Povežite se s nama

Vijesti

Umro je Aleksandar Saša Božić, poznati velikogorički novinar i publicist, osnivač Glasnika Turopolja

Preminuo je u ranim jutarnjim satima, 16. veljače, nakon duge i teške bolesti. Posljednji ispraćaj našeg dragog kolege i prijatelja Aleksandra Saše Božića bit će u ponedjeljak, 19.veljače u 12:45 sati na gradskom groblju u Velikoj Gorici. Iskrena sućut obitelji.
Iskrena sućut obitelji, prijateljima i kolegama. Dragi Saša, pamtit ćemo te zauvijek!

Objavljeno

na

Aleksandar Saša Božić, poznati velikogorički novinar i publicist, osnivač i vlasnik te dugogodišnji urednik, novinar i fotograf Glasnika Turopolja, prvih privatnih novina u Republici Hrvatskoj, osnovanih 1991. godine, preminuo je u ranim jutarnjim satima, 16. veljače 2024. nakon duge i teške bolesti.

Saša je rođen u Sisku 1956. godine, a novinarstvom se bavio od srednjoškolskih dana. Piše za studenski tisak, a od 1979. do 1983. godine uređuje velikogorički omladinski list Ključ. Od kraja sedamdesetih počinje surađivati na legendarnom RVG-u, a od 1984. je i zaposlenik Radio Velike Gorice, gdje radi kao novinar i urednik sve do demokratskih promjena. Od 1978. do 1990. godine dopisnik je Večernjeg lista iz Velike Gorice, a piše i za Vjesnik. Godine 2005. i 2006. surađuje i s Radiom 101.

Foto: Aleksandar Saša Božić u 80-tim godinama 20.st./Glasnik Turopolja

Godine 1990. zapošljava se u Republičkom centru za obavješćivanje pri Ministarstvu obrane Republike Hrvatske. Dragovoljac je od 22. listopada 1990. godine i sudionik Domovinskog rata do srpnja 1994. godine. Odlikova je spomenicom Domovinskog rata 1990.-1992.

S nekolicinom prijatelja 1991. godine osniva prve velikogoričke privatne i nezavisne novine Glasnik Turopolja (Pokuplja, Posavine i Vukomeričkih Gorica) koje uređuje od prvoga broja pa sve do 2015. Nagrađen je priznanjem Zagrebačke županije kao urednik Glasnika Turopolja za promicanje slobode govora, višestranačja i demokracije (1999.).

Foto: Saša s vojnicima koji su pomogli spasiti kipove iz razrušene crkve u Pokupskom 1991. godine/GT

Foto: Saša na ruševinama crkve u Viduševcu u kolovozu 1995., neposredno nakon Oluje/GT

U radnoj mladosti bavio se sportom, kulturnim i društvenim radom. Od 1975. godine član je Dramske grupe KUD-a Ivan Mladen iz Velike Gorice, a od 1977. je voditelj i redatelj Grupe idućih 12 godina. S Josipom Vuksanom i željkom Stepanićem 1977. godine osniva rukometni klub Radnik (danas HRK Gorica) kojem je bio predsjednik sve do 1981. godine. Od 2006. godine predsjednik je ženskog odbojkaškog kluba Azena Velika Gorica sve do 2018. godine.

Jedan je od obnovitelja Ogranka Matice hrvatske Velika Gorica 1990. godine i prvi urednik matičinog kulturnog časopisa Luč. Sudjeluje u pripremi, organizaciji i tiskanju više značajnih velikogoričkih kulturnih i književnih projekata kao autor, urednik ili nakladnik.

Organizirao je spašava vrijednih umjetnina 1991. godine iz ratom razrušene crkve u Pokupskom. Zajedno s Višnjom Huzjak autor je kataloga i izložbe o spašavanju pokupskih umjetnina. Izložba je održana krajem rujna 1991. godine u Muzeju Turopolja.

Autor je izložbe i kataloga Srušene crkve Banije te izložbe i kataloga Velika Gorica u Domovinskom ratu 1991. – 1995., koju je ostvario u suradnji s Udrugom pripradnika 153. brigade HV-a. Obje su održane u Muzeju Turopolja. Autor je dvije samostalne izložbe fotografija, a sudjelovao je i na nekoliko skupnih izložbi udruga umjetnika grada Velike Gorice na kojima je izlagao svoje slike i fotografije, prvenstveno na temu prirode Turopolja i Vukomeričkih Gorica.

Foto: Saša sa stalnom suradnicom Višnjom Huzjak/GT

Uredio je i objavio reprint izdanja sva tri toma Povijesti Turopolja Emilija Laszowskog u suradnji s Plemenitom općinom turopoljskom. Urednik je i nakladnik trilogije Miljenka Muršića Zakaj su Turopolke lepe i knjige priča za djecu Sijač sreće Božidara Prosenjaka. Urednik je i nakladnik knjige Zeleni Juraj Višnje Huzjak (1992.) i Mraclin slike iz povijesti (1993.). Uredio je i više knjiga članova Matice hrvatske Ogranak Velika Gorica. Urednik je i nakladnik knjige DVD-a Bučica 1960.-2010. i ponovljenog izdanja DVD Bučica 1960. – 2020. autorice Barice Sakoman Božić.

Urednik je kataloga izložbe slika Pokupsko ’95 održanoj u Muzeju Mimara u Zagrebu 1996. godine. Urednik je Gospodarskog imenika Grada Velike Gorice i Općina Kravarsko, Orle i Pokupsko 1999. godine. Uredio je i grafički oblikovao više turističkih prospekata Velike Gorice. Fotografije je objavio i objavljivao u monografijama Velike Gorice, Zagrebačke županije i Općine Pokupsko. Grafički je oblikovao monografiju 50 godina buševskog šaha u kojoj je napisao poglavlje o povijesti velikogoričkog šaha poslije Drugog svjetskog rata. Autor je fotografija i nakladnik monografije o drvenim kapelicama Drvene ljepotice turopoljskog kraja Igora Maroevića.

Foto: Saša u svojim radijskim danima/Glasnik Turopolja

Autor je monografije 153. brigade HV-a Velika Gorica (2002.), za koju je, zajedno s koautorom Damirom Goršetom dobio plaketu Zagrebačke županije 2003. godine. Monografiju je nakladnik Glasnik Turopolja izdao u suradnji s Udrugom pripadnika 153. brigade HV-a Velika Gorica. Autor je monografije razglednica velikogoričkog kraja Pozdrav iz povijesti koju je napisao s Višnjom Huzjak (2006. godine). Autor je i nakladnik serije velikogoričkih razglednica. Autor je monografije Kojnača sto godina velikogoričkog tramvaja objavljene u suradnji s Turističkom zajednicom Velike Gorice. Napisao je monografiju Posavina turopoljska, Općina Orle 1995. – 2015. kao i monografiju Sto godina DVD-a Kurilovec. (2013.). Autor je monografije Lovačkog društva Trčka Novo Čiče (2015.).

Foto: Snimanje za RVG /Glasnik Turopolja

Bio je urednik, nakladnik i suradnik na monografiji o NK Radniku, autora Ivana Mišerića (2016.) Napisao je i uredio monografiju o VG Komunalcu (2017.). Grafički je pripremio i uredio monografiju o NK Dinamu Hidrel Novo Čiče. Godine 2019. pokrenuo je Velikogorički zbornik, časopis za povijest, kulturu I narodnu baštinu Turopolja i dosada su izašla 4 broja.

Jedan je od osnivača i prvi predsjednik Etno udruge Turopoljska Posavina u čijoj ediciji je kao autor, suradnik Ili urednik izdao dvije knjige: Kućna zadruga obitelji Stuparić (2020.) i Seljačke bune u hrvatskoj Posavini (2023.). Uredio je i grafički oblikovao zbirku poezije Kristine Silaj Istina, ne laž (2023.). Tijekom godina rada prikupio je mnoštvo vrijednog gradiva – prvenstveno fotografija i dokumenata. Najveći dio odnosi se na vrijeme stvaranja Hrvatske države i osnivanje Grada Velike Gorice. Obuhvaćaju razdoblje od 1991. do 2015. godine. Uz pomoć Grada Velike Gorice uspio je digitalizirati samo gradivo vezano uz Domovinski rat.

Smrt je prekinula njegov rad na još nekoliko značajnih monografija. Obitelji, prijateljima i kolegama iskrena sućut!

Foto: Saša Božić s kardinalom Franjom Kuharićem/GT

Foto: Na novinarskom zadatku u Muzeju Turopolja/Glasnik Turopolja

Foto: Sa suprugom Baricom Sakoman Božić/GT

Posljednji ispraćaj našeg dragog kolege i prijatelja Aleksandra Saše Božića bit će u ponedjeljak, 19.veljače u 12:45 sati na gradskom groblju u Velikoj Gorici.

 

 

Kultura

Lučićevi umjetnici donose u Tuđmanac glazbenu čaroliju pod zvijezdama

Umjetnička škola Franje Lučića daje svoj doprinos gradskoj manifestaciji Goričke večeri

Objavljeno

na

U sklopu Goričkih večeri, Umjetnička škola Franje Lučića sutra vas poziva na koncert „Glazbena čarolija pod zvijezdama“ u Parku dr. Franje Tuđmana. Koncert će održati zbor, orkestar i band Umjetničke škole.

–Iz Mjuzikla „Mačke“ izvest ćemo poznati glazbeni broj Memory, zatim točku koju smo već izvodili tijekom godine, a to je Baba Yetu, publiku će sigurno oduševiti i Circle of life iz crtića i mjuzikla Kralj lavova. Vokalno će se predstaviti naši solisti Sara Požgaj, Marta Naglić i Matija Rabadan a profesor Marko Požgaj na blokflauti imat će točku iznenađenja – najavila je Tea Krčelić Rabadan, profesorica u Umjetničkoj školi.

Koncert počinje u 20 sati, a u slučaju lošeg vremena održat će se u dvorani Gorica.

Nastavite čitati

Kultura

Gudci dobili pisanu kroniku, u subotu predstavljanje knjige

Napisana je na standardnom hrvatskom jeziku i “prevedena” na kajkavski dijalekt kojim se stoljećima govori u tom kraju.

Objavljeno

na

Velikogorički ogranak Matice Hrvatske poziva na predstavljanje dvojezične kronike sela Gudci i okolice, koje se nalazi na obroncima Vukomeričkih gorica u predjelu koji se spušta  prema ravnom Turopolju.

Knjiga “GUCI kronike i drugi zôpisi / GUDCI kronike i drugi zapisi” autora Tome Šnajdera, napisana je na standardnom hrvatskom jeziku i “prevedena” na kajkavski dijalekt kojim se stoljećima govori u tom kraju.

Ogranak Matice hrvatske u Velikoj Gorici je izdavač knjige a izdana je uz pomoć Grada Velike Gorice i Zagrebačke županije.

Predstavljanje knjige, koja prati više od 200 godina postojanja i življenja u Gudcima, Velikoj Gorici ali i u gotovo cijeloj Zagrebačkoj županiji, bit će u subotu, 24. svibnja s početkom u 16 sati u Društvenom domu Gudci.

Nastavite čitati

Udruge

Turovci obranili naslov olimpijskih viceprvaka Hrvatske

Na Državnoj izviđačkoj olimpijadi članovi Turopoljske udruge skauta „Tur“ ponovili su prošlogodišnji uspjeh i potvrdili kontinuitet kvalitetnog rada s mladima u Velikoj Gorici.

Objavljeno

na

Turovi istraživači bili su motivirani i ove godine na 16. Zborovanju izviđača Hrvatske u Petrinji, gdje su osvojili visoko drugo mjesto na Državnoj izviđačkoj olimpijadi, koja je održana povodom Dana hrvatskih izviđača.

–Za to je zaslužan njihov odličan uspjeh u brojnim pojedinačnim natjecateljskim disciplinama, jer su bili najbrži i najvještiji u vezanju čvorova, dok su drugo mjesto izborili u natjecateljskim disciplinama signalizacije zastavicama, podizanja i rušenja segmentnog vojnog šatora tipa „M-70“, te podizanja i rušenja šatora tipa „Izviđač“ – ispričao je Alen Konjević, predsjednik udruge.

U starijoj A kategoriji, natjecalo se trideset ekipa iz cijele Hrvatske. Državna izviđačka natjecanja objedinjuju više natjecateljskih disciplina, a ukupan plasman određuje prosječan uspjeh u svim disciplinama.

Na Zborovanju, čiji je domaćin bio Odred izviđača „Kupa“ iz Petrinje, sudjelovalo je 45 izviđača iz Velike Gorice. Predstavnik ekipe Lovro Ivaci izborio je drugo mjesto u disciplini cijepanja balvana sjekirom, pri čemu su presudile stotinke, a uz njega su u ekipi bile Dora Ćosić, Lorena Bočkaj, Mato Robić i Domagoj Hrgović.

Ukupno najbolja u starijoj kategoriji bila je ekipa istraživača Odreda izviđača „Istra“ iz Pule.  Istarski Crveni poskoci najbolji su bili u disciplinama dizanja šatora tipa „Izviđač“, dizanja šatora „M-70“ i signalizaciji zastavicama, a drugi u disciplinama vezanja čvorova i paljenja vatre te treći u cijepanju debla. Izviđači su uz to vještinu i brzinu ogledali i kroz natjecanja u izviđačkim sportskim disciplinama: scoutballu, igri s loptom sličnoj ragbiju te izvlačenju marama.

–Iako ih vrijeme nije mazilo, uz prohladne noći pod šatorima, tijekom dana su se izmjenjivala sunčana razdoblja s vjetrom i kišom, no izviđači su uživali u zajedništvu, natjecanjima i druženju s vršnjacima – dodao je Konjević.

Najmlađi izviđači, koje nazivaju „poletarci“, uz igre poletaraca imali su priliku upoznati i brojne vještine javnih službi i partnera Saveza izviđača Hrvatske, sudionika 4. Festivala vještina za život. Riječ je o edukativnoj manifestaciji koju Savez već četvrtu godinu za redom organizira i provodi u suradnji s partnerima: Ravnateljstvom civilne zaštite MUP-a RH, Hrvatskim Crvenim križem, Hrvatskom gorskom službom spašavanja i Hrvatskom zajednicom tehničke kulture.

Festival je održan u partnerstvu i pod pokroviteljstvom Sisačko-moslavačke županije, Grada Petrinje i Zaklade Hrvatska za djecu. Sudionici festivala uz izviđače su bili i učenici desetak osnovnih i srednjih škola s područja Sisačko-moslavačke županije, tako da su oba događanja u Petrinji okupila više od dvije tisuće djece i mladih.

–Tu je primjerice Gradsko društvo Crvenog križa Petrinja djecu poučilo kako pružati prvu pomoć, potrebnu svima u svakodnevnim situacijama, neovisno o dobi. HGSS-ovci su ih poučili kako se kretati u prirodi i što učiniti ako nešto pođe po zlu. Civilna zaštita je omogućila da djeca u simulatoru potresa osjete snagu podrhtavanja tla, u simulatoru požara da dožive osjećaj boravka u prostoru punom dima. Vatrogasci su prikazali vježbu izvlačenja unesrećenog iz vozila. Mi izviđači približili smo im vještine kojima ovladavamo: orijentacije, podizanja šatora, pripreme obroka. S nama su bili i radioamateri i CB radioamateri, brodomaketari i Hrvatski foto savez s tehnikama tiska i grafičkih primjena u oslikavanju – istaknuo je Boris Vujnović, glavni načelnik Saveza izviđača Hrvatske.

FOTO galerija:

Nastavite čitati

Moja županija

Poljski influenceri očarani Turopoljem – naši aduti: tartufi turopoljske šume, bogata tradicija i gostoljubivost

Turopolje su upoznali kroz toplinu domaćeg čovjeka, bogatstvo kulturne baštine i neodoljivu snagu prirode. 

Objavljeno

na

Objavio/la

U organizaciji Turističke zajednice Zagrebačke županije, Turistička zajednica Velike Gorice kao domaćin s ponosom je ugostila grupu istaknutih poljskih influencera, čiji ukupan doseg premašuje impresivnih 8 milijuna pratitelja na društvenim mrežama. 

Gosti su doživjeli sve ono po čemu je Turopolje posebno – toplinu domaćeg čovjeka, bogatstvo kulturne baštine i neodoljivu snagu prirode. 

Dan je započeo u Centru za posjetitelje Velike Gorice, gdje su influenceri, uz stručno vodstvo, uronili u priču o Turopolju – regiji koja čuva vlastitu plemićku povijest, simboliku podgutnice i graditeljsku baštinu u drvu, rijetku i dragocjenu. 

Slijedio je obilazak Kurije Modić Bedeković, povijesne kuće koja i danas čuva duh vremena, te posjet drvenim turopoljskim crkvama u Velikoj Mlaki i na Plesu – pravim draguljima pučke arhitekture, koje nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. 

Jedan od najupečatljivijih trenutaka dana bio je boravak u šumi Turopoljski lug, gdje su se gosti okušali u lovu na tartufe, vođeni iskusnim tragačem i njegovim dresiranim psima. U tišini stoljetne šume, među mahovinom i korijenjem, otkrivali su se skriveni plodovi zemlje – crni tartufi, netaknuti i mirisni.  

Upravo ti tartufi, pronađeni toga jutra, kasnije su se našli na njihovim tanjurima u restoranu Mon Ami, gdje su posluženi kroz sva tri slijeda – od predjela i glavnog jela, do iznenađujuće slastice, semifreda od jagoda s tartufima. 

Kao uspomenu na jedinstven doživljaj, influenceri su sa sobom ponijeli i male količine tartufa koje su sami pronašli – autentičan dar Turopolja koji će ih još dugo podsjećati na šumski miris, tišinu prirode i okus koji se ne zaboravlja. 

Program je nastavljen biciklističkom turom kroz krajolik koji povezuje polja, šume i sela, a dan je zaključen toplom atmosferom u radionici pripreme tradicionalnih turopoljskih štrukli.

Naučili su recepturu koja se prenosi generacijama – i, naravno, kušali vlastita jela. 

Svoj posjet Velikoj Gorici influenceri nastavljaju u Etno naselju Novo Čiče, gdje će upoznati umijeće tkanja te dugogodišnju tradiciju izrade tekstila u ovom dijelu Turopolja.

Zzatim odlaze u posjet Destileriji Brigljević, poznatoj po vrhunskoj craft proizvodnji, a posjet će završiti uz ručak u restoranu Chop, gdje ih ponovno očekuju lokalni okusi u modernoj interpretaciji. 

Velika Gorica i Turopolje, sa svojim tihim šumama, živom tradicijom i gostoljubivim ljudima, pokazali su da autentična iskustva još uvijek imaju najjaču snagu – onu koja se pamti i koju turisti žele iskusiti. 

Nastavite čitati

Najave

U subotu 2. memorijalni turnir Franjo Anić u Novom Čiču

Gotovo pola stoljeća Franjo je bio aktivan u lokalnom NK Dinamu na svim funkcijama

Objavljeno

na

Objavio/la

Dinamovci iz Novog Čiča ne zaboravljaju svojeg legendarnog člana Franju Anića koji je preminuo početkom kolovoza 2023. godine.

Franjo je gotovo pola stoljeća obnašao sve moguće funkcije u klubu a posebno ga poštuje Željko Hemen, aktualni predsjednik NK Dinama Hidrel, čijom inicijativom je i održan 1. memorijalni malonogometni turnir na kojem su sudjelovale selekcije HRTV-a, Nove TV, RTL televizije i veterani Dinama Novo Čiče. Prvi pobjednici turnira bili su malonogometaši HRTV-a. 

Foto: Franjo Anić sa suprugom/ Mato Paviša 

U subotu 24. svibnja od 15 sati starta i 2. memorijalni malonogometni turnir a sudjeluju iste momčadi, a bit će i natjecanje u izvođenju sedmeraca.

Nakon turnira organizira se PUB Kviz uz uobičajeni sadržaj takozvanog trećeg poluvremena. Očekuje se i obitelj Franje Anića a u planu je i posjet vječnom počivalištu, samo stotinjak metara od igrališta s druge strane prometnice.  

Foto: Obitelj Franje Anić i predsjednik Dinama Hidrel Željko Hemen/Mato Paviša

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno