Povežite se s nama

Najave

Uz živu svirku na krovu proslavit će prvi dan ljeta

Gorički bend Alive od 20 sati zabavljat će publiku na terasi GKM

Objavljeno

na

U petak na terasi Goričkog kluba mladih nastupit će gorički bend Alive. Dolaskom lijepog i sunčanog vremena došlo je vrijeme i za otvaranje sezone događanja na najboljoj gradskoj terasi.

– Prvi dan ljeta odlučili smo simbolično obilježiti jednom dobrom svirkom na otvorenom. Ovog petka, 21. lipnja, na našoj terasi družimo se uz, sada već poznati, gorički bend Alive. Ponesite hranu, sokiće i svu ostalu okrijepnu potrepštinu jer će se dečki iz Alive-a pobrinuti da čaganjem ne prestajete cijelu večer – poručili su organizatori.

Koncert počinje u 20 sati, a ulaz je besplatan.

Najave

Tatami i grah – Fuji i Buvljakuše udružili snage!

Koliko velika može biti mala žlica graha?

Objavljeno

na

Objavio/la

Judo klub osoba s invaliditetom „Fuji“ i poznate goričke humanitarke „Buvljakuše“ pozivaju na humanitarnu akciju kojom žele pomoći svojim sugrađanima.

Naime, 11. svibnja ispred Gradske sportske dvorane Velika Gorica održava se EJU Velika Gorica Get Together Turnir, na kojem nastupaju borci iz Fujija, a Buvljakuše će cijeli dan kuhati fini humanitarni grah.

Sav prihod od prodanih porcija graha namijenjen je za pomoć potrebitim sugrađanima.

Pozivamo vas da navijate iz petnih žila, jedete iz punih tanjura i uživate u najboljoj kombinaciji sporta i humanitarke koju ste ikad vidjeli! Pokažimo zajedno koliko velika može biti mala žlica graha… i veliko srce koje stoji iza nje – poziva Fuji i Buvljakuše.

Nastavite čitati

Kultura

Vukovinska crkva nova festivalska lokacija Ars Organi Sisciae

19. Međunarodni orguljaški festival Ars Organi Sisciae poziva na obnovu i zaštitu povijesnih orgulja – ulaz na sve koncerte je slobodan.

Objavljeno

na

Objavio/la

19.Međunarodni orguljaški festival Ars Organi Sisciae održat će se od 4. – 11. svibnja u Glini, Petrinji, Hrvatskoj Kostajnici, Vukovini, Voloderu, Martinskoj Vesi i Sisku. Uz brojne atraktivne komorne koncerte u kojima ćemo uz orgulje slušati tamburicu, klarinet, pjevače, na ovogodišnjem festivalskom izdanju međunarodni gosti svirati će panovu frulu uz orgulje, a koncerte kojima se apelira na obnovu orgulja održat će solisti Hrvatskog baroknog ansambla i svjetski poznati gitarist Edin Karamazov.

Hrvatska udruga Ars Organi Sisciae i umjetnička ravnateljica Valentina Badanjak Pintarić u ovogodišnjem festivalskom izdanju apeliraju na obnovu i zaštitu povijesnih orgulja, osobito u kraju koji je nakon razaranja u Domovinskom ratu, katastrofalno stradao u potresu, nakon kojega se još oporavlja.

Festival otvaraju mlade snage – solisti, zbor i orkestar Glazbene škole Vatroslava Lisinskog iz Zagreba u nedjelju, 4. svibnja u Župnoj crkvi sv. Ivana Nepomuka u Glini.

Iako petrinjske orgulje nisu u funkciji već više od četiri godine, 5. svibnja će se u okviru festivalskog programa održati koncert u Župnoj crkvi sv. Lovre kao apel da crkva krene u potrebnu obnovu kako bi se dogodine na novouređenim Hefererovim orguljama mogao svečano otvoriti 20. Ars Organi Sisciae.

Hrvatska Kostajnica je prije Domovinskog rata imala tri vrijedna povijesna instrumenta, dok su danas tek jedne tehnički nedorečene donirane orgulje nepoznatog švicarskog graditelja iz 2012. godine. Ove godine organizator je odlučio usmjeriti pažnju na potrebu obnove orgulja u ovome kraju – koncertom jednog od svjetski poznatih gitarista – Edina Karamazova, koji će u srijedu 7. svibnja u Župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog oduševiti publiku milozvukom svoje klasične gitare.

Na novoj festivalskoj lokaciji – u  Župnoj crkvi Pohoda BDM u Vukovini – festivalska publika ponovno će u četvrtak 8. svibnja imati priliku čuti orgulje najpoznatijeg graditelja mariborskog kruga – Josipa Brandla, graditelja nekadašnjih orgulja Sisačke katedrale na kojima su se godinama održavali festivalski koncerti. Nastupit će mladi orguljaš Dubravko Ćepulić Polgar uz kojega će bisernicu svirati Franjo Pećarić.

U Voloderu, u Župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog je vrlo vrijedni povijesni instrument, orgulje Antuna Šimenca iz 1863. godine koje se nalaze se na popisu zaštićenog pokretnog kulturnog dobra RH. Ove godine ćemo ih slušati u izvedbi Stanislava Šurina, slovačkog orguljaša, skladatelja, pedagoga, organizatora, urednika časopisa te savjetnika u popravcima i rekonstrukcijama povijesnih orgulja i u izgradnji novih orgulja.  Uz njega će nastupiti češka panfalutistica Liselotte Rokyta.

Ovogodišnje izdanje Ars Organi Sisciae vraća na program festivalsku tradicionalnu subotu u Martinskoj Vesi gdje su lani obnovljene vrijedne povijesne orgulje M. Heferera iz 1881. godine koje su kontinuirano svirale sve do potresa i nalaze se na popisu zaštićenog pokretnog kulturnog dobra RH. U Župnoj crkvi s. Martina biskupa 10. svibnja će nastupiti sjajni duo sastavljen upravo za ovu priliku:  Bruno Philipp, klarinet i Milan Hibšer, orgulje. Na programu ćemo, među ostalim, čuti i praizvedbu skladbe Milana Hibšera, potaknutu novom festivalskom suradnjom.

Festival zatvara koncert Muškog  kvarteta Adore pod umjetničkim vodstvom orguljaša Alena Kopunovića Legetina sisačkoj Bazilici sv. Kvirina Muški pjevački kvartet djeluje od 2024. godine, a  čine ga Igor Krišto, tenor (solist opere HNK Osijek), Kristijan Kostić, tenor (voditelj klape sv. Lovro u Požegi), Antonio Bogojević, bariton (student pjevanja u klasi prof. Margarete Klobučar u Puli) i Vjekoslav Hudeček, bas (solist Zbora HRT-a). Na programu ćemo čuti i praizvedbu hrvatskog skladatelja Alana Kljaića.

Ulaz na sve koncerte je slobodan!

Festival se održava uz medijsko pokroviteljstvo Hrvatske katoličke mreže, Radio Marija, Laudato.tv te uz internacionalno medijsko pokroviteljstvo Croatia Heartful Center. Također, pokrovitelj festivala je i Ministarstvo kulture i medija RH, Sisačkoj biskupija, Sisačko-moslavačka županija, Zagrebačka županija, Grad Hrvatska Kostajnica i Grad Petrinja.

Nastavite čitati

Najave

DAN PLANETA ZEMLJE Gorički obrtnici postaju majstori održivosti

Kako recikliranjem, popravljanjem i ponovnom oporabom predmeta smanjiti količinu otpada?

Objavljeno

na

Udruženje obrtnika Velika Gorica priključilo se akciji obilježavanja Dana planeta Zemlje, koju je inicirala Obrtnička komora Zagreb.

Akcija “Majstori održivosti – sačuvaj ne bacaj!” kojoj je cilj smanjiti količine tekstilnog otpada, održat će se na platou ispred velikogoričke Tržnice na Trgu kralja Petra Krešimira IV, u petak, 25. travnja od 8 do 12 sati, a istovremeno se provodi u svim gradovima Zagrebačke županije. U našem gradu podržali su je Grad Velika Gorica besplatnim ustupanjem javnog prostora te Turistička zajednica Grada Velike Gorice, u ulozi promotora.

U akciji, koja potiče i promovira recikliranje, popravljanje i oporabu predmeta kako bi se smanjila količina otpada, sudjelovat će Modni salon Ivančica, vlasnice Višnje Vučin i Platfoma, obrt za medije i usluge, vlasnice Ane Katulić.

FOTO: Matija Lipar

Kako sudjelovati u akciji?

Građani mogu donijeti jedan predmet koji im je viška, a ne žele ga baciti jer ima zanimljivu priču, a Platforma će mu pronaći novi dom. Također, za doneseni odjevni predmet od Modnog salona Ivančica zatražite savjet kako ga sami redizajnirati, odnosno udahnuti mu novi život.

Pod motom „Udahnimo starom odjevnom predmetu duh novog života“ i „Udomimo predmet koji ima dobru priču“ Ivančica i Platforma pokazat će iskoristivost odbačenih predmeta, koji uz malo truda dobivaju novu namjenu ili novi izgled i postaju iskoristivi, umjesto da završe u otpadu – poručuju iz Udruženja obrtnika Velika Gorica.

O sudionicima akcije:

  • MODNI SALON IVANČICA, obrt za proizvodnju i usluge, vl. Višnja Vučin, Velika Gorica, Sisačka 10. Salon se bavi krojenjem i šivanjem odjeće po mjeri, popravcima i prepravcima odjeće te redizajnom odjeće. Vlasnica Višnja Vučin, u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Velika Gorica vodi tečajeve krojenja i šivanja. Na štandu će se, osim navedenog, prezentirati mogućnost iskorištavanja ostataka materijala (za izradu šalova, traka za kosu, remena …), prekrajanje i ponovno iskorištavanje materijala (izrada torbi od traperica, izrada jastučnica ili podmetača od navlaka za poplun i slično), redizajn starog (vintage) odjevnog predmeta (kaputa, haljina, košulja koje su nosile bake, očevi, tetke …).
  • PLARTFORMA, obrt za medije i usluge, vl. Ana Katulić, Velika Gorica, S. Kolara 13d. Vlasnica je pokrenula vrlo uspješan projekt Muzej odbačenih predmeta još 2019. godine. Organizirala je putujuće interaktivne izložbe koje spajaju kulturu i umjetnost s područja ekološkog, društvenog djelovanja. Izložba je gostovala u Zagrebu, Krapini, Kninu, Zlarinu, Rijeci, Biogradu, Ogulinu, Delnicama, Omišlju, Varaždinu, Puli, Ližnjanu, Kali, Splitu i Zadru, a kroz njegov privremeni postav prošlo je oko 150 predmeta koji su udomljeni, odnosno pronašli su nove vlasnike.

Nastavite čitati

Kultura

Slavonac s goričkom adresom napisao knjigu o povijesti Novog Čiča

Đuro Mesić je autor već desetak knjiga o mjestima u Slavoniji i Domovinskom ratu.

Objavljeno

na

Cityportal, pa i velikogorički Reporter pisali su još lani u rujnu, kako Đuro Mesić piše knjigu o Novom Čiču. Zanimljivo, Mesić je gospodin iz Slavonije koji se doselio u Čiče 2007. godine, a sada živi u Velikoj Gorici. Pa kako to da je Slavonac odlučio pisati o turopoljskom mjestu smještenom istočno od velikog jezera nedaleko Velike Gorice?

Vrlo jednostavno, Đuro je autor već desetak knjiga o mjestima u Slavoniji i Domovinskom ratu, stoga mu iskustva ne nedostaje, a inspiraciju je dobio surađujući s KUD-om “Čiče” i prvim čovjekom kulturnjaka Stipom Duvnjak.

Promocija knjige je 24. travnja u prostoru KUD-a “Čiče”, u Novom Čiču, a dobro došli su svi mještani župe sv. Ivana Krstitelja Novo Čiče, ali i njihovi gosti.

Izdavač knjige je Albatros Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, dok su značajniji sponzori Grad Velika Gorica (gradonačelnik Krešimir Ačkar), Zagrebačka županija (dožupan Ervin Kolarec), Mjesni odbor Novo Čiče (predsjednik Čedomir Tomašić) te privatni donatori koji su navedeni u knjizi.

Saznali smo od gospodina Mesić neke značajke njegovog dokumentiranog djela kao što je činjenica da je Novo Čiče svojevremeno bilo jako industrijsko središte pa je vozio i tramvaj na pogon konja od tvornice u Novom Čiču do željezničke postaje u Velikoj Gorici. Tvornica obitelji Thurn-Taxis proizvodila je germu, špirit, kefe, metle i šibice.

Dodajmo da je Župa Svetog Ivana Krstitelja Novo Čiče, jedna je od najstarijih župa u Turopolju, a autor je pronašao podatak i o prvom župniku iz 1501. godine. Također, i blaženi Alojzije Stepinac Novo Čiče je posjetio 1938. godine.

Školstvo se spominje 1858. godine a prva škola bila je u prostoru današnjeg KUD-a “Čiče”, nasuprot crkve. Dobrovoljno vatrogasno društvo proslavilo je 130 godina postojanja, aktivno je bilo lovačko društvo, udruga umirovljenika, aktiv žena, nogomet se igrao još između dva svjetska rata u NK Frankopanu i NK Slaviji a NK Dinamo Novo Čiče osnovan je 1948. godine.

Vrlo aktivno je bilo i Pjevačko-tamburaško društvo „Javor“ Novo Čiče, o čemu, kao i o ostalim činjenicama, progovara upravo spomenuta knjiga autora Đure Mesića, na čijoj ćete promociji dobiti pogled na prošlost ovog mjesta i ljudi koji su ga gradili.

Nastavite čitati

Najave

Vani je novi Reporter: Izborna utrka, Gorica iz drugih vremena i ‘slavuj’ iz Lisinskog

Potražite svoj besplatan primjerak na dobro poznatim lokacijama ili ga “prelistajte” u online izdanju

Objavljeno

na

Ovog je kišnog četvrtka, na nepunih mjesec dana udaljenosti od lokalnih izbora, iz tiskare stigao novi broj Reportera, najdugovječnijih gradskih novina. U njemu smo i ovoga puta pripremili za svakoga po nešto, od politike, preko estrade i društvenog života, sve do sporta…

Bavimo se u ovom broju uskršnjim običajima u našem kraju, ali i pregledom svega što se događalo u posljednjem razdoblju u gradu, počevši od uređenja nogostupa i nove prometne regulacije u centru grada, a bili smo i na sastanku Vijeća za urbani razvoj u Poduzetničkom centru, na sastanku gradonačelnika i predstavnika Vijeća djece i mladih te na sadnji novih zelenih oaza u gradu.

Budući da je krenula izborna utrka, donosimo i predgled svih dosadašnjih izbora za gradonačelnika, kojeg smo dvaput dobili nakon prvog, a dvaput nakon drugoga kruga. Prvi put nakon 12 godina imamo i kandidatkinje, a prvi put uopće imamo samo jednog kandidata…

Donosimo i intervju sa županom Stjepanom Kožićem na isteku njegova sedmog mandata, kao i pregled aktivnosti gradskih tvrtki, te savjete iz naših ljekarni.

Posjetili smo i jedno zanimljivo okupljanje u Pivnici, u kojoj je 60 godina male mature proslavila generacija koja je osnovnu školu završila 1965. godine, u vrijeme kad je Velika Gorica izgledala bitno drukčije nego danas. Prisjećamo se i preminulog mladog liječnika Darena Lučingera, a osvrćemo se i na jednu posebnu večer 16-godišnjeg velikogoričkog pjevača Nike Stepanića…

Na sportskim stranicama obradili smo sve vezano uz kamp HNS-a i za povijesni 11. travnja 2025., kad su radovi konačno i službeno počeli, a tu je i kratki pregled niželigaških nogometnih zbivanja, kao i intervju s Ervinom Kolarcem, zamjenikom župana zaduženim za sport.

Potražite svoj besplatan primjerak na dobro poznatim lokacijama u gradu i okolici, a do tad novi broj Reportera možete prelistati i u online izdanju… 

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.