Povežite se s nama

Vijesti

Uoči Svjetskog dana bolesti štitnjače: Evo što sve morate znati o ovoj žlijezdi

Karcinom štitnjače najčešća je zloćudna bolest endokrinog sustava.

Objavljeno

na

Štitnjača je žlijezda s unutrašnjim izlučivanjem smještena u sredini donjeg dijela vrata. Sastoji se od dva režnja, desnog i lijevog, pri čemu oba režnja zajedno podsjećaju na leptira. Štitnjača proizvodi i luči u krvotok hormone tiroksin (T4) i trijodtironin (T3) koji djeluju u svim tkivima i organima, upravljaju svim metaboličkim procesima u tijelu, a osobito su važni u pretvorbi hrane u energiju i toplinu. Regulacija lučenja hormona štitnjače odvija se mehanizmom povratne sprege putem hipotalamusa i hipofize u mozgu. Tireotropin oslobađajući hormon (TRH) iz hipotalamusa potiče lučenje hormona tireotropina (TSH ) iz hipofize koji stimulira proizvodnju i lučenje hormona štitnjače vežući se na receptore u štitnjači.

Svjetski dan bolesti štitnjače obilježava se 25.svibnja, ujedno kada i Međunarodni dan svjesnosti o bolestima štitnjače s ciljem podizanja svijesti o potrebama preventivnog pregleda i ranog otkrivanja bolesti štitnjače.

Dva najčešća poremećaja funkcije štitnjače su HIPERTIREOZA i HIPOTIREOZA.

HIPOTIREOZA je stanje smanjenog stvaranja, izlučivanja i djelovanja hormona štitnjače. Najčešći uzrok hipotireoze je kronična autoimuna upala štitnjače HASHIMOTOV TIREOIDITIS. Hipotireoza se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, a posebno je česta u starijih osoba. Javlja se u 10% žena i 6% muškaraca starijih od 65 godina.

HIPERTIREOZA je stanje povećane aktivnosti štitnjače, a posljedica je prekomjerno lučenje njezinih hormona. Može se javiti u bilo kojoj životnoj dobi, a posebno je česta u žena između 20. i 50. godine života.

Prema preporukama stručnjaka, odrasle osobe, prije svega žene, trebale bi početi s pregledima hormona štitnjače u 35.godini života i ponavljati ih svakih 5 godina. Žene češće obolijevaju od bolesti štitnjače, svaka treća žena ima čvor na štitnjači, a svaka deseta ima neki od poremećaja funkcije štitnjače. Karcinom štitnjače je češći oko četiri puta u žena nego u muškaraca, a najčešće se otkriva kod žena u srednjoj životnoj dobi.

Karcinom štitnjače najčešća je zloćudna bolest endokrinog sustava.

Prema zadnjim procjenama Međunarodne agencije za istraživanje raka, 2020.g u svijetu od raka štitnjače oboljele su 586 202 osobe, a umrlo je 43 646 osoba. Žene čine gotovo 80% svih novih slučajeva i 63% smrti zbog raka štitnjače.

Rak štitnjače ima vrlo visoko petogodišnje preživljenje, oko 85% kod muškaraca i 90% kod žena. Tipovi karcinoma štitnjače su papilarni, folikularni, medularni, te anaplastični i nediferencirani,a obično se otkrije čvor na vratu koji nema nikakvih drugih simptoma. Papilarni karcinom čini 60 do 70% svih karcinoma štitnjače, žene obolijevaju 2 do 3 puta češće nego muškarci, a češći je u mlađoj dobi, no u starijoj dobi je maligniji. Folikularni karcinom čini otprilike 15 % karcinoma štitnjače, češći je u starijih osoba i u muškaraca, a maligniji je od papilarnog, te se širi krvnim putem i stvara udaljene metastaze. Anaplastični karcinom čini 10% ili manje svih karcinoma štitnjače, uglavnom se javlja kod starijih i nešto češće u muškaraca. Njega karakterizira nagli porast štitnjače i bolna osjetljivost. 80% bolesnika umire unutar godine dana od postavljanja dijagnoze.

Ako štitnjača ne radi kako treba, to utječe na gotovo sve tjelesne funkcije; disanje, srčanu i živčanu funkciju, metabolizam, tjelesnu temperaturu, tjelesnu masu, mišićnu snagu, kosti, kožu, menstruacijski ciklus, plodnost, razinu kolesterola.

Pozornost bismo svakako trebali obratiti na simptome kao što su umor, bezvoljnost, nesanica, temperaturna osjetljivost, bol/slabost u mišićima i zglobovima, otečenost u licu i području vrata, pojačano ispadanje i lomljenje kose, poremećaj menstrualnog ciklusa, anksioznost, loša koncentracija, ubrzani rad srca, neobjašnjive promjene tjelesne mase, konstipacija, osjetljivost i ispupčenost očiju.

Kako bismo očuvali zdravlje i dobru funkciju svoje štitnjače prvi korak kao i kod svih zdravstvenih poremećaja/bolesti svakako bi trebalo biti usvajanje zdravih životnih navika i po potrebi promjena životnog stila.

Zdrava i uravnotežena prehrana, dovoljno sna i smanjenje stresa te umjerena tjelesna aktivnost temelji su dobrih životnih navika. Sve teže psihičke i fizičke aktivnosti tijekom dana trebalo bi odraditi tijekom prijepodneva i u ranim popodnevnim satima, kada je tijelo u tzv. prirodnom stresu, i stvara više energije. Tijekom poslije podnevnih sati smanjite intenzitet aktivnostima. Usmjerite se na ljude i koji vas opuštaju i zabavljaju. Također, bilo bi dobro ranije krenuti na spavanje. Ne tjerajte tijelo preko granica izdržljivosti.

Korisno bi bilo i educirati se o samopregledu štitnjače. Pogled u ogledalo otkriva stanje štitnjače:

1. Držite ogledalo tako da vidite područje Adamove jabučice.
Pazite da određujući poziciju žlijezde ne pomiješate pomicanje Adamove jabučice s oteklinom.
2. Usredotočite se na navedeno područje i zabacite glavu.
Uzmite gutljaj vode i progutajte ga te promatrajte pojavljuje li se oteklina.
3. Ako niste sigurni, ponovite postupak s vodom.

Prije uzimanja bilo kakvih dodataka prehrani pa tako i onih za koje držimo da bi imali blagotvorni učinak na našu štitnjaču, potrebno je individualno savjetovanje sa zdravstvenim djelatnikom koji ima uvid u vaše lijekove propisane na liječnički recept kako bi se izbjegle moguće interakcije i neželjene nuspojave.
Budući da hrana smanjuje apsorpciju nekih lijekova, među njima i hormona štitnjače, preporuka za uzimanje te terapije je ujutro, na prazan želudac i to barem sat vremena prije prvog obroka te dva sata prije uzimanja bilo kakvog dodatka prehrani koji sadrži željezo.

Oni najčešći nutrijenti koji igraju ključnu ulogu u funkciji štitnjače i sintezi njezinih hormona, svakako su jod, željezo, cink, selen.

Glavni izvor joda kod nas je jodirana sol koja se počela jodirati u razdoblju iza 2.svjetskog rata čime smo iskorijenili onu tipičnu gušavost zbog manjka joda. Ostali bitni izvori su morski plodovi, alge, sojini proizvodi, mliječni proizvodi

Kod mjerenja razine željeza u krvi važno je obratiti pozornost i na feritin jer njegove niske razine također dovode do slabije funkcije štitnjače. Cink sudjeluje u imunološkom odgovoru, pomaže kod oksidativnog stresa te je bitan na svim razinama proizvodnje hormona štitnjače. Kod selena je uočeno da njegova snižena razina dovodi do pogoršanja efekta manjka joda te sniženih razina T3 i T4.

Uz nabrojane nutrijente svakako je važno voditi računa o zdravlju jetre i mikrobiomu crijeva također.

 

Sport

Velika Gorica domaćin 11. Europskog prvenstva Motogymkhana Croatia

U Hrvatsku stižu najbolji vozači Motogymkhane svijeta.

Objavljeno

na

U povodu 11. Europskog prvenstva Motogymkhana Croatia, koje se od 11. do 13. srpnja održava na Bugatti Rimac poligonu – Mičevec, u prostorijama Centra za posjetitelje u Velikoj Gorici održana je konferencija za medije na temu jednog od najvećih ovogodišnjih događaja kada je motosport u pitanju u Hrvatskoj.

Suradnju grada Velike Gorice i Udruge Motogymkhana Croatia predstavili su gradonačelnik Krešimir Ačkar i predsjednik udruge Željko Marinović.

Velika je čast i zadovoljstvo da će Velika Gorica biti domaćin 11. Europskog prvenstva Motogymkhana Croatia. Uistinu Velika Gorica ponosno njeguje, sport u svim njegovim kategorijama, ali ova disciplina je nešto što će dati dodanu vrijednost nečega što nismo imali prilike do sada vidjeti. Sami smo svjedoci kako u Velikoj Gorici postoji veliki interes za ovim sportom. Mislim da će ovo biti jedna sjajna promocija Velike Gorice kao turističke destinacije i središta, općenito turističke manifestacije u Velikoj Gorici privlače velik broj postetitelja, zahvaljujući suradnji i sinergiji turističkih djelatnika. Mogu reći dobro došli u Veliku Goricu, grad sporta, grad otvorenih vrata i srdačnih ljudi, radujemo se što ćemo vas ugostiti što ćemo vas bodriti i zajedno stvarati nezaboravne trenutke istaknuo je gradonačelnik Velike Gorice, Krešimir Ačkar.

O samom natjecanju, broju natjecatelja i Motogymkhani kao disciplini, prisutne je upoznao Željko Marinović. Motogymkhana je sport koji je najbliži moto slalomu, koji se u Hrvatskoj vozi od 60.- tih godina.

Mi smo 2018. godine Motogymkhanu doveli iz Japana u Hrvatsku i od tada ga njegujemo. Europski lideri Motogymkhane su shvatili da to radimo jako ozbiljno i da smo dobri u tome, trenutno smo najveća Motogymkhana u Europi. Prošle godine smo bili na Europskom prvenstvu u Češkoj gdje su oni odlučili dodijeliti nam domaćinstvo ovogodišnjeg Europskog prvenstva. Nakon što smo otvorili prijave, nakon što smo objavili lokaciju gdje će se Europsko prvenstvo održati u roku od 24 sata smo imali popunjenih više od četrdeset prijava što je u nekim zemljama gornji limit natjecatelja. S obzirom da su nam gospodin Ačkar, odnosno grad Velika Gorica osigurali prostor na Mičevcu, možemo primiti puno više ljudi, tako da smo mi otvorili 99 pozicija i trenutačno imamo 77 natjecatelja prijavljenih iz Češke, Poljske, Nizozemske, Litve, Latvije, Španjolske, Francuske, Bugarske, Rumunjske, cijeli svijet stiže u Hrvatsku ispričao je Marinović.

Inače, Motogymkhana je najbliža natjecanju u spretnoj i sigurnoj vožnji gdje se na štoperici mjeri vrijeme prolaska kroz poligon kojeg vozači nisu vidjeli do tog dana. Osim vještine upravljanja motociklom morate imati i kognitivne sposobnosti zapamtiti poligon u roku od 45 minuta koliko je predviđeno za to na europskoj razini. Nakon dolaska natjecateljima je najbitnije da osjete podlogu, koliko je gripa na njoj i kako drži gumu.

U petak su neslužbeni treninzi, u subotu službeni, ali nitko još uvijek neće vidjeti poligon na kojem će se natjecati. Staza će biti nacrtana i čuvana, 45 minuta prije natjecanja će se otvoriti koverta i tek onda će vidjeti stazu. Nakon toga imaju tih 45 minuta kako bi zapamtili sve smjerove poligona. Kroz poligon se prolazi u dva puta, prvi je u jutarnjim satima, drugi u poslijepodnevnim. Onaj tko ima najbolje vrijeme u prvom odnosno drugom krugu, odnosi pobjedu. Svi motocikli nalaze se u jednoj kategoriji, mi smo zbog popularizacije sporta u Hrvatskoj napravili nekoliko kategorija iz razloga što su neki motocikli veći, teži, jači, drugi su opet puno lakši i okretniji. Napravili smo klasu gdje voze samo žene, a trenutačno u udruzi koja čini 120 članova, imamo tridesetak vozačica – rekao je Marinović.

Nastavite čitati

Moja županija

Murano – pobjednica ocjenjivanja jagoda Zagrebačke županije

Stalnorađajuća sorta uzgajase u zaštićenim prostorima tijekom cijele godine, a urod se bere tijekom 6 mjeseci.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na obiteljskom imanju „Ladanj kod strica“ u Sobočanima održano je 23. Ocjenjivanje plodova sorti jagoda koje se uzgajaju na području Zagrebačke županije, a uz stručno vodstvo prof. dr. sc. Borisa Duralije sa Zavoda za voćarstvo Agronomskog fakulteta u Zagrebu, ocijenjeno je ukupno 12 sorti jagoda.

Najvišu ocjenu ove je godine dobila sorta Murano, koja je prvo mjesto zauzelo sa 346,5 bodova. Slijede sorte Clery i Dely, dok je najniže ocijenjena sorta bila Aprica. Ocjenjivanje se provodi prema strogo utvrđenim kriterijima, a uzimaju se u obzir izgled, boja, okus i čvrstoća ploda.

Foto: Zagrebačka županija

Sorta Murano ušla je u proizvodnju prije 10-tak godina, objasnio je Duralija.

Riječ je o stalnorađajućoj sorti, koja se uzgaja u zaštićenim prostorima tijekom cijele godine, a urod se bere kroz 6 mjeseci. Stalnorađajuće sorte sve su popularnije među proizvođačima s obzirom na potražnju, i to posebice u vrijeme turističke sezone – dodao je.

Foto: Zagrebačka županija

Ocjenjivanje je dio projekta Dani zagrebačkih jagoda, koji provodi Udruga proizvođača jagoda Zagrebačke županije „Jagodni prsten“. Udruga okuplja 11 proizvođača koji zajedno uzgajaju oko 265.000 grmova jagoda na području Zagrebačke županije.

Foto: Zagrebačka županija

Ovakva ocjenjivanja pomažu proizvođačima oko usmjeravanja proizvodnije, gdje dobivaju povratnu informaciju o kakvoći, ali i potrošačima oko odabira sorti. Podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, jagode u Zagrebačkoj županiji uzgajaju se na više od 12 hektara, a uzgojem se bave 44 poljoprivredna gospodarstva. Za njih pripremamo Javni poziv za potpore male vrijednosti, putem kojeg je moguće ostvariti sredstva za podizanje novih nasada, izgradnju i opremanje plastenika, preradu jagoda te promociju i certifikaciju proizvoda – istaknula je Gordana Županac iz županijskog Odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo.

Foto: Zagrebačka županija

Dodajmo da je Zagrebačka županija ove godine osigurala 1,1 milijuna eura bespovratnih potpora za poljoprivrednike, od čega su 573 tisuće eura za potpore male vrijednosti u poljoprivredi, ruralnom razvoju i šumarstvu, 340 tisuća eura za ekološku poljoprivredu i ruralni razvoj, 70 tisuća eura za poticanje energetske učinkovitosti i nabavu i ugradnju obnovljivih izvora energije na poljoprivrednim gospodarstvima, a 150 tisuća eura za nabavu poljoprivrednog materijala za sjetvu i sadnju, kao i kreditiranje nabave poljoprivrednog repromaterijala.

Po korisniku za konvencionalne proizvođače moguće je dobiti do 15 tisuća eura potpore, odnosno do 20 tisuća eura ako se radi o ekološkom poljoprivredniku. Pozivam sve poljoprivrednike da se jave na natječaje koji su otvoreni do 15. studenoga – pozvao je zamjenik župana Damir Tomljenović.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Sport

Gorički karatisti iz Slavonije i Slovenije donijeli 15 medalja

Iz Vukovara doma donijeli 3 a iz Postojne 12 medalja!

Objavljeno

na

Iza Katrate kluba Velika Gorica vikend je pun odličnih rezultata koje su ostvarili na dva trnira.

Dio mlađe ekipe U14 nastupio je na turniru u Vukovaru koji je okupio više od 500 natjecatelja iz 45 klubova i 4 države – BiH, Makedonije, Mađarske i Hrvatske. Goricu je predstavilo 5 natjecatelja, koje je vodio trener Goran Živković, a osvojili su 1 zlato i 2 bronce.

Foto: Karate klub Velika Gorica

Najuspješniji je bio Nikola Krnjaja osvojivši zlato u kategoriji učenika do 54 kg, te Ena Lukačić sa dvije bronce u kategorijama učenice do 49 kg i mlađe kadetkinje do 47kg.

Foto: Karate klub Velika Gorica

Kadeti i juniori gostovali su u susjednoj Sloveniji s trenericom Mijom Mijović, gdje su u Postojni na turniru s ukupno 600 natjecatelja, osvojili čak 12 medalja, i to 3 zlata, 1 srebro i 8 bronci.

Najuspješniji su bili Katja Braica, Ema Filković i Nikola Huzjak osvojivši zlatnu medalju, dok su Franka Jerkin, Mia Čunčić, Luka Lukačić, Nikola Huzjak, Ema Filković i Matea Kordić osvojili bronce.

Foto: Karate klub Velika Gorica

Čestitamo!

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO GALERIJA Oni su naši olimpijci! Vrtićanci pokazali spretnost i sportski duh na 21. Olimpijskom festivalu

Fair play od malilh nogu – pod budnim okom svojih odgojiteljica, djeca su se natjecala u pet različitih disciplina.

Objavljeno

na

Mali nogomet, skok u dalj s mjesta, bacanje loptice u dalj, trčanje na 50 metara i štafeta 4×25 metara, za naše male Velikogoričane danas nije predstavljao težak zadatak jer su u duhu olimpizma i uvježbani od strane svojih odgojiteljica, pokazali da su zaista mali olimpijci.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Na 21. Olimpijskom danu u Velikoj Gorici, održanom na Gradskom stadionu, više od 300 djece iz svih velikogoričkih vrtića pokazalo je trud i borbenost, a u natjecanjima su ih bodrili njihovi roditelji, djedovi i bake.

I ove je godine Festival pod sloganom “I ja ću biti olimpijac”, po uzoru na prave Olimpijske igre, započeo je svečanim mimohodom na čelu kojeg je bio naš proslavljeni veslač Damir Martin, a nakon postrojavanja ekipa, podizanja olimpijske zastave i paljenja olimpijskog plamena, događaj je otvorio gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Od srca se zahvaljujem svim roditeljima, djedama i bakama, odgojiteljicama i svima koji su zaslužni za ovaj dan, posebice Zajednici sportskih udruga i Hrvatskom olimpijskom odboru. Našoj djeci, malim natjecateljima želim puno osmjeha i uspjeha, novih prijateljstava. Ponesite s ovog stadiona kući nezaboravne uspomene – poručio je gradonačelnik.

Pokrovitelj Olimpijskog dana je Hrvatski olimpijski odbor iz čijeg je Ureda za programe sporta na lokalnoj razini, djeci puno uspjeha došao poželjeti direktor Hrvoje Balen.

Hvala vam na odličnoj organizaciji ovog dana gdje će naši najmlađi osjetiti duh velikih natjecanja, upoznati nove prijatelje i naučiti slijediti pravila. Sve su to iskustva koja će vam kasnije dobro doći u životu i neka bolji pobijedi – rekao je Balen.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Okupljenoj djeci i tetama iz vrtića zahvalio se predsjednik Zajednice sportskih udruga Grada Velike Gorice, Goran Kovačić. Istaknuo je kako je dobra priprema za natjecanje pola uspjeha, a odgojiteljice su te koje su bile “glavni treneri”.

Također, svega ovoga ne bi bilo bez Hrvatskog olimpijskog odbora koji dovodi ovo natjecanje u naš grad, a mi kao Zajednica koja broja više od 7 tisuća aktivnih sportaša, imamo zadatak sve organizirati. Ove godine, zahvaljujući Gradu Velikoj Gorici i gradonačelniku Krešimiru Ačkaru koji je istinski sportski prijatelj, ova manifestacija je mogla biti u gotovo duplo većem obimu nego lani istaknuo je Kovačić, poručivši kako je sport važan za razvoj od malih nogu, što naš grad i njeguje.

FOTO GALERIJA:

Nastavite čitati

Kultura

Najljepša pisma gradu! Objavljeni pobjednici natječaja „Pišem ti pismo… svome gradu za rođendan”

Tema ovogodišnjeg natječaja bila je pisanje pisma vlastitom gradu za rođendan, a sudionici su mogli konkurirati u tri kategorije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Castorly Stock/pexels.com

U ponedjeljak, 5. svibnja 2025. godine, završio je 14. natječaj za naj pismo u organizaciji Gradske knjižnice Velika Gorica, pod nazivom „Pišem ti pismo… svome gradu za rođendan”. Natječaj je bio otvoren od 7. travnja do 5. svibnja, a organiziran je povodom Svjetskog dana pisanja pisama koji se širom svijeta obilježava 11. svibnja.

Tema ovogodišnjeg natječaja bila je pisanje pisma vlastitom gradu za rođendan, a sudionici su mogli konkurirati u tri kategorije:

  • Naj dječje pismo
  • Naj srednjoškolsko pismo
  • Naj pismo odraslih

Iako u kategoriji dječjih pisama nije pristigao nijedan rad, povjerenstvo je odlučilo nagraditi dva pisma u kategoriji odraslih, jedno pisano Velikoj Gorici, a drugo posvećeno drugom gradu.

Prosudbeno povjerenstvo činile su profesorica hrvatskog jezika i književnosti Sanja Mirenić te knjižničarke Gradske knjižnice Velika Gorica, Marija Cvetnić Hubak i Maja Petrošević.

Pobjednici po kategorijama su:

  • Naj srednjoškolsko pismo: Mari Krajcer iz Umaga (zaporka: UMAG1902)
  • Naj pismo odraslih (Velikoj Gorici): Silvija Fabijanković iz Velike Gorice (zaporka: Turopoljsko Srce)
  • Naj pismo odraslih (drugom gradu): Irena Kalan iz Pleternice (zaporka: vodenvila)

Nagrađena pisma uskoro će biti dostupna u online brošuri koja će se moći pronaći na mrežnim stranicama Gradske knjižnice Velika Gorica, a povjerenstvo zahvaljuje svima koji su sudjelovali, a posebno pobjednicima.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno