Povežite se s nama

HOTNEWS

Učenici u Pokupskom oživjeli ‘Pokupsku svadbu’ i prisjetili se nekih starih običaja

Riječ je o projektu Kluba žena Pokupsko, a kojim se nastoji očuvati tradicija i baština pokupskog kraja.

Objavljeno

na

Posljednji dan školske godine, učenici u Osnovnoj školi Pokupsko proveli su na malo drugačiji način. Bila je to jedna sasvim posebna priredba koju su pripremili učenici i učitelji škole s Klubom žena Pokupsko, a uprizorili su niti više niti manje nego svadbe običaje svoga kraja u scenskom prikazu ‘Pokupska svadba’. Bila je to ujedno i završnica istoimenog projekta Kluba žena Pokupsko kojim se želi očuvati tradicija pokupskog kraja, ali i ostaviti trajne zapise za neke buduće generacije. Iz osnovne škole ističu kako se u školi redovito provode projekti i aktivnosti koji za cilj imaju očuvanje bogate tradicije kroz pisanu riječ, ples, glazbu, narodne nošnje, kuharstvo i običaje, te na taj način oživljuju prošlost.

– S obzirom na to da naši stari običaji izumiru i mladi ne znaju za njih mi smo iskoristili priliku da napravimo repliku stare pokupske svadbe. Od samog osnutka udruge želimo obnoviti baštinu našeg kraja i imamo puno projekata koji su bili vezani za dijelove Pokuplja, a upravo je i ovaj jedan od njih – govori nam Zorica Šestak, predsjednica Kluba žena Pokupsko te se prisjeća kako se nekad svadbovalo u tom kraju.

Foto: FB Klub žena Pokupsko

– Pokupska se svadba razlikuje po pokupskim nošnjama koje su bijele, imaju drugačije oglavlje i običaje iako su svi dosta slični. Svaki kraj je imao svoj specifičan običaj od prošnje mlade do samog čina vjenčanja i proslave koja je znala potrajati i nekoliko dana. Nekada se nakit radio od krep papira, ručno rađenim kiticama kitili su se barjaci, svatovi i mladenci. I vijenac za mladu radio se od papira, nekada nije bilo modernih tkanina i tila. Mladenci su obavezno bili u narodnim nošnjama – prisjeća se Šestak.

Foto: FB Klub žena Pokupsko

Prikaz ‘Pokupske svadbe’ djeca su sa svojim učiteljicama i učiteljima, danima i tjednima pripremala i uvježbavala da bi ga na kraju odradili u holu škole i to u više scena, baš poput pravih malih glumaca. Sudjelovalo je ukupno 40 izvođača. Za scenarij je bila zadužena učiteljica Marija Zbačnik, a kojoj je uvelike pomogao i učenik sedmog razreda Josip Vranešić.

– Htjeli smo uprizoriti običaje vezane uz svadbu i vjenčanje pokupskog kraja. Tu smo se u prvom djelu bazirali na prisjećanje nekakvih tradicija u Pokupskom i njegovoj okolici. Svadba počinje s uvodom gdje glavni glumci Janica i Ivek idu na sajam jer je Pokupsko nekada bilo razvijeno mjesto poznato po svom sajmu gdje su se odvijali brojni dogovori, mladići upoznavali djevojke te su se razvijale i neke ljubavi. Nakon toga u svadbi dolazi čin snuboka, običaj prošnje mlade. Bio je tu i čin dolaska mladenčeve obitelji na ogradu i famozno kupovanje mlade te odlazak u crkvu na vjenčanje, a sve je završilo proslavom – otkriva nam učiteljica Marija.

Foto: FB Klub žena Pokupsko

Glumački ansambl činio je dvadesetak učenika iz 5, 7 i 8 razreda, a scenarij je bio raspisan u isto toliko uloga.

– To je zaista velik broj za našu malu školu koja broji svega stotinjak učenika. Pazili smo da sve nekako bude u skladu sa scenarijem i ono što će se izreći u skladu s karakterom svakog glumca. Vodili smo računa i da bude izvedena na dijalektu odnosno poddijalektu pokupskog kraja. Poticala sam učenike da izgovaraju riječi onako kako ih govore kod kuće, kako su govorili njihovi roditelji bake i djedovi – naglašava Zbačnik.

Kako je tu bilo i pjesme i plesa, za glazbeni dio pobrinuo se učitelj glazbene kulture i voditelj tamburaša Hrvoje Kurtanjak, a svoj doprinos u scenskom prikazu dala je i učiteljica Jasminka Podlejan.

– Kao velika ljubiteljica i čuvarica kulturne baštine rado sam se odazvala ovom projektu tako da pripremila folkloraše koji su izveli tipične pjesme i plesove Pokuplja. Ono što me posebno veseli da i u knjizi ‘Lepi naš k(r)aj učenici su istraživali običaje kroz godinu pa tako i svadbene običaje što je sigurno jednim dijelom doprinijelo kolegici Mariji da osmisli scenarij koji je bio zaista na jednoj zavidnoj razini – dodala je Podlejan, koja je inače i autorica spomenute knjige.

Foto: FB Klub žena Pokupsko

No, i sama ravnateljica Štefica Facko-Vrban bila je uključena u cijeli proces te je na kraju osmislila cijelu scenografiju koja se odigrala unutar škole. Kako bi mali glumci bili vjerodostojni onome što prikazuju, obukli su pravo narodno ruho. Dio nošnji je iz škole, dio posuđen iz KUD-a Pokuplje kao i privatnih arhiva.

– Tu smo vidjeli osim pokupskih i neke narodne nošnje s područja Banovine. Učenici su nosili ruho koje su za njih čuvale bake pa je ovo bila prilika da ga pokažu pred publikom i s ponosom ga nose – ističe Zbačnik te dodaje kako su nakon izvedbe povratne informacije i više nego dobre te ih vesele, a uz to su im jedan vjetar u leđa.

Foto: FB Klub žena Pokupsko

Spomenimo kako je projekt financijski podržala Zagrebačka županija.

– Djeca su bila oduševljena i jedva su dočekala da pokažu to s velikim oduševljenjem. Toliko su bili ponosni, sretni ozarenih lica. Iako je taj dan bilo vruće, odradili su to kao pravi profesionalci. Hvala svima koji su na bilo koji način pomogli, i školi i voditeljima i KUD-u koji nam je ustupio narodne nošnje, roditeljima koji su došli i članicama udruge koje su ispekle kolače kako bi sve bilo kao na pravoj svadbi. No, najveća hvala izvođačima, našim mladima koji su nam predstavili zaboravljene običaje našeg kraja – poručila je na kraju predsjednica Šestak.

Foto: FB Klub žena Pokupsko

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

HOTNEWS

HVZ: Situacija na poplavljenom području je pod kontrolom

U protekla 24 sata zabilježeno je 110 vatrogasnih intervencija na kojima je sudjelovalo 120 vatrogasnih organizacija s više od 400 vatrogasaca i 138 vatrogasnih vozila.

Objavljeno

na

U okolici Orahovice, gdje su vatrogasci tijekom 29. ožujka aktivno radili na obrani od poplave i sanaciji poplavljenih područja, došlo je do plavljenja stambenih i gospodarskih objekata te prometnica. Na obrani od poplave prema evidenciji, ukupno je angažirano 146 vatrogasaca s 44 vatrogasnih vozila s područja Virovitičko-podravske županije – javlja Hrvatska vatrogasna zajednica. 

– Situacija je na poplavljenom području pod kontrolom i vatrogasci su odradili sve sanacije na koje su izašli, no i dalje ostajemo u pripravnosti te aktivno radimo na obrani od poplave – izvijestio je v.d. županijskog zapovjednika Robert Teskera. 

Na obrani od poplava u Osječko-baranjskoj županiji ukupno je angažirano 418 vatrogasaca s 94 vatrogasna vozila, a najteže stanje je na području Općine Đurđenovac gdje je veliki broj objekata poplavljen te se radi na ispumpavanju. 

– Na području Đurđenovca vatrogasci Vatrogasne zajednice Đurđenovca ispumpavali su vodu u zgradi koja ima zajednički podrum za više kućnih ulaza, a zbog električnih instalacija koje se nalaze u istoj kako bi djelatnici HEP-a pustili električnu energiju natrag u zgradu. Ostale intervencije odnose se na ispumpavanje podruma obiteljskih kuća. Na intervencijama je sudjelovalo 30-tak vatrogasaca s 5 vatrogasnih pumpi – rekao je zapovjednik Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije Zoran Pakšec. 

Na području Požeško-slavonske županije ukupno je odrađeno 7 tehničkih intervencija koje su se uglavnom odnosile na ispumpavanja vode iz stambenih i gospodarskih objekata i bunara, čišćenje prometnica od blata te jedno spašavanje vozila i osobe iz vode. Ukupno je angažiran 21 vatrogasac s 10 vatrogasnih vozila iz JVP Požega, JVP Požeško – slavonske županije te DVD-i: Čaglin, Jaguplije, Ruševo i Biškupci. 

Prema evidenciji zaprimljenih i obrađenih vatrogasnih intervencija u sustavima za upravljanje vatrogasnim intervencijama u protekla 24 sata zabilježeno je 110 vatrogasnih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo 120 vatrogasnih organizacija s ukupno 401 vatrogascem i 138 vatrogasnih vozila. 

Prognoza vremena za iduće dana je optimistična po pitanju padalina. Već danas će biti manje kiše za razliku od proteklih dana a moguća su i kraća sunčana razdoblja, osobito u zapadnim predjelima – stoji u prognozi HDMZ-a. Prema sedmodnevnoj prognozi u četvrtak se očekuje porast dnevnih temperatura, bez kiše. 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Vatrogasci i dalje angažirani u obrani od poplava

Na području Zagrebačke županije odrađeno je13 intervencija ispumpavanja vode te uklanjanja stabala s prometnica.

Objavljeno

na

Objavio/la

Obilna kiša na području nekoliko županija izazvala je bujične poplave, a riječ je o Virovitičko-podravskoj, Osječko-baranjskoj, Požeško-slavonskoj, Sisačko-moslavačkoj i Zagrebačkoj županiji. 

Najteža situacija je u Virovitičko-podravskoj i Osječko-baranjskoj županiji, javlja Hrvatska vatrogasna zajednica, gdje su tijekom jučerašnjeg dana i noći na području grada Orahovice i mjesta Slavonske Bare vatrogasci aktivno radili na obrani od poplave i sanaciji poplavljenih područja. Došlo je do izlijevanja rijeke Vučice i plavljenja stambenih i gospodarskih objekata te prometnica. U posljednja 24 sata ukupno je kumulativno angažirano 80 vatrogasaca s 24 vatrogasnih vozila s područja županije. 

– Situacija na području županije je pod kontrolom, a vodostaji su u opadanju. Na području Orahovice se još radi na nekoliko ispumpavanja, a slična situacija je i na području Slavonske Bare i Zokovog Gaja. Na području Crnca je došlo do puknuća nasipa, ali srećom i tu se vodostaj povlači, a vatrogasci i dalje rade na punjenju vreća – rekao je županijski vatrogasni zapovjednik Robert Teskera.  

Foto Hrvatska vatrogasna zajednica

Osječko-baranjska županija 

Na području Osječko-baranjske županije ukupno je angažirano 340 vatrogasaca sa 75 vatrogasnih vozila s područja županije na obrani od poplava, jer je velik broj objekata na području Općine Đurđenovac  poplavljen te se radi na ispumpavanju. Prema riječima županijskog vatrogasnog zapovjednika Zorana Pakšeca, vatrogasci su i dalje na terenu, radilo se cijelu noć te s ispumpavanjem objekata nastavljaju i danas. 

Požeško-slavonka županija 

Na području Požeško-slavonske županije ukupno je odrađena 21 tehnička intervencija, uglavnom ispumpavanja vode iz stambenih i gospodarskih objekata, bunara te jedno spašavanje vozila i osobe iz vode, a angažirana su 102 vatrogasca sa 23 vatrogasna vozila sa područja županije. 

Foto: Hrvatska vatrogasna zajednica

Sisačko-moslavačka županija 

Na području Sisačko-moslavačke županije kiša je uzrokovala plavljenje objekata na području Siska, Petrinje, Novske i Kutine. Ukupno je odrađeno 15 tehničkih intervencija ispumpavanja vode iz objekata gdje je ukupno angažirano 36 vatrogasaca s 18 vatrogasnih vozila iz Javnih vatrogasnih postrojbi grada Siska, Petrinje, Novske i Kutine. 

Zagrebačka županija 

I na području Zagrebačke županije bilježi se povećan broj tehničkih vatrogasnih intervencija koje su posljedica obilne kiše. Ukupno je odrađeno 13 intervencija ispumpavanja vode te uklanjanja stabala s prometnica gdje su ukupno angažirana 73 vatrogasca s 19 vatrogasnih vozila. 

Foto: Hrvatska vatrogasna zajednica

Vodostaji u porastu, najkritičnije kroz vikend

Vodostaji rijeka u slivu Save nastavljaju rasti, a najkritičniji trenuci očekuju se tijekom vikenda i početkom idućeg tjedna. Rijeka Una u Hrvatskoj Kostajnici mogla bi tijekom današnjeg dana doseći razinu koja zahtijeva izvanredne mjere obrane od poplava. Kupa i Korana u Karlovcu svoj vrhunac očekuju u nedjelju oko podneva, dok srednji i donji tok Save od nedjelje ulazi u dulje razdoblje visokih vodostaja zbog obilnih dotoka iz Bosne i Hercegovine te domaćim pritocima nakon kišnih dana – stoji u prognozi DHMZ. 

Najavljen prestanak oborina 

U razdoblju 27. do 28. ožujka do podneva na području Hrvatske najviše oborine zabilježeno u Slavoniji, Banovini, Žumberku i u Gorskom Kotaru, obavijestio je HDMZ, što je vidljivo na radarskoj slici. 

Foto: HDMZ

Prema objavi prognostičkog portala Kad će kiša, subota će još biti kišovita. 

– Današnji dan će još biti oblačan, prohladan i kišan uz umjeren sjeverac i temperaturu oko desetke. Sutra prijepodne i sredinom dana još malo kiše ili pljuskova, a poslijepodne i malo sunca pa će biti koji stupanj ugodnije. Pokoji pljusak moguć je i početkom tjedna, ali će vrijeme ipak polagano ići na bolje – dodaju prognostičari s portala. 

Foto: Cityportal

Nastavite čitati

HOTNEWS

VELIKA GORICA 23 posto više posjetitelja i 19 posto više noćenja u odnosu na prošlu godinu

Objavljeno

na

Objavio/la

Grad Velika Gorica sa svojom okolicom sve je poželjnija turistička destinacija, što pokazuju i brojke dolazaka turista i posjetitelja te broj noćenja. Naime, naš grad bilježi 23% više posjetitelja i 19% više noćenja u odnosu na prošlu godinu, što je pokazatelj da naše područje ima što ponuditi turistima, te da je briga o turističkim sadržajima prepoznata od strane posjetitelja. Također, porast broja dolazaka dugoročno se odražava na cijelu lokalnu zajednicu – istaknuto je na drugoj sjednici Skupštine Turističke zajednice Velike Gorice.

Foto: TZ grada Velike Gorice

Također, posebni naglasak gradska Turistička zajednica stavila je na izradu Plana upravljanja destinacijom koji stavlja održivost u središte razvoja turizma, uz očuvanje prirodnih i kulturnih bogatstava Turopolja te odgovorno upravljanje resursima i poticanje ekološki osviještenih inicijativa.

– Velik je interes za manifestacije poput AirVG-a, Gastro Turopolja, Adventa u Gorici, a sa izgradnjom nove biciklističke infrastrukture razvijamo se i kao cikloturistička destinacija – rekao je gradonačelnik grada Velike Gorice Krešimir Ačkar.

Slijedom toga će Turistička zajednica podržati projekte vezane uz eko-turizam, biciklističke rute, razvoj ruralnog turizma i digitalizaciju usluga čime će Velika Gorica i Turopolje ojačati svoju turističku poziciju.

– Nastavak je to naše vizije Velike Gorice kao održive destinacije budućnosti, gdje turizam i priroda idu ruku pod ruku – poručila je direktorica Turističke zajednice grada Velike Gorice Maja Toth..

Foto: Josip Škof

Nastavite čitati

HOTNEWS

ZBOGOM ZIMO Počinje ljetno računanje vremena

U noći sa subote na nedjelju spavat ćemo jedan sat kraće…

Objavljeno

na

Ovog vikenda počinje ljetno računanje vremena. U noći sa subote na nedjelju, u 2 sata ujutro kazaljke će se pomaknuti jedan sat unaprijed, što znači da će se dva sata računati kao tri. Zbog toga ćemo spavati jedan sat kraće.

S ljetnim računanjem vremena dolazi i do promjene u obračunu skuplje i jeftinije struje. Onima koji imaju jednotarifno brojilo cijena kilovatsata uvijek je ista i cijelog se dana električna energija obračunava prema dnevnoj, skupljoj tarifi. Kod višetarifnog brojila električna energija obračunava se prema višoj i nižoj tarifi, odnosno dnevnoj i noćnoj. Ono što je važno znati jest da je cijena kilovatsata električne energije tijekom noći upola jeftinija.

Viša tarifa računa se od 8 do 22 sata, a niža tarifa od 22 do 8 sati.

No, važno je naglasiti da je korištenje dnevnih svjetala na automobilima obavezno do 31.ožujka, bez obzira na ljetno računanje vremena.

Naime, u Hrvatskoj je obaveza paljenja dnevnih svjetala na automobilima na snazi od 1.studenog do kraja ožujka, a to znači kako od utorka, 1.travnja više ne morate imati upaljena dnevna svjetla na svom vozilu.

Također, vozači mopeda i motocikala imaju obvezu tijekom cijele godine voziti s upaljenim dnevnim svjetlima. U slučaju da se vozači ne drže ove odredbe, morat će platiti kaznu od 30 eura.

Nastavite čitati

HOTNEWS

ŽUPANIJA U posljednje 4 godine udvostručen iznos za poljoprivredu

Pravo na poljoprivredne potpore tijekom posljednje četiri godine iskoristilo je 3 tisuće poljoprivrednika kojima je Zagrebačka županija dodijelila gotovo 4 milijuna eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zagrebačka županija raspisala je 1,1 milijun eura vrijedne javne pozive za dodjelu bespovratnih potpora poljoprivrednicima.

573 tisuće eura osigurano je za potpore male vrijednosti u poljoprivredi, ruralnom razvoju i šumarstvu, 340 tisuća eura za ekološku poljoprivredu i ruralni razvoj, 70 tisuća eura izdvojeno je za poticanje energetske učinkovitosti i nabavu i ugradnju obnovljivih izvora energije na poljoprivrednim gospodarstvima, a 150 tisuća eura je na raspolaganju za nabavu poljoprivrednog materijala za sjetvu i sadnju, kao i kreditiranje nabave poljoprivrednog repromaterijala.

Važno je istaknuti i činjenicu da jedan poljoprivrednik može istovremeno biti korisnik svih poljoprivrednih potpora Zagrebačke županije.

Foto: Cityportal

– Pitanje poljoprivrede i samoodrživosti je pitanje nacionalnog interesa, a činjenica da smo u posljednje 4 godine udvostručili iznos za poljoprivredu pokazatelj je u kojoj  mjeri Zagrebačka županija brine o poljoprivrednicima i ovoj strateškoj gospodarskoj grani. Zbog toga smo odlučili pomoći mjerama koje idu u tri smjera. Prvi je gradnja i modernizacija gospodarstava i proizvodnje čime osiguravamo opstanak naših ruralnih područja. Drugi smjer postepena preorijentacija poljoprivrede na ekološku proizvodnju kako bismo očuvali ekosustav te usmjerili se prema održivim izvorima energije. Time naši poljoprivrednici postaju energetski neovisniji, smanjuju troškove svog obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva i pridonose očuvanju okoliša. Treći smjer pomoći je potpora sjetve i sadnje, gdje zbog previsokih cijena repromaterijala želimo smanjiti pritisak na poljoprivrednike – istaknuo je župan Stjepan Kožić.

Ekološka poljoprivredna proizvodnja odvija se na 2.125 hektara zemlje koju za ekološki uzgoj koristi 244 aktivnih gospodarstava na području županije, za koje je Županija pripremila široku paletu potpora. Konvencionalni proizvođači mogu ostvariti potporu do 15 tisuća eura godišnje, dok ekološki proizvođači mogu ostvariti godišnje do 20 tisuća eura potpore.

Foto: Cityportal

Osim tih mjera, već četvrtu godinu zaredom Zagrebačka županija sufinancira ugradnju fotonaponskih sustava za proizvodnju električne energije na zgradama poljoprivredne namjene, a od ove godine i nabavu te postavljanje dizalica topline. Riječ je o 70 tisuća eura vrijednom javnom pozivu kojim poljoprivrednici mogu ostvariti do 10 tisuća eura bespovratnih sredstava.

Također, sa 150 tisuća eura Zagrebačka županija sufinancira troškove nabave i subvencionira kamatu na kredite za nabavu poljoprivrednog repromaterijala za sjetvu ratarskih kultura te sjetvu i sadnju presadnica.

Dodajmo kako je u posljednje četiri godine pravo na poljoprivredne potpore iskoristilo 3 tisuće poljoprivrednika kojima je Zagrebačka županija dodijelila gotovo 4 milijuna eura, a aktualni javni pozivi otvoreni su do 15. studenoga.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.