Povežite se s nama

Vijesti

VAŽNO! Donosimo sve što trebate znati o glasovanju na lokalnim izborima

Saznajte kako, gdje i pod kojim uvjetima možete ostvariti svoje biračko pravo.

Objavljeno

na

Sutra, u nedjelju 18. svibnja, građani Republike Hrvatske izlaze na lokalne izbore kako bi izabrali svoje predstavnike u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave.

Na lokalnim izborima biramo nositelje izvršne vlasti u općinama, gradovima i županijama – općinske načelnike, gradonačelnike i župane te njihove zamjenike. Osim toga, biramo i članove predstavničkih tijela – općinskih i gradskih vijeća, županijskih skupština te Gradsku skupštinu Grada Zagreba. U određenim sredinama, pripadnici nacionalnih manjina birat će i svoje zamjenike načelnika, gradonačelnika ili župana, kao i predstavnike u vijećima i skupštinama.

Premda smo nedavno imali superizbornu 2024. godinu u kojoj su građani glasali na parlamentarnim, europarlamentarnim i predsjedničkim izborima, neke stvari su ipak drukčije kada su u pitanju lokalni izbori. Stoga, odlučili smo vam napraviti vodič za lokalne izbore, prema uputama DIP-a, u kojem ćemo dati odgovore na najčešće nedoumice.

Proces glasovanja

Na dan lokalnih izbora, birači glasuju osobno na biračkom mjestu popunjavanjem glasačkog listića. Nema mogućnosti glasovanja putem pošte ili interneta.

Glasovanje traje od 7 do 19 sati, a svi birači koji se do 19 sati zateknu na biračkom mjestu imaju pravo glasovati i nakon tog vremena. Biračka mjesta se najčešće smještaju u javne prostore, škole, vrtiće, vatrogasne domove, kulturne centre i tako dalje. Svoje biračko mjesto možete provjeriti na www.izbori.hr.

Kada pristupite biračkom mjestu, Birački odbor prvo će provjeriti vaš identitet i utvrditi imate li pravo glasovanja na tom biračkom mjestu. Zatim vam uručuju glasačke listiće za sve izbore koji se tamo provode, osim ako vi izričito zatražite listiće samo za određene izbore.

Svaka vrsta izbora ima poseban glasački listić tiskani su na različitim bojama papira radi lakšeg razlikovanja. Listić se bira nasumično iz lepeze ili prema vašem izboru, ali ga uvijek uručuje član odbora.

Ako se na biračkom mjestu provode i izbori za zamjenike iz redova nacionalnih manjina, birač koji pripada toj manjini mora sam zatražiti glasački listić za taj izbor. Birački odbor nije dužan na to upozoriti.

Na glasačkom listiću:

  • Za predstavnička tijela (vijeća, skupštine), zaokružujete redni broj ispred jedne kandidacijske liste. Dakle, nema preferencijalnih glasova kao što je običaj na parlamentarnim i europarlamentarnim izborima.
  • Za načelnika, gradonačelnika, župana i njihove zamjenike, zaokružujete redni broj ispred imena jednog kandidata.

Glasovanje se odvija iza paravana, a prije ispunjavanja, preporučuje se pročitati napomenu na listiću vezano uz ispunjavanje, kako zbog jedne sitne greške vaš listić ne bi postao nevažeći. Kada završite, presavijate listić i ubacujete ga u odgovarajuću glasačku kutiju, koja je jasno označena prema vrsti izbora.

Nevažeći glasački listić je:

  • Neispunjeni glasački listić
  • Glasački listić popunjen na način da se ne može sa sigurnošću utvrditi za koju je kandidacijsku listu ili kandidata birač glasovao,
  • Glasački listić na kojem je birač glasovao za dvije ili više kandidacijskih lista odnosno za dva ili više kandidata.

Ako ne možete sami glasovati zbog tjelesne mane ili nepismenosti, možete to učiniti uz pomoć druge osobe, npr. pratnje koja vas dovede na biračko mjesto. Ta osoba mora biti pismena i ne smije biti član biračkog odbora. Ona će, prema vašim uputama, za vas ispuniti glasački listić.

Na lokalnim izborima birači mogu glasovati isključivo na biračkom mjestu prema adresi svog prebivališta. Na isti dan održavaju se stotine različitih izbora u svakoj općini i gradu. Svaka jedinica ima svoje kandidate i glasačke listiće, pa je iz tehničkih razloga nemoguće omogućiti glasovanje izvan prebivališta.

16.5.2021. Petrovina – Lokalni izbori 2021. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Tko ima pravo glasati na lokalnim izborima?

Pravo glasa imaju svi hrvatski državljani s navršenih 18 godina koji imaju prebivalište na području općine, grada ili županije u kojoj se izbori provode. Ključno je, dakle, gdje imate prijavljeno prebivalište jer glasati možete isključivo u jedinici lokalne samouprave u kojoj ste prijavljeni.

Kada je riječ o izborima zamjenika načelnika, gradonačelnika ili župana iz redova nacionalnih manjina, tada pravo glasa imaju samo pripadnici te manjine, ali samo ako su kao takvi upisani u registar birača. Taj registar vodi Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, a birači su u njemu evidentirani prema svom prebivalištu.

Samo osobe s važećom osobnom iskaznicom ulaze u popis birača. Ako vam osobna nije važeća, iako ste u registru, nećete moći glasati. Glasovanje je osobno, slobodno i tajno. Nitko ne može glasovati umjesto vas, a vi odlučujete za koga ćete glasati. Svaki birač glasa samo jednom.

Državljani drugih država članica Europske unije također imaju pravo glasovati na lokalnim izborima u Hrvatskoj, ali samo za predstavnička tijela (općinska i gradska vijeća, županijske skupštine, Gradska skupština Grada Zagreba).

Da bi ostvarili to pravo, moraju ispuniti određene zakonske uvjete i biti pravodobno upisani u registar birača. Za razliku od hrvatskih državljana koji se automatski upisuju, državljani drugih država EU moraju podnijeti zahtjev za upis u registar birača. Zahtjev se predaje nadležnom upravnom tijelu prema mjestu prebivališta (u županiji ili Gradu Zagrebu).

Posebna pravila za glasovanje izvan i ispred biračkog mjesta

Postoje iznimke kada glasovanje može biti omogućeno i izvan ili ispred biračkog mjesta. Takva mogućnost postoji za one birače koji zbog teže bolesti, nemoći ili tjelesnog oštećenja ne mogu doći na biračko mjesto. U tom slučaju, glasovanje se može organizirati na adresi na kojoj se birač nalazi, ali samo ako se ta adresa nalazi unutar područja biračkog mjesta u kojem je upisan u registar birača. Kako bi koristili ovu mogućnost, birači ili osoba od njihovog povjerenja trebaju pravodobno obavijestiti nadležno izborno povjerenstvo, najranije tri dana prije izbora ili najkasnije do 12 sati na dan izbora. Ako birač ne može sam obavijestiti nadležno tijelo, to može učiniti član obitelji ili druga pouzdana osoba.

Na dan izbora, najmanje dva člana biračkog odbora dolaze na adresu birača i donose sve potrebne glasačke listiće za izbore koji se provode na tom biračkom mjestu. Glasanje se odvija u tajnosti, uz korištenje paravana ili sličnih sredstava, a birač samostalno ispunjava glasački listić. Nakon glasovanja, listići se stavljaju u zasebnu omotnicu koju članovi biračkog odbora vraćaju na biračko mjesto, gdje se bez otvaranja ubacuju u glasačke kutije.

U slučajevima kada biračko mjesto nije prilagođeno osobama s tjelesnim oštećenjima, biraču se omogućuje glasovanje ispred biračkog mjesta. Postupak je isti kao i kod glasovanja izvan biračkog mjesta, a birački odbor dolazi do birača ispred prostorije kako bi mu osigurao uvjete za tajno glasovanje.

Važno je naglasiti da birači koji ne žele glasovati na svim vrstama izbora na kojima imaju pravo, mogu izostaviti određene glasačke listiće. Listići koji nisu iskorišteni vraćaju se među neupotrebljene i neće se brojati.

Ovakva pravila osiguravaju da pravo glasa mogu ostvariti i oni birači kojima je otežan ili onemogućen dolazak na biračko mjesto, a sve s ciljem omogućavanja što veće participacije građana na lokalnim izborima.

16.5.2021. Petrovina – Lokalni izbori 2021. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr

Identifikacija birača i utvrđivanje prava glasa

Kada birač dođe na biračko mjesto, članovi biračkog odbora prvo provjeravaju njegov identitet. To se radi pregledom osobne iskaznice, putovnice, vozačke dozvole ili druge javne isprave s fotografijom koja jasno potvrđuje tko je birač. Ako identitet ne može biti pouzdano utvrđen, glasovanje se ne može dopustiti. Zato je važno ponijeti jednu od navedenih isprava kako biste mogli ostvariti svoje biračko pravo.

Nakon utvrđivanja identiteta birača, birački odbor provjerava ima li birač pravo glasa na tom biračkom mjestu. To se radi pregledom izvatka iz popisa birača ili tzv. plave potvrde. Birači upisani u izvadak iz popisa imaju pravo glasa i ne moraju dodatno dokazivati svoj status, a birački odbor ih označava kao glasale te im uručuje glasački listić.

Birači koji nisu u izvatku, ali imaju prebivalište na tom biračkom mjestu, pravo glasa dokazuju plavom potvrdom. Takvi birači trebaju potvrdu pribaviti u nadležnom upravnom tijelu. Plava potvrda vrijedi samo za biračko mjesto prema prebivalištu. Nakon što je potvrda predočena, birački odbor uručuje glasačke listiće i evidentira glasovanje.

Glasovanje se ne može dopustiti ako biračko pravo nije jasno utvrđeno.

Kada dolaze rezultati?

Nakon završetka glasovanja u 19 sati, birački odbori započinju prebrojavanje glasova. Najprije otvaraju glasačke kutije i odvajaju važeće od nevažećih listića, a zatim utvrđuju broj glasova koje su dobile pojedine liste i kandidati za svaku vrstu lokalnih izbora. Ti se podaci unose u zapisnik o radu biračkog odbora, koji se dalje koristi za službenu obradu rezultata.

Rezultati s biračkih mjesta unose se u informatički sustav, čime se omogućava brzo objavljivanje privremenih rezultata na mrežnoj stranici izbori.hr već istoga dana navečer. Potpuni rezultati objavljuju se nakon što pristignu podaci sa svih biračkih mjesta, a dostupni su javnosti putem interneta, lokalnih radija, novina i oglasnih ploča.

Ako nijedan kandidat za načelnika, gradonačelnika ili župana ne osvoji više od 50 % glasova, održava se drugi krug izbora između dvoje kandidata s najviše glasova. Za predstavnička tijela jedinica koristi se D’Hondtova metoda raspodjele mandata, pri čemu pravo na mandate imaju samo liste koje osvoje najmanje 5 % važećih glasova. Sve ostale informacije možete pronaći ovdje.

04.06.2017. Velika Gorica – Drugi krug lokalnih izbora 2017. godine. Foto: Cityportal.hr

Sudjelovanje na lokalnim izborima ključan je način na koji građani izravno oblikuju svoju zajednicu i odlučuju o pitanjima koja najviše utječu na njihov svakodnevni život. Svaki glas ima težinu, a odgovornost i pravo glasovanja temelj su demokracije. Stoga iskoristite priliku, informirajte se i ono najvažnije, izađite na izbore

Sport

Stiže još jedan Alpas Cup! ‘Za ovo je potrebno i strpljenje, i volja, i odricanje…’

U subotu i nedjelju na Udarniku će se odigrati 14. izdanje čuvenog Alpas Cupa, turnira za male nogometaše koji će i ovog puta okupiti 40 klubova. Oni dolaze iz osam zemalja, uključujući i Australiju

Objavljeno

na

Sad je to već u punom smislu postala tradicija. U posljednjim danima kalendarskog proljeća na Udarniku se okupe novinari, ljudima iz operativnog dijela priključi se i gradonačelnik, pa svi zajedno najavimo novo izdanje Alpas Cupa. Ovoga puta taj je turnir za mlade nogometaše došao do svog 14. izdanja, igrat će se u subotu i nedjelju, prvog i drugog dana ljeta, a o svemu što nas čeka prvo je govorio prvi čovjek organizacijskog odbora Vlado Stepanić.

– Imam dojam da je u ovih 13 godina sve ispričano, zapravo možemo samo sumirati sve što je iza nas. I istaknuti da je u ovih proteklih 13 izdanja kroz naš turnir prodefiliralo 600 momčadi, više od 7500 klinaca, kao i da smo ugostili eminentne klubove, pri čemu veličinom prednjači Juventus. Dolazili su nam i dolaze nam klubovi iz 15 europskih zemalja, a sad već po pravilu dolaze i naši gosti iz Australije. Ovdje se družilo 20-ak tisuća mama, tata, baka, djedova, a sve te brojke dovoljno govore o koliko je zahtjevnom projektu riječ. Takva priča traži puno strpljenja, puno odricanja i puno dobre volje. Mi je u Kurilovcu još uvijek imamo i zato smo ponosni na ovo što radimo – istaknuo je Stepanić, pa dodao:

– Alpas Cup je doista jedna lijepa promidžba nogometa, ali i naše drage Velike Gorice i još dražeg Turopolja. Osobno ga doživljavam kao određeni poklon i zahvalu našem Gradu, ali i svim institucijama koje nam pomažu tijekom godine, ali i tijekom svih prošlih godina. Nadam se da će to što čine u budućnosti činiti još jače i intenzivnije, a mi ćemo nastojati da Alpas Cup i dalje bude na diku i ponos našega grada.

O samom natjecateljskom dijelu govorio je voditelj kurilovečke nogometne škole Senad Harambašić.

– Imamo 40 klubova, podijeljenih u četiri skupine po deset. Grupna faza igra se cijelu subotu i nedjelju do 13 sati, svaka ekipa ima garantiranih devet utakmica. Prvih osam iz svake skupine ide dalje, igra se šesnaestina finala, u kojem pobjednici idu u završnicu, a poraženi u utješni turnir. Svi oni, dakle, ostaju ovdje minimalno do nedjelje u 16 sati. Nakon toga se ide prema finalu, gdje se traži pobjednik jednog i drugog turnira. U subotu u 14 sati je službeno otvorenje turnira, a u nedjelju u 21 sat počinje proglašenje pobjednika – nabrojio je Harambašić pa nastavio:

– Imamo 175 utakmica u grupnoj fazi i 48 utakmica u razigravanju, ukupno su to 223 utakmice. Mali napredak u odnosu na ranije je to što, uz sve ove ostale klubove, inozemne i naše prvoligaške, imamo i osam klubova s turopoljskog područja. Prvi put dobili smo i NK Vukovar na turnir, što nam je bila velika želja.

Budući da su dvije godine “izgubljene” zbog korone, ova priča zapravo traje već 16. godinu, a u nju je od samog početka aktivno uključena i tvrtka Vego sport, čiji je Alpas najpoznatiji brend.

– Izuzetno nam je veliko zadovoljstvo biti dio ove naše priče. Ljudi iz Kurilovca dali su nam priliku prezentirati se u vremenima kad i nismo bili tako poznati, promovirali smo naš brend preko ovoga turnira. Zajedno smo razvijali turnir do razine na kojoj drugi turniri u Hrvatskoj i dalje nisu, kao primjerice kroz broj utakmica za svaku ekipu. Sve je uigrano do detalja, utakmice počinju i završavaju u istom trenutku, nema kašnjenja ni bilo kakvih sporova… – istaknuo je direktor Vego Sporta Damir Golubić.

– Pobjednici su ovdje sva djeca koja sudjeluju. Znamo da 99 posto ove djece neće kruh zarađivati od nogometa, iako znamo i da ih je kroz ovaj turnir prošlo više od 20-ak koji danas jako dobro žive od nogometa, uključujući i Joška Gvardiola, Martina Baturinu, Dominika Kotarskog, Luku Jovića, Niku Jankovića, Matea Lisicu i ostale – dodao je Golubić, koji je otkrio i svoju želju da ovaj projekt proširi s Kurilovca na cijelo Turopolje, da se tu uključe i svi ostali naši klubovi.

Za kraj, 14. izdanja Alpas Cupa najavio je i gradonačelnik.

– Veliko mi je zadovoljstvo što sam i ove godine s vama, pretvorilo se to u tradiciju, da zajedno najavljujemo Alpas Cup, kojim Velika Gorica postaje središte dječjeg nogometa – počeo je Krešimir Ačkar.

– Čeka nas još jedna prekrasna društvena i sportska manifestacija, i ovoga puta ponajviše zahvaljujući prekrasnim, vrijednim ljudima oko ovoga kluba, koji se nametnuo kad lider u našem amaterskom nogometu. Radovi na nacionalnom nogometnom kampu su u punom jeku, već godinama imamo stabilnog prvoligaša, ali nogomet nije samo to. Maknemo li profesionalizam na stranu, Kurilovec sigurno prednjači u svakom segementu: i po broju djece, i po kvaliteti, i po radu s mladima.

S obzirom na velike troškove organizacije, u Kurilovcu će skupljati i donacije od pet eura na ulazu, a dio tih sredstava ići će za pomoć potrebitima.

– Alpas nije samo sport, on je prijateljstvo, on je solidarnost, on je zajedništvo. Jako mi je drago što će sredstva prikupljena od donacija ići u humanitarne svrhe, za udruge koje pomažu djeci s teškoćama u razvoju. Uz to, veseli me što i sve veći broj mladih nogometašica i nogometaša iz Turopolja dobiva priliku osjetiti atmosferu ovakvog turnira. Sve veći broj naših klubova je uključen, a za sve njih bit će to uspomena za cijeli život. Ne želimo prepustiti budućnost naše djece slučaju, nego dajemo sve od sebe da to bude u kontroliranim uvjetima. Snažno ćemo uvijek stajati iza svakog ovakvog projekta, idemo dalje zajedno raditi ovako prekrasne priče u našem gradu – rekao je Ačkar.

Nastavite čitati

Kultura

„Milka Trnina“ u rukama velikogoričkog pijanista!

Duo Krešimir Stražanac i Krešimir Starčević dobili najveće strukovno priznanje na području izvedbene glazbene umjetnosti

Objavljeno

na

Objavio/la

Proslavljeni hrvatski bas-bariton Krešimir Stražanac i istaknuti velikogorički pijanist Krešimir Starčević dobitnici su prestižne godišnje Nagrade “Milka Trnina” – najvećeg strukovnog priznanja na području izvedbene glazbene umjetnosti (klasična glazba).

Prestižnu nagradu od 1958. godine dodjeljuje krovna udruga akademskih glazbenika u Hrvatskoj – Hrvatsko društvo glazbenih umjetnika, i to za izvanredni doprinos glazbenoj kulturi grada Zagreba i cijele Hrvatske.

Foto: Miro Cvjetko

Stražanac i Starčević nagradu su dobili za klavir u projektu dvostrukog nosača zvuka s popijevkama Blagoja Berse pod nazivom “Blagoje Bersa: Lieder/Songs”, u izdanju ugledne njemačke etikete Hänssler Classic.

Nagradu je, na svečanoj dodjeli u foajeu Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, u ime Krešimira Stražanca preuzela njegova sestra Jelena.

Nastavite čitati

Vijesti

ČESTITKA OPG Huzjak ima već 35 godina „staža“ na Gradskoj tržnici

VG Komunalac Huzjakima zahvalio na dobroj suradnji i opskrbljivanju „trbuha grada“

Objavljeno

na

Jedan od najdugovječnijih prodavača domaćih proizvoda na goričkoj Gradskoj tržnici je OPG Huzjak koji ove godine obilježava čak 35 godina ‘staža’ na Goričkoj tržnici.

Na svojem štandu svakodnevno nude povrće poput mrkve, celera, peršina, blitve, kelja, raznih salata, rotkvica, luka i rajčice, a njihov OPG je nositelj certifikata seljačke tržnice kojim garantiraju kvalitetu i podrijetlo domaćih proizvodima.

–  Zahvaljujemo im na dobroj suradnji i predanosti da domaćim i zdravim proizvodima opskrbljuju velikogoričke obiteljske stolove. Slavici i Ivani čestitamo na velikoj obljetnici – poručio je VG Komunalac.

Nastavite čitati

Vijesti

NADZOR KANTI Okolne općine pod povećalom VG Čistoće

Poslali upozorenje zbog nepravilnosti u spremnicima za plastičnu i metalnu ambalažu

Objavljeno

na

Gradska tvrtka VG Čistoća nakon ponovnih kontrola spremnika za odvojeno prikupljanje otpada uočila je velike nepravilnosti, posebno u spremnicima za plastičnu i metalnu ambalažu na području Općina Kravarsko, Orle i Pokupsko, te je nakon upozorenja stanovnicima, sada najavila izdavanje ugovornih kazni – doznajemo na službenim stranicama navedenih općina.

Ovim putem Vas obavještavamo da će se u narednom razdoblju provoditi češće kontrole na području općine te Vas molimo da pravilno odvajate svoj otpad kako bi izbjegli naplatu ugovorne kazne. Upute za pravilno odvajanje plastike uključuju: Plastična i metalna ambalaža trebaju biti čiste i uredno složene u spremnik. Poklopac posude treba biti spušten do kraja. U spremniku s narančastim poklopcem NE SMIJE se nalaziti niti jedna druga vrsta otpada. Sav otpad koji se nalazi van spremnika naši djelatnici nisu dužni pokupiti“ – stoji u obavijesti VG Čistoće.

Višak plastične ambalaže, korisnici su dužni odvesti na reciklažno dvorište gdje će se plastični otpad pravilno odložiti.

Nastavite čitati

Najave

Buševsko Ivanje na dva kotača – Bicikliranje, gozba, tombola i – Usporka!

Nedjelja je dan za upoznavanje Turopolja uz Udrugu Moj Buševec.

Objavljeno

na

Objavio/la

Udruga Moj Buševec u nedjelju, 22. lipnja poziva na jubilarnu 10. Buševsku biciklijadu, koja se održava u sklopu proslave Ivanja. Prijave su od 14 sati na Trgu seljačke sloge, a sama biciklijada kreće u 15 sati.

– Ruta biciklijade duga 20 kilometara je već poznata, a vožnja ide kroz Turopolje, Rakitovec, pa kroz Kuče i Vukovinu do jezera Čiče gdje nas dočekuju članovi novoosnovane udruge mještana Starog Čiča pod nazivom „Čičak“ zajedno s DVD-om i članovima Mjesnog odbora. Nakon kratkog odmora idemo nazad istom rutom do Buševca na Trg seljačke sloge – najavio je Danijel Rožić, predsjednik udruge.

Inače, prvih 100 prijavljenih sudionika dobit će majicu biciklijade, a po povratku u Buševec, za sudionike je pripremljen program uz tamburaše.

–Pripremili smo nagradne igre, tombolu, gastro ponudu i utrku za naše male bicikliste koju smo nazvali „Usporka“, tako da očekujemo velik broj posjetitelja koji će nedjelju zajedno s nama provesti aktivno, na otvorenom, kroz naše Turopolje – poručio je Rožić.

Paljenje tradicionalnog ivanjskog krijesa počinje u 21 sat.

 

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno