Povežite se s nama

Kultura

Večeras u Zavičajnoj zbirci na Ključićkom poslušajte o tradiciji i običajima brega

Saznajte kako su se obilježavali blagdani, ženidbe, sprovodi, kakva je bila narodna medicina, tko su to barberi…

Objavljeno

na

Nastavlja se serija predavanja o Vukomeričkim goricama. Nakon iznimno posječenog i od publike aktivnog prvog predavanja, Nikola Pejak večeras će vas odvesti na put kroz tradiciju i običaje brega. Imat ćete priliku saznati kako su se na Vukomeričkim goricama obilježavali blagdani, ženidbe, sprovodi, kakva je bila narodna medicina, tko su to barberi, zašto su se stare bake molile mladomu mjesecu i još mnogo toga.

Predavanje počinje u 19 sati u Zavičajnoj zbirci u Ključić Brdu. Treće predavanje bit će 20. svibnja na istom mjestu u isto vrijeme, a tema će biti narodne legende Vukomeričkih gorica.

Foto: Cityportal.hr

Kultura

Večeras svi putevi vode u Donju Lomnicu: Glazbeno ladanje uz Zwizde i Trio Pavla Golubića

U prekrasnom ambijentu kurije Modić-Bedeković od 20 sati.

Objavljeno

na

Festival drvenih kapela Sancta Barbara ulazi u svoju završnicu. Preostala su još dva koncerta vrhunskih glazbenika. Večeras svi putevi vode u Donju Lomnicu na ladanje u kuriju Modić-Bedeković gdje ćete imati prilike uživati u zanimljivom spoju etno glazbe i jazza. Vokalni ansambl Zwizde i jazz trio Pavla Golubića.

Zwizde su vokalni ansambl s adresom u Zagrebu koji okuplja zaljubljenice u šokačku tradicijsku glazbu Slavonije, Baranje, Srijema, Bačke i Bosanske Posavine, tj. područja na kojima žive Hrvati Šokci. Njihov glazbeni fokus otkrivanje je i promoviranje šokačkih napjeva, svjetovne i sakralne tematike. Napjeve izvode na originalan, tradicijski način i to, uglavnom, acapella. Iza njih su dva nosača zvuka. „Op lonci, lončići“ izdale su 2015. godine i njime zaslužile nominaciju za prestižnu nagradu Porin u kategoriji najbolji album folklorne i etno glazbe. U suradnji s MVS Sinovi atara iz Zagreba 2022. godine izdale su nosač zvuka korizmenih pučkih pripovjednih napjeva Slavonije i Srijema „Dušo, sad pođi sa mnom“.

Trio uz Pavla Golubića čine još i Domagoj Leljak i Tin Džaferović, vrhunski su to glazbenici koji su svoje sviračko iskustvo i glazbeno obrazovanje stekli u Zagrebu, Slavonskom Brodu, Antwerpenu, Grazu i Beču.

Trio izvodi originalne kompozicije članova sastava i obrade tradicijskih pjesama iz različitih dijelova Hrvatske. Cilj odabira ovakvog programa je očuvanje hrvatske kulturne baštine sviranjem vlastitih aranžmana tradicijskih pjesama s područja Međimurja, Istre, Slavonije,i Dalmacije u maniri modernog jazza te promicanje vlastitih kompozicija tria. Iz svakog dijela Lijepe Naše odabrano je po nekoliko kompozicija.

Koncert u predivnom ambijentu kurije počinje u 20 sati.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ne drveni već digitalni! Mraclinci našli način kako sačuvati čardak od zuba vremena

Sada imaju jedinstven suvenir koji kombinira bogatu kulturnu baštinu s najnovijim tehnologijama, ali i mali leksikon čardaka.

Objavljeno

na

U Mraclinu su članovi KUD-a Dučec pronašli način kako da tradicionalni drveni čardak – simbol Turopolja, sačuvaju od zuba vremena i istovremeno mladima približe nove tehnologije i pobude interes za STEM zanimanja.

Foto: Josip Kos

U srcu Turopolja, u Mraclinu, nedavno je završen projekt razvoja jedinstvenog suvenira koji kombinira bogatu kulturnu baštinu s najnovijim tehnologijama. Ovaj suvenir, koji prikazuje turopoljski čardak, daleko je više od obične uspomene – on je digitalno čudo koje povezuje tradiciju i modernu tehnologiju kroz 3D print.

– U Mraclinu je nekada bilo najviše čardaka. Sa svojim karakterističnim vanjskim stepeništem kojim se dolazi na gajnk (balkon) i ukrašenim ogradama čardaci predstavljaju prava umjetnička djela majstora tesara. Danas se čardaci više ne grade te polako izumiru, a kako bi ih zaštitili od zaborava u Mraclinu su osmislili jedinstven suvenir – 3D printani čardak – ističu iz KUD-a Dučec te dodaju kako je vizija bila stvoriti suvenir koji ne samo da predstavlja Mraclin i Turopolje, već služi i kao alat za edukaciju i inspiraciju.

Foto: Josip Kos

– Ovaj suvenir je razvijen korištenjem suvremenih tehnologija 3D oblikovanja i proizvodnje, omogućavajući ljubiteljima kulture i tehnologije da ga putem poveznice www.mraclin.hr/mraclinski-digitalni-suvenir preuzmu i izrade svoju figuru bilo gdje u svijetu. Jednostavan za preuzimanje i izradu, ovaj 3D model turopoljskog čardaka prilagođen je radu s bilo kojim 3D printerom. To ga čini savršenim za STEM edukaciju (znanost, tehnologija, inženjerstvo, umjetnost i matematika), jer potiče djecu i mlade da se upuste u svijet digitalne proizvodnje dok uče o svojoj kulturnoj baštini – dodaju iz Dučeca.

Foto: Josip Kos

Tako postoje različiti modeli, različitih kombinacija boja, za različite uzraste i ukuse. Od prvobitnog modela razvijeno je nekoliko različitih verzija – privjesak, figura i slagalica. Svaki model nosi sa sobom dio čarolije turopoljskih čardaka i svoju kombinaciju boja, omogućujući ljudima svih uzrasta da se povežu s ovom bogatom tradicijom na svoj način.

Autor ovih modela je magistar umjetnosti Leo Vukelić, pod smjernicama i idejom voditelja projekta Josipa Kosa, te posebnih članova tima za
kulturu Ratka Cvetnića i Matije Kosa.

Foto: Josip Kos

Za vrijeme ovogodišnjih Vidovih dana, uz predstavljanje čardaka kao digitalnog suvenira, KUD Dučec je predstavio i knjigu “Čardak – mraclinska povijest i naslijeđe”. Radi se o malom “leksikonu čardaka” u kojem je u desetak poglavlja ta turopoljska korablja, kako ju je zvao Matko Peić, opisana kroz različita motrišta: i kao građevinski dragulj, i povijesni spomenik, dio šireg eko-sustava Turopolja, ali prije svega kao svojevrsna “posuda za život” u kojoj su rasle i stasavale generacije naših predaka, od kojih bi se i danas imalo štošta naučiti.

Foto: Josip Kos

Projekt je dobio financijsku potporu Zagrebačke županije kroz sredstva osigurana za projekte neprofitnih udruga kao i podršku MO Mraclin te Grada Velike Gorice kod izrade spomenute knjige.

– Ova podrška omogućila je ostvarenje ove turističke, kulturne i tehnološke vizije i urodila nečim doista jedinstvenim na tržištu suvenira. Pozivamo sve znatiželjnike i ljubitelje kulture da preuzmu i izrade figuru čardaka i ponosno nose dio Turopolja sa sobom, gdje god se nalazili. Za sve koji pak nemaju 3D printer ili ih zanima knjiga kao i ostale izvedbe suvenira, neka se jave na email [email protected]. – pozivaju iz Dučeca.

Nastavite čitati

Kultura

Vodstvo za kraj: Autori izložbe u Galženici upoznat će vas sa životom Julija Knifera, cijenjenog hrvatskog slikara

Dobrodošla su i djeca i odrasli, a izložba se sastoji od ilustracija iz slikovnice o životu i djelu Julija Knifera.

Objavljeno

na

Sutra je zadnji dan izložbe ‘U ritmu meandra s Julijem Kniferom’ , a tim povodom dvoje autora, spisateljica Sanja Lovrenčić i likovni umjetnik Dominik Vuković – provest će posjetitelje kroz osobit svijet koji su dočarali zajedničkom slikovnicom te ispripovijedati ponešto o vlastitom iskustvu susreta s Kniferovom umjetnošću. Ove godine obilježava se stota godišnjica rođenja i dvadeseta godišnjica smrti jednog od najcjenjenijih i najutjecajnijih hrvatskih slikara.

Riječ je o izložbi koja predstavlja petu slikovnicu u seriji “Hrvatski likovni umjetnici” koju su realizirali Sanja Lovrenčić i Dominik Vuković. Serija je nastavljena 2024. godine s novom slikovnicom posvećenom jednom od najznačajnijih hrvatskih umjetnika 20. stoljeća, Juliju Kniferu.

Slikovnica “U ritmu meandra s Julijem Kniferom” koristi tekst i dvadesetak ilustracija kako bi na djeci prilagođen način ispričala priču o nastanku osnovnog i prepoznatljivog motiva Kniferove umjetnosti – meandra. Kroz autorove bilješke, djeci se približava i ideja o „anti-slici“. Osim toga, uspostavljen je i dijalog između Knifera i umjetnika koji su utjecali na njega ili mu bili bliski tijekom stvaralačkog vijeka.

Posjetitelji će imati priliku razgledati i kupiti istoimenu slikovnicu, a početak je sutra u 19 sati.

 

Nastavite čitati

Kultura

Zavirite večeras u buševsku kapelicu i poslušajte koncert ansambla INTERArcT

Uz kapelu u Mlaki kapela u Buševcu najvrjednija je drvena sakralna građevina.

Objavljeno

na

Kapela sv. Ivana Krstitelja u Buševcu bila je uzorak za niz drvenih kapela izgrađenih u Turopolju i Pokuplju, a večeras će u njoj u sklopu Festivala drvenih kapela Sancta Barbara nastupiti novoosnovani ansambl INTERArcT.

Troje glazbenika u sastavu Ana Benić Šalinović na flauti, Parvaz Salimov na violi i Milica Pašić na harfi izvest će djela poznatih skladatelja poput Duboisa, Glucka, Dvořáka, Elgara, Debussijani i Joliveta.

Inače, ova buševska kapelica uz Kapelu sv. Barbare u Velikoj Mlaki, najvrjednija je drvena sakralna građevina. Prva drvena kapela sagrađena je 1668. godine, a 1768. godine sagrađena je nova lađa te je stara kapela postala svetište novoj. Sve je izvedeno na tradicionalni način, a posebno je vrijedno pučko barokno slikarstvo 17. stoljeća na drvenoj oplati svetišta, kao i barokni glavni oltar, djelo radionice Mihaela Komersteinera.

Koncert u Buševcu počinje u 20 sati.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Plesni klub Barbara višestruki pobjednik na Europskom prvenstvu mažoretkinja

Objavljeno

na

Objavio/la

Mažoretkinje Plesnog kluba Barbara (Velika Mlaka) natjecale su se prošlog vikenda (29.-30. lipnja 2024.) na Europskom prvenstvu mažoretkinja u Pančevu (Srbija). Prvenstvo je održano u organizaciji Europske asocijacije mažoret timova (EMTA), Saveza mažoretkinja Srbije i Kluba mažoretkinja ”Pančevačke lavice”.

Pančevo,29.-30.06.2024. Europsko prvenstvo mažoretkinja EMTA-e. Foto: PK Barbara

Pančevo,29.-30.06.2024. Europsko prvenstvo mažoretkinja EMTA-e. Foto: PK Barbara

Barbarice su se natjecale u sva tri dobna razreda i izvele ukupno 22 koreografije: seniorke (6), juniorke (6) i kadetkinje (10). Ponovo su dokazale svoju visoku kvalitetu i osvojile su 21 medalju: 13 zlatnih (kadetkinje 8, juniorke 4, seniorke 1), 5 srebrnih (seniorke 2, juniorke 2, kadetkinje 1) i 3 brončane (seniorke 2, kadetkinje 1). Samo jedna koreografija nije nagrađena medaljom, osvojeno je 6.mjesto.

Pančevo,29.-30.06.2024. Europsko prvenstvo mažoretkinja EMTA-e. Foto: PK Barbara

Pančevo,29.-30.06.2024. Europsko prvenstvo mažoretkinja EMTA-e. Foto: PK Barbara

Nastup u Pančevu bio je zadnji u nizu od pet velikih nastupa u prvoj polovici 2024. godine. Slijedi zasluženi odmor, a pripreme za jesenske nastupe počinju sredinom idućeg mjeseca.

Pančevo,29.-30.06.2024. Europsko prvenstvo mažoretkinja EMTA-e. Foto: PK Barbara

Pančevo,29.-30.06.2024. Europsko prvenstvo mažoretkinja EMTA-e. Foto: PK Barbara

Klub se i ovom prigodom zahvaljuje svojim najvjernijim navijačima i najvećim sponzorima – roditeljima odnosno obiteljima članica PK Barbara.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Reporter 438 - 20.06.2024.

Facebook

Izdvojeno