Povežite se s nama

Vijesti

U sjećanje na Juru: Za vikend memorijalni malonogometni turnir u Rakarju

Turnir počinje u 9 sati na betonskom igralištu iza društvenog doma.

Objavljeno

na

Rakarje će za vikend ponovno biti u znaku nogometa koji će se igrati u spomen na tragično preminulog sumještanina Jure Rajkovića.

Tri je godine prošlo otkako je Jure stradao u prometnoj nesreći, a upravo će se ove godine i to u subotu 11. svibnja održati 3. Memorijalni turnir koji nosi njegovo ime. Njegovi Rakarci ga nisu zaboravili, a i na ovaj način žele očuvati uspomenu i sjećanje na svog mladog sugrađanina. Bit će to vikend posvećen Juri, ističu organizatori.

– Turnir počinje u 9 ujutro, a finale očekujemo oko 22 sata. Polako popunjavamo kvotu nogometnih ekipa, ali ostalo je još nekoliko mjesta. Izvlačenje grupa je sutra u 20 sati u domu u Rakarju. Uz glavne nagrade za prva tri mjesta, birat će se najbolji igrač, strijelac i golman. Neće nedostajati niti gastro ponude – rekao je tajnik Gradske četvrti Rakarje Damir Zobec.

Igrat će se na betonskom igralištu iza dućana, na dobro poznatoj lokaciji, ali i s pomno odabranim terminom. Baš uoči Jurinog rođendana kojeg bi proslavio 15. svibnja.

– Pozivamo sve prijatelje, poznanike našeg dragog Jure kao i sve ljubitelje nogometa da se okupe u Rakarju kako bismo se družili i prisjetili našeg dragog Jure – ističu iz Gradske četvrti.

Turnir se održava uz podršku Grada Velike Gorice i gradonačelnika Krešimira Ačkara.

Kultura

U nedjelju gradska smotra folklora – na pozornici 13 kulturno-umjetničkih društava

Objavljeno

na

Objavio/la

U nedjelju, 15. ožujka, u dvorani Gorica održat će se gradska smotra folklora. Program počinje u 17 sati, a publiku očekuje večer posvećena tradiciji, plesu i narodnim nošnjama.

Smotru organizira Zajednica kulturno-umjetničkih udruga Grada. Na pozornici će se predstaviti čak 13 folklornih društava, a to su KUD Ščitarjevo, KUD Dučec iz Mraclina, KUD Mičevec, KUD Stari grad iz Lukavca, KUD Nova zora, KUD Velika Mlaka, FA Šiljakovina, KUD Gradići, KUD Veleševec, KUD Čiče, KUD Kravarsko, OSS Buševec te FA Turopolje.

 

Nastavite čitati

Vijesti

USKOK i policija u velikoj akciji diljem Hrvatske! Uhićenja i u Zagrebačkoj županiji

Policija i USKOK jutros su pokrenuli opsežno kriminalističko istraživanje, a uhićenja i pretrage provode se na području više policijskih uprava diljem Hrvatske.

Objavljeno

na

Policijski službenici Policijske uprave zagrebačke jutros su, u koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (USKOK), započeli opsežnu akciju zbog sumnje na kaznena djela iz područja gospodarskog kriminaliteta. U tijeku su uhićenja i hitne dokazne radnje na području više policijskih uprava u Hrvatskoj.

Prema informacijama policije, istraživanje je rezultat višemjesečnog rada, a obuhvaća veći broj osoba za koje se sumnja da su sudjelovale u kaznenim djelima iz domene gospodarskog kriminaliteta. Tijekom akcije provode se pretrage osoba te prostora kojima se osumnjičeni koriste.

Uhićenja se trenutno provode na području Policijske uprave zagrebačke, sisačko-moslavačke, krapinsko-zagorske, vukovarsko-srijemske, virovitičko-podravske, brodsko-posavske, karlovačke i zadarske.

Nakon dovršetka kriminalističkog istraživanja policija će protiv osumnjičenih podnijeti kaznene prijave USKOK-u, a privedene osobe bit će predane pritvorskom nadzorniku Policijske uprave zagrebačke.

Nastavite čitati

Obrazovanje

Održan najveći srednjoškolski hackathon u Hrvatskoj – 100 učenika izradilo vlastite joysticke!

Zaprimljeno je čak 175 prijava, a na natjecanje su odabrani timovi iz više hrvatskih gradova, među kojima je Velika Gorica.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zaprimljeno 175 prijava – dio je iz Velike Gorice

Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu održano je prvo izdanje Codeplaya, najvećeg hackathona u Hrvatskoj namijenjenog srednjoškolcima. Tijekom dva dana natjecanja 100 učenika podijeljenih u 20 timova radilo je na izradi vlastitog elektroničkog joysticka kojim su na kraju upravljali igricom organizatora.

Interes za sudjelovanje bio je velik – zaprimljeno je čak 175 prijava, a na natjecanje su odabrani timovi iz više hrvatskih gradova, među kojima su Zagreb, Požega, Varaždin, Velika Gorica, Karlovac, Zadar i Split.

Natjecatelji su u 24 sata morali sastaviti i isprogramirati joystick koristeći dobivene elektroničke komponente i mikrokontroler. Uz to su rješavali niz tehničkih zadataka, napisali kratku dokumentaciju projekta i snimili video prezentaciju svog rješenja.

Glavna nagrada, posebne nagrade i iznenađenje za organizatore

Prvo mjesto osvojio je tim MIOC AA Meeting iz Matematičke gimnazije, drugo mjesto pripalo je timu Ništavni pokazivači, dok je treće mjesto osvojio tim Vranjice iz Gimnazije Lucijana Vranjanina. Osim glavnih nagrada, dodijeljene su i posebne nagrade za najbolji kod, najbolje ime tima, najbolji video te najbolji rezultat u igrici. Posebno zanimljivo bilo je to što je završni zadatak hackathona osmišljen kao vrlo zahtjevan izazov za koji su organizatori pretpostavili da ga timovi neće uspjeti riješiti u tako kratkom vremenu. Ipak, čak pet timova uspjelo je dovršiti i taj zadatak.

Svim timovima tijekom natjecanja pomagali su mentori – studenti viših godina FER-a, dok su projekte ocjenjivali profesor s FER-a, predstavnik partnerske tvrtke Njuškalo te studenti završnih godina fakulteta.

Hackathon je organizirala studentska udruga EESTEC LC Zagreb uz podršku FER-a i deset partnerskih tvrtki. Nakon završetka natjecanja svi sudionici dobili su komponente koje su koristili tijekom hackathona kako bi mogli nastaviti razvijati vlastite projekte i učiti programiranje i elektroniku kod kuće.

Organizatori ističu kako se nadaju da će Codeplay u idućim godinama rasti i okupiti još veći broj srednjoškolaca zainteresiranih za tehnologiju.

Foto: Codeplay

Nastavite čitati

HOTNEWS

Grad podupire rad udruga: raspisan natječaj težak 80.000 eura

Najmanji iznos potpore koji se može dodijeliti za pojedini program ili projekt iznosi 300 eura, dok je najveći mogući iznos 13.000 eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Cityportal.hr

Grad Velika Gorica raspisao je javni natječaj za dodjelu financijskih potpora udrugama koje provode programe i projekte iz područja poljoprivrede, lovstva i zaštite životinja u 2026. godini.

Kome je namijenjen natječaj?

Riječ je o jednokratnim potporama namijenjenima udrugama i organizacijama  koje svojim radom doprinose razvoju poljoprivrede, očuvanju ruralne tradicije, zaštiti životinja te razvoju lovstva i pčelarstva na području Velike Gorice. Najmanji iznos potpore koji se može dodijeliti za pojedini program ili projekt iznosi 300 eura, dok je najveći mogući iznos 13.000 eura.

Cilj natječaja je, između ostalog, unaprijediti i promicati poljoprivredu, potaknuti povezivanje poljoprivrednih proizvođača, očuvati tradicijske vrijednosti ruralnog prostora te jačati svijest javnosti o važnosti lokalne proizvodnje hrane.

Tko se može prijaviti?

Na natječaj se mogu prijaviti udruge i druge neprofitne organizacije registrirane na području Velike Gorice, koje djeluju u navedenim područjima i uredno ispunjavaju obveze prema državnom i gradskom proračunu.

Prijedlozi programa i projekata podnose se na propisanim obrascima dostupnima na mrežnim stranicama Grada Velike Gorice, rok za podnošenje prijava je 14. travnja 2026. godine. 

Više informacija dostupno je ovdje.

Nastavite čitati

Obrazovanje

FOTO Održana tribina ”Nevidljivi teret majčinstva”

Objavljeno

na

Objavio/la

Centar za djecu, mlade i obitelj Velika Gorica organizirao je jučer (utorak, 10.03.2026.) tribinu u Vijećnici Pučkog otvorenog učilišta u Velikoj Gorici povodom Tjedna psihologije koji se obilježava u ožujku. Na tribini ”Nevidljivi teret majčinstva” govorile su stručnjakinje o svojim iskustvima majčinstva i koja su im se pitanja i izazovi pojavljivali na tom putu.

Velika Gorica, 10.03.2026. Tribina ”Nevidljivi teret majčinstva”. Foto: David Jolić/cityporta.hr

Velika Gorica, 10.03.2026. Tribina ”Nevidljivi teret majčinstva”. Foto: David Jolić/cityporta.hr

Na tribini su otvorena brojna pitanja, pa je prof. dr.sc. Gordana Keresteš s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu govorila o promjenama koje se događaju u tijelu trudnica i mladih majki i kako to utječe na njihovo ponašanje. Također je govorila o očekivanjima okoline na majke i kako to utječe na njihovo mentalno zdravlje.

Velika Gorica, 10.03.2026. Tribina ”Nevidljivi teret majčinstva”. Foto: David Jolić/cityporta.hr

Velika Gorica, 10.03.2026. Tribina ”Nevidljivi teret majčinstva”. Foto: David Jolić/cityporta.hr

Iva Bezinović-Haydon, spisateljica, je iznijela svoje iskustvo samohrane majke troje djece koja je ujedno i privatna poduzetnica i spisateljica. Prisutni u publici su mogli čuti kako je lako izgubiti sebe u tim brojnim ulogama.

Velika Gorica, 10.03.2026. Tribina ”Nevidljivi teret majčinstva”. Foto: David Jolić/cityporta.hr

Velika Gorica, 10.03.2026. Tribina ”Nevidljivi teret majčinstva”. Foto: David Jolić/cityporta.hr

Jelena Cvetnić, psihologinja u Centru za djecu, mlade i obitelj Velika Gorica i majka dvoje male djece, opisala je kako je izgledao njen nedavni povratak na posao nakon dva uzastopna porodiljna dopusta i kako se uspjela prilagoditi na zahtjeve posla i svoje obitelji.

Velika Gorica, 10.03.2026. Tribina ”Nevidljivi teret majčinstva”. Foto: David Jolić/cityporta.hr

Moderatorica Sanda Puljiz Vidović, psihologinja i ravnateljica Centra za djecu, mlade i obitelj otvorila je pitanje poplave savjeta koje roditelji mogu naći na internetu i u medijima.

Velika Gorica, 10.03.2026. Tribina ”Nevidljivi teret majčinstva”. Foto: David Jolić/cityporta.hr

Zanimljivo je bilo čuti i iskustva majki iz publike, a svi su zaključili koliko je važna podrška okoline majkama, ali i očevima.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno