turisticka-zajednica-velika-gorica

Povežite se s nama

Vijesti

Umjetnička škola Franje Lučića spremno dočekala novu školsku godinu

Preporuke su da se nose maske na licu u svim prostorijama škole. Učenici ih na nastavi ne trebaju imati, osim ako baš žele jer je s njima jako teško, a puhačima nezamislivo svirati. Treba dezinficirati ruke na ulasku u školu, u učionicu. Satovi su skraćeni za pet minuta da bi se učionica dezinficirala.

Objavljeno

na

U ožujku ove godine zbog pandemije koronavisusa vrijeme kao da je stalo. Zatvoreno je bilo sve što se u tom trenu zatvoriti moglo, a prve na udaru bile su škole i fakulteti. Težak period za nastavnike, učenike i roditelje koji bismo najradije zaboravili. Kako sve, tako su bile zatvorene i glazbene škole, za koje ne možemo ne primjetiti, koje nakon tog zatvaranja kao da su bile zaboravljene od sustava. Nitko ih nije spominjao, a uvjete za povratak učenika su itekako imali. Rad s učenicima jedan na jedan, velike koncertne dvorane u školama mogle su poslužiti za nastavu solfeggia. Ali ne, o glazbenim školama ni riječi.

-Prethodna školska godina za sve nas nastavnike, a i učenike bila je izrazito neobična, turbulentna i drugačija. Nismo mogli ni sanjati da bi nastavu harmonike i ostalih glazbenih instrumenata mogli održavati online, no unatoč svemu uspjeli smo. Ne mogu reći da je bilo jednostavno, trebalo je vremena da se prilagodimo i prihvatimo svu tu tehničku podršku na koju nismo bili spremni. Moram biti iskrena, nismo bili spremni niti na odvojenost učenika od nastavnika koja je mnogima najteže pala.- ističe Marija Ostrugač Jugec, nastavnica harmonike u Umjetničkoj školi Franje Lučića.

 

Bez obzira na iznimno težak period, i kad se zapravo pitate kako netko bez pomoći profesora u učionici može naučiti svirati, kako to uopće može funkcionirati, Ostrugač Jugec ponosna je na svoje učenike.

-Željela bih pohvaliti sve svoje učenike, znam da im je bilo teško u zadnjih šest mjeseci, no mnogi su izvukli svoj maksimum, tu su pomogli i roditelji svojom podrškom. Iako često naglašavamo samo te loše strane korone u obrazovanju neki učenici su zaista napredovali puno više nego što nekad napreduju u učionici, a evo u posljednjih nekoliko sati koje smo održali u novoj školskoj godini moram priznati da ne osjećam neki deficit znanja.

Kako kaže pred svima je jedna izazovna školska godina, većina kolega, pa i ona s njima se nikada nije susrela s ovoliko mjera i pravila kojih se moraju držati, ali dobili su upute od ravnatelja i obavješteni su o svemu što ih očekuje.

-Preporuke su da imamo maske na licu u svim prostorijama škole. Učenici ih na nastavi ne trebaju imati, osim ako baš žele jer je s njima jako teško, a puhačima nezamislivo svirati. Treba dezinficirati ruke na ulasku u školu, u učionicu. Satovi su skraćeni za pet minuta da bi se učionica dezinficirala. Znači nastavnik nakon sata dezinficira instrument, stalak, kvake, prozrači cijelu učionicu. Potrebno je održavati razmak od 1,5-2 metra iako to ponekad nije moguće, jer moramo pomoći djeci namjestiti instrument i pokazati kako se drži ruka, važno je držanje tijela…Prozori su nam uglavnom otvoreni, ja sam u učionicu čak stavila difuzor da nam podigne kvalitetu zraka.- zaključuje Ostrugač Jugec.

Uvjeti su takvi kakvi jesu, ali zasigurno su bolji nego da su djeca i nastavnici doma i da se na taj način odvija nastava, a kako kaže naša sugovornica svi zajedno trudit ćemo se da sve bude u najboljem redu i da ovo bude još jedna uspješna školska godina.

 

Obrazovanje

Genijalna Ena Novak jedina Goričanka dobitnica nagrade IMAM ŽICU!

Najbolja matematičarka Hrvatske već se vrijedno priprema za novu sezonu natjecanja koja kreću od siječnja, otkrila nam je njezina mama Željka Novak.

Objavljeno

na

Objavio/la

Među malobrojnim dobitnicima vrijedne nagrade IMAM ŽICU!, ove godine se našla i naša Goričanka Ena Novak, najbolja matematičarka Hrvatske, o čijim smo sjajnim uspjesima na brojnim natjecanjima pisali tijekom godine. Posebno nas je učinila ponosnim nakon fenomenalnog uspjeha na Juniorskoj matematičkoj Olimpijadi, gdje se natjecala kao najmlađa članica hrvatskog tima i osvojila broncu, a podsjetimo, zbog svojih uspjeha bila je i među dobitnicima nagrade najboljih učenika Hrvatske – Oskara znanja! 

Dobitnici HEP-ove nagrade za školsku godinu 2022./2023. su svi učenici koji su osvojili prvu nagradu na državnim natjecanjima znanja iz matematike i fizike, javnog izlaganja eksperimentalnih radova iz fizike, te osvajači prvih triju mjesta na natjecanjima učenika strukovnih škola iz područja Elektrotehnika i računarstvo, u kategorijama Elektrotehničke instalacije, Izrada programskih rješenja i Administracija IT sustava. Nagradu u iznosu od 400 eura ove je godine dobio 31 učenik, koje je pripremalo 29 mentora.

– Ena sad ide u 8. razred, premjestila se u OŠ Nikole Hribara i vrijedno se priprema za državna natjecanja iz matematike i fizike i matematičku Olimpijadu, no mora se još izboriti za plasman. Natjecanja kreću od siječnja, pa je sva u učenju, priprema se i za matematički kamp u Ogulinu, a na FER-u se svake subote priprema za Olimpijadu – rekla nam je njezina mama Željka Novak.

Foto: Arhiva/ Goričanka Ena Novak osvojila broncu na matematičkoj Olimpijadi u Tirani

 

Naslovna fotografija: Ena Novak i mama Željka/G.Kiš, Cityportal.hr

Nastavite čitati

Sport

FOTO Još korak bliže kampu u Gorici! Sad znamo i kako će izgledati…

Hrvatski nogometni savez na natječaju je izabrao projekt budućeg nacionalnog nogometnog kampa na skretanju iz Avenije Pape Ivana Pavla II. na zaobilaznicu. Rokovi se zasad ne spominju, puno je tu još procedura…

Objavljeno

na

Ono što je za ostatak države nogometni kamp, sportski objekt kojeg toliko dugo čekamo, za nas u Velikoj Gorici je – novi dio grada. Na prostranoj livadi, na uglu kod skretanja iz Avenije Pape Ivana Pavla II. na obilaznicu, zajedno s kampom stići će i brojni drugi sadržaji, što će naš grad učiniti još većim, važnijim, bogatijim. I zato je toliko lijepo čuti vijesti koje su ovog kišnog utorka stigle iz kuće hrvatskog nogometa.

“Hrvatski nogometni savez završio je natječaj i odabrao idejno rješenje te arhitektonski ured za izradu glavnog projekta kampa Hrvatskog nogometnog saveza. Kao najbolje rješenje za realizaciju projekta odabran je arhitektonski ured Gradit d.o.o.”, objavili su iz HNS-a.

Projekt izgradnje kampa imat će dvije faze, a u prvu su uključena upravna zgrada, stadion kapaciteta 1.500 sjedećih mjesta, tri nogometna terena i skladišta. U drugoj fazi planirana je izgradnja četvrtog nogometnog terena, medicinskog centra i sportske dvorane.

– Strateški cilj izgradnja nogometnog kampa i drago mi je što smo krenuli konkretno u tu priču. Potpisali smo ugovor s Vladom o zemljištu, odabrali smo idejno rješenje i sad krećemo u izradu glavnog projekta, a potom po građevinsku dozvolu. Rekao sam da se nećemo hvaliti kamenom temeljcem, već konkretnim koracima. Bit će to dom hrvatskog nogometa, s upravnom zgradom Saveza, gdje bismo svi bili na jednom mjestu, a tamo će biti i odgovarajući stadion te četiri nogometna terena – rekao je predsjednik HNS-a Marijan Kustić, uz dodatak:

– Ovom prilikom zahvaljujem svim članovima Izvršnog odbora na potpori, kao i najbližim suradnicima.

Foto: Gradit/HNS

Foto: Gradit/HNS

Procedura je jako dugačka, cijeli proces potrajat će još neko vrijeme, ali potpisivanje Sporazuma o darovanju zemljišta između Vlade i HNS-a, također odrađeno u Velikoj Gorici, bilo je ključan korak. I koliko god sve skupa trajalo, sve upućuje na to da povratka više nema.

– Iskoristit ću priliku zahvaliti na podršci premijeru, gospodinu Andreju Plenkoviću, kao i cijeloj Vladi, uključujući Ministarstvo turizma i sporta, te gradonačelniku Velike Gorice, gospodinu Krešimiru Ačkaru. I idemo sad dalje, sve do izgradnje – kazao je Kustić.

Koncept idejnog rješenja, ističu iz HNS-a, na kvalitetan način pozicionira građevine na čestici, raznolikost namjena pojedinih građevina, položaj nogometnih terena, povezivanje građevine upravne zgrade s građevinom stadiona, kao i građevinu medicinskog centra i sportske dvorane, a koncept obloge s vizualnim prodorima osmišljen je s prepoznatljivim simbolima u obliku grba i crvenih i bijelih kvadratića.

Čekamo prvu lopatu, veselimo se svemu što slijedi…

Foto: Gradit/HNS

Foto: Gradit/HNS

Foto: Gradit/HNS

Foto: Gradit/HNS

Foto: Gradit/HNS

Foto: Gradit/HNS

Foto: Gradit/HNS

Foto: Gradit/HNS

Nastavite čitati

HOTNEWS

Sutra stiže sveti Nikola, a ne propustite i izložbu jaslica i mađioničara Jozu Bozu

Srednjoškolci se večeras od 19:30 sati mogu pridružiti Play station turniru.

Objavljeno

na

Prvi adventski tjedan u Velikoj Gorici donosi nam niz zabavnih, glazbenih, edukativnih i kreativnih događanja. Sav program odvija se u Parku Plemenite općine turopoljske na pozornici u kupoli, Božićnom selu i uredu Bake Božićnjak.

Danas od 16 sati čeka vas DJ Party uz popularne božićne i svjetske hitove, a u 17 sati na pozornicu će stati mališani iz Dječjeg vrtića Ciciban i Didi te izvesti svoj prigodan program. Srednjoškolci se pak, večeras od 19:30 sati mogu pridružiti Play station turniru u organizaciji Geek cluba, a odvijat će se u uredu Bake Božićnjak.

Uz klizalište tu je i program Božićnog sela, sa svojim programom vilenjačkih radionica, igraonice, a pisat će se i pisma Djedu Božićnjaku od 16 do 20 sati. U 18:30 sati teta pričalica ispričat će nam zanimljivu priču.

Sutra će biti poseban dan. Stiže nam sveti Nikola. Program će početi već u 16 sati uz DJ party, a pola sata nakon nastupit će Velikogoričke mažoretkinje. Učenici Osnovne škole Eugena Kvaternika zajedno sa svojim roditeljima i prijateljima pripremili su jednu posebnu izložbu ručno rađenih jaslica i božićnih sela. Program počinje već u 17 sati.

Prije dolaska svetog Nikole u 18:30 sati, najmlađe će zabaviti Jozo Bozo s mađioničarskom predstavom.

 

Nastavite čitati

Politika

Kožić: ‘Tomaševiću, primite se posla, prozivanje Zagrebačke županije je ispod svake razine!’

‘Zagrebačka županija je napravila sve što je bilo u njenoj moći i nadležnosti. Višekratno smo pokušavali s Tomaševićem razgovarati, dosta je politiziranja ove teme!’, poručio je župan Stjepan Kožić zagrebačkom gradonačelniku.

Objavljeno

na

Nakon još jednog incidenta na zagrebačkom odlagalištu otpada Jakuševec-Prudinec, u kojemu je radnik Čistoće ZG teže stradao, gradonačelnik Zagreba, Tomislav Tomašević, na konferencija za medije u utorak je, među ostalim, izjavio i kako gradnja Centra za gospodarenje otpadom (CGO) u suradnji sa Zagrebačkom županijom, ne dolazi u obzir,  i traži od Vlade izmjenu takve odluke. Iz Zagrebačke županije stiže reakcija župana Stjepana Kožića, a priopćenje prenosimo u cijelosti.

– Zagrebačka županija još 2013. godine imala je lokaciju za gradnju Županijskog centra za gospodarenje otpadom Tarno u Ivanić—Gradu. Tome je prethodilo niz odluka Županijske skupštine, istražnih radova, elaborata i pilot projekata. Izmijenjen je Prostorni plan Zagrebačke županije, osnovana jedinstvena komunalna tvrtka Gospodarenje otpadam Zagrebačke županije, postignut je konsenzus sa svim gradovima i općinama u Zagrebačkoj županiji uključujući i Ivanić-Grad koji je bio spreman prihvatiti Centar za gospodarenje otpadom.

Međutim, početkom 2015. godine mijenja se nacionalni Plan gospodarenja otpadom prema kojem Zagrebačka županija ne može više imati svoj centar već se treba graditi regionalni centar zajedno s Gradom Zagrebom. Planom gospodarenja otpadom RH za razdoblje 2023. -2028. koji je donijet 2023. godine i dalje se planira izgradnja zajedničkog centra gospodarenja otpadom Grada Zagreba i Zagrebačke županije na području Grada Zagreba. U sporazumu potpisanom 2018. godine s Gradom Zagrebom jasno stoji da će se centar nalaziti na području Zagreba, pretovarne stanice na području Zagreba i Zagrebačke županije, a 95 posto sredstava smo trebali povući iz EU fondova. S obzirom da smo u ovoj priči mi manji partner, mogu reći da su nam ruke vezane, iako smo više puta s gradonačelnikom Tomaševićem prokušavali razgovarati na temu otpada.

Uistinu mi je žao što se morala dogoditi nesreća na Jakuševcu, da su ljudi morali stradati kako bi se ovo pitanje s kojim se kao župan borim godinama gurnulo u prvi plan. Još k tome prozivati Zagrebačku županiju koja je napravila sve što je bilo u njenoj moći i nadležnosti uistinu je ispod svake razine. Gradonačelniče, dosta je politiziranja ove teme, primite se posla! – poručio je župan Kožić zagrebačkom gradonačelniku.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Velika Gorica najjači grad po izgradnji i postavljanju solarnih elektrana u Hrvatskoj

Solarne elektrane planirane su na 22 zgrade javne namjene, a usporedbe radi, Karlovac će ih postaviti na 14 objekata, a Zagreb tek na njih osam.

Objavljeno

na

Među gradovima u Hrvatskoj koji su otišli najdalje u izgradnji i postavljanju solarnih elektrana uvjerljivo najjači je Grad Velika Gorica, piše portal gradonačelnik.hr. Navode kako je dosad na javne gradske i školske ustanove postavljeno 19 sunčanih elektrana vrijednih 654 tisuće eura, a u narednom razdoblju planiraju se još tri. Očekuje se da kako će više od 50 posto električne energije ovi objekti dobivati putem sunčanih elektrana, pa će tolike biti i uštede na troškovima električne energije.

Podsjećaju kako je prvu solarnu elektranu Grad Velika Gorica postavio još u prosincu 2016. godine, na krovu OŠ Novo Čiče, u sklopu projekta Solarno mapiranje Velike Gorice, a tada je predstavljena i aplikacija ‘Velika Gorica Solarni grad’. Prikazani su potencijali korištenja sunčanih elektrana na velikogoričkim krovovima višestambenih zgrada u urbanom dijelu naselja Velike Gorice te javnih zgrada na cijelom administrativnom području Grada. Grad je analizirao potencijalne objekte u svom vlasništvu, proveo analizu putem ISGE-a te se kao najadekvatnija za postavljanje prve sunčane elektrane pokazala upravo OŠ Novo Čiče. Temeljem navedene analize, uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, krajem 2020. godine postavljena je i prva sunčana elektrana na zgradi u vlasništvu Grada Velike Gorice.

U sklopu projekta ‘Velika Gorica – Solarni grad – odbrojavanje’ najveća ‘solarka’ postavljena je na najvećoj goričkoj školi, OŠ Nikole Hribara, a proizvedena električna energija koristit će se za pokrivanje vlastite potrošnje na lokacijama samih objekata. Osim korištenja obnovljivih izvora energije, ovim je projektom označen i početak tranzicije grada u smjeru ugljične neutralnosti, kroz podizanje razine svijesti građana o potrebi ulaganja u obnovljive izvore energije.

I dok će u Velikoj Gorici solarnim elektranama biti opremljene čak 22 zgrade javne namjene, usporedbe radi, Karlovac će ih postaviti na 14 objekata, a Zagreb tek na njih osam.

Nastavite čitati

Reporter 432 - 16.11.2023.

Facebook

Izdvojeno