Povežite se s nama

Vijesti

Uoči Svjetskog dana bolesti štitnjače: Evo što sve morate znati o ovoj žlijezdi

Karcinom štitnjače najčešća je zloćudna bolest endokrinog sustava.

Objavljeno

na

Štitnjača je žlijezda s unutrašnjim izlučivanjem smještena u sredini donjeg dijela vrata. Sastoji se od dva režnja, desnog i lijevog, pri čemu oba režnja zajedno podsjećaju na leptira. Štitnjača proizvodi i luči u krvotok hormone tiroksin (T4) i trijodtironin (T3) koji djeluju u svim tkivima i organima, upravljaju svim metaboličkim procesima u tijelu, a osobito su važni u pretvorbi hrane u energiju i toplinu. Regulacija lučenja hormona štitnjače odvija se mehanizmom povratne sprege putem hipotalamusa i hipofize u mozgu. Tireotropin oslobađajući hormon (TRH) iz hipotalamusa potiče lučenje hormona tireotropina (TSH ) iz hipofize koji stimulira proizvodnju i lučenje hormona štitnjače vežući se na receptore u štitnjači.

Svjetski dan bolesti štitnjače obilježava se 25.svibnja, ujedno kada i Međunarodni dan svjesnosti o bolestima štitnjače s ciljem podizanja svijesti o potrebama preventivnog pregleda i ranog otkrivanja bolesti štitnjače.

Dva najčešća poremećaja funkcije štitnjače su HIPERTIREOZA i HIPOTIREOZA.

HIPOTIREOZA je stanje smanjenog stvaranja, izlučivanja i djelovanja hormona štitnjače. Najčešći uzrok hipotireoze je kronična autoimuna upala štitnjače HASHIMOTOV TIREOIDITIS. Hipotireoza se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, a posebno je česta u starijih osoba. Javlja se u 10% žena i 6% muškaraca starijih od 65 godina.

HIPERTIREOZA je stanje povećane aktivnosti štitnjače, a posljedica je prekomjerno lučenje njezinih hormona. Može se javiti u bilo kojoj životnoj dobi, a posebno je česta u žena između 20. i 50. godine života.

Prema preporukama stručnjaka, odrasle osobe, prije svega žene, trebale bi početi s pregledima hormona štitnjače u 35.godini života i ponavljati ih svakih 5 godina. Žene češće obolijevaju od bolesti štitnjače, svaka treća žena ima čvor na štitnjači, a svaka deseta ima neki od poremećaja funkcije štitnjače. Karcinom štitnjače je češći oko četiri puta u žena nego u muškaraca, a najčešće se otkriva kod žena u srednjoj životnoj dobi.

Karcinom štitnjače najčešća je zloćudna bolest endokrinog sustava.

Prema zadnjim procjenama Međunarodne agencije za istraživanje raka, 2020.g u svijetu od raka štitnjače oboljele su 586 202 osobe, a umrlo je 43 646 osoba. Žene čine gotovo 80% svih novih slučajeva i 63% smrti zbog raka štitnjače.

Rak štitnjače ima vrlo visoko petogodišnje preživljenje, oko 85% kod muškaraca i 90% kod žena. Tipovi karcinoma štitnjače su papilarni, folikularni, medularni, te anaplastični i nediferencirani,a obično se otkrije čvor na vratu koji nema nikakvih drugih simptoma. Papilarni karcinom čini 60 do 70% svih karcinoma štitnjače, žene obolijevaju 2 do 3 puta češće nego muškarci, a češći je u mlađoj dobi, no u starijoj dobi je maligniji. Folikularni karcinom čini otprilike 15 % karcinoma štitnjače, češći je u starijih osoba i u muškaraca, a maligniji je od papilarnog, te se širi krvnim putem i stvara udaljene metastaze. Anaplastični karcinom čini 10% ili manje svih karcinoma štitnjače, uglavnom se javlja kod starijih i nešto češće u muškaraca. Njega karakterizira nagli porast štitnjače i bolna osjetljivost. 80% bolesnika umire unutar godine dana od postavljanja dijagnoze.

Ako štitnjača ne radi kako treba, to utječe na gotovo sve tjelesne funkcije; disanje, srčanu i živčanu funkciju, metabolizam, tjelesnu temperaturu, tjelesnu masu, mišićnu snagu, kosti, kožu, menstruacijski ciklus, plodnost, razinu kolesterola.

Pozornost bismo svakako trebali obratiti na simptome kao što su umor, bezvoljnost, nesanica, temperaturna osjetljivost, bol/slabost u mišićima i zglobovima, otečenost u licu i području vrata, pojačano ispadanje i lomljenje kose, poremećaj menstrualnog ciklusa, anksioznost, loša koncentracija, ubrzani rad srca, neobjašnjive promjene tjelesne mase, konstipacija, osjetljivost i ispupčenost očiju.

Kako bismo očuvali zdravlje i dobru funkciju svoje štitnjače prvi korak kao i kod svih zdravstvenih poremećaja/bolesti svakako bi trebalo biti usvajanje zdravih životnih navika i po potrebi promjena životnog stila.

Zdrava i uravnotežena prehrana, dovoljno sna i smanjenje stresa te umjerena tjelesna aktivnost temelji su dobrih životnih navika. Sve teže psihičke i fizičke aktivnosti tijekom dana trebalo bi odraditi tijekom prijepodneva i u ranim popodnevnim satima, kada je tijelo u tzv. prirodnom stresu, i stvara više energije. Tijekom poslije podnevnih sati smanjite intenzitet aktivnostima. Usmjerite se na ljude i koji vas opuštaju i zabavljaju. Također, bilo bi dobro ranije krenuti na spavanje. Ne tjerajte tijelo preko granica izdržljivosti.

Korisno bi bilo i educirati se o samopregledu štitnjače. Pogled u ogledalo otkriva stanje štitnjače:

1. Držite ogledalo tako da vidite područje Adamove jabučice.
Pazite da određujući poziciju žlijezde ne pomiješate pomicanje Adamove jabučice s oteklinom.
2. Usredotočite se na navedeno područje i zabacite glavu.
Uzmite gutljaj vode i progutajte ga te promatrajte pojavljuje li se oteklina.
3. Ako niste sigurni, ponovite postupak s vodom.

Prije uzimanja bilo kakvih dodataka prehrani pa tako i onih za koje držimo da bi imali blagotvorni učinak na našu štitnjaču, potrebno je individualno savjetovanje sa zdravstvenim djelatnikom koji ima uvid u vaše lijekove propisane na liječnički recept kako bi se izbjegle moguće interakcije i neželjene nuspojave.
Budući da hrana smanjuje apsorpciju nekih lijekova, među njima i hormona štitnjače, preporuka za uzimanje te terapije je ujutro, na prazan želudac i to barem sat vremena prije prvog obroka te dva sata prije uzimanja bilo kakvog dodatka prehrani koji sadrži željezo.

Oni najčešći nutrijenti koji igraju ključnu ulogu u funkciji štitnjače i sintezi njezinih hormona, svakako su jod, željezo, cink, selen.

Glavni izvor joda kod nas je jodirana sol koja se počela jodirati u razdoblju iza 2.svjetskog rata čime smo iskorijenili onu tipičnu gušavost zbog manjka joda. Ostali bitni izvori su morski plodovi, alge, sojini proizvodi, mliječni proizvodi

Kod mjerenja razine željeza u krvi važno je obratiti pozornost i na feritin jer njegove niske razine također dovode do slabije funkcije štitnjače. Cink sudjeluje u imunološkom odgovoru, pomaže kod oksidativnog stresa te je bitan na svim razinama proizvodnje hormona štitnjače. Kod selena je uočeno da njegova snižena razina dovodi do pogoršanja efekta manjka joda te sniženih razina T3 i T4.

Uz nabrojane nutrijente svakako je važno voditi računa o zdravlju jetre i mikrobiomu crijeva također.

 

Sport

Dinamovi klinci u Gorici: Gurlica i Majić od prvog dana priprema pod Vidovićem

Nogometaši Gorice odradili su i drugi dan priprema, kojeg su obilježila testiranja na glavnom igralištu, a sve to prolazili su i 20-godišnji stoper Jakov Gurlica te 18-godišnji napadač Toni Majić. Došli su iz Dinama i krenuli od prvog dana priprema…

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon što su se nanizali odlasci, kako igrača, tako i članova stručnog stožera, došlo je vrijeme i za prva nova lica. Već prvog dana priprema za novu sezonu pojavili su se starosjedioci Ivan Banić, Božidar Radošević, Krešimir Krizmanić, Mateo Leš, Mario Maloča, Mario Matković, Dino Štiglec, Ino Vuko, Jurica Pršir, Andrej Lazarov, Luka Kapulica, Merveil Ndockyt, Josip Mitrović, Valentino Majstorović, Nikola Vujnović, Ante Matej Jurić,  Zvonimir Josić, Đuro Giulio-Đekić, Luka Brlek, Luka Vrzić i Lovro Nezirović, povratnici s posudbe Karlo Žiger, David Sim, Caio Cruz, Patrik Jug i Vinko Skrbin, ali i dva nova igrača – Toni Majić i Jakov Gurlica!

Njihov dolazak još nije službeno objavljen, ali sama činjenica da su se pojavili na pripremama već od prvog treninga jasno govori da je stvar u najmanju ruku jako blizu realizacije. Iako je bilo opcija po kojoj bi barem jedan od njih došao sa slobodnim papirima i postao “punopravni” član Gorice, veća je vjerojatnost da će obojica doći na posudbu iz prvaka Dinama, za koji su kombinirano upisali četiri seniorska nastupa. I gomilu onih u mlađim kategorijama, jer obojica su djeca kluba iz Maksimira.

Iako, priče su im ponešto drukčije.

Jakov Gurlica je 20-godišnjak rođen u Škabrnji, nogomet je počeo igrati u podmlatku NK Zadra, no već s 12 godina preselio se u Zagreb i postao igrač Dinama. Bio je to sve do seniora, među kojima je upisao jedan prvenstveni nastup protiv Šibenika i nekoliko minuta u kupu protiv Splita. Kako prostora u Dinamu nije bilo, prošle sezone trebao je u drugoligaša Dubravu Tim Kabel, da bi na kraju 190 centimetata visoki stoper završio u ljubljanskom Bravu, slovenskom prvoligašu.

Svojevremeno se spominjao čak i kao želja velikog Manchester Cityja, čiji su skauti prepoznali potencijal u tom trenutku 18-godišnjeg braniča, no ponuda na kraju nikad nije stigla…

U sezoni za nama upisao je 22 nastupa, uspio zabiti i jedan gol, a usput i skupiti šest žutih kartona. U svemu tome, procijenili su u Gorici, pokazao je dovoljno da mu se isplati ponuditi priliku u konkurenciji Maloče, Krizmanića, Leša i Matkovića. Tu pričamo, naravno, o srcu obrane, ali ista ta obrana vapi za pojačanjima i na svojoj desnoj strani. Mladi Đuro-Giulio Đekić zasad je tamo sam i nije nikakva tajna da Gorica traži pojačanje i na toj poziciji, koju je prošle sezone, s više ili manje uspjeha, punio Alex Munksgaard.

Toni Majić, s druge strane, bit će pojačanje za ofenzivu. Dečko ima 18 godina, i dalje je junior, ali upisao je već dva nastupa za prvu momčad, što govori da u Maksimiru vide perspektivu u njemu. Fin je igrač, napadač “petkovićevskog” stila, ali u nekim je varijantama upotrebljiv i na krilnim pozicijama, prije svega lijevo, tamo gdje zasad još nema Gabrijela Rukavine, još jednog Dinamova igrača. Gorica bi voljela produžiti posudbu, čime bi i ispunila kvotu dopuštenih posuđenih igrača iz jednoga kluba, ali to je zasad na čekanju…

Majić je Zagrepčanin, počeo je u Hrvatskom dragovoljcu, a u Dinamo je preselio s navršenih deset godina. U svakoj generaciji bio je jedan od najboljih igrača, reprezentativac, no dokazivanje u seniorskom nogometu tek ga čeka. Zasad je pokazao neke jako zanimljive fragmente, sezona pred nama pokazat će koliko ih često može ponavljati. Prostora bi trebalo biti, i u napadu i na krilu, pogotovo ako dođe i do nekih odlazaka, u prvom redu Josipa Mitrovića, prvog favorita za izlazni transfer ovog ljeta.

U svakom slučaju, otišao netko iz ofenzive ili ne, u Gorici bi voljeli dovesti još jednog napadača, jer toga je prošle sezone najviše falilo – golova. Tu su Ante Matej Jurić, Nikola Vujnović i Caio Cruz, što znači da se špicu neće dovoditi samo da bi se nekoga dovelo, a ako se igrač koji odgovara parametrima i pronađe, to će se vjerojatno dogoditi u nešto kasnijoj fazi prijelaznoga roka.

Kapetan Filip Mrzljak, usput rečeno, nije se pojavio na pripremama. Pitanje je i hoće li se pojaviti uopće, budući da je načelni dogovor bio da se stvar riješi do početka priprema, a očito se nije riješila…

Nastavite čitati

HOTNEWS

Voda nije za piće u dijelu naselja Kurilovec, ali i grada, evo što kažu iz Vodoopskrbe

Mole se građani da puste vodu da teče na svojim slavinama kako bi se i interni dio instalacija isprao.

Objavljeno

na

VG Vodoopskrba zaprimila je danas nekoliko dojava zabrinutih građana o pojavi neugodnog mirisa vode. Kako doznajemo radi se o djelu naselja Kurilovec, Ulice Ivana Gorana Kovačića, Stjepana Fabijančića između Malogoričke i Miošićeve te Mioišćeva između Kurilovečke i Fabijančićeve.

Naime, iz VG Vodoopskrbe ističu kako je došlo do zamućenja vode te se trenutno vrši intenzivno ispiranje sustava te vjeruju da će se u skorije vrijeme riješiti problem.

– Do zamućenja i neugodnog mirisa najvjerojatnije je došlo zbog povlačenja vode u sustav iz nekog djela cjevovoda gdje je voda stajala, iz slijepog kraka. Opasnosti za građane vjerujemo da nema, no treba biti svakako na oprezu – govore nam iz Vodoopskrbe te mole korisnike tog djela grada za strpljenje, a preporuka je da se trenutno voda ne koristi.

– Molimo korisnike da privremeno ne koriste vodu iz sustava javne vodoopskrbe za piće, kuhanje i osobnu higijenu zbog prisutnog neugodnog mirisa o čemu dežurne ekipe na terenu utvrđuju uzrok i provode intenzivna ispiranja mreže na spomenutim lokacijama. O prestanku bilo kakvih ograničenja korisnici će biti obaviješteni putem pisanih obavijesti i lokalnih medija – navode iz Vodoopskrbe.

Poručuju i kako bi bilo dobro da građani sami puste vodu da teče na svojim slavinama kako bi se i interni dio instalacija isprao.

Cisterna s pitkom vodom kruži lokacijama, a ako situacija bude potrajala duže vrijeme, na pojedinim lokacijama ostavit će se manje cisterne s vodom za piće.

Nastavite čitati

Kultura

Klapa Leggero slavi deset godina, a u crkvi sv. Petra i Pavla izvest će zanimljive skladbe

Ulaz na koncert je besplatan.

Objavljeno

na

Svoj slavljenički koncert sutra će u Crkvi svetog Petra i Pavla u Velikoj Gorici održati klapa Leggero.

Ovaj vokalni muški ansambl djeluje već jedno desetljeće, a čine ga šest entuzijasta i ljubitelja “a capella” pjevanja koji njeguju duhovnu i svjetovnu glazbu.
Nastupali su diljem Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Austrije. Repertoar koji klapa redovito izvodi je doista širok i sveobuhvatan. Na svojstven i unikatan način izvode mnoge glazbene žanrove, od autohtone dalmatinske klapske pjesme, preko domoljubnih napjeva, novokomponirane duhovne te klasične sakralne glazbe, sve do popularnih melodija.

Slavljenički koncert izvest će ne samo u klapskom tonu, nego u proširenom sastavu.

Predstavit će skladbe iz povijesti kršćanstva i njihovo razvijanje kroz stoljeća – od Bizanta, gregorijanskog korala, cithare octochorde, višeglasne skladbe istočne i zapadne liturgije te nove skladbe živućih skladatelja koje su skladane upravo za ovaj ansambl i čije će praizvedbe biti vrhunac koncerta.

Koncert počinje u 19:15 sati, a ulaz je besplatan.

 

Nastavite čitati

Vijesti

Pojačana buka iznad Velike Gorice: Borbeni avioni Rafalei u letačkoj akciji

Nastavlja se obuka pilota.

Objavljeno

na

Dolaskom višenamjenskih borbenih aviona Rafale u Oružane snage Republike Hrvatske, nastavljena je daljnja obuka i usavršavanje pilota Hrvatskog ratnog zrakoplovstva kako bi Hrvatska nastavila uspješno nadzirati i štititi svoj zračni prostor. Obuka pilota na avionima Rafale odvija se svakodnevno na području cijele države uz poštivanje svih sigurnosnih normi i zakonskih propisa.

Međutim, letenje nadzvučnim borbenim avionom, osobito u područjima u blizini aerodroma, nije moguće provesti bez buke avionskih motora. Naime, riječ je o izuzetno sposobnom avionu koji ima jako veliki dolet, odnosno vrijeme ostajanja u zraku.

U narednom razdoblju, buka avionskih motora moći će se čuti na cjelokupnom području Hrvatske tijekom dana, a povremeno i u večernjim satima. Tijekom provedbe planiranog letenja ne očekuje se probijanje zvučnog zida, ali je moguća kratkotrajna pojačana buka.

– Molimo sve građane za podršku pilotima tijekom njihove obuke, kao i za strpljenje i razumijevanje zbog pojačane buke – ističu iz Ministarstva obrane.

Foto: Arhiva MORH/ T. Brandt

Nastavite čitati

Sport

Prilika za male sugrađane neplivače: Plivački klub Gorica poziva na upis u školu plivanja

Program je osmišljen da kroz igru i zabavu djeca usvoje osnovne plivačke vještine i steknu rutinu održavanja na vodi.

Objavljeno

na

Plivački klub Gorica poziva svu zainteresiranu djecu od pet godina i starije na upis u školu plivanja za neplivače i slabe plivače na Gradskom bazenu Velika Gorica.

– Program je osmišljen da kroz igru i zabavu djeca usvoje osnovne plivačke vještine i steknu rutinu održavanja na vodi te bezbrižno provedu svoje slobodno vrijeme u vodi i uz vodu – ističu iz kluba.

Škola se održava u dva tjedna, 10 dolazaka od ponedjeljka do petka, a male buduće plivače podučavat će stručni treneri kluba.

– Kako bi mogli pružiti sigurnost i kvalitetu rada, broj mjesta u ljetnoj plivačkoj školi je ograničen. Stoga osigurajte svoje mjesto na vrijeme. Djeca sa sobom trebaju ponijeti kupaće gaće ili kupaći kostim, ručnik, kapicu za plivanje i natikače – dodaju iz kluba.

Evo i slobodnih termina ljetne plivačke škole:

2. termin: 1. srpanj – 12. srpanj 2024.
Vrijeme: od ponedjeljka do petka – od 18:00 do 18:45 sati – 2. GRUPA

3. termin: 1. srpanj – 12. srpanj 2024.
Vrijeme: od ponedjeljka do petka – od 19:00 do 19:45 sati – 3. GRUPA

4. termin: 1. srpanj – 12. srpanj 2024.
Vrijeme: od ponedjeljka do petka – od 20:00 do 20:45 sati – 4. GRUPA

5. termin: 15. srpanj – 26. srpanj 2024.
Vrijeme: od ponedjeljka do petka – od 17:00 do 17:45 sati – 5. GRUPA

6. termin: 15. srpanj – 26. srpanj 2024.
Vrijeme: od ponedjeljka do petka – od 18:00 do 18:45 sati – 6. GRUPA

7. termin: 15. srpanj – 26. srpanj 2024.
Vrijeme: od ponedjeljka do petka – od 19:00 do 19:45 sati – 7. GRUPA

8. termin: 15. srpanj – 26. srpanj 2024.
Vrijeme: od ponedjeljka do petka – od 20:00 do 20:45 sati – 8. GRUPA

Nastavite čitati

Reporter 438 - 20.06.2024.

Facebook

Izdvojeno