Povežite se s nama

Vijesti

U Vukovini za poljoprivrednike organizirano prikupljanje prazne ambalaže od pesticida

Oni koji donesu praznu ambalažu dobit će i prateći list, koji je dokaz o pravilnom postupanju s praznom ambalažom sredstava za zaštitu bilja

Objavljeno

na

Upravni odjel za poljoprivredu i ruralni razvoj Grada Velika Gorica javlja kako će se 21.rujna sakupljati ambalažni otpad sredstava za zaštitu bilja, i to ispred ureda Hrvatsko-poljoprivredne-šumarske savjetodavne službe na adresi Stara cesta 14 u Vukovini od 8 do 10 sati, te od 10.30 do 12 sati u prostorijama DVD-a Odranski Obrež u susjednom Zagrebu. Naime, prema zakonu o održivoj uporabi pesticida, korisnici moraju praznu ambalažu od pesticida, ambalažu s ostacima pesticida, pesticide kojima je istekao rok valjanosti, pesticide kojima je istekla registracija ili dopušteno razdoblje za primjenu zaliha i ostatke škropiva odvojeno skupljati i privremeno čuvati do predaje ovlaštenoj osobi sukladno propisima kojima se uređuje gospodarenje otpadom.

– Korisnicima je osiguran besplatni povrat prazne ambalaže isključivo tvrtki Agroavant, Agroavant, AgroChem-Maks, Agroteks, BASF, Bayer CropScience, Chromos Agro, Danon, Dow AgroSciences, Euroazijski pesticidi, Florel, Genera, Iskra Zelina Kemijska Industrija, Nufarm, Monsanto, Orchem, Pinus Agro, Stockton, Syngenta Agro. Ambalaža ostalih tvrtki neće biti prihvaćena! Molimo Vas da se u svrhu pravilnog zbrinjavanja ambalaže ostalih tvrtki koje nisu dio projekta, obratite proizvođačima/uvoznicima tih proizvoda – kazali su iz Ministarstva zaštite okoliša i dodali kako su donosioci otpada dužni sami ispuniti Prateći list i Deklaraciju o fizikalnim i kemijskim svojstvima otpada, koji se kupuju u Narodnim novinama ili se pak mogu dobiti na licu mjesta C.I.A.K.

– Prilikom preuzimanja prazne ambalaže, C.I.A.K. će za preuzetu količinu otpada posjedniku ovjeriti prateći list. Na taj način pravne osobe (obiteljska poljoprivredna gospodarstva) imaju dokaz o pravilnom postupanju s praznom ambalažom sredstava za zaštitu bilja. Ovjereni prateći list pravne osobe su dužne pokazati inspektoru Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva prilikom obilaska terena – objasnili su iz Ministarstva.

Vijesti

Policija u Starom Čiču zaustavila vozača s 1,68 promila – sud odredio kaznu

Objavljeno

na

Objavio/la

Policija je u utorak oko 3:20 sati u Starom Čiču zaustavila 46-godišnjeg vozača, u Velikogoričkoj ulici, gdje je alkotestiranjem utvrđeno da ima 1,68 g/kg alkohola u organizmu. Nakon toga je uhićen i priveden na Općinski sud u Velikoj Gorici.

Policija je u optužnom prijedlogu tražila novčanu kaznu od 1.320 eura te tromjesečnu zabranu upravljanja vozilima B kategorije, no sud je okrivljenika proglasio krivim, ali mu je izrekao blažu kaznu, 1.000 eura i jednomjesečnu zabranu vožnje.

Nastavite čitati

Sport

Vrijeme je za povratak u formu! AK Turopolje ponovno pokreće školu trčanja

Pripremite tenisice…

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Atletski klub Turopolje/FB

Atletski klub Turopolje ponovno pokreće školu trčanja u Velikoj Gorici, s ciljem okupljanja rekreativaca i trkača svih uzrasta koji žele unaprijediti kondiciju, tehniku trčanja i opću tjelesnu spremu. Treninzi će se održavati na Gradskom stadionu, a planirani početak je u 18 sati, dok će se točni termini dogovarati s polaznicima.

Program je otvoren za sve, od djece do veterana, a sudionici će biti raspoređeni u grupe prema dobi, znanju i brzini, kako bi se treninzi prilagodili individualnim mogućnostima.

Zainteresirani se mogu ispuniti formular ovdje, ali iz kluba napominju kako ispunjavanje formulara ne znači prijavu uškolu, već služi kao predbilježba kako bi se lakše organizirale grupe

Nastavite čitati

Vijesti

Besplatna STEAM radionica u knjižnici – djeca će učiti znanost kroz pokuse i igru

Objavljeno

na

Objavio/la

U Dječjem odjelu Gradske knjižnice Velika Gorica u četvrtak u 10 sati održat će se besplatna Tinker Labs STEAM radionica, namijenjena djeci koja žele kroz praktične pokuse i istraživanje upoznati svijet prirodnih znanosti.

Radionica donosi suvremeni pristup učenju, u kojem djeca znanost ne uče iz knjiga, već kroz konkretne eksperimente i problemske zadatke. Fokus je na poticanju znatiželje, kreativnosti i kritičkog razmišljanja, uz aktivno sudjelovanje polaznika.

Program će voditi Ana Pavić, voditeljica centra Tinker Labs Velika Gorica.

Nastavite čitati

Vijesti

Danas je rođendan broja koji već 21 godinu prima najhitnije pozive građana

Ključna karika u hitnim situacijama.

Objavljeno

na

Objavio/la

Danas, 11. veljače, obilježava se Dan jedinstvenog europskog broja za hitne službe 112, europskog sustava koji građanima omogućuje brz i jednostavan pristup hitnim službama putem jednog broja.

Sustav 112 u Europskoj uniji ove godine obilježava 35 godina postojanja. Kada je riječ o Hrvatskoj, broj 112 uveden je 2005. godine, a kroz mrežu od 20 županijskih centara predstavlja glavnu komunikacijsku točku za zaprimanje i koordinaciju svih hitnih poziva, od medicinskih intervencija do policije, vatrogasaca i civilne zaštite.

U svim tim godinama, broj radi 24 sata dnevno, odnosno 365 dana godišnje.

Povodom obljetnice, Ravnateljstvo civilne zaštite uputilo je zahvale djelatnicama i djelatnicima na dugogodišnjoj profesionalnosti, predanosti i humanosti, uz poruku podrške za nastavak rada u jednoj od najodgovornijih službi u sustavu javne sigurnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Gradska knjižnica poziva na avanturu kreativnog starenja

“Mirovina je početak nečeg novog, nepoznatog i neistraženog”

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradska knjižnica Velika Gorica poziva na promociju knjige “Idem u penziju – i što sad?“ Mire Lončar Dušek u srijedu, 18. veljače 2026., u 18 sati u Središnjem odjelu za odrasle.

– Mirovina je početak nečeg novog, nepoznatog i neistraženog, ali svakako izazovnog. To je vrijeme kad se konačno možemo posvetiti sebi i onomu što volimo – kaže Lončar Dušek u svojoj knjizi istaknuvši kako je svoja penzionerska iskustva i razmišljanja pretočila u inspirativnu knjigu s namjerom da i druge potakne na sličnu avanturu kreativnog starenja.

Pridružite se promociji knjige, posebice ako ste pred mirovinom, ako se u njoj već nalazite, možda netko vama blizak kreće u to novo životno poglavlje, ili pak tražite ideju kako se povezati s drugim aktivnim umirovljenicima u gradu.

Ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno