Povežite se s nama

Vijesti

Uoči Svjetskog dana bolesti štitnjače: Evo što sve morate znati o ovoj žlijezdi

Karcinom štitnjače najčešća je zloćudna bolest endokrinog sustava.

Objavljeno

na

Štitnjača je žlijezda s unutrašnjim izlučivanjem smještena u sredini donjeg dijela vrata. Sastoji se od dva režnja, desnog i lijevog, pri čemu oba režnja zajedno podsjećaju na leptira. Štitnjača proizvodi i luči u krvotok hormone tiroksin (T4) i trijodtironin (T3) koji djeluju u svim tkivima i organima, upravljaju svim metaboličkim procesima u tijelu, a osobito su važni u pretvorbi hrane u energiju i toplinu. Regulacija lučenja hormona štitnjače odvija se mehanizmom povratne sprege putem hipotalamusa i hipofize u mozgu. Tireotropin oslobađajući hormon (TRH) iz hipotalamusa potiče lučenje hormona tireotropina (TSH ) iz hipofize koji stimulira proizvodnju i lučenje hormona štitnjače vežući se na receptore u štitnjači.

Svjetski dan bolesti štitnjače obilježava se 25.svibnja, ujedno kada i Međunarodni dan svjesnosti o bolestima štitnjače s ciljem podizanja svijesti o potrebama preventivnog pregleda i ranog otkrivanja bolesti štitnjače.

Dva najčešća poremećaja funkcije štitnjače su HIPERTIREOZA i HIPOTIREOZA.

HIPOTIREOZA je stanje smanjenog stvaranja, izlučivanja i djelovanja hormona štitnjače. Najčešći uzrok hipotireoze je kronična autoimuna upala štitnjače HASHIMOTOV TIREOIDITIS. Hipotireoza se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, a posebno je česta u starijih osoba. Javlja se u 10% žena i 6% muškaraca starijih od 65 godina.

HIPERTIREOZA je stanje povećane aktivnosti štitnjače, a posljedica je prekomjerno lučenje njezinih hormona. Može se javiti u bilo kojoj životnoj dobi, a posebno je česta u žena između 20. i 50. godine života.

Prema preporukama stručnjaka, odrasle osobe, prije svega žene, trebale bi početi s pregledima hormona štitnjače u 35.godini života i ponavljati ih svakih 5 godina. Žene češće obolijevaju od bolesti štitnjače, svaka treća žena ima čvor na štitnjači, a svaka deseta ima neki od poremećaja funkcije štitnjače. Karcinom štitnjače je češći oko četiri puta u žena nego u muškaraca, a najčešće se otkriva kod žena u srednjoj životnoj dobi.

Karcinom štitnjače najčešća je zloćudna bolest endokrinog sustava.

Prema zadnjim procjenama Međunarodne agencije za istraživanje raka, 2020.g u svijetu od raka štitnjače oboljele su 586 202 osobe, a umrlo je 43 646 osoba. Žene čine gotovo 80% svih novih slučajeva i 63% smrti zbog raka štitnjače.

Rak štitnjače ima vrlo visoko petogodišnje preživljenje, oko 85% kod muškaraca i 90% kod žena. Tipovi karcinoma štitnjače su papilarni, folikularni, medularni, te anaplastični i nediferencirani,a obično se otkrije čvor na vratu koji nema nikakvih drugih simptoma. Papilarni karcinom čini 60 do 70% svih karcinoma štitnjače, žene obolijevaju 2 do 3 puta češće nego muškarci, a češći je u mlađoj dobi, no u starijoj dobi je maligniji. Folikularni karcinom čini otprilike 15 % karcinoma štitnjače, češći je u starijih osoba i u muškaraca, a maligniji je od papilarnog, te se širi krvnim putem i stvara udaljene metastaze. Anaplastični karcinom čini 10% ili manje svih karcinoma štitnjače, uglavnom se javlja kod starijih i nešto češće u muškaraca. Njega karakterizira nagli porast štitnjače i bolna osjetljivost. 80% bolesnika umire unutar godine dana od postavljanja dijagnoze.

Ako štitnjača ne radi kako treba, to utječe na gotovo sve tjelesne funkcije; disanje, srčanu i živčanu funkciju, metabolizam, tjelesnu temperaturu, tjelesnu masu, mišićnu snagu, kosti, kožu, menstruacijski ciklus, plodnost, razinu kolesterola.

Pozornost bismo svakako trebali obratiti na simptome kao što su umor, bezvoljnost, nesanica, temperaturna osjetljivost, bol/slabost u mišićima i zglobovima, otečenost u licu i području vrata, pojačano ispadanje i lomljenje kose, poremećaj menstrualnog ciklusa, anksioznost, loša koncentracija, ubrzani rad srca, neobjašnjive promjene tjelesne mase, konstipacija, osjetljivost i ispupčenost očiju.

Kako bismo očuvali zdravlje i dobru funkciju svoje štitnjače prvi korak kao i kod svih zdravstvenih poremećaja/bolesti svakako bi trebalo biti usvajanje zdravih životnih navika i po potrebi promjena životnog stila.

Zdrava i uravnotežena prehrana, dovoljno sna i smanjenje stresa te umjerena tjelesna aktivnost temelji su dobrih životnih navika. Sve teže psihičke i fizičke aktivnosti tijekom dana trebalo bi odraditi tijekom prijepodneva i u ranim popodnevnim satima, kada je tijelo u tzv. prirodnom stresu, i stvara više energije. Tijekom poslije podnevnih sati smanjite intenzitet aktivnostima. Usmjerite se na ljude i koji vas opuštaju i zabavljaju. Također, bilo bi dobro ranije krenuti na spavanje. Ne tjerajte tijelo preko granica izdržljivosti.

Korisno bi bilo i educirati se o samopregledu štitnjače. Pogled u ogledalo otkriva stanje štitnjače:

1. Držite ogledalo tako da vidite područje Adamove jabučice.
Pazite da određujući poziciju žlijezde ne pomiješate pomicanje Adamove jabučice s oteklinom.
2. Usredotočite se na navedeno područje i zabacite glavu.
Uzmite gutljaj vode i progutajte ga te promatrajte pojavljuje li se oteklina.
3. Ako niste sigurni, ponovite postupak s vodom.

Prije uzimanja bilo kakvih dodataka prehrani pa tako i onih za koje držimo da bi imali blagotvorni učinak na našu štitnjaču, potrebno je individualno savjetovanje sa zdravstvenim djelatnikom koji ima uvid u vaše lijekove propisane na liječnički recept kako bi se izbjegle moguće interakcije i neželjene nuspojave.
Budući da hrana smanjuje apsorpciju nekih lijekova, među njima i hormona štitnjače, preporuka za uzimanje te terapije je ujutro, na prazan želudac i to barem sat vremena prije prvog obroka te dva sata prije uzimanja bilo kakvog dodatka prehrani koji sadrži željezo.

Oni najčešći nutrijenti koji igraju ključnu ulogu u funkciji štitnjače i sintezi njezinih hormona, svakako su jod, željezo, cink, selen.

Glavni izvor joda kod nas je jodirana sol koja se počela jodirati u razdoblju iza 2.svjetskog rata čime smo iskorijenili onu tipičnu gušavost zbog manjka joda. Ostali bitni izvori su morski plodovi, alge, sojini proizvodi, mliječni proizvodi

Kod mjerenja razine željeza u krvi važno je obratiti pozornost i na feritin jer njegove niske razine također dovode do slabije funkcije štitnjače. Cink sudjeluje u imunološkom odgovoru, pomaže kod oksidativnog stresa te je bitan na svim razinama proizvodnje hormona štitnjače. Kod selena je uočeno da njegova snižena razina dovodi do pogoršanja efekta manjka joda te sniženih razina T3 i T4.

Uz nabrojane nutrijente svakako je važno voditi računa o zdravlju jetre i mikrobiomu crijeva također.

 

Vijesti

Deveta biciklijada „Put bijele rode”, pridružite se vožnji kroz Pisarovinu

Objavljeno

na

Objavio/la

U četvrtak, 1. svibnja 2025. godine, s početkom u 10:00 sati, iz Krašograda u Bratini (Pisarovina) kreće deveta biciklijada „Put bijele rode”. Događaj organiziraju Turistička zajednica općine Pisarovina i Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije, a cilj manifestacije je spoj rekreacije, edukacije i očuvanja prirodnih ljepota.

Sudionici biciklijade, bez obzira na dob, imat će priliku provesti Praznik rada biciklirajući kroz sela, livade, močvare i polja – staništa bijelih roda koje krase krovove kuća ovog kraja. Ruta duga oko 24 kilometra vozi se laganim tempom, uz pauze za odmor, edukaciju i međusobno druženje.

Za sve prijavljene sudionike osigurane su brojne pogodnosti, uključujući majicu i paket dobrodošlice, organizirana vožnja uz pratnju, vođene vježbe zagrijavanja i istezanja, mjerenje šećera i krvnog tlaka, zajednički ručak te ulaz u Spomen kuću “Titanic”. Osim toga, organiziran je i nagradni kviz na temu roda.

Kotizacija za sudjelovanje iznosi 5 eura, dok je za djecu do 18 godina sudjelovanje besplatno. Prijave traju do srijede, 24. travnja 2025. u 12 sati, putem obrasca za prijavu.

U slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta, biciklijada će se odgoditi, a informacija o novom terminu bit će objavljena najkasnije tri dana prije događaja.

Nastavite čitati

Vijesti

Sutra prva ovogodišnja akcija suzbijanja komaraca

Akciju će na području grada i okolice provesti djelatnici ovlaštene tvrtke, u periodu od 8 do 12 sati.

Objavljeno

na

Na području Velike Gorice i okolnih naselja će se u srijedu, 23. travnja, od 8 do 14 sati provest će se prva ovogodišnja akcija larvicidnog tretmana komaraca.

Riječ je o suzbijanju komaraca u stadiju ličinke, koje provodi ovlaštena tvrtka EKO-DERATIZACIJA d.o.o. u suradnji s Gradom Velika Gorica i Zavodom za javno zdravstvo Zagrebačke županije.

– Naši će djelatnici pregledavati i pratiti legla komaraca u prirodnim i umjetnim vodenim površinama, poput potoka, bara, kanala, šumskih depresija i slivnika. Kada je moguće, legla će se fizički ukloniti, a na preostala će se primijeniti odgovarajući larvicidi obavještavaju iz EKO-DERATIZACIJE.

Dodajmo, kako će se pripravci nanositi posipanjem, prskanjem, polaganjem ili orošavanjem, a u radu će se koristiti motorne i ručne prskalice te uređaji za hladno orošavanje.

Nastavite čitati

Politika

Koalicijski partneri potpisali podršku županu Kožiću u lovu na novi mandat

Ova koalicija temelji se na zajedničkim ciljevima i odgovornosti prema svim stanovnicima Zagrebačke županije, rekao je župan Stjepan Kožić na potpisivanju sporazuma s koalicijskim partnerima

Objavljeno

na

U utorak je u Vrbovcu potpisan koalicijski sporazum za predstojeće lokalne izbore za župana Zagrebačke županije. Sporazum su sklopile četiri političke opcije: Stjepan Kožić – nezavisna lista (SKNL), Hrvatska demokratska zajednica (HDZ), Hrvatska stranka umirovljenika (HSU) i Domovinski pokret (DP).

Koalicijski sporazum potpisali su Stjepan Kožić, aktualni župan i kandidat za novi mandat na čelu Zagrebačke županije i predsjednik Stjepan Kožić – nezavisne liste, Željko Turk, predsjednik Županijske organizacije HDZ-a Zagrebačke županije i gradonačelnik Zaprešića, Mario Cvitan, predsjednik Županijske organizacije Hrvatske stranke umirovljenika Zagrebačke županije, te Ivica Mesić, predsjednik podružnice Domovinskog pokreta Grada Zagreba.

Potpisom ovog sporazuma politički partneri izrazili su zajedničku podršku kandidaturi Stjepana Kožića za župana Zagrebačke županije te jasno iskazali namjeru daljnjeg jačanja statusa županije kao najrazvijenije u Hrvatskoj. Koalicija je usmjerena na kontinuitet, stabilnost i konkretne projekte – od obrazovanja i zdravstva do gospodarstva, infrastrukture i daljnjih strateških ulaganja.

Tom prigodom okupljenim medijima obratili su se potpisnici sporazuma.

– Ova koalicija temelji se na zajedničkim ciljevima i odgovornosti prema svim stanovnicima Zagrebačke županije. Danas smo najrazvijenija županija u Hrvatskoj, što je rezultat dugogodišnjeg rada, vizije i stabilnog vođenja. Nastavljamo ulagati u ono što je najvažnije: obrazovanje, zdravstvo, gospodarstvo i infrastrukturu. Svih ovih godina bilježimo stalan rast, s naglaskom na kvalitetu života, ravnomjerni razvoj i strateška ulaganja. Posebno mi je važno obrazovanje, jer znanje i mladi temelj su razvoja, ali i osobna nit vodilja koja me kroz sve ove godine drži u ovom poslu – poručio je župan Stjepan Kožić.

Željko Turk, predsjednik županijskog HDZ-a, istaknuo je prilikom potpisivanja:

– Izuzetna mi je čast danas potpisati ove sporazume koji potvrđuju nastavak uspješne suradnje i kontinuiranog razvoja Zagrebačke županije. Uz Grad Zagreb, naša je županija prva i najuspješnija, prednjačimo u gospodarskom rastu, zapošljavanju i stvaranju uvjeta za kvalitetan život svakog građanina. Povezuje nas zajednički cilj, daljnji napredak i provedba konkretnih projekata u svakoj lokalnoj sredini, od ulaganja u školstvo, zdravstvo i infrastrukturu, do poticanja poduzetništva i brige za mlade obitelji.

– Starije generacije trebaju snažnog zagovornika, a HSU u ovoj koaliciji vidi priliku za dodatna ulaganja u zdravstvenu i socijalnu skrb. Zajedničkim radom želimo osigurati još veću dostupnost usluga i sigurnost za naše umirovljenike u svakom dijelu županije. Ponosni smo što smo dio ovog tima – naglasio je predsjednik županijskog HSU-a Mario Cvitan.

Zajednički cilj svih partnera je još snažnija i razvijenija Zagrebačka županija, vođena iskustvom, rezultatima i jasnom vizijom razvoja. Uoči potpisivanja sporazuma, župan Stjepan Kožić obišao je gradsku tržnicu u Vrbovcu te razgovarao s građanima o aktualnim temama i razvojnim prioritetima lokalne zajednice.

Nastavite čitati

Sport

Strašni juniori “razmontirali” lidera! Čudesna serija traje već 12 utakmica

Juniori HNK Gorice početkom drugog poluvremena su vodili 4-0 u gostima kod vodeće Lokomotive, nakon toga propustili još dvije velike prilike, da bi na kraju završilo pobjedom 4-3 za momčad Ivana Parlova. Niz neporaženosti traje od 2. studenog…

Objavljeno

na

Objavio/la

Tjedan dana nakon što su “devastirali” Rijeku na Rujevici i proslavili nevjerojatnu pobjedu 6-1, juniori Gorice su doživjeli svoj posljednji poraz u 1. HNL. Tog 2. studenog Dinamo je u Velikoj Gorici slavio 1-0, golom duboko u sudačkoj nadoknadi prvoga poluvremena, a odmah potom krenula je nevjerojatna serija koja traje i danas.

U sljedećih 12 utakmica, naime, juniori Gorice nisu doživjeli niti jedan jedini poraz. Upisali su četiri remija, ali i osam sjajnih pobjeda, zaključno s onom subotnjom, kad se na Kajzerici dogodilo nešto slično onome što se jesenas zbivalo na Rujevici…

Momčad koju vodi trener Ivan Parlov, naime, gostovala je kod Lokomotive, predvođene nogometašem/trenerom Nikicom Jelavićem. Lokomotiva je, usput rečeno, vodeća u najvišem rangu hrvatskog juniorskog nogometa, ispred Hajduka i Dinama, no ovoga puta su naletjeli na puno bolju momčad.

Igrala se 48. minuta kad je Stjepan Kučiš poslao loptu u mrežu domaćina, a na semaforu je zasvijetlilo gotovo nestvarnih 0-4! Gorica je letjela terenom, nemilosrdno je punila Lokomotivinu mrežu, počevši od 13. minute i gola Benjamina Dulčića. Na 2-0 povisio je Senegalac Arona Fall u 33. minuti, da bi poluvrijeme zaključio Medin Gashi u drugoj minuti nadoknade.

Kad je Kučiš početkom nastavka zaključio poker golova u protivničkoj mreži, bilo je jasno da povratka za “lokose” više nema, da će Jelavićeva momčad doživjeti tek drugi poraz ove sezone! A moglo je sve skupa biti i puno ružnije za domaćina, jer pri tih 4-0 imala je Gorica, odnosno napadač Gashi, još dvije velike prilike, takve da je lako moglo biti i 0-6…

Kad se već to nije dogodilo, Lokomotiva je krenula ovaj poraz činiti podnošljivim. Od 56. minute tako je bilo 1-4, a kozmetičko uljepšavanje poraza dovršeno je golovima u 87., odnosno 93. minuti. Ispalo je tako da je Gorica utakmicu dobila s “tijesnih” 4-3, ali točno je da se ovdje radilo o nogometnoj demontaži najbolje juniorske momčadi u državi.

Trener Parlov i njegovi igrači tako su se dodatno učvrstili na četvrtome mjestu, odmah iza Lokomotive, Hajduka i Dinama, koji ima četiri boda više na trećemu mjestu. Upravo će Dinamo u Maksimiru biti prvi sljedeći protivnik, i to 3. svibnja. Nakon toga preostat će još pet utakmica do kraja prvenstva, što će reći da su i neki dodatni pomaci na tablici apsolutno mogući…

Međutim, bez obzira na konačan rasplet, nema nikakve dvojbe da je ovo još jedna lijepa i uspješna sezona za goričke juniore, koji su Lokomotivu sredili u sljedećem sastavu:

Lukas Jalušić, Patrik Horvat, Ivan Barišić, Ivan Brtan, Benjamin Dulčić, Stjepan Kučiš, Medin Gashi, Arona Fall, Petar Topić, Zvonimir Josić, Fran Kasumović u prvih 11, plus Patric i Franko Jakšić, Jacob Adam Runjić, Georgi Stojanov, Gabriel Đivoje i Fran Stunja.

Dečki rezultate imaju, a posebno važno bilo bi u godinama pred nama dio njih vidjeti i u sastavu prve momčadi, jer to je zapravo temeljni cilj cijele ove priče. Priliku su ovi klinci, prema svemu sudeći, zaslužili.

Nastavite čitati

Sport

Utakmica sve više, igrača sve manje: Na Udarniku i golmani postaju igrači…

Nogometaši Kurilovca odigrali su 0-0 s Tigrom iz Sv. Nedelje na Udarniku i sad je zaostatak za vodećim Lučkim četiri boda. U subotu Kurilovčani gostuju baš u Lučkom, a u ovih 18 dana odigrat će šest utakmica! Sa sve “tanjim” kadrom…

Objavljeno

na

Objavio/la

Na Veliku subotu na Udarniku se i dalje nije razmišljalo o uskršnjoj trpezi, šunka, jaja i mladi luk bili su u drugom planu, jer bila je to blagdanska, ali i radna subota. Nogometaši Kurilovca, naime, lovili su velika tri boda u domaćem sudaru s Tigrom iz Svete Nedelje, protivnikom za kojeg se znalo da će biti tvrd orah, da neće biti nimalo lako, a tako je ispalo. Lovili su Kurilovčani tri, a ulovili jedan bod. Samo jedan…

Bila je to jedna od utakmica u kojima neće pa neće. Kurilovec je bio stabilan, defenzivno čvrst i kompaktan, pa Tigar tu nije mogao previše “gristi”. Ispalo je tako da gosti nisu imali praktički niti jednu ozbiljnu situaciju pred domaćim golmanom Išekom, dok su se s druge strane prilike nizale kao na traci. Nizale i – propuštale. Sedlaček jedanput, pa drugi put, pa treći put, David Pršir, Selman, Šestak, glavom, nogom… Lopta jednostavno nije htjela u gol.

U svemu tome rodila se i solidna količina nervoze, jer uzastopni promašaji najčešće dovedu do toga, a kad je tako, misija postizanja gola odluke postaje sve teža. Završilo je tako bez golova, svakome je pripao po bod, a takav rasplet najviše je razveselio društvo iz Lučkog. Trenutačni lider sad ima jednu odigranu utakmicu više, ali i četiri boda više, što će reći da Kurilovec u pokušajima da se vrati na vrh nema druge nego – pobijediti u Lučkom!

Bit će to, naravno, izuzetno teško, i to iz najmanje tri razloga. Prvo, Lučko igra sjajno proljeće, ljudi u osam utakmica nastavka prvenstva imaju sedam pobjeda i remi. Drugo, Lučko nema problema s kadrom, što se za Kurilovec baš i ne može reći. Treće, za Kurilovec u ovakvoj situaciji baš i nije idealno to što u srijedu, tri dana prije tog teškoga gostovanja, mora odraditi i županijski kup u Bistri…

Ove zime Kurilovčani se nisu pojačavali, čak ni brojčano, a kamoli dodatnom kvalitetom, a to se sad pokazuje jako važnim detaljem. Radočaj i Chikwado su operirani, Ante Banić i Cindrić su također ozlijeđeni, a zbog kartona nije bilo ni Vujnovića. Ukupno su, dakle, nedostajala petorica igrača, a kad u rosteru imaš ukupno 20-ak ljudi, to je ozbiljan udarac.

Pa se dogodi čak i pomalo bizarna situacija da trener Senad Harambašić mora “navlačiti” tu brojku do pristojnih 15 ili 16 igrača za utakmicu, pri čemu posegne i za “prenamjenom” ozlijeđenoga golmana Crnolatec u – igrača! Ovoga puta nije ulazio u igru, ali kako je krenulo, nije nemoguće da se i to dogodi u nekoj od sljedećih utakmica.

A utakmica ima koliko hoćeš! Konkretno, Kurilovec će u 18 dana odigrati čak šest utakmica: Tigar u subotu, Bistra u kupu u srijedu, Lučko u subotu, pa petrinjska Mladost u srijedu, Sava Strmec u subotu, Vrapče u srijedu i Zagorec u subotu… Kaos od rasporeda! A sve to s premalo igrača u kadru, s problemima koji se gomilaju, što će neizbježno utjecati na ambicije, koje će unatoč svemu ostati šampionske.

Standings provided by Sofascore

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.