Povežite se s nama

Vijesti

Udruga umjetnika Spark družila se s djecom u Kobiliću

Mjesni odbor se pobrinuo da svako dijete dobije dar i da sami otpjevaju i izrecitiraju pjesmicu koju znaju.

Objavljeno

na

Nedaleko od Gorice, u Kobiliću, koje je jedno sasvim drugačije mjesto od ostalih, ako po ničem drugom, po broju djece sigurno. Sada ih imaju oko devedeset. Bivši predsjednik mjesnog odbora, g. Mirenić kaže, da je Kobilić oduvijek imao puno djece. Što reći? Moramo im na tome čestitati!

Trebala bi ih ostala mjesta pitati za recept, tako da se u svim dijelovima RH popravi demografska slika, koja znamo da i nije baš obećavajuća..

Udruga umjetnika „Spark“, uskoro slavi dvadesetu godinu postojanja, organizira poetsko-glazbene susrete, recitale, likovne radionice, sudjeluje na kolonijama, izložbama, organizira promocije zbirki poezije svojih članova, odaziva se na recitale drugih i šalje svoje radove na natjecanja. Spark je nakladnik mnogim autorima koji objavljuju zbirke pjesama ili priča. U prostorijama koje je dobila od grada na korištenje, u ulici Matije Slatinskog 4, predstavili su se mnogi ugledni gosti (poete, prozaisti, slikari i kipari).

-Ove, teške 2021.godine, koju svi zajedno proživljavamo pod maskama, bilo je raznih planova, no mnogi su nam gosti otkazali susret, zbog straha od korone. Nije bilo ni Goričkih večeri u Domu kulture Galženica, već su se održavale na otvorenom. Ipak smo predstavili mnoge, uglavnom pjesnikinje iz Zagreba i Splita. U gostima nam je bila i uvijek dobrodošla, nagrađivana turopoljska spisateljica Slavica Sarkotić. Bili smo na 100 godišnjici OSS Buševec, dječjoj likovnoj koloniji u Gradićima, sudjelovali na VOX-u, na recitalima izvan našeg grada po pozivu, i eto u prosincu, kao i uvijek, družili smo se s djecom u Kobiliću-kaže Nevenka Lang, predsjednica Udruge.

Dok su čekali Djeda Božićnjaka, koji je nakon njihova programa, došao u crvenom Djedomobilu, zapjevali su i zaplesali s djecom.

-Objasnili smo im kakav je blagdan Božić i što nas je naučio Isus, čiji se rođendan slavi. Najvažniju poruku smo im prenijeli, objasnili da se prava svetkovina odvija u srcu, i da jedan drugoga trebamo voljeti. Zbog toga su lijepi ovi blagdani, jer vlada ljubav, dobivamo darove, a gradovi i kuće veselo se smiješe osvijetljeni…-ističe Lang.

Mjesni odbor se pobrinuo da svako dijete dobije dar i da sami otpjevaju i izrecitiraju pjesmicu koju znaju.

 

Kultura

Sandra Sarija predstavlja knjigu “Velikogoričke priče”

Objavljeno

na

Velikogorička novinarka Sandra Sarija u utorak 16. prosinca u Dvorani Gorica Pučkog otvorenog učilišta održat će promociju svoje knjige “Velikogoričke priče” nastalu od priča koje piše o ljudima koje čine naš grad, njihovim sudbinama, postignućima i posebnostima. 

Prvu priču Sandra je napisala povodom Dana grada 2022. godine o Juri Cundekoviću, kako kaže, „legendi naših zgrada“ a uslijedile su priče o Rojcu i ekipi, spiderman/vatrogascu Maksimilijanu, Buvljakušama, poštarici Anamariji, izviđačima…  

Sada je odlučila predstaviti i prvo ukoričeno izdanje.  

Promocija počinje u 19 sati. 

Nastavite čitati

HOTNEWS

NOVI KORAK Velika Gorica potpisala kandidaturu za dobivanje Zero Waste certifikata

U prvih 7 mjeseci Reciklažnog dvorišta evidentirano je 45.000 ulaza i više od 7.500 korisnika.

Objavljeno

na

U prostorijama Turističke zajednice grada Velike Gorice danas se održava Konferencija o gospodarenju otpadom gdje su predstavljeni ključni koraci te budući planovi za unapređenje sustava zaštite okoliša, a koji doprinose izgradnji čišćeg, sigurnijeg i održivijeg grada.    

Ujedno, potpisan je i u govor o kandidaturi za dobivanje Zero Waste certifikata. 

Foto: Sanjin Vrbanus

-Ovime je Velika Gorica postala kandidat za taj certifikat izvrsnosti a u narednim godinama obvezuje se ispuniti uvjete Zero Europe mreže. Jedan od glavnih uvjeta je postizanje ambicioznih ciljeva u gospodarenju otpadom, odnosno još boljih u odnosu od one propisane na nacionalnoj razini, a riječ je o čak 40 kriterija. Također je naglasak na prevenciji nastanka otpada, te dati maksimum da se već nastali otpad reciklira – objasnio je Marko Košak,  koordinator Zero Waste Europe mreže u Hrvatskoj i dao primjer grada Preloga koji je od 2015. godine s tek 18 posto recikliranog otpada došao danas na razinu od više od 70 posto,  po čemu je najbolji primjer dobre prakse u Hrvatskoj.  

Velika Gorica je trenutačno na 40 posto odvajanja otpada – rekao je direktor VG Čistoće Jurica Jurjević. 

Foto: Sanjin Vrbanus

-Dug je put još ispred nas da bi ostvarili ciljeve koji nisu samo da bi se mi mogli hvaliti brojkama, već unaprijedili kvalitetu života u gradu u kojem živimo. U ovom trenutku smo u fazi završetka analize i kontrole odvajanja otpada na području Velike Gorice i svih općina s kojima  radimo. Standardna problematika je što nam bio-otpad zauzima 50% od ukupnog miješanog komunalnog otpada. Dodatnih 20% je plastika i to je neki prostor gdje vidimo najveći prostor za napredak. Zato smo odlučili od 2026. godine uvesti dva puta mjesečno odvoz žutih kanti. Nakon plastike ćemo ići prema drugim frakcijama, prvenstveno prema bio-otpadu, a ima tu i prostora i za papir – istaknuo je Jurčević.  

Veliki problem grada su i divlja odlagališta, no prema ona su u velikoj mjeri izvan jurisdikcije Velike Gorice.  

Foto: Sanjin Vrbanus

-Velika Gorica je tu kao grad napravila sve što je u njenoj moći, u konačnici i  podnijela kaznenu prijavu protiv počinitelja. To je sada predmet ili istraživanja ili provođenja izvida od strane državnog odvjetništva. Najproblematičniji su divlji deponiji na području Kosnice, u blizini vodozaštitnog područja prve i druge kategorije. S javnih površina je unazad oko dvije godine zbrinuti gotovo 3.000 tona glomaznog otpada – dodao je direktor VG Čistoće. 

Podaci za prvih 7 mjeseci Reciklažnog dvorišta koje je otvoreno ove godine u trećem mjesecu zapravo govore o velikoj svijesti građana. U spomenutom razdoblju evidentirano je 45.000 ulaza i više od 7.500 korisnika, što je u prosjeku 200 do 300 ljudi dnevno.  

Foto: Sanjin Vrbanus

-Grad Velika Gorica odlučan je u provedbi prakse da sada zajedno sa svojim partnerima postiže cilj održivijeg gospodarenja otpadom – poručila je Gordana Mikulčić-Krnjaja, viša savjetnica u odjelu za prostorno planiranje, graditeljstvo i zaštitu u okoliša Grada Velike Gorice. 

Nastavite čitati

Najave

SUTRA Konferencija „VG30 – Pogled u budućnost“

Ulaz je besplatan uz prethodnu registraciju.

Objavljeno

na

Velika Gorica ove godine obilježava 30 godina statusa grada, a tim povodom u organizaciji Grada Velike Gorice i Motus Medije, u utorak 16. prosinca u Poduzetničkom inkubatoru, održat će se konferencija „VG30 – Pogled u budućnost“. 

Konferencija je zamišljena kao strateški i inspirativni susret ključnih aktera iz javnog i privatnog sektora, koja će okupiti relevantne stručnjake, lidere i vizionare te otvoriti dijalog o razvojnim prioritetima, izazovima i prilikama koje će oblikovati budućnost Velike Gorice, s naglaskom na područja gospodarstva, obrazovanja te identiteta i kvalitete života u Velikoj Gorici. 

Ova konferencija nije samo podsjetnik na dosadašnji razvoj Grada, nego jasan pogled prema naprijed te će kroz tematske panele i umrežavanje podijeliti iskustva, ideje i preporuke za jačanje konkurentnosti i zajedničko promišljanje o pozicioniranju Grada u nadolazećim godinama – poručuju iz Gradske uprave. 

O budućnosti grada, koji je proglašen najprivlačnijim za život u Hrvatskoj, razgovarat će se u tri panel rasprave: ‘Gospodarski razvoj – snaga koja pokreće’, ‘VG grad koji ostaje mlad’ te ‘Identitet grada: tko smo i kamo idemo?’. 

Ulaz je besplatan, no potrebna je registracija OVDJE. 


PROGRAM: 

09:30 – 10:00 – Prijava sudionika i registracija 

10:00 – 10:15 – Otvorenje konferencije – pozdravni govori i uvodno obraćanje 

  • Marija Dekanić, direktorica, Motus Media
    • Krešimir Ačkar, gradonačelnik, Velika Gorica

10:15 – 11:00 – Panel 1: Gospodarski razvoj – snaga koja pokreće 

  • Domagoj Ilečić, pročelnik Upravnog odjela za gospodarski razvoj, poljoprivredu i fondove EU Grada Velike Gorice
    • Mateja Kalisar, ravnateljica Razvojne agencije Grada Velike Gorice – VE-GO-RA
    • Ivana Mrkonjić, predsjednica Uprave Hrvatske pošte
    • Tomislav Prahir, direktor zlatarnice Prahir 

11:05 – 11:50 – Panel 2: VG grad koji ostaje mlad

• Lana Krunić Lukinić, pročelnica Upravnog odjela za predškolski odgoj, školstvo i društvene djelatnosti Grada Velike Gorice
• dr. sc. Tamara Čendo Metzinger, dekanica Veleučilišta Velika Gorica
• izv. prof. dr. sc. Marko Kovačić, stručnjak za politike za mlade, Sveučilište u Rijeci & Sveučilište Algebra Bernays 

11:50 – 12:05 – Pauza za kavu 

12:05 – 12:50 – Panel 3: Identitet grada: tko smo i kamo idemo? 

  • Krešimir Ačkar, gradonačelnik Grada Velike Gorice
    • prof. dr. sc. Božo Skoko, Millenium promocija & Sveučilište Algebra Bernays
    • Maša Ivanov, Client Service Director, Bruketa & Žinić
    • Ivana Alilović, direktorica TZ Zagrebačke županije
    • Maja Toth, direktorica TZ Velike Gorice 

12:50 – 13:00 – Zaključci i završna riječ
13:00 – 13:30 – Druženje i osvježenje 

Nastavite čitati

Vijesti

Vozač s 1,90 promila izazvao sudar u Drnku – policija zabilježila 41 prekršaj i najavljuje novu akciju

Tijekom pojačanog nadzora policija je uhitila dvojicu vozača, zabilježila pet prometnih nesreća i najavila novu akciju.

Objavljeno

na

Objavio/la

Tijekom proteklog vikenda, od 12. do 14. prosinca, policijski službenici Policijske postaje Velika Gorica proveli su pojačani nadzor prometa. U akciji usmjerenoj na vozače i vozila utvrđen je ukupno 41 prometni prekršaj.

Od ukupno 41 utvrđenog prekršaja, 13 ih je bilo ciljanih. Policija je zabilježila jedan slučaj upravljanja vozilom pod utjecajem alkohola, jedan slučaj vožnje bez položenog vozačkog ispita, četiri prekoračenja dopuštene brzine, četiri prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te tri slučaja nepropisnog korištenja mobitela tijekom vožnje. Uz to, evidentirano je još 28 ostalih prometnih prekršaja.

Dvojica vozača su uhićena zbog težih prekršaja. Jedan je vozio s koncentracijom alkohola većom od 1,50 g/kg te je pritom skrivio prometnu nesreću s materijalnom štetom, dok je drugi upravljao vozilom bez položenog vozačkog ispita. Obojica su uz optužni prijedlog dovedena pred prekršajni sud.

Najveća izmjerena koncentracija alkohola zabilježena je u nedjelju, 14. prosinca, oko 18 sati u mjestu Drnku, na području općine Orle. Tamo je 67-godišnji vozač osobnog automobila zagrebačkih registracijskih oznaka, pod utjecajem 1,90 g/kg alkohola, izazvao prometnu nesreću s materijalnom štetom prešavši u suprotni kolnički trak. Vozač je uhićen i zadržan do prestanka djelovanja alkohola, a za njega je predložena novčana kazna od 1.610 eura te šestomjesečna zabrana upravljanja vozilima B kategorije.

Tijekom vikenda dogodilo se ukupno pet prometnih nesreća, jedna s lakše ozlijeđenom osobom i četiri s materijalnom štetom.

Iz policije najavljuju da s nadzorima nastavljaju i dalje. Već od 15. do 21. prosinca na području Velike Gorice provodit će se preventivno-represivna akcija usmjerena na vozače pod utjecajem alkohola i droga, usklađena s akcijama na razini Europske unije. Policija apelira na vozače da ne sjedaju za volan ako su konzumirali alkohol ili droge te da se pridržavaju prometnih propisa.

Nastavite čitati

Vijesti

Stiglo Betlehemsko svjetlo mira u Vukovinu, krštena i mala Lucija

Posebno svečano bilo je na današnjoj Svetoj misi u Crkvi Pohoda Blažene Djevice Marije u Vukovini.

Objavljeno

na

Na treću nedjelju Došašća izviđači Turopoljske udruge skauta Tur donijeli su Betlehemsko svjetlo mira na Svetu misu u Crkvu Pohoda Blažene Djevice Marije u Vukovini, a koje su župljani mogli upaliti na svojim lampionima i ponijeti kućama. 

Foto: Gianna Kotroman

A poseban dan imala je obitelj Pejić. Pod svetom misom sakrament svetoga krštenja primila je malena Lucija, kćerkica Maja i Ilije Pejić iz Starog Čiča. 

Lucija je treće dijete u ovoj mladoj obitelji, a ime je dobila po zaštitnici Turopolja i Velike Gorice – Svetoj Luciji, čiji je spomandan bio jučer. 

Foto: Katarina Ceković

-Zato smo danas i odabrali krštenje, s obzirom da je jučer bio blagdan Svete Lucije kojoj su krsni kumovi Katarina i Robert Lončar doputovali iz Zadra. Drago nam je da je naše krštenje uveličalo i dolazak Bethlehemskog svjetla. Tako da, eto, puni smo radosti – ispričala je mama Maja. 

Dodajmo kako se treća nedjelja Došašća i naziva radosnom nedjeljom jer palimo treću adventsku svijeću – radosti, kao podsjetnik da je radost Božića bliže nego što mislimo. 

Nastavite čitati

Reporter 455 - 17.11.2025.

Facebook

Izdvojeno