Povežite se s nama

Vijesti

U Mraclinu otvoren park Tomislava Hrkovca

Objavljeno

na

Toplo i dostojanstveno. Tako su brojni nazočni na otvorenju novoimenovanog Parka Tomislava Hrkovca doživjeli ovu komemorativnu priredbu posvećenu mraclinskom heroju i njegovoj uspomeni. Obitelj, prijatelji, suborci, mještani… svi su se još jednom okupili oko novouređene Tomislavove biste u centru sela da bi kroz ovaj simbolički čin odali počast mladiću koji je na oltar Domovine položio najveći dar. U nazočnosti gradske uprave predvođene gradonačelnikom Draženom Barišićem, kroz program što ga je diskretno moderirao g. Zdenko Sovina, svoga brata Tomislava najprije se prisjetila sestra Žaklina Hrkovec, predsjednica Udruge veterana Domovinskog rata “Tomislav Hrkovec”, ujedno inicijatora ove svečanosti.
– Nakon očeve smrti bio je prisiljen odrasti preko noći – naglasila je u emotivnom govoru – a kao Hrvat nije mogao zamisliti da se obrana Domovine odvija bez njega.
Okupljenima su potom pročitana sjećanja Kreše Hubaka, zapovjednika naoružanih odreda Narodne zaštite, u kojem je istaknuo hrabar i požrtvovan Tomislavov čin sa samoga početka rata kad se raspoloživa mehanizacija iz Mraclina stavila u službu zaprečavanja proboja iz Bunske vojarne. “Bio je Čovjek, s velikim početnim slovom” – zaključuje Hubak. Bojnik dr. sc. Miroslav Drljača, Tomislavov zapovjednik iz 153. brigade, evocirao je uspomenu na njegov dragovoljački čin prilikom izvlačenja ranjenih i pobijenih suboraca iz 102. brigade na Kupi.
– Tomislav je dao svoj život da bi spasio život hrvatskog vojnika kojeg nije ni poznavao – naglasio je Drljača.
U umjetničkom dijelu programa uz članove Dučeca – žensku vokalnu skupinu i tamburaški sastav – sudjelovali su i zagrebački umjetnici, glazbenica Tereza Gabrić, članica Zbora HRT-a, te Adam Končić, glumac, pjevač i ravnatelj kazališta Komedija. Pri završetku ove svečanosti vijence uz Tomislavovu bistu položili su predstavnici obitelji, Mjesnog odbora, Grada, UVDR-e Tomislav Hrkovec i političkih stranaka, a potom su majka mraclinskog junaka Ljubica i njegova nećakinja Barbara otkrile ploču s novim imenom parka u središtu Mraclina. Nakon što je naš kapelan vlč. Marko Čolak blagoslovio park i cijeli skup, zahvalu obitelji Hrkovec pročitao je Zdenko Sovina.
Nazočni su još dugo na prigodnom domijenku ostali okupljeni uz članove obitelji, kojima je toplo jučerašnje predvečerje, nema nikakve sumnje, izazvalo posebne i vrlo snažne osjećaje. U razgovorima što su se vodili među Tomislavovim suborcima prevladalo je mišljenje da osnovna poruka današnjeg dogđaja mora biti upućena onima koji jedva da su i sudjelovali u svečanosti – onim najmanjima koji su se za to vrijeme bezbrižno njihali na novim ljuljačkama u Tomislavovom parku. Tu će djecu u njihovom odrastanju Tomislavova bista, i ime toga lijepog parka, stalno podsjećati na ono što je bojnik Drljača istaknuo na početku i završetku svoga obraćanja: Sloboda nije poklon. Preneseno sa portala mraclin.hr

 

Galerija fotografija

Vijesti

Brzo rješenje – Reciklažno dvorište Velika Gorica ponovno otvoreno

Objavljeno

na

Objavio/la

Reciklažno dvorište Velika Gorica ponovno je otvoreno nakon kraćih poteškoća i već danas radi prema redovnom radnom vremenu, izvijestila je VG Čistoća.

“Poštovani korisnici, obavještavamo vas da je Reciklažno dvorište Velika Gorica očišćeno i ponovno otvoreno za zaprimanje otpada. Rad dvorišta sad se odvija prema redovnom radnom vremenu. Hvala na razumijevanju i strpljenju”, poručuju iz VG Čistoće.

Podjećamo, jutros je došlo do zatvaranja zbog problema uzrokaavnih snijegom, a svi građani bili su upućeni odnositi otpad na Reciklažno dvorište Mraclinska Dubrava.

Nastavite čitati

Vijesti

Hladnoća ne popušta! HZJZ upozorava na opasnosti niskih temperatura

Snijeg i niske temperature i dalje pogađaju Hrvatsku…

Objavljeno

na

Objavio/la

Snijeg je prekrio dijelove Hrvatske, a temperature su ove zime pale i do -14 °C. Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) upozorava građane da niske temperature mogu ozbiljno ugroziti zdravlje, od ozeblina i smrzotina do pothlađenosti koja u ekstremnim slučajevima može biti opasna po život.

Kako prenosi Večernji.hr, HZJZ preporučuje da izlazak na hladnoću bude ograničen na nužne situacije, uz praćenje vremenske prognoze i upozorenja o niskim temperaturama. Važno je odjenuti slojevitu, toplu odjeću koja zadržava toplinu, vunu, polipropilen ili svilu te zaštititi glavu, ruke i stopala. Kapu koja prekriva uši, rukavice i topla, vodootporna obuća smatraju se ključnim u prevenciji ozljeda od hladnoće, dok šalom preko usta treba smanjiti udisanje hladnog zraka, posebno kod osoba sa srčanim i plućnim problemima.

Osobama s kroničnim bolestima, posebno kardiovaskularnog i respiratornog sustava, savjetuje se izbjegavanje izlazaka u rano jutro i kasno navečer. Uz to, HZJZ upozorava na opasnost od klizavih površina i povećan rizik od padova. Teži fizički poslovi i aktivnosti koje ubrzavaju disanje također se ne preporučuju. Stručnjaci pozivaju građane da prate bližnje koji većinu vremena provode sami i po potrebi im pomognu.

U slučaju simptoma pothlađivanja ili ozeblina, trnjenje, gubitak osjeta prstiju, blijeda koža ili bo, HZJZ savjetuje brzo pronalaženje toplog prostora, skidanje vlažne odjeće i postupno zagrijavanje osobe umotavanjem u deke. Topli napitci poput čaja ili juhe mogu pomoći, ali izravno izlaganje jakom izvoru topline treba izbjegavati. Ako je stanje ozbiljno, preporučuje se kontakt s Hitnom medicinskom službom (194) ili Centrom za žurne službe (112).

Nastavite čitati

Vijesti

Policija zaustavila preprodaju droge u Velikoj Mlaki – pronađene veće količine marihuane i amfetamina

U stanu u Velikoj Mlaki policija je pronašla više od 170 grama različitih droga i vagu, a osumnjičeni je završio u pritvoru.

Objavljeno

na

Objavio/la

U stanu kuće u Velikoj Mlaki uhićen je 34-godišnjak kojeg policija sumnjiči da je nabavljao i preprodavao marihuanu, amfetamin i hašiš, a nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja predan je pritvorskom nadzorniku.

Kako izvještava Policijska uprava zagrebačka, do osumnjičenog su došli operativnim radom, a sumnje su potvrđene pretragom stana koji koristi. Policajci su ondje pronašli ukupno 76,3 grama marihuane pakirane u tri paketa, 80,6 grama amfetamina također u tri pakiranja te 17,2 grama smole konoplje u jednom pakiranju. Uz drogu je pronađena i digitalna vaga s tragovima opojnih sredstava.

Prema sumnjama policije, 34-godišnjak je drogu nabavljao na zasad neutvrđen način, skrivao je u stanu te je potom preprodavao na ilegalnom tržištu, čime je prekršio odredbe Zakona o suzbijanju zlouporabe droga. Nakon dovršetka kriminalističkog istraživanja protiv osumnjičenog je podnesena kaznena prijava Općinskom državnom odvjetništvu u Novom Zagrebu.

Nastavite čitati

Sport

Petarda Taxi Bračića i glatka pobjeda Gorenc Transporta u 1/16 finala na 33. Kup HVIDR-a

Danas je na rasporedu novih pet utakmica šesnaestine finala

Objavljeno

na

Objavio/la

Na 33. Kup HVIDR-a u Sportskoj dvorani Srednje strukovne škole u Velikoj Gorici jučer (utorak, 06. siječnja 2026.) je odigrano pet utakmica 1/16 finala. Zanimljive i efikasne utakmice, postignuto je 23 gola na 6 utakmica.

33. Kup HVIDR-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

33. Kup HVIDR-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Najuvjerljiviji dojam bila je predstava sastava Taxi Bračića, ne samo zbog visoke pobjede, nego i zbog igre odnosno nadmoći koja je pokazana na parketu. ”Taksisti” su svi redom aktivni nogometaši u goričkim klubovima, tjelesno su spremni i čestim izmjenama drže visoki ritam utakmice.

33. Kup HVIDR-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Na sličan način su i Gorenc Transporti riješili prolazak u osminu finala, golovima Grdenića i Galovića u prvom poluvremenu, a J.Kovačić je početkom drugog dijela postavio konačni rezultat.

Danas (srijeda, 07.01.2026.) na programu je novih pet utakmica šesnaestine finala, početak je u 17:30 sati.

Galerija fotografija:

33.Kup HVIDR-a 2025. (28.12.2025. – 11.01.2026.)

Rezultati 1/16 finala (06.01.2026.): Crofna – Turbina 2:4 (Baf, N.Tolj-ag / Kramarić 2, Kelava, N.Tolj), CB Scotch CB Passage – Gorenc Transporti 1:3 (Mikulin / Grdenić, Galović, Kovačić), Bau Elektro – CB Concordia Pizza Factory 2:4 (Panadić, Đurašić / Pavić, Kestić, Kos, Prenkpalaj), Taxi Bračić – Oštri Ćošak 5:0 (Lovrić, Harambšić, Matić, Vojnović, Glavić-ag), Elektroluč Solar – Kos Prijevoz 0:2 (Drezga, Beloša-Fijan).

Nastavite čitati

Vijesti

Izložba malih životinja otkazana zbog lošeg vremena

Objavljeno

na

Velika Gorica ostaje bez najavljene izložbe malih životinja jer je Udruga uzgajatelja malih životinja Turopolje, koja se trebala održati od 9. do 11. siječnja.

Podsjećamo, izložba je trebala okupiti oko 600 životinja i oko 40 uzgajatelja te nagraditi one najbolje.

Razlog otkazivanja su nepovoljni vremenski uvjeti, a organizatori su potvrdili kako se manifestacija, nažalost, neće održavati ni tijekom cijele izložbene sezone 2025./26.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno