Povežite se s nama

Vijesti

Umro je Aleksandar Saša Božić, poznati velikogorički novinar i publicist, osnivač Glasnika Turopolja

Preminuo je u ranim jutarnjim satima, 16. veljače, nakon duge i teške bolesti. Posljednji ispraćaj našeg dragog kolege i prijatelja Aleksandra Saše Božića bit će u ponedjeljak, 19.veljače u 12:45 sati na gradskom groblju u Velikoj Gorici. Iskrena sućut obitelji.
Iskrena sućut obitelji, prijateljima i kolegama. Dragi Saša, pamtit ćemo te zauvijek!

Objavljeno

na

Aleksandar Saša Božić, poznati velikogorički novinar i publicist, osnivač i vlasnik te dugogodišnji urednik, novinar i fotograf Glasnika Turopolja, prvih privatnih novina u Republici Hrvatskoj, osnovanih 1991. godine, preminuo je u ranim jutarnjim satima, 16. veljače 2024. nakon duge i teške bolesti.

Saša je rođen u Sisku 1956. godine, a novinarstvom se bavio od srednjoškolskih dana. Piše za studenski tisak, a od 1979. do 1983. godine uređuje velikogorički omladinski list Ključ. Od kraja sedamdesetih počinje surađivati na legendarnom RVG-u, a od 1984. je i zaposlenik Radio Velike Gorice, gdje radi kao novinar i urednik sve do demokratskih promjena. Od 1978. do 1990. godine dopisnik je Večernjeg lista iz Velike Gorice, a piše i za Vjesnik. Godine 2005. i 2006. surađuje i s Radiom 101.

Foto: Aleksandar Saša Božić u 80-tim godinama 20.st./Glasnik Turopolja

Godine 1990. zapošljava se u Republičkom centru za obavješćivanje pri Ministarstvu obrane Republike Hrvatske. Dragovoljac je od 22. listopada 1990. godine i sudionik Domovinskog rata do srpnja 1994. godine. Odlikova je spomenicom Domovinskog rata 1990.-1992.

S nekolicinom prijatelja 1991. godine osniva prve velikogoričke privatne i nezavisne novine Glasnik Turopolja (Pokuplja, Posavine i Vukomeričkih Gorica) koje uređuje od prvoga broja pa sve do 2015. Nagrađen je priznanjem Zagrebačke županije kao urednik Glasnika Turopolja za promicanje slobode govora, višestranačja i demokracije (1999.).

Foto: Saša s vojnicima koji su pomogli spasiti kipove iz razrušene crkve u Pokupskom 1991. godine/GT

Foto: Saša na ruševinama crkve u Viduševcu u kolovozu 1995., neposredno nakon Oluje/GT

U radnoj mladosti bavio se sportom, kulturnim i društvenim radom. Od 1975. godine član je Dramske grupe KUD-a Ivan Mladen iz Velike Gorice, a od 1977. je voditelj i redatelj Grupe idućih 12 godina. S Josipom Vuksanom i željkom Stepanićem 1977. godine osniva rukometni klub Radnik (danas HRK Gorica) kojem je bio predsjednik sve do 1981. godine. Od 2006. godine predsjednik je ženskog odbojkaškog kluba Azena Velika Gorica sve do 2018. godine.

Jedan je od obnovitelja Ogranka Matice hrvatske Velika Gorica 1990. godine i prvi urednik matičinog kulturnog časopisa Luč. Sudjeluje u pripremi, organizaciji i tiskanju više značajnih velikogoričkih kulturnih i književnih projekata kao autor, urednik ili nakladnik.

Organizirao je spašava vrijednih umjetnina 1991. godine iz ratom razrušene crkve u Pokupskom. Zajedno s Višnjom Huzjak autor je kataloga i izložbe o spašavanju pokupskih umjetnina. Izložba je održana krajem rujna 1991. godine u Muzeju Turopolja.

Autor je izložbe i kataloga Srušene crkve Banije te izložbe i kataloga Velika Gorica u Domovinskom ratu 1991. – 1995., koju je ostvario u suradnji s Udrugom pripradnika 153. brigade HV-a. Obje su održane u Muzeju Turopolja. Autor je dvije samostalne izložbe fotografija, a sudjelovao je i na nekoliko skupnih izložbi udruga umjetnika grada Velike Gorice na kojima je izlagao svoje slike i fotografije, prvenstveno na temu prirode Turopolja i Vukomeričkih Gorica.

Foto: Saša sa stalnom suradnicom Višnjom Huzjak/GT

Uredio je i objavio reprint izdanja sva tri toma Povijesti Turopolja Emilija Laszowskog u suradnji s Plemenitom općinom turopoljskom. Urednik je i nakladnik trilogije Miljenka Muršića Zakaj su Turopolke lepe i knjige priča za djecu Sijač sreće Božidara Prosenjaka. Urednik je i nakladnik knjige Zeleni Juraj Višnje Huzjak (1992.) i Mraclin slike iz povijesti (1993.). Uredio je i više knjiga članova Matice hrvatske Ogranak Velika Gorica. Urednik je i nakladnik knjige DVD-a Bučica 1960.-2010. i ponovljenog izdanja DVD Bučica 1960. – 2020. autorice Barice Sakoman Božić.

Urednik je kataloga izložbe slika Pokupsko ’95 održanoj u Muzeju Mimara u Zagrebu 1996. godine. Urednik je Gospodarskog imenika Grada Velike Gorice i Općina Kravarsko, Orle i Pokupsko 1999. godine. Uredio je i grafički oblikovao više turističkih prospekata Velike Gorice. Fotografije je objavio i objavljivao u monografijama Velike Gorice, Zagrebačke županije i Općine Pokupsko. Grafički je oblikovao monografiju 50 godina buševskog šaha u kojoj je napisao poglavlje o povijesti velikogoričkog šaha poslije Drugog svjetskog rata. Autor je fotografija i nakladnik monografije o drvenim kapelicama Drvene ljepotice turopoljskog kraja Igora Maroevića.

Foto: Saša u svojim radijskim danima/Glasnik Turopolja

Autor je monografije 153. brigade HV-a Velika Gorica (2002.), za koju je, zajedno s koautorom Damirom Goršetom dobio plaketu Zagrebačke županije 2003. godine. Monografiju je nakladnik Glasnik Turopolja izdao u suradnji s Udrugom pripadnika 153. brigade HV-a Velika Gorica. Autor je monografije razglednica velikogoričkog kraja Pozdrav iz povijesti koju je napisao s Višnjom Huzjak (2006. godine). Autor je i nakladnik serije velikogoričkih razglednica. Autor je monografije Kojnača sto godina velikogoričkog tramvaja objavljene u suradnji s Turističkom zajednicom Velike Gorice. Napisao je monografiju Posavina turopoljska, Općina Orle 1995. – 2015. kao i monografiju Sto godina DVD-a Kurilovec. (2013.). Autor je monografije Lovačkog društva Trčka Novo Čiče (2015.).

Foto: Snimanje za RVG /Glasnik Turopolja

Bio je urednik, nakladnik i suradnik na monografiji o NK Radniku, autora Ivana Mišerića (2016.) Napisao je i uredio monografiju o VG Komunalcu (2017.). Grafički je pripremio i uredio monografiju o NK Dinamu Hidrel Novo Čiče. Godine 2019. pokrenuo je Velikogorički zbornik, časopis za povijest, kulturu I narodnu baštinu Turopolja i dosada su izašla 4 broja.

Jedan je od osnivača i prvi predsjednik Etno udruge Turopoljska Posavina u čijoj ediciji je kao autor, suradnik Ili urednik izdao dvije knjige: Kućna zadruga obitelji Stuparić (2020.) i Seljačke bune u hrvatskoj Posavini (2023.). Uredio je i grafički oblikovao zbirku poezije Kristine Silaj Istina, ne laž (2023.). Tijekom godina rada prikupio je mnoštvo vrijednog gradiva – prvenstveno fotografija i dokumenata. Najveći dio odnosi se na vrijeme stvaranja Hrvatske države i osnivanje Grada Velike Gorice. Obuhvaćaju razdoblje od 1991. do 2015. godine. Uz pomoć Grada Velike Gorice uspio je digitalizirati samo gradivo vezano uz Domovinski rat.

Smrt je prekinula njegov rad na još nekoliko značajnih monografija. Obitelji, prijateljima i kolegama iskrena sućut!

Foto: Saša Božić s kardinalom Franjom Kuharićem/GT

Foto: Na novinarskom zadatku u Muzeju Turopolja/Glasnik Turopolja

Foto: Sa suprugom Baricom Sakoman Božić/GT

Posljednji ispraćaj našeg dragog kolege i prijatelja Aleksandra Saše Božića bit će u ponedjeljak, 19.veljače u 12:45 sati na gradskom groblju u Velikoj Gorici.

 

 

HOTNEWS

FOTO Gradonačelnik Ačkar dočekao naše rukometaše

Objavljeno

na

Objavio/la

Među brojnim građanima i navijačima koji su danas poslijepodne dočekali naše srebrne rukometaše u zračnoj luci, bio je i gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar.

Gradonačelnik im je čestitao na velikom uspjehu koji je ponovno ujedino sve, poželio im je još puno sjajnih rezultata, a za sreću im je darovao turopoljsku podgutnicu.

Nastavite čitati

Sport

Za naše rukometaše navijalo se i u Litvi! Ljubav se rodila u Gorici…

Bivši trener Gorice Valdas Dambrauskas dvije je nepune godine svoje karijere proveo u Hrvatskoj, a veze su ostale toliko snažne da je ove nedjelje bio jedan od nekolicine Litavaca koji su pratili finale SP-a u rukometu

Objavljeno

na

Objavio/la

Prošle su već više od četiri godine otkad je otišao iz HNK Gorice, ali Valdas Dambrauskas ostao je zapamćen u nogometnoj Velikoj Gorici. Trener koji je vodio “ponos grada” nepunih godinu dana, od veljače 2020. do prvih dana 2021., kad je prihvatio ponudu bugarskog Ludogoreca, ostao je najuspješniji trener Gorice u prvoligaškoj povijesti, a s tih rekordnih 1,87 bodova po utakmici otvorio je i sam sebi prilike koje su se pokazale kao dosadašnji vrhunac karijere.

Nepunih godina dana Valdas je bio i na klupi Hajduka, a kad se sve zbroji, to je sasvim dovoljno vremena da se 48-godišnji Litavac zaljubi u Hrvatsku. I da u nedjelju poslijepodne, u svom domu u Vilniusu, sjedne pred televizor i isprati finale Svjetskog prvenstva u rukometu, sportu koji je u njegovoj domovini, realno, potpuno marginalan.

“Ajmooo Hrvatska”, napisao je Valdas na svom profilu na Instagramu, uz dodatak hrvatske zastave.

O vezama koje su ostale žive govorio je i nedavno u intervjuu za Index.

– S Hrvatskom sam stvarno snažno povezan, ona je kao moja druga domovina. To je zemlja u kojoj sam se uvijek osjećao kao kod kuće. U Hrvatskoj imam puno prijatelja, s njima se čujem gotovo svaki dan. Iz Hrvatske imam samo i jedino lijepe uspomene. I lijepa iskustva – istaknuo je Valdas, s posebnim naglaskom na Goricu.

– Inače kad kao trener idete raditi u inozemstvo, želite sa sobom povesti jednog ili dva pomoćnika, čisto da budete sigurni da imate jaču poziciju u klubu. Ja sam u Goricu došao sam, no tamo sam upoznao predivne ljude, kao što su moj pomoćnik Saša Sabljak, trener vratar Siniša Klafurić, kondicijski trener Krešimir Šoš, šef skauta Filip Šelendić, team manager Igor Krlić, direktor Darko Blažinčić, analitičar Josip Paušić… Kao i mnogi drugi. Ne želim nikoga propustiti, ali svi su bili nevjerojatno ljubazni, primili su me na nevjerojatan način i od prvog dana tamo sam se osjećao kao kod svoje kuće.

Dodao je Dambrauskas tom prilikom i ovo:

– Slično je bilo i u Hajduku. Osjećao sam podršku, imali smo viziju i uživali smo raditi zajedno. Ta dva boravka u Hrvatskoj, s dva različita kluba, iz dvije različite regije, koje se ne razlikuju samo po klimi i okruženju nego i po mentalitetu ljudi, bila su najvažnija u mojoj karijeri. Kroz Goricu i Hajduk izrastao sam ne samo u trenerskom, nego i u ljudskom smislu.

S obzirom na sve to, i nije baš toliko iznenađenje da je Valdas ove nedjelje bio pred televizorom, što je vjerojatno jedan od nekolicine Litavaca koji su odlučili prošli vikend završiti uz rukomet…

Nastavite čitati

Moja županija

Udrugama za zaštitu okoliša i prirode 80.000 eura

Županijski natječaj otvoren je do 3. ožujka.

Objavljeno

na

Objavio/la

Objavljen je još jedan natječaj Zagrebačke županije u nizu putem kojeg će u 2025. godini poduprijeti rad udruga i drugih neprofitnih organizacija koje se bave zaštitom okoliša i prirode, a mogu se javiti registrirane udruge i neprofitne organizacije s područja Zagrebačke županije ili, iznimno, ukoliko nisu registrirane na području županije, svoj projekt provode za korisnike s njenog područja.

 

Natječaj ukupne vrijednosti 80.000 eura namijenjen je realizaciji projekata:

  • koji promoviraju načelo održivog razvoja (smanjivanje količine nastalog otpada, odvojeno prikupljanje otpada, recikliranje, kompostiranje biorazgradivog otpada)
  • usmjerenih na zaštitu i očuvanje sastavnica okoliša (zrak, tlo, vode)
  • usmjerenih na očuvanje zaštićenih područja i drugih zaštićenih prirodnih vrijednosti kroz revitalizacije te čišćenja divljih odlagališta otpada uz uspostavu mjera za sprječavanje ponovnog nastajanja divljih odlagališta
  • iz područja razvoja obnovljivih izvora energije

Najmanji iznos financijske potpore koji se može odobriti po pojedinom projektu je 700, a najveći iznos 5.300 eura, dok prijavitelj može prijaviti i ugovoriti jedan projekt.

U 2024. godini na ovaj je način uz financijsku podršku Zagrebačke županije uspješno realizirano 28 projekata eko udruga.

Upute za prijavitelje i prijavni obrasci nalaze se na web-stranici Zagrebačke županije, pod rubrikom Natječaji.

Nastavite čitati

Vijesti

Prijavite poduzetnika/cu godine

Kandidatkinje i kandidate za vrijedno gospodarsko priznanje predložite do 28. veljače!

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon što je u listopadu prošle godine Velika Gorica Business Forum organizirao prvu veliku business konferenciju s temom “Velika Gorica – magnet za investicije”, na kojoj je sudjelovalo više od stotinu poduzetnika i na kojoj je  predstavljena Gospodarska nagrada Velika Gorica Business Foruma u četiri kategorije, sada kreće u realizaciju najavljenog.

 

Riječ je o pozivu za kandidiranje pojedinaca i tvrtki za Gospodarsku nagradu koja će se dodjeljivati jednom na godinu u kategorijama:

  • Poduzetnica godine
  • Poduzetnik godine
  • Poduzetnička nada
  • Gospodarski projekt godine

Kandidatkinje i kandidate mogu predložiti sve fizičke i pravne osobe s područja Republike Hrvatske do 28. veljače 2025. godine.

Prijave, koje obuhvaćaju ime i prezime kandidata/kinja uz obrazloženje zašto zaslužuju nagradu, potrebno je poslati putem kontakt obrasca na internetskoj stranici VGBF-a ili e-mailom na adresu [email protected], s naznakom “za Gospodarsku nagradu”.

Podsjetimo, Velika Gorica Business Forum je platforma i središnje mjesto okupljanja relevantnih poslovnih ljudi, poduzetnika, predstavnika financijskih institucija i ulagača, kao i predstavnika goričke gradske, županijske i državne vlasti, osmišljena kao mjesto razmjene mišljenja, iskustava, ideja i planova za što bolje iskorištavanje gospodarskih potencijala Velike Gorice i zagrebačkog prstena.

Pokrenuta je od strane velikogoričke tvrtke Tvornica sadržaja.

Nastavite čitati

Sport

Gorica pogađala trice i – izgubila! Sredio ih njihov bivši igrač…

Košarkaši Gorice izgubili su 106-98 u gostima kod Marsonije u Slavonskom Brodu, iako su šutirali gotovo 60 posto za tricu. U sljedećem kolu ponovno će protivnik biti Slavonci, ovoga puta Đakovčani

Objavljeno

na

Objavio/la

Iako su pogodili 16 trica iz 28 pokušaja, iako su imali petoricu igrača sa 16 ili više koševa, košarkaši Gorice iz Slavonskog Broda vratili su se poraženi. Nakon velike borbe, nakon produžetka, u kojem se i dogodilo to konačno potonuće do naizgled uvjerljivih plus osam…

Bila je to od prve minute izjednačena utakmica, sudaru dviju momčadi podjednake kvalitete, a u svemu tome Goričani su bili lišeni pomoći Ante Mašića, koji je ostao na klupi cijelu utakmicu. U prvoj četvrtini tri koša viška stekao je domaćin, u sljedećih deset minuta minimalno vodstvo preuzela je Gorica, a u posljednjih deset ušlo se s pet koševa viška za Marsoniju.

Uspjela je to Gorica brzo anulirati, pa se u samu završnicu ušlo s dramom u najavi. Na ulasku u posljednju minutu Šutalo je ubacio jedno bacanje za 80-78, da bi Oštrić tricom vratio vodstvo domaćinu. Na 28 sekundi do kraja Marsonia ima plus tri, a Dramalija izjednačava devet sekundi do sirene. Odmah potom Pavlic radi faul, Lisica pogađa oba bacanja za plus dva, a tri sekunde prije kraja Kristijan Validžić odvodi utakmicu u produžetak.

U njega je Marsonia ušla s dvije trice, a na isteku tih pet minuta izbrojali smo čak 21 primljeni koš! Puno previše za bilo što više od “muškog” poraza, drugog uzastopnog, tjedan dana nakon domaćeg potonuća protiv Jazina.

Najbolji strijelac u goričkim redovima bio je na kraju Borna Dramalija s 22 koša, Leon Kalinić i Kristijan Validžić dodali su po 20, Lovro Došen 17, a Matija Pavlic 16. Kalinić i Validžić poenima su dodali i čak 16, odnosno deset skokova, ali na kraju nije bilo dovoljno. Tako je ispalo velikim dijelom zahvaljujući Ivanu Oštriću, najboljem igraču Marsonije u ovoj utakmici. Prošle i pretprošle sezone Oštrić je bio igrač Gorice, a ovoga puta bio je koban po Goricu sa 17 koševa, šest skokova, četiri asista, dvije ukradene lopte, jednom blokadom…

Gorica će tako s omjerom 8-7, kao sedma momčad na tablici, u sljedećem kolu dočekati Đakovo, koje je na omjeru 4-11 i na 12. mjestu. Objektivno, to je prilika za prekid ove serijice od dva poraza koju ne bi trebalo propustiti.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.