Povežite se s nama

HOTNEWS

‘Vatru gasi, brata spasi’! U DVD-u Hrašće tako je već 80 godina, a na veliko slavlje stižu posebni gosti sa svih strana!

Zlatko Križanić, predsjednik DVD Hrašće, otkrio nam je program velike proslave, te zašto je upravo to naselje autentični dom obiteljskog vatrogastva. Zabilježite datum – subota, 25. svibnja, od 16 sati, svi ostali detalji u članku! Vidimo se u Hrašću!

Objavljeno

na

Ove subote, 25. svibnja, bit će veliki, veliki dan za čitavo Hrašće, ali i za zagrebačke vatrogasce! Dobrovoljno vatrogasno društvo Hrašće slavi svoju vrlo značajnu obljetnicu djelovanja – 80 godina im je već (tek)! No, sutra će s njima slaviti i njihovi kolege iz Zagreba, jer upravo će se na lokaciji velike rođendanske proslave obilježiti i Dan vatrogasaca Grada Zagreba. Ni to nije sve! Bit će to čak trostruko slavlje, jer u subotu poslijepodne svojih će prvih 1o godina postojanja proslaviti i Počasna postrojba Vatrogasne zajednice Grada Zagreba! 

Naime, Hrašće ili Hrašće Turopoljsko, kao mjesto koje vatrogastvo živi generacijama, nalazi se na samoj ‘međi’ Velike Gorice i susjedne nam hrvatske metropole i županije, Grada Zagreba, te je od samog osnutka neraskidivo povezano sa svojom zagrebačkom braćom po životnom pozivu.   

Foto: Zlatko Križanić, predsjednik DVD-a Hrašće

Na proslavu u dom obiteljskog vatrogastva, što Hrašće bez ikakve sumnje jest, već danima pristižu gosti sa svih strana, a na središnjoj proslavi očekuje se njih nekoliko tisuća! Brojke ne čude, jer sama bit dobrovoljnog, kao i profesionalnog, vatrogastva su zajedništvo i humanost. Pa kako se ne bi odazvali ovoj najvećoj ikad proslavi vatrogastva na ovom području!

Foto: Vatrogasna zajednica Grada Zagreba/Počasna postrojba

Foto: Vatrogasna zajednica Grada Zagreba

Stoga nam je bilo izuzetno drago da je upravo Zlatko Križanić, predsjednik DVD-a Hrašće, te počasni predsjednik Vatrogasne zajednice Grada Zagreba, odvojio malo svog dragocjenog vremena za razgovor o tradiciji obiteljskog vatrogastva u Hrašću, programu proslave, povijesti jednog od najboljih DVD-ova u Hrvatskoj, ali i o budućim planovima.

Križanić je čelni čovjek DVD-a Hrašće već 35 godina, no članstvo u društvu je puno, puno duže. Naime, njegov djed, Vinko Križanić, bio je jedan od osnivača i prvih članova ovog 80 godina mladog društva, pa su i dan danas Križanićevi prava obitelj vatrogasaca! Baš kao i brojne druge hrašćanske obitelji.

– To je naša velika obljetnica u Hrašću, jako se tome veselimo i pozivamo sve da nam se pridruže ove subote na 80. rođendanu našeg dobrovoljnog vatrogasnog društva. Uz to imamo i još dvije proslave naših dragih prijatelja i dobrovoljnih vatrogasaca iz Zagreba. Program počinje oko 16 sati, dočekom gostiju svih vatrogasnih postrojbi, uz našu nezaobilaznu limenu glazbu. S nama će slaviti i brojne međunarodne delegacije, stižu nam vatrogasci iz Francuske, Njemačke, Slovenije, Češke, Slovačke, BiH, a ujedno i brojna naša domaća društva s područja Turopolja. Svemu tome se jako veselimo – priča nam Križanić.

U nastavku svečanog programa od 17 sati slijedi nastup KUD-a Mladost iz Odre, prelet Krila Turopolja, nakon čega kreće svečani mimohod vatrogasnih postrojbi Grada Zagreba. U njemu će sudjelovati oko 500-tinjak vatrogasaca postrojenih u 10 do 12 ešalona, a uz njih će prolaziti i vozila, oprema i tehnika zagrebačkog vatrogastva. Slijede službeni govori i pozdravi, a Križanić nam otkriva kako se očekuje i veliki broj uvaženih gostiju i dužnosnika.

– Zvali smo sve, do premijera i predsjednika, pa tko dođe i stigne – dobro nam je došao! To je naša velika proslava i želimo da nam se što više ljudi u njoj pridruži, jer posebno smo ponosni što je naše dobrovoljno vatrogasno društvo jedno od najboljih na području čitave Republike Hrvatske – ističe.

U nastavku proslave slijedi zabavno-glazbeni program, oko 21 sat nastupa Tamburaški sastav ‘Gazde’, koji sviraju do ponoći, a proslava 80. rođendana DVD-a Hrašće nastavlja se sve do 3 ujutro uz klasičnu vatrogasnu zabavu! No, tada vatrogasci kreću u čišćenje čitavog prostora proslave, jer, kako kaže naš sugovornik  – sve mora biti ‘kak’ se spada’ do prvog jutarnjeg autobusa.

– Pripremili smo oko dvije tisuće besplatnih porcija hrane, i pića su besplatna, želimo sve počastiti! Ak’ bu i više gostiju, bumo podijelili kol’ko imamo, solidarno, a ak’ kaj ostane i to ćemo sigurno znati iskoristiti – poziva uz smijeh predsjednik DVD-a Hrašće.

Iako ćemo ove subote slaviti 80 godina ovog društva, prema predajama, povijest im seže još u 1645., kada je izbio veliki požar u Zagrebu. U arhivama se tako spominje kako su ‘odlukom Gradskog senata, kmetovi i podanici obližnjeg imanja Hrašća pristupili raščišćavanju zgarišta i odvoženju pogorjelih ruševnih kuća’.

Foto: DVD Hrašće/arhiva CZK NZG

Službeno, DVD Hrašće je osnovano je 1944. godine, u vrijeme vihora Drugog svjetskog rata, koje su osnovali, kako se navodi u arhivskoj dokumentaciji Juraj Vodopivec (predsjednik), Mirko Kolarić (potpredsjednik), Imbro Kos, (tajnik), Vinko Križanić, zapovjednik, te Bartol Kos ml., (blagajnik).

– U početku je društvo brojalo 12 članova, a razvijalo se u neke tri etape. Prva je bila do 60-tih godina prošlog stoljeća, gdje su svi DVD-ovi s ovog zagrebačkog i turopoljskog područja ‘vegetirali’. No, ‘70tih godina 20. stoljeća dolazi do naglog razvoja vatrogasnog društva, kad su stanovnici naselje vlastitim sredstvima kupili prvo navalno vozilo, 1974.godine, i od tada je stalni napredak. Danas imamo oko 450 članova, 120 djece, 80 žena, oko 160 operativnih članova. Veliko smo dobrovoljno vatrogasno društvo, u svakom trenutku smo spremni, mobilni i operativni, a i svake smo godine na dislokaciji na priobalju u vrijeme sezonskih požara. Baš kao što smo bili zadnjih godina na lokacijama svih velikih poplava, požara i potresa – priča nam prvi među jednakima DVD-a Hrašće.

Što se statistike tiče, dobrovoljni vatrogasci Hrašća su unazad 15-tak godina bili na terenu oko 750 puta, ili prosječno 50 puta godišnje u gašenjima požara i protupožarnim osiguranjima. Koliko je stalna edukacija bitna pokazale su njihovi operativci prilikom zagrebačkog i petrinjskog potresa 2021.godine, gdje su na području Zagreba,Siska, Petrinje i okolnih područja obavili više od 200 intervencija.

Samo Hrašće kao naselje organizirano je kao jedna jedinstvena zajednica, ‘srce’ mjesta je upravo Vatrogasni dom, a sve tradicionalne manifestacije uvijek se održavaju s istim ciljem – prikupiti pomoć za one kojima je tom trenutku najpotrebnija.

I za kraj, planovi za idućih (bar) 80 godina, te poziv na veliku proslavu ove subote u Hrašću.

– Ono što nam je već dugo želja je da se napravi jedan novi Operativni centar, to su naše želje, pa vjerujemo kako ćemo to isto ostvariti. A naši mladi su nam garancija budućnosti, jer gajimo obiteljsko vatrogastvo koje je sam temelj dobrovoljnog vatrogastva. Pozivam i ovom prilikom sve koji još nisu da nam se pridruže i nastave tu lijepu tradiciju – rekao nam je Križanić, te uputio još jedan poziv na njihov ‘okrugli’ rođendan.

– Dođite, pridružite se našem veselju, proslavi 80 godina uspješnog rada DVD-a Hrašće, imamo dobar grah i gulaš, osvježavajuća pića, zahvaljujemo se i svim sponzorima, dobro nam došli svi! – završno poručuje predsjednik DVD-a Hrašće, Zlatko Križanić.

Zbog velikog broja gostiju i cjelodnevne proslave na snazi će biti i posebna privremena regulacija prometa, a u poslijepodnevnim satima će doći i do obustave prometa.

Od 15 sati u subotu, 25. svibnja, do 4 sata u nedjelju, 26. svibnja, promet se zatvara na Velikoj cesti nakon nadvožnjaka u smjeru Hrašća, Odranskoj ulici, na završetku kod Đačke, Arbanasovoj (kod raskrižja s Mirnom).

Također i na raskrižjima Hrašćanska – Pinturska, Pinturska – Odranska, Đačka – Nova cesta, Novozagrebačka – Kolarićeva i Novozagrebačka – Velika cesta. U tom će periodu biti zabranjeno zaustavljanje i parkiranje na Trgu Jurja Muliha. Promet će se odvijati obilazno Đačkom i Mirnom ulicom.

I za kraj, dovoljni je da si zapišete/zabilježite u svoje mobilne uređaje ono osnovno:

Trg Jurja Muliha 8, Hrašće Turopoljsko, subota 25. svibnja, od 16 sati- vidimo se na 80. rođendanu DVD-a Hrašće, jer takva fešta se ne propušta! 

HOTNEWS

Radovi u Šenoinoj i Seljine brigade u završnoj fazi, Ulica Bratstvo kreće nakon Uskrsa

„Hvala svima na strpljenju i hvala što su toliko dugo i čekali, ali kada bude sve gotovo, shvatit ćemo da se isplatilo i da je vrijedilo to čekati“, rekao je gradonačelnik.

Objavljeno

na

Objavio/la

Radovi u Ulici Augusta Šenoe i Ulici Seljine brigade odvijaju se prema planu i, prema najavama gradskih i komunalnih čelnika, trebali bi biti dovršeni za nekoliko tjedana.

U Ulici Seljine brigade VG Komunalac trenutačno provodi radove na preasfaltiranju prometnice.

„Radimo preasfaltiranje ulice, 370 metara dužine, 6 metara širine u vrijednosti 80 000 eura. Podizanje poklopaca koje podiže vodoopskrba je iduće što se čeka. Međutim, nalazimo se u velikom tjednu, u danima u kojima se ne radi i zato je vremenski rok malo duži, ali ulice će se obnovit tamo negdje do 2. 5. po mojoj procjeni, svi radovi će biti gotovi“ – izjavio je predsjednik uprave VG Komunalca Jurica Mihalj. Dodao je kako će i prilagoditi sve ulaze te zamijeniti rubnjake koji su dotrajali.

Gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar istaknuo je kako je riječ o dijelu šireg plana obnove prometnica i infrastrukture u svim dijelovima grada, a posebice u gradskoj četvrti Stari grad.

„Nastavljamo sa sveobuhvatnim radovima u širem i užem pojasu grada Velike Gorice, ovo je samo jedan dio grada u gradskoj četvrti Stari grad, gdje uistinu dotrajalu i neadekvatnu cestu u ulici Augusta Šenoa, gdje uopće nije postojala oborinska odvodnja, gdje smo imali potrebu napraviti nogostupe, gdje smo morali promijeniti i cijevi za vodu i zbog toga malo duže radovi traju, međutim kada bude gotova, bit će u punom profilu s pješačkim i biciklističkim stazama, s novom infrastrukturom na ponos i kvalitetu svih sugrađana koji ovdje žive“, rekao je Ačkar.

Govoreći o paralelnoj Ulici Seljine brigade, dodao je:

„Također, ova ulica koja ide paralelno, Seljine brigade koja je također dotrajala, morali su se pripremiti šahtovi i sve ono što nije na onoj razini kvalitete koja bi zadovoljavala potrebe ovoga prometa. Ona će biti gotova kroz nekih 15-ak dana, recimo to tako. Kada VG Vodoopskrba i VG Komunalac završe sve svoje radove.“

Gradonačelnik je zahvalio sugrađanima na strpljenju i dodao kako shvaća kako su ovakvi radovi dugotrajni i vrlo zahtjevni i uistinu dok traju radovi narušena je kvaliteta života svih u ulici zbog prašine, zbog blata, ali da su to jednostavno takvi procesi.

„Hvala svima na strpljenju i hvala što su toliko dugo i čekali, ali kada bude sve gotovo, shvatit ćemo da se isplatilo i da je vrijedilo to čekati“, rekao je gradonačelnik.

Osim dviju ulica koje se trenutačno uređuju, Ačkar je najavio i skori početak radova u Ulici Bratstvo.

„Što se tiče Ulice Bratstvo, ono počinje, potpisan je ugovor s izvođačem, uvođenje radova je trajalo sada nekoliko dana, tako da možemo očekivati najkasnije iza Uskrsa početke radova. To je sada doslovno do izvođača radova.“

Veliko zadovoljstvo projektima u Starom gradu izrazio je i zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec.

„Pa evo kao stanovnik gradske četvrti Stari grad i kao zamjenik župana Zagrebačke županije, doista moram izraziti veliko zadovoljstvo što Šenoina ulica ide u izgradnju, to jest riješit će se u punom profilu s nogostupom, s rasvjetom, bit će to zaista jedna lijepa ulica s obnovom. Seljine brigade se presvlači, a grad Velika Gorica na čelu s gradonačelnikom Ačkarom pokazuje da brine o svim gradskim četvrtima i mjesnim odborima.“

Istaknuo je kako se ovakvim poboljšanjima standard i infrastruktura podižu na višu razinu

I moram reći da je naša gradska četvrt doista ugodno i kvalitetno mjesto za život. Ima još posla pred nama. Vjerujem da ćemo u suradnji s Gradom i dalje rješavati one stvari koje su bitne za naše građane u gradskoj četvrti Stari grad.“ – dodao je Kolarec.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Grad Velika Gorica u borbi protiv ilegalnog otpada iz Zagreba

Vlasnici odlagališta uništili barijere, prijete komunalnim redarima, ne boje se ni policije!

Objavljeno

na

Objavio/la

Prava drama odvijala se jutros na području Velike Gorice tijekom nove akcije usmjerene na sprječavanje dovoza ilegalnog otpada. Grad Velika Gorica po drugi je puta postavio betonske barijere, prekopao prometnice na područjima Mičevca, Ščitarjeva i Kosnice, koje pojedine građevinske tvrtke koriste za dovoženje otpada s područja Zagreba, kako bi ga ilegalno bacili na privatne parcele.

Nažalost, samo dva sata nakon postavljanja barijera, iste su uništene i nasilno uklonjene pomoću buldožera, a kako se neslužbeno doznaje, inicijator toga je jedan od vlasnika zemljišta, koji je izazvao incident s komunalnim redarima i tijekom postavljanja istih. Na dojavu je reagirala i policija dolaskom, no, izgleda da se pojedinci ne boje ni policije, a kako neslužbeno doznajemo upravo je on nastavio s prijetnjama i komunalni redarima na terenu, a potom se uputio i u Gradsku upravu gdje je nastavio s prijetnjama.

Po svemu sudeći, „posao“ s ilegalnim otpadom je prilično unosan za pojedince, koji, podsjetimo, nisu prezali ni od povlačenja pištolja na komunalne redare.

Ova borba, saznajemo iz Grada, neće prestati jer je cilj zaštititi građane Velike Gorice od ilegalnog odbacivanja otpada i zagađivanje vode i tla. Do sada je grad reagirao postavljanjem kamera, zatvaranjem prometnica, podizanjem kaznenih prijava, prijavama inspektoratu, ali i DORH-u.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Koji su uzroci vašeg išijasa ili bolova u zglobovima – brzo ćete saznati napravite li magnetsku rezonancu!

Jeste li kad osjetili snažnu, probadajuću bol koje se spušta niz nogu? Vjerojatno je riječ o išijasu! Ako vam bliska osoba s kojom živite doslovno plače od bolova, vjerujete, išijas i te kako može boljeti! Intenzitet boli ovisi o količini pritiska na živac. Što uzrokuje bol i radi li se o išijasu, vrlo jednostavno otkriva magnetska rezonanca koja je važna za dijagnostiku i određivanje terapije

Objavljeno

na

U Medicinskom centru Gorica svim umirovljenicima daruju trajni popust od 15% na sve medicinske slikovne pretrage pa tako i na magnetsku rezonancu. Na koji način MR potvrđuje što uzrokuje išijas kao i bolove u zglobovima, saznajte u članku nastao u suradnji s ovim centrom.

 

IŠIJAS ILI LUMBOISCHIALGIA – INTENZIVNA BOL

Išijas je intenzivna bol u području donjeg dijela leđa i gluteusa koja se širi duž zahvaćene noge, ponekad sve do stopala. Uzrok boli je iritacija korijena ishijadičnog živca, lat. nervus ischiadicus, najvećeg živca u ljudskom tijelu koji ide od donjeg dijela kralježnice preko gluteusa kroz svaku nogu.

Glavni simptom išijasa tj. lumboischialgije je upravo ta snažna, probadajuća bol koja se može osjetiti kao električni udar ili žarenje koje se od donjeg dijela leđa i gluteusa spušta niz nogu. Bol može biti iznimno jaka i ometati svakodnevne aktivnosti, a intenzitet ovisi o količini pritiska na živac.

Ostali simptomi išijasa uključuju:

  • utrnulost i trnce u nozi,
  • slabost mišića u zahvaćenoj nozi,
  • osjećaj hladnoće ili pečenja,
  • bol u bedrima i stopalu

U čak 90% slučajeva uzrok išijasa su degenerativne promjene u donjem dijelu kralježnice, uključujući ponajprije herniju diska, a tu su i suženje spinalnog kanala – stenoza i spondilolistezu (pomicanje kralješka).

Išijas se često javlja kod osoba starije životne dobi zbog degenerativnih promjena na kralježnici, poput trošenja intervertebralnih diskova, smanjenja elastičnosti ligamenata te već spomenutog suženja spinalnog kanala. Znači, s godinama, kralješci i okolne strukture postaju skloniji promjenama koje mogu uzrokovati pritisak na ishijadični živac.

Važno je reći kako ostali uzroci pritiska na ishijadični živac mogu biti ozljede, tumori, ciste i upalne promjene okolnih tkiva, što je i te kako važno na vrijeme dijagnosticirati.

Liječenje išijasa ovisi o težini simptoma i uzroku. U akutnoj fazi primjenjuje se simptomatska terapija za ublažavanje boli, dok kronični išijas zahtijeva aktivan pristup kroz medicinske vježbe i fizikalnu terapiju.

Pravovremena dijagnostika omogućuje ciljanu terapiju i smanjuje rizik od komplikacija. I tu dolazimo do magnetske rezonance kojom ćemo brzo saznati radi li se o išijasu. U praksi, liječnici često prvo preporučuju fizikalni pregled i RTG, a tek ako simptomi traju ili se pogoršavaju, upućuju na MR.

 

MAGNETSKA REZONANCA DETEKTIRAT ĆE UZROK IŠIJASA

Za razliku od drugih metoda snimanja, MR omogućuje neinvazivnu, detaljnu i preciznu dijagnozu stanja poput išijasa, bolova u zglobovima i drugih mišićno-koštanih bolesti. Omogućuje liječnicima da ciljano odrede terapiju i spriječe daljnje komplikacije.

Zašto? Zato što je magnetska rezonanca jedina metoda koja može jasno prikazati leđnu moždinu, živčane korijene i okolne strukture.

Rengen (RTG) i CT (kompjuterizirana tomografija) mogu prikazati kosti, ali ne mogu otkriti promjene na mekom tkivu poput upale živaca što je ključno za potvrdu dijagnoze i početak pravog liječenja išijasa.

 

MAGNETSKA REZONANCA VAŽNA ZA DIJAGNOSTIKU UZROKA BOLOVA U ZGLOBOVIMA

Osobama starije životne i zglobovi zadaju također velike probleme. Uzroci boli mogu biti različiti, što možete vidjeti prema dolje izdvojenim primjerima, ali kod svakog je i dalje magnetska rezonanca važna za dijagnostiku.

  • OSTEOARTRITIS (ARTROZA) – kronična bolest zglobova karakterizirana postupnim propadanjem hrskavice, što dovodi do boli, ukočenosti i smanjene pokretljivosti. MR je jedina dijagnostička metoda koja prikazuje stanje hrskavice, zglobne tekućine i upalne procese.
  • REUMATOIDNI ARTRITIS – autoimuna bolest koja uzrokuje kroničnu upalu zglobova što može dovesti do deformacija i oštećenja. MR otkriva upalu sinovijalne membrane i promjene na mekim tkivima.
  • OŠTEĆENJA LIGAMENATA I TETIVA – nastaju zbog preopterećenja, ozljeda ili degenerativnih promjena, uzrokuju bol i smanjenu funkciju zgloba. MR prikazuje istegnuća i upalne procese.

 

MR KORISNA U PROCJENI KOMPLIKACIJA UZROKOVANIH OSTEOPOROZOM

Osim navedenih primjera, MR je također korisna metoda u procjeni komplikacija uzrokovanih osteoporozom poput prijeloma kralježaka.

Osteoporoza je bolest obilježena smanjenjem gustoće kostiju, zbog čega one postaju porozne i jedna je od najčešćih bolesti starije populacije.

Padovi su glavni mehanizam nastanka prijeloma kod osoba starije životne dobi: godišnje padovi zahvate 30% osoba starijih od 65 godina i čine jedan od glavnih uzroka morbiditeta i mortaliteta.

Kako nam MR pomaže? Na primjer, ako osoba ima bolove u leđima, a postoji sumnja na osteoporotski prijelom, magnetska rezonancija može prikazati postoji li svježi prijelom i razlikovati ga od starijih prijeloma kao i pomoći u razlikovanju osteoporotskih prijeloma od tumorskih lezija.

Bol nam govori da s našim tijelom nešto nije u redu, ona je će ponekad šaptati, ponekad vikati, a i vrištati. Važno je ne ignorirati bol, već ju shvatiti ozbiljno i nastojati pronaći glavni uzrok te na njega utjecati.

Medicinski centar Gorica ističe važnost pravovremene dijagnostika za očuvanje zdravlja te upravo zato umirovljenicima, kao našoj brojnoj, a najosjetljivijoj društvenoj skupini, daruje 15% popusta na sve medicinske slikovne pretrage.

Popust se odnosi na rendgenske preglede (RTG), magnetsku rezonancu (MR), mamografiju (MMG), kompjuteriziranu tomografiju (CT/MSCT) te virtualnu kolonoskopiju. Više detalja o akciji saznajte na njihovoj web stranici.

Foto: Medicinski centar Gorica

Nastavite čitati

HOTNEWS

Goričani će prvi u Hrvatskoj dobiti alate za upravljanje osobnim financijama

Ciklus radionica u Poduzetničkom inkubatoru organizira nevladina inicijativa Mladi i poduzetni.

Objavljeno

na

Izazovna financijska vremena nose sa sobom i pronalazak rješenja za bolje gospodarenje našim novcem, kako bi bili otporniji na izazove. Naime, podaci govore da bi prosječan Hrvat nakon izostanka samo jedne mjesečne plaće mogao preživjeti svega mjesec dana, dok je europski standard gotovo šest mjeseci.

Vođeni tom problematikom i s ciljem građanima Velike Gorice osigurati informacije i rješenja kako bolje upravljati osobnim financijama Grad Velika Gorica osigurao je besplatne radionice. Time je postala prvi Grad u Hrvatskoj koji organizirano radi na financijskoj pismenosti svojih građana.

Edukacije provodi nevladina inicijativa Mladi i poduzetni u suradnji s Ustanovom za obrazovanje odraslih Adrianus, uz financijsku podršku Grada Velike Gorice, te će tijekom cijele godine biti održano 12 radionica u VG Poduzetničkom inkubatoru.

– Smatramo da je ova tema zaista potrebna i važna i o kojom je potrebno osvijestiti naše građane, posebice mlađe generacije. Razlog tome je što takve vještine ne učimo u školi, a kad izađemo iz sustava obrazovanja ulazimo u realni sektor, počinjemo zarađivati a nitko nam prethodno nije objasnio pametnog raspolaganja novcem, upozorio nas na rizike, ali zamke, posebice u online kupnji – upozorio je Domagoj Ilečić, pročelnik Upravnog odjela za poduzetništvo, investicije i fondove EU Grada Velike Gorice, te dodao kako Grad na ovaj način pruža potporu građanima u financijskoj otpornosti.

Sanela Dropulić, idejna začetnica projekta i jedna od predavačica, pozvala je sve Velikogoričane da se prijave online prijavnicom jer je ovo idealna prilika da u svojoj blizini dođete do korisnih informacija koje vam mogu promijeniti kompletnu percepciju vaših financija.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

– Prijave su već krenule i interes građana je već sada velik. Mi smo tu da damo praktične savjete kako bolje upravljati novcem, otkriti načine štednje i na koji način vam novac bježi a da to ni ne primjećujete – pozvala je Dropulić.

– Ova interaktivna predavanja otvorit će vam oči po pitanju psihologije novca i trošenja istog – istaknuo je Tomo Rajić, predsjednik inicijative Mladi i poduzetni, te dodao kako njihova platforma nudi mentorske i edukativne sadržaje s aktualnim temama poput kriptovaluta.

Jedan od predavača je poduzetnik Matija Drakšić, koji se nadovezao na psihološki aspekt upravljanja novcem.

– Dakle, oko 50 posto financijske pismenosti vezana je uz psihologiju novca ili kako znamo reći – mindset, a znamo da je teško odoljeti marketinškim trikovima koji nas navode na što veću potrošnju, često onoga što nam uopće nije potrebno. Zato su teme radionica životne, poput one „Kako s jednom plaćom preživjeti cijeli mjesec – najavio je Drakšić.

Građani se na besplatne radionice mogu prijaviti ovdje.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Velika Gorica prva od velikih gradova u trci za Zero Waste certifikat

Cilj je postići rezultate poput europskih metropola poput Barcelone i Münchena.

Objavljeno

na

Objavio/la

U Velikoj Gorici su se unazad nekoliko godina dogodile značajne promjene u načinima zbrinjavanja otpada čime je unaprjeđen sustav gospodarenja otpadom, kao što je novo suvremeno reciklažno dvorište i odvojeno prikupljanje otpada čime se Velikogoričanima olakšalo zbrinjavanje otpada, a ujedno se i smanjila količina otpada.

Novi korak Grada Velike Gorice je pristupanje mreži Zero Waste Europe, odnosno kroz petogodišnje razdoblje dobivanje certifikata Zero Waste grad. Tim su povodom gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar, direktor VG Čistoće Ivan Rak i koordinator mreže Zero Waste gradova Marko Košak, danas potpisali odluku o implementaciji strategije maksimalnog smanjenja otpada.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

– Važnost ovog koraka za naš grad i građane je činjenica da smo na putu da stanemo uz bok velikim europskim gradovima poput Barcelone i Münchena, koji su prepoznati kao europski predvodnici u gospodarenju otpadom. Ova odluka je strateški iskorak i snažna obaveza prema našim građanima, budućim generacijama i Europskoj uniji kojoj pripadamo. Ovo nije samo simboličan čin, već i jamstvo da ćemo i dalje predano raditi za čišći i zdraviji život građana Velike Gorice – rekao je gradonačelnik.

Inače, Zero Waste certifikat u Hrvatskoj imaju samo općine na otoku Krku, grad Prelog i nekoliko međimurskih općina, istaknuo koordinator mreže Zero Waste Europe, Marko Košak.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–Ova mreža ima sjedište u Bruxellesu i okuplja stručnjake iz različitih zemalja s fokusom na prevenciju nastanka otpada, ponovnu uporabu i recikliranje. Velika Gorica je u tom pogledu ostvarila iznimne korake u sustavu gospodarenja otpadom koje provodi VG Čistoća. Velika Gorica je prvi veliki grad koji podnosi ovu kandidaturu. To su veliki uspjesi koje nemaju brojni gradovi u Hrvatskoj i zato je sljedeći logičan korak pridruživanje mreži Zero Waste gradova. Tome svjedočim i sam, jer sam od prije dvije godine stanovnik Velike Gorice i vidim da je reforma sustava gospodarenja otpadom uspjela – potvrdio je Košak.

Dobivanje certifikata obvezuje Grad na 65 posto odvojeno prikupljenog otpada i smanjenje količine miješanog otpada sa 137 kg na 100 kg po stanovniku. Također, VG Čistoća će osigurati da se u Velikoj Gorici primijene modeli ponovne uporabe i smanjenja nastanka otpada.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–Stopa razvrstavanja otpada u Velikoj Gorici danas je nešto više od 40 posto, dok smo 2021. godine bili na 15 posto. Također, uvođenjem novog sustava na odlagalištu smo smanjili i količine otpada između 20 i 25 posto. Osim toga, u planu nam je otvaranje centra za gospodarenje otpadom kojim ćemo smanjiti otpad na odlagalištu od 70 do 80 posto, te će tada na odlagalištu završiti samo inertni otpad koji nema neugodnih mirisa. Daljnjom edukacijom građana i uz podršku Grada namjeravamo kroz pet godina doći do cilja, što zahvaljujem gradonačelniku jer ima sluha za očuvanje okoliša i postizanje visoke kvalitete života u našem gradu – poručio je direktor VG Čistoće Ivan Rak.

Nastavak zajedničke suradnje donosi pridržavanje preporuka na putu do definiranih ciljeva, kako bi Velika Gorica stekla uvjete za punopravnu certifikaciju.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.