Povežite se s nama

Vijesti

Ačkar pobijedio u prvom krugu! Kožić i Zmajlović idu u drugi krug za župana

Objavljeno

na

U 19 sati zatvorena su birališta i krenulo je prebrojavanje glasova. U 21 sat Državno izborno povjerenstvo počelo je objavljivati prve privremene rezultate lokalnih izbora.

Nakon obrađenih 100 posto glasova, HDZ-ov Krešimir Ačkar osvojio je pobjedu u prvom krugu osvojivši 50,1 posto glasova. Preračunato u glasove, za Ačkara je glasovalo 11.605 Velikogoričana. Ostavio je tako iza sebe, bez šansi, SDP-ovog Ivu Jelušića, koji je osvojio 21,23 posto, MOST-ov Ivan Bekavac osvojio je 15,68 posto, a DP-ov Zvonimir Lovrić 9,72 posto.

HDZ i koalicijski partneri pobijedili su i u utrci za Gradsko vijeće. Osvojili su 43,43 posto glasova. Na drugom mjestu je SDP-ova koalicija s 24,45 posto, a slijedi MOST s 18,91 posto i DP s 13,19 posto glasova.

U utrci za župana Zagrebačke županije izgledan je drugi krug. Nakon obrađenih 100 posto biračkih mjesta, Stjepan Kožić ima 44,93 posto glasova, Mihael Zmajlović 29,08 posto, Ana Bolšec (FOKUS) 11,51 posto, a Domagoj Lovrić (DP) 9,88 posto.

Nakon obrađenih svih biračkih mjesta, u utrci za Skupštinu Zagrebačke županije tijesno vodi koalicija predvođena SDP-om s 25,72 posto glasova. Slijedi ju u stopu HDZ-ova koalicija s 24,74 posto glasova, Kožićeva lista je na 16,72 posto glasova, a stranka FOKUS za sada je osvojila 12,8 posto glasova. Na petom mjestu je Domovinski pokret s 9,92 posto, a MOST ima 5,64 posto glasova.

 

 

Moja županija

Kreće izbor najuzornije hrvatske seoske žene, prijave otvorene do 1. lipnja

Završnica natjecanja održat će se u listopadu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: FB Uzorne Hrvatske Seoske Zene

Otvorene su prijave za ovogodišnji Izbor najuzornije hrvatske seoske žene, a kandidatkinje se mogu prijaviti do 1. lipnja 2026. godine. Na natječaj se mogu javiti i žene s područja Zagrebačke županije, odakle su uputili poziv svim zainteresiranima da pošalju svoje prijave.

Izbor organizira Udruga Uzorne hrvatske seoske žene, a završnica natjecanja će se održati 3. listopada u Vukovarsko-srijemskoj županiji.

Prijaviti se mogu žene u dobi od 25 do 65 godina koje žive na selu i aktivno sudjeluju u životu svoje zajednice. Uz vođenje kućanstva i poljoprivrednog gospodarstva, kandidatkinje se mogu baviti proizvodnjom poljoprivrednih proizvoda, izradom rukotvorina ili umjetničkim stvaralaštvom. Važan kriterij je i njihov doprinos razvoju društvenog, kulturnog i gospodarskog života sredine u kojoj žive.

Natječaj je namijenjen ženama koje do sada nisu sudjelovale u ovom izboru.

Prijava treba sadržavati osnovne osobne podatke te kratak životopis, a kandidatkinje iz Zagrebačke županije ispunjeni obrazac za prijavu mogu poslati na e-mail adresu [email protected].

Nastavite čitati

Moja županija

Stanovnicima Jastrebarskog Županija ispunila obećanje

Postavljen je uspornik prometa kako bi se dodatno povećala sigurnost svih sudionika u prometu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Goran Navoj

Stanovnicima Ulice bana Josipa Jelačića u Jastrebarskom, ispunjeno je obećanje. Postavljen je uspornik prometa s ciljem dodatnog povećanja sigurnosti svih sudionika u prometu, kako vozača, tako i pješaka te osiguravanja mirnijeg i sigurnijeg odvijanja svakodnevnog prometa.

Na svom je Facebook pofilu potpredsjednik Županijske skupštine, Goran Navoj, obavijestio građane o ovome pothvatu:

“Kao što smo i obećali stanovnicima Ulice bana Josipa Jelačića ŽC 3055– obećanje smo i ispunili. Postavljen je uspornik prometa kako bi se dodatno povećala sigurnost svih sudionika u prometu.
Ovim zahvatom napravljen je važan korak prema sigurnijem prometu i većoj zaštiti stanovnika ove ulice. Iako je riječ o manjem projektu, njegov značaj za sigurnost prometa i svakodnevni život stanovnika je velik.
Kao član Upravnog vijeća Županijska uprava za ceste Zagrebačke županije i dalje ću se zalagati za projekte koji doprinose većoj sigurnosti prometa na području cijele Zagrebačka županija.
Pješački prijelaz koji je ostao neoznačen bit će označen u popodnevnim satima tijekom sljedećih dana, kako bi se tijekom radnog vremena omogućilo nesmetano prometovanje vozila prema poslovnom objektu”.
Na naš upit o tome planiraju li se i na drugim lokacijama na području Zagrebačke županije slične mjere, Potpredsjednik je odgovorio rekao kako ” Županijska uprava za ceste Zagrebačke županije kontinuirano radi na povećanju sigurnosti u prometu u suradnji s jedinicama lokalne samouprave te će s tim aktivnostima nastaviti i ubuduće. Na pojedinim kritičnim lokacijama već su poduzeti određeni koraci, dok su dodatne mjere trenutno u procesu rješavanja.”

Nastavite čitati

Najave

Građani pozvani na Dan narcisa u Rakitovcu – “zajedno za zdravlje žena”

Objavljeno

na

Objavio/la

Udruga Naš Rakitovec organizira obilježavanje Dana narcisa u subotu, 14. ožujka, od 8 do 12 sati ispred prostorija Mjesnog odbora Rakitovec.

Dan narcisa posvećen je informiranju javnosti o važnosti redovitih pregleda i brige o zdravlju, a kroz ovu akciju želi se dodatno potaknuti građane da se uključe i daju podršku borbi protiv raka dojke.

“Zajedno za zdravlje žena”, poručuju iz udruge.

Nastavite čitati

Moja županija

Stara kurija u novom ruhu – Kratečko dobilo Centar baštine

U obnovljenoj zgradi smješten je izložbeni postav „Kratečko – tok tradicije, baštine i povijesti“ koji prikazuje razvoj sela Kratečko i naselja sisačke Donje Posavine

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Sisačko-moslavačka županija

Jučer  je u srcu sisačke Donje Posavine, svečano otvoren Centar baštine Sisačko-moslavačke županije. Centar je smješten u obnovljenoj povijesnoj zgradi koja datira iz 1835. godine. Objekt je izvorno izgrađen kao kurija grofa Tome Keglevića, a tijekom kasnijih razdoblja, nakon prodaje imanja, služio je i kao župni dvor te bio važan dio društvenog života ovog kraja.

Zahvaljujući cjelovitoj obnovi koju je provela Sisačko-moslavačka županija u suradnji s Ministarstvom kulture i medija, povijesna zgrada danas je dobila novu funkciju i postala prostor namijenjen očuvanju i predstavljanju baštine ovog područja. Obnovljenu zgradu otvorio je župan Ivan Celjak koji je rekao kako će “Centar baštine u Kratečkom zasigurno podići kvalitetu života mještana, ali i obogatiti turističku ponudu za sve koji dolaze na ovo područje”.

Lokalni identitet

Svečanom otvorenju nazočili su brojni uzvanici i predstavnici institucija kao i mještani Kratečkog i Donje Posavine kojima je ovaj prostor važan dio lokalnog identiteta. Sisačka biskupija zgradu je ustupila Sisačko-moslavačkoj županiji na upravljanje. Župan Celjak tom je prilikom posebno zahvalio sisačkom biskupu mons. Vladi Košiću, koji je nakon blagoslova zgrade istaknuo važnost zajedništva, suradnje i zajedničkog djelovanja institucija iz kojih proizlaze ovako značajni projekti.

Baština za buduće generacije

Izaslanica ministrice kulture i medija Ivana Miletić Čakširan istaknula je kako je obnova kulturne baštine oštećene u potresu od izuzetne važnosti. Naglasila je ulogu Ministarstva kulture i medija u očuvanju i obnovi vrijednih povijesnih objekata rekavši da je “potres ovoj zgradi donio novu budućnost i mogućnost da ponovno živi zajedno s mještanima i doprinosi očuvanju bogate baštine Lonjskog polja.”

Svečani program upotpunili su nastupi članova KUD-a Hrvatsko srce Kratečko, dok su učenice 2. razreda Osnovne škole Budaševo – Topolovac – Gušće, Allena Radić i Tamara Vidović, izvele scenski prikaz koji je na poseban način dočarao život na selu nekada.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Ačkar označio početak nove ere gradskog prometovanja

e-Autobusi imaju kapacitet 92 putnika i potpuno su prilagođeni osobama s invaliditetom

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović

Velika Gorica je službeno zakoračila u novu eru gradskog prijevoza. Danas s početkom u 10 sati, gradonačelnik Krešimir Ačkar i predsjednik Uprave Arriva Hrvatska, Dražen Divjak, sudjelovali su u prvoj vožnji potpuno novih električnih autobusa.

Ovi moderni autobusi, kapaciteta 92 putnika i potpuno prilagođeni osobama s invaliditetom, od sada voze na lokalnim gradskim linijama, donoseći tišu, čišću i ekološki prihvatljiviju vožnju građanima Velike Gorice.

Polazak prve vožnje bio je s autobusnog kolodvora u Velikoj Gorici, a ukupno pet novih električnih autobusa će od sada prometovati gradskim ulicama.

U suradnji s Arrivom Hrvatska u promet smo uveli pet električnih autobusa koji prometuju na ključnim gradskim linijama. Riječ je o modernim, niskopodnim autobusima prilagođenima osobama s invaliditetom, kapaciteta do 92 putnika. Ovi autobusi tiši su i ekološki prihvatljiviji te doprinose smanjenju buke i emisija štetnih plinova u našem gradu, posebno u najužem centru. Današnja vožnja prilika je da još jednom pokažemo kako ovaj sustav funkcionira u praksi i koliko nam je važno da Velika Gorica ima moderan, održiv i kvalitetan javni prijevoz”,  poručio je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Korak prema čišćem i održivijem javnom prijevozu

Grad Velika Gorica sklopio je sedmogodišnji ugovor s tvrtkom Arriva Hrvatska za obavljanje usluge komunalnog linijskog prijevoza. Samim time, predsjednik Uprave Arriva Hrvatska – Dražen Divjak, poručio je da od danas počinje djelomično uvođenje električnih autobusa u gradski prijevoz Velike Gorice čime će to činiti važan korak prema čišćem i održivijem javnom prijevozu.

Radi se o električnim autobusima VDL Citea SLF 120 Electric, niskopodnim vozilima prilagođenima osobama s invaliditetom. Svaki autobus može prevesti do 92 putnika te je opremljen USB priključcima, sustavom za validaciju karata i audio-vizualnim sustavom za najavu stanica. Baterija snage 180 kW omogućuje doseg od približno 150 km. 

Novi električni autobusi vozit će na linijama 1, 2 i 3, a to je kružna gradska linija, linija prema željezničkom kolodvoru te linija koja vozi od željezničkog kolodvora do poslovne zone Meridian 16.

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno