Povežite se s nama

Zanimljivosti

Uvode se digitalne osobne iskaznice! Cilj je spriječiti ilegalni rad, a mišljenja su podijeljena

Opozicija odluku naziva “ciničnom smicalicom”.

Objavljeno

na

Foto: Charlotte May/pexels.com

Ujedinjeno Kraljevstvo uskoro uvodi digitalne osobne iskaznice koje će se čuvati na mobilnim telefonima, najavio je britanski premijer Keir Starmer. Novi identifikacijski dokument trebao bi postati obvezan dokaz prava na rad, a vlada ga predstavlja kao korak prema većoj sigurnosti i učinkovitijem nadzoru nad ilegalnim zapošljavanjem.

Kako prenosi Poslovni.hr, Starmer je istaknuo da je riječ o “ogromnoj prilici” za zemlju, tvrdeći da će digitalne iskaznice otežati ilegalni rad i pomoći u osiguravanju granica. “Znam da su radnici zabrinuti zbog razine ilegalnih migracija u ovu zemlju. Sigurna granica i kontrolirane migracije razumni su zahtjevi, a ova vlada ih sluša i ispunjava”, poručio je premijer.

Prema planu, digitalne iskaznice sadržavat će ime, datum rođenja, fotografiju, nacionalnost i status boravka. Pohranjivat će se na mobilnim uređajima na sličan način kao beskontaktne kartice ili aplikacija Nacionalne zdravstvene službe (NHS). Građani i legalni stanovnici trebali bi ih dobiti do kraja ovog parlamentarnog mandata.

Premda će iskaznica biti obvezna za dokazivanje prava na rad, građani ju neće morati fizički nositi niti predočavati u svakodnevnim situacijama. Kako će sustav funkcionirati za osobe bez pametnih telefona, još nije odlučeno, u tijeku su konzultacije, a razmatra se i mogućnost izdavanja fizičkih iskaznica.

Uvođenje digitalne identifikacije izazvalo je podijeljene reakcije. Stranka Reform UK nazvala je prijedlog “ciničnom smicalicom” s ciljem da se birači uvjere kako vlast poduzima mjere protiv ilegalne imigracije. Konzervativna čelnica Kemi Badenoch plan je odbacila kao “trik koji neće ništa učiniti da zaustavi brodove”, dok su Liberalni demokrati poručili da neće podržati obveznu digitalnu identifikaciju jer smatraju da ona nepotrebno zadire u privatnost građana.

Uvođenje digitalnih osobnih iskaznica u Britaniji moglo bi biti zanimljiv signal i za druge europske zemlje, pa tako i za Hrvatsku, gdje se elektronička osobna iskaznica već koristi, ali zasad nema obveznu digitalnu verziju na mobilnim uređajima. Dok britanska vlada digitalni identitet vidi kao alat protiv ilegalnog rada, u Hrvatskoj se digitalni dokumenti zasad ponajviše povezuju s administrativnim olakšicama i pristupom e-Građanima.

Britanski primjer mogao bi otvoriti raspravu o tome ide li Europa prema potpunom prelasku na digitalne identitete i koliko su građani spremni prepustiti svoje osobne podatke digitalnim sustavima države.

Zanimljivosti

Zagreb se sprema za Advent Run – poznati svi termini i rute

Start je kod hotela Zonar Zagreb, a sudionike očekuju dvije rute…

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Emica Elvedji/PIXSELL

Zagrebački Advent Run održat će se u nedjelju, 14. prosinca, s početkom u 12 sati kod hotela Zonar Zagreb, gdje će se okupiti trkači iz cijele zemlje. Sudionici će moći birati između dvije dionice, 5 i 10 kilometara, dok organizatori iz Run Croatia i Millenium promocije najavljuju jasno označene zone kretanja, ograničenja prometa i vremenski limit od sat i 20 minuta.

Ove godine Advent Run donosi tri zone za sudionike. Crvenu za najbrže trkače koji planiraju svladati 5 kilometara za 21 minutu ili brže, plavu za rekreativce te zelenu namijenjenu obiteljima s djecom i kućnim ljubimcima. Startni paketi moći će se preuzeti 12. i 13. prosinca od 9 do 20 sati u hotelu Zonar Zagreb. Oni koji pakete preuzimaju za druge moraju imati kopiju osobne iskaznice ili potvrdu o uplati, dok sportski klubovi svoj dolazak trebaju najaviti putem e-maila. Last minute kotizacija iznosi 35 eura i vrijedi od 1. studenoga.

Zbog zatvorenih cesta oko startne zone, parking neće biti dostupan, pa se sudionicima i navijačima preporučuje dolazak javnim prijevozom. Za trkače koji stižu izvan grada osiguran je i smještaj u hotelu Zonar Zagreb uz posebne uvjete, dostupne nakon potvrde prijave.

Rute obje utrke prolaze užim centrom Zagreba. Kraća, petkilometarske dionica vodi kroz Trakošćansku, Ozaljsku, Vukovarsku, Savsku, Gajevu i Zelenu potkovu, dok desetkilometarska uključuje dodatni krug preko Starčevićeva trga, Tomislavca, Ribnjaka, Medveščaka i povratka prema centru, završavajući u Žajinoj ulici. Više informacija možete naći ovdje.

Nastavite čitati

Priča iz kvarta

Beauty advent u Buševcu – mala seoska priča s velikim osjećajem doma

Poseban interes izazvao je pregled lica, gdje su žene imale priliku dobiti savjete prilagođene svojem tipu kože.

Objavljeno

na

Objavio/la

U srcu Turopolja,  u Buševcu nedaleko od Velike Gorice, ove se adventske sezone dogodilo nešto posebno.

Dok su se gradovi natjecali u svjetlima i gužvama, u jednom toplom salonu s peći na drva održan je beauty advent koji je ženama pružio ono najvažnije – trenutak za sebe. 

 

Već pri ulasku u Frizerski studio Lara osjetio se miris topline doma: pucketanje drva u peći, ugodna atmosfera i osmijesi koji su goste dočekivali kao stare prijatelje. Bio je to prostor u kojem vrijeme usporava, a stres svakodnevice ostaje pred vratima. 

Gošće su uživale u profesionalnim frizerskim uslugama, uz jednaku kvalitetu preparata kakvu nude i veliki gradski saloni. Dok su se frizure oblikovale s pažnjom i stručnošću, stolom se širio miris ručno rađene, domaće štrudle — simbol gostoljubivosti i tradicije koja se u Buševcu njeguje s ponosom. 

Poseban interes izazvao je pregled lica, gdje su žene imale priliku dobiti savjete prilagođene svojem tipu kože, uz vrhunske preparate koji, iako korišteni u najvećim gradovima, ovdje dobivaju dodatnu vrijednost zbog osobnog pristupa i topline ambijenta. 

Beauty advent u Buševcu pokazao je da za kvalitetu, njegu i poseban doživljaj nije potrebno putovati daleko. Dovoljna je mala zajednica, puno srca i želja da se ženama pruži osjećaj kao kod kuće.

Upravo u toj jednostavnosti i iskrenosti krije se čarolija ovog događaja — mala seoska priča koja grije jednako snažno kao i peć na drva u salonu. 

 

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Zanima vas kako stojite na tržištu rada? Evo kako da to saznate

Sve možete saznati u par klikova…

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: pexels.com

Ako ste u potrazi za poslom ili tek razmišljate o prijavi na burzu, Hrvatski zavod za zapošljavanje pustio je novi online alat koji bi vam mogao biti zanimljiv. Zove se “Moja zapošljivost”, a služi tome da u par minuta provjerite kolika je vjerojatnost da ćete pronaći posao u sljedećih godinu dana. Dovoljno je ispuniti kratki formular i sustav odmah izbaci procjenu.

Alat računa šanse pod pretpostavkom da ste u evidenciji nezaposlenih, ali to nije prepreka onima koji trenutačno nisu prijavljeni. U izborniku jednostavno odaberete status koji vam najbolje odgovara i kalkulator rezultat tumači kao da biste se u ovom trenutku prijavili na HZZ.

Posebno je zgodno što možete mijenjati pojedine stavke, zanimanje, razinu obrazovanja, iskustvo i još nekoliko detalja, pa odmah vidjeti kako to utječe na postotak zapošljivosti. Drugim riječima, alat daje mali uvid u to što vam tržište rada “priznaje”, a gdje možda postoje rupe koje je, ako je moguće, vrijedno popuniti.

Možda ovaj alat nije garancija, ali je praktičan način da vidite gdje se otprilike nalazite u odnosu na potražnju za radnom snagom. Ako razmišljate o promjeni zanimanja, dodatnoj edukaciji ili jednostavno želite bolje razumjeti svoje izglede, ovaj alat bi vam mogao dati dobru polaznu točku. Sretno!

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Tko je zapravo sveti Nikola? Priča o skromnom biskupu koji je pokrenuo stoljetni običaj darivanja

Od skromnog mladića iz Licije do jednog od najdražih svetaca. Evo kako je život jednog biskupa oblikovao običaje koje njegujemo i danas.

Objavljeno

na

Objavio/la

foto: FB Božićno selo

Današnje jutro posebno je razveselilo one najmlađe koji su jučer na prozor postavili svoje čiste čizmice. Danas su ih one dočekale pune slatkiša, a sve zahvaljujući dobrom biskupu koji je nesebično darivao druge. Tko je zapravo bio Sveti Nikola i otkud ovaj običaj? Saznajte u nastavku.

Rođen u gradu Patari u Maloj Aziji, na području pokrajine Licije, Sveti Nikola odrastao je u okruženju blagostanja, ali i duboke vjere. Roditelji, imućni i dugo bez djece, smatrali su njegovo rođenje Božjim darom. Ime je dobio po stricu, biskupu u obližnjoj Miri, gdje će kasnije provesti najveći dio života. No, već u mladosti ostaje bez roditelja i nasljeđuje bogatstvo koje će obilježiti njegov put, ne kroz raskoš, već kroz dobročinstvo.

Jedna od najpoznatijih epizoda iz njegova života, kasnije temelj običaja darivanja, govori o susjedu koji je izgubio imetak i carsku službu. Imao je tri kćeri koje nije mogao udati jer nije imao miraza, a u očaju je razmatrao ponižavajuće rješenje. Nikola doznaje za to i noću kriomice donosi tri vrećice zlatnika, svaku u svoje vrijeme. Otac kćeri dvaput se čudio neočekivanom daru, a treći put, prema jednoj verziji legende, uhvatio je Nikolu na djelu. Prema drugoj, mladi se svećenik popeo na krov i zlatnike ubacio kroz dimnjak, koji su zatim pali u čarape ostavljene da se suše. Odatle potječe običaj stavljanja darova u čarape i čizme, ali i motiv kasnijeg Djeda Mraza koji poklone donosi istim putem.

Nikola se u mladosti odlučuje za svećenički poziv. Iako se smatralo da će naslijediti svog strica biskupa, on bježi u Palestinu u potrazi za tihim, samotnim životom. No, nekoliko se godina kasnije vraća upravo u trenutku kad umire biskupov nasljednik i ovaj put ne može izbjeći izbor. Postaje biskup Mire, uloga koju je obnašao skromno, dijeleći svoje vrijeme između molitve i pomaganja onima koji su najviše trebali njegovu ruku.

Narodna predaja pripisuje mu brojna čudesa. Poput Isusa, smirivao je uzburkano more, zbog čega se štuje kao zaštitnik mornara. U drugim pričama ozdravlja dijete kojemu je zapela riblja kost, pa je tako postao i zaštitnik djece. Povezuje ga se i s borbom protiv nepravde, čovjekoljubljem koje se temeljilo na jednostavnom načelu koje je utemeljio Isus Krist, u svakome vidjeti bližnjega.

Umoran od napora, pokore i obaveza, umire 6. prosinca 343. godine. Pokopan je u Miri, u sarkofagu koji ondje stoji i danas. No, zbog turskih osvajanja kasnije su njegovi posmrtni ostaci preneseni u talijanski grad Bari, gdje se i danas čuvaju relikvije koje privlače vjernike iz cijelog svijeta.

Naš grad će također obilježiti ovaj blagdan prigodnim programom. Druženje počinje već u 11 sati na glavnoj adventskoj pozornici, gdje će najmlađe zabavljati mađioničar Jozo Bozo svojim interaktivnim trikovima. Odmah nakon predstave stiže i sam sveti Nikola, ali bez brige, ove godine bez Krampusa. Više detalja možete saznati ovdje.

Sveti Nikola s vremenom je postao jednako poštovan na Istoku i na Zapadu. U narodnoj tradiciji sveti Nikola simbolizira dobročinstvo učinjeno bez očekivanja zahvalnosti. Danas ga slavimo kao zaštitnika djece, pomoraca, djevojaka, siromaha, studenata, farmaceuta, pekara, ribara, zatvorenika, trgovaca i putnika. Njegov spomendan, 6. prosinca, i dalje je dan kada djeca pune čizmice i čarape u nadi da će pronaći mali znak pažnje. Iza tog običaja stoji čovjek koji je vjerovao u jednostavnu, ali zahtjevnu ideju: da se ljubav prema čovjeku živi djelima, a ne riječima. I zato je priča o Svetom Nikoli jednako živa danas kao i prije.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Malene njuške imaju svoj dan! U Zagreb stiže popularna svjetska povorka

Ima li to Zagreb novu tradiciju pred vratima?

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: RDNE Stock project/pexels.com

U subotu 6. prosinca, u samom središtu Zagreba, održat će se prva adventska šetnja jazavčara. Događaj počinje okupljanjem u 10.30 sati u parku Ribnjak, nakon čega će vlasnici sa svojim psima krenuti u zajedničku šetnju adventski ukrašenim gradskim ulicama.

Jazavčari su posljednjih godina među najpopularnijim pasminama, dijelom i zbog svojeg prepoznatljivog izgleda i karaktera. Njihova popularnost potvrđuje se i kroz brojne parade koje se održavaju u svjetskim metropolama, uključujući i Pariz, gdje redovito privlače pažnju prolaznika i turista.

Sličan koncept sada stiže i u Zagreb. Očekuje se da će mnogi vlasnici svoje male “kobasice” odjenuti u prigodne, blagdanske kombinacije, što je postalo neizostavan dio ovakvih događanja u drugim gradovima.

Sudjelovanje je otvoreno svima, ne samo vlasnicima jazavčara. Kako navode organizatori, dobrodošli su svi koji vole pse, šetnje i adventski ugođaj.

Nastavite čitati

Reporter 455 - 17.11.2025.

Facebook

Izdvojeno