitati

Sport

Vodili 2-0 i dominirali u Vinkovcima, pa spašavali živu glavu i – promašivali?!

Nogometaši Gorice odigrali su 2-2 na gostovanju kod Vukovara, u utakmici u kojoj su imali dva pogotka prednost i, činilo se, sve u svojim rukama. Na kraju mogu biti sretni i s ovim jednim bodom…

Objavljeno

na

Objavio/la

Blago rečeno, najblaže moguće zapravo, Gorica je u Vinkovcima protiv Vukovara odigrala neobičnu utakmicu. Možda bi točnije bilo reći da je sve ono što se događalo na stadionu Cibalije gotovo bizarno, ali zadržimo se ipak na neobičnom… Bila je to utakmica koja je u jednom trenutku izgledala kao totalna “laganica”, kao da je pitanje jedino koliko će uvjerljiva biti nova pobjeda Gorice, da bi na kraju Goričani kući otišli s bodom, što je još i super ishod kako je moglo biti.

Ohrabreni dobrom partijom protiv Lokomotive šest dana ranije, naši su nogometaši u utakmicu ušli s identičnim sastavom kao protiv “lokosa”, ali i s punom koncentracijom. Lopta je išla tečno, dodavanja su često bila progresivna, direktna, točna, a prilike su se nizale. I propuštale, sve do one u 18. minuti, kad je nakon Pavičićeva dodavanja 18-godišnji Luka Vrzić izbio sam pred golmana Vukovara i kroz njegove noge poslao loptu u mrežu. Više nego zasluženo vodstvo i prvi gol mladog Vrzića u HNL-u bio je samo najava onoga što je slijedilo.

A slijedio je nastavak dominacije. Vukovar je u tim trenucima izgledao kao slučajni prvoligaš, a velike zasluge za to imali su jako dobri igrači Gorice. Lopta je i dalje išla tečno, šanse su se i dalje stvarale, a jedna od njih iskorištena je u 36. minuti. Razigrani Španjolac Iker Pozo napravio je ogroman dio posla, započeo je tu akciju, a na kraju i asistirao kao na pladnju za Filipa Čuića. Napadač Gorice samo se naklonio i glavom zatresao mrežu Vukovara za čistih 2-0.

Izgledalo je kao da tu ni blizu nije kraj, da će Gorica možda već do poluvremena potpuno riješiti utakmicu, otići na nedostižnu prednost, ali ne ni u životu ni u nogometu često ne ide sve po idealnom scenariju. Iz ovog ili onog razloga.

– Dominirali smo u tih prvih 40 minuta, sve kontrolirali, imali 2-0, oni nam praktički nisu prešli centar. A onda smo od 40. do 45. minute pet puta odigravali petom, bilo je tu i malo podcjenjivanja, ušli smo u nekakvu atrakciju, a kad je tako, nogomet te kazni – rekao je trener Gorice Mario Carević, misleći na situaciju iz 43. minute.

Do tog trenutka Vukovar nije imao niti jedan jedini udarac, bio je potpuno bezopasan, no tad je Vukovar dobio slobodnjak na 20-ak metara. Vukovarski Kolumbijac Robin Gonzalez namjestio je loptu, uzeo zalet i naciljao u same rašlje. Golman Davor Matijaš samo je pogledom pratio kako lopta ulazi u gol iz prvog pokušaja, što je Vukovarce ekspresno vratilo u utakmicu.

Uz onu jednu iz završnice prvog dijela, trener domaćina Gordon Schildenfeld na početku nastavka napravio je još tri zamjene, a to mu se isplatilo odmah. Točnije, već u 47. minuti. Obrana Gorice bila je traljava, neodlučna, konfuzna, a to je iskoristio još jedan Kolumbijac u domaćin redovima, David Mejia. Pogodio je iz blizine i zabio drugi vukovarski gol iz drugog udarca na utakmici.

A onda je domaćin krenuo… Sad su se prilike nizale pred goričkim golom, u jednoj od njih Goricu je spasio golman Matijaš, svojom prvom obranom na utakmici, i gosti iz Turopolja opasno su visili u tom razdoblju utakmice. Carević je reagirao uvođenjem Ercega i Fiolića u 73. minuti, a to je donijelo i neke pomake u igri Gorice. U “run&gun” nogometu prilike su se nizale na obje strane, pri čemu su Carevićevi igrači promašivali i nemoguće, a jedan pokušaj Čuića odsjeo je i na prečki.

Konfuzna je bila i sama završnica, kako na terenu, tako i na klupi, jer Carević je u sudačkoj nadoknadi pripremio preostale dvije izmjene, pa od njih ipak odustao, da bi sve završilo Vrzićevim promašajem zicera u posljednjim sekundama nadoknade. I na kraju – svakome po bod. S kojim potpuno zadovoljni nisu ni jedni ni drugi.

– A ne znam što reći… Prvih 40 minuta bilo je stvarno odlično, potpuno smo dominirali, što nas je možda podsvjesno i uljuljalo, možda smo pomislili da smo predobri. Ne smije nam se događati da u situacijama kad moraš biti jednostavan i konkretan uđeš u neke atrakcije, jer to nogomet vrati vrlo brzo, kao što je nama vratio. Mogli smo u svemu ovome i zabiti, doći do te pobjede, ali dobro je na kraju da ovakvu utakmicu ne izgubiš, koliko god to glupo zvučalo nakon 2-0 i odličnog prvog poluvremena. Nakon svega, moramo biti zadovoljni bodom – kazao je trener Gorice.

I tako nekako i ispada, iako je činjenica da je propuštena velika prilika da se povežu dvije pobjede, da se još malo nabilda samopouzdanje i podeblja bodovni konto. Ovako, Gorica ide dalje s pet bodova iz prva četiri gostovanja. Puno teže bit će doći do sva tri boda u sljedećem kolu u Puli kod Istre, a još teže u onom sljedećem, u Maksimiru protiv Dinama. Nakon toga bi se, bude li sve po planu s novim travnjakom, Gorica konačno trebala vratiti kući, ali o tom potom…

Nastavite čitati

Vijesti

Policija kreće u noćne akcije! Pojačane kontrole vozača od petka

Vozače očekuju kontrole alkohola, droga, brzine i korištenja mobitela.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: PUZ

Policijska postaja Velika Gorica najavila je kako će od petka 22. do ponedjeljka 25. kolovoza 2025. godine provoditi akciju “Pojačani nadzor vozila i vozača”. Kontrole će se odvijati tijekom noćnih sati, od 22:00 do 6:00 ujutro, na području grada i okolnih mjesta.

Akcija se provodi prema planu Policijske uprave zagrebačke, a fokus će biti na lokacijama koje statistički bilježe najveći broj prometnih nesreća.

Policija će kontrolirati vozače s naglaskom na vožnju pod utjecajem alkohola i droga, prekoračenje brzine, nekorištenje sigurnosnog pojasa te korištenje mobitela tijekom vožnje. Upravo ti prekršaji, navode iz policije, najčešće dovode do nesreća s teškim posljedicama.

Velikogorička policija apelira na sve vozače da poštuju prometne propise i tako smanje rizik od nesreća.

Nastavite čitati

Vijesti

Općina Orle spremna za Bartolovo! Biciklima i pješice uz Savu

U nedjelju 24. kolovoza mještane i goste očekuje sportsko-rekreativni program uz Savu, besplatan ručak i glazba do večeri.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Philipp M/pexels.com

Općina Orle ove nedjelje, 24. kolovoza, obilježava 30 godina postojanja i blagdan svog zaštitnika svetog Bartola Bartolovskom biciklijadom i pješačenjem pod geslom “Biciklima i pješice uz rijeku Savu”, o čemu smo pisali ovdje.

Okupljanje je u 10 sati ispred zgrade Općine, a sudionici mogu birati između četiri biciklističke i jedne pješačke rute. Najkraća, obiteljska staza duga je 12 kilometara i uključuje posjet Konjičkom centru Miklin i povratak skelom iz Oborova, dok će najzahtjevnija sportska ruta od 47 kilometara testirati izdržljivost iskusnih biciklista.

Kotizacija iznosi 10 eura za odrasle i 5 eura za djecu, a broj mjesta je ograničen. Osigurani su besplatan ručak, majice za sudionike i cjelodnevni zabavni program uz DJ-a, igre za djecu i smotru KUD-ova. Prijave se zaprimaju online putem obrasca.

Nastavite čitati

Vijesti

Još samo nekoliko mjesta slobodno za besplatnu radionicu i igraonicu Plesnog kluba Barbara

Tko se prvi javi, njegovo je.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Plesni klub Barbara/FB

U besplatnoj radionici i igraonici s kupanjem, koju od 25. do 29. kolovoza organizira Plesni klub Barbara, ostalo je još svega nekoliko slobodnih mjesta. Program je namijenjen djeci od 7 do 12 godina iz Velike Gorice i okolnih mjesta, a jedini uvjet za sudjelovanje je da znaju plivati. Više detalja o radionici možete pronaći ovdje.

Prijave se primaju putem e-maila [email protected] , na broj 098 414 548 ili preko društvenih mreža Kluba.

Organizatori naglašavaju da je broj mjesta ograničen i da će se popuniti prema redoslijedu prijava, tko se prvi javi, njegovo je.

Nastavite čitati

Reporter 451 - 31.07.2025.

Facebook

Izdvojeno