Povežite se s nama

Vijesti

U Ljekarnama Zagrebačke županije obilježen Svjetski dan debljine

Djelatnici ljekarni građanima su mjerili tjelesnu masu, visinu i krvni tlak.

Objavljeno

na

Svake godine 4. ožujka obilježavamo Svjetski dan debljine. Cilj je povećati razinu osviještenosti javnosti o debljini kao bolesti, ozbiljnom javnozdravstvenom problemu te pridruženim medicinskim posljedicama i komplikacijama, a sve s ciljem prevencije njezina nastupa ili pak što je moguće ranijeg početka liječenja.

U Europskoj uniji 30-70% populacije ima prekomjernu tjelesnu masu, a 10-30 % je pretilo. Prema navodu Eurostata, Republika Hrvatska od svih zemalja EU ima najveći udio osoba s prekomjernom tjelesnom masom. Nedavna pandemija, izoliranost, manje kretanja, slabija dostupnost adekvatne prehrane i zdravstvene skrbi ukazuju na veliku vjerojatnost da će brojevi u budućnosti biti još gori.

Koje je rješenje?

Svi se moramo uključiti – cijela populacija, bolesnici, udruge, javno zdravstvo, zdravstveni djelatnici, političari, industrija, inovator – svi smo interesna skupina.

Civilizacija uz mnoge napretke donosi i niz novih bolesti koje nastaju kao posljedica prihvaćanja netradicionalnih načina prehrane i mijenjanja životnih navika.

Pretilost

Pretilost (debljina) jedan je od vodećih zdravstvenih izazova moderne civilizacije. To je bolest koja zadire u sve fizičke, psihičke i socijalne aspekte čovjeka. Sadašnje civilizacijske tekovine streme tomu da žele „ugoditi“ čovjeku tako da se on manje kreće, obilnije jede, tj. čini ono što nije u njegovoj biti.

Pretilost je povezana s nizom bolesti i povećanom smrtnošću. Ona nije samo estetski, nego zdravstveni problem te je prepoznata od Svjetske zdravstvene organizacije kao jedan od vodećih javnozdravstvenih izazova.

Postoji vrlo jednostavna formula koja opisuje nastanak pretilosti:

unos (prehrana) – potrošnja (fizička aktivnost) energije = ona energija koja ostaje uskladištena u organizmu

• Kada dolazi do neravnoteže, tj. kada je unos povećan i/ili potrošnja smanjena, povećana je količina energije koja se zadržava.
• Prema navedenoj formuli uzrok debljine posljedica je stila života; nepravilnih prehrambenih navika i nedovoljne tjelesne aktivnosti.

Stil života umnogome uvjetuju čimbenici okoliša, manjak sna, emotivni čimbenici, uz stres, zdravstveno stanje, uzimanje nekih lijekova, nasljeđe te vjerojatno puno faktora koji još nisu prepoznati.

Indeks tjelesne mase

• Klinička procjena stupnja uhranjenosti se najčešće izražava indeksom tjelesne mase (ITM) koji je okvirni pokazatelj.
• Računa se dijeljenjem tjelesne mase u kilogramima kvadratom visine u metrima (kg/m2).
• Pretilost je definirana indeksom tjelesne mase većim od 30 kg/m2 i dijeli se u tri stupnja, prema visini ITM-a.
• U Republici Hrvatskoj svaka je druga osoba prekomjerno uhranjena (ITM >25 kg/m2).

Pretilost se povezuje s nizom bolesti. Najčešće su to srčanožilne bolesti koje su posljedica nakupljanja masnoće u stjenkama krvnih žila i vodeći su uzrok smrti u zapadnom svijetu.

Čak i smanjenje tjelesne mase od 5-10% povoljno djeluje na zdravstveno stanje te dolazi do pada pobola.

Mast koja se nakuplja oko struka, tzv. centralna masnoća, mnogo je opasnija od one koja se nakuplja potkožno. Upravo su centralno smještene masti odgovorne za razvoj ateroskleroze, šećerne bolesti tipa 2, povišenoga krvnog tlaka, viška masnoća u krvi.

U obradi debljine bitno je odrediti opseg struka koji se smatra povećanim ako je u muškaraca veći od 94 cm, a u žena veći od 80 cm, i/ili mjerenjem omjera struka i bokova.

Patološkim se smatra ako je omjer struka i bokova veći od 0,70 – 0,85 (za žene), tj. od 0,8 – 1,0 (za muškarce).

Liječenje pretilosti uključuje

• promjene životnoga stila (promjena prehrane i prakticiranje pojačane tjelesne aktivnosti),
• bihevioralnu terapiju (terapija shvaćanja obrazaca ponašanja),
• primjenu lijekova,
• operativno liječenje.

Kako se radi o kroničnom stanju, liječenje je doživotno. Ideja liječenja nije nagli veliki gubitak tjelesne mase u kratkom razdoblju, nego postupno i trajno smanjenje mase tijekom duljega vremena, a ciljana tjelesna masa određuje se svakoj osobi individualno.

Vrijeme za gubitak tjelesne mase nije ono nakon preboljeloga srčanog ili moždanog udara, nego godinama prije toga. Nema čudotvornoga pripravka koji bi izazvao gubitak tjelesne mase bez promjene životnog stila i usvajanja zdravih navika koje uključuju uravnoteženu prehranu, redovitu fizičku aktivnost, ali i dovoljno kvalitetnog sna. Dodaci prehrani mogu pritom pomoći, a o njihovom odabiru najbolje je savjetovati se ljekarnikom koji može preporučiti adekvatan preparat za svaku osobu ovisno o drugim bolestima i lijekovima koje osoba uzima.

Plan gubitka tjelesne mase ne treba odgađati za ljetne dane, svečane prilike ili početak nove godine. Kao i svaku bolest, debljinu treba liječiti, a još bolje ju je spriječiti!

Navike je teško steći, ali kada to jednom učinimo, još ih je teže mijenjati. Za usvajanje zdravih navika nikad nije prerano, ali ni kasno.

HOTNEWS

Otišao je naš Ćirek

Posljednji ispraćaj bit će u utorak 28. siječnja

Objavljeno

na

Objavio/la

Vijest koja nas je zatekla danas poslijepodne…u 80. godini života nakon moždanog udara preminuo je legendarni hrvatski glazbenik Boris Ćiro Gašparac. Iako je rođen u Požegi, Velika Gorica je dugi niz godina bila njegov dom, njegova inspiracija za stihove. Tome svjedoče njegovi nastupi i pjesme na VGF-u.

Gotovo uvijek odjeven u prepoznatljivu crnu boju, volio je prošetati našim gradom, svojom Velikom Goricom. Uvijek bi zastao i popričao sa sugrađanima, ispričao neku dogodovštinu iz svog života ili otkrio na kojoj pjesmi trenutačno radi. A nije bilo niti jedne “Bisernice” u kojoj se nije mogla čuti bar jedna njegova pjesma.

Od najranijeg djetinjstva znao je da će glazba biti njegov životni poziv jer se već kao dječak svojim velikim talentom isticao u školskom zboru kao solo pjevač. Uz gitaru je sve do 1992. godine pjevao i recitirao poeziju po zagrebačkim barovima i klubovima. U to vrijeme mu se dogodio veliki hit Karla Oršolića “Laže selo, lažu ljudi” koji je iste godine izveo na festivalu Zlatne žice Slavonije u rodnoj Požegi. S tadašnjim pratećim sastavom “Crni šest” osvojio je srca publike i do zadnjeg dana, uz puno zdravstvenih problema, nije posustao.

Nanizao je nekoliko antologijskih hitova kao što su “Leina” Rajka Dujmića, “Da sam im’o šaku dukata” Miroslava Škore, “Moj did Luka”, “U srce te dira moja tambura” i još puno nezaboravnih tamburaških pjesama. Nedavno je objavio obradu pjesme “Dida moj” Arsena Dedića, njegov posljednji umjetnički uradak i poklon unucima. Zauvijek ćemo pamtiti Ćirin gromoglasni bariton, besprijekornu interpretaciju i pjesme koje nam je ostavio na čuvanje.

Boris Ćiro Gašparac dobitnik je brojnih priznanja, među kojima su “Nagrada grada Požege za životno djelo” i “Medalja grada Zagreba” za poseban doprinos u promicanju kulture. Tijekom svoje impresivne karijere održao je oko 700 humanitarnih koncerata, pokazujući nesebičnu ljubav prema svojoj publici i zajednici.

Posljednji ispraćaj Borisa Ćire Gašparca održat će se u utorak 28. siječnja, u 13:20 sati na Krematoriju na Mirogoju.

Nastavite čitati

Najave

U Lisinski stiže Veliko purgersko srce – koncert Dinamove zaklade

Večer ima snažan dobrotvorni cilj.

Objavljeno

na

Objavio/la

Purgeri i oni koji se tako osjećaju, ali i svi ostali velikog srca, Dinamova zaklada “Nema predaje” poziva na glazbeno-donatorski spektakl 27. siječnja, u čast Zagreba i GNK Dinama u Velikoj dvorani Vatroslava Lisinskog.

Koncert “Veliko purgersko srce” okuplja neka od najistaknutijih imena zagrebačke i hrvatske glazbene scene, poput Prljavog kazališta, Drage Diklića, Matije Cveka, Tajči, članova Novih fosila, Zagrebačkih solista, Zagrebačkog folklornog ansambla, Zagrebačkih anđela i mnogih drugih, pod umjetničkim vodstvom redatelja Krešimira Dolenčića.

Ova večer ima snažan dobrotvorni cilj. Naime, dio prikupljenih sredstava bit će doniran udrugama koje skrbe o najranjivijim skupinama društva. Najveća donacija bit će uručena SOS Dječjem selu, dok će preostala sredstva biti raspoređena putem natječaja Dinamove zaklade “Nema predaje”.

Kupnja ulaznica na Ulaznice.hr:

  • Cijena ulaznice za koncert “Veliko purgersko srce”: 50 eura
  • Cijena ulaznice za koncert “Veliko purgersko srce” + VIP party: 100 eura

Voditelji večeri bit će poznati dvojac, Hrvoje Kečkeš i Filip Detelić, a koncert počinje u 19 sati.

Nastavite čitati

Moja županija

10 tisuća eura vrijedna donacija stigla u županijsko Društvo Crvenog križa

Donacija je vrijedna nešto više od 10 tisuća eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Dugogodišnji donator, tvrtke Magdis d.o.o. sa sjedištem u Svetoj Nedelji i Neva d.o.o. sa sjedištem u Rakitju nastavljaju humanitarnu misiju pomoći korisnicima društava Crvenog križa diljem županije, a novu isporuku, ovisno o potrebama, županijsko Društvo Crvenog križa rasporedit će na sva gradska društva.

Foto: Društvo Crvenog križa Zagrebačke županije

Ova donacija, vrijedna nešto više od 10 tisuća eura, osim korisnicima Crvenog križa, namijenjena je i pružanju pomoći raseljenim osobama iz Ukrajine koje su smještene u hostelu Rakitje, a gdje su od početka ukrajinske krize članovi Društva Crvenog križa Zagrebačke županije aktivno uključeni u pružanje pomoći izbjeglicama.

Ovo je primjer partnerske pomoći potrebitima u zajednici, te zajedničko ostvarivanje misije solidarnosti – poručili su iz Društva Crvenog križa Zagrebačke županije.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Stiglo prometno rješenje: Jedan semafor postavljen, drugi u najavi

U planu je postavljenje i semafora na raskrižju Ulice Franje Boška Kirinčića s Ulicom 153. brigade

Objavljeno

na

Objavio/la

Poslovnu zonu Meridian 16, jednu od najvećih poslovnih zona u Hrvatskoj, prepoznali su brojni investitori. U njoj trenutačno posluje desetak velikih tvrtki i logističkih centara koji se bave transportom robe, a u kojima je zaposleno oko 1.500 radnika. Svoje projekte realizira još nekoliko prepoznatljivih tvrtki, a kada bude popunjena u cijelosti, u njoj će biti zaposleno gotovo 3 tisuće ljudi.

Velik broj zaposlenika, kao i kamioni koji gravitiraju prema poslovnoj zoni donose i veći promet koji se odvija na istočnoj obilaznici Velike Gorice, stoga je zbog sigurnosti svih sudionika u prometu bilo nužno postavljanje semafora i nove prometne signalizacije.

Konkretno, riječ je o raskrižju državne ceste D31 i Poslovne zone Vukovinsko polje, odnosno skretanje za Zelenu aleju, gdje su značajnu ugrozu za promet predstavljali lijevi skretači prema poslovnoj zoni, osobito tegljači i kamioni zbog tromosti velikih vozila kao i činjenice da se regulacija prometa odvijala samo putem horizontalne i vertikalne signalizacije. Upravo iz tog razloga nužna je bila semaforizacija spomenutog raskrižja što je napravljeno uz koordinaciju sa semaforiziranim raskrižjem D31-Stjepana Fabijančića Jape. Također je uvedeno i ograničenje brzine na 60 km/h. Nova regulacija prometa omogućuje sigurnije i nesmetano skretanje ulijevo prema industrijskoj zoni, kao i napuštanje raskrižja za sve sudionike u prometu, uključujući i pješake.

Foto: Semafor na skretanju za Zelenu aleju

Također, Grad Velika Gorica od Hrvatskih cesta zatražio je i semaforizaciju raskrižja Ulice Franje Boška Kirinčića s Ulicom 153. brigade. Naime, kako se u neposrednoj blizini planira izgradnja nove osnovna škola u Kurilovcu, postava semafora je jedan od nužnih elemenata za normalno i sigurno odvijanje cjelokupnog prometa, ali i zbog pristupa novom reciklažnom dvorištu.

Do postave semafora, za koje je potrebno izraditi projektno tehničku dokumentaciju i ishoditi dozvole za gradnju, Grad uz nadzor Hrvatskih cesta planira privremeno priključenje na Ulicu 153. brigade po izradi privremene regulacije prometa, a do konačnog rješavanja u vidu semaforizacije. U tijeku je postupak dobivanja uporabne dozvole za ovu prometnicu koja se izdaje pri nadležnom Ministarstvu prometa.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Velikogorički poduzetnici prvi u Zagrebačkoj županiji po broju zaposlenih i ostvarenim prihodima

U 2023. godini naši poduzetnici ostvarili su dobit od čak 164 milijuna eura

Objavljeno

na

Objavio/la

Prema najnovijoj analizi Fine, porastao je broj zaposlenih u Velikoj Gorici u odnosu na 2022. godinu, dok su velikogorički poduzetnici u 2023. godini ostvarili i konsolidiranu neto dobit od 164 milijuna eura, što je rast od 15,5 posto u odnosu na godinu prije. Naime, poduzetnici Velike Gorice njih 2.187, imali su 22.707 zaposlenih, što je povećanje broja zaposlenih za 1,6% u odnosu na 2022. godinu.

S ostvarenih 3,1 milijardu eura prihoda u 2023. godini udio poduzetnika Velike Gorice u ukupnim prihodima Zagrebačke županije, koji iznose 13,1 milijardu eura, bio je 23,5%. Velikogorički poduzetnici u 2023. godini iskazali su rast ukupnih prihoda i rashoda od 13,1% u odnosu na 2022. godinu. Udio poduzetnika sa sjedištem u Velikoj Gorici u 2023. godini u broju poduzetnika Zagrebačke županije bio je 19,8%, u broju zaposlenih 27,8%, u ukupnim prihodima 23,5%, u ukupnim rashodima 23,4%, u dobiti razdoblja 22,6% i u gubitku razdoblja 11,4%.

Grad Velika Gorica, sjedište Zagrebačke županije, među županijskim središtima je po broju poduzetnika na 8. mjestu, a na razini RH na 9. mjestu. Po broju zaposlenih i ukupnim prihodima na razini RH je na 5. mjestu, a prema neto dobiti na 6. mjestu. Među poduzetnicima sa sjedištem u Velikoj Gorici, na prvom mjestu po visini ostvarenih ukupnih prihoda i 2023. godini bilo je društvo LIDL HRVATSKA d.o.o. k.d. s 1,2 milijarde eura ostvarenih ukupnih prihoda koje je ostvarilo i najveću dobit razdoblja u iznosu od 56,6 milijuna eura.

Druga po visini ostvarenih ukupnih prihoda u 2023. godini bila je HP – HRVATSKA POŠTA d.d. s 269,8 milijuna eura, što je 8,7% ukupnih prihoda svih poduzetnika Velike Gorice.

Prosječna mjesečna neto plaća obračunata zaposlenima kod poduzetnika sa sjedištem u Velikoj Gorici u 2023. godini iznosila je 1.166 eura i bila je 11,9% viša u odnosu na prosječnu mjesečnu neto plaću obračunatu zaposlenima kod poduzetnika na području Zagrebačke županije (1.042 eura) te 13,5% viša od prosječne neto plaće zaposlenih kod svih poduzetnika Republike Hrvatske (1.028 eura).

Gledajući rang listu gradova i općina Zagrebačke županije, poduzetnici Velike Gorice su na prvom su mjestu po broju poduzetnika (2.187), broju zaposlenih (22.707), ukupnim prihodima (3,1 milijarda eura), dobiti razdoblja (185,4 milijuna eura) i neto dobiti (164 milijuna eura) te na drugom mjestu prema gubitku razdoblja (21,4 milijuna eura).

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.