Povežite se s nama

Vijesti

Usvojen Rebalans proračuna Zagrebačke županije

Objavljeno

na

Županijska skupština Zagrebačke županije donijela je Rebalans proračuna koji iznosi 313.652.073,00 kuna i veći je za 7.828.073,00  kuna tj. 2,56 posto u odnosu na Proračun donesen krajem 2014. godine. Rebalans je napravljen zbog usklađivanja visine i strukture sredstava za financiranje decentraliziranih funkcija s odlukama Vlade RH, zbog preraspodjele sredstava unutar postojećih projekata i razvoja novih projekata, zbog izmjena i dopuna Zakona o financiranju jedinica lokalne i regionalne samouprave i usklađivanja prihoda od Fonda izravnanja za decentralizirane funkcije prema izmjenama i dopunama Zakona te usklađivanja viška prihoda iz prethodne godine.

„Iako Proračun raste za 2,56 posto, moram istaknuti da se to ne događa radi rasta s osnove izvornih poreznih prihoda – istaknuo je župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić pojasnivši kako je radi mini porezne reforme Zagrebačka županija u razdoblju od 1.siječnja do 30. lipnja 2015. godine uprihodila 10,5 posto manje sredstava u odnosu na isto razdoblje prošle godine od Poreza na dohodak. „Proračun raste temeljem dodatnih prihoda kao što su 8,2 milijuna kuna koje ćemo dobiti od Fonda solidarnosti EU za poplave u 2014. godini, zatim 1.175.000,00 kuna od Europskog socijalnog fonda za pomoćnike u nastavi, kao i dobiti od 1,8 milijuna kuna koju je ostvarila županijska tvrtka Županijske ceste“- rekao je Kožić. „Osim smanjena planiranih prihoda od poreza na dohodak morali smo brisati prihod za plaće djelatnika odjela za graditeljstvo jer planiranih 3,7 milijuna kuna nećemo dobiti od resornog ministarstva, smanjili smo i planirani iznos od legalizacije objekata kao i planiranih 1.670.000,00 kuna od Fonda za zaštitu okoliša itd. – kazao je župan. Izrazio je zadovoljstvo i što su poduzetnici Zagrebačke županije u 2014. godini uspješnije poslovali u odnosu na prethodnu godinu te su povećali broj zaposlenih za 3,8 posto, ukupne prihode za 7,5 posto, ukupne rashode za 5,8 posto, dobit za 24,5 posto, smanjili gubitak za 22,6 posto te ostvarili neto dobit od 564,6 milijuna kuna.

Na sjednici je prihvaćen Prijedlog izmjena i dopuna Mreže javne zdravstvene službe Ministarstva zdravlja kojima bi Zagrebačka županija trebala dobiti 3 tima obiteljske (opće) medicine, 1 tim pedijatrije, 12 timova dentalne zdravstvene zaštite i 3 tima ginekologije. Ovim Prijedlogom Mreža javne zdravstvene službe za područje Zagrebačke županije, u dijelu specijalističko-konzilijarne i dijagnostičke zdravstvene djelatnosti, odvojila bi se od Grada Zagreba kako bi omogućila bolju dostupnost zdravstvene zaštite svojim stanovnicima.

Zagrebačka županija sklopit će zajedno s Gradom Zagrebom Sporazum o partnerstvu u provedbi projekta „Izrada Studije izvodljivosti za projekt GREENWAY – Državna glavna biciklistička ruta br. 2“. Studija izvodljivosti, koju sufinancira Europska unija putem Operativnog programa „Promet 2007.-2013.“, predstavlja prvu fazu prema izgradnji biciklističke staze uz rijeku Savu, od granice sa Slovenijom do Lijevog Dubrovčaka na području Ivanić-Grada. Inače, gradnja biciklističke prometnice predviđena je u dužini od 121,6 kilometara te bi trebala biti završena do ožujka 2017. godine. Ukupna vrijednost radova iznosi oko 123 milijuna kuna. Za realizaciju projekta 85 posto potrebnih sredstava planira se osigurati iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a preostalih 15 posto osigurali bi Zagrebačka županija i Grad Zagreb.

Prihvaćena su i izvješća o poslovanju u 2014. godini trgovačkih društava kojima je osnivač ili većinski vlasnik Zagrebačka županija. Sva trgovačka društva u prethodnoj godini poslovala su pozitivno.

Također, donesena je odluka o dodjeli Javnih priznanja Zagrebačke županije koje će se dobitnicima uručiti na Svečanoj sjednici u povodu Dana Zagrebačke županije u petak, 17. srpnja 2015. godine. Povelja Zagrebačke županije dodijelit će se Udruzi za promicanje kvalitete života osoba s posebnim potrebama „Ivančica“ iz Zaprešića, Chromosu d.d. iz Samobora, Bermesu d.o.o. iz Donje Pušće, zatim Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Brckovljani, Medičarsko-svjećarskom obrtu „Franjo Oslaković“ iz Samobora te umjetniku Vladimiru Gajskom iz Križa. Nagradu za doprinos ugledu i promociji Zagrebačke županije u zemlji i svijetu dobit će Rimac automobili d.o.o., Tamburaški orkestar glazbene škole Dugo Selo te prof. likovne umjetnosti u mirovini Dragutin Jančić, a Nagradu za iznimna dostignuća u proteklom jednogodišnjem razdoblju Drvna industrija Rubinić d.o.o.

Na Aktualnom satu vijećnici su postavljali pitanja vezana uz povećanje broja T1 timova hitne medicinske pomoći na području županije; kako teče adaptacija Doma za starije i nemoćne osobe u Ivanić-Gradu, te kakvi se liječnički preventivni pregledi mogu obaviti u Ljekarnama Zagrebačke županije. Također, vijećnike je zanimalo kada se planira rekonstruirati ŽC 3041 koja vodi od Hagnja do Velike Gorice; kada će biti gotov magistralni cjevovod Sesvetski Kraljevac – Ivanić-Grad te u kojoj su fazi radovi na izradi precrpne stranice u Ivanić-Gradu. Raspravljalo se i o raspisivanju natječaja za sufinanciranje javnih potreba u kulturi; sanaciji OŠ Stupnik kao i o projektu rekonstrukcije javne rasvjete u Zagrebačkoj županiji. Vijećnike je zanimalo je li se Distributivni centar za voće i povrće prijavio na natječaj za neku od mjera Programa ruralnog razvoja, Strukturnih fondova EU i na koji način Županija pomaže svojim poljoprivrednicima da iskoriste dostupna financijska sredstva aktualnih fondova EU.

Vijesti

Narančasto upozorenje za Veliku Goricu! Mogući olujni udari vjetra, tuča i bujične poplave

Stožer civilne zaštite upozorava na pogoršanje vremena koje bi moglo nastupiti već danas.

Objavljeno

na

Objavio/la

31.05.2017., Zagreb - Nevrijeme s grmljavinom zahvatilo je grad, munje su parale nebo, a padala su tuca i jaka kisa. Photo: Borna Filic/PIXSELL

Za velikogoričko područje, danas i sutra, 10. i 11. lipnja, izdano je narančasto upozorenje za grmljavinsko nevrijeme uz mogućnost olujnih udara vjetra, tuče i obilne kiše koja bi lokalno mogla izazvati bujične poplave.

Prema podacima Operativnog centra civilne zaštite za Zagrebačku regiju, očekuje se postupno pogoršanje vremena već prema kraju dana, kada bi se kiša i pljuskovi mogli pretvoriti u jače grmljavinsko nevrijeme.

Također, tijekom večeri te u ranim jutarnjim satima sutra, moguće su jače oluje praćene prolazno snažnim sjevernim i sjeverozapadnim vjetrom. Udari vjetra, prema navodima, mogli bi doseći brzinu od 55 do 75 km na sat.

DHMZ upozorava i na mogućnost tučem osobito u sjevernim dijelovima regije, kao i na obilnije oborine koje mogu dovesti do lokalnih bujičnih poplava. Uz to, povećana je opasnost od udara munja, oštećenja na objektima i drveću te od letećih predmeta koje može nositi jak vjetar.

Građanima se preporučuje da izbjegavaju boravak na otvorenom tijekom nevremena, prate službene prognoze te osiguraju predmete na balkonima, terasama i okućnicama. Gdje se može, savjetuje se i zaštita vozila i imovine.

Za sve informacije dostupan je dežurni broj Stožera civilne zaštite 099 423 1989.

Nastavite čitati

Vijesti

Završeno glasanje! Gorički vrtići u TOP 5 najljepših u kategoriji velikih gradova

Nakon rekordnog broja glasova i sudionika, vrtići iz Velike Gorice svrstali su se među najbolje u kategoriji velikih gradova.

Objavljeno

na

Objavio/la

Vrtići iz Velike Gorice svrstali su se među top pet najboljih u Hrvatskoj u kategoriji velikih gradova u natjecanju koje su organizirali portali Gradonačelnik.hr i Načelnik.hr. Ove godine u konkurenciji našao se 61 vrtić, a stiglo je više od 30 tisuća glasova.

DV Lojtrica zauzeo je treće mjesto s 817 glasova, dok je DV Velika Gorica završio kao četvrti sa 649 glasova.

Ispred njih su vrtići iz Osijeka i Bjelovara, dok je prvo mjesto uzeo DV Karlovac-Rečica.

Nastavite čitati

Moja županija

Srednja škola Vrbovec najbolja u županiji, među TOP 20 u Hrvatskoj prema rezultatima mature

Prema analizi državne mature, Srednja škola Vrbovec zauzela je 20. mjesto na nacionalnoj ljestvici te postala najbolje rangirana škola u Zagrebačkoj županiji, iz koje ističu da nastavljaju s ulaganjem u obrazovanje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

Srednja škola Vrbovec najbolje je rangirana škola u Zagrebačkoj županiji prema rezultatima Državne mature za školsku godinu 2024./2025., a u ukupnom poretku od 153 škola u Hrvatskoj, zauzela je 20. mjesto.

“Mislim da su rezultati koje s radošću čitamo i gledamo, rezultat predanog rada naših nastavnika, dosljednosti, a to su prepoznali učenici i roditelji što je rezultiralo jako dobrim rezultatima na koje sam jako ponosna i čestitam svim svojim kolegicama i kolegama, ali i učenicima koji su ih postigli”, rekla je ravnateljica Dubravka Borko.

Pročelnik Ivica Radanović dodijelio je plaketu ravnateljici te istaknuo kako županija kontinuirano ulaže u školstvo. Nakon svečanog dijela, obiđeni su i novouređeni školski prostori, čija obnova iznosi gotovo 663 tisuće eura, a koju je financirala županija.

“Zahvaljujući Nacionalnom planu oporavka i otpornosti do sada je Zagrebačkoj županiji za 22 projekta odobreno 98 milijuna eura bespovratnih sredstava, a ukupna vrijednost tih ulaganja prelazi 121 milijun eura. S obzirom na to da su u tijeku i prijave dodatnih škola za koje se također očekuju pozitivne odluka resornog ministarstva, broj novih i dograđenih škola mogao bi narasti na 27. Njihova procijenjena vrijednost je 150 milijuna eura, što uistinu govori o tome da Zagrebačka županija upravo ispisuje jedno od najvažnijih poglavlja u razvoju obrazovanja na svom području”, rekao je Radanović.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom.

Nastavite čitati

Najave

Dani svetog Vida ponovno u Mraclinu! Evo što sve donosi sedam dana slavlja

Pripremljen je bogat program za sve generacije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Dani svetog Vida, tradicionalna manifestacija koju Mraclin održava više od 20 godina, ponovno se vraća u mjesto od 13. do 19. lipnja.  Za organizaciju cijelog programa pobrinuli su se KUD Dučec te mnoge lokalne udruge, a posjetitelje čekaju brojna sportska natjecanja te kazališne predstave i koncerti, a pripremljene su zanimacije i za one najmlađe.

Vidovi dani počinju u subotu 13. lipnja vatrogasnim memorijalom “Tomislav Hrkovec” za djecu te malonogometnim turnirom “Blaž, Žina i Gael”. Istoga dana otvara se i nova sezona Malonogometne lige Turopolja i Posavine, a slavlje će navečer zaokružiti TS Lajbeki.

Dan kasnije, 14. lipnja na red dolazi procesija od kapele svetog Vida do Parka Tomislava Hrkovca, kao i svečana na misa. Dan će završiti koncertom svih sekcija KUD-a Dučec.

Na sam blagdan svetog Vida, u ponedjeljak 15. lipnja, nakon mise u kapelici, na imanju obitelji Čunčić predstavit će se projekt “V Mraclinu se ponovno tke”. Posjetitelji će imati priliku vidjeti kako izgleda tradicionalni proces tkanja, upoznati se starim tehnikama izrade tekstila te doznati više o radu tkalačke sekcije KUD-a.

Sljedećeg dana, 16. lipnja, na Jančetovom gruntu održat će se dječje sportske igre, s prijavama od 17 do 17:30, a najavljeni su i gosti iznenađenja.

Program se nastavlja u srijedu s kazališnim predstavama. Prva na redu je lutkarska predstava “Klinček turopoljski” u izvedbi ŠTOOS teatra u 18 sati te predstava “Romarski put” Zelinskog amaterskog kazališta “Zamka” u 20 sati.

U četvrtak, 18. lipnja, na redu je poseban jubilej, točnije obilježava se 100 godina od početka domaćinskih tečajeva, a program je organiziralo Društvo žena “Anđela Lovreković” u Zgradi s početkom u 19 sati. U programu sudjeluju Sanda Franković i Snježana Mirilović iz Škole za medicinske sestre Mlinarska, Vesna Tafra, Ratko Cvetnić te KUD Dučec, a tema je uloga domaćinskih tečajeva u obrazovanju žena, unapređenju života na selu i očuvanju tradicijskih znanja.

Zadnji dan, petak 19. lipnja, manifestaciju tradicionalno zatvara Tamburašku večer “Vjekoslav Kovačić Kova” u Društvenom domu Mraclin. Na koncertu će sudjelovati TS Dobre duše, TS Modra Galica, TS Alibi, TS Lajbeki te tamburaši i vokalna skupina KUD-a Dučec.

Nastavite čitati

Sport

Radovi na rosteru u tijeku: Promjene u najavi, klinci spremni za veliku priliku

Nogometaši Gorice krenut će s pripremama 22. lipnja, a nakon uvodna tri tjedna otići će na Kranjsku Goru i loviti zalet za novu sezonu. Momčad će se mijenjati, razgovori su u tijeku, ali potrebno je i strpljenje…

Objavljeno

na

Objavio/la

Odmor je u tijeku u svijetu klupskog nogometa, sve oči nogometnog svijeta uperene su prema Kanadi, SAD-u i Meksiku, prema svemu onome što nas čeka na najvećem Mundijalu ikad, ali u pozadini je itekako živahno. U svim klubovima, pa tako i u HNK Gorici. Približava se početak priprema, sve je više aktivnosti na tržištu, i to u oba smjera, pa u danima pred nama možemo očekivati i poneku novost iz “ponosa grada” po pitanju igračkoga kadra za sljedeću sezonu.

Start priprema zakazan je za 22. lipnja, trener Mario Carević nastavlja sa svojim poslom, zajedno sa svojim stožerom, koji će nakon odlaska Mensura Mujdže doživjeti i određene promjene. Na raspolaganju će imati momčad koja se ne bi trebala mijenjati ni približno onoliko kao prošloga ljeta, kad je građena potpuno nova momčad, a to je svakako dobra okolnost. Baza igrača postoji, ima se na čemu graditi, ali naravno da će promjena biti. I odlazaka, i dolazaka, i posudbi…

Zasad se zna da dio goričke svlačionice više neće biti Mateo Leš, kojem je istekao ugovor i nakon tri godine u Velikoj Gorici krenut će nekim drugim putem. To će najkasnije posljednjeg dana kolovoza učiniti i dosadašnji kapetan Jurica Pršir, kojeg su brojni mediji već smjestili u poljsku Wislu Plock, no kamen spoticanja i dalje je ugovor koji, potpuno netipično, traje do 31. kolovoza. Kako sad stvari stoje, Pršir će krenuti u pripreme s Goricom, po slovu ugovora bit će igrač Gorice i u nekoliko prvih kola, no vremena je još dovoljno i mogući su i drugi scenariji.

Od novih igrača zasad je stigao Ivan Cvijanović. Lijevi bek koji je stigao iz portugalske Vizele svoj je autogram na ugovor s Goricom stavio još i prije posljednjega kola prošle sezone, nešto ranije stigao je i kamerunski stoper Hadji Issa Moustapha, a pojačanja će sigurno biti još.

– Promjena u momčadi sigurno će biti, očekujemo i dolaske i odlaske, ali u nogometu je teško predvidjeti što će se sve od planiranog i realizirati. Mi imamo svoje želje, vodimo razgovore i tražimo najbolja moguća rješenja, a s druge strane ima i ozbiljnog interesa za naše igrače. Naravno da će dolasci ovisiti i o eventualnim odlascima, ali svakako će ovo za sve nas, kao i svako drugo, biti radno ljeto. U svakom slučaju, pokušat ćemo što veći dio razgovora koje vodimo dovršiti do početka priprema – kaže sportski direktor Gorice Boštjan Blažinčič.

Tog 22. lipnja na pripremama bi se trebali pojaviti i igrači koji se vraćaju s posudbi – Fran Stunja odradio je sezonu u slovenskom Dekaniju, Lovro Dukić u Kustošiji, a Tin Došen u petrinjskoj Mladosti. U tom društvu nisu Vinko Skrbin i Patrik Jug, kojima su ugovori istekli. Vinko je sa slovenskim klubom Brinje Grosuplje ušao u prvu ligu i igrao finale kupa, Patrik je s Jarunom ispao iz našeg drugog ranga, a obojica su svoje goričke epizode završili… Baš kao i Luka Kapulica, koji je prošlu sezonu proveo na posudbi u drugoligašu Karlovcu, nakon čega je raskinuo ugovor s Goricom.

Kad smo već kod posudbi, u takvom su aranžmanu u Gorici bili Žan Trontelj i Wisdom Sule, a uskoro ćemo doznati hoće li netko od njih dvojice i ostati u našem klubu. Kako doznajemo, u Tronteljevu slučaju odluka je na Gorici, koja ima opciju zadržati sjajnog Slovenca u svom kadru, a to je važan detalj. Trontelj je pokazao jako puno u sezoni za nama i nema dvojbe da će biti u fokusu brojnih klubova, jednako kao i Iker Pozo, Ante Kavelj i još neki igrači.

Puno je, dakle, nepoznanica, situacija koje su na čekanju, ali zato je jasno da će priliku kroz pripreme dobiti brojni mladi igrači iz goričkog pogona. Neki od njih tražit će minutažu kroz posudbe, neki će i dalje ostati dio juniorske momčadi, ali priliku će dobiti njih čak 13-14 koji su došli iz omladinske škole.

Nakon uvodna tri tjedna na Gradskom stadionu, Goričani će 11. srpnja otići na središnji dio priprema u Kranjsku Goru, a sezona kreće na prijelazu sa srpnja na kolovoz. A do tad će trebati odraditi veliki posao, i na terenu i u uredima…

Nastavite čitati

Reporter 460 - 28.05.2026.

Facebook

Izdvojeno