Povežite se s nama

HOTNEWS

Velika Gorica i okolica bez struje, dimi se iz trafostanice u Novom Čiču

Objavljeno

na

Danas nešto iza 11:30 sati nestalo je struje kako u samoj Velikoj Gorici tako i u okolnim naseljima.

Prekid je trajao 10 minuta u centru grada, no ponovno je nestala.

O kakvom se točno kvaru radi, još uvijek nismo uspjeli dobiti informacije jer si telefoni goričke Elektre zauzeti.

Iz JVP Velika Gorica doznajemo kako su dobili dojavu da se dimi iz trafostanice u Novom Čiču.

HOTNEWS

FOTO Struja se vratila u grad, iz policije se oglasili o uzroku požara

Objavljeno

na

Struja se vratila u grad, a dobre su vijesti i da se polako vraća i u velikogorička okolna naselja.  Naime, nešto iza 11:30 cijela Velika Gorica, okolna naselja, ali i susjedne općine Orle, Pokupsko, Kravarsko i Lučelnica u Pisarovini ostali su bez struje zbog požara koji je izbio u trafostanici u Novom Čiču. Riječ je o 110 kilovoltnoj trafostanici koja napaja sve vodove u našoj okolici.

Na teren su brzo izašli vatrogasci iz Javne vatrogasne postrojbe Velika Gorica i policija, kao i djelatnici terenske službe goričke Elektre.

Iz Policijske uprave zagrebačke istaknuli su kako je nevjerojatnije izbio požar naponskih ćelija na trafostanici.

Električna energija u grad se počela vraćati iza 13 sati.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Medicinski centar Gorica nudi besplatnu mamografiju i ultrazvuk dojki, požurite s prijavom

Nude 10 besplatnih mamografija, 10 pregleda ultrazvuka dojki, a cijeli mjesec je aktualan i popust od 10 % na magnetsku rezonanciju dojki.

Objavljeno

na

Budući da nas mjesec listopad podsjeća na važnost redovitih pregleda dojki kod žena, Medicinski centar Gorica odlučio se za vrlo korisnu akciju. Pozivaju zainteresirane žene da se prijave za 10 besplatnih mamografija, 10 pregleda ultrazvuka dojki, a cijeli mjesec je aktualan i popust od 10 % na magnetsku rezonanciju dojki.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, rak dojke obuhvaća četvrtinu svih novooboljelih žena u Hrvatskoj. Iako se najčešće dijagnosticira kod žena starijih od 50 godina, može se pojaviti i kod mlađih. Redoviti ultrazvučni pregled, mamografija, magnetska rezonancija te samopregled dojki važni su za rano otkrivanje ove bolesti kada su šanse za izlječenje izuzetno visoke. No, koliko zapravo znamo o svemu tome?

Mamografija za žene iznad 40. godine života

Mamografija je rendgenska pretraga dojki koja omogućava rano otkrivanje promjena u tkivu dojke, a preporučuje se ženama u dobi iznad 40. godine.

Ultrazvuk dojki sigurna je i neinvazivna metoda prikladna za sve dobne skupine, dok se magnetska rezonancija dojki koristi kod sumnji na dublje promjene u tkivu dojki i kod žena s gustim tkivom, a omogućava detaljniji prikaz nego mamografija ili ultrazvuk.

Odluku koji pregled vam treba svakako vam može dati i specijalist radiologije, poput naše sugovornice iz Medicinskog centra Gorica, Meje Leder, dr. med.

„Prije svakog djela, treba postojati svijest da nešto trebamo učiniti. I upravo zato ovom našom akcijom, ali i blogovima na našem webu, želimo ženama usmjeriti pažnju na njihovo zdravlje. U mjesecu listopadu usmjeravamo pažnju na zdravlje dojki, jer redoviti pregledi dojki izrazito su važni u smislu pravodobnog otkrivanja raka dojke i uspješnog izlječenja.

Kao žena i majka, razumijem da žene imaju određen oprez kad je u pitanju mamografski pregled, jer imaju strah od ‘zračenja’. Sve žene mlađe od 40 godina, koje nemaju neke posebne indikacije, niti ne trebaju razmišljati o mamografiji, već se trebaju odlučiti za redoviti ultrazvuk dojki i to jednom godišnje. Isto tako, često se zanemaruje samopregled dojki, a upravo se oko 80 posto kvržica u dojkama upravo tako otkrije.

Samopregled dojki se treba raditi već od spolne zrelosti, a svakako nakon 25. godine života. Kako bismo bile što bolje upoznate sa samom građom dojki, i što ranije otkrile ikakve sumnjive promjene, preporuča se raditi ga barem jednom mjesečno. Najbolje je obaviti ga tjedan ili dva nakon početka mjesečnice, a ako nema više mjesečnicu najbolje je odrediti jedan dan u mjesecu kada će to učiniti.“, rekla nam je dr. Leder.

Treba li čekati 50 godinu za mamografiju?

– U razvijenim zemljama, uključujući Hrvatsku, organizirani su programi probira, tzv. screening, u kojima se ženama između 40 i 70 godina preporučuje mamografsko snimanje svake dvije godine. U okviru programa probira na mamografski pregled u Hrvatskoj pozivaju se žene u dobi 50 do 69 godina. No, osobno ne bih savjetovala da čekate 50.  godinu života za prvu mamografiju. Kad ispušete svojih 40 svjećica na torti, puno toga se mijenja. To je jedna vrlo važna dob za žene, i to u pozitivnom smislu, vjerujete mi! Postajemo puno samopouzdanije i obraćamo ponovno pažnju na sebe i svoje potrebe. Zato pozivam svaku ženu stariju od 40 godina koja nije još napravila svoj prvi mamografski pregled, da to svakako učini – ističe dr. Leder. 

Upravo zato i nude 10 besplatnih mamografskih pregleda u sklopu svoje akcije kako bi dali svoj doprinos ženskom zdravlju.

– Svake druge godine bi trebalo raditi mamografiju. Za naše pacijentice, mi sve čuvamo u bazi podataka i vodimo kvalitetnu evidenciju svih nalaza. Pogotovo ako imate karcinom dojke u obitelji, nemojte čekati 50. godinu života – naglasila je dr. Leder.

Radimo li redovito ultrazvuk, zašto trebamo i mamografiju, zar ne bi ultrazvuk dojki pokazao ako nešto nije u redu?

„U vašem pitanju je odgovor! Važno je spoznati kako su ultrazvuk i mamografija dvije različite metode koje se međusobno nadopunjuju. Ponekad nešto vidimo upravo pomoću ultrazvuka, a ponekad nam za to trebaju mamograf ili magnetska rezonancija. U našem centru, prilikom godišnjeg ultrazvuka dojki, uvijek se dogovorimo kada je vrijeme za sljedeći ultrazvuk ili mamografiju.”

Listopadska akcija

U mjesecu listopadu Medicinski centar Gorica nudi:

Kako se prijaviti, saznajte na njihovoj web stranici u rubrici akcije, točnije klikom na ovaj link.

– Nadamo se da smo vas barem malo potaknuli da ovaj mjesec usmjerite pažnju na zdravlje svojih dojki i naručite se za pregled. Potaknite i svoje drage prijateljice, majke, sestre, kćeri, jer ponekad i mali poticaj može učiniti puno – poručili su iz Medicinskog centra Gorica.

Nastavite čitati

Crna kronika

U prevrtanju traktora u pokupskoj Opatiji stradao 68-godišnjak

Teško je ozlijeđen.

Objavljeno

na

Na pokupskom području jučer se dogodila nesreća u kojoj je prilikom prevrtanja traktora stradao 68-godišnjak.

Prema izvješću Policijske uprave zagrebačke nesreća se dogodila oko 14 sati u šumi u Opatiji. Naime, 68-godišnjak je upravljao traktorom marke IMT bez registracijskih oznaka kojom prilikom je došlo do prevrtanja traktora uslijed čega je vozač teško ozlijeđen. Liječnička pomoć mu je pružena u Kliničkom bolničkom centru Zagreb.

 Foto ilustracija: Pexels/Adrienne Andersen

Nastavite čitati

HOTNEWS

Frizerka Milena šiša Goričane dugih 47 godina, i ne misli stati…

Otvorila je frizerski salon sa 19 godina, a gotovo pet desetljeća poslije i dalje na istom mjestu, na usluzi je brojnim mušterijama…

Objavljeno

na

Objavio/la

Proslaviti 47 obljetnicu rada nije mala stvar, čime god se bavili u životu. Međutim, sa svojih 69 godina na leđima i gotovo pet desetljeća rada u nogama, škarama i češljem u rukama naša sugrađanka Milena Komušar ne planira stati. Upravo je ovih dana, u svom salonu na adresi Slavka Kolara 10, u društvu nekolicine prijatelja i klijenata proslavila ovaj lijepi i veliki jubilej. Milena, najstarija frizerka u gradu, otkrila nam je kako je zapravo od malena znala što želi biti kada odraste.

– Ja sam stalno sebi radila frizure i već sam u četvrtom razredu osnovne škole, rekla da budem frizerka. Nakon završene frizerske škole, sa 17 godina počela sam raditi. Prvo sam bila u najmu u Kolodvorskoj ulici, a nakon dvije godine otvorila sam salon ovdje gdje sam i dan danas – govori nam Milena te dodaje kako je u svom dosadašnjem radnom vijeku doživjela brojne uspone i padove.

– Doživjela sam zaista svega. Do 1996. godine bilo je jako dobro, a onda nakon rata promet je počeo padati. Ponovno je s vremenom situacija na tržištu bila bolja i danas se ne mogu požaliti – dodaje.

Milena je od 2003. godine jedina radnica u salonu. Sve radi sama i to od 7 do 19 sati. Mnogi frizeri i frizerke mogu samo zavidjeti i diviti se ovoj neumornoj, još uvijek u punoj radnoj snazi strukovnoj kolegici koja brine o frizurama mnogih Velikogoričana.

No, da bi cijela ova priča bila još zanimljivija. Milena nije jedina frizerka u obitelji. Bio je to i njezin bivši pokojni suprug, a njihovim stopama krenuo je i sin Branko, koji je na kraju oženio Gordanu, pogađate, fizerka, i dobio sina pred kojim je također frizerska karijera.

– Sin je jedno vrijeme radio ovdje u salonu, no kada se oženio on i snaha otvorili su svoj salon. Često mu znam reći kako u pokretima dok šiša nalikuje na oca, ali samo on to ne primjećuje. Kada znam doći u salon i gledam kako radi frizuru, vidim da radi baš kao što je to radio njegov tata. A i zafrkava se s mušterijama i tu je šaljivu crtu povukao na njega – ističe Milena te dodaje kako se kod kuće, ipak o poslu, ne priča.

– Nitko ništa nikoga ne pita. Ja ne pitam njih, niti oni pitaju mene. Niti koliko ima posla niti koliko tko zaradi. Kod nas nema toga – govori nam Milena.

Milena i unuk.

Prepoznatljivost u moru frizerskih salona u našem gradu, kako ističe, stekla je svojim trudom i radom. Ljudi prepoznaju kvalitetu njezina rad. Svakodnevno, ističe, ima i do 30 klijenata.

– Otkada smo doselili u Veliku Goricu, još davne 1975. godine moji su roditelji bili ovdje vjerni klijenti što znači da su bili zadovoljni uslugom. I ja sam se nekada šišao ovdje. Mogu reći da je Milena dio ovog grada i dio tradicije. Trudi se i radi i mislim da niti jedan klijent odavde nije izašao nezadovoljan – rekao nam je Laki koji je došao čestitati svojoj sugrađanki na dugogodišnjem uspjehu.

Sjeća se glavna akterica naše priče kako je nekada bilo iznimno puno posla.

– Nekada nije bilo frizerskih salona u okolnim selima, a u gradu ih je bilo svega nekoliko. Posla je bilo toliko da niti devetero ljudi koliko ih je tada radilo, nije stiglo sve odraditi – prisjeća se Milena koja je skromna kada ju pitamo koja je njena tajna ovako duge tradicije.

– Nema ništa posebno, samo rad i dobar odnos s klijentima – naglašava.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr – Milena i kolegica Štefa Kos

Ponosna na svoju dugogodišnju strukovnu kolegicu je i frizerka Štefa.

– Znamo se i družimo još od davne 1973. godine, ali ja sam sada u mirovini, a ona još radi. Bila su to lijepa vremena kada su se gorički frizeri međusobno više družili. Držali smo čak i posebne satove za učenike i to je sve bilo dobrovoljno. Svaki frizer je ‘dežurao’ na tjednoj bazi, a učenici bi nam dodatno dolazili na obuku. Ponosna sam jako na svoju kolegicu i prijateljicu. Drago mi je da je uspjela tolike godine, jer gotovo pet desetljeća rada u nogama, treba to izdržati. Mogu joj poželjeti, prije svega da bude zdrava te da još ovako nastavi dalje – kazala nam je Štefa.

Iako joj je po godinama i stažu mirovina odavno pokucala na vrata, Milena ne odustaje, ni ne pomišlja na mirovanje.

– Dok ima zdravlja, posla i mušterija radi ću i dalje – zaključuje Milena.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Premijer Plenković otvorio školu u Dubrancu, a gradonačelnik Ačkar poručio: ‘Škola je danas simbol snage i zajedništva’

Školu danas pohađa 43 učenika, a u vrtić je upisano 19 djece.

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon što je školu u Dubrancu 2020. godine potres oštetio do mjere da je morala u potpunosti biti uklonjena, školsko zvono ponovno je zazvonilo na istom mjestu! Iako je nastava u novoj područnoj školi Eugena Kvaternika krenula s početkom nove školske godine, premijer Andrej Plenković i gradonačelnik Krešimir Ačkar danas su i službeno otvorili školu u Dubrancu koja danas stoji na ponos svih mještana Vukomeričkih gorica, ali i kao simbol obnove.

– Lijepo je kada se ovakav projekt, od onako teške situacije kakvu smo imali krajem 2020. godine nakon potresa, dovede do kraja i to još poveća i poboljša. Upravo takav primjer je i ova škola koja je osim što je nova dobila i vrtić. Hvala svima koji ste radili na tome i koji ste se na žalost zbog potresa svi pretvorili u projekt menadžere obnove od potresa i gradnje. Ovo su zahtjevni zadaci, ali lijepo je da ipak taj težak proces od obnove ide svom kraju – rekao je premijer Plenković te podsjetio da, kada je riječ o obrazovanju, politika Vlade ima dva strateška cilja.

– S najvećim ulaganjima u povijesti obrazovanja s 2,7 milijardi eura, koliko će se uložiti u nove vrtiće, osnovne i srednje škole, sportske dvorane te u visoko obrazovanje, cilj je da školske godine 2027. sva djecu u osnovnim školama imaju jednosmjensku nastavu. Dugi je cilj da do 2030. svako dijete u Hrvatskoj ima svoje mjesto u vrtiću – naglasio je Plenković.

Novoizgrađena škola danas je simbol snage i zajedništva, istaknuo je u svom govoru gradonačelnik Krešimir Ačkar te se prisjetio teških trenutaka nakon potresa

– Pamtim sve trenutke onoga što se događalo u tom vremenu. Nije bilo nimalo lako i jednostavno, bilo je izazovno i sanjali smo trenutke kojima danas upravo ovdje svjedočimo. Radili smo tada svi prema zajedničkom interesu sve ono što je bilo potrebno kako bi našem Vrhovju i bregima vratili život. Danas se sve više ljudi doseljava ovdje i upisujemo sve više djece u osnovnu školu, a interes za vrtićem je veći nego što je očekivano – kazao je prvi čovjek grada te je dodao kako je ovaj projekt rezultat sinergije i zajedništva te je zahvalio svima koji su sudjelovali u ovom procesu od Zagrebačke županije, Ministarstva obrazovanja kao i Ministarstvu prostornog uređenja, predsjedniku Uprave FINE koja je izdvojila prvi milijun kuna za ovaj projekt te na kraju Vladi RH na čelu s premijerom Andrejem Plenkovićem.

– Mnogi su govorili kako su naši bregi osuđeni na propast te da nakon potresa nitko neće htjeti više ovdje živjeti. No, danas imaju najveći prirast na području Velike Gorice kada govorimo o selima i danas žive punim plućima. U naselja na bregima, unazad tri godine uloženo je 7 milijuna eura. Od vodovodne mreže, obnavlja se župna crkva, asfaltirano je više od 20 kilometara cesta… – podsjetio je gradonačelnik Ačkar.

Za izgradnju škole Zagrebačka županija je Gradu Velika Gorica dodijelila ukupno 3 milijuna eura putem Javnog poziva za financiranje troškova saniranja šteta i obnove zgrada javne namjene oštećenih potresom, i to za uklanjanje stare škole oštećene u potresu, izradu projektne dokumentacije te izgradnju nove škole.

– Vjerujem da ćemo tako i ubuduće u suradnji i županije, općine i gradova, a posebno Vlade RH imati i dalje razvoj Zagrebačke županije. Od ove godine prema indeksu razvijenosti županija druga u RH iza Zagreba. Vlada će kroz svoj program Nacionalnog plana oporavka i otpornosti omogućiti da svi učenici u Hrvatskoj, pa tako i u županiji pohađaju nastavu u jednoj smjeni. Bez takvog programa i sredstava teško da bi ijedna županija bila u snazi i mogućnosti da izgradi ili dogradi škole kako bi se to ostvarilo – dodao je župan Stjepan Kožić.

Školu u Dubrancu danas pohađa 43 učenika u četiri razreda, a nastava se odvija u jednoj smjeni. U prvu generaciju prvašića nove škole upisano je 10 djece. Nova škola, novi je početak za učenike, učitelje i sve djelatnike – poručila je Ravnateljica OŠ Eugena Kvaternika Monika Brleković prilikom otvaranja.

– Škola nije samo mjesto gdje se uče činjenice ili usvajaju znanja iz udžbenika. Škola je mjesto gdje se uče vrijednosti i gradi karakter, razvijaju međuljudski odnosi i zajedništvo. Ona je prostor u kojem djeca pronalaze sebe, rastu kao pojedinci, ali i kao dio društva. Ova nova škola koja danas stoji pred nama simbolizira više od same gradnje. Ona predstavlja obnovu nade, vjeru i budućnost i dokaz da obrazovanje nema alternativu. Škola je središte svakog društva jer u njoj njegujemo potencijale, razvijamo talente i postavljamo temelje za bolji svijet. Neka ova škola bude svjetionik znanja, zajedništva i napretka – istaknula je ravnateljica Brleković.

Program svečanosti upotpunila je dječja pjesma malih domaćina, dok je učenik Umjetničke škole Franje Lučića, Niko Stepanić izveo najljepše stihove posvećene našoj Domovini.

Nastavite čitati

Reporter 441 - 26.09.2024.

Facebook

Izdvojeno