Ljeto nam se polako približava svom kraju, topli dani su iza nas i polako nam stiže jesen koja će za neke biti puna novih avantura u vrtićima i školama. Svi roditelji strepe kako će se njihovo dijete adaptirati u novu sredinu vrtića i škole. Jednako tako postoji i zabrinutost o učestalim bakterijskim i virusnim infekcijama koje pogađaju i vrtićku i školsku djecu. Upravo zbog toga važno je na vrijeme početi jačati imunološki sustav naših mališana kako bi spremni dočekali hladnije dane.
Virusne i bakterijske infekcije
Virusne i bakterijske infekcije mogu uzrokovati simptome kao što su hunjavica, začepljenost nosa, kašalj, učestalo kihanje, bolno grlo, povišena tjelesna temperatura, proljev i povraćanje. Učestalost virusnih infekcija puno je češća te zbog toga ne treba pri prvoj pojavi ovakvih simptoma odmah zahtijevati upotrebu antibiotika koji kod virusnih prehlada nemaju učinka.
Liječenje ovih infekcija ovisi o svim prisutnim simptomima, njihovom trajanju i intenzitetu.
Uobičajeno je da zdrava odrasla osoba dva puta godišnje oboli od prehlade, dok se kod zdravog djeteta prehlada može javiti i 6 do 12 puta godišnje.
Virusi koji uzrokuju prehladu šire se:
• kapljičnim putem (udisanjem zraka sa sitnim kapljicama iz okoline bolesne osobe),
• direktnim dodirom,
• inficiranim predmetom.
Virusne i bakterijske infekcije brže se šire i djeluju ako postoji trajni ili trenutni pad imuniteta.
Veću sklonost infekcijama djeca mogu imati i zbog čimbenika kao što su:
• izlaganje hladnom vremenu,
• loša odjevenost,
• boravljenje u pretoplom prostoru pa nagli izlazak na hladno,
• nekvalitetan san i nedovoljno sna,
• loša prehrana.
ljekarnezagrebackezupanije.com
Kako jačati imunitet kod djece?
Postoji veliki broj pripravka različitog sadržaja na našem tržištu pa je zbog toga vrlo često pitanje upućeno ljekarnicima upravo što izabrati za jačanje imuniteta kod djece. Odgovor na to pitanje ovisi o brojnim pojedinostima.
Prije svega, u obzir treba uzeti dob djeteta te da li dijete ima neke prisutne alergije.
• Kod alergija na biljke kao što su ambrozija, tratinčice ili krizanteme moguća je alergijska reakcija kod ove djece na preparate koje sadrže ekstrakte biljke Ehinacae purpurea.
• Kod alergija na pčelinje proizvode moguća je alergijska reakcija na pripravke s propolisom i matičnom mliječi.
Važno je naglasiti da nepravilna prehrana, bez dovoljnog unosa vitamina i minerala prirodno prisutnih u hrani (osobito voće, povrće, žitarice, orašasti plodovi) može dovesti do njihovog manjka u organizmu što uzrokuje slabljenje imunološkog sustava. S obzirom da je često među manjom djecom da u prehrani izbjegavaju povrće i voće, preporuka tada može biti uzimati multivitaminsku formulaciju za jačanje imuniteta.
Multivitaminska formulacija za jačanje imuniteta
U odabiru najboljeg multivitaminskog pripravka pažnju treba obratiti na sastav i dozu vitamina i minerala. Pri tome je važno da budu prisutni u preporučenoj dnevnoj dozi te da sadrže osobito one vitamine i minerale koji djeluju kao antioksidansi. Oni su prema dosadašnjim znanstvenim istraživanjima odlični stimulatori imunološkog sustava (vitamin C, A, D i E, minerali cink, selen).
• Ovakvi pripravci dostupni su u obliku sirupa, kapi i bombona za žvakanje te su ugodnog okusa pa ih djeca lako prihvaćaju. Mogu se koristiti već od prve godine starosti.
Pripravci s beta-glukanima
Među preparatima za jačanje imuniteta također su poznati i pripravci s beta-glukanima. Ovi spojevi dobiveni su iz stijenke kvasca, a prirodno su prisutni u žitaricama kao što su zob i ječam iz kojih i mogu biti izolirani. Općenito se može reći da beta-glukani pojačavaju prvu „liniju obrane“ organizma.
• Važno je naglasiti da se maksimalna učinkovitost ovakvih pripravaka postiže uzimanjem kroz dulji vremenski period (2- 3 mjeseca) pa ih je zbog toga potrebno početi uzimati prije početka sezone prehlada i gripa, tj. već krajem ljeta.
ljekarnezagrebackezupanije.com
Jačanje imuniteta i prirodni preparati
Od prirodnih preparata za jačanje imuniteta vrlo su traženi oni na bazi propolisa, matične mliječi i ekstrakta ehinaceje.
Propolis
Učinci propolisa vrlo su raznoliki. Do danas je napravljeno više od 1.200 znanstvenih radova u kojima je dokazivano njegovo protuupalno, antioksidacijsko, imunostimulirajuće i antimikrobno djelovanje. Sva istraživanja dokazala su povoljno djelovanje propolisa.
• Za primjenu kod djece treba izbjegavati uzimanje alkoholnih tinktura (zbog velikog sadržaja alkohola). Mogu se koristiti od prve godine života djeteta.
• Proizvodi s propolisom, kao vrijedan prirodni proizvod zbog svojih mnogobrojnih učinaka, preporučuje se i koriste kako u prevenciji tako i tijekom liječenja.
Matičnu mliječ proizvode pčele radilice izdvajajući punovrijedne sastojke iz svojih žlijezda slinovnica namijenjene prehrani matice. Ovaj izvrstan koncentrat hranjivih tvari omogućava matici da živi duže od pet godina, a životni je vijek radilica samo od 2 do 4 mjeseca.
Popularnost matične mliječi u dodacima prehrani i kozmetici kao i njezina visoka cijena, velik su izazov za krivotvorenje proizvoda i njezinu zamjenu drugim, jeftinijim sirovinama. Stoga je kontrola svih vrsta takvih proizvoda imperativ njihove kvalitete i pouzdanosti sastava.
Pri odabiru proizvoda s matičnom mliječi stoga treba potražiti onaj koji ima deklarirani i standardizirani sadržaj liofiliziranog oblika matične mliječi koji je njezin najpouzdaniji oblik u kojem se najbolje i najdulje čuva.
Ehinacea
Odabiremo li preparate ehinaceje za preporuku u samoliječenju potrebno je obratiti pozornost na sastav, odnosno na vrstu biljke koja se nalazi u proizvodu.
• Kliničke studije su dokazale da su jedino E. purpurea i E. pallida djelotvorne vrste.
Ljekoviti dijelovi biljke koji se koriste za proizvodnju preparata su:
• korijen iz vrste Echinacea pallida i
• nadzemni dio biljke vrste Echinacea purpurea.
Mnoga istraživanja dokazuju povoljno djelovanje na infekcije gornjeg dišnog sustava, jer znatno skraćuje tijek bolesti i smanjuju simptome. No, upotreba se ne preporučuje dulje od osam tjedana. Proizvod je poželjno uzimati s hranom ili velikom čašom vode. Namijenjena je za intenzivnu i kratku terapiju. U prva dva tjedna koriste se velike doze koje se nakon toga smanjuju.
Probiotici
Mješavine probiotika pokazuju blagotvorno djelovanje na dječji imunitet. Istraživanjima je pokazano da probiotici mogu:
• smanjiti trajanje infekcije
• učestalost upotrebe antibiotika
• te smanjiti broj izostanaka iz vrtića.
Svakodnevnim unošenjem probiotika putem fermentiranih mliječnih proizvoda i dodataka prehrani djelujemo povoljno na ravnotežu crijevne mikroflore. Ona igra važnu ulogu u jačanju imuniteta, budući da je čak 60% stanica imunološkog sustava smješteno u crijevima. Nije svejedno koji probiotički soj se uzima.
• Primjena LGG-a (Lactobacillus GG) može se preporučiti kao valjana mjera u smanjenju rizika od infekcija gornjih dišnih puteva i gastrointestinalnih infekcija djece u vrtiću.
• Istraživanja su pokazala da sojevi Lactobacillus acidophilusa i Bifidobacterium animalisa pružaju učinkovitu obranu od gripe i prehlade osobito kada se istovremeno unosi oba probiotička soja.
Svi spomenuti preparati samo su mali dio onoga što se danas predstavlja kao izvrstan odabir za podršku imunološkom sustavu. Ali ne treba zaboraviti da osnovu izgradnje zdravog imuniteta predstavljaju zdrave životne navike što svakako podrazumijeva uravnoteženu i raznovrsnu prehranu, umjerenu tjelesnu aktivnost, minimaliziranje svakodnevnog stresa te osiguravanje dovoljno sna.
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/supradyn-kids-30-gumenih-medvjedica/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/biorela-choco-multi-kids/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/biorela-choco-immuno-kids/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/yasenka-imuno-beta-glukan-125ml/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/hamapharm-mivita-beta-glucan-kids/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/imunoglukan-p4h-sirup/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/pip-farmakol-maticna-mlijec-junior-ampule/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/medex-gelee-royale-junior-10-ampula/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/marsovci-gummi-echinacea-gumeni-bomboni/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/allergosan-omni-biotic-panda/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/supradyn-kids-imuno-boost-zele-bomboni/
Naslovna fotografija: Pexels/Andrea Piacquadio