ktc
Povežite se s nama

Vijesti

Udruga Suncokret pokrenula slikovnicu i chatbox s ciljem prevencije elektroničkog nasilja nad djecom i mladima s invaliditetom

Dio je to projekta VirtuS, koji Suncokret provodi s Hrvatskim savezom udruga cerebralne i dječje paralize

Objavljeno

na

Digitalna slikovnica “VirtuS” i chatbox pokrenuti su kako pomogli u prevenciji elektroničkog nasilja koje trpe djeca i mladi s invaliditetom, a s prvim danom ožujka dostupni su za sve kojima su potrebni. Kroz priču o dječaku Marku, koji ima cerebralnu paralizu i jako voli crtati, te međuvršnjačkom nasilju koje doživljava slikovnica progovara o ovoj važnoj temi.

– Slikovnica je dostupna u raznim formatima te je, kao i web stranica, prilagođena osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju. Internetska stranica, osim slikovnice, uključuje i pitanja i odgovore o elektroničkom nasilju te korisne kontakte – objasnili su iz Udruge Suncokret te dodali kako je u donjem desnom kutu web stranice chatbox koji je u ponedjeljak započeo s radom, a bit će aktivan svakog tjedna, od ponedjeljka do petka u vremenu od 9 do 13 sati.

– Ukoliko dijete sumnja ili zna da se njemu, njegovom prijatelju, bratu ili sestri, bratiću ili sestrični dogodio bilo kakav oblik nasilja, može nam se slobodno obratiti putem chatboxa. Isto mogu i roditelji koji sumnjaju ili imaju informaciju o elektroničkom nasilju. Važno je naglasiti da je svaka poruka anonimna, osim u slučaju da dijete/roditelj bude imao/la želju predstaviti se! – objasnili su iz Sucokreta.

Slikovnica i chatbox dio su projekta “VirtuS – Virtualni savjetnik” koji provodi Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize u partnerstvu s goričkom Udrugom osoba s invaliditetom Suncokret, a pridružili su se i Dječji vrtić Žirek te Centar za odgoj i obrazovanje Velika Gorica.

Do sada su sudionici u sklopu projekta  proveli tri tematske radionice u Dječjem vrtiću Žirek i Centru za odgoj i obrazovanje Velika Gorica. Teme radionica bile su: Prevencija elektroničkog nasilja nad i među djecom i mladima, Zaštita djece i mladih u digitalnom okruženju te Postupanje u slučajevima nasilja i govorima mržnje.

– Zlostavljanje djece i mladih te uznemiravanje putem interneta jedno je od najznačajnijih socijalnih rizika kojima su izložena djeca i mladi u Hrvatskoj. Uočava se nedostatak usluga i mjera koje pridonose prevenciji nasilja i zlostavljanja djece i mladih s invaliditetom s posebnim naglaskom na elektroničko nasilje, manjak lako dostupnih savjetodavnih usluga te nedovoljna informiranost stručnog kadra i roditelja o vršnjačkom nasilju i govoru mržnje u digitalnom okruženju – objasnili su iz Suncokreta zašto su pokrenuli projekt te dodali kako elektroničko nasilje na žrtvama ostavlja teške posljedice na samopoštovanje, samopouzdanje i mentalno zdravlje, a to dovodi do depresije i tjeskobe čak češće nego klasično nasilje. Specifično je i što se u ovakvim slučajevima nasilje može odvijati 24 sata dnevno, čak i kada su mediji provedbe elektroničkog nasilja (računalo, mobitel) isključeni.

 

Sport

Sedam medalja iz Čakovca! Mladi atletičari Maratona VG otvorili sezonu u velikom stilu

Na prvom kolu HALS-a u Čakovcu, Velikogoričani su s osam natjecatelja uzeli čak sedam medalja, a posebno se istaknula Nelli Komljenović s dvije zlatne medalje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: AK Maraton VG/FB

Mladi atletičari AK Maraton Velika Gorica ostvarili su odličan start sezone na prvom kolu HALS-a, održanom u nedjelju 19. travnja u Čakovcu. U konkurenciji 288 djece iz 20 klubova, Velikogoričani su nastupili s osam natjecatelja i kući se vratili sa čak sedam osvojenih medalja.

Najuspješnija među njima bila je Nelli Komljenović, koja je slavila u dvije discipline. Pobijedila je na 200 metara s vremenom 29.40 te u skoku u dalj s rezultatom 4.55 metara.

Do zlata je stigao i Patrik Buntak, koji je na 200 metara bio najbrži s 32.37. Luka Nikšić također je osvojio prvo mjesto u skoku u dalj (3.64), dok je na 200 metara završio drugi s rezultatom 34.17.

Srebrnu medalju osvojio je Matej Marinčić u utrci na 600 metara, gdje je ciljem prošao za 2:08. Drugo mjesto osvojila je i štafeta 4×60 metara u sastavu Đurić – Šimek – Nikšić – Buntak, s vremenom 38.93.

Osim osvajača medalja, zapažene nastupe imali su i Luka Đurić (200 m 35.49, dalj 3.29), Maksim Šimek (200 m 35.77, dalj 2.88), Albert Adamović (200 m 36.14, dalj 2.69) te Marta Marinčić (60 m 11.47, dalj 2.90).

Nastavite čitati

Najave

Mag iz Kremlja stiže u Kino Goricu – besplatne ulaznice za umirovljenike

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: FB POU VG

U Kinu Gorica u Velikoj Gorici u četvrtak, 24. travnja u 11 sati, održat će se nova besplatna matineja za umirovljenike na kojoj će biti prikazan film Mag iz Kremlja.

Politički triler prati uspon Vladimira Putina kroz perspektivu njegova najbližeg, ali najmanje poznatog savjetnika.

Film je snimljen prema istoimenom međunarodnom bestseleru talijanskog pisca Giuliana da Empolija, a donosi priču o Vadimu Baranovu, savjetniku čije ime malo tko zna, ali čiji je utjecaj na Putinovu vladavinu, prema romanu, bio presudan. Triler se bavi temama moći, manipulacije i politike iza zatvorenih vrata.

Nastavite čitati

Vijesti

Crveni križ organizira trodnevnu akciju darivanja krvi – evo kada se možete odazvati

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Gradsko društvo Crvenog križa Velika Gorica

Velikogorički Crveni križ organizira novu akciju dobrovoljnog darivanja krvi koja će se održati od 20. do 22. travnja 2026. godine u njihovom prostoru na adresi Cvjetno naselje 16.

Prvi dan akcije, u ponedjeljak 20. travnja, darivanje će se provoditi od 9 do 13.50 sati. Dan kasnije, u utorak 21. travnja, akcija je planirana od 12 do 17.50 sati, uz pauzu od 15.15 do 16 sati.

Treći dan, u srijedu 22. travnja, darivanje će biti moguće od 13 do 18.50 sati, uz pauzu od 15.45 do 16.30 sati.

Nastavite čitati

Vijesti

Djevojčica iz DV Žirek među najboljima na nacionalnom likovnom natječaju

Tema ovogodišnjeg, jubilarnog izdanja natječaja bio je portret Katarine Zrinski.

Objavljeno

na

Objavio/la

Četverogodišnja Dora Vujnović iz Velike Gorice osvojila je drugo mjesto na likovnom natječaju “Velikani hrvatske prošlosti”, jednom od najpoznatijih dječjih natjecanja u području likovne umjetnosti u Hrvatskoj. Na natječaj je ove godine pristiglo više od 800 radova iz više od 150 vrtića.

Tema ovogodišnjeg, jubilarnog izdanja natječaja bio je portret Katarine Zrinski, a radovi su se izrađivali u tehnici tuša i pera. Dora je na natječaju sudjelovala kao članica vrtićke skupine „Mašnice“ iz Dječjeg vrtića Žirek, uz mentorstvo odgajateljica Nikoline Cajner i Martine Sučić.

Svečana dodjela nagrada održana je u petak, 17. travnja, u Osnovnoj školi Grigor Vitez u Zagrebu, gdje je otvorena izložba odabranih radova. Dora je ondje službeno primila nagradu, kao i njezina mentorica Nikolina Cajner.

 

Nastavite čitati

Crna kronika

Tragedija u Velikoj Gorici: Motociklist poginuo nakon slijetanja s ceste

Objavljeno

na

Objavio/la

U noći na 19. travnja 2026. godine, oko 00:10 sati, u dogodila se teška prometna nesreća u kojoj je stradao motociklist.

Nesreća se dogodila na raskrižju Avenije Ivana Pavla II. i ulice Rudolfa Fizira, gdje je motocikl iz zasad neutvrđenih razloga sletio s kolnika.

Prema službenim informacijama, vozač motocikla nije preživio nesreću.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno