Povežite se s nama

Vijesti

Učenici Osnovne škole Nikole Hribara prošli tečaj prve pomoći

‘I dijete može spasiti nečiji život jednostavnim postupcima poput stavljanja u bočni položaj osobe bez svijesti’

Objavljeno

na

Znanje pružanja prve pomoći u nekim situacijama čini razliku između života i smrti. Većina odrasli naučila je osnove prilikom polaganja vozačkog ispita, no rijetki su se s time susretali još u osnovnoj školi. Učenici Osnovne škole Nikole Hribara uspješno su završili tečaj prve pomoći, koji su im održali djelatnici Crvenog križa Velika Gorica.

– I dijete može spasiti život jednostavnim postupcima prve pomoći poput stavljanja u bočni položaj osobe bez svijesti. Zato nastavljamo obučavanje učenika i vjerujemo da će oni  ta znanja prenijeti svojim kolegama. Oni su naši najbolji ambasadori – poručili su iz Crvenog križa.

Sport

Skomina je jasan: ‘Erceg nije napravio ni faul, a kamoli zaslužio drugi žuti!’

Nakon što je svoje mišljenje o suđenju utakmice Gorica – Šibenik dao trener Mario Carević, svoj dio posla odradio je i sudački ekspert Damir Skomina. Slovenac koji je sudio finale Lige prvaka nema dvojbi oko isključenja Ercega…

Objavljeno

na

Objavio/la

U nedjelju poslijepodne nogometaši Gorice odradili su ogroman posao i u teškoj i iscrpljujućoj nogometnoj bitki došli do tri boda protiv Šibenika, tamo negdje predvečer svoje mišljenje o svemu tome dao je i nedvosmisleni Mario Carević, a navečer je pred kamere MaxSporta sjeo i Damir Skomina, sudački analitičar SuperSport HNL-a kroz emisiju “Tportal sudačka analiza”.

Puno je posla bilo u ovom kolu za Slovenca koji je 2019. godine sudio finale Lige prvaka, jer ovo je kolo HNL-a ponudilo čak četiri crvena kartona igračima, među njima i onaj kojeg jek dobio Ante Erceg. Prvi žuti dobio je za prigovor već u sedmoj minuti, a drugi u 43., nakon što je Ante Terzić djelomično uvažio sugestiju iz VAR sobe. Ante Čuljak i Luka Pušić mislili su da je Erceg zaslužio crveni karton, a Terzić mu je nakon pregledavanja snimke dao – drugi žuti. I time, kako je objašnjeno, napravio sve u skladu s VAR protokolom.

– Mislim da je tu VAR soba pogriješila, jer nisu prepoznali situaciju – rekao je Skomina u svojoj analizi sporne situacije i nastavio:

– Ja tu ne vidim da Erceg starta na igrača, on ima loptu pod kontrolom i želi dalje s njom igrati. Ispravno bi bilo da je ostalo na prvotnoj reakciji suca. On čak u tom trenutku misli da je Erceg dodirnuo loptu, zato i nije označio prekršaj. A za mene to i nije niti prekršaj!

Skomina ne dvoji čija je pogreška u cijeloj priči najveća.

– U reakciji VAR sobe nedostajalo je razumijevanja nogometa. Nisu prepoznali da Erceg u tom trenutku vodi loptu, neovisno o tome koliko je drugi igrač brzo došao i što je za tu stotinku izbio loptu ispred njega. Pa, Erceg u tom trenutku mora negdje stati. Nikakve malicioznosti tu nije bilo s njegove strane i da sam ja bio sudac ove utakmice, da su me pozvali zbog ovoga, ne bih mijenjao prvu odluku. Tu sam, doživljavam akciju, vidim što se događa i tu sigurno ne bih dao žuti karton. Ponavljam, ne vidim ni da je Erceg startao na igrača, niti da je želio napraviti bilo što kažnjivo – zaključio je Slovenac.

Pričekat ćemo još i što će o svemu reći sudačka komisija HNS-a, ali zapravo je tu sve jasno. Sreća u nesreći je što Ercegovo isključenje nije zaustavilo njegove suigrače na putu do pobjede…

Nastavite čitati

Moja županija

Počeo ciklus radionica za sugrađane u socijalnom riziku

Dio je to Socijalnog plana Zagrebačke županije do 2027. godine, čime se podiže svjesnost o zdravom načinu života, prevenciji bolesti i uslugama koje osobe u socijalnoj potrebi mogu ostvariti kroz sustav socijalne skrbi.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zagrebačka županija započela je s ciklusom radionica o zdravlju, zdravstvenoj pismenosti i pravima iz socijalne skrbi za osobe u socijalnom riziku, a nositelj aktivnosti je županijsko Društvo Crvenog križa. Radionice se provode u partnerstvu sa županijskim Domom zdravlja i područnim uredima Hrvatskog zavoda za socijalni rad.

Tako je prva radionica za tridesetak korisnika socijalne samoposluge Gradskog društva Crvenog križa održana u Samoboru. Anica Francetić Kufrin, ravnateljica tamošnjeg društva Crvenog križa, istaknula je kako na području Samobora, Svete Nedelje i općine Stupnik kroz socijalnu samoposlugu obuhvaćaju 70-ak korisnika, kroz pomoć i njegu u kući 35, a kroz projekt „Zaželi“ oko 110 korisnika.

–Želimo našim korisnicima dati nove podatke, informacije koje će im pomoći u njihovom svakodnevnom životu, a čime će poboljšati kvalitetu života, tako što će ostvariti prava iz socijalne skrbi ili besplatne zdravstvene usluge – istaknula je Francetić Kufrin.

Pročelnica za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Ksenija Čuljak, istaknula je činjenicu da je Zagrebačka županija prva u Hrvatskoj donijela Socijalni plan za razdoblje od 2025. do 2027. godine, u kojem su uključene i ove radionice.

–Gledajući rad i županijskog Društva Crvenog križa i svih gradskih Društava, kao pročelnica zaista mogu reći kako se tijekom godina vidi značajan napredak, odlični projekti, snažna su i sveobuhvatna podrška našoj zajednici – dodala je Čuljak.

Inače, sudionici radionice dobili su alate koji će im pomoći u osnaživanju za povratak na tržište rada, informacije o uslugama boravka, organiziranoga stanovanja i smještaja, o preventivnim pregledima u sklopu Centra za kronične bolesti, kao i nacionalnim preventivnim pregledima, čime se Socijalni plan i ostvaruje u praksi, rekla je ravnateljica županijskog Društva Crvenog križa Drinka Sopta.

–Ideja je da niz radionica nastavimo u svim našim gradovima kako bi stanovnici u potrebi dobili informacije i upute za poboljšanje svoje trenutačne situacija, bilo zdravstvene, poslovne ili socijalne – objasnila je Sopta.

Sljedeća radionica bit će u ožujku u Jastrebarskom, u travnju u Vrbovcu, u svibnju u Dugom Selu, u lipnju u Svetom Ivanu Zelini, u rujnu u Zaprešiću, listopadu u Ivanić-Gradu, te u mjesecu studenom u Velikoj Gorici.

Organizaciju radionica Županija financira s ukupno 8.000 eura, navela je pročelnica Čuljak i podsjetila kako Županija ima odličnu suradnju sa županijskim Društvom Crvenog križa i kroz program „Zaželi“ koji provode u partnerstvu.

–U tijeku je četvrti ciklus programa „Zaželi“ koji traje tri godine, a provode ga gerontodomaćice putem lokalnog Crvenog križa. Kako bi im osigurali bolje uvjete, Županija je izdvojila za trogodišnje razdoblje iznos od 210 tisuća eura koji je namijenjen za isplatu njihovih božićnica i regresa. Tako će svaka gerontodomaćica dobiti 350 eura božićnice i 350 eura regresa godišnje, čime pridonosimo smanjenju potreba za institucionalnim djelovanjem, odnosno smanjujemo odlazak članova staračkih i samačkih domaćinstava u ustanove sustava –podsjetila je pročelnica.

Foto: Zagrebačka županija i GDCK Samobor

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Sport

Carević: ‘Smeta nas i boli ovakav tretman, ne zaslužujemo to!’

Nogometaši Gorice došli su do važna tri boda domaćom pobjedom (1-0) protiv Šibenika, no trener Mario Carević nije mogao do kraja uživati u značajnoj pobjedi. Malo je reći da je nezadovoljan suđenjem Ante Terzića…

Objavljeno

na

Objavio/la

Pobjeda protiv Šibenika je minimalna, ali velika poput Velebita, silno važna u ovoj fazi borbe za ostanak. Trener Gorice Mario Carević, toliko dobrom trenutku unatoč, nije nakon svega proživljavao pozitivne emocije. Utakmicu je u drugom poluvremenu pratio s tribine, gdje ga je poslao sudac Ante Terzić.

Neuvjerljivi Ante Terzić, najblaže rečeno.

– Prije svega, čestitam svojim igračima na herojskoj utakmici! Igrati u ovakvim okolnostima nije lako, baš nije lako… Ali bili smo koncentrirani do samoga kraja, čak i s igračem manje, sve do onog udarca glavom u završnici nisu nam stvorili pravu priliku. Stvarno mogu čestitati svojim momcima, svaka im čast. U ovakvim okolnostima i kriterijima odigrati ovakvu utakmicu i pobijediti… Ma svaka im čast! – ponosan je bio Carević nakon odlaska na plus pet u odnosu na Šibenik.

Već po prvim izgovorenim riječima bilo je jasno o čemu govori. O ukupnom kriteriju suđenja, ali i o isključenju Ante Ercega o kojem će se još pričati.

– I treba se o tome pričati. Treba se objašnjavati, govoriti o nogometnim i nenogometnim kretnjama… Lako je etiketirati, ovaj trener je ovakav, ovaj igrač onakav. Da, svi mi imamo svoje mane, ali ne možeš dobiti u sedmoj minuti za prigovor jedan karton, a na onu situaciju iz 40. minute drugi… Ili možeš?! Ako je tako, povlačim sve što sam rekao i poštujem odluku – govorio je Carević pred televizijskim kamerama, pa nastavio:

– Bili smo svi svjedoci kriterija od prve do zadnje minute, to moram reći bez obzira na to što smo pobijedili. Mene kao sportaša, kojem je ovo kruh, ovo boli. Pa mi nismo dobili niti jedan faul danas! Bila su četiri lakta u glavu bez sankcije. To me smeta i boli, mi ne zaslužujemo ovakav tretman.

Kad je odradio televizijski dio, Carević se preselio na kat, na press konferenciju.

– Svaka čast momcima za sve što su pretrpjeli u ovih 90 minuta. To mogu samo pobjednici, a moji igrači su pobjednici – kratko je istaknuo, pa opet dočekao pitanje o spornom isključenju.

– Rekao bih apsolutno sve što mislim, ali moram se kontrolirati jer ću opet ispasti ovakav i onakav. Ali ja smatram da u jednoj ovako važnoj utakmici svi akteri moraju biti na nivou. Borimo se i jedni i drugi za egzistenciju, a kad dobiješ ono što smo mi ovdje dobili, to nije u redu. Za mene to nije u redu! Te stvari treba diskutirati i popravljati. Možemo mi pričati o toj situaciji, ali neka mi netko kaže: Gdje Erceg u tom trenutku može s nogom? – kaže Carević i nastavlja:

– Ja sam emotivac… Kažu da sam temperamentan, ali ja bih rekao da pošteno radim svoj posao, a kad je tako, unosiš emociju u sve to. Normalno je da moraš sve proživljavati, ali neću dalje… Vidjeli su neutralni sve što se događalo, neka sami procjene, ali malo bi više trebalo imati poštovanja prema igračima, trenerima, svim akterima. Ljudi investiraju novac u klubove, nije lako egzistirati u našem nogometu, pa dajte malo razumijevanja, malo više… Neću reći čega.

Najmanje sljedeću utakmicu Carević neće moći voditi s klupe, neće biti protiv Rijeke ni Ante Ercega, ali barem su u džepu tri ogromna boda. Nije loša utjeha…

Nastavite čitati

Vijesti

Emotivno okupljanje vatrogasaca u Turopolju

Vatrogasna skupština sa sjećanjem na Radu i pohvalama istaknutim vatrogascima.

Objavljeno

na

Objavio/la

84. redovna godišnja Skupština DVD-a Turopolje, inače bi protekla u tonu izlaganja svega što su vatrogasci odradili, planovima za ovu godinu i uspjesima unatrag godinu dana, no ove godine nije mogla započeti bez posebne zahvale, sjećanja na zajedničke trenutke posebne članice vedra srca, koja ih je nedavno zauvijek napustila.

Teta Rada, kako su je najčešće zvali njeni vatrogasci, iznenada je preminula 15. veljače i ostavila veliku prazninu u društvu. Radojka Marković bila je vatrogasac u srcu i duši, poveznica među generacijama i oslonac u svakoj situaciji, a njen doprinos istaknuo je pred svima okupljenima i gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar.

Foto: DVD Turopolje

– S puno emocija i posebnim pijetetom na današnjoj skupštini DVD-a Turopolje zajedno se prisjećamo tete Rade, dobrog duha turopoljskog vatrogastva. Hvala joj na svemu – rekao je gradonačelnik, obraćajući se članovima društva ali i članovima Radine obitelji koji su bili na Skupštini. Društvu je ujedno uručio i poklon bon kojim će nabaviti potrebnu vatrogasnu opremu.

Foto: DVD Turopolje

Okupljanje društva nisu propustili ni prijatelji vatrogasci iz Slovenije, iz Brezja i Pekre, te naši vatrogasci iz Velije Gorice, zatim s Trešnjevke, iz Kučilovine, Leskovca, Kravarskog, Drniš, Vukovine, Novog Čiča, Buševca, Čičke Poljane i brojnih drugih društava našeg Turopolja kao i članovi Mjesnog odbora, umirovljenici i predstavnici lokalnog nogometnog kluba.

Foto: DVD Turopolje

Skupština je bila i prilika za uručivanje priznanja zaslužnim vatrogascima, te je tako vatrogascem godine proglašen Anđelko Jazbec, dok je priznanje za dugovječnost u vatrogastvu uručeno vatrogasnom veteranu Rajku Drakuliću.

Foto: DVD Turopolje

Među ostalim, za 3 desetljeća vatrogasne “službe” spomenicu je dobio Patrik Čunčić, zapovjednik društva.

Inače, vatrogasci iz DVD-a Turopolje nositelji su brojnih priznanja, među njima i grada Velike Gorice, dok je predsjednik Čedomir Krizmanić dobitnik i najvišeg vatrogasnog priznanja Hrvatske Vatrogasne zajednice.

Foto: DVD Turopolje

Nastavite čitati

Vijesti

Ponavljanje je majka znanja. Ili ipak nije

Alkohol je najgori suvozač.

Objavljeno

na

​Kroz prošle dvije noći gorička policija budno je pazila da vozači tijekom vožnje poštuju prometne propise, a sudeći po službenoj evidenciji, za zaključiti je, da je za razliku od prošlog vikenda, u ovom bio manji broj zatečenih u prekršaju.

Naime, pod utjecajem alkohola vozilo je 12 vozača od kojih je najveću koncentraciju alkohola u krvi imao 38-godišnji vozač koji je u petak upravljao Mercedesom u Lukavcu, kroz Tratinsku ulicu. Alkotest mu je pokazao 1,6 promila, no stvar je pogoršala činjenica da je vozio s ukinutom vozačkom dozvolom, zbog ranije prikupljenih bodova.

Dok se trijeznio u policijskim prostorijama, napisan mu je Optužni prijedlog, nakon čega je priveden na prekršajni odjel Općinskog suda. 

Također, u vikend evidenciju ušla su i 3 prekršaja prekoračenja brzine i 4 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa, a dogodila se 1 prometna nezgoda s materijalnom štetom.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.