Povežite se s nama

Obrazovanje

Upoznajte 3D svijet kroz priručnik Josipa Kosa iz Mraclina

Josip je izradio i svoju web stranicu www.upoznaj3dsvijet.com na kojoj su sve informacije o priručniku te će na njoj objavljivati i dodatne materijale…

Objavljeno

na

Iako nisu novost u industriji, 3D tehnologije posljednjih godina vrlo su popularne u široj populaciji. Najpoznatija tehnologija iz 3D svijeta je 3D ispis, koji polako ali sigurno ulazi u svako područje, a svakako se uklapa u sve prisutnije STEM obrazovanje djece i mladih.

Josip Kos iz Mraclina dio je tog svijeta već više od 10 godina, primarno kroz optičko 3D skeniranje i mjerenje kojim se bavi u raznim industrijskim primjenama. Želeći zainteresirati i prenijeti osnove ovih vještina svojoj djeci, naišao je na nedostupnost literature prilagođene osnovnoškolskom uzrastu pa je odlučio sam pripremati im materijale. Malo po malo, nakupilo se materijala koje je planirao objavljivati na blogu. No, umjesto bloga, javio se u uredništvo Školske knjige koje je prihvatilo njegovu ideju i nakon 12 mjeseci rada svjetlo dana ipak je ugledao priručnik „Upoznaj 3D svijet“ kojeg je ponosno predstavio ovog tjedna na Interliberu – najvećoj nacionalnoj književnoj manifestaciji za promociju hrvatske književnosti, čitanja, znanja i učenja.

Pogled u 3D pisač – foto: Josip Kos

Priručnik je namijenjen početnicima koji žele upoznati i naučiti osnovne pojmove i postupke 3D ispisa, 3D modeliranja i 3D skeniranja, a sastoji se od 11 poglavlja.

– Budući da se u svom poslu od početka bavimo uvođenjem novih tehnologija u razne proizvodne procese, kroz godine rada kolege i ja stekli smo vještinu kako napredne tehnologije jednostavno objasniti ljudima koji se prvi puta susreću s njima, a važne su im za posao. Tako sam te stečene vještine primijenio da sve zajedno u priručniku prilagodim jeziku razumljivom djeci i učiteljima koji rade s njima. Nadam da će priručnik korisnicima prije svega pomoći da dobiju ideju što se sve može 3D ispisivati i da 3D pisači ne moraju biti isključivo vezani za tehničku kulturu ili informatiku već da se mogu 3D ispisivati predmeti povezani i s ostalim nastavnim sadržajem – ističe Kos.

Primjer 3D ispisanih predmeta – foto: Josip Kos

S obzirom na to da je velik broj škola, u posljednjih nekoliko godina kroz razne projekte nabavio 3D pisače, imaju priliku iskoristiti ih kroz sve nastavne predmete.

– Primjerice, djeca na 3D pisačima mogu ispisivati gotove 3D modele poput raznih figurica, igrački, zanimljivih predmeta iz povijesti, škripac koji im može pomoći kod izrade predmeta rukama ili 3D oblikovati svoje modele za 3D ispis poput geometrijskih tijela korisnih za bolje razumijevanje matematike i prostora, razna pomagala za nastavu poput stalaka za epruvete, razne kutijice ili organizator za svoj radni stol… – nabraja Josip te dodaje kako su u priručniku objašnjene osnovne funkcije za 3D oblikovanje u besplatnom web programu Tinkercad koji je prilagođen osnovnoškolcima, pa i onima najnižih razreda. U priručniku kroz 3 vježbe možete naučiti 3D oblikovati privjesak, organizator za radni stol ili stalak za mobitel.

3D skeniranje – Foto: Josip Kos

– U cijeloj priči, najvažnije je da djeca 3D ispisom vrlo brzo u ruke dobiju plod rada na računalu te uče kroz samostalan rad. Ponekad ne ispade sve kako treba iz prvog pokušaja, ali nakon nekoliko iteracija dolaze do konačnog rezultata i uče da je neuspjeh sastavni dio uspjeha – ističe Kos te naglašava kako procedura pripreme samog 3D ispisa može završiti za manje od minute, a može trajati i znatno duže. Sam 3D ispis pojedinog predmeta može trajati od 15-tak minuta pa do nekoliko sati ili dana.

Josip je izradio i svoju web stranicu www.upoznaj3dsvijet.com na kojoj su sve informacije o priručniku te će na njoj objavljivati i dodatne materijale kroz blog koji je nakon odgađanja ipak zaživio.

Predstavljanje priručnika “Upoznaj 3D svijet” autora Josipa Kosa na Interliberu – foto:Josip Kos

Moja županija

2.000 učenika u programu Prometne kulture – uče pravila i dobivaju vozačke dozvole

Već 11 godina školarci prolaze edukaciju o sigurnosti u cestovnom prometu u 31. školi čiji je osnivač Zagrebačka županija.

Objavljeno

na

S ciljem educiranja djece o sigurnosti u cestovnom prometu, u 31. osnovnoj školi čiji je osnivač Zagrebačka županija 11. godinu za redom provodi se preventivna edukacija o sigurnosti u cestovnom prometu za djecu nižeg osnovnoškolskog uzrasta „Program prometne kulture za najmlađe“ u organizaciji Jumicar Hrvatska.

Program se sastoji od multimedijalnog, interaktivnog predavanja te upravljanja posebno koncipiranim vozilom za djecu školskog uzrasta na prometnom poligonu.

Foto: Zagrebačka županija

Inače, program je prije više od 30 godina, pokrenut u Finskoj i provodi se u većini europskih zemalja, a jučer je održan u Osnovnoj školi Dragutina Domjanića u Svetom Ivanu Zelini.

Godišnje u Zagrebačkoj županiji kroz ovaj program prođe 2.000 učenika drugog razreda osnovne škole. Program se sastoji od dva dijela, odnosno teorijski i praktični. Nakon učenja pravila u prometu djeca izlaze na poligon, gdje osim vožnje u vozilima prilagođenima njihovom uzrastu, prolaze i radionice. Upoznaju se s pružanjem prve pomoći, važnosti protupožarne zaštite te općenito pravilima ponašanja u prometu od strane policijskih službenika – objasnio je voditelj Programa Alan Alagić.

Foto: Zagrebačka županija

Nakon što su uspješno završili edukaciju i poligon, simbolične vozačke dozvole malim vozačima uručio župan je Stjepan Kožić.

Jednoga dana ovo će biti pravi vozači, a ova znanja će im dobro doći da nauče kako sve u prometu funkcionira. Ovaj program Zagrebačka županija podržava od samog početka, a na samom poligonu vidi se koliko je dobro prihvaćena od strane djece – rekao je Kožić.

Foto: Zagrebačka županija

Prometna kultura je odgovornost cijeloga društva – poručila je ravnateljica škole Martina Potočki.

To je izvrstan dodatak nastavi a posebno praktični dio gdje učenici naučeno primjenjuju na poligonu. Djeca vole sudjelovati i ponosni su kada im se uruče vozačke dozvole – dodala je ravnateljica.

Dobro je da djeca od malih nogu uče vještine koje će im trebati kasnije u životu, ovdje na poligonu oni osjete kako je to voziti auto i slijediti pravila, što je vrijedno iskustvo – rekao je gradonačelnik Svetog Ivana Zeline Hrvoje Košćec.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Obrazovanje

Klinci rasturaju u graničaru! Djeca iz Kvaternika osvojila broncu u Rijeci

Na poluzavršnom državnom natjecanju u graničaru, održanom u riječkoj dvorani 3. Maj, učenice i učenici trećih i četvrtih razreda, pod vodstvom profesora Ivice Hercega, osvojili su treće mjeste

Objavljeno

na

U “moru” natjecanja za naše školske sportske klubove, posebno se ističe natjecanje u sportu koji svi vežemo za rano djetinjstvo – u graničaru. U ovom natjecanju nastupaju najmlađi školarci sportaši, djeca koja idu u treći i četvrti razred, a u Velikoj Gorici graničar se posebno uspješno igra u Osnovnoj školi Eugena Kvaternika.

Potvrđeno je to već ranije ovog proljeća, kad je školska ekipa u graničaru postala prvak Zagrebačke županije, a veliki uspjeh klinci iz Kvaternika ostvarili su i na sljedećem koraku.

Bio je to jedan lijep izlet u Rijeku za ovu djece od devet, odnosno deset godina, a povod za putovanje na more bilo je poluzavršno državno natjecanje osnovnih škola. Osim naše OŠ Eugena Kvaternika, našeg županijskog prvaka, u sportskoj dvorani 3. Maj okupili su se i najbolji u istoj kategoriji iz Primorsko-goranske, Istarske, Sisačko-Moslavačke i Karlovačke županije.

Mali Velikogoričani smješteni su u skupinu B, u kojoj je porazom 2-0 od OŠ Fran Krsto Frankopan iz Krka osvojila drugo mjesto i plasirala se u borbu za broncu. U toj je utakmici naša škola pobjedom 2-0 protiv OŠ Dr. Mate Demarina iz Medulina osvojila treće mjesto na ovom natjecanju, pa su djeca sa širokim osmijesima sjela u autobus i zaputila se prema svojoj Velikoj Gorici.

Pod vodstvom legendarnog velikogoričkog profesora tjelesnog Ivice Hercega, boje OŠ Eugena Kvaternika, Velike Gorice i Zagrebačke županije branili su:

Mark Grgić (4.B), Pavle Humić (4.B), Josip Pavlinić (4.B), Josip Čehobašić (4.B), Jana Prevolnik (4.B), Zara Stepanić (4.B), Lucija Šipušić (4.B), Elena Kolar (4.B), Grgur Zuanović (3.A), Dora Ćosić (3.A), Ivan Prahir (3.A), Paula Juranović (3.A)

Bravo, klinci!

Nastavite čitati

Obrazovanje

Velika digitalna promjena u školama! U e-Dnevnik stiže Informativka koja mijenja način komunikacije

Riječ je o alatu koji omogućuje sigurnu i kontroliranu razmjenu poruka, bez potrebe za korištenjem privatnih brojeva ili vanjskih aplikacija poput WhatsAppa i Vibera.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Pixabay/pexels.com

Velika digitalna promjena u hrvatskom školstvu kreće početkom školske godine 2025./2026., kada će sve osnovne i srednje škole u zemlji dobiti pristup Informativki – novoj digitalnoj komunikacijskoj platformi, piše Srednja.hr.

Platformu je razvio CARNET s ciljem unaprjeđenja komunikacije među nastavnicima, roditeljima i učenicima, a integrirana je unutar postojećeg sustava e-Dnevnik.

Riječ je o alatu koji omogućuje sigurnu i kontroliranu razmjenu poruka, bez potrebe za korištenjem privatnih brojeva ili vanjskih aplikacija poput WhatsAppa i Vibera. Informativka će biti dostupna putem poveznice informativka.carnet.hr, korištenjem elektroničkog identiteta AAI@EduHr, sustava e-Građani te izravno kroz e-Dnevnik.

Informativka je već uspješno testirana u 33 škole u sklopu pilot faze, a CARNET je u međuvremenu proveo niz nadogradnji. Među novim funkcionalnostima izdvajaju se mogućnost praćenja statusa poruka – korisnici mogu vidjeti tko je pročitao poslanu poruku, kao i dodavanje privitaka, izrada anketa te notifikacije unutar e-Dnevnika.

„Naš cilj je stvoriti jedinstveno komunikacijsko mjesto koje će objediniti sve važne informacije nadohvat ruke učenicima, roditeljima i nastavnicima. Informativka omogućava upravo to – jasnu, brzu i pouzdanu razmjenu informacija, uz potpunu kontrolu nad privatnošću korisnika”, izjavio je ravnatelj CARNET-a Hrvoje Puljiz.

Platforma je dio projekta BrAin i predstavlja nadogradnju sustava CARNET privatnost, koji je već omogućavao školskim djelatnicima kreiranje komunikacijskih grupa te upravljanje GDPR privolama. Upravo će upravljanje privolama biti jedna od tema nadolazećeg webinara koji se održava sredinom svibnja, a bit će otvoren za sve škole.

Dodatnu podršku školama činit će i niz radionica, koje su planirane od jeseni, kako u online, tako i u fizičkom obliku.

„Smatram da ću uskoro moći prebaciti sve svoje komunikacijske grupe na Informativku, čime ću ukinuti dijeljenje privatnih brojeva”, istaknula je Vesna Samardžić, nastavnica iz Osnovne škole Ivana Lovrića u Sinju, naglašavajući jednostavnost korištenja sustava.

Uvođenje Informativke donosi sveobuhvatnu digitalnu transformaciju u načinu kako škole u Hrvatskoj komuniciraju s roditeljima i učenicima. Ovaj potez ne samo da podiže razinu sigurnosti i privatnosti, nego i olakšava svakodnevno funkcioniranje nastavnog procesa. S obzirom na to da je komunikacija ključna, Informativka dolazi kao odgovor na potrebe modernog obrazovanja.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Gradonačelnik nagradio izvrsne učenike Umjetničke škole Franje Lučića

Pohvalnice dobilo 8 učenica i 1 učenik, te njihove mentorice i mentori, a prigodni poklon uručen je i ravnatelju škole Borutu Vidoševiću.

Objavljeno

na

Objavio/la

Izvrsnost u umjetničkom stvaralaštvu glazbe i plesa, nešto je čime se velikogorička Umjetnička škola Franje Lučića itekako može ponositi.

Talentirani mladi glazbenici i plesači ostavljaju trajan pečat i primjer su generacijama čije vrijeme tek dolazi, a to prepoznaje i Grad Velika Gorica. Gradonačelnik Krešimir Ačkar danas je u Gradskoj vijećnici Pučkog otvorenog učilišta okupio talente ove škole, kao i njihove mentore, kako bi ih prigodno nagradio za sve njihove dosadašnje uspjehe. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–Ne znam jeste li svjesni činjenice koliki ste ponos našega grada i jeste li svjesni da ovim postignućima postajete uzor mlađim generacijama. Dajete im primjer da se uistinu isplati odricati, voljeti nešto i živjeti svim srcem nešto što će vam kasnije donijeti ovakav prekrasan osjećaj zbog kojeg smo danas ovdje, na čemu vam, u ime Grada Velike Gorice, od sveg srca čestitam – poručio je učenicima gradonačelnik Ačkar, čestitavši ujedno i njihovim mentorima koji su također zaslužni da nikada do sada grad nije iznjedrio ovoliko mladih talentiranih umjetnika. 

Pohvalnice je dobilo 8 učenica i 1 učenik, te njihove mentorice i mentori, a prigodni poklon uručen i ravnatelju škole Borutu Vidoševiću, koji je u svojoj zahvali Gradu na podršci, istaknuo predani rad svih učenika i učenica kao i djelatnika škole, ali i sjajnu podršku roditelja koji ustrajno prate ove mlade talente u njihovom svakodnevnom napretku. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–To je ono na čemu počiva uspjeh naše škole ali i budućnost ovih mladih ljudi. Podrška našega Grada je nešto bez čega škola ne bi mogla postojati i stoga se zahvaljujem i gradonačelniku i Gradskoj upravi, uz nadu da će nam daljnja suradnja donijeti djelovanje u dovoljno velikom prostoru, jer se trenutačno nalazimo u dosta skučenim okvirima. No, unatoč tome rezultati ne izostaju, stoga se veselim daljnjem razvoju naših talenata, posebice ako se prostorno i proširimo – rekao je ravnatelj. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

U ime svih nagrađenih, obratio se Niko Stepanić, državni prvak u pjevanju. 

–Zahvaljujem se u ime svih učenika naše škole na podršci Grada Velike Gorice koja prepoznaje naš trud, rad i upornost, i što s nama gradite budućnost u kojoj mladi umjetnici imaju priliku za razvoj. Neka nam nastavak suradnje bude izvor inspiracije, zajedništva i novih uspjeha. Hvala vam od srca – rekao je Niko. 

FOTO GALERIJA:

Nastavite čitati

Obrazovanje

Mala škola matematike, „Kockići“ pripremaju predškolce za prve školske izazove

Program vodi Vanja Uzelac, magistra logopedije i stručna suradnica Centra, a namijenjen je djeci koja na jesen kreću u školu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Centar za djecu, mlade i obitelj Velika Gorica pokreće novi ciklus programa „Kockići“, edukativni program osmišljen za poticanje predmatematičkih vještina kod djece školske obveznike. Prijave za sudjelovanje traju do 22. travnja, a broj mjesta je ograničen.

Program vodi Vanja Uzelac, mag. logoped. i stručna suradnica Centra, a namijenjen je djeci koja na jesen kreću u školu. Cilj programa je pomoći djeci da kroz igru i svakodnevne aktivnosti razviju osnovne vještine koje su temelj za uspješno savladavanje matematike u školskom okruženju.

Predmatematičke vještine ne podrazumijevaju učenje matematike u klasičnom smislu, već uključuju niz znanja, činjenica i postupaka koji pomažu djetetu da razumije matematičke koncepte. Rana izloženost matematičkom jeziku, brojevima i logičkom razmišljanju potiče pozitivan odnos prema matematici i priprema dijete za izazove u školskim klupama.

Roditelji koji žele uključiti svoje dijete u program mogu se prijaviti putem e-mail adrese: [email protected], najkasnije do 22. travnja 2025.

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno