Povežite se s nama

Zdravlje

Uz ove savjete ojačajte djetetov imunitet i spremno dočekajte hladnije dane

Prehlada može javiti i 6 do 12 puta godišnje

Objavljeno

na

Ljeto nam se polako približava svom kraju, topli dani su iza nas i polako nam stiže jesen koja će za neke biti puna novih avantura u vrtićima i školama. Svi roditelji strepe kako će se njihovo dijete adaptirati u novu sredinu vrtića i škole. Jednako tako postoji i zabrinutost o učestalim bakterijskim i virusnim infekcijama koje pogađaju i vrtićku i školsku djecu. Upravo zbog toga važno je na vrijeme početi jačati imunološki sustav naših mališana kako bi spremni dočekali hladnije dane.

Virusne i bakterijske infekcije

Virusne i bakterijske infekcije mogu uzrokovati simptome kao što su hunjavica, začepljenost nosa, kašalj, učestalo kihanje, bolno grlo, povišena tjelesna temperatura, proljev i povraćanje. Učestalost virusnih infekcija puno je češća te zbog toga ne treba pri prvoj pojavi ovakvih simptoma odmah zahtijevati upotrebu antibiotika koji kod virusnih prehlada nemaju učinka.

Liječenje ovih infekcija ovisi o svim prisutnim simptomima, njihovom trajanju i intenzitetu.

Uobičajeno je da zdrava odrasla osoba dva puta godišnje oboli od prehlade, dok se kod zdravog djeteta prehlada može javiti i 6 do 12 puta godišnje.

Virusi koji uzrokuju prehladu šire se:

• kapljičnim putem (udisanjem zraka sa sitnim kapljicama iz okoline bolesne osobe),
• direktnim dodirom,
• inficiranim predmetom.

Virusne i bakterijske infekcije brže se šire i djeluju ako postoji trajni ili trenutni pad imuniteta.

Veću sklonost infekcijama djeca mogu imati i zbog čimbenika kao što su:

• izlaganje hladnom vremenu,
• loša odjevenost,
• boravljenje u pretoplom prostoru pa nagli izlazak na hladno,
• nekvalitetan san i nedovoljno sna,
• loša prehrana.

ljekarnezagrebackezupanije.com

Kako jačati imunitet kod djece?

Postoji veliki broj pripravka različitog sadržaja na našem tržištu pa je zbog toga vrlo često pitanje upućeno ljekarnicima upravo što izabrati za jačanje imuniteta kod djece. Odgovor na to pitanje ovisi o brojnim pojedinostima.

Prije svega, u obzir treba uzeti dob djeteta te da li dijete ima neke prisutne alergije.

• Kod alergija na biljke kao što su ambrozija, tratinčice ili krizanteme moguća je alergijska reakcija kod ove djece na preparate koje sadrže ekstrakte biljke Ehinacae purpurea.
• Kod alergija na pčelinje proizvode moguća je alergijska reakcija na pripravke s propolisom i matičnom mliječi.

Važno je naglasiti da nepravilna prehrana, bez dovoljnog unosa vitamina i minerala prirodno prisutnih u hrani (osobito voće, povrće, žitarice, orašasti plodovi) može dovesti do njihovog manjka u organizmu što uzrokuje slabljenje imunološkog sustava. S obzirom da je često među manjom djecom da u prehrani izbjegavaju povrće i voće, preporuka tada može biti uzimati multivitaminsku formulaciju za jačanje imuniteta.

Multivitaminska formulacija za jačanje imuniteta

U odabiru najboljeg multivitaminskog pripravka pažnju treba obratiti na sastav i dozu vitamina i minerala. Pri tome je važno da budu prisutni u preporučenoj dnevnoj dozi te da sadrže osobito one vitamine i minerale koji djeluju kao antioksidansi. Oni su prema dosadašnjim znanstvenim istraživanjima odlični stimulatori imunološkog sustava (vitamin C, A, D i E, minerali cink, selen).

• Ovakvi pripravci dostupni su u obliku sirupa, kapi i bombona za žvakanje te su ugodnog okusa pa ih djeca lako prihvaćaju. Mogu se koristiti već od prve godine starosti.

Pripravci s beta-glukanima

Među preparatima za jačanje imuniteta također su poznati i pripravci s beta-glukanima. Ovi spojevi dobiveni su iz stijenke kvasca, a prirodno su prisutni u žitaricama kao što su zob i ječam iz kojih i mogu biti izolirani. Općenito se može reći da beta-glukani pojačavaju prvu „liniju obrane“ organizma.

• Važno je naglasiti da se maksimalna učinkovitost ovakvih pripravaka postiže uzimanjem kroz dulji vremenski period (2- 3 mjeseca) pa ih je zbog toga potrebno početi uzimati prije početka sezone prehlada i gripa, tj. već krajem ljeta.

ljekarnezagrebackezupanije.com

Jačanje imuniteta i prirodni preparati

Od prirodnih preparata za jačanje imuniteta vrlo su traženi oni na bazi propolisa, matične mliječi i ekstrakta ehinaceje.

Propolis

Učinci propolisa vrlo su raznoliki. Do danas je napravljeno više od 1.200 znanstvenih radova u kojima je dokazivano njegovo protuupalno, antioksidacijsko, imunostimulirajuće i antimikrobno djelovanje. Sva istraživanja dokazala su povoljno djelovanje propolisa.

• Za primjenu kod djece treba izbjegavati uzimanje alkoholnih tinktura (zbog velikog sadržaja alkohola). Mogu se koristiti od prve godine života djeteta.
• Proizvodi s propolisom, kao vrijedan prirodni proizvod zbog svojih mnogobrojnih učinaka, preporučuje se i koriste kako u prevenciji tako i tijekom liječenja.

Matičnu mliječ proizvode pčele radilice izdvajajući punovrijedne sastojke iz svojih žlijezda slinovnica namijenjene prehrani matice. Ovaj izvrstan koncentrat hranjivih tvari omogućava matici da živi duže od pet godina, a životni je vijek radilica samo od 2 do 4 mjeseca.

Popularnost matične mliječi u dodacima prehrani i kozmetici kao i njezina visoka cijena, velik su izazov za krivotvorenje proizvoda i njezinu zamjenu drugim, jeftinijim sirovinama. Stoga je kontrola svih vrsta takvih proizvoda imperativ njihove kvalitete i pouzdanosti sastava.

Pri odabiru proizvoda s matičnom mliječi stoga treba potražiti onaj koji ima deklarirani i standardizirani sadržaj liofiliziranog oblika matične mliječi koji je njezin najpouzdaniji oblik u kojem se najbolje i najdulje čuva.

Ehinacea

Odabiremo li preparate ehinaceje za preporuku u samoliječenju potrebno je obratiti pozornost na sastav, odnosno na vrstu biljke koja se nalazi u proizvodu.

• Kliničke studije su dokazale da su jedino E. purpurea i E. pallida djelotvorne vrste.

Ljekoviti dijelovi biljke koji se koriste za proizvodnju preparata su:

• korijen iz vrste Echinacea pallida i
• nadzemni dio biljke vrste Echinacea purpurea.

Mnoga istraživanja dokazuju povoljno djelovanje na infekcije gornjeg dišnog sustava, jer znatno skraćuje tijek bolesti i smanjuju simptome. No, upotreba se ne preporučuje dulje od osam tjedana. Proizvod je poželjno uzimati s hranom ili velikom čašom vode. Namijenjena je za intenzivnu i kratku terapiju. U prva dva tjedna koriste se velike doze koje se nakon toga smanjuju.

Probiotici

Mješavine probiotika pokazuju blagotvorno djelovanje na dječji imunitet. Istraživanjima je pokazano da probiotici mogu:

• smanjiti trajanje infekcije
• učestalost upotrebe antibiotika
• te smanjiti broj izostanaka iz vrtića.

Svakodnevnim unošenjem probiotika putem fermentiranih mliječnih proizvoda i dodataka prehrani djelujemo povoljno na ravnotežu crijevne mikroflore. Ona igra važnu ulogu u jačanju imuniteta, budući da je čak 60% stanica imunološkog sustava smješteno u crijevima. Nije svejedno koji probiotički soj se uzima.

• Primjena LGG-a (Lactobacillus GG) može se preporučiti kao valjana mjera u smanjenju rizika od infekcija gornjih dišnih puteva i gastrointestinalnih infekcija djece u vrtiću.
• Istraživanja su pokazala da sojevi Lactobacillus acidophilusa i Bifidobacterium animalisa pružaju učinkovitu obranu od gripe i prehlade osobito kada se istovremeno unosi oba probiotička soja.

Svi spomenuti preparati samo su mali dio onoga što se danas predstavlja kao izvrstan odabir za podršku imunološkom sustavu. Ali ne treba zaboraviti da osnovu izgradnje zdravog imuniteta predstavljaju zdrave životne navike što svakako podrazumijeva uravnoteženu i raznovrsnu prehranu, umjerenu tjelesnu aktivnost, minimaliziranje svakodnevnog stresa te osiguravanje dovoljno sna.

shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/supradyn-kids-30-gumenih-medvjedica/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/biorela-choco-multi-kids/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/biorela-choco-immuno-kids/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/yasenka-imuno-beta-glukan-125ml/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/hamapharm-mivita-beta-glucan-kids/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/imunoglukan-p4h-sirup/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/pip-farmakol-maticna-mlijec-junior-ampule/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/medex-gelee-royale-junior-10-ampula/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/marsovci-gummi-echinacea-gumeni-bomboni/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/allergosan-omni-biotic-panda/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/supradyn-kids-imuno-boost-zele-bomboni/

Naslovna fotografija: Pexels/Andrea Piacquadio

Moja županija

Stigla prva mobilna ljekarna Zagrebačke županije

Značajan korak prema osiguravanju dostupnosti ljekarničke skrbi stanovnicima ruralnih i slabije naseljenih područja.

Objavljeno

na

Ključeve prve mobilne ljekarne Zagrebačke županije, u Samoboru su preuzele ravnateljica Ljekarni Zagrebačke županije, Ana Galić Skoko, i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje, Ksenija Čuljak,

Ovo je značajan korak prema osiguravanju dostupnosti ljekarničke skrbi stanovnicima ruralnih i slabije naseljenih područja čime im se osigurava kontinuirani i lakši pristup lijekovima na recept, bezreceptnim lijekovima i dodacima prehrani, uz stručni savjet farmaceutskog tima.

Foto: Zagrebačka županija

–Mobilna ljekarna osigurat će svakom stanovniku županije ujednačenu ljekarničku skrb, bez obzira na mjesto stanovanja. Trenutačno se čeka donošenje pravilnika Ministarstva zdravstva koji će definirati detalje rada mobilnih ljekarni, a nkon toga mobilna ljekarna može početi s radom. Rraspored obilazaka bit će izrađen u suradnji s jedinicama lokalne samouprave te prilagođen stvarnim potrebama stanovništva– istaknula je ravnateljica Ana Galić Skoko.

Foto: Zagrebačka županija

–Ova mobilna ljekarna dio je šireg plana Zagrebačke županije usmjerenog na jačanje zdravstvenih i socijalnih usluga na cijelom području županije, s posebnim naglaskom na ravnomjernu dostupnost stanovnicima ruralnih i prometno slabije povezanih sredina. Naš je cilj omogućiti svima jednaku razinu zdravstvene skrbi, a ovaj projekt je konkretan i vrlo važan korak u tom smjeru –dodala je pročelnica Ksenija Čuljak.

Vozilo je isporučeno u sklopu projekta „Uvođenje usluge mobilne ljekarne u primarnu zdravstvenu zaštitu“ koji se provodi u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Foto: Zagrebačka županija

Projektom, ukupne vrijednosti 3 milijuna eura, predviđena je isporuka šest auto-kampera i dvije brodice opremljene za pružanje ljekarničkih usluga u ruralnim i teško dostupnim područjima Hrvatske. Osim Zagrebačke, mobilne ljekarne dobile su i Vukovarsko-srijemska, Brodsko-posavska, Sisačko-moslavačka, Ličko-senjska, Karlovačka i Zadarska županija.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Nacionalni dan hitne medicinske službe – djelatnici hitne educirali građane, riječi podrške uputio i gradonačelnik

Dr. Golub: Ovo je jedinstvena prilika da nekoga možete „puknut“ sa strujom a da vam je kasnije zahvalan!

Objavljeno

na

Objavio/la

U svih 9 gradova Zagrebačke županije, u organizaciji županijskog Zavoda za hitnu medicinu, nizom aktivnosti obilježava se Nacionalni dan hitne medicinske pomoći. Cilj je edukacija građana o pružanju prve pomoći reanimacijom te o važnosti pravodobne medicinske pomoći.

U Velikoj Gorici ovaj dan na platou Tržnog centra djelatnici velikogoričke Hitne službe „odrađuju“ u interakciji s građanima učeći ih masaži srca i umjetnom disanju, te upotrebi automatskog vanjskog defibrilatora.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

–Simboličnom pokaznom vježbom ili akcijom naši djelatnici svake godine sudjeluju u obilježavanju ovog dana, jer želimo našim sugrađanima skrenuti pozornost da je jako važno steći vještine oživljavanja unesrećene osobe. Ova lokacija u Velikoj Gorici odabrana je jer tu već postavljan automatski vanjski defibrilator i ovo je jedinstvena prilika da nekoga možete „puknut“ sa strujom a da vam je kasnije zahvalan – kroz šalu je ispričao voditelj velikogoričke Hitne pomoći, dr. Siniša Golub, specijalist hitne i obiteljske medicinske.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Naime, ovaj uređaj ključan je u postizanju vitalnih znakova života do dolaska hitne pomoći, te je zato važno laicima naučiti njime rukovati.

Dodajmo da Zavod za Hitnu medicinu Zagrebačke županije ovogodišnji Nacionalni dan hitne medicinske pomoći obilježava uz naglasak na prepoznavanje moždanog udara. Tiskane letke u sklopu današnje akcije podijelit će građanima, a na njima su navedeni savjeti za prevenciju i precizno su navedeni simptomi moždanog udara kako bi ih na vrijeme znali prepoznati, jer je pravodobna reakcija osoba koje se nađu u društvu osobe koja doživljava moždani udar, ključna u daljnjem oporavku.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

–Naša ispostava godinama je u odličnoj suradnji s interventnom neurologijom u Zagrebu. Imamo direktne brojeve koje zovemo kada na terenu prepoznamo slučaj moždanog udara. U tom slučaju pacijent ne čeka na postavljanje dijagnoze već direktno odlazi na odjel gdje će mu biti pruženo daljnje adekvatno liječenje. Zato se i dalje trudimo biti na usluzi građanima u brizi za zdravlje, što je prepoznato i od Grada Velike Gorice i gradonačelnika Krešimira Ačkara koji ima sluha za sve naše potrebe u radu – istaknuo je Golub.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

A gradonačelnik je i danas obišao punkt kako bi pohvalio rad djelatnika Hitne pomoći i pružio im podršku u misiji brige za zdravlje i spašavanja života sugrađana.

Golub je poručio kako se grad ubrzano širi i ponekad je izazovno pružiti pomoć u najkraćem roku, no čine sve što je u njihovoj moći uz kapacitete kojima raspolažu da adekvatno odgovore na svaki poziv u pomoć!

FOTO GALERIJA:

Nastavite čitati

Moja županija

Nacionalni dan hitne medicinske službe diljem županije

Demonstracije za građane u svih 9 gradova Zagrebačke županije.

Objavljeno

na

Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije povodom Nacionalnog dana hitne medicinske službe, organizira niz aktivnosti namijenjen građanima, putem kojih će ih educirati ali i približiti važnost pravodobne medicinske pomoći.

U srijedu, 30. travnja 2025. od 10 do 12 sati na devet lokacija diljem Zagrebačke županije zaposlenici Zavoda održat će demonstracije korištenja AVD uređaja i reanimacije „pacijenta“, uz podjelu letaka o prepoznavanju simptoma moždanog udara.

Lokacije:

Dugo Selo – centar (kod sata), Kolodvorska ulica

Jastrebarsko – Ulica Braće Kazić 7

Vrbovec – Trg Petra Zrinskog

Zaprešić – Ulica Dragutina Švajcera 4 (kod policije)

Ivanić-Grad – Tržnica Maznica

Samobor – Trg kralja Tomislava

Velika Gorica – Trg Petra Krešimira IV (Tržni centar)

Sveti Ivan Zelina – Trg Ante Starčevića

Sveta Nedelja – Trg Ante Starčevića 5 (zgrada Poglavarstva)

 

– Pozivamo sve građane da nam se pridruže i zajedno s nama obilježe ovaj važan dan u promociji hitne medicinske službe – poziva Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije.

Povodom Nacionalnog dana hitne medicinske službe, Zagrebačka županija upućuje iskrene čestitke i zahvale svim djelatnicima hitne medicinske službe na njihovoj predanosti, stručnosti i svakodnevnom nesebičnom radu na zaštiti zdravlja i života građana – stoji u čestitki Zagrebačke županije.

Nastavite čitati

Vijesti

AKCIJA DARIVANJA Velikogoričani darovali 248 doza krvi

Ovoga puta obitelji darivatelja priključilo se 7 novih darivatelja!

Objavljeno

na

Gradsko Društvo Crvenog križa održalo je još jednu trodnevnu akciju darivanja krvi, na kojoj je ostvaren sjajan rezultat.

Naime, prikupljeno je 248 doza krvi, a na ovoj akciji se priključilo i 7 novih darivatelja.

–Hvala svim darivateljima koji ste izdvojili svoje vrijeme jer vaša spremnost da darujete najvrjedniju tekućinu života spašava mnoge živote – poručili su iz društva.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Uporan kašalj koji ne prolazi? Evo što ga uzrokuje i kako ga liječiti

Povećana koncentracija alergena poput peludi, karakteristična za proljeće, dodatno doprinosi sezonskim zdravstvenim problemima kao što su kihanje, začepljen nos i kašalj.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Cottonbro studio/pexels.com

S dolaskom proljeća sve je više osoba koje se žale na dugotrajan kašalj. Prema riječima dr. Ahmeda, liječnika opće prakse iz Ujedinjenog Kraljevstva, za uspješno liječenje ključno je razumjeti uzrok kašlja, koji može biti posljedica raznih faktora, prenosi Večernji.hr.

„Kašalj je samo simptom, a postoji mnogo razloga zašto se javlja. Trenutno je najčešći postvirusni kašalj, upala koja ostaje nakon virusne infekcije i može trajati tjednima, pa čak i mjesecima”, pojasnio je dr. Ahmed.

Povećana koncentracija alergena poput peludi, karakteristična za proljeće, dodatno doprinosi sezonskim zdravstvenim problemima kao što su kihanje, začepljen nos i kašalj. Osim alergija, nagle temperaturne promjene i visoka vlažnost zraka mogu pogoršati kronične bolesti poput astme.

Među čestim uzrocima upornog kašlja dr. Ahmed izdvaja i refluks, stanje u kojem se želučana kiselina vraća u jednjak i potiče refleks kašlja. Postnazalno kapanje, pri kojem sluz iz sinusa kaplje niz grlo, također je čest uzrok, osobito noću. Ako kašalj traje dulje vrijeme, može postati navika i pretvoriti se u neurološki odgovor tijela.

Kada je riječ o liječenju, dr. Ahmed upozorava da lijekovi protiv kašlja koji se izdaju bez recepta često nemaju stvarni učinak. Umjesto toga, savjetuje korištenje prirodnih metoda kao što su med i limun za osobe starije od godinu dana, te udisanje pare i vlaženje zraka kako bi se olakšalo disanje. Također preporučuje ispiranje nosa i korištenje kapi fiziološke otopine kako bi se smanjila upala.

Ako simptomi potraju, osobito ako se pojavi žuta, gusta sluz, krv u iskašljaju, bol u prsima ili otežano disanje, dr. Ahmed savjetuje obavezno konzultiranje s liječnikom. Prema smjernicama Nacionalne zdravstvene službe Ujedinjenog Kraljevstva (NHS), kašalj uglavnom nije razlog za zabrinutost, no upornost simptoma zahtijeva stručnu procjenu.

Dok simptomi traju, preporučuje se odmor, unos puno tekućine, ostanak kod kuće i izbjegavanje kontakta s drugima, osobito ako imate povišenu temperaturu ili se ne osjećate dovoljno dobro za svakodnevne aktivnosti. U slučaju bolova, može pomoći i paracetamol ili ibuprofen, uz vruću vodu s limunom i medom.

Iako uporan kašalj može biti frustrirajući, važno je razumjeti njegov uzrok i primijeniti odgovarajuće metode liječenja. Ako se stanje ne poboljšava, nemojte odgađati posjet liječniku kako biste na vrijeme spriječili moguće komplikacije.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno