Povežite se s nama

Vijesti

U utorak se otvara gradski bazen

Barišić: Nakon svečanog otvaranja, bazeni će biti otvoreni i za građane

Objavljeno

na

Gradonačelnik Dražen Barišić najavio je danas otvaranje gradskog bazena.

Sljedeći tjedan nas čeka niz događaja povodom obilježavanja Dana grada, a u utorak ćemo otvoriti vrata naših gradskih bazena. Nakon svečanog otvaranja, bazeni će biti otvoreni i za građane. Prvih tjedana i mjeseci moći će ih koristiti po povoljnijim uvjetima – rekao je gradonačelnik.

Sport

Petra Orešković iz Judo kluba Fuji prva u Hrvatskoj s cerebralnom paralizom koja je osvojila crni pojas u judu! “Jedna planina je osvojena”

Povijesni uspjeh.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Judo klub osoba s invaliditetom "Fuji"/FB

Petra Orešković, članica Judo kluba osoba s invaliditetom „Fuji“, položila je za crni pojas 1. DAN i tako postala prva osoba u Hrvatskoj s cerebralnom paralizom koja nosi crni pojas u judu.

Petra je u judo dvoranu prvi put ušla 2012. godine s jednostavnom željom, trenirati. Tada je, prisjećaju se u klubu, malo tko mogao zamisliti da će djevojčica koja ne može samostalno hodati jednog dana dosegnuti razinu majstora juda. Tijekom godina treninga postala je važan dio kluba. Danas  radi kao judo trenerica te vodi sportsko-rekreativne aktivnosti za osobe s invaliditetom, gdje svoje znanje prenosi djeci s teškoćama.

Uz trenerski rad, iza nje su i zapaženi sportski rezultati. Osvojila je brončanu medalju na Europskom prvenstvu u katama, a Europska judo unija dodijelila joj je priznanje za doprinos razvoju edukacije.

“Petra nas je sve naučila i svakim danom nas podsjeća da granicama koje ti drugi postavljaju trebaš pokazati srednji prst i nastaviti svojim putem. Nitko ne korača istim putem i svi imamo mogućnost stvoriti svoj put. Danas je Fuji srce prepuno, jer znamo koliko je Petra sretna i koliko joj ovaj pojas znači. Crni pojas nije kraj. On je početak jednog novog putovanja, a mi možemo biti zahvalni što ćemo na tom putovanju koračati zajedno. Jedna planina je osvojena”, poručili su iz kluba.

Bravo Petra!

Nastavite čitati

HOTNEWS

Plenković otkrio nove cijene goriva

Objavljeno

na

Objavio/la

Vlada je na današnjoj sjednici donijela model i opseg državne intervencije u cijene goriva, nakon što je rast cijena energenata na svjetskom tržištu potaknut novim poremećajima na Bliskom istoku.

Do poremećaja na tržištu došlo je nakon zatvaranja Hormuškog tjesnaca, jednog od ključnih svjetskih energetskih pravaca, objasnio je premijer Andrej Plenković. Također, nadodao je kako “cijene nafte na svjetskom tržištu danas iznose između 107, 106 i 105 dolara po barelu, a barel sirove nafte, prije izbijanja sukoba, iznosio je 71 dolar.” Samim time, na izvanrednoj sjednici Vlade izmijenjene su Uredba o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata te Uredba o visini trošarine na energente i električnu energiju.

Način na koji će se to izvesti, prema riječima premijera, je sljedeći:

Prvo će se odrediti baza za utvrđivanje cijena goriva po dvotjednom obračunskom razdoblju, zatim će se u određenoj mjeri sniziti iznos premije energetskih subjekata koji se bave trgovinom naftnih derivata te će se sniziti trošarine za dizelsko gorivo.

Cijena plavoga dizela je trenutno 0,80 eura po litri. Da nema mjere Vlade, ta cijena bi sutra bila 1,06 eura po litri. Zbog mjera Vlade cijena će biti 0,89 eura po litri.

Trenutna cijena dizela bez aditiva je 1,48 eura po litri. Da nema intervencije, ta cijena bi sutra bila 1,72 eura po litri. Zbog mjera Vlade cijena će biti 1,55 eura po litri. 

Eurosuper po litri iznosi 1,46 eura. Da nema mjere Vlade, ta cijena bi sutra bila 1,55 eura. Zbog Vladinog poteza, cijena će biti 1,50 eura. 

Nastavite čitati

Obrazovanje

POUVG poziva na subotnje dječje radionice (dinosauri, pokusi, kreativnost…)

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: POUVG

Svaka subota je nova prilika za istraživanje i/ili stvaranje! Pučko otvoreno učilište Velika Gorica poziva djecu na radionice u kojima otkrivaju tajne prošlosti ili koriste znanost za izražavanje kreativnosti.

Subota, 14.3., ispunjena je s dvije različite radionice.

Prva je Lovci na dinosaure“ s početkom u 11:00h, a prilika je istraživanje i učenje o drevnim stanovnicima naše Zemlje. Ova radionica nastoji djeci približiti dinamiku Zemlje i njeno mijenjanje te razviti svijest o budućnosti. Tema ove subote je „Dino-oružarnica – Oklop i šiljci“ (uzrast 5+) odnosno istraživanje prirodne “opreme” za preživljavanje. Također, učit će se o razlici između predatora i biljojeda te kako su rogovi, koštane ploče i repovi-bičevi služili kao obrana u borbi za opstanak.

Druga radionica stavlja fokus na kreativnost uz korištenje znanja. Zove se Ludi labos“, a počinje u 12:00h. Ludi labos je program edukativnih radionica s kojom se djecu nastoji zainteresirati za prirodne znanosti – kemiju, fiziku i biologiju. Na radionici se izvode pokusi, a tema ove subote je izrada svemirskog i galaktičkog slimea (uzrast 6+)., korištenjem tamnih boja, šljokica i prozirnih baza za postizanje izgleda “galaksije u tegli”.

Nastavite čitati

Najave

Velika Gorica domaćin devetog izdanja Formule Student Alpe Adria

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Gorica i ove će godine biti jedno od središta europske inženjerske scene. Deveto izdanje međunarodnog studentskog natjecanja Formula Student Alpe Adria održat će se od 18. do 23. kolovoza 2026. godine na poligonu Bugatti Rimac u Mičevcu, gdje će se okupiti čak 80 timova i 80 bolida iz Europe i svijeta. Bit će to najveće izdanje natjecanja dosad.

Tijekom proteklih osam godina Formula Student Alpe Adria prerasla je regionalne okvire i profilirala se kao jedno od najrelevantnijih studentskih inženjerskih natjecanja u ovom dijelu Europe. Paralelno s transformacijom globalne automobilske industrije, i samo je natjecanje evoluiralo – od vozila s motorima s unutarnjim izgaranjem prema električnim i tehnološki naprednim sustavima, prateći smjer razvoja moderne mobilnosti.

 

Marko Hanzekovic -Photo Adria

Kompletan razvojni ciklus vozila

Ono što ovo natjecanje čini posebnim jest činjenica da se ne temelji samo na performansama na stazi. Sudionici prolaze kroz kompletan razvojni ciklus vozila – od početne ideje i konstrukcije, preko validacije tehničkih rješenja i optimizacije troškova, do testiranja performansi u stvarnim uvjetima. Statičke discipline poput prezentacije poslovnog modela, troškovne analize i dizajna jednako su zahtjevne kao i dinamički testovi ubrzanja, upravljivosti i izdržljivosti.

„Formula Student Alpe Adria danas je puno više od natjecanja. To je konkretan primjer znanosti u službi industrije i razvojna platforma na kojoj se testiraju znanje, preciznost i sposobnost donošenja odluka pod stvarnim pritiskom. Ovdje se ne razvijaju hipotetska rješenja, nego funkcionalni sustavi koji moraju izdržati tehničku, financijsku i izvedbenu provjeru. Interes timova i industrije iz godine u godinu raste, što potvrđuje da ova platforma ima stvarnu vrijednost i međunarodnu težinu“, istaknuo je Tibor Kezelj, predsjednik organizacije Formula Student Alpe Adria.

Velika Gorica već je nekoliko godina domaćin ovog događaja, a prošlogodišnje izdanje pokazalo je koliki interes vlada za natjecanje. Grad je tada ugostio više od 1.600 studenata i 58 timova iz Europe i Azije, koji su nekoliko dana proveli u znaku inovacija, tehnologije i međunarodne suradnje. U ukupnom poretku pobjedu su odnijeli TU Graz Racing u kategoriji električnih vozila te Aristotle Racing Team u kategoriji bolida s motorima s unutarnjim izgaranjem.

Nastavite čitati

Vijesti

Medicinski centar Gorica uz 20 % popusta na mamografiju daruje i poklon bonove

Objavljeno

na

Objavio/la

U povodu Dana žena i Dana narcisa Medicinski centar Gorica tijekom ožujka nudi 20 % popusta na mamografiju te poklon bon za prvih 30 pregleda.

Sigurno vam se dogodilo da ste i sami u ožujku ugledali štand prepun žutih narcisa i osjetili da se oko njih događa nešto više od samog cvijeća. Naime, posljednje subote u ožujku diljem Hrvatske obilježava se Dan narcisa, javnozdravstvena akcija posvećena podizanju svijesti o prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke, dok sam početak mjeseca pripada Međunarodnom danu žena. Imajući na umu ta dva važna datuma, Medicinski centar Gorica u ožujku želi dodatno potaknuti žene na preventivne preglede dojki.

U razdoblju od 9. do 31. ožujka 2026. godine centar ženama omogućuje 20 % popusta na mamografiju, jedan od najvažnijih preventivnih pregleda koji omogućuje rano otkrivanje promjena u tkivu dojke – često i prije nego što postanu opipljive ili izazovu simptome.

Posebnost ove akcije je i činjenica da se pregled može obaviti bez prethodnog naručivanja, po principu „walk-in“ pregleda, a nalazi su gotovi u roku od 24 sata od obavljenog pregleda.

To mnogim ženama, ne samo u Velikoj Gorici, već i široj okolici, olakšava odluku da na vrijeme obave važan preventivni pregled.

Suvremena oprema i stručan tim

Osim brze dostupnosti pregleda i izdavanja nalaza, Medicinski centar Gorica opremljen je suvremenom digitalnom mamografijom, a pretrage provodi iskusan i stručan tim – od radioloških tehnologa do radiologa s dugogodišnjim iskustvom.

Radiolozi Medicinskog centra Gorica sudjeluju i u nacionalnoj mreži teleradiologije, kroz koju svakodnevno očitavaju velik broj radioloških pretraga za zdravstvene ustanove diljem Hrvatske.

Po potrebi je u istom centru moguće učiniti i dodatnu dijagnostiku dojke, poput ultrazvuka dojki ili magnetske rezonancije dojki, čime se omogućuje brza i cjelovita obrada na jednom mjestu.

Poklon bon za prvih 30 pregleda

Uz popust na mamografiju, Medicinski centar Gorica pripremio je i dodatno iznenađenje.

Prvih 30 žena koje obave mamografiju tijekom akcije dobit će poklon bon s 10 % popusta na dijagnostičke pretrage centra.

Popust se odnosi na pretrage: magnetska rezonancija, kompjutorizirana tomografija, rendgen i mamografija. Poklon bon moguće je iskoristiti osobno ili ga darovati drugoj osobi te potaknuti neku dragu osobu na važan preventivni pregled.

Rak dojke najčešća je maligna bolest među ženama

Teško je pozivati na mamografiju, a ne spomenuti razlog prevencije. Rak dojke i dalje je najčešće sijelo raka kod žena u Hrvatskoj, a rana dijagnostika ključna je za uspješno liječenje. Naime, ako se rak dojke otkrije u početnom stadiju i pravilno liječi, više od 90 % bolesnica može se izliječiti. Iako se rak dojke najčešće dijagnosticira kod žena starijih od 50 godina, preventivni pregledi važni su i ranije, osobito kod žena s obiteljskom anamnezom. Prvi mamografski pregled najčešće se preporučuje oko 40. godine života.

Zašto žene izbjegavaju mamografiju?

Unatoč važnosti preventivnih pregleda, mnoge žene i dalje odgađaju mamografiju. Razlozi su različiti – nedostatak vremena, strah od rezultata ili bojazan da je pregled neugodan.

Mamografija je rendgenski pregled dojki kojim se mogu otkriti tumori ili druge promjene koje su premalene da bi se mogle otkriti samopregledom ili kliničkim pregledom. Ova metoda može zabilježiti promjene na dojci i do dvije godine ranije u odnosu na klinički pregled temeljen na simptomima ili opipanoj kvržici.

Kako izgleda pregled mamografije?

Kod žena koje imaju menstruaciju pregled se najčešće preporučuje od 5. do 10. dana ciklusa, dok se kod žena koje više nemaju menstruaciju mamografija može obaviti bilo koji dan u mjesecu.

Tijekom pregleda dojka se kratko postavlja između dvije ploče uređaja kako bi se dobila što jasnija snimka tkiva dojke. Nije potrebna posebna priprema. Važno je samo da se na dan pregleda ne koriste dezodorans, talk ili losion ispod pazuha ili na dojkama, jer se na mamogramu mogu prikazati kao kalcijevi tragovi.

Nakon dolaska u Medicinski centar Gorica pacijenticu kroz postupak snimanja vodi iskusan radiološki tehnolog. Snimanje traje kratko, oko desetak minuta, a cilj je dobiti kvalitetne slike dojki koje radiolog potom detaljno analizira. Kao što je već rečeno, nalaz mamografije gotov je u roku od 24 sata od obavljenog pregleda.

Ultrazvuk nije zamjena za mamografiju

Specijalistica radiologije Medicinskog centra Gorica dr. med. Maja Leder, koja se u svom radu pretežno bavi dijagnostikom bolesti dojke, osobito ultrazvučnim pregledima i mamografijom, ističe važnost redovitih pregleda te dodaje kako se

ultrazvuk dojki i mamografija međusobno nadopunjuju, jer svaka metoda na drugačiji način prikazuje tkivo dojke. „Upravo zato kombinacija pregleda omogućuje pravovremeno otkrivanje promjena, ali i brže umirivanje pacijentica ako se pokaže da je riječ o dobroćudnoj promjeni“, zaključuje dr. Leder.

Ako već neko vrijeme razmišljate o preventivnom pregledu dojki, ožujska akcija u Medicinskom centru Gorica može biti dobar trenutak da napravite važan korak za svoje zdravlje. Posjetite li centar na vrijeme, velika je vjerojatnost da ćete dobiti i poklon bon s 10 % popusta na neku od dijagnostičkih pretraga. Za više detalja posjetite mrežnu stranicu centra: medicinski-centar.hr

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno